Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-09-2009
    Postime
    143

    Shqiptare ne Kuvajt

    Kam ndegjuar se ka me shume shqiptar nga shqiperia ne Kuvajt se sa nga vendet tjera sedi a jam i sigurt? nese ka dikush ketu ne forum mund te na tregoje dicka per atje, dhe desha me kontaktu me dike qe eshte atje menyre tjeter sun gjej pervecse forumit me gjet ndonje njeri qe eshte ne kuvajt

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-09-2009
    Postime
    143
    me sa duket kurgje

  3. #3
    Only god can judge me Maska e Anarchist
    Anėtarėsuar
    01-01-2010
    Postime
    49
    Un skisha ndegju qe tket Shqiptar ne Kuvajt, e ti thot paska ma shum se ne gjithe vendet tjera merdh cudi.

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-09-2009
    Postime
    143
    tash per tash nuk e di a ka prandaj desha te pyes, se para 4,5,6 viteve ka pase se me ka tregu njeriu prej atje

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-09-2009
    Vendndodhja
    zürich.swiss
    Postime
    1,134
    SHKENCETARI KOSOVARE NE KUVAIJT PROFESORI I UNIVERZITETIT TE KUVAJTIT prof.dr. Jahja Kokaj .






    ME Sekretari gjeneral pėr kulturė dhe kėshilltar dhe mik i Emirit tė Kuwajtit, dr. Badwer S. A. Al- Rifai dhe PROF.dr. Jahja Kokaj



    INTERVIST: prof.dr. Jahja Kokaj GJAKOVA DO TĖ BĖHET NJĖ QENDĖR E MADHE E SHKENCĖS
    Posted on 22 December 2009 by Gjakova PRESS

    Nė muajin shtator tė kėtij viti , nė pikėn mė tė lart tė Gjakovės, nė kodrėn e “Ēabratit Plak” qė nė vete ngėrthen historinė e Gjakovės nė shekuj , nisi ndėrtimi i muzeut shkencor, i pari nė trojet shqiptare dhe nė Ballkan, nė kuadėr tė sė cilit do tė jetė Planetariumi dhe Observatori nėn pėrkujdesjen e shkencėtarit prof.dr. Jahja Kokaj. Kjo ishte dhurata mė e ēmuar e vitit 2009, prandaj nė kėtė numėr festiv tė gazetės, zhvilluam njė bisedė pėr ta njohur nga afėr krijimtarinė e tijė jo vetėm shkencore.
    Prof. Kokaj shquhet pėr tė arriturat nė fushėn e astronomisė dhe si shkencėtarė me zė ka punuar qė nga Universiteti i Prishtinės e deri nė Universitetet mė tė njohura botėrore. Aktualisht punon nė Universitetin e Kuvajtit. Muzeu shkencor nė Gjakovė nisi tė ndėrtohet me investimet vetanake pėr tė vazhduar pastaj me periudhėn e kompletimit me teleskopėt bashkėkohorė qė mundėsojnė depėrtimet nė thellėsinė e qiellit.

    Gjakova falė projektit tuaj po bėhet qendėr e hulumtimeve tė rėndėsishme shkencore. Pėr ēfarė projekti ėshtė fjala?
    Po nė Gjakovė, saktėsisht nė Kodėr tė Ēabratit do tė ndėrtohet njė Planetarium dhe njė observator. Kėta sė bashku konstituojnė njė qendėr edukativo-shkencore tė paren e kėtij lloji nė tė gjitha trevat shqiptare, pėrfshi Kosovėn dhe Shqipėrinė.
    Planetariumi ėshtė objekt edukativ i cili ka njė tavan apo kupolė me sipėrfaqe konkave e cila shėrben pėr projektimin e imazheve kosmologjike. Nė planetarium, vizitoret, mendohet nė studentė, nxėnės por edhe qytetar tė tjerė, me mjete auditive-vizuale pėr njė kohė tė shkurtėr , pėr njė orė mėsimi do te mėsojnė gjera qe vėrtet do tė jenė fascionante. Kanė tė bėjnė me dukuritė qiellore, yjet, galaktikat dhe lėvizjet e tyre. Tė gjitha kėto janė njohuri pėr hapėsirėn qiellore qė na rrethon dhe pėr Universin dhe elementet e tij. Ata qė kanė vizituar planetariume besoj qė e kanė fituar njė eksperience tė veēantė mbresėlėnėse jetėsore.
    Pra me kėto vizita mendoj qė do tė ngjallet kureshtja e tė rinjve tė cilėt ndoshta hulumtimet qiellore do ti bėjnė edhe profesion. Pėr kėtė qellim kemi planifikuar ta vendosim edhe observatorin aty afėr, ku do tė jetė teleskopi me tė cilin do tė observohen jo vetėm yjet por edhe thellėsitė e galaktikės sonė – SHTEGUT TĖ QUMSHTIT, por edhe galaktikave tė tjera nė thellėsi tė Universit. Teleskopi do tė jetė i pajisur me spektroskopė me tė cilėt do tė bėhet e mundur tė matet edhe lėvizja e yjeve dhe trupave tė tjerė qiellore por edhe struktura e tyre kimike, temperatura e tyre dhe parametrat tė tjerė fizike. Matjet e kėtilla mundė tė gjenerojnė rezultate origjinale shkencore. Pra, nė tė ardhmen afatgjate planifikojmė qė nė kėtė pikė hulumtuese astronomike apo nė kėtė muze shkencor tė bėhen edhe hulumtime shkencore nga astronomia. Hulumtues tė profilit tė kėtillė akoma nuk kemi nė trevat tona shqiptare.
    Pra nė Kodrėn e Ēabratit tė Gjakovės do tė fillojnė edukimet kosmologjike me anė tė Planetariumit, dhe hulumtimet tė cilat shėnojnė njė nismė tė re edukativo-shkencore qė nuk ka ekzistuar gjerė tani nė trevat e Shqipėrisė, Kosovės apo gjetiu nė trevat shqiptare. Pėr mė shumė nė gazetė…….
    Intervistoi: Zeki Vehapi

    http://gjakovapress.com/gjakovapress/?p=627
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga drifilon : 10-01-2010 mė 15:53

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e RinorZ
    Anėtarėsuar
    08-06-2008
    Postime
    325
    Shumica qe jane atje, jane me pune te perkohshme...

  7. #7
    Larguar..
    Anėtarėsuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Dikush me ka thene se ka shqiptare edhe ne Afganistan, ne Kuvajt as qe ma kishte marre mendja.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Jozefina84
    Anėtarėsuar
    30-09-2009
    Vendndodhja
    Klinė__Kosovė
    Postime
    83
    me shiqu edhe ne Mars e gjen ndonje shqiptar

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anėtarėsuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Vajza e xhaxhait tim ka martura dy vajzat e saj ne Kuvait.Njeri nga dhenerit eshte vendali , ka studjuar ne univeristetin e Tiranes dhe atje eshte profesor universiteti.Dhendri tjeter eshte nje Tiranas qe studjonte atje dhe u be bacanak e profesorin e tij.Nje televizion i hapur tashti ne Kuvajt eshte ne pronesi te tyre.Ato jane fanatike te medhenj dhe une nuk kam tagrin te jap ndonje adrese, por nisur nga ky stacion TV-je,ju mund te merrni nje orjentim.

  10. #10
    i larguar Maska e bindi
    Anėtarėsuar
    17-10-2009
    Vendndodhja
    Ne bregdet
    Postime
    1,523
    SHKENCETARI KOSOVARE NE KUVAIJT PROFESORI I UNIVERZITETIT TE KUVAJTIT prof.dr. Jahja Kokaj .


    ME Sekretari gjeneral pėr kulturė dhe kėshilltar dhe mik i Emirit tė Kuwajtit, dr. Badwer S. A. Al- Rifai dhe PROF.dr. Jahja Kokaj

    Shum plane ambicioz ky i profesorit te nderuar Jahja Kokaj...uroj qe ky plan te realizohet sa me pare...Dhe nga ky opserervarium qe ka te bejne me astronomine te daline shkenctare shqiptare te se ardhmes...!

  11. #11
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Ne kuvajt jon embeltoret, me me numer te madh ne arabi, nga shqiptaret. une njo nji mikun tim qe esht me familje gat qe 50 vjet. kur e kom pyt me thot se ka shqiptar nga do qe hedh syrin.

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-09-2009
    Postime
    143
    Anesti_55 dhe ganimet mund te me jepni ndonje imell adrese me bisedu dicka me ata nese mundet si me ja be?
    ok flm per pergjigjet qe mi keni dhene flm flm

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-09-2009
    Vendndodhja
    zürich.swiss
    Postime
    1,134
    Haaa Do na dali tashi tere kuvaijti i shqiptareve ,do kisha vetm nje lutje te te gjithe ata te cilet japine emra boshe inegzistente te shqiptarve ne kuvajte te jene me konkrete me emra ne te cilet thirren ..

    FAKTE JU LUTEM JO FJALE E HIPOTEZA (AJ AJO KY ATA DJALI I DAJES TEZJA ATA KETA ATO KETO JANE ASHTU KANE KETE JANE KESHU E BLAAAAA BLAAAA BOSHE)

    Une ofrova nje fakte konkret me deshmi konkrete per nje shkenctare kosovare ne kuvajte prof.dr. Jahja Kokaj JO fjale boshe....

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anėtarėsuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar mė parė nga rinor.1 Lexo Postimin
    Anesti_55 dhe ganimet mund te me jepni ndonje imell adrese me bisedu dicka me ata nese mundet si me ja be?
    ok flm per pergjigjet qe mi keni dhene flm flm
    me gjithe qef mund te jap e-malin tim por kurrsesi te dikuj pa lejen e tyre.Sinqerisht une nuk kamas vet mardhenie me to pasi jeta na ka nda dhe une keto te dhena i kam mesuar nga prinderit e tyre. Ato vete nuk me njohin, por dhe une nuk kam bere asnje perpjekje per tu lidh me to.Une jam i krishtere dhe nena e tyre ,ndersa ato jane konvetue ne besimin e babait, keshtu ndoshta lidha me mua do ti sillte shqetesim, e une kure nuk kam bere perpjekje per tu afruar.Kusherira ime me ka thene se ato jane patrialkale dhe fanatike te medhenj.

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-09-2009
    Postime
    143
    ok flm nuk ben ndonje problem nuk ka lidhje te pershendes bye bye

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •