Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 61
  1. #1
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876

    Vullnetarë në Afrikë

    Kete vere do kisha shume deshire te shkoja si vullnetare ne ndonje vend te varfer te Afrikes, ose ne ndonje pjese tjeter te Botes si Amerike Latine apo Azi jug-lindore.
    I kisha bere ca plane, por fatkeqesisht nuk do te mund te me realizohen.
    Ka mjaft shoqata qe punojne ne kenia, peru apo kamboxhia (keto jane vendet qe do preferoja), por une kam veshtiresi te gjej ndonje gje qe organizon koheqendrime jo me gjata se 40-45 dite. Ky eshte maksimumi i diteve qe kam ne dispozicion. Shumica jane per 6 muaj apo 1 vit.

    A njihni apo keni degjuar per ndonje shoqate te tille?

    Faleminderit!!!
    Vasudhaiva Kutumbakam

  2. #2
    Unica Fede Unica Passione Maska e Boy
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    1,079
    Po, quhet "agjensi turistike".
    Perchè er coro che famo tutti quanti insieme
    dice LAZIO sei grande te volemo bene!

  3. #3
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Boy Lexo Postimin
    Po, quhet "agjensi turistike".
    nuk do te shkoja si turist ore zoteri... do te doja te punoja dhe te ndihmoja te varferit.

    e di çfare do te thote fjala "vullnetare"????

    pyet mr. google meqe nuk e di.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  4. #4
    United States of Albania Maska e USA NR1
    Anëtarësuar
    18-01-2010
    Vendndodhja
    KU
    Postime
    5,430
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    Kete vere do kisha shume deshire te shkoja si vullnetare ne ndonje vend te varfer te Afrikes, ose ne ndonje pjese tjeter te Botes si Amerike Latine apo Azi jug-lindore.
    I kisha bere ca plane, por fatkeqesisht nuk do te mund te me realizohen.
    Ka mjaft shoqata qe punojne ne kenia, peru apo kamboxhia (keto jane vendet qe do preferoja), por une kam veshtiresi te gjej ndonje gje qe organizon koheqendrime jo me gjata se 40-45 dite. Ky eshte maksimumi i diteve qe kam ne dispozicion. Shumica jane per 6 muaj apo 1 vit.

    A njihni apo keni degjuar per ndonje shoqate te tille?

    Faleminderit!!!
    mundesdite jane sa te vogla edhe aq te madhe si psh.tash ne Haiti (por nuk jam i sigurte se marrin njerez pa profesion e kame fjalen qe mund te i ndihmoni ne ate drejtim) pershendetje

  5. #5
    Çufo Cufo o gjumash... Maska e Mau_kiko
    Anëtarësuar
    06-03-2009
    Vendndodhja
    In the Jungle, the mighty Jungle!
    Postime
    1,576
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    Kete vere do kisha shume deshire te shkoja si vullnetare ne ndonje vend te varfer te Afrikes, ose ne ndonje pjese tjeter te Botes si Amerike Latine apo Azi jug-lindore.
    I kisha bere ca plane, por fatkeqesisht nuk do te mund te me realizohen.
    Ka mjaft shoqata qe punojne ne kenia, peru apo kamboxhia (keto jane vendet qe do preferoja), por une kam veshtiresi te gjej ndonje gje qe organizon koheqendrime jo me gjata se 40-45 dite. Ky eshte maksimumi i diteve qe kam ne dispozicion. Shumica jane per 6 muaj apo 1 vit.

    A njihni apo keni degjuar per ndonje shoqate te tille?

    Faleminderit!!!

    Deshiron te ndihmosh njerezit e varfer ne Afrike, Amerike Latine apo Azi jug-lindore?
    Ska nevoj te shkosh aq larg. Po nejse, une do e keshilloja qe se pari te ndihmoje keta njerez, ketu ne Shqiperi, se me beso, dhe keta nuk ke per te arritur ti ndihmosh te tere.


    Do i vë zjarrin vetes si im shoq 1 muaj më parë => Ja ku ke nje rast per te filluar nga ndihma jote (ta kesh si stervitje perpara se te shkosh ne Afrike.... )
     /l、
    (゚、 。 7
     l、 ~ヽ   
     じしf_, )ノ
    ...e Dio disse kung e kung fu...
    哈哈

  6. #6

    Pershendetje Admiral dhe Mao kiko !

    Citim Postuar më parë nga Mau_kiko Lexo Postimin
    Deshiron te ndihmosh njerezit e varfer ne Afrike, Amerike Latine apo Azi jug-lindore?
    Ska nevoj te shkosh aq larg. Po nejse, une do e keshilloja qe se pari te ndihmoje keta njerez, ketu ne Shqiperi, se me beso, dhe keta nuk ke per te arritur ti ndihmosh te tere.


    Do i vë zjarrin vetes si im shoq 1 muaj më parë => Ja ku ke nje rast per te filluar nga ndihma jote (ta kesh si stervitje perpara se te shkosh ne Afrike.... )
    Admiral
    Nese qellimi yt eshte vertet human dhe nuk mendon te ikesh atje per qellime turizmi, un te them tu prifte mbare, me vie mire qe ka ne mesin tone njerz fisnik, dhe uroj te realizosh nismen qe ke marre...

    Mao Kiko
    Eshte njelloj sikur te ndihmoj ne Shqipni sikur ne Kamboxhia, Keni apo diku tjeter, mjafton qe njeriu te kete shpirt human. Humanizmi deshmon vlerat fisnike dhe kulturore te nje individi, po edhe te nje populli ne pergjithesi. Njeriu human ate qe e ka mundohet ta ndaje me te tjeret, di ta perjetoj dhembjen e tjetrit, mendon per vuajtjet e njerzve nevojtar...

  7. #7
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Skifter Bjeshke Lexo Postimin
    Admiral
    Nese qellimi yt eshte vertet human dhe nuk mendon te ikesh atje per qellime turizmi, un te them tu prifte mbare, me vie mire qe ka ne mesin tone njerz fisnik, dhe uroj te realizosh nismen qe ke marre...
    ...
    faleminderi.
    as nuk behet fjale per turizem.
    vitin e kaluar shkova si turist ne tailande.
    kete vit do te deshiroja te kisha nje eksperience tjeter...

    pastaj nuk kam se si te shkoj per turizem, sepse keto shoqata te dergojne ne fshatra ose qytete te varfera ku nuk ka aspak turizem. te vene te flesh neper kasolle dhe jo neper hotele.
    aq me teper qe edhe duke shkuar si vullnetare do me duhej te paguaja 1500 apo 2000 euro.
    me keto para do te mund te beja nje pushim all inclusive ne ndonje hotel me 4 yje!
    Vasudhaiva Kutumbakam

  8. #8
    DOKTORET PA KUFI
    http://www.msf.gr/
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  9. #9
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga USA NR1 Lexo Postimin
    mundesdite jane sa te vogla edhe aq te madhe si psh.tash ne Haiti (por nuk jam i sigurte se marrin njerez pa profesion e kame fjalen qe mund te i ndihmoni ne ate drejtim) pershendetje
    eshte e vertete ajo qe thua. nuk marrin njerez pa profesion.
    une kam kontaktuar disa shoqata dhe sipas tyre isha me se i kualifikuar.
    mund te punoja se mesues gjuhesh te huaja (anglisht, italisht, gjermanisht dhe spanjisht) ose si mesues sporti...
    problemi i vetem ishte koheqendrimi. ata me merkonin te rri 6 muaj, por une nuk mundem me shume se 45 dite.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  10. #10
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Mau_kiko Lexo Postimin
    Deshiron te ndihmosh njerezit e varfer ne Afrike, Amerike Latine apo Azi jug-lindore?
    Ska nevoj te shkosh aq larg. Po nejse, une do e keshilloja qe se pari te ndihmoje keta njerez, ketu ne Shqiperi, se me beso, dhe keta nuk ke per te arritur ti ndihmosh te tere.

    )
    varferia qe ekziston ne afrike eshte e pakrahasueshme me ate qe ekziston ne shqiperi. jane si dita me naten...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    Kete vere do kisha shume deshire te shkoja si vullnetare ne ndonje vend te varfer te Afrikes, ose ne ndonje pjese tjeter te Botes si Amerike Latine apo Azi jug-lindore.
    I kisha bere ca plane, por fatkeqesisht nuk do te mund te me realizohen.
    Ka mjaft shoqata qe punojne ne kenia, peru apo kamboxhia (keto jane vendet qe do preferoja), por une kam veshtiresi te gjej ndonje gje qe organizon koheqendrime jo me gjata se 40-45 dite. Ky eshte maksimumi i diteve qe kam ne dispozicion. Shumica jane per 6 muaj apo 1 vit.

    A njihni apo keni degjuar per ndonje shoqate te tille?

    Faleminderit!!!
    Kontakto nje here ketu:
    http://www.weltwaerts.de/weltwaertsG...nen/index.html
    Te ecte mbare n.q-se ja arrin qellimit.

  12. #12
    Çufo Cufo o gjumash... Maska e Mau_kiko
    Anëtarësuar
    06-03-2009
    Vendndodhja
    In the Jungle, the mighty Jungle!
    Postime
    1,576
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    varferia qe ekziston ne afrike eshte e pakrahasueshme me ate qe ekziston ne shqiperi. jane si dita me naten...

    Ty po te degjoj qe i ndake verferine sipas vendeve.

    Njeriu vuan kur eshte pa buke, njesoj, si me qene ne Afrik, si me qene ne Shqiperi. Prinderve njesoj u dridhet trupi kur nuk kane se ctu japin ne darke femijeve te tyre, njesoj, si ne Shqiperi dhe si ne Afrike.
    Njeriu ngelet njeri, kudo qe te jete, kudo qe te vuaj, ai vuan njesoj, me po te njejtat ndjenja.

    Citim Postuar më parë nga Skifter Bjeshke Lexo Postimin
    Mau Kiko
    Eshte njelloj sikur te ndihmoj ne Shqipni sikur ne Kamboxhia, Keni apo diku tjeter, mjafton qe njeriu te kete shpirt human. Humanizmi deshmon vlerat fisnike dhe kulturore te nje individi, po edhe te nje populli ne pergjithesi. Njeriu human ate qe e ka mundohet ta ndaje me te tjeret, di ta perjetoj dhembjen e tjetrit, mendon per vuajtjet e njerzve nevojtar...
    Ne nje fare menyre ke te drejte. eshte njelloj, sikur te ndihmosh ne Shqiperi, dhe si te ndihmosh ne Afrike. Ndihma eshte, sic thua ti, nje gjest fisnik.

    Ne vendin tend mbizoteron varferia, dhe ne disa zona varferia e tejskajshem. Aq te varfer jane njerezit sa, si ne rastin qe tregova ne linkun e mesiperm, i japin fund jetes ne menyre makabre, duke i lene pasoja antareve te familjes. Keta persona kane nevoje per ndihme, nje njeri humanitar, ne fillim mendon si e si te ndihmoj ata persona qe ka me afer, atyre personave qe ndihma mund tu shkoj me shpejt, duke menanjuar nje fund tragjik.

    Kurse ky admirali, kerkon te japi nje ndihme njerezve ne Afrik.( e pergezoj per kete veprim nese nje dite ia arrin ) Zakonisht, personi qe vertet do te ndihmoje, e jep ndihmen ne heshtje, duke mos u ekspozuar neper forume a ku di une, dhe me cfare kerkese madje.... Me ndihmoni se dua te ndihmoj.
    Nuk e di per ty por per mua eshte dicka e pallogjikshme. Nderkoh qe me rrin e me shkruan ne forum si me ik ne Afrike, deri tani duhet te kishe gjet menyren per me vajt ne Shkoder, me ndihmu njerezit qe i zuri fatkeqesia dhe qe ngelen pa shtepi. Duke u bere nje nga ata heronj, qe ne heshtje i kryejn herozimat e tyre.
    Nderkoh kishte gjet menyren sesi ta shpetoj nga vdekja ate zonje e cila thote ne kulm te deprezionitr qe nuk mund tia dali me ti ushqej femijet e saj, sepse nuk ka me forca, dhe ky si humanitar, duhet ti gjendej ne krah.
    Humanitarizmin e madh e tregonte duke ndihmuar ne kerkimet kkunder autizmit, dke ndohmuar neper organizata te cilat edhe ketu ne shqiperi operojne, por qe normalisht, po fluturove me mendje per ne Afrike a ku ta di une, nuk mund ti shohesh.

    Une per vetem kaq po i them, ti mor djal i mbare vertet ke deshire te ndihmosh, por deri tani duhet ti ishe fut punes, dhe jo te vish e te besh debat ketu ne forum.
     /l、
    (゚、 。 7
     l、 ~ヽ   
     じしf_, )ノ
    ...e Dio disse kung e kung fu...
    哈哈

  13. #13
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Mau_kiko Lexo Postimin
    Ty po te degjoj qe i ndake verferine sipas vendeve.

    Njeriu vuan kur eshte pa buke, njesoj, si me qene ne Afrik, si me qene ne Shqiperi. Prinderve njesoj u dridhet trupi kur nuk kane se ctu japin ne darke femijeve te tyre, njesoj, si ne Shqiperi dhe si ne Afrike.
    Njeriu ngelet njeri, kudo qe te jete, kudo qe te vuaj, ai vuan njesoj, me po te njejtat ndjenja.

    po ku e ke ate varferine ekstreme ne shqiperi???
    une nuk e shoh fatmiresisht.
    nuk shoh fshatra dhe qytete te tera qe nuk kane as buke per te ngrene dhe per te gjetur ujin zgjohen ne 5 te mengjesit dhe bejne 10 km ne kembe.
    ne shqiperi ujin e perdorin edhe per te lagur trotuaret...

    a ke mundesi te me tregosh ndonje fshat te tere ku femijet po vuajne nga uria?
    Ndryshuar për herë të fundit nga the admiral : 25-01-2010 më 12:08
    Vasudhaiva Kutumbakam

  14. #14
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    eshte e vertete ajo qe thua. nuk marrin njerez pa profesion.
    une kam kontaktuar disa shoqata dhe sipas tyre isha me se i kualifikuar.
    mund te punoja se mesues gjuhesh te huaja (anglisht, italisht, gjermanisht dhe spanjisht) ose si mesues sporti...
    problemi i vetem ishte koheqendrimi. ata me merkonin te rri 6 muaj, por une nuk mundem me shume se 45 dite.
    e cdo besh ti me 45 dite ? cndihm crap do u japesh ?

    45 dite ty te duhet te marresh veten nga mushkonjat, pislliku dhe te tjera. Mos harro te besh vaksinat e duhura para se te shkosh.

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Mos shko andej se mund të të marrin peng.

    Mundohu ta mbushësh boshllëkun e jetës tënde me gjëra të tjera.

  16. #16
    United States of Albania Maska e USA NR1
    Anëtarësuar
    18-01-2010
    Vendndodhja
    KU
    Postime
    5,430
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    po ku e ke ate varferine ekstreme ne shqiperi???
    une nuk e shoh fatmiresisht.
    nuk shoh fshatra dhe qytete te tera qe nuk kane as buke per te ngrene dhe per te gjetur ujin zgjohen ne 5 te mengjesit dhe bejne 10 km ne kembe.
    ne shqiperi ujin e perdorin edhe per te lagur trotuaret...

    a ke mundesi te me tregosh ndonje fshat te tere ku femijet po vuajne nga uria?
    eshte e vertete normal se ka te varfer edhe ne Shqiperi,po edhe ne Evrope ka etj.
    por si ne Afrike nuk ka si psh,Etiopi,Somali etj
    kam nje pyetje apo duhet te i lidhemi kesaj teme,perse ja psh.ne keto vende ndihma eshte me se shumti nga USA,cka mendon ty,pershendetje

  17. #17
    Citim Postuar më parë nga Mau_kiko Lexo Postimin
    Ty po te degjoj qe i ndake verferine sipas vendeve.

    Njeriu vuan kur eshte pa buke, njesoj, si me qene ne Afrik, si me qene ne Shqiperi. Prinderve njesoj u dridhet trupi kur nuk kane se ctu japin ne darke femijeve te tyre, njesoj, si ne Shqiperi dhe si ne Afrike.
    Njeriu ngelet njeri, kudo qe te jete, kudo qe te vuaj, ai vuan njesoj, me po te njejtat ndjenja.



    Ne nje fare menyre ke te drejte. eshte njelloj, sikur te ndihmosh ne Shqiperi, dhe si te ndihmosh ne Afrike. Ndihma eshte, sic thua ti, nje gjest fisnik.

    Ne vendin tend mbizoteron varferia, dhe ne disa zona varferia e tejskajshem. Aq te varfer jane njerezit sa, si ne rastin qe tregova ne linkun e mesiperm, i japin fund jetes ne menyre makabre, duke i lene pasoja antareve te familjes. Keta persona kane nevoje per ndihme, nje njeri humanitar, ne fillim mendon si e si te ndihmoj ata persona qe ka me afer, atyre personave qe ndihma mund tu shkoj me shpejt, duke menanjuar nje fund tragjik.

    Kurse ky admirali, kerkon te japi nje ndihme njerezve ne Afrik.( e pergezoj per kete veprim nese nje dite ia arrin ) Zakonisht, personi qe vertet do te ndihmoje, e jep ndihmen ne heshtje, duke mos u ekspozuar neper forume a ku di une, dhe me cfare kerkese madje.... Me ndihmoni se dua te ndihmoj.
    Nuk e di per ty por per mua eshte dicka e pallogjikshme. Nderkoh qe me rrin e me shkruan ne forum si me ik ne Afrike, deri tani duhet te kishe gjet menyren per me vajt ne Shkoder, me ndihmu njerezit qe i zuri fatkeqesia dhe qe ngelen pa shtepi. Duke u bere nje nga ata heronj, qe ne heshtje i kryejn herozimat e tyre.
    Nderkoh kishte gjet menyren sesi ta shpetoj nga vdekja ate zonje e cila thote ne kulm te deprezionitr qe nuk mund tia dali me ti ushqej femijet e saj, sepse nuk ka me forca, dhe ky si humanitar, duhet ti gjendej ne krah.
    Humanitarizmin e madh e tregonte duke ndihmuar ne kerkimet kkunder autizmit, dke ndohmuar neper organizata te cilat edhe ketu ne shqiperi operojne, por qe normalisht, po fluturove me mendje per ne Afrike a ku ta di une, nuk mund ti shohesh.

    Une per vetem kaq po i them, ti mor djal i mbare vertet ke deshire te ndihmosh, por deri tani duhet ti ishe fut punes, dhe jo te vish e te besh debat ketu ne forum.
    Nga sa kuptova un ne ato 2 rreshtat e pare qe me citove, duket se u pajtove me mua, ndersa per keto rreshtat tjera qe ke shkruajtur duke me cituar mua, do te ishte me mire ti drejtoheshe Admiralit, derisa eshte fjala per te,, un zotrote nuk po kerkoj te shkoj vullnetar ne Afrike.
    Ndoshta ke te drejte kur thua se mund te tregohej me modest dhe ti bente keta hapa, pa bere zhurme ne forume, pajtohem deri dikund me ty,se edhe vet jam ithtar i flakte i modestise, por ky sikur kerkoi ndihme,se paku keshtu e kuptova un e besoj edhe forumistat tjere, nese ti ke vrejt apo din ndonje qellim tjeter te tij, urdhero thuaja ati...Un nuk shoh diqka te keqe nese nje njeri eshte vullnetmire,dhe deshiron te ndihmoj tjeret(me aq sa ka mundesi),edhe ato ne Keni e Kamboxhia njerz jane,,un po te kisha mundesi, pa asnji hamendje do ti ndihmoja njerzit edhe ne Haiti...

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007
    une po marr systemin me vete e po shkojme ne peru
    JO SEKS PARA MARTESE

  19. #19
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    eshte e vertete ajo qe thua. nuk marrin njerez pa profesion.
    une kam kontaktuar disa shoqata dhe sipas tyre isha me se i kualifikuar.
    mund te punoja se mesues gjuhesh te huaja (anglisht, italisht, gjermanisht dhe spanjisht) ose si mesues sporti...
    problemi i vetem ishte koheqendrimi. ata me merkonin te rri 6 muaj, por une nuk mundem me shume se 45 dite.

    Ti ndihmo 45 dite dhe kthehu ne shtepi.

    Per te ndihmuar njerzit e varfer , nuk do te te dali e gjithe jeta .


    Respekt !
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anëtarësuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379
    Citim Postuar më parë nga goldian Lexo Postimin
    une po marr systemin me vete e po shkojme ne peru
    gold,

    ma qit nji vize te ndihoj te varferat ne avstry...
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •