Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 61

Tema: Apple `IPAD`

  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-04-2007
    Postime
    630
    nese jam nje papak per ty, ateher ti je nje klloshar i pa riparuar.dhe po gabon shum nese po mendon per nervozen sepse ti nuk ke kapacitet as te tentosh ate.
    Ndegjone Uken mos bleni produkte te apples sepse "apple esht kompani pa skrupull" dhe ja kjo esht thenja e juaj(ne fakt injoranca infinite kete e ka kuptuar tashme secili) dhe kjo kuptohet ne qdo postim, e qfar komentimi i duhet ksaj thenjes tane perpos ksaj:

    ik shkelja pash familjen se na horrorizove forumin.

    si te duket normale esht te flasesh diqka qe se ke perjetu fizikisht asnjeher dhe ende po belbon per applen ik se apple nuk esht per llamera, nese dot jepet rasti per nje iphone ne dor ateher kape analizoje dhe mesoje qka esht jailbreak, qka esht cydia,ssh, bigboss's source,sbsettings, qka jan kto pse sherbejn (shumicen e kerkesave tua i mundeson JB),dhe mos u merr vetem me google saher duhet ta them kete, por tregoje pervojen tane ketu, siq e kam tregu dhe kam ndihmu shum persona ketu ne forum. jepna ndonje tips, ndihmoje diken nese i ki dy fije men dhe mos u merr me kompani ne pergjethsi sepse ato nuk besoj q ete perkasin as ty dhe as mu.

    Besom qe nuk po du me te perdori shprehje jo te hijshme ketu ne forum as per ty as per kerkon sepse nuk me shkon per ftyre kjo e ketu une ta jap doren qe ti i kalon edhe limitet negative te shprehjes dhe vetem per nej arsye ''apple esht kompani pa skrupull'' shum me ke ba te qesh me ket thanjen tane magjike qe spo mundem te ndalem duke qesh saher po me kujtohet :

    Nese dueht ende me ofendime si te duash dalum privatisht edhe e kursejm forumin edhe jem ma direkt.

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Citim Postuar mė parė nga cvcx Lexo Postimin
    ...
    si te duket normale esht te flasesh diqka qe se ke perjetu fizikisht asnjeher dhe ende po belbon per applen ik se apple nuk esht per llamera ...

    Paj bre cun cka me te thane ... kushdo qe di te lexoj mundet me e pa se kush po belbon e kush jo. Mos u ban aq papak (ne perkthim i bjen: don't be so lame), e me dale jasht temes. Ne cdo postimin tend tu kam pergjigjur ne menyre adekuate dhe ne shumicen e rasteve me argumente. Po ti tipikisht i injoron argumentet dhe e identifikon vehten me Apple dhe e merr persiper mbrojtjen e imazhit te apple pa limite, bile deri ne ate mase qe te jesh plotesisht iracional, dhe personalisht i ofenduar me opinionet negative ne lidhje me apple.

    Diskutimi yne eshte shum i cuditshem. Une i pershkruaj pervojat e mia, si pergjigje ne thenien tende se te gjith profesionistet perdorin, ti i perqesh. Une citoj pervojat e tjereve nga burime te besueshme ti i perqesh (copypaste nga google thua). Une them se iPhoneOS nuk ofron multitasking, ti thua nuk flitet per kete pune bani nje "jailbreak" ... o shoki dmth une kam te drejte ndersa ti me ofron rruge tjeter dhe ate rruge te mbrapsht. Duke i pasur keto parasysh atehere nuk mbetet tjeter perfundim vec se:

    1- Ti je nje "fanboy" tipik, per te cilin pa marre parasysh se cfar faktesh i prezentohen mendimin nuk do ta nderoj kurre

    2- Duke pasur parasysh 1) si dhe nivelin e postimeve tue, ti lidhje me profesionalizem nuk ke

    3- Meqenese je shqiptar po ta japim nje 2-sh, edhe pse, te drejten me ta thane nuk je kah e meriton

    PS
    Kerkush nuk ta ndalon me dergu mesazhe private te cfaredo permbajtjeje

  3. #23
    IT Professionals Maska e Sirius
    Anėtarėsuar
    13-11-2002
    Vendndodhja
    Geneve
    Postime
    583
    Per cvcx dhe Uke Topalli

    A e dini ju pse nga gjith ata lop top qe me kalojn neper duar per vete kam zgjedh ACER se dini sigurisht qe skini nga ta dini por arsyja eshte ...

    Me falni per nderhyrje por vetem desha ti hedh uj zjarrit se me ra ne sy tema rastesisht.

    cvcx redsn0w me vista dhe win 7 eshte kompliku per fillestar nuk di qfar OS perdor ti por me vista dhe win 7 nga 100 iPhone qe permende duhet te kesh pas me shum se nje problem.
    Sidoqoft iPhone pa Jailbreak sja vlen.

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Citim Postuar mė parė nga cvcx Lexo Postimin
    ...
    nese dot jepet rasti per nje iphone ne dor ateher kape analizoje dhe mesoje qka esht jailbreak ...
    A te tregon dicka kjo fjali?

    ...
    It's important to note that 3.1.3 breaks the jailbreak tools out there, so for you lucky ones who dared to jailbreak your iPhones: beware.
    ...
    Ja ku eshte i tere artikulli
    http://www.osnews.com/story/22821/iP...ets_Multitouch

  5. #25
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Uke nuk ka pse Apple te marre dhe fuse ne safari(ipad browser) theora kur ka te veten H264.Gjithe pajisjet mobile telefona/ipod,video players e njohin kete kodek H264.
    Nqs do futej theora si video kodek standart ne html5, miljona telefona, ipod,video players hardware(jo programe) etj nuk mund ta shfaqin videon me kodek theora pasi ne chipsin video nuk ekziston kod qe te suportoje theoren.Ne industrine e pajisjeve video player,celulare nuk eshte futur perdorimi i ogg formatit audio dhe theora video.
    Arsye tjeter,H264 eshte kodeku qe perdoret ne videot HD, blu ray disqet.Ai ipad arsyeja qe blehet, te pakten kryesorja eshte cilesia e larte e videos dhe ky kodek e realizon ate qellim.

    Licenca meqe e more nga posti im si ide dhe e lexove te faq,thote free for comercial use,pa kufizim.....
    Mendo per nje moment qe kete kodek ta marre dhe fuse mikrosofti ne disqet e windowsit.Mendo per nje moment qe kete kodek ta fuse apple ne te gjithe browserat mobile,Iphone/ipad etj.
    Cfare do ndodhe? Fondacioni i theores do beje letrat per ne gjyq kunder apple dhe mikrosoftit dhe nepermjet gjyqit do i shtrengoje keto kompani te paguajne.Edhe java e sun eshte falas,edhe firefox eshte falas.A i fut microsofti keto ne CD-ne e windowsit?(Futi dikur javen dhe java ja futi i mori para mikrosoftit) JO.As apple nuk fut ne diskun e vet per kompjuterat browsera te kompanive te tjera edhe sikur ato te jene falas.Nuk fut as ne produktet hardware portable,browsera ta tjere falas apo kodeke falas.Nqs ben kete do paguaje me gjyq.
    Perse do paguaje?Pasi ka ligje per trademarks,antitrust etj.....Per biznese te vogla ajo licence ka vlere,perdorim komercial falas,por nuk aplikohet per kompani te medha si mikrosoft,ibm,java,apple,sony samsung etj..perdorimi i saj nga kompanite e medha kerkon marreveshje,kontrate perdorimi ne kohe dhe pagese.

    H264 duhet te perdoret si video codek ne browserat qe suportojne html5,pasi e meriton per cilesine e videos,jo se perdoret nga apple por perdoret edhe nga industria e filmit.Nuk ka te beje fare me monopol browseri.Eshte thjesht nje kodek qe ja vlen te perdoret si standart.I vetmi problem ne web te rregullt apo mobile eshte pagesa qe mund te behet per licencen e perdorimit te ketij video kodeku H264 nga serverat qe leshojne video stream nga faqete tyre,psh you tube,google,yahoo,msn com,cnn,hulu,metacafe etj dmth paguajne.Keto servera sidoqofte kane para te paguajne ,sja vlen te shqetesohesh
    nga serverat qe leshojne video stream
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 02-02-2010 mė 20:19
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-04-2007
    Postime
    630
    ne radh te par te falenderoj per te qeshmen, per bes me lot kam qesh, menyren sesi formulohesh ne diapazanin tan pertej imagjinates

    thash me vete mos po ta la ne fund edhe per ata shkruva ende,po jo ti je ma i forti, nga ana e Gjakoves e perdorin nje shprehje 'Hajt Bac tu rrit Mendja' edhe un po e preferoj ket thenje sonte.

    Edi qe ske interes debati por vetem mban nje krah per te kundershtuar tjetrin, dhe pajtohna ne disa raste qe gjan argumente por kjo nuk me thot asgje mua (ketu esht dallimi mes neve dyve) sepse ne qdo lami qe kem mundesi te debatojm mujm me gjet gabime dhe cili i gjen gabimet me problematike duhet te fitoj dhe kjo per ty ka pesh e per mu aspak (ky qe dallimi i dyt). Per ate edhe shkruan ne forum gjera jo pse skan vler por sjan per aq me rendesi kur injoranca jote(spo kom qare pa permen fjalen injoranc) flet gjithmon te njejtin drejtim pra kundershtim me arsye te dores se dyt apo te tret dhe kto skan po ta perseris per mu rendesi aspak, Ti don vetem te shkruash po jo te thuash diqka me interes ne forum e sidomos me fol me fjal te mdhaja duke u mundu ter kohen me kerku vetem te zezen ne forum dhe duke gjet mnyra per te kundershtuar.

    sa per ofendimet nuk dua te them asi tripa Jo un nuk ofendohem nga nje i ofenduar e mamibabi blla blla, por pot them nuk ofendohem virtualisht me asken dhe ne asnje menyr, forumet jan kalendar hesapi, nuk kam koh edhe ti perjetoj ashtu siq pi perjeton ti

    per temen edi qe sja vlen me fol po un prap ti them te njejtat shum shabllon dhe shum bukfalisht ose ma mir met than shum shqiptarski nese vertet don me kapirat najsen


    Un jam i sigurt qe ti edin qe ajo siguria e apples esht me e sigurta nga te gjith sistemet operative tjera. Un kam leopard dhe asnje her skam pas, po as degjuar ndonje problem sigurie mos te them edhe teknike..(perdori per muzik un dhe komplet kolegt e mi kem te gjith mac os x) por se e gjan ne google probleme te vogla skom asni dyshim por po te them jan dora e dyt ose e tret ska shum rendesi..

    tek iphone Iphone/JB jan nje familje dhe nuk esht nje gje shum ilegale perpos unlock sim e qe kjo e fundit esht shum ilegale por kjo pengon kompanit celulare e jo applen direkt.

    Kur kam pas Iphone ne dor spari her nuk me ka pelqyer aspak sepse dukej shum me nje sistem te ngusht kunder windowsmobile por JB osht mrekullia dhe per ate e perkrahi edhe ipad, e shoh e ndjej e perjetoj nje windowsmobile kunder iphone dhe shoh dallimet pra mendimi im esht tash per tash iphone me i menquri dhe me mas pakti probleme, duke perjashtu nexus one sepse nuk e kam provu ende dhe aj duket nje gje e madhe.

    Nuk esht puna tek fanboy mac, harroje kete se nuk po boj asnje reklam une ne forum per apple (dallim prej teje anti reklam me arsyet qe i din vetem ti(ket thanje qe shum her qe po ta them)).

    pershendetje edhe kalo sportski

    p.s mundova ne private por forumi nuk lejon me shum se 1000 germa.

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-04-2007
    Postime
    630
    Citim Postuar mė parė nga Rrushi_CH Lexo Postimin
    Per cvcx

    cvcx redsn0w me vista dhe win 7 eshte kompliku per fillestar nuk di qfar OS perdor ti por me vista dhe win 7 nga 100 iPhone qe permende duhet te kesh pas me shum se nje problem.
    Sidoqoft iPhone pa Jailbreak sja vlen.


    Nuk edi qka te them per redsn0w versionin e fundit ,nese mi thua te gjitha qfar iphone qfar verisoni ka me cilin redsn0w don JB ta besh ateher mund ta dha ndonje shpjegim

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-04-2007
    Postime
    630
    Citim Postuar mė parė nga Uke Topalli Lexo Postimin
    A te tregon dicka kjo fjali?



    Ja ku eshte i tere artikulli
    http://www.osnews.com/story/22821/iP...ets_Multitouch
    qitash me binde adhe ate qe skam besu,
    ketu e kuptoj qe nuk je ne rjedha me te hershme sa i perket versioneve iphone

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
    ....
    Licenca meqe e more nga posti im si ide dhe e lexove te faq,thote free for comercial use,pa kufizim.....
    Mendo per nje moment qe kete kodek ta marre dhe fuse mikrosofti ne disqet e windowsit.Mendo per nje moment qe kete kodek ta fuse apple ne te gjithe browserat mobile,Iphone/ipad etj.
    Cfare do ndodhe? Fondacioni i theores do beje letrat per ne gjyq kunder apple dhe mikrosoftit dhe nepermjet gjyqit do i shtrengoje keto kompani te paguajne...
    Ketu ja ke fut pakez... spekulim i paster. Nuk ekziston asnje rast kur ndonje send eshte publikuar me licence GPL e lene ma me licence BSD qe publikuesi ta qes dikend ne gjyq nese shfrytezuesi i permbahet licences. Ketu sic thash edhe me heret duhet ta kesh parasysh se GPL eshte me rigoroze se BSD.

    Te kisha keshilluar te lexosh pak me shume ne midhje me kete teme, e sidomos rreth ketyre dy pyetjeve:

    1. A ekziston mundesia qe shikuesi (pra shfrytezuesi i medias) te paditet ne gjyq ne raste se media eshte e koduar me H.264??

    2. Pse Mozilla, Opera etj e kundershtojne H.264??
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 02-02-2010 mė 21:13

  10. #30
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Nuk eshte spekullimi im,por keshtu ndodh ne realitetin e bizneseve te medha.Mentaliteti:X kompani fiton miljona ne muaj me kodekun qe kam krijuar une.Mua kjo kompani s'me ka dhene asnje lek.Une cfare duhet te bej?-Avokatin ne telefon...
    Nje perdorus kompjuteri qe shikon video ne codek h264,ne nje faqe interneti nuk paditet.Por mund te paditet nqs krijon video vet me video kamera duke perdorur kodek 264 dhe nuk ka paguar licence,ose enkodon nje video nga avi psh ne mpeg4(kodeku i perdorur ne enkodim h264).Mund te paditet edhe ne rastet kur kete video me kodek h264 e fut ne nje website,faqen e tij ne internet,ose you tube ta shohin te tjeret dhe nuk ka paguar licence.Ne kete rast kemi te bejme me distribucion video ne H264 pa licence,keshtu qe autori qe ka krijuar videon paditet.
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
    Nuk eshte spekullimi im,por keshtu ndodh ne realitetin e bizneseve te medha.Mentaliteti:X kompani fiton miljona ne muaj me kodekun qe kam krijuar une.Mua kjo kompani s'me ka dhene asnje lek.Une cfare duhet te bej?-Avokatin ne telefon...
    Si ore nuk po spekulon ... e di ti definicionin e fjales spekulim? Ti po spekulon (prognozon, parashikon, beson, etj) se krijuesit e Ogg do te fillojne me padi ndaj perdoruesve te medhej pasi qe keta do te fillojne te perdorin Ogg codec, a eshte keshtu? Mire pra pasi qe rrame dakord se je duke spekuluar, le te shohim se sa eshte meritor ky spekulim? Per te gjetur pergjigjen ne kete pyetje do ti veshtrojme tri raste te ndryshme por qe do te ken se paku nje pike te perbashket me pyetjen tone.:

    1.- Ogg nuk eshte zbulim i ri dhe eshte ne perdorim te gjere (contrary to popular belief). Po kush jane perdoruesit e Ogg? Te gjith perdoruesit dhe shperndaresit e Linux. Po ne mesin e tyre a ka ndonje entitet komercial (ndonje prej atyre qe kan miliona per te pasur per cka me i padit)? Po si jo. Cilat jane ato? RedHat, Novell, Oracle, IBM, HP, etj. Ok, po ndoshta keta nuk kan aq miliona sa apple? Are you f... kidding me? Po a e paguajne keto entitete far licence apo dicka te tille? Jo, asnje cent. E si eshte kjo e mundur, Ogg eshte opensource

    2.- Po te mos ishte opensource me te vertete e lire Linus do te behej nje nder njerezit me te pasur ne bote, krah me krah me Bill Gates, pse ... sepse cdo shperndarje e Linuxit perdor berthamen e krijuar nga Linus. Por kjo nuk ndodhe sepse edhe ky software eshte opensource. Kjo ishte vetem per te vertetuar se cfaredo software te publikohet si opensource eshte me te vertet free, duke pasur parasysh se i duhet permbajtur licences nen te cilien eshte publikuar (GPL, BSD, etj)

    3.- Se fundi, kush eshte krijuesi i ogg? kush te deshiroj, pra edhe apple edhe mikrosofti mund te kycen dhe te jene krijues, gje qe te rezultonte ne apsurditetin e cfaredo padie.

    Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
    Nje perdorus kompjuteri qe shikon video ne codek h264,ne nje faqe interneti nuk paditet
    Edhe ne lidhje me kete e ke gabim, sipas krijuesve te H.264:

    The MPEG-LA further reiterated that individual users are just as liable as distributors or companies. "I would also like to mention that while our Licenses are not concluded by End Users, anyone in the product chain has liability if an end product is unlicensed," Harkness explains, "Therefore, a royalty paid for an end product by the end product supplier would render the product licensed in the hands of the End User, but where a royalty has not been paid, such a product remains unlicensed and any downstream users/distributors would have liability."
    Pra neqoftese dikush distribuon media koduar me H.264 te palicensuar atehere edhe shikuesit do te jen ne pozite te paditen per perdorimin e H.264 dekoduesit mbi median e palicensuar

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Citim Postuar mė parė nga cvcx Lexo Postimin

    Un jam i sigurt qe ti edin qe ajo siguria e apples esht me e sigurta nga te gjith sistemet operative tjera. Un kam leopard dhe asnje her skam pas, po as degjuar ndonje problem sigurie mos te them edhe teknike.
    Ketu je gabim ... sic te kam thene me heret Mac OSX ka qene sistemi i pare te hackohet, dhe windows i dyti ne nje konference sigurie ne Vancouver. I vetmi linux nuk eshte thyer.

  13. #33
    IT Professionals Maska e Sirius
    Anėtarėsuar
    13-11-2002
    Vendndodhja
    Geneve
    Postime
    583
    Citim Postuar mė parė nga cvcx Lexo Postimin
    Nuk edi qka te them per redsn0w versionin e fundit ,nese mi thua te gjitha qfar iphone qfar verisoni ka me cilin redsn0w don JB ta besh ateher mund ta dha ndonje shpjegim

    Faleminderit per gadishmeri por nuk e kisha fjeln per vete sepse edhe un ashtu si ti nuk di sa kam ba jailbreak por desha te theksoj si problem instalmin e jailbreak permes redsn0w nese e ban ne vista apo win 7 te etapa e tret kur duhet mbajt shtypur Home per 15 deri 20 sekonda ne OS e lartpermendur bllokon procesi dhe si zgjidhje e ketij problemi duhet te rikyqet iphone pa prek redsn0w dhe keshtu vazhdon shkarkimi i t'dhenave te jailbreak.

    Shkaktar te problemit jane dy OS vista dhe Win 7 ketyre ju duhen 5 deri 10 sekonda me lexu nje paisje qe lidhet me USB dhe keshtu kalon koha dhe ngec procesi te etapa e tret.

    Ti si duket po perdorshe MAC OS aty nuk ka kso probleme.

    p.s. mua me perlqen mi diskutu problemet sepse vetem keshtu perfitojn lexuesit.

  14. #34
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Citim Postuar mė parė nga Uke Topalli Lexo Postimin
    Si ore nuk po spekulon ... e di ti definicionin e fjales spekulim? Ti po spekulon (prognozon, parashikon, beson, etj) se krijuesit e Ogg do te fillojne me padi ndaj perdoruesve te medhej pasi qe keta do te fillojne te perdorin Ogg codec, a eshte keshtu? Mire pra pasi qe rrame dakord se je duke spekuluar, le te shohim se sa eshte meritor ky spekulim? Per te gjetur pergjigjen ne kete pyetje do ti veshtrojme tri raste te ndryshme por qe do te ken se paku nje pike te perbashket me pyetjen tone.:

    1.- Ogg nuk eshte zbulim i ri dhe eshte ne perdorim te gjere (contrary to popular belief). Po kush jane perdoruesit e Ogg? Te gjith perdoruesit dhe shperndaresit e Linux. Po ne mesin e tyre a ka ndonje entitet komercial (ndonje prej atyre qe kan miliona per te pasur per cka me i padit)? Po si jo. Cilat jane ato? RedHat, Novell, Oracle, IBM, HP, etj. Ok, po ndoshta keta nuk kan aq miliona sa apple? Are you f... kidding me? Po a e paguajne keto entitete far licence apo dicka te tille? Jo, asnje cent. E si eshte kjo e mundur, Ogg eshte opensource
    Ogg-ja eshte jo shume e perhapur si format,ky eshte fakti.Nuk eshte i perhapur si mp3 shi si mpeg4,divx apo avi format.

    2.- Po te mos ishte opensource me te vertete e lire Linus do te behej nje nder njerezit me te pasur ne bote, krah me krah me Bill Gates, pse ... sepse cdo shperndarje e Linuxit perdor berthamen e krijuar nga Linus. Por kjo nuk ndodhe sepse edhe ky software eshte opensource. Kjo ishte vetem per te vertetuar se cfaredo software te publikohet si opensource eshte me te vertet free, duke pasur parasysh se i duhet permbajtur licences nen te cilien eshte publikuar (GPL, BSD, etj)

    3.- Se fundi, kush eshte krijuesi i ogg? kush te deshiroj, pra edhe apple edhe mikrosofti mund te kycen dhe te jene krijues, gje qe te rezultonte ne apsurditetin e cfaredo padie.



    Edhe ne lidhje me kete e ke gabim, sipas krijuesve te H.264:



    Pra neqoftese dikush distribuon media koduar me H.264 te palicensuar atehere edhe shikuesit do te jen ne pozite te paditen per perdorimin e H.264 dekoduesit mbi median e palicensuar
    Kushdo kompani Oracle,Linux qe ka pas rastin ta perdore ate OGG ka bere marreveshje me fondacionin qe administron ogg ta perdore falas ne produktet e veta dhe eshte rene dakord dhe firmosur nga te dyja palet te perdoret falas.Kjo nuk do te thote qe do i jepet falas Apple's qe nje ipad e shet 500$.Ajo ogg ja nuk eshte jetime,eshte vertet open source te fusin duart developers dhe permirsojne,por e ka nje zot qe e administron.
    Ajo deklarata e The MPEG-LA qe e ben te pergjegjshem,nje perdorus qe shikon video me kodek 264 eshte komplet idiotesi dhe s'ka llogjike.Nuk mund te besh fajtor dhe paditesh nje perdorus interneti per shkak se ai pa video h264 ne youtube.Pervec kesaj shikuesi nuk e ka idene fare se me cfare kodeku eshte krijuar ajo video ne yutube.Nuk ka gjykate ne bote ta denoje.
    Kesaj i thone te paditesh ne gjyq per arsye se pe video ne youtube,apo per shkak se shkove te faqja apple.com dhe pe ca video demo ne h264 lol.
    Nje qe shikon video ne youtube me h264 kodek nuk eshte pergjegjes.Ai qe krijon video me h264 dhe nuk paguan licence,ai qe enkodon video me h264 dhe spaguan licence dhe ai qe fut(upload) video h264 ne faqe interneti,pa paguar licencen eshte pergjegjes dhe paditet me te drejte.
    Ogg-ja eshte perdorur por perhapja eshte shume e kufizuar.Ky eshte fakti.Ogg nuk ka ate perhapje si mp3-shi, mpeg2-shi,mpeg4,divx apo avi.
    Eshte njelloj si te krahasosh perhapjen e open office si program me microsoft office.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 03-02-2010 mė 20:34
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  15. #35
    IT Professionals Maska e Sirius
    Anėtarėsuar
    13-11-2002
    Vendndodhja
    Geneve
    Postime
    583
    Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
    Ai qe krijon video me h264 dhe nuk paguan licence,ai qe enkodon video me h264 dhe spaguan licence dhe ai qe fut(upload) video h264 ne faqe interneti,pa paguar licencen eshte pergjegjes dhe paditet me te drejte.
    Me duhet te nderhyj.

    Per ke e ke fjalen ketu sepse perfshive edhe perdoruesit e thjesht.

    Gjitha codec kan zot shpije dhe asnje ska dal ti mbroj se kush po krijon video me to dhe kush po ngarkon keshtu dot ndodh edhe me h264 skan koh gjykatat mu mar me kto mini probleme.

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
    Kushdo kompani Oracle,Linux qe ka pas rastin ta perdore ate OGG ka bere marreveshje me fondacionin qe administron ogg ta perdore falas ne produktet e veta dhe eshte rene dakord dhe firmosur nga te dyja palet te perdoret falas.Kjo nuk do te thote qe do i jepet falas Apple's qe nje ipad e shet 500$.Ajo ogg ja nuk eshte jetime,eshte vertet open source te fusin duart developers dhe permirsojne,por e ka nje zot qe e administron.
    Me te vertet nuk kam cka me te thane ne kete postim pervec se nuk do te ishte humbje e kohes po ti dedikoheshe pakez leximit dhe mesimit te open source. Une personalisht nuk kam as kohe e as deshire te te edukoj ty. Keto cka i ke shkruar me larte nuk bejne kurfar sensi. Teme interesante qe do ta ilustronte rendesine e licenses dhe kufizimet dhe te drejtat qe ajo i imponon ne open source do te ishte rasti i Red Hat Enterprise dhe Oracle Unbreakable Linux.

    Nese nuk ke deshire te edukohesh per open source atehere te pakten kur te besh deklarata ne lidhje me te, futja nje "disclaimer" ... nuk eshte marre, e jo te pretendosh se ke njohuri te sigurta kurse ne realitet vetem po ja fut si me tahmin

    Ne vend se te spekulosh, une te kisha sygjeruar nje casje tjeter...

    Si do te ishte qe, per ndryshim, te sypozojme se ajo cfar e kan postuar ne faqen e tyre zyrtare eshte e vertete, lexo pra se cfar shkruan ketu :
    http://www.theora.org/faq/
    dhe do te sypozojme se e paskan "pernime" ne anglisht kesaj pune i thone "benefit of the doubt". Po qese ke dyshime se prapa shpine ata po mundohen me ba ndonje kurthe, e ti lirisht kerko informata shtese ne emailin :
    feedback@vorbis.com





    Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
    Ajo deklarata e The MPEG-LA qe e ben te pergjegjshem,nje perdorus qe shikon video me kodek 264 eshte komplet idiotesi dhe s'ka llogjike
    Pajtohem por deklarata e tyre nuk le vend per interpretim tjeter. Ta kesh parasysh se nuk thone se patjeter do ta ndjekin edhe shikuesin, vetem e thone se munden.

  17. #37
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    E kam fjalen per te gjithe ,perdorusa interneti si individe,individe qe punojne ne biznese si dhe individe qe jane pjese e krijimit te produkteve video disqe materiale video qe perdorin h264.Nqs keto individe shohin video h264 ne internet jo vetem s'jane pergjegjes,por eshte edhe e veshtire te rrish te merresh me keto individe ne gjykata.Kujto
    RIA me kenget qe jane marre vetem me raste teper ekstreme shkarkimesh kengesh nga individe, si dhe me serverat torrent,programet p2p kazaa etj.
    Fakti eshte qe po leshove nje produkt ne faqe interneti,nuk ke me kontroll per ate produkt(program,video,audio etj) per vjedhjet, se cfare do behet me ate produkt dhe si do perdoret,modifikohet etj.
    O Uke se po te shoh qe po djersin duke kopjuar materiale nga open source dhe po i fut ketu.Perdor common sense llogjiken.
    Keto kompani te medha kane te punesuar,ne payroll avokate qe merren direkt me dokumentimin e marreveshjeve per cdo produkt te huaj qe perdoret nga kompania.Keto avokate dergojne nje propozim per marreveshje kompanise qe ka produktin,(ne kete rast fondacionit qe miremban kodekun).Organizohet nje takim diskutohet per perdorimin kushtet eshte falas ose jo dhe hartohet marreveshja.Nuk merret asnje kod asnje kodek ashtu direkt nga interneti me klik i djathte dhe save as,as me download buton.Keto kompani nuk punojne ashtu.Per cdo produkt te huaj qe do merret nga kompania behen letrat nga avokati.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 03-02-2010 mė 21:44
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
    O Uke se po te shoh qe po djersin duke kopjuar materiale nga open source dhe po i fut ketu.Perdor common sense llogjiken.
    Me ty me te vertet eshte veshtire te mirret vesh njeriu. Kur te pjeket dicka ne tru badihava edhe krejt bota me cu ne kembe ti nuk e nderon mendimin. Une, me te thane je gabim, se pari te vjen inati e edhe me shum ngule kembe ne mendimin e gabuar. Me i citu burimet e internetit, qe mos me ra qe qe une po te permiresoj... "po djeresitesh tu kopju materiale". Vete me sy te tu e lexon qe eshte free edhe perdorimi edhe source code, as syve te tu nuk ju beson. Me te thane une qe nga pervoja personale edhe si shfrytezues i open source produkteve edhe si kontribues me siguri apet do te gjesh ndonje arsye e cila vetem ty te ben "sense", dhe perseri ngul kembe ne mendimin e gabuar.

    Hajt po te jap nje rast qe ka ndodhur rrishtaz para 3 - 4 vitesh, si ilustrim se si funksionojne keto sende ne open source:

    Pasi qe Red Hat eshte shperndares i Linux-it sipas GPL eshte i obliguar te publikoj edhe source code per tere boten. Cdokush mund ta marre kete source code falas. Cdokush mund ta marr kete code falas e edhe ta modifikoj duke pasur parasyshe rregullat shume te thjeshta: duhet bere publike modifikimet, duhet dhene kredi burimit te source code-it, dhe duhet ta beje available kete code per gjithkend ta marre per free (pra kodin e tere sistemit operativ sic thua ti "right click" dhe "save as" e le ma nje codec ...). Mu kjo edhe ka ndodh. Oracle e ka marre kodin e Red Hat e modifikon pakez dhe e ofron comercialisht si Oracle Unbreakable Linux. Red Hat-it hic si ka pelqyer kjo gje por nuk ka cka te beje pos te permiresoj sherbimet e veta ne krahasim me Oracle. Sa per informim ky kod i Red Hat-it perdoret ne menyre te ngjajshme edhe nga Scientific Linux edhe nga CentOS e nje mori distrosh tjera ... por keto nuk jan ne konkurrence komerciale me Red Hat.

    E tere kjo, pa asnje padi! E ti perseri tjerri perrallat sipas qejfit tend ... jo mbyllen ne zyre, jo therrasin advokata, jo miliona jane ne pyetje etj etj ...



    Ej, hajt pash zotin pyetem se ku e di kete punen e Red Hat-it dhe Oracle-it .... hajt de

    btw a e ke mesuar me ne fund se cka eshte CMOS-i
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Uke Topalli : 04-02-2010 mė 01:34

  19. #39
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Uka dhe benseven11 mund ta marrin source kodin eshte falas.Ketu po diskutojme per kompani te medha si Apple Microsoft,IBM etj.Ne realitet per keto kompani merret falas/blihet varet si shkon marreveshja me dokument.
    Ajo dihet open source e ka kodin te hapur dhe shperndahet falas,por as Mikrosofti as kompani te tjera te medha nuk merren me ate pune te ripunojne kodin dhe permiresojne dicka.E marrin te gatshme,mjafton te jete stabel,punoje mire dhe me marreveshje varet si vendoset falas apo paguhet.Bizneset e medha keshtu punojne,eshte praktike e krijuar prej kohesh per te evituar padite gjyqesore,mbrojtur biznesin nga humbjet.
    Nuk jam ne forum te mesoj nga ty......leksionet i kam marre ne universitet.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 04-02-2010 mė 01:52
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
    Uka dhe benseven11 mund ta marrin source kodin eshte falas.Ketu po diskutojme per kompani te medha si Apple Microsoft,IBM etj.Ne realitet per keto kompani merret falas/blihet varet si shkon marreveshja me dokument.
    Ajo dihet open source e ka kodin te hapur dhe shperndahet falas,por as Mikrosofti as kompani te tjera te medha nuk merren me ate pune te ripunojne kodin dhe permiresojne dicka.E marrin te gatshme,mjafton te jete stabel,punoje mire dhe me marreveshje varet si vendoset falas apo paguhet.Bizneset e medha keshtu punojne,eshte praktike e krijuar prej kohesh per te evituar padite gjyqesore,mbrojtur biznesin nga humbjet.
    Nuk jam ne forum te mesoj nga ty......leksionet i kam marre ne universitet.
    Dmth Oracle i cili e ka marrun source kodin nga Red Hat qenka kompani e vogel, edhe HP qenka i vockel etj. ... po te mos ishte tragjike, kjo qe po shkruan ti, do te ishte komike. Ti ke nevoj edhe per shum vite ne universitet dhe klasa kryesore do te duhej te ishte "si te degjoj dhe ti identifikoj faktet". Pra ngutu kthehu ne universitet se nuk e paskan kryer punen mire me ty, ose kerko refund.

    Une nuk thash se duhet te mesosh nga une, edhe pse kjo vetem se do te ndihmonte. Une te kam sygjeruar te mesosh vet se si funksionon open source. Te kisha edhe nje send: mos pretendo te dish dicka qe nuk din. Se si funksionon Microsofti perbrenda e din Agroni, ti kurresesi. Se si funksionon Microsofti ne lidhje me partner e di une, ti kurresesi. Se si funksionon Apple perbrenda e dijne ata qe punojne per Apple, ti dhe une kurresesi. Se si punojne bizneset e medhaja ti nuk ke lidhje, e as une ( une nuk kam qene drejtor i Microsoftit kurre, ai papaku Steve nuk po e leshon vendin )

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •