Close

Rezultati i Sondazhit: Cili zbulim qe beri njeriu eshte me i keqi?

Votues
54. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • Bomba Atomike

  27 50.00%
 • Duhani

  10 18.52%
 • Narkotikt

  5 9.26%
 • Mjetet Luftarake(armt)

  5 9.26%
 • Mafia (si organizat kriminale)

  2 3.70%
 • Alkohol

  0 0%
 • Tjeter...

  5 9.26%
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 63
 1. #-19
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408

  N cilin zbulim apo shpikje, gaboi m shum njeriu?

  Jan shum shpikje te rendesishme dhe jetike qe deri tash jan bere nga njeriu, si keto : Rryma apo elektro motori, Bicikleta, letra, poqi elektrik, makina, ajroplani, ania kozmike, interneti ose komjuteri etj..

  Tash n kete tem, kerkohet e kunderta dhe te kerkohet mendimi i juaj se cila shpikje e njeriut konsiderohet si me e keqja apo m e demshmja gjat gjith historis njerzore, qe e ka bere njeriu?

  Mund ti permendim disa sa per orientim dhe qe poashtu do ti keni edhe ne sondazh per votim, ja shembull disa : Bomba atomike apo armt, Duhani, Droga, Mafia etj..

  Moderatoret apo Super moderatoret le t nderhyjn ne sondazh qe te hjekin apo shtojn diqka nese ka nevoj (nese ka nevoj per te shtuar ndonje opcion)...
  Ndryshuar pr her t fundit nga fisniku-student : 10-01-2010 m 08:17
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 2. #-18
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Ps: Moderatoret le te nderhyjn ne sondazh sepse harrova te fus edhe Alkoolin si pjes te sondazhit.
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 3. #-17
  -
  Antarsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,082
  Shtoni edhe fene meqe eshte edhe me kryesorja.
  -

 4. #-16
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Citim Postuar m par nga Kavir Lexo Postimin
  Shtoni edhe fene meqe eshte edhe me kryesorja.
  Edhe e prisja nje nderhyrje t till skizofrene pff

  Ndegjoje kete: "Feja n pergjithesi eshte ajo qe proklamon moralin dhe besimin ne Zot" (ketu njeriu normal nuk shef diqka te keqe, qe pastaj te futet ne kete tem)

  Tjeter gj eshte ajo, kur Feja keqperdoret per interesa: Nacionale, Politike, Kuluturore, Materialo-Personale etj.. Mirpo ne thelb Feja i lufton keto etiketime.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fisniku-student : 10-01-2010 m 09:03
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 5. #-15
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,304
  Citim Postuar m par nga Kavir Lexo Postimin
  Shtoni edhe fene meqe eshte edhe me kryesorja.
  O truri i peshkut mos fol palidhje more se hore u bere.

 6. #-14
  i larguar Maska e bindi
  Antarsuar
  17-10-2009
  Vendndodhja
  Ne bregdet
  Postime
  1,523
  O fisnik studenti: Kur e shikon te gjitha keto jane te demshe cila me pak e cila me shume...!
  Sigurishte ketu nuk mund te krahasohet bomba atomike dhe hemet kimike qe kane shkalle rrezikshmrie me te larte ,kur ke parasysh faktin ,qe ato jane vdekjeprurse dhe helmuse per gjithe qenjet e gjalla...!Kur ketu fute dhe industrine qe ne atmosfere lirohen aq shume gazra
  te demshme...!Kjo eshte edhe nje deshmi me shume ,qe ky civilizim po shkone drejt vete shkatrimit...Dhe pyetja me e mire do ishte ,se si te ndalet ky vetshkatrim i planetit tone...!

 7. #-13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  pse dhe mafia na qenka zbulim?
  Ben mire ti ndash zbulimet shkencore apo teknike me organizatat shoqerore.

  Nuk ka asnje zbulim te gabuar, ka vetem abuzim,
  dhe te abuzosh me ngrenien e ushqimit te demton, lere pastaj me te tjerat.

  Votova per mafien si "shpikje" te gabuar.
  zbulimet shkencore nuk mund te jene te keqe, perderisa jane zgjerim i njohurive mbi ligjet e natyres. Por me siguri njeriu mund ta perdori dijen per te vepruar mire ose keq.

 8. #-12
  -
  Antarsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,082
  Citim Postuar m par nga Disa Lexo Postimin
  O truri i peshkut mos fol palidhje more se hore u bere.
  O cari i peshkut, shko bej cicin.
  -

 9. #-11
  -
  Antarsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,082
  Citim Postuar m par nga fisniku-student Lexo Postimin
  Edhe e prisja nje nderhyrje t till skizofrene pff

  Ndegjoje kete: "Feja n pergjithesi eshte ajo qe proklamon moralin dhe besimin ne Zot" (ketu njeriu normal nuk shef diqka te keqe, qe pastaj te futet ne kete tem)

  Tjeter gj eshte ajo, kur Feja keqperdoret per interesa: Nacionale, Politike, Kuluturore, Materialo-Personale etj.. Mirpo ne thelb Feja i lufton keto etiketime.
  Kaq budall dhe kaq parashikues, sikur te kishe mend....do ia kaloje edhe profetit Muhamed.
  -

 10. #-10
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  pse dhe mafia na qenka zbulim?
  Ben mire ti ndash zbulimet shkencore apo teknike me organizatat shoqerore.

  Nuk ka asnje zbulim te gabuar, ka vetem abuzim,
  dhe te abuzosh me ngrenien e ushqimit te demton, lere pastaj me te tjerat.

  Votova per mafien si "shpikje" te gabuar.
  zbulimet shkencore nuk mund te jene te keqe, perderisa jane zgjerim i njohurive mbi ligjet e natyres. Por me siguri njeriu mund ta perdori dijen per te vepruar mire ose keq.
  Mafia eshte mekanizem qe ka filozofin e saj si organizat dhe konsiderohet se eshte shpike nga Italianet andej ka sicilia dhe besa Mafia si organizat funksionon ne baze te ligjeve te veta.

  Ndersa te shtrohet pyetja ty: Duhani cfar shpikje eshte?, nuk shof ndonje gje pozitive tek duhani dhe ska nevoj te kete abuzim me t sepse duhani vete abuzim eshte !!
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 11. #-9
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Antarsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,559
  Duhani sht bim mjeksore dhe sht produkt i natyrs, jo shpikje e njeriut. Ti duhet t msosh m par kujt i thon shpikje.
  Elegance is an attitude.

 12. #-8
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,304
  Citim Postuar m par nga Kavir Lexo Postimin
  O cari i peshkut, shko bej cicin.
  ahhahhaha,mos u be nervoz qe ti besh e di qe ndihesh keq qe e ke trunin sa te peshkut po qe te besh kaluse eshte

 13. #-7
  -
  Antarsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,082
  Meqe u njohem ca po te kap nje keshille falas....nderro hoxhen, se ai hoxhe qe ke nuk merr vesh nga ironia.
  -

 14. #-6
  gone
  Antarsuar
  15-10-2009
  Postime
  132
  Shpikja me e keqe eshte zoti
  Ne emrin e tij jane kryer krime te tmerrshme dhe te shumta.

 15. #-5
  Citim Postuar m par nga fisniku-student Lexo Postimin
  Ps: Moderatoret le te nderhyjn ne sondazh sepse harrova te fus edhe Alkoolin si pjes te sondazhit.
  Bere mire qe se fute alkolin,se alkolin e ka shpik djalli....e eshte e veshtire te zgjedhesh midis bombes atomike e alkolit....duhet menduar gjate.

 16. #-4
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Citim Postuar m par nga angelina o2 Lexo Postimin
  Duhani sht bim mjeksore dhe sht produkt i natyrs, jo shpikje e njeriut. Ti duhet t msosh m par kujt i thon shpikje.
  Pernjemend intelgjenteve si ty, duhet sqaruar njeher, se cfar konsiderohet shpikje dhe pastaj te flitet per duhanin!!!

  Oj e menqur, kur flasim per Duhanin, e kemi fjal per Cigarn qe konsumon njeriu si puna jote, dhe nuk eshte fjala per Spinaqin qe te gatuajm pite me spinaq.

  Fjala eshte per kete jashtqitje qe avullon:

  \\Ja ta vizatoj>>


  Dhe kete lloj produkti e ka shpikur njeriu, nuk e di emrin e atij budallai, mirpo askush nuk e mohon faktin se kjo eshte shpikja (qe te konsumohet duhani) si prej shpikjeve me absurde qe mban mend njeriu deri tash sa kishe dy kemb dhe dy duar e nje kok.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fisniku-student : 10-01-2010 m 12:46
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 17. #-3
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,781
  Per mua te gjitha keta qe i ke renditur, po shtoj edhe alkoholin dhe uzinat neuklare...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Xhenet.M.S. : 10-01-2010 m 12:40

 18. #-2
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,781
  Citim Postuar m par nga Violanda Lexo Postimin
  Shpikja me e keqe eshte zoti
  Ne emrin e tij jane kryer krime te tmerrshme dhe te shumta.
  Motrushe mos ngatro Zotin me njerzit,sodazhi ne pyetje eshte njeriu qfar shpiku...

 19. #-1
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Bomba Atomike dhe Historia e Saj

  Hedhja e bombs atomike mbi Hiroshima dhe Nagasaki ishte sulmi nuklear nga ana e ShBA, me n krye presidentin Harry S. Truman kundra Japonis Imperialiste gjat lufts s dyt botrore. M 6 gusht, bombarduesi B-29 Superfortress, i emruar "Enola Gay", do t hidhte bombn atomike "Little Boy" (Djali i vogl) mbi Hiroshima me pasoja shkatrrimin e qytetit nga impakti i bombs. Hedhja e bombs atomike mbi Hiroshima, do t pasohej me hedhjen e nj tjetr bombe atomike n Nagasaki, m 9 gusht t po atij viti.
  http://upload.wikimedia.org/wikipedi...gasakibomb.jpg
  Bomba atomike do t shkaktonte vdekjen e shum personave (kryesisht civil). sht pak e vshtir t jepet nj shifr e sakt pr viktimat e Hiroshims duke marr n shqyrtim t vdekurit nga impakti dhe t vdekurit nga rrezatimi. Sipas disa shnimeve zyrtare, rezultojn 140 000 t vdekur n Hiroshima (gjat dhe pas impaktit). Ndrsa pr Nagasakin numrohen rreth 74 000 viktima. Nga t dy qytetet me nj numr vdekjesh prej 210 000 jetsh, popullsia civile do t ishte ajo q do t vuante m shum shprthimet e dy bombave atomike.

  Sot hedhja e bombs atomike n Hiroshima si edhe n Nagasaki, debatohet gjer nga t dy palt n fjal (ShBA dhe Japonia) dhe ndonjher debatohet edhe nga palt e tjera. Ky lloj sulmi ishte sulmi i par nuklear n bot dhe shprthimi i ksaj bombe do t prshpejtonte dorzimin e Japonis Imperialiste, duke i dhn fund lufts. Japonia do t dorzohej zyrtarisht m 2 shtator 1945, duke i dhn fund luftimeve n glob. Por ndrkoh q njra pal e shikon kt gjest (hedhjen e nj bombe atomike) si t domosdoshme pr kohn (pikpamja e ShBA), pala tjetr (pikpamja e Japonis) e shikon si nj krim t shmtuar kundrejt njerzimit. N ShBA, debati merr nj form krejt tjetr dhe kjo pal insiston se hedhja e bombs atomike, i dha fund luftimeve shum m shpejt se sa do t mund t prfundonte n kushte normale. N kushte normale, hamendsohet se lufta do t shkaktonte nj numr shum m t madh viktimash nga t dy palt. Operacioni Downfall parashikonte pushtimin e brigjeve japoneze duke rrezikuar nj "Normandi tjetr" pr amerikant. Pala japoneze ndrkoh, pretendon se hedhja e bombs atomike, ishte nj veprim i shmtuar dhe aspak i domosdoshm; nj sulm ky q goditi kryesisht civilt. Pr shembull m dhjetor 2006, nj kompetent i partis Demokrat Liberale n Japoni, Shoichi Nakagawa, do t deklaronte se hedhja e bombs atomike nga ana e ShBA, ishte nj krim. Kjo deklarat e Shoichit erdhi mbasi ai kishte vizituar nj nga muzet prkujtimor t bombs atomike n Nagasaki. T dielave, pak m von nga ky koment, Kjodo News Agensy dhe gazeta si Nihon Keizai e vlersuan kt koment, duke thn prfundimisht se hedhja e bombs atomike ishte nj krim ndaj njerzimit. Megjithat, Japonia nga ana e saj akoma duhet t mbaj prgjegjsi t plot pr krimet e saj t lufts si masakra e Nanjing, tmerret e kryera nga njsia famkeqe 731, vrasja dhe keqtrajtimi i robrve t lufts, e t tjer.

  Si prmendet m lart, debati vazhdon edhe sot e ksaj dite. Ajo q dihet me siguri sht q Japonia Imperialiste do t dorzohej m 15 gusht 1945, pr t nnshkruar prfundimisht dorzimin e saj m 2 shtator, q sht edhe data zyrtare e fundit t lufts s dyt botrore. Prfundimisht, hedhja e bombs atomike n Hiroshima dhe Nagasaki, nuk sht cilsuar zyrtarisht si krim lufte  T Mbijetuarit

  Me termin Hibakusha (被爆者), nnkuptohen t mbijetuarit e shprthimit atomik n Nagasaki dhe Hiroshima. Si term Hibakusha do t thot "Njerz t prekur (ose t dmtuar) nga shprthimi". Vuajtjet e bombardimeve jan nj element i rndsishm i popullit japonez, pr pankartat e paqes t pas lufts (theksohet se pas lufts s dyt botrore, kushtetuta konstitucionale e japonis mori nj form t re; kushtetuta japoneze hapet me fjalt se populli japonez sht nj popull q e don paqen dhe rrespekton popujt e tjer). Q nga ajo koh, poullsia japoneze krkon disintegrimin (flakjen tutje) t armve atomike nga faqja e bots. Deri m vitin 2005, numrohen t paktn 266 000 t mbijetuar nga impakti i bombs atomike q akoma jetonin n Japoni.

  Prve hibakusha-ve japonez, pas shprthimit do t kishte edhe plot t mbijetuar korean q ndodheshin n vndet prkatse gjat shprthimit. Gjat lufts, forcat ushtarake japoneze do t drgonin me forc n Japoni shum qytetar korean, si puntor. Sipas zrave m t fundit, numrohen rreth 20 000 korean t vdekur n shprthimin e Hiroshims. Ndrkoh q n Nagasaki numri i t vdekurve ulet deri n 2 000. Sipas ktyre t dhnave, mendohet se nj nga shtat t vdekur ng impakti i bombs atomike n Hiroshima, i prkiste grupit t puntorve korean. Koreja e ngre akoma zrin, q vndet e huaja t pranojn t humburit e saj gjat shprthimit atomik. Megjithat edhe pse kjo krkes vjen gjithmon n rritje, Koreja nuk ka prfituar nga nj gj e till.
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 20. #0
  Hodhen bomben atomike,se sikur te hidhnin cigare e alkol...do ta shifje ti se cbehej..

  Lere sikur te hidhnin revista porno..

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •