Close

Rezultati i Sondazhit: A duhet te dale Edi Rama ne debat perballe Ben Blushit?

Votues
63. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • Po

  54 85.71%
 • Jo

  9 14.29%
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 41
 1. #-19
  i/e regjistruar Maska e ramaik
  Anėtarėsuar
  17-09-2009
  Postime
  165

  Edi Rama dhe Ben Blushi: Debat per situaten politike

  Edi Rama nuk ka pranuar asnjehere te dale ne debat balle per balle me Sali Berishen, as para zgjedhjeve, as tani gjate bojkotit te Kuvendit.

  Rama nuk ka pranuar te dale ne debat as me Ben Blushin, rivalin e tij kryesor brenda Partise Socialiste. Blushi e perseriti ftesen per debat me Ramen gjate emisionit Opinion para disa diteve. Nderkohe qe Rama ne Top Story, 3 dite pas emisionit Opinion, nuk guxoi as ti pergjigjej pyetjeve te analisteve dhe te Sokol Balles ne lidhje me Blushin dhe Levizjen per Mendim Ndryshe brenda PS.

  Blushi gjithashtu tha se Rama jo vetem s'ka guxuar te perballet me te, po dhe gjate Asamblese Kombetare te PS i ka hequr kamerat sapo Blushi e ka marre fjalen.

  Pse ka kaq shume frika Edi Rama nga debati live, balle per balle, me oponentet e tij brenda dhe jashte Partise Socialiste?


  Ne mungese te ketij debati te drejtperdrejte, me poshte jane dy video permbledhese ne emisione te ndryshme (3 dite diference) dhe me avantazhin qe Rama reagonte pas prononcimeve te Blushit.  Think inside the box

 2. #-18
  i/e regjistruar Maska e ramaik
  Anėtarėsuar
  17-09-2009
  Postime
  165
  Pjesa e fundit tek te dyja videot eshte nga viti 2008 kur Ilir Meta i bente thirrje Edi Rames te bojkotonte Kuvendin pas ngjarjeve ne Gerdec. Rama reagoi duke kundershtuar bojkotin dhe duke vene ne dukje pse ishte e rendesishme qe dhe pas nje tragjedie te tille opozita duhet te ishte ne pushtet.

  Ishte koha kur Rama bente sipas deshires se tij dhe ne bashkepunim me Berishen ligjin elektoral sipas te cilit mendonte se jo vetem do te fitonte zgjedhjet e pergjithshme dhe largonte Berishen nga politika, por dhe do te marzhinalizonte Ilir Meten dhe LSI.

  Dy vjet me pas, kur Rama humbi zgjedhjet dhe Meta u be akoma me i rendesishem per politiken shqiptare, bojkoti eshte i justifikuar sepse plani i Edi Rames per dominim total brenda dhe jashte PS deshtoi.

  Think inside the box

 3. #-17
  i/e regjistruar Maska e ramaik
  Anėtarėsuar
  17-09-2009
  Postime
  165
  On Revolution

  Nė intervistėn mė tė fundit televizive ku kish zgjedhur tė shfaqej Edi Rama bash nė minutat e fundit qė dukej sikur po ia vidhte drejtuesit tė emisionit, tha se nėse kutitė nuk hapen, protestat popullore do ta rrėzojnė kėtė regjimin e Berishės, ashtu si nė vitet ‘90 protestat popullore rrėzuan komunizmin.

  Pasi kuptoi se nė mė shumė se 2 orė emision nuk kishte thėnė asgjė te re as pėr shqiptarėt e as kishte nxjerrė ndonjė lajm pėr gazetat, pėrpjekja e Ramės pėr tituj me revolucion nuk kaloi pa vėmendje.

  Tingėlloi ēuditshėm njė deklaratė e tillė e 45-vjeēarit Rama, i cili 20 vite mė parė humbi pėr pak mundėsinė e protagonizmit politik tė lėvizjeve tė post ‘90-s.

  Udhėtimi i tij jashtė vendit pėr nė Greqi nė atė kohė rezultoi tė ishte njė nga mungesat mė tė mėdha tė tempizmit nė jetėn e tij, qė do ta largonte atė nga mundėsia e protagonizmit politik tė atyre viteve, bashkė me pamundėsinė pėr tė gjetur njė vend pėr veten mes atyre qė shtrėnguan radhėt pėr tė qenė drejtuesit e lėvizjeve studentore. Ata nuk e pranuan Edi Ramėn mes tyre.

  Refleksionet e tij frymėzuan shumė tė rinj tė asaj kohe, por nuk e ndihmuan dot Edi Ramėn t’i afrohej udhėheqjes sė lėvizjeve studentore, qė asokohe zgjodhi drejtues tė tjerė.

  Dhe Edi humbi kohė mė pas nė dritat e Parisit dhe nė anonimatin e jetės sė vėshtirė tė emigrantit.

  Si njė antikomunist dhe si njė karakter trasgresiv qė do dilte gjithmonė nga binarėt e sė zakonshmes, pakkush besoi se vite mė vonė, Ai, ministri i Kulturės me ēorape tė kuqe dhe kryebashkiaku qė pikturoi Tiranėn do ta kishte tė gjatė nė partinė e ish tė kuqve, nė Partinė trashėgimtare tė Partisė sė Punės. Qė do tė dinte tė mbante nė xhep njė teserė partie, tė merrte pjesė nė mbledhjen e forumit tė partisė sė lagjes dhe tė paguante kuotizacionet si tė gjithė shokėt e tjerė, disa prej tė cilėve emra tė nomenklaturės sė kohės sė regjimit komunist.

  Sot Edi Rama ėshtė i pari i tyre.

  Por jo i dhjetoristėve qė u rreshtuan te refleksionet e tij.

  Ata nuk janė mė askund.

  Dhe si nė njė kapėrcim ylberi nga maja mė e lartė e piramidės rozė qė 20 vjet mė parė personifikonte partinė qė duhej shembur (dhe qė ende nuk ka kėrkuar falje apo tė distancohet nga trashėgimia historike) Edi Rama u kėrkon sot shqiptarėve ta kthejnė historinė 20 vite prapa, pėr t’i kthyer atij shansin e humbur pėr tė qenė lideri i madh qė ndėrron epoka.

  Shqiptarėve qė pėr 20 vite me radhė janė rrekur me mundim tė rindėrtojnė veten e tyre, mendjen, mentalitetin, mėnyrėn e jetesės, mėnyrėn e tė dashuruarit, sot u kėrkohet tė vijnė “nėn armė”, pasi Edi Rama ka vendosur tė jetė kryeministri i shqiptarėve. Dhe jo mė vonė, por sot, tani, kėto ditė, deri mė 4 mars.

  A ėshtė kjo njė kauzė qė ia vlen njė revolucion popullor si ai i viteve ‘90? Ēfarė kanė tė ngjashme kėta kufij dy dekadash?

  Sipas Edi Ramės, regjimi “Berisha” dhe regjimi komunist kanė njė tė pėrbashkėt tė madhe. Palirinė e votės. Tjetėrsimin dhe paleximin e drejtė tė saj.

  Dhe deri kėtu le tė bėjmė njė kompromis.

  Por nėse Edi Rama ende fėmijė e mė pas djalosh vuante pafuqinė e tij pėr tė vendosur pėr fatin e fletėvotės gjatė regjimit komunist, a mund tė themi tė njėjtėn gjė pėr pafuqinė e tij pėr tė vendosur pėr fatin e zgjedhjeve tė fundit gjatė regjimit Berisha?

  Edi Rama ėshtė ai qė vendosi se cili do tė ishte sistemi elektoral, sipas tė cilit duhet tė votonin shqiptarėt nė zgjedhjet e 2009-s. Ėshtė ai qė i vuri mazhorancės tė gjitha kushtet qė mendoi mė mirė pėr mėnyrėn se si duhej ndėrtuar e me pas zbatuar Kodi i ri Zgjedhor. Edi Rama ėshtė ai qė garantoi nga ēdo tribunė plot drita e muzikė gjatė fushatės elektorale se do t’ia mbronte votėn ēdo shqiptari. Ėshtė ai qė nuk pranoi asnjė aleancė parazgjedhore, ishte ai qė kishte oreks kaq tė madh pėr pushtet sa gogėsima e vetėngopjes nuk e la tė dėgjonte asnjė nga miqtė dhe dashamirėsit e fitores sė tij.

  Edi Rama ishte i ulur nė ēdo tavolinė numėrimi tė ēdo kutie votimi me komisionerėt e PS–sė, qė nuk raportuan asnjė nga abuzimet qė ai sot valėvit si kauzė revolucioni.

  Edi Rama ėshtė pėrgjegjės sot njėsoj sa Sali Berisha pėr gjithēka ndodhi me zgjedhjet e fundit parlamentare nė vend.

  Thėnė e stėrthėnė tė gjitha kėto gjatė kėtyre muajve nuk e kanė tutur Edi Ramėn nga rruga e tij kryeneēe nė kėrkim tė pushtetit me ēdo kusht.

  Prej 8 muajsh, Edi Rama vazhdon t’u kėndojė shqiptarėve refrenin e tij elektoral “Ēohu” kėtu, “Ēohu” atje, duke i lodhur dhe duke u zbehur atyre ēdo dėshirė ritmi politik.

  Sot Edi Rama kėrkon me revolucionin e tij “Ēohu” qė tė justifikojė vendimet e veta tė gabuara politike, pėrgjegjėsinė e tė cilave duhet tė mbajė, duke anashkaluar njė sistem demokratik institucionesh, me shumė defekte ėshtė e vėrtetė, por qė pėr 20 vjet shqiptarėt po mundohen tė ndėrtojnė me shumė sakrifica.

  A mund tė motivohet njė revolucion popullor si ai viteve ‘90 me birra, qofte e furgonė falas pėr nxėnės, mėsues apo punonjės bashkish, siē kanė motivuar mitingjet e fundit tė mėdha si Rama ashtu edhe Berisha nė garėn e fundit tė forcės mes tyre?

  Ēfarė shakaje mund tė krahasojė kėta kufij dy dekadash, ku ėndrra e njė populli pėr jetėn dhe lirinė krahasohet me ėndrrėn e Edi Ramės pėr t’u bėrė kryeministėr?

  Nėse duhet tė largohet apo jo Berisha nga pushteti kjo ėshtė njė ēėshtje tek e cila mund tė ndalojmė gjatė. Por thirrja e Rames “on revolution” ėshtė po aq e pasinqertė sa qėllimi “fisnik” qė ai i mvesh bojkotit tė tij.

  Se si Berisha duhet tė largohet nga pushteti kjo nuk ėshtė mė njė ēėshtje e revolucioneve, por e institucioneve. Dhe kėtė rrugė e hapi pėr herė tė parė njė i majtė par exellance, Fatos Nano, nė dorėzimin pėr herė tė parė tė pushtetit natyralisht si njė humbės dhe dha dorėheqjen si i tillė.

  ... ...

  4 marsi nuk ėshtė larg.

  Rezoluta mė e fundit e ndėrkombėtarėve i jep njė mundėsi tjetėr politikės nė Shqipėri tė gjejė rrugėn e humbur.

  Tė lodhur nga thirrjet e shumta qė u kanė bėrė deri tani kaubojve tė politikės, ata japin njė formulė tė gatshme kompromisi, por sėrish Rama dhe Berisha vėnė kushte, pa pranuar tė ulen ende nė tryezėn e paqes, shtuar nga tjetėrkush.

  Konstitucionalistėt mė tė mirė shpjegojnė se Kushtetuta flet qartė.

  Mandatet e deputetėve socialistė pėrfundojnė mė 4 mars.

  Do tė ndodhte pėr herė tė parė nė historinė parlamentare nė botė qė 64 mandate tė zėvendėsoheshin njėkohėsisht dhe do tė ishte sigurisht njė tjetėr rekord negativ qė shporta e mbrapshtė e politikės do t’u servirte pėrsėri qytetarėve.

  Por nėse kėshtu ndodh, ka ardhur koha qė vėrtet njė revolucion tė bėhet.
  Ėshtė koha pėr Revolucionin e ligjit. Ai i ligjit mbi antiligjin. Ky ėshtė revolucioni i vetėm qė u duhet shqiptarėve sot pėr sot pėr tė thyer ēdo regjim.

  Sfida qė Edi Rama ka sot nuk ėshtė me revolucionet por me ligjin. Ėshtė sfida me Kushtetutėn. Dhe nuk i mbetet shumė kohė deri mė 4 mars.

  Eni Vasili (Shqip)
  Think inside the box

 4. #-16
  i/e regjistruar Maska e landi45
  Anėtarėsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,711
  haaaaaaaaaa nuk thoni ndnje gje per te qene ore su ngopet me politike

 5. #-15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-01-2010
  Postime
  3
  edi rama nuk duhet te lejoj te futet ne parlament asnje deputet deri kur berisha te hapi kutit

 6. #-14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,280
  Citim Postuar mė parė nga hysadritan Lexo Postimin
  edi rama nuk duhet te lejoj te futet ne parlament asnje deputet deri kur berisha te hapi kutit
  --------------------------------
  Gazeta"Sot",Tirane,7.2.2010

  Rama tėrhiqet nga zgjedhjet e parakohshme, kėrkon burgosjen e komisionerėve socialistė

  Ja sa komisionerė rrezikojnė tė penalizohen nga kėrkesat e kreut socialist

  Pas premtimit disamujor se me anė tė protestave dhe bojkotit do tė realizoheshin zgjedhjet e parakohshme, dje kryesocialisti Rama deklaroi publikisht se nuk ka ndėrmend tė kėrkojė zgjedhje tė reja, por thjeshtė vetėm tė hapen kutitė e votimit. Sikur tė mos mjaftonte kjo, Rama tani kėrkon dėnimin e tė gjithė atyre komisionerėve socialistė qė menaxhuan nė tė gjitha nivelet e procesin zgjedhor nė Tiranė, Shkodėr, Fier dhe Berat. Pra, nė fillim i gėnjeu

  me zgjedhje tė parakohshme, tani kėrkon t’i dėnojė. Vetė komisionerėt e kanė quajtur kėtė njė tradhti tė dyfishtė, pasi zgjedhjet kanė qenė tė rregullta, ndaj dhe nuk kanė shėnuar asnjė vėrejtje nė procesverbalet e numėrimit dhe votimit. Megjithatė Rama nuk heq dorė nga dėnimi i tyre, madje kėtė kėrkesė e ka vendosur si kushtin themelor pėr tė hyrė nė Parlament. Kjo do tė thotė se Rama po tallet dhe po kėrkon t’i burgosė tė gjithė ato qindra komisionerė socialistė qė numėruan votat. Kjo do tė thotė se Rama ėshtė tallur me tė gjithė ato mijėra socialistė tė sinqertė, tė cilėt i mblodhi nėpėr sheshe pėr javė tė tėra, duke u premtuar qeveri teknike dhe zgjedhje tė parakohshme. Gėnjeshtra e zgjedhjeve tė parakohshme sa pėr tė forcuar pozitat nė parti pas “tėrmetit” qė pėsoi nga humbja, ishte njė taktikė qė funksionoi pėr Ramėn, por kjo ka venitur ėndrrėn e mijėrave socialistėve qė i besuan atij. Siē e dimė socialistėt nė protesta nuk dolėn pėr tė shuar zėrat qė kėrkonin pėrgjegjėsin e humbjes, as pėr tė mbajtur Ramėn nė krye tė PS, por ato dolėn pasi Rama u premtoi zgjedhje tė parakohshme. Ata e mbėshtetėn pasi Rama i siguroi pėr largimin e Berishės. Por, me deklaratėn e djeshme nė Durrės Rama e ka shkelur hapur kontratėn qė bėri me socialistėt pasi humbi zgjedhjet. Ky shpėrdorim besimi dėshmon edhe njė herė se kush e drejton Partinė Socialiste dhe nė dorė tė kujt janė shpresat e atyre mijėrave tė papunė qė presin ardhjen e PS nė pushtet. Mirėpo ēėshtja nuk mbaron kėtu. Edi Rama ka dalė sėrish t’i gėnjejė socialistėt pėr ta mbėshtetur nė protesta. Ai u thotė mė mbėshtesni nė protesta, jo pėr zgjedhje tė parakohshme, por thjeshtė sa tė hapen kutitė. Pra kėrkohet hapja e kutive, por jo zgjedhjet, kėrkohet mbėshtetja nė protesta, por jo pėr tė marrė pushtetit. Kur baza e pyet se pse nuk e pritėn nė Perėndim dhe kur do tė zhvillohen zgjedhjet e parakohshme, Rama sulmon menjėherė reformatorėt socialistė si tradhtar, si tė shitur te Berisha si fajtor pėr humbjen, a thua se e kanė drejtuar ata PS e jo ai. Kur baza e pyet se pse nuk u bė deputet, Rama thekson se nuk e njollos karrierėn e tij me Parlamentin, duke e quajtur atė njė fasadė tė turpshme. Madje ai ka theksuar se nuk ka dėshirė fare tė vijė nė pushtet, por drejtojė demokracinė e deformuar. Tani qė deputetėt po i rrjedhin nga tė gjitha anėt dhe i duhet patjetėr qė tė shtiret duke bėrė sikur po e thyen bojkotin me dėshirė, Rama po sulmon mendimin ndryshe si parapritė ndaj pyetjeve pėr humbjen e zgjedhjeve dhe rezultatin e bojkotit. Ndėrkaq, Rama ka nisur aksionin e ri politik pėr t’u shpjeguar bazės se pse duhen vijuar protestat dhe bojkoti nėse nuk hapen kutitė. Nga ana tjetėr presidenti Topi pėr pėrgatit temėn e dialogut midis atij dhe Berishės.

  Baza
  Pas humbjes sė zgjedhjeve tė 28 qershorit, socialistėt po pėrjetojnė njė zhgėnjim tjetėr mė tė madh tė shkaktuar nga lideri i tyre, atė tė zgjedhjeve tė parakohshme. Si rrjedhojė kjo ka shkaktuar njė rebelim nė masė nė bazėn e socialistėve, tė cilėt kėrkojnė llogari pėr gjitha kėto. Nga ana tjetėr, kryesocialisti Rama, pasi humbi mundėsinė pėr tė fituar zgjedhjet e pėrgjithshme pėr shkaqe qė tashmė dihen, tani po humb edhe kontrollin e tij nė PS, ku kauzat dhe raportet me Parlamentin ndryshojnė ēdo ditė. Anėtari i Asamblesė sė Partisė Socialiste, Ylli Manjani, ėshtė shprehur se Rama duhet t’u thotė socialistėve qė e mbėshtetėn nė miting se kur do t’i realizojė zgjedhjet e parakohshme dhe pse nuk u hapen kutitė e votimit. Manjani gjithashtu ėshtė shprehur se kryetari i selisė rozė duhet t’u thotė socialistėve strategjinė qė ka ia pėr tė rrėzuar qeverinė mė tej tė kėrkojė mbėshtetje.

  Reformatorėt, tė palėkundur nė thyerjen e bojkotit


  Vijon tė mbetet e tendosur situata nė PS. Rama paralajmėron vijimin e bojkoti dhe protesta tė mėdha nesh nuk hapen kutitė. Nga ana tjetėr, pas apelit dhe argumenteve disamujore pėr kthimin nė Kuvend, 5 deputetėt reformatorė kanė shprehur vendosmėrinė e tyre se do tė futen nė Kuvend, pavarėsish vendimit tė shumicės. Reformatorėt janė tė bindur, se pas thyerjes sė akullit nga ana e tyre, mė shuma se gjysma e grupit parlamentar socialist do ta braktisin strategjinė e Ramės. 5 deputetėt socialistė, janė tė mendimit se protestat pėr votėn e lirė mund tė vazhdojnė edhe duke qenė nė Kuvend. Ata janė tė bindur se bojkotin e shpiku Edi Rama nė ēastin kur, kėtij tė fundit iu kėrkua dorėheqja pėr humbjen e zgjedhjeve.

  Komisionerėt socialistė tė Shkodrės, qė rrezikojnė burgun
  KZAZ nr. 40
  Hamdi Shullani
  Teuta Qytezashaj
  Gledis Ēeliku

  KZAZ nr. 41
  Ejll Shuku, sekretar
  Fred Zefi
  Sokol Shkreli

  KZAZ nr. 42
  Genc Haxhaj
  Prel Milani
  Arban Gjoka

  KZAZ nr. 43
  Bardh Doda
  Jorgje Dodani
  Enver Sulejmani

  KZAZ nr. 44
  Xhevdet Ēulaj
  Pjetėr Preēaj
  Gėzim Zenelaj


  Komisionerėt socialistė tė Tiranės, qė rrezikojnė burgun

  KZAZ nr. 55
  Pashk Aliaj
  Liri Braēe
  Luftar Hoxha

  KZAZ nr. 56
  Altin Xhixho
  Ndue Nikolli
  Hasan Bara

  KZAZ nr. 57
  Irena Babameto
  Ylli Kazazi
  Daut Buraj

  KZAZ nr. 58
  Ylli Bala
  Njazi Deliu
  Luveda Dardha

  KZAZ nr. 59
  Astrit Dobjani
  Erbert Bodlli
  Aida Gjeka

  KZAZ nr. 60
  Fatmir Meēja
  Haxh Memolla
  Gramoz Sokolaj


  Berat
  KZAZ nr. 1
  Krenar Suku
  Seit Dhėmbo
  Gora Zaimi

  KZAZ nr. 2
  Fatime Plaku
  Taulant Ēala
  Pjerin Tumani

  KZAZ nr. 3
  Ferdinand Gjika
  Leonora Dule
  Sybi Shehu

  KZAZ nr. 4
  Manush Maksutaj
  Ēelnik Nako
  Rudina Llango

 7. #-13
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Anėtarėsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  Aty mbahuni ju se ska zgjedhje te parakohshme.
  Max ne shtatorin qe vjen pritini.
  Iku Saliu he muze te katovices tani.
  Albania Uber Alles

 8. #-12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,914
  Citim Postuar mė parė nga hysadritan Lexo Postimin
  edi rama nuk duhet te lejoj te futet ne parlament asnje deputet deri kur berisha te hapi kutit
  Ky edi esht i paguar nga greku po ty kush te pagujti ore ,po as su ngit politik grekoMagjupiste Ky Edhi esht magjup qe puno veq per shkatrrimin e shqipris dhe po ja arrin se ka te bej me malokun Sali qe njiher psoi nga sherri i tyre e se shpejti do i perseritet .Kure Nanosi investo miliona te vjedhura nga populli duke ndertu madje ne bullgari(maqedonin e pushtuar) e sja trego qelin pse te ndalet ky magjup e gabel Edi Rama se edhe ku ka qef ne dollar e lek te vjedhur e dhuruar nga qarqe qe duan shkatrrimin e shqiptarve e qe mir po ua ben se me shum e duan te huajn se nji politikan qe do ua bente jeten e dinjitetshme ne Albania.RRoft Xhaxhi.......................

 9. #-11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,015
  Citim Postuar mė parė nga ramaik Lexo Postimin
  Edi Rama nuk ka pranuar asnjehere te dale ne debat balle per balle me Sali Berishen, as para zgjedhjeve, as tani gjate bojkotit te Kuvendit.

  Rama nuk ka pranuar te dale ne debat as me Ben Blushin, rivalin e tij kryesor brenda Partise Socialiste. Blushi e perseriti ftesen per debat me Ramen gjate emisionit Opinion para disa diteve. Nderkohe qe Rama ne Top Story, 3 dite pas emisionit Opinion, nuk guxoi as ti pergjigjej pyetjeve te analisteve dhe te Sokol Balles ne lidhje me Blushin dhe Levizjen per Mendim Ndryshe brenda PS.

  Blushi gjithashtu tha se Rama jo vetem s'ka guxuar te perballet me te, po dhe gjate Asamblese Kombetare te PS i ka hequr kamerat sapo Blushi e ka marre fjalen.

  Pse ka kaq shume frika Edi Rama nga debati live, balle per balle, me oponentet e tij brenda dhe jashte Partise Socialiste?


  Ne mungese te ketij debati te drejtperdrejte, me poshte jane dy video permbledhese ne emisione te ndryshme (3 dite diference) dhe me avantazhin qe Rama reagonte pas prononcimeve te Blushit.

  http://www.youtube.com/watch?v=TeIafUfbGr0

  http://www.youtube.com/watch?v=sEc3Xzfx03Y
  Me aq sa pash dhe kam pare nga tv,thirja duhet te ishte;

  Rama ik dhe eja Blush.

  Blush trgon se ka kalsin e politikanit qe i pershtatet kohes.

  Uroj qe ky te reformoj ps, se me ramen nuk behet as per 500 vjet.

 10. #-10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-11-2009
  Postime
  219
  Citim Postuar mė parė nga sulioti Lexo Postimin
  Me aq sa pash dhe kam pare nga tv,thirja duhet te ishte;

  Rama ik dhe eja Blush.

  Blush trgon se ka kalsin e politikanit qe i pershtatet kohes.

  Uroj qe ky te reformoj ps, se me ramen nuk behet as per 500 vjet.
  Suljoti!
  Eshte shume i bukur , per te qene i vertete!

  Por ky Beni i vogel(iShuteriqeve) e ka mendjen tek pallati gjigand qe po nderton tek Stadjumi "Dinamo"ku ka perfituar goxha toke tek fusha aneksit te stadjumit,jo nga prone te trasheguar te familjes,por nga politika.

  Sic duket s'di cfar te beje ,t'ja prishi PD ,qe nuk e pengon qe t'a ndertoje.Apo nga ana tjeter lejen,qe e ka nga Bashkia e Tiranes(Rama)!

  Kesaj i thone veshtire ta dredhesh dot me te gjithe !
  Pallati sapo ka filluar ,dhe Beni duket shume i pasjonuar mbas tij!! (edhe se librat)

  E mor Lal jane te thella ,keto....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Luani33 : 07-02-2010 mė 08:54

 11. #-9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-01-2010
  Postime
  50

  Zgjedhjet parlamentare

  Ne rradhe te pare duhet kuptuar mire dhe qarte qe ata qe e kishin per detyre te benin numerimin e rregullt te votave, pra komisioneret, te ēfaredolloj ngjyre partiake, duhet ta benin kete gje me seriozitet, ndershmeri, profesionalitet. Ne rast se ata, per nje arsye apo per nje tjeter, nuk e bene kete detyre te ngarkuar ashtu si duhet, duhet te pergjigjen perpara drejtesise. Ata te paret duhet te ishin sensibilizuar, dhe me pas te tjeret, qe vota e qytetarit eshte e shenjte, pra e paprekshme, e pacenueshme. Pra denimi i ketyre pseudo komisinereve eshte hapi i pare, qe do te pasohet nga hapa te tjere, ēdo gje sipas rradhes.
  Per sa i perket Ben Blushit, per mendimin tim, ai beri nje autogol te madh, nje gafe mund te quhet, kur pa dale konkluzioni i KQZ ( konkluzion qe doli pas rreth nje muaji ), rreth 2-3 dite pas votimit, doli ne konference shtypi duke kerkuar doreheqjen e Edi Rames, per shkak te "humbjes". Nje njeri qe merret me politike nuk duhet te bjere ne keto lloj "moēalishtesh", ne rast se do qe te konsiderohet njeri serioz, per ndryshe ēdo fjale apo nderhyrje e metejshme nuk ka me kredibilitet.
  Pershendetje
  Citim Postuar mė parė nga Guri i Kuq Lexo Postimin
  --------------------------------
  Gazeta"Sot",Tirane,7.2.2010

  Rama tėrhiqet nga zgjedhjet e parakohshme, kėrkon burgosjen e komisionerėve socialistė

  Ja sa komisionerė rrezikojnė tė penalizohen nga kėrkesat e kreut socialist

  Pas premtimit disamujor se me anė tė protestave dhe bojkotit do tė realizoheshin zgjedhjet e parakohshme, dje kryesocialisti Rama deklaroi publikisht se nuk ka ndėrmend tė kėrkojė zgjedhje tė reja, por thjeshtė vetėm tė hapen kutitė e votimit. Sikur tė mos mjaftonte kjo, Rama tani kėrkon dėnimin e tė gjithė atyre komisionerėve socialistė qė menaxhuan nė tė gjitha nivelet e procesin zgjedhor nė Tiranė, Shkodėr, Fier dhe Berat. Pra, nė fillim i gėnjeu

  me zgjedhje tė parakohshme, tani kėrkon t’i dėnojė. Vetė komisionerėt e kanė quajtur kėtė njė tradhti tė dyfishtė, pasi zgjedhjet kanė qenė tė rregullta, ndaj dhe nuk kanė shėnuar asnjė vėrejtje nė procesverbalet e numėrimit dhe votimit.

 12. #-8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,015
  Citim Postuar mė parė nga Luani33 Lexo Postimin
  Suljoti!
  Eshte shume i bukur , per te qene i vertete!

  Por ky Beni i vogel(iShuteriqeve) e ka mendjen tek pallati gjigand qe po nderton tek Stadjumi "Dinamo"ku ka perfituar goxha toke tek fusha aneksit te stadjumit,jo nga prone te trasheguar te familjes,por nga politika.

  Sic duket s'di cfar te beje ,t'ja prishi PD ,qe nuk e pengon qe t'a ndertoje.Apo nga ana tjeter lejen,qe e ka nga Bashkia e Tiranes(Rama)!

  Kesaj i thone veshtire ta dredhesh dot me te gjithe !
  Pallati sapo ka filluar ,dhe Beni duket shume i pasjonuar mbas tij!! (edhe se librat)

  E mor Lal jane te thella ,keto....
  Po meqense permende pallatet, njeh ndonjerin prej ketyre ti pa pallat??

  Rama te irriton trurin kur flet njelloj si berisha blushi te pakten ka gjuhen e nje politikani.

  Jam i sigurt se Blushi ne ps ben ndryshim,sepse ka llogjiken dhe eshte shum her me i zgjuar se rama, kjio duket hapur.

  Rama u konsumua tashme si i deshtuar le ti hapi rruge te tjreve, se ne fund te fundit vete e deklaroi ata qe nese do humbiste zgjedhjet do jepte dorheqjen, burri qe esht burr flet dhe vepron.

 13. #-7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-12-2005
  Postime
  63
  Citim Postuar mė parė nga Luani33 Lexo Postimin
  Suljoti!
  Eshte shume i bukur , per te qene i vertete!

  Por ky Beni i vogel(iShuteriqeve) e ka mendjen tek pallati gjigand qe po nderton tek Stadjumi "Dinamo"ku ka perfituar goxha toke tek fusha aneksit te stadjumit,jo nga prone te trasheguar te familjes,por nga politika.

  Sic duket s'di cfar te beje ,t'ja prishi PD ,qe nuk e pengon qe t'a ndertoje.Apo nga ana tjeter lejen,qe e ka nga Bashkia e Tiranes(Rama)!

  Kesaj i thone veshtire ta dredhesh dot me te gjithe !
  Pallati sapo ka filluar ,dhe Beni duket shume i pasjonuar mbas tij!! (edhe se librat)

  E mor Lal jane te thella ,keto....
  Po pushtetin askush nuk e deshiron se do i jap shtetit diq, por e deshiron se do i marr shtetit shume, andaj edhe luftojne per pushtet.

 14. #-6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-11-2009
  Postime
  219
  Citim Postuar mė parė nga sulioti Lexo Postimin
  Po meqense permende pallatet, njeh ndonjerin prej ketyre ti pa pallat??

  Rama te irriton trurin kur flet njelloj si berisha blushi te pakten ka gjuhen e nje politikani.

  Jam i sigurt se Blushi ne ps ben ndryshim,sepse ka llogjiken dhe eshte shum her me i zgjuar se rama, kjio duket hapur.

  Rama u konsumua tashme si i deshtuar le ti hapi rruge te tjreve, se ne fund te fundit vete e deklaroi ata qe nese do humbiste zgjedhjet do jepte dorheqjen, burri qe esht burr flet dhe vepron.
  Asnje deri me sot nuk na ka mbushur mendjen se eshte i ndershem.
  Qe nga Diktatura, e pastaj me rradhe Sala, Tosi,Rama,Meta,apo dhe ky Beni(kush me shume e kush me pak te gjithe vlasin bukur ,se kane mesuar ne shkollen e Enverit,edhe te tjere satelite rreth ketyre personave,po ashtu.(besoj edhe ti je dakort me mua deri ketu)Por ka nje detaj shume te rendesishem.
  Shqiptaret s'kane patur kurre shancin te zgjedhin udheqesit e tyre,sepse
  gjithmone ju eshte ofruar kjo gje, me shume "dashuri" dhe "mirdashje"nga armiqte per rreth nesh!
  E pra do te desheroja(nga kushdo qe mund t'a realizonte)qe me se fundi, shqiptaret te kishin te drejten te zgjidhnin,votonin dhe numuronin nje here te vetme vete!
  Per njerzit qe i udheheqin,edhe sikur te ishte zgjedhje e gabuar,por do te beheshin me te pergjegjshem.
  Sepse per 20 vjet, vjedhja e votes, me njerez te vene ne krye me katapulte... eshte e tmersheme.
  Per nje popull te vazhdoje te rri si nje i varrur me litar ne fyt me karrigen nen kembe,gati per t'ja hequr....per mua ketu jemi katandisur!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Luani33 : 07-02-2010 mė 19:05

 15. #-5

  PS e Vlores ka disa dite qe ka nisur zbatimin e strategjise se dyshes Rama-Ruci!

  Atentat kreut te PS-se me shishe benzine

  » Dėrguar mė: 19/02/2010 - 14:28


  VLORĖ

  Tronditet Vlora.

  Pėrfaqėsues tė Partisė Socialiste tė kėtij qyteti vihen nė shėnjestėr tė atentateve. Ende pa u zbardhur ngjarja e dy javėve mė parė, kur u hodh nė erė me eksploziv makina e anėtarit tė Kėshillit Bashkiak, Morand Hoxha, ėshtė shėnuar njė tjetėr akt kriminal. Mėngjesin e djeshėm, persona ende tė paidentifikuar kanė vendosur njė sasi tė konsiderueshme lėnde djegėse dhe kapsollė detonatore nė makinėn e kreut tė degės lokale tė PS-sė dhe njėkohėsisht deputet i Vlorės, Eltar Deda. Burime zyrtare nga Drejtoria e Policisė sė Qarkut tė Vlorės, pohojnė se po hetohet intensivisht pėr zbardhjen e plotė tė rrethanave tė kėsaj ngjarjeje. Ndėrkohė, pėrfaqėsues tė prokurorisė sė kėtij rrethi bėjnė me dije se po hetohet pėr veprėn penale “shkatėrrim i pronės me eksploziv i mbetur nė tentativė”. Pas denoncimit tė ngjarjes, ka reaguar ashpėr deputeti Deda. Ai deklaroi se ky ėshtė njė akt i pastėr presioni politik pėr shkak te detyrės. Nė orėt e mbrėmjes janė shoqėruar dy persona tė dyshuar nė lidhje me ngjarjen e ndodhur nė qytetin bregdetar.

  NGJARJA

  Rreth orės 07:45, kryetari i PS-sė pėr qytetin e Vlorės, Eltar Deda ka dalė nga banesa pėr tė dėrguar nė shkollė djalin e tij 11-vjeēar. Deputeti, sė bashku me tė birin ka shkuar tek makina qė kishte parkuar (nė lagjen ‘29 Nėntori’), pas shkollės sė mesme “Ali Demi”. Nė momentin qė ėshtė futur nė makinėn e tij tip “Volsvagen” me targa VL 5900C, Deda ka vėnė re se nė kofanon e mjetit ishte vendosur njė bidon plastik 0.5 litra, i mbushur me lėndė djegėse (benzinė). Deputeti ka shtangur nga habia. Ai ka ndezur makinėn dhe ka lėvizur pėr dhjetė metra, pasi para i ka dalė njė nga fqinjėt e tij. Ndėrsa ka ndaluar, kreu i PS-sė i ka thėnė komshiut se kishte gjetur njė bidon me lėndė djegėse nė makinė. Ndėrkohė, ky i fundit i ka treguar Eltar Dedės se kur lėvizi automjetin poshtė ishte njė tjetėr bidon plastik 1.5 litėrsh. Pas verifikimeve qė bėri mė pas policia, rezultoi se nė bidonin e dytė ishte montuar njė kapsollė detonatore me fitil zjarrpėrcjellės (bombė artizanale).

  HETIMI

  Deputeti socialist ka denoncuar ngjarjen nė polici, e cila brenda pak minutave ka mbėrritur nė vendngjarje. Pas kėqyrjes sė vendit tė ngjarjes, ka rezultuar se lėnda djegėse ishte benzinė. Sipas ekspertėve, nuk pėrjashtohet mundėsia qė lėnda djegėse tė jetė vendosur nga persona qė ushtrojnė aktivitetin e parkimit tė automjeteve. Policia ka shoqėruar dy roje tė parkingjeve, ndėrsa ėshtė marrė nė pyetje dhe kreu socialist i Vlorės, Eltar Dede. Ai ėshtė shprehur se, “asnjėherė nuk kam pasur probleme apo kėrcėnime. Sipas meje, ky ėshtė njė presion qė mė bėhet pėr shkak tė detyrės”. Po tė njėjtat burime sqarojnė se po hetohet nė disa pista.

  gazeta shqiptare

 16. #-4
  Kėrcėnimi ndaj Dedės, PS e Vlorės: Akti, me prapavijė tė qartė politike

  ANILA PECI

  19/02/2010


  VLORĖ- Njė ditė pas kėrcėnimit tė kreut tė PS-sė sė Vlorės, Eltar Deda, kur persona ende tė paidentifikuar vendosėn shishe me lėndė djegėse poshtė automjetit tė tij, dega e PS-sė nė Vlorė i bėn thirrje strukturave pėrkatėse tė gjejnė fajtorėt.


  "Brenda njė kohe dy javore, qyteti i Vlorės u trondit nga dy akte kriminale, ndaj pėrfaqėsuesve politik tė Partisė Socialiste. Akti i djeshėm ėshtė akoma mė i rėndė se dora kriminale me prapavijė tė qartė politike, goditi deputetin dhe kryetarin e partisė socialiste tė Vlorės Eltar Deda"- thuhet nė deklaratėn pėr shtyp tė PS-sė sė Vlorės.


  Partia socialiste dhe tė zgjedhurit e saj nė qytetin e Vlorės, vijon mė tej deklarata, janė plotėsisht tė angazhuar pėr njė ambient politik sa mė tė qetė dhe pėr njė ballafaqim politik konkurrues, pa nxitur tensione ndėrpartiake.


  Por, sipas saj klimėn e qetė dhe bashkėpunimin e prishi Sali Berisha me deklaratat e tij kėrcėnuese dhe kriminale, pėr shkulje dhėmbėsh dhe nofullash, tė bėra nė parlamentin shqiptar.


  Pėr kėtė, Partia Socialiste e Vlorės dhe populli i saj, i deklaron Sali Berishės, qė tė mos provokojė dhe tė luajė me Vlorėn dhe vlonjatėt. "Nuk duhet pėr asnjė arsye, qė Vlora tė preket nga pasojat e situatės sė rėnduar politike, ekonomike dhe sociale nė vend.


  Sigurimi i rendit dhe qetėsisė, goditja e menjėhershme dhe e ashpėr e akteve kriminale ndaj ēdo qytetari tė Vlorės dhe ndaj pėrfaqėsuesve tė ēdo partie politike, pėrbėn njė detyrim ligjor tė shtetit"- thuhet nė deklaratė.


  Mė tej, PS e Vlorės kėrkon nga Partia Demokratike dhe forca tė tjera politike tė qytetit tonė, distancimin dhe dėnimin e aktit kriminal, ndaj deputetit dhe kryetarit tė PS tė Vlorės, Eltar Deda.  Kėrcėnohet kreu i PS-sė sė Vlorės, gjen lėndė djegėse nė automjetin e tij

  VLORĖ- Kryetari i Partisė Socialiste tė Vlorės, Eltar Deda ka gjetur dy shishe me lėndė djegese nė automjetin e tij, vendosur nga persona ende tė paidentifikuar. Lajmi ėshtė dhėnė nga policia e Vlorės, e cila ka nisur hetimet pas denoncimit tė bėrė nga vetė Deda.


  Ai ka rrėfyer nė polici se ka konstatuar shishet e mbushura me benzine dhe njė fitil nė pjesėn e pasme tė makinė, nė momentin qė do ta nxirrte atė nga vendi ku e kishte parkuar.


  Nė vend ka mbėrritur njė grup ekspertėsh, tė cilėt po hetojnė rreth ngjarjes. Nuk saktėsohen pista hetimi, por policia nuk pėrjashton edhe atė tė njė kėrcėnimi paralajmėrues pėr shkak tė detyrės. Vetė Deda mėsohet tė ketė thėnė se nuk ka pasur konflikt me ndonjė person.

  shekulli

 17. #-3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  mafia ed ruciste e paska filluar lojen pra.
  ka ndonje vlonjat ketu te na tregoj se cfar thone mileti atje vesh me vesh se keshtu hapur nuk guxojn te ngratet se vlora eshte sot shqiperi-1977.
  aty po nuk e shave saliun gjith diten te fusin ne liste sigurimi edvinist i vlores.
  pas ketyre "atentateve" te shohim cdo bejn tjeter polpotistet.

  Nestorp .. ci thua ti ketij filmit qe po luan ps-ja?

  thuaj miqve te ken kujdes se.. cfar nuk pritet nga falangat enveriste..

  .

 18. #-2
  Dy javė mė parė u hodh nė erė makina e kėshilltarit socialist, Morand Hoxha

  19/02/2010 - 14:33


  VLORĖ – Dy javė mė parė, persona ende tė paidentifikuar i bėnė atentat kėshilltarit tė Partisė Socialiste tė Vlorės. Morand Hoxha, anėtar i Kėshillit Bashkiak tė kėtij qyteti, mbeti i plagosur pas hedhjes nė erė me eksploziv tė makinės nė pronėsi tė tij. Ngjarja ndodhi rreth orės 21:50, nė lagjen “Isa Boletini” (nė afėrsi tė shkollės 9-vjeēare “Ismail Qemali”). Sipas burimeve policore, njė shpėrthim i fuqishėm hodhi nė erė makinėn tip “Benz” 240 me ngjyrė tė bardhė. Kalimtarė tė rastit u tmerruan, ndėrsa shpejtuan tė largohen nga vendi i ngjarjes. Si pasojė e shpėrthimit tė fortė, u plagos 38-vjeēari Morand Hoxha, anėtar i Kėshillit Bashkiak tė Vlorės. Menjėherė nė vendngjarje mbėrritėn uniformat blu, ndėrsa Hoxha, baba i dy fėmijėve u dėrgua urgjentisht nė spitalin rajonal tė Vlorės ku dhe mori ndihmėn e parė mjekėsore. Pas kėqyrjes sė vendit tė ngjarjes, hetuesit e ēėshtjes pohuan se automjeti nė pronėsi tė anėtarit tė Kėshillit Bashkiak (pėrfaqėsues i Partisė Socialiste) u hodh nė erė me eksploziv. Sipas tyre, shpėrthimi i lėndės plasėse (tritol i tipit C4) e ndau makinėn nė dy pjesė, ndėrsa u dėmtuan rėndė dhe automjete tė tjera qė gjendeshin aty afėr. Ekspertėt sqaruan se makina ishte parkuar para njė pallati dhe se shpėrtheu nė momentin qė Morand Hoxha iu afrua asaj. Pėr zbardhjen e kėsaj ngjarjeje tė rėndė, policia dhe prokuroria e Vlorės po hetojnė nė disa pista. Ndėrkohė, ende nuk janė zbuluar autorėt e krimit. Para zgjedhjeve parlamentare tė 28 qershorit tė vitit qė shkoi, Morand Hoxha ėshtė larguar nga LSI-ja duke kaluar me Partinė Socialiste.

  gazeta shqiptare

 19. #-1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  asgje sjan gebelsi i hitlerit dhe ramizi i enverit para ketyre mjeshtrave te GSH-se.

  cfar akademije makiaveliste ka mbaruar kjo albe malltezi e ketij karlo bollinos?

  apo ja dergon tekstin e gatshem shtabi i selise roze ketyre mantenutave te GSH-se?
  si thua dy drinas?

  kane nje persosmeri ne krijimin e shpifjeve e insinuatave qe.. e kan lene prapa aparatin e komitet qendrorit te nexhmijes.. bashke me pravden e suslovit..

  megjithate megjithate.. vlora mjafton ti hedhe nje sy kodrave atje perballe.. ku jane varrezat e qytetit.. e te kujtohen se jane mijra varre me rini e femije.. me shifren 1997 e 98.


  duan me cdo kusht ta nisin vloren drejt tiranes qe te bej masakra e panik qe pastaj.. te kemi kryeminister edvin rucin e shef te shikut fatos klosin.. e shef te policise se shtetit orik shytin..
  kurse imellda .. ambasadore e shqiperise ne usa.. e altini ambasador ne okb..

  nje komorrist italian .. si karlua bollin jep kontribut te cmuar per ta percelluar shqiperine deri ne rreze e ne vec bejm sehir..

  kulmi..

 20. #0
  Te shikojme se ku do te lihen ne vazhdim bidonat me benzine!

  Ka ende trima xha Jaho!

  Ja si reagojne "lexuesit" e Shekullit:

  Me vjen shume keq qe po lexoj kete lajme per mikun tim.
  Duhet ta dine keta kriminel qe nuk do ti shpetojne kurre ndeshkimit. Eltari nuk ka asnje problem me asnjerin ne Vlore. Ky eshte nje akt politik.
  Vasil Gjika | February 19, 2010 5:02 AM | Repliko
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DYDRINAS : 19-02-2010 mė 18:38

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •