Qeveria q plakit mrgimtart


Besnik Prishtina

I. Jeta e mrgimtarve

Pr do dit t q ka viti, pr mrgimtart vin duke u rndua jeta nga malli pr atdheun. Ata n mrgim punojn si t gjall dhe jetojn si t vdekur. Vendet e qndrimit ku jetojn ata kundr dshirs s vet i trajtojn si nj t keqe t domosdoshme, sepse kan nevoj pr punn e krahut t tyre. Por duke i trajtuar si qytetar t klass s fundit. Vendet ku punojn ata, pr punt e rnda q bjn ju japin minimumin e pags. Dhe at me njrn dor ju japin dhe me tjetrn ju marrin ato t holla prmes te qirave t shtrenjta, prmes tatimeve dhe ushqimit e nevojave tjera pr te jetuar.

Nga puna e mundimshm atyre ju mbesin apo nuk ju mbesin t holla pr ndonj knaqsi personale. Knaqsia me e madhe e tyre sht qe t kursejn me mund pr t pas para me ardhur n atdhe me u mall me vendin e vet dhe me farefisnin e tyre. Pr mrgimtart sht sidomos e rndsime q ti sjellin fmijt e vet n atdhe q t e din se ku e kan atdheun dhe t lidhen sa m shum me vendlindjen e prindrve t tyre. Kryesisht ato para q ata sjellin me vete jan fituara me djersn e gjakun e tyre ku ata punojn t shumtn e ditve mbi 10 or n dit dhe kur shpesh edhe lndohen dhe disa prej tyre edhe gjymtohen apo edhe vriten n pun. Ato para, ata i ndajn edhe nga sofra e familjes pr t ardhur n atdhe.

II. Kontributet e mrgimtarve

Mrgimtart marrin kredi t shtrenjta me ndrtua shtpi n atdhe q ti lidhin familjet e veta s m shum me vendin, sepse n dheun e huaj nuk t hiqet vula e cergashit. Kjo vlen edhe pr t pasurit edhe pr t varfr. Faktikisht, pr ta, ajo pjese e jets q behet jasht atdheut nuk sht jetua fare! Ata q nuk kan jetuar n mrgim kt nuk munden t e kuptojn. Mrgimtart jan t lidhur emocionalisht me atdheun dhe shumica e tyre kan nda edhe nga kafshata e fmijve t vet pr t ndihmuar rezistencn, pastaj luftn e UK dhe t afrmit e vet n atdhe. sht dhan kontributi i 3% pr Fondin e Republiks s Kosovs edhe pr Fondin Vendlindja Thrret dhe krahas ktyre Fondeve jan dhan t holla pr Mbrojtje Regjionale dhe ndihma tjera t panumrta. Pr ti dhan t gjitha kto kontribute ata sht dasht me lan veten dhe familje e vet keq n shum drejtime.

Nj numr i tyre i mir ka ardhur edhe vullnetar n UK. Disa nga ata kan qen ish t burgosur politik dhe disa edhe t arratisur politik q me vitet t tra nuk kan mundur t vin n atdhe dhe q gjat gjith asaj kohe kan qen n shrbim t atdheut me tr familjet e veta, materialisht dhe n do drejtim tjetr. N mesin e ushtarve vullnetar nga mrgimi ka shum t rn dshmor dhe edhe m shum t plagosur. Por, ata q shptuan nga lufta nuk shptuan nga mrgimi! Pas lufts s armatosur shum nga ata srish jan detyrua t marrin rrugn e mrgimit pr t siguruar ekzistencn, n vend se prfundimisht t kthehen n atdheun e vet. N Kosov kan mbetur disa azilant politik q n vendet e huaja kurr nuk kan punua por kan jetua si parazit nga ndihmat sociale. Disa nga ata sot jan n pushtet n Kosov, sepse jan treguar mjeshtr t servilizmit ndaj UNMIK-ut! Disa q nuk ju nnshtruan ligjeve diskriminuese t UNMIK/EULEX-it, ose u burgosn ose u detyruan t braktisin vendin kundr dshirs s vet!
III. T drejtat e mrgimtarve

Mrgimtart n vendet ku punojn nuk kan pas t drejtat elementare qytetare as pr t votuar apo pr t marr pjes normale n proceset shoqrore! Jeta kalon pr rreth tyre! Tjert kan vendos pr fatin e tyre gjithmon! Ja edhe tani si u pa se kt t drejt nuk e kan as ne atdheun e vet. Ket e paralajmroi kryetari i Parlamentit Jakup Krasniqi!

Kryetari i Parlamentit n seancn kur u mor vendimi pr shtyrjen e pa arsyeshme t regjistrimit t popullsis n Kosov deklaroi se shtetasit e Republiks s Kosovs q punojn n vendet e jashtme, nuk do t ju lejohet t regjistrohen si banor te Kosovs. Edhe pse po t ishte kjo udhheqsi e aft dhe serioze regjistrimin ishte dasht t e kryejn s pari me 1999 dhe s dyti n 2009. Pra, si pas kryeparlamentarit Jakup Krasniqi disa milion shqiptar q punojn jasht Kosovs ma nuk do t jen shtetas t Kosovs. Kryetari i Kuvendit q e prfaqson popullin, me GOM BUROKRATIKE i fshin disa milion shqiptar nga shtetsia e tyre n Republikn e Kosovs. Ja se kush e prfaqson popullin ton! Prderisa n Kosov mundet t regjistrohet do serb edhe nse kmba e tij kurr nuk ka shkel n Kosov, po shihet se prmes t Jakup Krasniqit po flet Ahtisaari me planet kolonizuese serbe.

Kjo shkurtpamsi e kryetarit t Parlamentit duhet ti l pa atdhe disa milion shqiptar. Por, ai nuk e di se shtetet ku punojn mrgimtart shqiptar nuk pranojn njerz t huaj pa shtetsi, dhe ka do t ndodhe nse vendet e huaja i kthejn ata disa milion shqiptar n Kosove si shtetas t Kosovs? N fund edhe nj pyetje personale pr kryeparlamentarin: ku e mori ai at kompetenc q t u marr t drejtn e shqiptarve q punojn n mrgim, pr tua ndaluar pr tu regjistrua n vendin e vet? Mbi kt qndrim t tij, dhe pr distancim nga ky qndrim i tij, duhet t deklarohet PDK dhe Qeveria e Parlamenti i Kosovs. Ndryshe ktyre institucioneve do t ju abstenohet mandati dhe njohja nga mrgimtart e Kosovs dhe ata do t krkojn shkarkimin dhe shprndarjen e tyre si t pa denj pr ti prfaqsuar Kosovn!

IV. Matrapazt e agjencive turistike, bandat e sigurimeve n hyrjet kufitare dhe patrullat plakitse

Mrgimtart kan qene objekt i plakitjes gjat gjitha kohs s sundimit t UNMIK-ut n forma t ndryshme duke filluar nga matrapazt e agjencive turistike, plakitja nga policia doganore dhe nga bandat e sigurimeve n hyrjet kufitare n Kosov dhe deri te plakitja prmes t taksave pr dokument personale etj. sht menduara se pasi t shpallet pavarsia kto plakitje npr rruge e npr zyre do t ndalen dhe se jeta e mrgimtarve do t lehtsohet. Por, kjo nuk ndodhi dhe nuk po ndodh! Biletat e Aeroplanit pr n Prishtin jan m t shtrenjta n Evrop! Ndrsa ata q udhtojn me vetura, megjithse kan sigurimet e veta, n kufi plakiten prej bandave t sigurimeve nse jan shqiptar. Ndrsa serbt q vine nga Serbia nuk paguajn asgj!

Me tu afruar kufirit me Republikn e Kosovs n dogana e sheh duke valua FLAMURI I POLICIS! Nj flamur me nj SY t Ciklopit q fmija e shohin me frik! Prshtypja e par sht se po hyn n nj SHTET POLICOR! Aty radhit edhe disa flamuj t huaj! Vetm flamuri i yn kombtar mungon! Posa t kalosh maltretimet dhe plakitjen n kufij, n kilometrat e para t ndal ndonj patrull policore dhe t dnon srish pr mirseardhje, pr gjra krejt banale.

Mrgimtart i kalojn krejt kufijt e Evrops nga Skandinavia e deri n Kosov dhe nuk i ndal asnjher policia. N Kosov fillojn torturat policore. Por edhe pran prezencs s dukshme policore, n parkingun e par hajnat do t vjedhin. Policia nuk ka pun me hajna, sepse jan t zn me mrgimtar dhe qytetar q vozisin vetura q t i plakitin kudo ku munden, me dnime aq t larta sa ato nuk i ndesh as ku ne Evrop. Pos dnimeve ata ndeshen me maltretime tjera prcjellse q kushtojn edhe me shum nerva sesa dnimet duke shkuar npr gjykata t ndryshme.

V. Plakitja burokratike e mrgimtarve

Pastaj vjen radha e plakitjes burokratike npr zyre. Vjen nj familje me 5 fmij nga Suedia dhe duhet me i nxjerr dokumentet e Kosovs. Duhet me pagua taksa pr me i nxjerr urgjent sepse mrgimtart e kan pushimin e kufizuar dhe nuk guxojn t vonohen n pun sepse e humbin punn dhe ju del probleme me shkolla nse fmija vonohen. Paguajn nga 157 Euro pr person q dokumentet t bhen urgjent! Pr 2 prindrit dhe 5 fmijt duhet me i dhan 1.099 Euro, me kusht q nuk do t detyrohen t japin ndokujt ryshfet. Dhe ajo urgjent sht nj jav pr Letrnjoftim, 2 dit pr Certifikat se nuk je nn hetime dhe java tjetr shkon pr Pasaport. Tani shtrohet pyetja ka ju duhen letrnjoftimet dhe Certifikatat e hetimeve atyre q punojn jasht vendit, dhe sidomos fmijve t lindur n vendet tjera?

Kshtu, n vend se t bjn pushimin dhe t mallen me familjet e veta, mrgimtart duhet t mallen me fytyrat e plakitsve npr agjenci turistike, me fytyrat e bandave plakitse t sigurimeve t automjeteve n kufi, me fytyrat e doganierve dhe t patrullave plakitse dhe se fundi me fytyrat e pa fytyra t burokratve q t urojn mirseardhjeje me taksat marramendse n shallterat ku presin me qindra njerz. Dhe ku xheparosht e kalojn ditn e vet t puns duke i kreh xhepat e mrgimtarve nga ana tjetr! Ata marrin at q ka mbet pa u marr nga pushteti! N kohn e UNMIK-ut mrgimtart sht dashur t japin nj kopje t bilets t aeroplanit q t shpejtohet procedura, pa pas nevoj pr taksa shtes, t ciln e shtoi qeveria pas UNMIK-it, si mas plakitse!

Se si jeton burokracia dhe se si jeton populli n Kosov sht shkas q ju shkakton dhimbje shpirtrore mrgimtarve, prandaj mrgimtart pas 10 viteve pritje, do t fillojn t organizohen dhe do t fillojn t veprojn q t ndryshoi ky sistem destruktiv dhe ai t zvendsosh me nj sistem demokratik i cili n epiqendr nuk e ka interesin e burokracis por interesin e popullit.
VI. Ministria pr emigracion duhet t financohet, t zgjidhet dhe t shkarkohet nga mrgimtart

Qeveria e Republiks s Kosovs duhet t e krijon pa tjetr Ministrin pr Emigracion. Jo nga azilantt parazitt q i kan spiunuar mrgimtart n vendet e ndryshme dhe q kan jetuar me ndihma sociale, por nga ata q t ardhura kan krijuar me punn e vet t ndershme! Jo vetm pse kan nevoj mrgimtart por pse sht n interes t Kosovs q kjo t ndodh sepse, mrgimtart prbjn 1/3 e popullsis t vendit, e cila sjell m shum t ardhura se sa tra burimet tjera financiare.

Mrgimtart duhet t krijojn Komunat e Bashksive Shqiptare n vendet ku punojn dhe nga aty t marrin pjese n t gjitha zhvillimet shoqrore brenda atdheut duke prfshir t drejtn edhe pr t marr pjese ne zgjedhje, n kandidim pr funksione publike dhe n votime t rregullta. Nuk ka m mundsi q 1/3 e popullsis s Kosovs q punon jasht vendit diskriminohet n kt form jo njerzore si deri me tani. Mrgimtart e kan vendin e vet t merituar dhe ata duhet t i gzojn tr kujdesin dhe tra t drejtat si pr t gjith qytetart tjer t Republiks s Kosovs!