Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 93
 1. #1

  Debat publik mbi shtjen e prons private n bregdet e m gjer n Shqipri

  Deklerat e Shoqats "BREGDETI" pr pronat e bregdetit

  Drejtuar : Institucioneve demokratike, masmedias dhe pronarve


  Zotrinj t nderuar,

  Kthimi fizik i prons tek i zoti n zonat turistike sht fjala e shkelur nga z. Sali Berisha, sht detyrim i shenjt kushtetues, Biblik, Kuranor dhe moral, sht sfida e vitit 2010 pr vet Kryeministrin, Partin Demokratike dhe LSI n pushtet, pr Partin Socialiste, pr Presidentin e Republiks z. Bamir Topi, pr politikn shqiptare q krkon nj Shqipri si e gjith Evropa si dhe solidariteti e ndihma q ne krkojm nga faktori ndrkombtar.

  Shoqata Bregdeti deklaron me shqetsim t madh se pr shtjen e pronsis mbi tokn Qeveria dhe Kuvendi, n vend t nj ligji demokratik, n prputhje me Kushtetutn dhe t pranueshm pr t gjith, prfshi dhe BE, bri t kundrtn. N fund t vitit 2009 u ndryshua ligji nr.8053 i vitit 1995 dhe u miratua nj ligj q ju mohon pronarve origjinal t zonave turistike t drejtn e prons s trashguar. Ky s bashku me ligjin tjetr q pa prfunduar akoma procesi i kthimit fizik, miraton legalizimet e ndrtimeve t paligjshme t personave t tret si dhe ligjin pr shitjen e truallit t zonave turistike n favor t shkelsve t shumfisht t ligjit e shton anarkin e prons n zonat turistike, duke e shtuar akoma m tej paknaqsin, konfliktet midis pronarve t ligjshm dhe pseudo pronarve. Politikant, duke abuzuar me t drejtn e miratimit t ligjeve mohojn historin e krijimit t prons private, e cila sht pjes integrale e historis s vendit dhe jo kontribut i pluralizmit politik dhe i partive politike. Kjo situat pengon investimet e huaja dhe zhvillimin e ekonomis.
  Ne denoncojm qndrimin e institucioneve t shtetit ton, q duke e trajtuar tokn bujqsore dhe pronat private q i jan shtetzuar fshatarsis, njsoj si tok n pronsi t shtetit, justifikon piratrin mbi pronat tona. Jemi i vetmi vend pjestar n NATO, ku qeveria bn ligje t ktij tipi.
  Ne vlersojm ndrhyrjet e fundit t ndrkombtarve q deputett socialist t shkojn n Parlament pr t zgjidhur problemet, por kjo pr popullin ka rndsi shum m t vogl se moskthimi fizik i pronave private, q duhet t na ishin kthyer me ligj q n vitin 1991. Ne shprehim keqardhje pr interesin e pakt t prfaqsuesit t BE dhe NATO, pasi heshtja tyre, po favorizon zhvillime negative pr kt problem kaq themelor dhe parimor pr demokracin.
  Jan dy hallka trsisht antidemokratike q e mbajn t pazgjidhur, t tensionuar e n vend numro kt situat absurde q m mir von se kurr, duhet t korrigjohet. Ata jan:
  1- Zvendsimi n form por jo n prmbajtje q i bri shteti pluralist i pas vitit 1991, shtetit komunist, pr pronsin mbi tokn, duke anashkaluar dispozitat kryesore Kushtetuese, t cilat e shfuqizuan Kushtetutn Komuniste te vitit 1976 q i pati quajtur edhe pronat tona pasuri t shtetit. Me von n t njjtn linj, antidemokratike, u anashkalua edhe Kushtetuta e vitit 1998.
  2- Mekanizmi ose boshti diabolik i ksaj situate jo normale sht ligji antikombtar 7501, i miratuar nga Parlamenti pluralist dhe Presidenti Ramiz Alia n 1991, cili me nenin nr. 8 i ndaloi pronart e ligjshm t merrnin tokat e tyre t trashguara brez pas brezi, me qllim q toka q do t jepej nga Shteti, t mos ishte trashgimi e familjeve, por dhurat e nns parti. N kt skandal t pashoq, t dy partit kryesore q kan zvendsuar njra tjetrn n kto 18 vjet pluralizm kan funksionuar n unitet t plot. Parlamenti e ka amenduar mbi 20 her ligjin 7501, por gjithmon ka pasur unitet t plot q ndryshimet t mos abrogonin nenin 8 t tij. Ky ligj dhe ky nen u b themeli i korrupsionit dhe i piratris s paprmbajtur t grabitjes s tokave m t mira t vendit, vemas atyre turistike q synohet t grabiten prfundimisht me ligjet e fundit.
  Politikant e pas vitit 1991 pr shkak t kufizimeve n koncepte, pr interesat elektorale dhe pr prfitimet familjare, personale dhe klanore kan zbatuar nj standard t dyfisht. N mbi e vendit me vullnetin e shtetasve, ligji 7501 nuk u respektua, do familje mori pronat q i ishin shtetzuar ndonse komisionet zyrtarisht raportuan sikur prona ishte e ndar pr frym sipas ligjit 7501 n masn 98%. Dihet se kthimi i prons tek i zoti kudo ku u b, nuk shkaktoi asnj problem, asnj konflikt, por ky veprim demokratik i popullit rivendosi t drejtn e shkelur dhe hapi rrugn e mohuar t zhvillimit kapitalist. N e vendit, prfshi t gjith zonn turistike, ku populli priste kthimin e prons me ligj, shteti zbatoi ligjin 7501. N kto zona ndodhi katrahura, pasi prona mori ai q ishte m i zoti dhe ai q kishte mbshtetje nga zyrtart dhe politikant ose q zbatoi metodat e rrugs dhe vetgjyqsis.
  Pr cilindo sht e qart se ndrhyrja nga shteti me ligjin diabolik nr 7501 nuk kishte si shkak nevojat publike. Konfliktet pr pronn dhe korrupsioni pushtetarve jan krijuar artificialisht nga ligjet e kqija t pronave t miratuara prej vitit 1991 e deri sot. Prona veanrisht n zonat turistike Vlor-Sarand u denacionalizua pa respektuar origjinn e prons, pa respektuar titujt dhe t drejtn e pronsis. Normalisht shteti demokratik nuk do kishte shkaktuar 18 vjet tranzicion torturues pr pronart e zonave turistike, nse zoti Sali Berisha dhe politikant e tjer paraprakisht do t kishin krkuar nga organet shtetrore t prcaktonin se far prone ishte e shtetit dhe ar ishte e shtetzuar nga diktatura, ndonse Shteti i kishte dhe i ka n do koh t gjitha mjetet dhe mundsit pr kt rrugzgjidhje, por mungon vullneti politik. Ne krkojm q shtetit ti diktohet nevoja t veproj pr t zgjidhur problemet e krijuara, nga rrmuja e krijuar pas vitit 1991 me mbivendosjen e dokumenteve mbi pronat. Ne pranojm q kompensimet pr pronart t bhen vetm pr pronat q deri n vitin 1991 jan tjetrsuar pr godina banimi si dhe pr pronat q nevojiten pr nevoja publike. Familjet q kan prfituar prona nga aktet q nuk respektojn t drejtn e pronsis n prputhje me nenin 41 t Kushtetuts Qeveria le ti kompensoj me prona q i prkasin Shtetit por jo me pronat tona.

  Si duhet kryer korrigjimet e reforms s toks n zonat turistike.
  Prshndesim dhe vlersojm angazhimin q mori Kryeministri zoti Sali Berisha pak muaj m par n Dhrmi, pr tu siguruar Bregdetasve kredi t buta edhe financime t tjera pr t zhvilluar fshatrat turistike ekzistuese n resurse turistike bashkkohore, duke rritur kapacitetet dhe krijimin e t gjitha kushteve t nj turizmi familjar elitar, por n kt deklarim t Kryeministrit, ne theksojm domosdoshmrin e respektimit t s drejts pr pronn e trashguar, n t kundrt kjo sht shkatrrim dhe nxitje e trthort pr konflikte dhe vllavrasje.
  Bregasit, t rrahur me vaj e me uthull, gjat tranzicionit torturues q prej 18 vjetsh e kan br mendjen top, pr ta zgjidhur shtjen e pronsis q trashgojn nga t part e tyre.
  Na plqen zgjidhja q bn bashk atdhetart dhe vllezrit tan verior, duke shkuar secili n tokn e trashguar, prandaj kemi vendosur t kopjojm prvojn e tyre pasi edhe ne jemi si ata, zon kodrinore malore. Nuk ka pse n zonat turistike pran detit Jon t pranojm nj standard t ndryshm nga ai q u zbatua q n 1991-92 me zonat turistike n mes t maleve, liqeneve e pyjeve t veriut dhe n e gjith Shqipris.
  Nj faktor tjetr q na nxit pr t mos e humbur m tej kohn e vlefshme, sht fakti q kemi n emigracion shum djem e vajza q punojn me vite n sektorin e turizmit t fqinjve ton, kan akumuluar prvoje t pasur dhe jan t gatshm ta sjellin at n atdhe.
  Ne kemi siguruar bashkpunim t plot si shoqat e fshatra me pushtetin vendor, i cili sht i angazhuar plotsisht pr ta zgjidhur si duhet shtjen e pronsis, duke e kaluar tokn tek trashgimtart ligjor, duke realizuar themelin e demokracis. Nuk ka dyshim se n kto prona do t ndrtohen fshatra turistike por vetm duke br marrveshje me pronart e ligjshm t toks. Kjo do t thot prioritet pr zhvillimin e turizmit me ritme t larta, n harmoni me pronarin e toks me investitort dhe klientt.
  Suksesi m i madh i rrugs q ne kemi zgjedhur pr pronsin mbi tokn, qndron n mundsin q krijohet pr nxjerrjen jasht loje t mekanizmave t veprimit t politikanve mafioz, t cilve u mbyllen shtigjet e hapura deri tani nga ligji 7501 dhe kolateralet e tij.
  Sensibilizimi, mbshtetja efektive dhe qndrimi i drejt i pjess patriotike q ka emigruar n SHBA dhe Evrop, sqarimi dhe sensibilizimi i institucioneve ndrkombtare, s fundi fjala e zotit Pierre MIREL si prfaqsues i Komisionit Europian; sensibilizimi q po bjn masmediat demokratike brenda dhe jasht vendit dhe prfaqsit diplomatike, jan garanci se ky krim i organizuar sipas porosive t Katovics do t demaskohen. Politikant, q me zhurmn pr pluralizm, kan grabitnin pronat n zonat turistike, duke miratuar ligje dhe vendime sipas porosive, duke disorientuar ndrkombtart do t dshtojn dhe e drejta do t fitoj.
  Nj lehtsi e madhe pr zgjidhjen e drejt t pronsis n Bregdet, prbn fakti q shteti nuk ka pasur prona n fshatrat tona as n kufijt midis fshatrave dhe nuk kemi konflikte t pazgjidhshme midis pronarve t do fshati dhe midis fshatarve t zons.
  Sot zgjidhja sht e thjesht dhe ka ardhur koha pr t br shtrngimet prkatse ndaj politikave q nuk respektojn t drejtn e shtetasve pr t gzuar pronn e tyre t trashguar, shkelin kt t drejt themelore dhe nxitin popullin n vllavrasje dhe ndrkoh shtyjn kohn duke e mashtruar komunitetin ndrkombtar,.duke raportuar se n kt fush kan hartuar ligje t mira.
  Ndihma juaj do t luftoj n mnyr efektive korrupsionin pushtetar dhe grabitsit e pronave tona, do t rrnjosi mbeturinat e komunizmit dhe do bj t triumfoj drejtsia, t respektohet e drejta e do familje pr pronn e trashguar apo pr pronn e prbashkt t fshatit ashtu si ka qen para kolektivizimit komunist. Rrug tjetr t ndershme dhe fisnike nuk ka.


  KRYESIA E SHOQATS "BREGDETI"
  Tiran, m 6 Janar 2010

  Sqarim : Kjo deklarat m datn 7 Janar 2010, sht e botuar n gazetat Telegraf, Tema, Gazeta Shqiptare, dhe m 8 Janar 2010 n Shekulli, "Koha Jon" dhe Zri i Popullit

 2. #2
  Cfare keni pritur deri tash apo tash ju erdhen mendet?!

  Toka i takon atij qe eshte pronar i vertete!

 3. #3

  Pse Shoqata "Pronsi me Drejtsi" sht kundr ndarjes s tokave me ligjin 7501

  Pse Shoqata "Pronsi me Drejtsi" sht kundr ndarjes s tokave n zonn turistike me ligjin 7501


  N deklarime n median elektronike dhe n Gazetn “Telegraf” t dt.05.01.2010, msuam pr qndrimin e deputetit Fatmir Toi, por edhe t Partis Socialiste, n emr t s cils flet, rreth kundrshtimit t projekt – ligjit pr tokat n bregdet.

  Nga kto deklarime, me keqardhje msojm pr qndrimin antikushtetues, antidemokratik, kundr lirive dhe t drejtave themelore t njeriut q mban deputeti Fatmir Toi e aq m tepr Partia Socialiste, ne emr t s cils flet. Ligji 7501 i vitit 1991 tashm sht i njohur nga t gjith shqiptart, si ligji komunist q shkatrroi e shkatrron do dit vlerat demokratike mbi pronsisn n Shqipri, sht ligji q u hapi rrugn korrupsionit galopant me pronat si dhe n gjith rrugn e ndjekur drejt ekonomis kapitaliste.

  Ekonomia e tregut dhe nisma e lir e qytetarve jan bazat e sistemit ekonomik kapitalist. Shqipria nuk kishte nevoj t shpikte, pr t ndjekur kt rrug, sepse mesimet dhe shembujt ishin te gatshm. Mentaliteti komunist bri q Shqipria t ndiqte nj rrug tjetr, “drejt ekonomis s tregut”, duke miratuar ligjin leninist pr tokn, me parimin e thjesht toka i prket atij q e punon, dyqanet u prkasin shitsve, ndrmarrjet u prkasin puntorve etj. etj.

  Zbatimi n praktik i ktij parim ka br q Shqipria t jet akoma nj fanar ndriues n Europ e n Bot ku mbretron anarkia mbi pronn, ku fiton padrejtsia, ku fiton shkelsi i ligjit, grabitsi i pronave t t tjerve, ku fiton ai q nuk paguan asgj duke filluar nga toka e deri te energjia elektrike, e pr pasoj ne jemi jasht Europs, kurse vendet e tjera t Europs Lindore tashm jan pjes e Bashkimit Europian.

  Kshtu po ndodh dhe me projekt – ligjin e tokave n bregdet, ngrihen disa banor q e quajn padrejtsi q nuk kan marr tok nga ligji 7501, se duan t kalojn n pronsi tokat q dha shteti n prdorim, pavarsisht se t kujt jan, pavarsisht se shteti komunist, kto toka ua grabiti me dhun e pa shprblim pronarve q e kishin bler at me mundin, djersn dhe gjakun e tyre.

  Kushtetuta e vitit 1976, q bri shtetin pronar t t gjith toks n Shqipri, u hodh n koshin e plehrave n vitin 1991 e m pas u miratua Kuhtetuta e vitit 1998 n t ciln theksohet se nj pron mund ti fitohet me an t nj blerjeje, dhurimi nga pronart apo trashgimnis; ishte po kjo Kushtetut q n nenin 181 t saj ngarkonte Kuvendin q brenda dy deri tre vjetsh t nxirrte ligje pr t kthyer pronat pronarve q jua kishin grabitur.

  N kt kuadr shum i sakt sht Vendimi Unifikues i Gjykats Lart nr.24/2002 ku qartazi sht vendosur: ".....dhe ligji Nr. 7698, dt.15.04.1993, “Pr Kthimin dhe Kompensimin e Pronave ish Pronarve”, nuk jan mnyra t reja t fitimit t pronsis, por korigjim i padrejtsis s br, dhe pr kt qllim, shfuqizojn ipso lege t gjitha aktet e mparshme ligjore, me t cilat u ishte marr prona pronarve padrejtsisht. Ato nuk krijojne nj situate t re, por ristabilizojn ligjshmrin dhe drejtsin. Shfuqizimi i akteve t siperprmendura, ka si efekt kthimin e paleve ne gjendjen e mparshme, duke rregulluar n masn m t mundshme, situatn e paligjshmris lidhur me t drejtn reale me te rndsishme, at t pronsis..... Nprmjet ktyre akteve normative u njihet e drejta e pronsis ish pronarve, ose trashgimtarve t tyre, dhe u prcaktuan modalitetet pr gzimin efektiv te saj....

  Kolegjet e Bashkuara t Gjykats s Lart i konsiderojn kto akte ligjore q u drejtohen ish pronarve apo trashegimtart a tyre, jo si mnyr t re t fitimit t pronsis n favor t tyre, por si mjete q mbrojn dhe garantojn t drejtn e pronsis dhe e bjn efektive at duke e bazuar edhe n argumente analoge... Me fjal t tjera, kthimi i pronave ish pronarve ose trashgimtarve t tyre sht thelbi dhe qellimi i ktyre ligjeve.

  Nocionin kthim i prons ose, me sakt, kthim i sendit objekt i s drejts s pronsis, Kodi Civil e prmend n rastin e padis pr krkimin e sendit, neni 296 e vijues i tij. Ne rastin, kur pranohet padia e rivendikimit, poseduesi jopronar duhet ti kthej sendin paditsit n favor t t cilit sht njohur e drejta e pronsis. Praktika gjyqsore ashtu edhe literatura juridike, n keto raste nuk kane vene kurr n dyshim ekzistencn e s drejts s pronsis t pronarit joposedues, mbi sendin objekt t padis s rivendikimit. Pronari joposedues nuk ka humbur pr asnj moment titullin e s drejts s pronsis, por vetem posedimin e sendit. Pikrisht kjo sht arsyeja pse ligji e kthen at n situatn e mparshme duke i njohur t drejtn e kthimit edhe t frutave t sendit dhe kur kjo nuk sht e mundur, pranon vetem kthimin e sendit.  Kto jan parimet mbi t cilat duhet t mbshtetet Kuvendi i Shqipris pr rregullimin e njrs prej t drejtave baz t njeriut, at t pronsis. Mosrespektimi i ksaj t drejte ka uar n dshtimin e rreformave ekonomike n Shqipri.

  Lind pyetja e thjesht ai i zbaton projek – ligji i ndarjes s tokave n bregdet kto parime? Jemi t bindur q jo, sepse tokat n bregdet jan toka q sistemi komunist jau grabiti, me dhun, pronarve t ligjshm dhe q shteti i sotm sht i detyruar tua kthej pronarve t vrtet. do devijim nga kjo e drejt sht antidemokratike, antiligjore, n kundrshtim t hapt me reformat q duhet t bjm dhe ushqen korrupsioni ekonomik e politik.

  Pyesim pse duan tok qytetart q nuk kan pasur asnj lidhje pronsie me tokn, pr t zbatuar ligjin 7501? Prse do ta prdorin ata kt tok, pr prodhime bujqsore apo pr pallate? Me far t drejte kta krkojn t pasurohen n kuriz t interesave t pronarve, q panvarsisht nga kontesitmet, ligja sot jua kthen tokn e tyre? Sigurisht q prgjigjet jan t qarta e t thjeshta, ata duan tokn pr ta “mbjell” me pallate, q pastaj t’i shesin n treg dhe t gdhihen miljoner, ashtu si dhe qytetart e tjer q politika i prkrah duke i legalizuar, panvarsisht se shkelin ligjin.

  Athere kush do paguaj? Deputett e Kuvendit t Shqipris, apo i gjith populli? A keni pyetur ndonjher sa sht kostoja e kompensimit t pronarve dhe nga do dalin kto para? Po ta themi ne, sht mbi 30 miljard EURO dhe po t shkojn t gjith pronart n Gjykatn Europiane t t Drejtave t Njeriut n Strasburg kjo kosto do t jet shume m e madhe, ndoshta shumfishi i ksaj shifre. Vetm pr 1637 m2 tok n Tiran shteti Shqiptar u dnua me 3 miljon EURO, po pr 22 miljon metra katror q duhet t kompensoj n Tiran sa del shifra?

  Zotrinj deputet,

  Hiqni dor nga ligjet antikombtare dhe antikushtetuese, sepse pronart shqiptar nuk krkojn asgj m tepr se nj t drejtn e tyre, q nuk mund t’ua mohoj askush. Miratimi i ligjit pr ndarjen e tokave n bregdet, sipas ligjit 7501, sht nj regres dhe jo progres. Prandaj ju bjm thirrje mos miratoni kto lloj ligjesh. T njjtn thirrje i bjm edhe Presidentit t Republiks q t mos dekretoj kto lloj ligjesh.


  Prsa i prket deputetit Fatmir Toi, i bjm pyetjen e thjesht far prfaqson, Shtetin Ligjor, Shtetin e s Drejts, mbrojtjen e t drejts s pronsis, apo antiligjin, antikushtetn, Shtetin e rrmujs, Shtetin e t fortit, Shtetin e dhuns kundr pronarve, Shtetin Komunist? Aq m keq n qoftse ky qndrim sht edhe i Partis Socialiste n emr t s cils flet.  Agim Toro

  Sekretar i prgjithshm i Shoqats "Pronsi me Drejtsi"

 4. #4

  Mbi shtjen e prons private - Letr ambasadorve t trupit diplomatik n Shqipri

  Tiran, m 24 Janar 2010

  AMBASADORVE T TRUPIT DIPLOMATIK T AKREDITUAR N SHQIPRI


  Lnda: Krkes q t ndikoni q nga Shteti Shqiptar t respektohet e drejta e prons private edhe n zonn turistike dhe ashtu si sht br n zonat veriore t Shqipris dhe n afro 75% t vendit prona q nuk sht e shtetit por q sht e grabitur nga shteti i diktaturs t kthehet fizikisht tek pronari i ligjshm. Ligjet aktuale synojn q toka turistike t prvetsohet nga oligarkia politike dhe shkelsit e ligjit.  I nderuar zoti Ambasador,

  Duke vlersuar impenjimin Tuaj pr t futur Kuvendin e Shqipris dhe n trsi politikn shqiptare n rrugn e demokracis ju parashtrojm sa vijon:

  Prej vitit 1991, kur Shqipria u shpall shtet demokratik dhe pranoi si detyrim kushtetues, zbatimin e lirive dhe t drejtave t njeriut dhe t konventave ndrkombtare, kan kaluar 19 vjet q thuhen fjal t mira n drejtim t politikanve shqiptar, megjithse ata vazhdimisht kan nxjerr ligje me t cilat shkelet e drejta e prons private, fenomen q sht m i theksuar n zonn turistike Vlor-Sarand.

  Duke par mungesn e vullnetit politik t dy partive kryesore shqiptare dhe mosveprimin efektiv t prfaqsive t FMN, Banks Botrore, USAID, OSBE, BE dhe t komunitetit ndrkombtar n prgjithsi, krkojm ndihmn tuaj pr ta kushtzuar Qeverin Shqiptare nprmjet Kshillit t Europs, Bashkimit Europian dhe Departamentit Amerikan t Shtetit, q n zonat turistike pronat private t shtetzuara padrejtsisht nga shteti i diktaturs, tu kthehen trungut familjar t pronarit t ligjshm sipas dokumentave kadastrale t para vitit 1945, dokumenta q shteti i disponon. Q kthimi i pronave t futet n rrugn e zgjidhjes duhet q proesi i kthimit t ndahet nga ai i kompensimit, duke prcaktuar nj afat kohor t shpejt pr prfundimin e proesit t kthimit fizik n prputhje me nenet 41 dhe 181 t Kushtetuts s Republiks s Shqipris n fuqi, dhe n prputhje me krkesat e nenit 191 t dokumentit nr.11115 dat 20 dhjetor 2006 t Asambles Parlamentare t KE. Pas prfundimit t kthimit fizik dhe korigjimit t gabimeve t bra n kt periudh, t filloj kompensimi, e pas tij legalizimi. N t kundrt platforma euroatlantike mbetet vetm sllogan dhe populli shqiptar do vazhdoj t zhytet n llumin e korrupsionit dhe t anarkis.

  Edhe me kta politikan kundrshtar t pronarve t ligjshm, situta do t ishte krejt ndryshe duke prcaktuar afate kohore dhe t kontrollohet q ndihmat dhe mbshtetja ekonomike dhe politike pr Qeverin Shqiptare n kuadrin e KE, BE dhe SHBA t kushtzohet me detyrimin e Shtetit pr respektimin e origjins s pronsis si n t gjitha vendet demokratike euroatlantike.
  Ne jemi t shqetsuar edhe pr faktin se regjistrimi i ri dhe modern (regjistrimi primar) i pasurive t paluajtshme i realizuar me fondet e USAID, FMN, Banka Botrore etj, nuk ka pasqyruar pronart e vrtet dhe kufijt e pronave t tyre para vitit 1945 si dhe mnyrn e tjetrsimit t prons. Ky regjistrim modern i br me ndihmn dhe mbikqyrjen e institucioneve ndrkombtare, maskon dhe mbron anarkin e titujve t pronsis t organizuar pas vitit 1991 dhe praktikisht e vret demokracin.
  N nj shtet t s drejts, pronat e shtetzuara nga shteti i diktaturs nuk mund t konsiderohen prona t shtetit q politikant tan po i ndajn sipas interesave t tyre. do gj rregullohet leht edhe sot nse ky regjistrim do t pasqyroj origjinn e prons para kolektivizimit komunist dhe shteti do t detyrohet t bj korigjimet prkatse n prputhje me nenin 41 t Kushtatuts dhe me nenin 1 t protokollit 1 t Konvents Europiane. Vetm kshtu kto fonde t institucioneve ndrkombtare nuk do t jen financim pr transferimin e paligjshm t pronave private.

  N do shtet antar t NATO dhe t BE, vet shteti ka detyrim pr tua kthyer pronarve t ligjshm pronn e grabitur, por n Shqipri po ndodh e kundrta.

  Si jeni n dijeni nga ankesat e shumta t prsritura pr kt problem q ne i kemi drejtuar FMN, Banks Botrore, USAID, ambasadorve t KE, OSBE, BE, NATO, SHBA, Britani e Madhe, Gjermani, Franc, Itali etj. n Tiran, situata aktuale sht e zymt pr stabilitetin ekonomik dhe social dhe ne uditemi me vlersimet pozitive pr kt politik dhe shtet q prej 18 vjetsh, n zonat turistike nuk ka kthyer akoma pronat tek i zoti por miraton ligje absurde q prona t mos ti kthehet pronarit t ligjshm, por ato tu falen personave t tret dhe zaptuesve.
  Qndrimin konstant kundr pronarve t ligjshm t politiks shqiptare e vrteton qart edhe nj her ligji i fundit q u miratua n Kuvendin e Shqipris Nr. 10208 dat 23.12.2009. Ky ligj ka ndryshuar pjesn pozitive t ligjit egzistues nr 8053 dt 21.12.95 Pr kalimin n pronsi pa shprblim t toks bujqsore Neni 2 i ligjit n variantin e tij n vitin 1995, tokat e ish fermave bujqsore n zonat turistike ua kthente t zotrve. Ky nen megjithse i prket vitit 1995 nuk u zbatua pasi pengohej nga kufizime t tjera edhe n Dhjetor 2009 Kuvendi i Shqipris e eliminoi kt nen. Ligji i vitit 1995 n vend q t prmirsohej edhe pr tokat e ish kooperativave, bri t kundrtn. Kuvendi i Shqipris me mentalitetin komunist dhe etatist q prej 19 vjetsh ka zbatuar me konseguenc parimet e Katovics.
  Kuvendi, me kt ligj t turpshm e ka zgjeruar m tej grabitjen edhe n tokat e ish fermave shtetrore dhe pse sot jemi shtet antar i NATOs dhe krkohet antarsim n BE. Sipas ktij ligji tokat turistike t ish Fermave Bujqsore nuk i kthehen t zotrve t ligjshm por u jepen personave t tret, deri 750 metra katror. Kta jan familje t punonjsve q para vitit 1990 kan punuar n ish fermat bujqsore dhe siprfaqja q do tu jepet do t llogaritet pr frym. Arsyetimi i vetm sht se dikush nga kjo familje paska punuar n ferm n kohn e diktaturs dhe meqense kjo siprfaqe ju sht dhn n prdorim n vitin 1996, ndonse n shkelje dhe n zbatim t keq t ligjit t kohs nr.7501, sot nuk mund t ju hiqet por tu jepet n pronsi dhe siprfaqja e teprt q ai ka marr n prdorim, kthehet n pronsi t shtetit (!!)

  Ndrsa pronari i ligjshm i ktyre pronave nuk prmendet fare edhe pse vazhdon t jet prej 19 vjetsh n pritje q shteti ti kthej me ligj pronn e trashguar. Pr udin e t gjithve me gjith kundrshtimet nga ana jon dhe t shoqats Kombtare Pronsi me Drejtsi, ligji i msiprm nuk u kundrshtua por u firmos pa asnj hezitim nga Presidenti i Republiks z. Bamir Topi. Me kt platform ve konflikteve ndrmjet familjeve por dhe brenda familjes, i hapet rruga vetgjyqsis e konflikteve t pafundme.
  Politikant shqiptar pr zgjidhjen e anarkis q kan krijuar pas vitit 1991 me pronat nuk pranojn respektimin e t drejts s prons dhe korigjimin e gabimeve por mbrojn platformn e kompensimit. Kjo pikpamje q i intereson mafies s trojeve turistike q praktikisht e komandon politikn dhe Parlamentin Shqiptar, sht n shkelje t hapur t asaj q parashikon Kushtetuta pasi nuk sht shpronsim pr nevoja publike dhe n aspektin praktik sht mashtrim fund e krye. Kjo barr antikushtetuese u ngarkohet t gjith taksapaguesve shqiptar dhe nuk mund t realizohet as pas 1.000 vjetsh.
  Kjo platform duke mbrojtur anarkin e titujve t pronsis, praktikisht ka sabotuar themelet e demokracis. Kjo politik e gabuar nuk duhet t mashtroj pr m shum koh instancat ndrkombtarte t BE, KE dhe SHBA. Politikant duhet t kushtzohen t njohin t drejtn e pronsis pronarit origjinal, se vetm pronari ka t drejt t japi pronn e tij n prdorim personave t tret. Drejtuesit e politiks, politikn populiste pr efekte elektorale dhe klanore le ta bjn me pronat q ata vet ose partia e tyre i trashgon n mnyr t ligjshme dhe n prputhje me Kushtetutn.

  Kt politik ne e kemi denoncuar si antikombtare pasi e tjetrson Shqiprin n shprehje gjeografike dhe e fut shtetin n kriz t vazhdueshme ekonomike.
  Kur Shteti miraton dhe zbaton ligje q shkelin kaq hapur Kushtetutn, ky sht gangsterizm shtetror dhe shprdorim i t drejts s pushtetit, para t cilit ne si pal e interesuar nuk mund t bjm asgj. N kto kushte ne e shikojm reagimin e Qeveris tuaj si shptimtare pr demokracin n Shqipri, ashtu si ishte ndihma pr lvizjen demokratike n Shqipri n vitet 1990-91 dhe m von ndrhyrja e NATOs q shptoi Kosovn nga genocidi serb.


  Pr sa m sipr ju lutemi ta transmetoni kt apel pr demokraci nprmjet ligjit, n organet vendimmarrse t BE, KE, OSBE dhe Departamentit Amerikan t Shtetit, pasi kemi arsye t shumta q t mos kemi m asnj besim n drejtsin dhe n politikn shqiptare q deri tani po manipulon pr prfitime personale dhe klanore.

  Reagimet e Shoqats Kombtare t t Shpronsuarve Pronsi me Drejtsi jan botuar n dat 6 Janar 2010 n gazetn Telegraf dhe Deklarata pr shtyp e Shoqats "Bregdeti", sht botuar n shum gazeta t dats 7 Janar 2010 si edhe jan publikuar kto n faqet e Forumit Shqiptar.

  Ju lutemi n'a caktoni pr kt problem nj takim n ambasad me prfaqsin e Kryesis s Shoqats.

  Ne shpresojm n mirkuptimin dhe ndrhyrjen tuaj pr t ndihmuar popullin dhe demokracin n Shqipri. N emr t popullats dhe pronarve autokton t zons turistike Vlor-Sarand dhe n emr t Kryesis s Shoqats Bregdeti ju shprehim respekt dhe falenderime.


  N emr t Kryesis s Shoqats Bregdeti
  Kryetari
  Niko Nesturi

 5. #5

  Apel Diaspors Shqiptare pr t mbshtetur zgjidhjen e shtjes s prons private.

  APEL DIASPORS SHQIPTARE

  T nderuar motra dhe vllezr t diaspors shqiptare,

  Duke par mbshtetjen e madhe t Parlamentit Europian, Kshillit t Europs, Bashkimit Europian dhe Departamentit Amerikan t Shtetit pr t mbshtetur zhvillimin e demokracis n Shqipri dhe faktit se n raportet dhe krkesat e tyre ndaj Shtetit Shqiptar ankesat dhe peticionet tona t prsritura pr mos respektimin e t drejts s prons private q ju kemi dorzuar ambasadorve t akredituar n Shqipri pasqyrohen shum dobt, n mnyr jo detyruese sikur t kishin rndsi t dors s katrt, ne krkojm angazhimin tuaj pr t sensibilizuar drejtprdrejt organet vendimmarrse t politiks Europiane dhe Amerikane pr gjendjen faktike t shkeljes s t drejts s prons n Shqipri.
  Ne krkojm ndihmn tuaj pasi ndjehemi t sabotuar prej ambasadorve t akredituar n Shqipri, t cilt e raportojn n qendr situatn e pronave ashtu si e paraqesin politikant dhe jo ashtu si sht n realitet. Ne kemi protestuar dhe vazhdojm t protestojm pr kt politik klanore dhe aspak demokratike q po shkatrron themelet e shtetit, por zri yn bie n vesh t shurdhr.
  Ju drgojm edhe juve t njjtin APEL q m dat 24 janar 2010, Shoqata Bregdeti i ka drguar ambsadorve t KE, BE, OSBE, FMN, Banks Boterore, NATO, Britani e Madhe, SHBA, Itali, Franc etj, t akredituar n Shqipri. Ju lutemi t ndikoni pr t krijuar lobingun e nevojshm q Shteti Shqiptar t korigjoj veprimet e gabuara t pas vitit 1991 me pronat e pronarve t ligjshm. Shpresojme q angazhimi i VATRS, i gazetave Dielli, Ilyria dhe i personaliteteve t shquara t diaspors pr mobilizimin e shqiptarve n emigracion t bhet nj z i fuqishm pr ta shptuar politikn shqiptare nga mentaliteti komunist, nga korrupsioni me pronat dhe dshtimi i tranzicionit dhe populli shqiptar t futet n shinat e rrugs s demokracis .

  N emr t popullit q pret ndihmn tuaj pr t shptuar nga anarkia institucionale dhe vjedhja e prons s trashguar dhe me besim n reagimin tuaj atdhetar, ju falenderojm.  Kryetari i Shoqats Bregdeti

  Niko Nesturi

  E-mail : shoqatabregdeti@yahoo.com

 6. #6
  DR-GR Maska e oliver55
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Europa
  Postime
  666
  Denancojm qndrimin e institucioneve t shtetit ton, t cilt e trajtojn tokn, pronat private, njsoj si tok n pronsi t shtetit duke justifikuar piraterin mbi pronat tona.
  Pronart krkojn zbatimit e parimit t trashgueshmris s toks.
  PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  OPINION

  Pronat e Nikolla epikut dhe e qytetarve t tjer, nn diktatin e papranueshm t nomenklaturs envero-ramiziste
  01-02-2010 /

  Nga Liri Kui


  Pranvera Strakosha, emblema e juristes komuniste

  Disa vite m par, m 18 korrik 1992, Hetuesia e Rrethit Tiran, krkonte t ndaloheshin pr t dal jasht shtetit 8 persona pr shkak t nj skandali q lidhej me birsimet. N listn e personave q krkoheshin t mos dilnin, ishin edhe dy gjykatse. Njra prej tyre sht nna e nj deputeteje t re t pabetuar t Partis Socialiste, ndrsa tjetra sht e bija e Liri Strakoshs (e njohur m shum me emrin Liri Gjoliku), e quajtura Pranvera Strakosha. Ndonse skandali i birsimeve ishte i madh, juristja komuniste zgjodhi rrugn e largimit nga Shqipria pr n Greqi, ku qndroi deri n vitin 1997. Bmat e drejtsis s Liri Strakoshs njiheshin, tani duhej t njiheshin edhe bmat e Pranvera Strakoshs. Skandali i birsimeve mbeti pr shum vite pa prgjigje, ndrsa me ardhjen e vitit 1997 - pra t “revolucionit popullor” - u harruan edhe kto raste. U harruan kto skandale, sepse gjolikt kishin ardhur n pushtet. Tani duhej t drejtonin. Me vendimin nr.419, dat 30.6.1999 u zgjodh antare e Kshillit Kombtar t Radio Televizionit
  Pas disa stacioneve t tjera, Pranvera Strakosha jo vetm q shptoi nga akuzat q kish mbi kurriz, por u fut edhe n Kshillin e Lart t Drejtsis, e mundsuar kjo sipas vendimit nr. 62, dat 14.11.2002, t Kuvendit t Shqipris. N kt mandat, Strakosha gjolik, mtonte “vjetrsi” n detyr edhe kohn e ekzilit, kur nuk ishte ekstraduar si duhej. Por si edhe dihet n Shqipri po t kryesh vepr penale dhe t jesh i majt, nuk t shnohet gj pr keq, prkundrazi bn hapa prpara n detyr. Jo vetm q bn hapa prpara, por edhe mund t vazhdosh luftn e klasave, sidomos n pikpamjen ekonomike. E kshtu q shoqja Pranvera do t bhet kapitaliste n pron e sigurisht t ngelet komuniste n shpirt. Rasti e ka sjell q ajo t hyj edhe n pronn e ish-t prndjekurve politik, pasi n ortakri sht edhe me Edi Ramn, kryetarin e partis q godet “armiqt e klass”.
  Biznesi i sotm sht ndrtim pallatesh/Rasti i lists gjyqsore t Nikolla epikut, i cili po strmundohet t mbroj pronn e vet, t trashguar nga familja e t prndjekurit politik t regjimit komunist, Mihal Sherko, sht flagrant, pr t analizuar se si e gjith nomenklatura e shtetit komunist sht unifikuar pr t ligjruar nj batakillk t vrtet.
  Saga e vjedhjes s truallit t epikut nga ana e Pranvera Strakoshs, nuk sht e panjohur pr opinionin publik, por n kt faz finale ku ka mbrritur ajo, t bn prshtypje arroganca me t ciln kjo dinasti e tjetrsimit, po mundohet ta mbyll procedurn. Nikolla epiku ishte trashgimtar legjitim i 90 % t truallit, ku ishte shtpia e Mihal Sherkos. Aksionert minoritar prej 10 prqindsh ishin bashkuar me epikun n ndrmarrjen tregtare “Seni”, duke e regjistruar pjesn e tyre si kapital minoritar t saj.
  Por oktapodi i nomenklaturs nis e z rrnj bash aty. Ata ia shitn kt truall fiks Pranvera Strakoshs (t bijs s Liri Gjolikut pra), e cila s’e pati pr gj t ligjronte nj transaksion t till, edhe pse vet ishte nnkryetare e Gjykats s Tirans, instanc e cila n t njjtn koh kishte pranuar nj padi civile pr likuidimin e firms “Seni”, edhe pse ajo ishte br nga aksionert e saj n pakic. Pra, pakica krkonte me ngulm q ndrmarrja tregtare t shprbhej, edhe pse bilancet ishin krejt frytdhnse dhe 90 prqindshi ishte i vendosur t mos e pranonte krkesn dhe s bashku me ta investohet edhe Gjykata e Tirans – merret me mend, se ishte nn hyqmin e Pranvera Liri Strakoshs. Saga e proceseve gjyqsore sht e njohur dhe shkeljet procedurale jan pafund, por zhvillimi interesant vjen me ndrhyrjen e Edi Rams - i famshm pr t mos lshuar asnj leje ndrtimi - pr t’i akorduar me urgjenc Strakoshs nj leje ndrtimi, pr truallin ende n kontest gjyqsor.
  Pr t ligjruar ndrtimin, fillon e vepron edhe e gjithpushtetshmja Strakosha, tashm antare e KLD-s. Pas shkeljes q ushtroi, duke shkelur Kodin Civil, meqense pranoi e gjykoi shtjen e truallit n Gjykatn e shkalls s par (vet nnkryetare), kur ishte direkt e interesuar, m tej ajo ushtroi gjith ndikimin e saj q kjo shtje thelbsisht civile (e karakterit tregtar), n Gjykatn e Apelit t gjykohej nga gjyqtar t krimeve t rnda (!!!), pasi dyshohej se kjo instanc nuk ishte krejt nn kontrollin e “nomenklaturs” e ndoshta n mnyr surpriz “e drejta do t shkonte tek i Zoti”.
  Ndrkoh q konsumohej kjo odise, epiku nis nj korrespondenc me ZMQ-n, ku pasardhsi i Spahiut n kt post, i ka dhn atij plotsisht t drejt e ka nisur edhe ajo nj angazhim civil pr kthimin e drejtsis n vend. Vet epiku u takua me Kreshnik Spahiun sapo ai mori funksionin e nnkryetarit t KLD-s dhe i krkoi q t niste nj investigim t institucionit, pr shkak t shkeljeve flagrante q po kryheshin gjat shqyrtimit t padis s tij civile. Fillimisht, ai shprehu mirkuptimin, por m pas refuzoi t kthente ndonj prgjigje, duke u distancuar nga ideja e tij fillestare, por edhe nga qndrimi i pasardhsit t tij n krye t Zyrs pr Mbrojtjen e Qytetarve.
  Tashm shtja sht srish n Gjykatn e Lart dhe tek kjo instanc mbetet nj shpres q sistemi i drejtsis t mund ta ridimensioj t drejtn brenda vetvetes, duke prishur “rregullsin” q ka vendosur aty kjo trojk e diktaturs. Gjithsesi, epiku thot se u sht drejtuar edhe instancave t tjera q mund ta krkojn edhe ato “kryesisht” kthimin e s drejts n vend, si ministrit t Drejtsis apo Avokatit t Popullit, por duket se pr procesin ende n Gjykatn e Lart, ka nj shpres pr shptimin e sistemit; ajo sht shpresa e “shpronsimit” t trojks enveriste nga prona e grabitur dhe e turprimit t Kreshnik Spahiut, i cili vendosi t rreshtohej krah tyre.
  Nikolla epiku, viktima e vjedhjes s segmenteve t drejtsis, n bashkpunim dhe me pushtetin lokal shprehet se, akoma pa mbaruar procesi gjyqsor, Edi Rama merr vendim pr dhnien e lejes s ndrtimit. M 17 mars 2005, epiku i drgon nj letr kreut t Bashkis s Tirans, me an s t cils i krkon pezullimin e lejes s ndrtimit q ia kishte dhn m par bashkshortit t Pranvera Strakoshs, Aleksandr Josifi. “Pr shkak t nj konflikti pronsie, ky truall vazhdon t jet edhe sot n proces gjyqsor, m dat 17 mars 2005, ku e paditur sht ZRPP Tirana -1 s bashku me kufizues t truallit “Seni” sh.p.k.”, thuhet n letrn q i drgohet kryetarit t bashkis, Edi Rama. E megjithat, pavarsisht se ishte n dijeni t problemit, Rama nuk ngurron t jap lejen e ndrtimit pr Strakoshn, duk i vn vuln nj vjedhjeje t pastr q Strakosha, nn petkun e nnkryetares s gjykats i bn nj qytetari. “Prgjigjja e Edi Rams ishte se, ai nuk mund t priste gjyqet e t bllokonte ndrtimin. N kundrshtim t hapur me ligjet jep lejen e ndrtimit, akoma pa u gjykuar shtja e pronsise s truallit n Apel. Ne nuk mund t pezullonim ekzekutimin e vendimit t Apelit, sepse “mjeshtra e plotfuqishme” e KLD-s bllokoi titullin e ekzekutimit n Prmbarim. Kshtu filluan ndrtimin... ndrtesa n krah t TVSH-s. Kuptohet q nuk donin t humbnin as kohn e as truallin n nj vend t till, n mes t Tirans”,- thot epiku
  Q prej asaj dite, puna pr ndrtimin e pallatit ka vazhduar me ritme t shpejta dhe duket sikur ata q po e ndrtojn, duan t betonizojn sa m shpejt abuzimin q kan br me pronn e dikujt tjetr. Kryetari i Bashkis s Tirans, nga ana e tij, duket se i ka br nj nder t madh zonjs Strakosha, nder t cilin nj dit i duhet q kjo e fundit t’ia shprblej. Kur ka ardhur fjala pr emrin e antares s KLD-s, duket se kryetari i Bashkis s Tirans, nuk ka denjuar t shoh as dokumentet me t cilt pronart bredhin der m der t shtetit pr t krkuar drejtsi. Kan apo jo t drejt, Edi Rama me cilsin e Kryetarit t Bashkis s Tirans duhej q m s paku t priste q gjykata t merrte vendimin prkats, por si n do rast edhe kt her, kreu i bashkis nuk ka br gj tjetr, vetm se ka ndjekur ritualin e vjetr, me an t t cilit vet vendos dhe vet vulos, por q kt her ka pasur nj motiv m t fort, nderin duhej t’ia bnte nj antareje t KLD-s, Pranvera Strakoshs.
  Por paligjshmrin e transkriptit, t kryera n favor t bashkshortit t Pranvera Strakoshs, duket se e pranon dhe vet zyra e Hipoteks. Me an t nj letre, drguar Nikolla epikut, m dat 19.01.2006, thuhet se vendimi i gjykats, i marr n vitin 1999, i cili sht br shkak dhe pr t falsifikuar dokumentet nga ana e Strakoshs, nuk ka t bj me pasurin e shoqris “Seni” SHPK pr 500 m katror truall, por me pasuri t tjera. Sipas asaj ka thuhet nga ana e zyrs s hipoteks, duket qart dhe falsifikimi i br. “N kolonn “Shnime Transkriptimi” t ktij regjistrimi, jan br kto shnime: N baz t urdhrit 515 dat 5.12.2003 t regjistruesit, bllokohet prona pr dy jav, duke filluar nga data 15 dhjetor 2003. M tej, m dat 24.05 2004 bhet shnimi “pron e lir”, thuhet n letrn e zyrs s hipoteks. Data 24 maj sht dhe data kur Aleksandr Josifi, bashkshorti i Strakoshs, kalon truallin n pronsi t tij. Nga ana tjetr, n letrn q i drgohet Gjykats s Lart, vet Hipoteka pranon se veprimet e regjistruesve jan antiligjore, por sht kjo e fundit, pra Gjykata e Lart, e cila nuk merr n konsiderat letrn e ardhur nga vet hipoteka. “Veprimi i fshirjes nga hipoteka e regjistrimit t kapitalit fillestar t shoqris tregtare “Seni” sh.p.k sht i gabuar dhe i pabazuar n ligjin e shoqrive tregtare dhe at t regjistrimit t pasurive t paluajtshme”, thuhet n letrn e hipoteks.
  Po tani, si do veproj drejtsia?

  ...
  55

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-02-2010
  Postime
  12

  Angry Politikanet qe pengojne kthimin e prones tek i zoti bejne politike antishqiptare

  Drejtuesit kryesore te politikes se vendit z. Bamir Topi, znj.Jozefina Topalli, z. Sali Berisha dhe z. Edi Rama po ecin ne rruge antikombetare . Politikanet qe po drejtojne kete vend prej vitit 1991 e deri sot nuk kane deshire per ta kthyer pronen e grabitur tek i zoti . Ata kane gelltitur orben e katovices . Kompensimi eshte mashtrim ndersa legalizimet jane absurditet . Shoqatat po perpiqen por zgjidhja nuk vjen vetem me artikuj ne gazete. Protestat ne rruge, dmaskimi ne shtyp i kryetareve te PD dhe PS, letrat e individeve te shpronesuar drejtuar keshillit te Europes dhe presidentit te SHBA, padite e shumta ne gjykate per te perfunduar ne Gjykaten e Strasburgut jane faktore qe do te detyrojne faktorin nderkombetar te instaloje kushte detyruese ndaj keture hajduteve te futur ne rugen e politikes qe ata ta kthejne me ligj pronen tek i zoti. Ne te kundert Shqiperia do behet nje Palestine ne Europe.

 9. #9
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  SHEKULLI,

  Pyetsori i BE dhe doktrina n drejtsi
  ERVIN MALAJ, Universiteti i Bremen, Gjermani

  Shum jurist t fushave dhe angazhimeve t ndryshme shpresojn q reforma n drejtsi t jet duke u br edhe pse kjo, ndoshta, po zhvillohet n mnyr jo transparente dhe me z.

  Fakti q kjo reform po ndiqet nga zyrtart e lart t Ministris s Drejtsis, apo ndonj organi tjetr t lart, bn t gzohemi, por edhe t mendojm pr cilsin e asaj q do na ofrohet. Pyetsori i plotsuar nga Ministria e Drejtsis ngre shum pikpyetje, nse vrtet ligjet tona jan "t mira" dhe "t prafruar" me standardet europiane t s drejts.

  Aktort, por njkohsisht dhe vuajtsit m t mdhenj t reforms n Drejtsi mund t jen juristt, pasi jan kta t fundit, t cilt me kto mjete (arm ligjore) do luftojn kundrshtart e tyre pr nj drejtsi dhe paqe n shoqri.

  Pra, padurimi mund t kthehet n zhgnjim. Ndoshta me t drejt arsyet, q mund t sjellin paknaqsi n radht e juristve (pasi kta prfaqsojn interesat e palve, si n shtet ashtu dhe n sektorin privat) jan t shumta dhe krejt t ndryshme me arsyet q n periudhn jo - demokratike solln n fuqi nj baz ligjore n shrbim t sistemit shtet-parti.

  Ndryshe nga ather, kur gjyqtart dhe prokurort ishin pasqyra e politiks s partis, tashm roli i konsoliduar i gjykats, prokuroris, avokatve e noterve sht prfaqsimi profesional dhe dinjitoz i interesave t palve, t cilt ata prfaqsojn.

  Arsyeja m kryesore nga ku lind ideja e ndryshimit konceptual t doktrins, tashm n fuqi, duket e pranishme me kontradiktat esenciale t Kodit Penal me vetveten e tij. Kjo diferenc midis "sht" dhe "duhet t jet" rritet gjithnj e m shum si pasoj e prkthimit t literaturs europiane dhe lindjes s nj klase juristsh me dije perndimore jo t prfituara n Shqipri.

  do jurist i ardhur nga perndimi nuk koncepton brenda fajit mnyrn e kryerjes s krimit (Neni 14 II KP), sepse edhe vet Neni 14 i KP e krijon konceptin e fajit si nj nocion m vete.

  Masa e fajit, ku aftsia e personit pr t diferencuar `sht e drejt dhe `sht e dnueshme luan rolin kryesor, prcaktohet pikrisht nga mundsia individuale pr t zgjedhur veprimin ose mosveprimin e personit n shkeljen e nj norme t caktuar ligjore. Kjo dallon katriprisht nga vullneti ose neglizhenca e personit pr ardhjen e nj pasoje t caktuar, q jo n mnyr sinne qua non sht e dnueshme.

  Format e dashjes (dolus), n at direkte (dolus directus) dhe pakujdesi (dolus eventualis), duhet t jen t detajuara n doktrinn q i prcillet juristit t ardhshm, pasi konfuzioni dhe paqartsia n kt faz, sjell jurist jo t plotsuar profesionalisht dhe rrjedhimisht pasoja fatale n mbrojtjen apo fajsimin e personave t caktuar.

  Faji, do ndrgjegjsim individual pr thyerjen e nj norme t caktuar dhe jo n dshirn e brendshme pr ardhjen (ose lejimin e ardhjes) e nj pasoje - element objektiv i veprs penale, duhet t jet i trajtuar m saktsisht n doktrinn e s drejts penale.

  Kjo pjes sht esenciale n marrjen e standardizuar t trajtimit t elementve kryesor t s drejts Penale dhe procedimeve prkatse, pasi gjykatat, prokuroria edhe avokatia do ecin mbi t njjtin rrug profesionale. Rifreskimi, pse jo dhe ndryshimi ose korrektura profesionale e librave t vjetruar dhe me doktrin jo bashkkohore, do sillte nj evolucion n mendimin juridik.

  Kalimi i veprs penale t vjedhjes, si e ndar esencialisht nga mashtrimi dhe vnia n dispozita prshkruese n Kodin Penal t ktyre dy veprave, do bnte q vepra e mashtrimit me an t vjedhjes (Neni 143 i KP) t mos ekzistonte m si e till n mnyr se ipso. Momenti i dhnies me dshir apo marrjes pa dijenin e viktims sht shkencrisht e pakontestueshme si element ndars n kto dy vepra.

  Mashtrimi, ndryshe nga vjedhja, krijon elementt e saj pikrisht n momentin kur viktima e jep me dshirn e tij pasurin duke pasur n vmendje sukses t pritshm, por jo t vrtet.

  Doktrina ligjore nuk ka vetm kto mangsi, pasi kto jan t paprfillshme n krahasim me prgjegjsit n kuadrin civil (para - dhe quasi kontraktor).

  Ndrtimi i nj koncepti, ku prgjegjsit dhe detyrimet lindin n momentin q palt kan vullnetin pr t'i hyr nj marrdhnie detyrimesh e t drejtash (culpa in contrahendo), vazhdojn kur lidhet dhe gjat zbatimit t kontrats dhe prfundojn jo n afatin e mbylljes, s kontrats, por n afatin ligjor t parashikuara n ligj pr detyrimet e palve karshi njra-tjetrs (garancit), do krijonte nj ambient ligjor t prafruar vrtet me at t vendeve q kan realizuar pyetsorin para vendit ton...

  Ndrtimi i bazave ligjore pr trajtimin e shum problematikave t jets s prditshme, si ajo e kontratave turistike, prgjegjsit e mjekut, arkitektit apo avokatis sht nj detyrim i rndsishm i t gjith klass juridike.

  Prgjegjsit e profesioneve t lira (siprprmendur) tregojn vullnetin pr nj jet cilsore profesionale. Arritja e futjes n doktrin i paraprin nj kodifikimi t mundshm dhe do t shndrronte n mnyr historike Shqiprin n kt momente aderimi pran shteteve dhe Institucioneve Europiane.

  Shpresa, q pyetsori s`ishte vetm pr Europn, por m shum pr t par ku jemi me Institutet (e s drejts n veanti) europiane, duhet t ligjrohet me nisma ligjore dhe t shoqrohet me investime financiare nga Shteti shqiptar dhe nga institucionet akademike private n kuadrin e shum doktrinave, tashm t vjetruara.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-02-2010
  Postime
  12

  Dukatasit, nuk duhet te kerkojne 7501 por te kerkojne pronen e trasheguar

  Pse nuk po flet Sabri Godo per problemin e pa zgjidhur te prones ? Dukati

 11. #11
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,045
  edhe bregdetit i paska dale pronari??

  temen e semes!!!!!!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  po hedh ca idera.. per fillozofim..

  toka deti ajri jane krijesa te nenes natyre.
  termi pronar eshte i dale shume me vone se natyra ti krijonte tok det qiell e bimesi e shpezo peshko kafsheri e insekte e zhapikerine.. e gjithcka.

  nje popull jeton ne nje rajon te caktuar.
  vjen armiku nga deti.

  peshkatari qe ka kasollen buz detit i therret barinjte e maleve..
  ejani te mbrohemi se po na sulmon armiku dhe barinjte vijne te mbrojne vendin aty te bregu se aty vjen armiku por barinjte e dine se mbasi te kapin bregun armiku do ja msyje dhe maleve ku ka pyje e minerale lope e shtojzavalle.. lol.
  keshtu krijohen lidhjet mes bregut e malit.

  dicka ka thene ai disidenti rus per kto ceshtjet e prones se tokes.

  isha nje dizaj tek laguna blu qe i thone ne golem.
  mbas "lagunes blu " dallova shtepijat e bera tashme nga katundaret vila te bukura qe do ja kish zili dhe nje majamo bixhas.

  kurse vet brenda teritorit te lagunes blu lulezonin vilat e boseve nga tirana kurse jasht lagunes sic thashe blegeronin vilzat e bukura te katundareve qerretas etj.

  filozofija e "prones mbi token" eshte shum e komplikuar.
  as ata brenda lagunes as ata perrreth nuku jane pronare... pmvaresisht se figurojne ne qitape si te tille.
  kalon ti aty te thot roja ..ik pirdhu.. se je ne pron te x bosi.
  mir iken ti kok unjur..
  vjen nje dizaj armiku ta pushtonje bregun.
  boset i thone shtetit.. coje ushtrine ketu se po na sulmon armiku.
  vjen shteti te ai qe kaloj dhe e perzune rojet e i thote eja ketu mo e kap kallashin helmeten e dil ushtar te mbrosh atdheun.
  cilin atdhe mo.. lol..
  sqe kurre atdhe blloku ne plazh por pron e enver bllokmeneve. po ashtu vilerat ne uj te ftonet.. i kish prone shoku hysni 50 vjet...po ashtu ujin akoma me te ftonet ne drilon te poradecit e kish shoki enver vend pushimi e vepra pallavrazimi..lol..

  pra duhn qeruar mire hesapet.. cfar eshte atdheu e ceshte prona.. po keshtu dhe ne kosove..
  jo cdo kacanikas ka interes ta mbroj kosoven nga shkau.. sepse pronar te benzin pompave jan vetem nje grusht marksistesh. lol.

  hmm..
  ne shekuj jan diskutuar keto ceshtje nga gjithe popujt qe kan jetuar ne vende me tok te mire e ku rritja e popullsise ngushton hapsirat ne progresion gjeometrik.

  a ka mundesi te harmonizohen interesat?

  pra nuk jan te thjeshta gjerat.

  i duhet shtetit pra popullit nje rruge sa me e shkurter te bashkoje shkodren me tiranen durresin me kavajen lushnjen me fier vloren beratin me skraparin novoselen me tepelenen.
  Ku do kalojne kto rruge?

  ne bahcet e pronarit.
  duam shperblim thon bahcevanet.. ish koooperativiste skllever dikure..

  si tja bej shteti hallin ksaj pune.

  ??

  ne koh te Zogit erdhen refugjate nga diber kosova.

  ca zun vend ne tirane. ca ne qerret e mamurras.
  Zogi u tha pronareve athere. ngushtojuni ca ju te hyjne dhe keta te perzenet nga shkau.
  Po ashtu beri dhe per Camerit e perzen nga greku.
  ngushtojuni ca juve te bregu se duhet tu bejme vend gjysherve te bilal xhaferrit.

  po cndodh me vone.

  bejleret shqiptare po dhe tregetaret e qyteteve te kohes se Zogut po dhe me pare i cojne kalamaqerit te studiojne jashte.

  jashte keta mesojne zanate behen mjeke e agranome profesore e teologe.
  disa behen dhe marksiste.
  marksizmi pikerisht ceshtjen e prones debaton.
  debate te lindura ne angli e france ne gjermani e rusi etjetj.

  lenini thote.
  shikoni angline. nuku kan nevoje te punojne cdo pellembe toke e aristokracia ben fusha golfi e vrapimi me kuaj shum toka te vetat.
  ..
  te vetat sipas qitapeve sepse britanine e krijoj Natyura apo Zoti e jo rikard zemer luani.

  ne napoli e rrethina aso kohe nuk e mendonte kush te beje bahcet fusha golfi e kaloresie.
  cdo pellembe toke duhej leruar punuar vaditur e grurezuar e orize zuar.
  se.. po don barki me u mbushe me buk or shoq..
  nga afrika merret "kuaj" (tregetia me skllever zezake) per te punuar plantacionet e fermereve anglo saksone e spanjole te bere pronare ne trojet katragjyshore te inkasve e oskeolave.

  studentet tane te kohes zogiste mesojne se ne breg det o shokeni nuku vetem peshkonet e mblidhet kripe por dhe u dilka me poture te shkurtera e shullehesh ne diell..
  vjen prane shqiperia dhe ajo cop kulture perendimore qe ka lidhje me plazhin.

  tregetaro bejleret der ahere te pa interesuar per bregun ja fillojne ndertimit te vilave ne bregdet.

  der ahere bregu ishte vend pune per peshkataret e jo prone.
  Tani behet prone nje cop ullishte ne uj te ftonet sepse x tregetar ben aty nje vile.
  Po ashtu nje ish zhuko-ishte ne durres qe sot e quajm plazh benet prone e nje tregetari apo mjeku qe ben aty nje vile.

  pra fillon e behet bregdeti interesant jo vetem si molo e liman per detar e peshkatar por dhe per plazhoizmen.. pra per ate menyre jetese qe fillon te shijohet nga nje elite e krijuar aso kohe ne shqiperi.
  Kjo pune kish filluar qe moti ne nice e monte karlo ne krime e rome e san remo.
  pra bregu dikur i pa cmueshem ne para pra i pa pronare.. behet mall me vlere... benet me pronare.

  dukatasit dikur i kishin kullota bregdetet se nuku i xhishnin poturet te venin me refijet e tyre pra grate ne plazhet.

  sot kemi ardhur ne koh tjera.
  prokuror filani lodhet shume gjat javes.
  ai shqyrton banden e aldo bares psh.
  vershojne parate nga shum ane ne xhepat e tij.
  ai keto para do ti harxhoje ne uik end.
  atij i duhet pra nje pushimore diku ne breg.
  te vej me dashnoren e bashke me gjinekologun miljoner e gjykatesin miljoner e minister tenderxhiun te vene ne llogara apo radhime me bmw erat e tyre te uik endojne.

  ahere dukatasi ndjen eren e lekut.
  duhet bere prone patjater nji cop breg det te benj aty nje bordel motelo restaurant qe do vinje boseria nga tirana te derdh parane.

  pra nuku jan te thjeshta punet.

  nga tja mbaje qeverria.

  ta beje prone cdo cope bregu apo tu a leje popullit te defrejne lirisht me sa takat qe kane.

  pra kto pune tani jan ceshtje koncepti politik per kte vend qe flasim..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 02-03-2010 m 04:22

 13. #13
  Brari, paske idera te ngaterruara por filozofine nuk po e kuptoj. Bregdetasit nuk kerkojne token e shtetit. Nuk kerkojne as ate toke qe nuk paska pronar se prona te tilla nuk gjen ne asnje vend te botes dhe kjoterme eshte shpikur nga ata qe i sherbejne politikes se greqizimit te Shqiperise se jugut dhe rremujes se pjeses tjeter se keshtu i ndihmohet politikave sllave. ne kerkojme token qe sllavokomunizmi grabiti ne 1945 ne emer te ligjit ne emer te popullit dhe te socializmit. Ramiz Alia dhe Sali Berisha etj etj duhet ta kishin cuar token tek i zoti qe ne 1991, fill pas vendosjes se demokracise. Me konceptin politik qe zona bregdetare nuk i kthehet pronarit te ligjshem se i pelqeka politikanit dhe bosit te vije me dashnoren dhe te hedhi parate Shqiperia shtyhet ne rrugen qe te behet behet si nje Palestine ne Ballkan , pak me vone te behet shprehje gjeografike dhe pak ma vone te behet pjese e mafiozeve qe e quajne veten lidera e politikane . Jo mor mik Shqitari asnjihere nuk i ka ushqye femijet me buke te vjedhur por ka jetue me djersen e ballit dhe ne bregdetasit nuk i falim pronat tona , nuk duam as kompensim . Nuk behet fjale aty ku do bjeri rruga ose do ngrihet nje sherbim publik. Ne kundershtojme keta politikane qe me shume mendojne per xhepat e tyre dhe po shesin cdo gje qe te pasurohen . Ke per te pare se ashtu sic ka ndodhur historikisht me ata qe e tradhetojne kete vend edhe ketyre liderave do ti dali nga hundet cdo gje e keqe qe po bejne ne kurriz te ketij populli. Himara22

 14. #14
  Problemet me pronat, tri iniciativat q duhet t ndrmarr shteti
  Armand Vinani
  Gazeta "Shekulli" Dt.03.03.2010

  N radht e pushtetarve t sotm dhe t djeshm ka "kampion" t till q kan marr pronat e gjyshrve, strgjyshrve e katragjyshrve duke "vrtetuar" trungun e tyre edhe deri si pasardhs t Ali Pash Tepelens. Ndrsa pronarve t vrtet shteti iu ka "ofruar" sot mundsin t'i blejn tokat e tyre nga "zotruesit" e rinj!

  Ligji 7501 n themel t tij e deri n palc sht nj ligj komunist q konsideron do gj t shtetzuar si pron t shtetit me t ciln pushteti mund t bj 't doj si ka br dhe po bn faktikisht.

  Sigurisht, mnyr m t mir pr t vjedhur pr qeveritart duke ndrtuar vila e lokale n tokat e t tjerve nuk mund t kishte. Kjo ishte n thelb interesi i pushtetit me programin "social" t tij.

  INTERVISTA Armand Vinani, Senior Financial Analyst/ Projects Coordinator n Ne York University (SHBA) analizon gjendjen aktuale t pronsis n Shqipri, katrahurn q ka shkaktuar zbatimi i ligjit 7501, implikimi i mafies n pushtet me pronat e pronarve t ligjshm dhe rrugt q duhet t ndiqen, sipas shembujve botror, q toka t kthehet te i zoti dhe pronat t jen burim i fuqishm pr zhvillimin e vendit

  "procesi i njohjes s pronave deri m sot sht shoqruar nga vjedhjet, mashtrimet dhe korrupsioni i jashtzakonshm pa prmendur m tej pasojat e njohura t ligjit famkeq 7501 ligj t cilin propaganda e qeveris s PD-s sht munduar ta mbroj me do mjet duke pretenduar se ai sht n prputhje me interesat e shumics s popullsis.

  Ky pretendim sht sa absurd aq edhe problematik duke rritur konfliktet midis individve, individve dhe shtetit si dhe antagonizmin midis gjendjes aktuale dhe aspirimit pr t'ju bashkuar Komunitetit Europian q operon mbi baza t tjera ligjore dhe e konsideron pronsin kategori absolute t s drejts".

  Armand Vinani, Senior Financial Analyst/ Projects Coordinator n Universitetin e Ne York n SHBA, analizon n nj intervist pr gazetn "Shekulli" gjendjen e mjerueshme t pronsis n Shqipri, problemet q ka sjell ajo pr t sotmen, por q do t ndikoj edhe n t ardhmen e vendit q aspiron t bhet antar i BE-s.


  Z.Vinani do t donim t kishim mendimin tuaj lidhur me shtjen e pronave q shpesh ka ngjallur debate t nxehta n dy kampet kryesore t politiks shqiptare. A mendoni se ligjet dhe aktet n/ligjore t nxjerra n kto 20 vjet krijojn kushtet e prshtatshme pr zgjidhjen e ktij problemi kaq t mpreht?

  N shtjen e pronave ajo e tokave ka prbr dhe vazhdon t prbj nyjen e ktij problemi q pr shkak t politikave t paprgjegjshme e shpesh n unison me interesat personale t qeveritarve n pushtet n kto vite t post-diktaturs ka arritur n at pik sa edhe m optimistt n fillimet e viteve 90-t i ka kthyer n pesimist t till q e konsiderojn tashm kt problem t pazgjidhshm.

  Nse i referohemi periudhs q fillon me triumfin e komunizmit n Shqipri e deri m sot nuk sht e vshtir t dallosh se vendi yne i sht nnshtruar tre reformave n lidhje me tokat.

  Dy prej tyre u ideuan e zbatuan nga Enver Hoxha. N vitin 1946 tokat e pronarve t mdhenj dhe ato t fermave t mdha u shpronsuan dhe iu dhan fshatarve t vegjl; n vitin 1950 toka u riorganizua duke krijuar t ashtuquajturat "kolkoze" shqiptare. Reforma e tret daton pas vitit 1991 dhe u projektua nga Ramiz Alia e zbatua nga Sali Berisha qeveria e se cilit e rishprndau at prsri midis privatve t vegjl.

  Reforma e fundit ka qen nj riprsritje e reforms s toks s vitit 1946 dhe toka e punueshme e ish-kooperativave dhe fermave shtetrore u shprnda pa prfillur t drejtat e pronarve t periudhs para-komuniste. Krejtsisht ndryshe nga vendet e tjera n tranzicion n Europn Qendrore dhe Lindore, vendi yn adoptoi nj reform t rishprndarjes s tokes dhe nuk e ktheu at tek pronart e vrtet.

  N t gjith legjislacionin e hartuar n kto 20 vjet t post-diktaturs sht krejt e dukshme sjellja e shtetit si pronar mbi t drejtat e pronarve t vrtet dhe qllimi i vetm ka qen krijimi i terrenit t prshtatshm pr t krijuar kapitalistt e rinj jo mbi bazn e puns dhe oportuniteteve q krijon sistemi por mbi bazn e pervetsimit t mundit dhe djerss t t tjerve duke e degjeneruar kt shtje kaq t rndsishme n korrupsion dhe plakitje.

  Lidhur me debatet n kampet politike, q iu prmendt n pyetjen tuaj, do t thosha se kurr nuk ka patur t tilla q vrtet t synonin zgjidhjen e ktij problemi ky pr nj vend q synon t ndrtoj nj shoqri kapitaliste. PS-ja ka qen krejtsisht e trhequr dhe pa asnje vizion n kt drejtim duke i mshuar her pas here shtjeve sociale dhe kjo m shum pr qllime elektorale.

  PD-ja manifestoi nj qndrim shkuar t majts dhe e gjith katrahura e sotme i dedikohet asaj dhe drejtuesit t prjetshm. Prandaj n programet e t dy partive kryesore nuk ka patur kurr nj qndrim koheziv dhe n prputhje me Kushtetutn e shum konventa ndrkombtare duke filluar me at t t "Drejtave dhe Lirive Universale t Njeriut".

  Politikan t t dy krahve n kto vite, pa u shqetsuar aspak pr shkeljen e tyre, kan "dhuruar" zonat turistike e bregdetare, majtas e djathtas, n varsi t qindra fije lidhjesh q n mnyr t padukshme rrethojn misterin e pronave rreth kupols s pushtetit.

  N qndrimet e dy forcave m t mdha politike sht dshmuar qart dyzimi i tyre n t vrtetn absolute se kapitalizmi qndron sot si e vetmja mnyr racionale pr t organizuar nj ekonomi moderne. Pavarsisht fjalve t bukura n thelb ata nuk kan kuptuar se nj komb i prgjegjshm nuk ka zgjedhje tjetr.

  Ku e mbshtesni prfundimin se ligji 7501 ishte iniciuesi i katrahurs me pronat?

  Nuk ka se si t mendoj ndryshe. T aspirosh ndrtimin e kapitalizmit me nj ligj t hartuar nga Alia e t prforcuar m pas nga Berisha sht nj nga udit q ndodhin jo n 100 vjet si n rastin e pretenduar t prmbytjeve t fundit por n 200 vjet. Ai ligj realisht i tregoi shqiptarve dhe bots se ne do t eksperimentonim nj ekonomi t uditshme, kapitaliste dhe socialiste n t njjtn koh.

  N emr t barazis sociale shteti mendoi t aplikonte padrejtsin. Ligji 7501 n themel t tij e deri n palc sht nj ligj komunist q konsideron do gj t shtetzuar si pron t shtetit me t ciln pushteti mund t bj 't doj si ka br dhe po bn faktikisht.Sigurisht, mnyr m t mir pr t vjedhur pr qeveritart duke ndrtuar vila e lokale n tokat e t tjerve nuk mund t kishte. Kjo ishte n thelb interesi i pushtetit me programin "social" t tij.

  Askush nuk ka dyshimin m t vogl se nj shoqri moderne kapitaliste sot siguron barazin n oportunitet por jo n shprndarje. Kjo do t thot q prpara ligjit jemi t gjith njlloj dhe po ashtu prpara mundsive pr t prosperuar.

  T gjitha ligjet apo aktet nnligjore t mvonshme kane qen thjesht manipulime pr t sterilizuar t drejtat e pronsis. Edhe ndonj ligj q vrtet synonte t drejtn, si ishte p.sh. ligji 8053 ku nj nen i tij parashikonte kthimin e tokave t ish-fermave shtetrore n zonat turistike tek te zott u anullua.

  Sigurisht kto zona jan m t preferueshmet pr klanet e djeshme dhe t sotme. Me fjal t tjera pr sa koh ligji 7501 do t jet n fuqi po pr aq koh problemi i pronave nuk do t zgjidhet kurr.

  Dhe pr sa koh Berisha do t jet n pushtet po pr aq koh premtimi i tij nuk do t bhet realitet. Por, po pr aq koh Shqipria nuk do t futet n rrugn e vrtet t zhvillimit dhe shfrytzimit t t gjitha potencialeve t mundshme.

  A kan patur vendet e zhvilluara kapitaliste probleme t ngjashme me shtjet e pronsise n historin e tyre t kaluar? A sht e mundur q eksperienca pozitive t hedhin drit e tregojn rrugn e duhur t zgjidhjes s problemeve tona?

  Vendet e zhvilluara sot kan kaluar n etapa pak a shum t ngjashme pavarsisht ndryshimeve n koh.

  Nj eksperienc tejet e ngjashme sht ajo e SHBA-s. Kur Amerika u fut n shekullin e 19-t n rrugn e ndrtimit t shoqris ajo trashgoi nga anglezt jo vetm nj ligj kompleks t tokave por edhe nj sistem t pafund t ndrthurjes s tyre.

  E njjta parcel mund t'i takonte dikujt q e pati marr nga mbretria por n t njjtn koh mund t'i takonte dikujt tjetr q pretendonte se e kishte bler nga indiant apo dhe nj t treti q e kishte pranuar at n vend t pags q duhej t merrte nga shteti.

  Ndrkohe fluksi i imigranteve filloi t vendoste kufij n tokat q zaptuan, i punuan ato, ndrtuan shtpi, i transferuan dhe vendosn kreditin shum koh m par se sa shteti t'ju akordonte t drejtat pr t ndrmarr akte t tilla. Ata insistonin q puna e tyre, jo titujt formal apo vijat arbitrare t kufijve, i dhan vler toks dhe vendosn kshtu pronsin.

  N themel t arsyetimit t tyre qndronte mendimi se nse ata i zun tokat dhe i prmirsuan ato me shtpi e ferma tashm ato ishin t tyret. Por pushtetet lokale dhe federal e kundrshtonin nj gj t till dhe shpesh u drguan trupa pr t djegur fermat e shkatrruar ndrtesat.

  Kjo e shkuar e tyre sht n vija t prgjithshme e tashmja jon - sigurisht me veorit e kohs ku shteti i sotm shqiptar krijoi t gjitha kushtet pr t zn padrejtsisht tokat e pronarve, br ndrtime dhe tashme i "bekon" ata me urimin pr t'i gzuar ato.

  Cinizm m i madh nuk mund t gjendet n nj shtet q realisht vese shtet nuk sht. Duke u kthyer prsri tek prvoja e msiprme - gjykatat n mnyr eksplicite favorizuan vetm ata q mbanin titujt legal t pronave.

  Ato iu kundrvun politikanve q pr hir t karierave t tyre mbshtesnin t drejtat e atyre q zotronin pronat ilegalisht. Gradualisht, politikant amerikan kuptuan se institucionet legale mund t mbijetojn vetm nse ato iu prgjigjen nevojave sociale. Kjo domosdoshmri i oi legjislatort dhe juristt n krijimin e nj sistemi t ri shum m produktiv dhe dinamik - ekonomia e tregut.

  Por si do t mundej n vendin ton q nj sistem legal t aspiroj pr legjimitet nse dmton interesat e nj pjese t popullsis-shqetsim i vazhdueshm i s majts?

  Eksperiencat e huaja tregojn se tre jan iniciativat kryesore q duhet t ndrmarr shteti:

  a)Identifikimi i kontratave t vrteta shoqrore t pronsis b) Integrimi i tyre n ligj c) Ndrtimi i nj strategjie politike t till q mundson reformn.

  Sigurisht, kto tre pika e vn vrtet n prov t vshtir nj shtet por kjo sht rruga e vetme e zgjidhjes. Nuk sht rruga e zgjidhjes kompensimi i ish-pronareve me letrat me (pa)vler q do t grumbullohen e q as pr qellime higjenike nuk mund t shrbejn.

  Nuk sht rruga e zgjidhjes as "zbulimi" i fundit pr t nxjerr n ankand do gj q ka shteti. Kjo strategji kompensimi i shrben vetm oborrit t pushtetit dhe njerzve q i vijn rrotull atij.

  A mendoni se moszgjidhja e vrtet e problemit t pronave dmton vetm pronart e dikurshm apo ajo frenon dhe zhvillimin n trsi t vendit?

  Nse do t mendonim se shtja e pronave iu intereson vetm individve apo shtresave t caktuara t popullsis kjo do t ishte nj konkluzion fatal q do t vazhdoj t'i kushtoj shtrenjt zhvillimit ekonomik t vendit ton.

  Fatkeqsisht, ky ka qen dhe vazhdon t jet kuptimi i drejtuesve t shtetit shqiptar t cilt duke patur nj formim gjysmak dhe kt t trashguar nga sistemi i kaluar nuk arrijn t realizojn se cili sht kyi q e bn kapitalizmin t suksesshm.

  Nga vet fjala "kapitalizm" edhe dikush pa asnj far dijeje kupton se n themel t tij qndron kapitali i cili ekziston sot si n vendet e perndimit ashtu dhe n ato ish-socialiste.

  Por n vendet e zhvilluara triumfi ekonomik bazn e vrtet e ka n aftsin pr t kuptuar se jo do gj q sht reale dhe e prdorshme sht n t njjtn koh e dukshme dhe e prekshme.

  Kjo thnie t krijon n pamje t par prshtypjen e nj aksiome sofizmi por realisht ajo sht sprova m e madhe pr ne pr t kuptuar se ajo ka na mungon sht procesi i konvertimit t s padukshmes n t dukshme. Me fjal t tjera, kjo munges na pengon ne pr t krijuar kapital shtes si ndodh n Perndim.

  Edhe pse t klasifikuar si vend tejet i varfr ne prsri i kemi asetet e duhura pr ta br kapitalizmin t suksesshm. Por resurset tona jan n forma difektoze: shtpi t ndrtuara si krpudhat n toka ku t drejtat e pronarve nuk jan marr parasysh, apartamente t blera pa hipotek apo titullin e pronsis, objekte t ndyshme t ndrtuara anash rrugve automobilistike dhe n toka t punueshme, biznese t painkorporuara dhe me borxhe t paprcaktuara, edhe ajo pak industri sht e vendosur n mnyr t pastudjuar etj.

  Pr shkak se t drejtat e shumics s ktyre zotrimeve nuk jan t dokumentuara ligjrisht ato nuk mund t kthehen lehtsisht n kapital, nuk mund t shkmbehen jasht ciklit lokal ku individt njohin e besojn njri-tjetrin, nuk mund t prdoren si garanci pr hua-marrje dhe nuk mund t prdoren si obligim ndaj nj investimi.

  Duke mos qen t prfaqsuar n dokumenta t vrteta pronsie asetet tona nuk mund t mbartin nj jet paralele e t padukshme krahas ekzistencs materiale t tyre.

  Por vendet e zhvilluara e gjenerojn kapitalin pikrisht n saj t prfaqsimit t pronsis s tyre. Nj gj e till ndodh sepse pronsia formale konsiderohet pjes dhe parcel kryesore e t drejtave fondamentale t njerzimit.

  Shum konventa dhe ligje ndrkombtare, t injoruara tek ne nga ish-komunistt dje dhe sot n pushtet, insistojn n pronsin si baza e prhershme e s drejts njerzore. Ndrsa kombet e zhvilluara i dhan fund zakonit t vjetr t invadimit dhe plakitjes s pronave q nga Konventa e Hags m 1899 tek ne ndodh e kundrta.

  Ligji ndrkombetar i trajton t drejtat e pronsis t individve m t shenjta se sa edhe t drejtat e sovranitetit t shteteve duke pranuar konceptin q qeverit mund edhe t humbasin nga pronsit e tyre por jo individt privat.

  Mund t jepni pak m shum detaje lidhur me pikpamjen tuaj q asetet tek ne e kan t vshtir t gjenerojn kapital kur dihet domosdoshmria e ktij t fundit n zhvillimin makro-ekonomik t vendit?

  N vshtrim t par duket e vshtir pr t kuptuar rolin e aseteve prfshir ktu dhe tokn. Kjo sepse mundon kuptimi i vrtet i pronsis e cila shpesh mendohet si dika fizike q mund t karakterizoj materializimin e aseteve.

  N fakt pronsia nuk sht cilsi e aseteve por sht shprehje legale e nj konsensusi ekonomik q arrin shoqria pr to. Esht vetm ligji instrumenti q fikson dhe realizon kapitalin.

  N vendet q e kan njohur kapitalizmin shum m hert se sa ne ligji sht m pak i interesuar pr prezantimin e realitetit fizik t prons se sa pr sigurimin e nj proesi apo rregullave q e lejojn shoqrin t siguroj nj vler potenciale shtes nga kto asete.

  Ajo ka vendi yn vuan m shum sot nuk sht prfshirja e t gjitha tokave, ndrtesave dhe aseteve t tjera brenda s njjts hart por sht integrimi i nj konvente legale e formale brenda ciklit duke ln jasht pronn e paligjshme. Nuk ka absolutisht asnj mundsi tjetr pr t konvertuar asetet n nj form t till q do ti lejonte ato t futen n tregjet e zgjeruara e t shndrrohen n kapital.

  E vetmja mnyr n nj shoqri kapitaliste sht zhvillimi i nj ligji modern t pronsis q do t shkpuste dhe fiksonte potencialin ekonomik si nj vler e ndar nga ajo materiale.

  Esht vetm ligji ai q mund t vendos urn e lidhjes midis aseteve dhe institucioneve financiare e investuese. Pr t kuptuar m mir mosaftsin e aseteve tona pr gjenerimin e kapitalit duhet t shohim vlerat e tyre t kapitalizimit.

  T gjitha asetet e sidomos pronsia q lidhet me tokat sht e nn-kapitalizuar pr arsye t mungess s nj ligji modern t pronsis. Kjo pengon aktivizimin e instrumentave financiare n at mas q mund t justifikojn t ardhurat dhe asetet e disponueshme.

  Kjo sjell mungesn e financimeve dhe investimeve t reja duke i kthyer parktikisht asetet e individit n gjendje pasive. Ai mund t ket toka e shtpi por nuk ka titujt, ai mund t ket prodhim por nuk ka t drejtn legale pr ta transferuar at, ai mund t zotroj nj biznes por nuk ka statut t tij.

  Koh e fundit parlamenti shqiptar miratoi ligjin "Pr kalimin n pronsi pa shprblim t toks bujqsore". Opozita e ka kundrshtuar kt ligj me arsyen se mund t krijoj apo nxis probleme sociale. A pajtoheni ju me kt qndrim?


  Me sa jam i njohur nuk ka patur nj qndrim zyrtar t PS-s por kan qen opinione individuale nga radht e saj. Megjithat, edhe nse do t ishte kshtu, un vij n t njejtin konkluzion por mnyra e prafrimit eshte krejtsisht ndryshe.

  Nse ligji n fjale ka si objektiv goditjen e korrupsionit dhe plakitjeve n zonat turistike ai realisht nuk krijon bazn e duhur pr t br nj gj t till. Kjo sepse shteti i sotm vazhdon t konsideroj tokat e grabitura dhe t shtetzuara nga regjimi komunist si prona t tij.

  Kjo sht n prputhje me interesat e klaneve n pushtet por sht n kundrshtim t plot me ato ka prmenda n prgjigjet e pyetjeve tuaja t mparshme dhe do t vazhdoj t mbaj peng zhvillimin ekonomik t vendit. Interesat e pushtetarve t sotm me Berishn n krye jan t lidhura ngusht me standartin e dyfisht t ngritur n trajtimin e pronave.

  'ndodh sot me Jugun sht krejtsisht e kundrt me at ka ndodhi n zonat veriore t vendit ku kontratat sociale u zbatuan n mnyr t prpikt nga popullsia pa prfillur asnj ligj t shtetit. Prse tokat n zonat bregdetare ju interesojn kaq shum mafies s pushtetit?

  Ju prmendt kontratat sociale. Mund t shpjegoheni m gjer rreth konceptit tuaj pr to?

  Kontratat sociale jan rregullat q shoqria n prgjithsi ka vendosur n lidhje me pronsin. Koncepti i tyre duhet t jet n themel t ligjeve t sotme sepse ka t bj direkt me legjitimitetin.

  T gjitha t drejtat e pronsis origjinojn nga njohja shoqrore e legjimitetit t pretenduesit/pronarit dhe q t jet legjitim nj e drejt jo domosdoshmrisht duhet t prcaktohet nga ligji formal.

  Kjo do t thot se nse nj grup individsh mbshtet fuqimisht nj konvent t veant kjo sht e mjaftueshme q ajo t mbrohet nga ligji formal. Kjo manifestohet p.sh. ekzaktsisht n lvizjen e njerzve n pronat e tyre n zonat veriore t vendit.

  N zonat e jugut, kryesisht ato bregdetare, ligjet e shumta t pronsis dhe titujve pa referenca n kontratat sociale kan dshtuar e do t dshtojn pr sa koh atyre ju mungon legjitimiteti.

  Pr t fituar legjitimitetin s pari sht e domosdoshme vendosja e urs lidhse midis dy sferave: asaj legale e q prfaqsohet nga pronaret e dikurshm dhe asaj ilegale q ka prfituar nga mosrespektimi i shtetit t kontratave sociale e mosintegrimi i tyre n nj sistem formal pronsie.

  Me fjal t tjera, prona formale sht m shum se sa pronsia e titujve dhe regjistrimi e identifikimi i aseteve; ajo sht nj instrument mendimi e prezantimi n mnyr t till t aseteve q mund t lejoj individe t punojn n to dhe nxjerrin vlern shtes.

  Mungesa e pronsis formale shpjegon pse n Shqiperi nuk mund t futesh leht n kontrata t favorshme me t panjohur, nuk mund t marrsh kredi, siguracione apo shrbime publike.

  Arsyeja kryesore pse ndodh kjo sht sepse shumica e individve nuk kan pron q mund t humbasin. Dhe ata q s'kan asgj pr t humbur jan kapur n arkun e gjendjes para-kapitaliste.

  Pa kt sistem formal nuk ka asnj mundsi q organizmat financiare t identifikojn huamarrs t besueshm. Si mundet ndryshe p.sh. q lnda drusore/pyjet n Puk t sigurojn nj investim industrial n Peshkopi?

  A ka rrug tjetr pr kompanit e siguracioneve t gjejn e kontaktojn klient q do t paguajn faturat e tyre? Si mundet ndryshe q informacioni i axhensive imobiliare apo verifikimi i shrbimeve t vihet n dispozicion n mnyr efektive dhe me pak kosto?

  A mundet t funksionoj ndryshe sistemi i mbledhjes s taksave? Pra, kuptohet leht se prona formale nuk sht thjesht nj cop letr por ajo sht nj pajisje e till meditimi q kap dhe depoziton shumicn e asaj q e bn nj ekonomi tregu t funksionoj.

  Pronsia i jep jet sistemit duke i br njerzit prgjegjs dhe asetet t shkmbyeshme duke dokumentuar transaksionet e vn n dispozicion kshtu t gjitha mekanizmat e duhur pr t punuar sistemi monetar e bankar dhe funksionuar investimi. Ura lidhse midis kapitalit dhe sistemit monetar i ka kolonat mbajtse pikrisht n pronsin.

  Po nse zbatimi i kontratave sociale do t krijonte problem ekonomik n ato shtresa q kan qen t veshur nga pronsia?

  Kjo pyetje ka t bj me "gogolin" e hedhur n treg prej kohsh nga politikant q kan qeverisur vendin deri m sot. Kjo lloj przjerje "socializm-kapitalizm" sht hedhur posht me koh n vendet e zhvilluara ku jo do njeri ka prona n konceptin ton pr to por dokush ka oportunitetin e njjt pr ti krijuar ato.

  Suksesi apo mossuksesi varet krejtsisht nga aftsit e individit dhe inisiativat e tij. N ann tjetr, kush m shum e kush m pak shqiptart kan patur prona. Vetm nj pjes e vogl e siperfaqs s tokave e cila nuk sht m shum se 3% ju prkiste familjeve latifondiste.

  Por problemi sht se procesi i njohjes s pronave deri m sot sht shoqruar nga vjedhjet,mashtrimet dhe korrupsioni i jashtzakonshm pa prmendur m tej pasojat e njohura t ligjit famkeq 7501 ligj t cilin propaganda e qeveris s PD-s sht munduar ta mbroj me do mjet duke pretenduar se ai sht n prputhje me interesat e shumics s popullsis.

  Ky pretendim sht sa absurd aq edhe problematik duke rritur konfliktet midis individve, individve dhe shtetit si dhe antagonizmin midis gjendjes aktuale dhe aspirimit pr t'ju bashkuar Komunitetit Europian q operon mbi baza t tjera ligjore dhe e konsideron pronsin kategori absolute t s drejts.

  Sigurisht, zgjidhja e vrtet e problemit t pronave do t krijonte edhe probleme q do t krkonin ndrhyrjen e shtetit, adresimin dhe zgjidhjen e tyre duke ju referuar pronsis s shtetit q ka qen e till para 'pronsimit komunist. Ato kurrsesi nuk mund t zgjidhen n kurriz t ish-pronarve e shteti nuk mund t sillet sikur t ishte zotrues i tyre.

  Arsye tjetr madhore q krkon zgjidhjen e duhur t problemit t tokave sht pengesa serioze n prdorimin e kapitaleve shumica e t cilave n formn e tyre t sotme jan totalisht t vdekura. Rigjallrimi i tyre do t mundsohet vetm ather kur shteti dhe ligjet t ken pajtueshmri t plot me kontratat sociale.

  N prgjigjet tuaja shpesh dgjuam referenca ndaj kapitalit dhe lidhjes organike t tij me ligjin e pronsis. Si dhe ku e shikoni kt ur lidhse?

  Kjo sht nj pyetje mjaft domethnse. Do t mundohem t'i prgjigjem asaj duke iu referuar shpesh analizave moderne t njrit prej studiuesve n z t kohs n fushen ekonomike e sidomos n at t kapitalit, De Soto, i cili trajton ne menyre shkencore misteret e tij. N t gjitha prgjigjet e mia ka nj referim t ndjeshm ndaj konkluzioneve t krkimeve t tij n kt fush.

  Koncepti sa i vjetr aq dhe bashkkohor i kapitalit sht se ai nuk sht bashksia e aseteve por sht potenciali i saj pr t krijuar prodhim e vler shtes. Kjo krijon nj nocion abstrakt q duhet t fiksohet e materializohet e prur n nj form t till t prekshme prpara se t aktivizohet.

  Ekonomisti q sapo prmenda e krahason kt aktivizim me lirimin e energjis potenciale nukleare t tulls s Einsteinit ku pa konvertim nuk mund t ket eksplozion. Edhe krijimi i kapitalit krkon nj proces konvertimi.

  Kapitali, ashtu si energjia, sht nj vler q "fle". Kjo do t thot q ne duhet ti shohim asetet jo ashtu si jan por ti mendojm ato si duhet t jen n formn e tyre aktive.

  Nj nga mungesat serioze t ekonomis son sht informaliteti i saj dhe faktori kryesor q e sjell kt sht pikrisht mosfiksimi i aseteve n sistemin formal t pronsis. Nga lind kjo domosdoshmri?

  Nga fakti se s'ka asnj rrug tjetr pr t kontrolluar lvizjen e tyre n nj ekonomi tregu. do shkembim kapitalesh/asetesh prpara se t kryhet transakcioni krkon disa prgjigje si p.sh. a e zotron shitsi pasurin e patundshme dhe a ka t drejt ta transferoj at? Mund ta obligoj si garanci?

  A do t pranohet blersi/pronari i ri nga ata q zbatojn ligjet dhe rregullat e pronsis? Cilat do t jen mjetet efektive pr t prjashtuar pretendues t tjer t mundshm? Une nuk besoj se n Shqipri mund t marrsh lehtsisht prgjigje pr pyetje t tilla.

  Ajo ka sheh sot sht nj kantier i zhurmshm, shtpi, apartamente e objekte t tjera q ndrtohen, parcela tokash q kanalizohen, punohen e mbillen, mallra q shkmbehen, shiten e blihen por t gjitha kto materializojn vetm aspektet fizike t aseteve.

  Ajo q mungon sht jeta paralele e jasht bots fizike t tyre q n vendet e zhvilluara konsiston n prdorimin e aseteve pr t siguruar interesin e palve t tjera si garanci pr huamarrje, forma t ndryshme krediti, shrbime publike etj. Kjo krkon prpjekjet e shtetit pr t kuptuar se sa negativisht ndikon n zhvillimin ekonomik t vendit ton nn-kapitalizimi i aseteve.

  Dhe nse do t arrij ta kuptoj kt do t kuptoj edhe se sa e rndsishme sht reforma e toks dhe kthimi i saj tek pronaret e ligjshm. T gjitha asetet kan dhjetra lidhje me tokn dhe pa zgjidhur problemet e saj s pari ato nuk mund t kthehen n kapital aktiv. Kjo prbn dhe urn lidhse q ju prmendt n pyetjen tuaj.

  Dhe kjo ur lidhse mund t vendoset vetem me konsolidimin e pronsis formale. N t kundrtn, sado asete q ne t grumbullojm apo sado fort q t punojm shumica e njerzve nuk do t jen n gjendje t prosperojn n shoqrin kapitaliste ku jemi futur e do t mbeten t padukshm ekonomikisht.

  S fundi qeveria shqiptare sht angazhuar n hartimin e prgjigjeve t nj liste shum t gjat pyetjesh t BE-s. A mendoni q problemet pr t cilat ju folt mund t ken vendin e tyre n kto pyetje?

  Edhe pse nuk di asgj konkrete nga pyetsori llogjika e thjesht t thot po. Kjo sepse Europa dhe gjith vendet e zhvilluara kapitaliste operojn mbi bazn e asaj filozofie.

  Pr ta sht e qart se globalizimi q po ndodh sot sht rrjedhoj e hapjes s ekonomive n vendet n zhvillim dhe ato ish-socialiste, prfshir ktu edhe vendin ton; stabilizimi i monedhave t tyre, ndrtimi i kornizave rregulluese pr t prmirsuar tregtin e jashtme dhe legjislacionin pr investimet private. Prandaj pr vendet e zhvilluara kan shum rndsi reformat e tyre makro-ekonomike.

  Ajo ka un do t dshiroja t shihja n at pyetsor sht se cila sht shkalla e njohjes dhe preokupacionit t BE-s pr faktin q vendi yn nuk sht i integruar n sistemin legal dhe ne nuk kemi t njjtn aftsi pr ti prdorur resurset tona n tregun e hapur.

  Kjo ka t bj me nocionin e rndsishm q pr sa koh shumica e aseteve nuk sht e dokumentuar dhe lehtsisht e evidentueshme nga nj burokraci pronsie ato jane t padukshme dhe sterile n treg.

  Duke ardhur te pyetja e fundit do t donim t dinim nse jeni optimist pr nj zgjidhje t drejt t t gjitha problemeve q lidhen me pronat dhe pronsin? Besoni se partit politike shqiptare do t prqafojn rrugn efikase e t vshtir?

  Optimizmi im sht relativ. Jam i till sepse duan apo nuk duan pushtetart dhe politikanet tan vendi nuk ka asnj zgjedhje tjetr. Rruga e vetme drejt prosperitetit e zhvillimit t vendit kalon nprmjet ndrtimit t plot t sistemit kapitalist e funksionimit t ekonomis s tregut.

  Kjo sht e lidhur pandarshmrisht me zgjidhjen e drejt t problemeve t akumuluara t pronsis dhe njohjen e respektimin e plot t t drejtave t ish-pronarve.

  N ann tjetr, pr kdo sht krejtsisht e qart se individt q jan cikluar e vazhdojn t ciklohen n pushtet n kto 20 vjet nuk kan asnj interes pr zgjidhjen e ktij problemi sepse ata jane ideatort dhe aktort e plakitjeve t pronave dhe interesat e tyre jan q katrahura t vazhdoj me shpresn se nj dit ato do t harrohen, dokumentat do t falsifikohen e zhduken, brezat do t shuhen.

  Por ka histori edhe me shtete t tjera q provuan t njjtn rrug por edhe pas 150 vjetsh ato ndeshen sot me t njjtat probleme si m par dhe me intensitet m t madh n konfliktet sociale.

  Lidhur me partit politike e vetmja forc q do t mund t kuptonte rndsin jetike t ktij problemi do t ishte e djathta n Shqipri. Por ajo nuk ekziston; ajo u eliminua nga lidershipi i PD-s dhe sot sht e paorganizuar, e paprfaqsuar e pothuaj jo-ekzistente.

  Shoqatat apo grupet e interesit, edhe pse me nj perspektiv mjaft t qart pr rrugt e zgjidhjes, jan t pafuqishme prball interesave t kundrta t pushtetit. Sidoqofte, baza teorike dhe praktike e ofruar prej tyre sht mjaft e ndershme dhe fleksibl.

  N ann tjetr, nga dy forcat politike m t mdha, PD-ja u provua duke qen m aktive por q krijoi at ka u tha m sipr. Nuk ka asnj shans t vetm q lidershipi i saj t angazhohet seriozisht n kt shtje e aq m tepr t ndreq at q me ndrgjegje e shkatrroi vet.

  N radht e pushtetarve t sotm dhe t djeshm ka "kampion" t till q kan marr pronat e gjyshrve, strgjyshrve e katragjyshrve duke "vrtetuar" trungun e tyre edhe deri si pasardhs t Ali Pash Tepelens.

  Ndrsa pronarve t vrtet shteti ju ka "ofruar" sot mundsin t'i blejn tokat e tyre nga "zotruesit" e rinj!

  PS-ja, trsisht pasive deri m sot ka shansin t kuptoj se sht momenti pr t prqafuar qndrimet moderne t t majtave simotra n vendet e zhvilluara pr shtjet e pronsis.

  N fushatn e zgjedhjeve t fundit ajo i prezantoi elektoratit nj program mjaft ambicioz pr bujqsin e zhvillimin e saj por nj gj e till sht pikspari e kushtzuar me zgjidhjen e problemeve t akumuluara t pronsis.

  Nj program i till mund t zbatohet nse ajo arrin t kuptoj se zgjidhja e vshtir e ktyre problemeve nuk ka t bj vetm me interesat e individve apo ish-pronarve.

  M shum se kaq, ajo ka t bj me rrugn dhe alternativn e vetme pr ta futur vrtet vendin n rrugn e zhvillimit kapitalist. Koht e fundit n gjirin e saj ka patur inisiativa serioze pr t riformuluar programin e ndryshuar qndrimin e mparshm por kjo duhet t thellohet e shkputet prfundimisht nga varianti i przjerjes socializm-kapitalizm.

  Nj model i till as ka ekzistuar dhe as nuk mund t ekzistoj.Prfundimisht, shteti shqiptar kurr nuk do t mundet ti shmanget prjet zgjidhjes s drejt t shtjes s pronave.
  Ndryshuar pr her t fundit nga baaroar : 03-03-2010 m 18:23

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e nestorp
  Antarsuar
  07-07-2009
  Vendndodhja
  Londer
  Postime
  514
  Citim Postuar m par nga Himara-12 Lexo Postimin
  Brari, paske idera te ngaterruara por filozofine nuk po e kuptoj. Bregdetasit nuk kerkojne token e shtetit. Nuk kerkojne as ate toke qe nuk paska pronar se prona te tilla nuk gjen ne asnje vend te botes dhe kjoterme eshte shpikur nga ata qe i sherbejne politikes se greqizimit te Shqiperise se jugut dhe rremujes se pjeses tjeter se keshtu i ndihmohet politikave sllave. ne kerkojme token qe sllavokomunizmi grabiti ne 1945 ne emer te ligjit ne emer te popullit dhe te socializmit. Ramiz Alia dhe Sali Berisha etj etj duhet ta kishin cuar token tek i zoti qe ne 1991, fill pas vendosjes se demokracise. Me konceptin politik qe zona bregdetare nuk i kthehet pronarit te ligjshem se i pelqeka politikanit dhe bosit te vije me dashnoren dhe te hedhi parate Shqiperia shtyhet ne rrugen qe te behet behet si nje Palestine ne Ballkan , pak me vone te behet shprehje gjeografike dhe pak ma vone te behet pjese e mafiozeve qe e quajne veten lidera e politikane . Jo mor mik Shqitari asnjihere nuk i ka ushqye femijet me buke te vjedhur por ka jetue me djersen e ballit dhe ne bregdetasit nuk i falim pronat tona , nuk duam as kompensim . Nuk behet fjale aty ku do bjeri rruga ose do ngrihet nje sherbim publik. Ne kundershtojme keta politikane qe me shume mendojne per xhepat e tyre dhe po shesin cdo gje qe te pasurohen . Ke per te pare se ashtu sic ka ndodhur historikisht me ata qe e tradhetojne kete vend edhe ketyre liderave do ti dali nga hundet cdo gje e keqe qe po bejne ne kurriz te ketij populli. Himara22
  Dakord me juve,por ne do te vdesim dhe femijet tane nuk do kene mundesi te bejne asgje grabitesve veriore.Ngrihet i biri i saliut apo i dhenderri e na behen pronar te tokave ne Vlore,Orikum,Jal,e gjer ne Ksamil.Kjo nuk durohet!Por edhe ata banore te ish fermave kerkojne ate qe nuk ju takon.Ata kane ardhur nga te kater anet e fshatrave te Vlores e me tej e na kerkojne toka ne Orikum.Le te shkojne e t'i marrim tokat e tyre ne fshtrat nga kane ardhur,por edhe ti marre ai seman muti miku i Shkelzen Berishes jo.
  If friends were flowers,I'd pick you!E]

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-02-2010
  Postime
  5
  Bravo redaksise se Shekullit qe paska botuar analizen per pronat te z. Vinani. Ne themel moskthimi i prones tek i zoti po behet me dhjetra ligje. Edhe ai ligj i mire qe na paska qene (8053 ) edhe ia qenka cfuqizuar. Keto qendrime qe gatuhen ne studiot antishqiptare vetem sa miratohen nga Qeveria dhe Parlamenti . Keta politikane ne 1991 miratuan ligjin 7501 . Ky ligj i sherben interesave te qarqeve shoveniste dhe ekspansionit te greqise. Ky ligj ka futur konfliktin midis shqiptareve. justifikimet e sali berishes qe per 19 vjet nuk ka kthyer pronat tek pronaret e ligjshem jane tradhetia kombetare. Po ashtu qendrimet neutrale te Edi Rames dhe deklarimet antipronar te pronarit te Toenes deputetit socialist fatmir Toci jane iso dhe justifikim i nje politike thellesisht antikombetare. sa per demokraci as qe behet fjale . Sa per medimet e shprehura ne TV dhe ketu ne forum per protestat e Dukatit e verteta eshte se pjesa e ndershme nga dukatasit, kane kerkuar dhe kerkojne qe qeveria te beje ligjin qe tu ktheje pronen ne kufijte e vjeter . Po a ka pune me te veshtire sesa te flasish ne veshin e shurdher te ketyre politikaneve qe nuk kane trasheguar asnje prone ne bregdet dhe tani mirattojne ligje me te cilat vjedhin dhe behen pronare per gjithe bregdetin e Vlores. Mua me duket se keta ambasadore qe jane ne tirane por dhe drejtuesit e Evropit po meritojne te quhen te pabese ose kurva sic i cilesoi At Gjergj Fishta

 17. #17
  O po si nuk del njeri te kerkoje pronat e Ali Pash Tepelenes xhanem.
  Une jam me parimin qe toka eshte e te gjitheve dhe pike. E atyre qe kane qene dhe atyre qe do vine ne kete toke. Toka eshte e shtetit dhe pike. Ata qe i thone vetes pronare nuk jane gje tjeter vec si gjethet e pemeve qe bien per ndene peme dhe mbulojne njera tjetren.
  Beni nje ligj qe te thjeshtohet kjo pune: Toka nuk eshte e asnjerit, eshte e te gjitheve.
  P.S Po kesaj Shoqates Bregdeti si i vjen? Vetem Bregu i Detit paska pronare dhe ish pronare? Po ana e Lumit? Po faqja e Malit? Po ata qe jane Prapa Malit nuk quhen pronare?
  Natyra i ka bere gjerat me te thjeshta. Njeriu i ka ngateruar keto pune....
  Ndryshuar pr her t fundit nga djaliepirotas : 05-03-2010 m 20:40 Arsyeja: fare kot

 18. #18
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  GAZETA START, 2010-03-01

  Demokracit autoritare dhe Shqipria
  Hajro LIMAJ

  N ditt tona nuk jan vetm zgjedhjet e lira q prcaktojn nivelet e demokracis. S bashku me at prfshihen nj sistem i tr vlerash, si: shteti ligjor, ndarja e pushteteve, pavarsia e gjyqsorit, t drejtat dhe lirit themelore dhe opozita, etj. Sistemi i ktyre vlerave prbn zemrn e demokracis. N t njjtn koh, ato shikohen si nj fren parandalues ndaj dshirave apo veprimeve arbitrare t pushtetit politik. N qoft se nuk ekzistojn kto frena, ather mund t lind tirania e shumics, vlerson shkenctari Alexis de Tocqueville. Testi demokratik i pushtetit politik qndron se sa ai e kufizon veten, pr m tepr se sa ai respekton kto vlera q disa rrjedhin gjak. Edhe pr sot, studimet e Alexis de Tocqueville t viteve 1980, t cilat jan n librin e tij t titulluar Demokracia n Amerik jan bashkkohore. ...Pushtetet politike e mbulojn siprfaqen e shoqris me nj helm t vogl dhe t ngatrruar ligjesh. Kshtu q jan zgjuarsia m e mir... Bile kt nuk mund ta ekzekutojn. Nuk e prjashtojn vullnetin e ndonjrit, por e zbusin, e krrusin dhe i japin drejtim. Hiqet dor nga brja e n veprimtarie n shum veprimtari. Kshtu nuk shkatrrohet nj forc, por e trondit ekzistencn e saj... Populli i kthehet nj periudhe pa z q drejtohet nga ana e qeveris... Kshtu ky model skllavrimi mund t prshtatet me disa liri, pr m tepr me lehtsi me sundim popullor.

  Ne n ditt tona shikojm shembuj konkret t rrezikut q tregonte Tocqueville. N Rusi, n n periudhn e Gorbaovit lindi shpresa e demokracis. Kto shpresa fillimisht u dobsuan n periudhn e Jelsinit. Jelsini, me Kushtetutn e vitit 1993, hapi dyert e nj demokracie totalitare, duke krijuar nj parlament t dobt zaif dhe nj drejtsi t varur nprmjet nj presidence q nuk mund t kishte natyrisht asnj kufi. Kto bheshin pr tu treguar t drejta me ekzistencn e forcave antidemokratike.

  Ndrsa n periudhn e Putinit kjo periudh u prjashtua. Putini kishte dy objektiva: qeverisjet vendore dhe shtypin. Pavarsis s pushteteve vendore u dha fund duke emruar superprefekt. Ndrsa shtypi u tret me krcnime dhe me arrestime. Sot, nse shikojm gjendjen e shtypit n Rusi, shikojm dhe kuptojm suksesin e strategjis s Putinit. N vitin 2000, NTV-ja, q ishte kanali televiziv i fundit i pavarur, u ble nga nj konsorcium n krah t qeveris. Duke kaluar n krijimin e nj kanali t ri televiziv, duke hedhur n rrug t gjith punonjsit s bashku me pronarin e vjetr, shkeln n zemrimin e npunsve t taksave.

  N Venezuel, sapo u zgjodh Chavez, punn e par q bri ishte shkuarja n referendum pr nj Kushtetut q i dha fund pavarsis s gjyqsorit dhe legjislativit. N Kushtetutn q u pranua me referendum t gjitha kompetencat u mblodhn te kuvendi themelues. Midis kompetencave t kuvendit themelues sht edhe shkarkimi i prokurorve dhe gjykatsve.

  N qoft se me kta shembuj krahasojm zhvillimet demokratike t vendit ton, shum prej tyre ngjajn me njri-tjetrin. Dhe nj nga veorit m kryesore t demokracis sht shumllojshmria. Me nj fjal tjetr, pavarsia nga njri-tjetri, gjetja e qendrave t fuqis n pikpamjet e ndryshme dhe ekzistenca e nj debati t lir midis tyre. Po t analizohet dhe vlersohet me qetsi dhe pa anshmri pushteti politik n Shqipri, menjher kuptohet se ai nuk pranon ekzistencn reale t qendrave t pushteteve t pavarura. Ai punon ti sjell prokurorin, gjykatat,shtypin, universitetet, institucionet e shoqris civile, sindikatat n qndrimet dhe pikpamjet e qeveris.

  Pra, edhe pse n Kushtetut apo n ligjet e tjera prcaktohet pavarsia e gjyqsorit, n realitetet tona pr shtjet gjyqsore q kan t bjn me politikant dhe qeveritart, pavarsia e saj sht formalisht n letr. Kush ka tentuar nga titullart e ktyre institucioneve q t realizoje hetime dhe gjykime t personave me imunitet, ai sht ndshkuar nprmjet komisioneve t veanta t ngritura nga Kuvendi dhe firmosur nga Presidenti apo nomenklatura prkatse e emrtess. Kjo ka ndodhur tek ne me t gjith prokurort e prgjithshm, q pr udi, asnjri prej tyre nuk sht larguar nga ky funksion pr mbushjen e afatit apo largimi normal. T gjith kan ikur t shkarkuar, si rezultat i konflikteve t interesave me partit q kan qen n pushtet. Edhe rasti i fundit me zonjn Ina Rama kt po tregon. Ajo vitin e par e filloi detyrn me prkushtim dhe oi pr gjykim n Gjykatn e Lart dy politikan q mbanin detyrat e ministrave dhe kur u prball me at presion t gjithanshm psikologjik e rrzimin e dosjeve nga Gjykata e Lart, ajo kaloi n nj heshtje totale dhe lvizshmri tepr pasive. Ky sht fakti q pr 19 vjet rresht nuk sht dnuar me burgim asnj politikan i veshur me pushtet, kur dihet q korrupsionet dhe krimi m i madh ekonomik bhet pikrisht nga pushtetart.

  Gazeta Koha jon iu shit nj pronari t ri, q sht n krah t pushtetit t sotm. Gazeta opozitare me qeverisjen aktuale Tema u mbyll me ndshkimet e taksave dhe largimin nga objektet shtetrore. Televizioni Top Chanel mbas nj gjob t rnd financiare i uli ndjeshm ritmet e kritikave ndaj pushtetit politik. T gjitha kto dhe ato q jan br n qeverisjet socialiste me kryeministr Nanon dhe Metn, jan koncepte q lidhen me demokracin e futjes s friks dhe t fshirjes nga publiku. Pran ksaj ngjeshjeje t forcs horizontale shikojm edhe fuqizimin e forcs vertikale n formn e mbushjes s kuadrove t shtetit me t afrmit ose mbshtetsit e pushtetit politik, Qeveris. Problemi mbrrin deri me ndryshimet q bhen n librat msimore, ku emrohen t punojn kuadro t prgatitur dhe n prshtatje me ideologjin e pushtetit t partis politike. T gjitha kto e ojn Shqiprin n nj demokraci me dimensione t vetme, ku pushteti politik vendos pr gjithka, ndrsa roli i opozits parlamentare dhe i pushteteve t pavarura shkon drejt tretjes.

  Me kto koncepte t demokracis totalitare vendi yn ka kaluar nga nj kriz tek tjetra. Dhe krizat pikrisht nga kto koncepte dhe qndrime nuk ka mundur ti zgjidh asnjher vet politika shqiptare. Ato i ojn krizat deri n pikn m t rnd dhe pastaj Evropa sht e detyruar t drgoj Vranickt, t shptoj vendin nga greminat ku e ojn bijt e saj. Prandaj do intelektual bashkkohor dhe i paanshm e ka shum t qart se Shqipria vazhdon t prjetoj akoma nj periudh q t on vetm n nj demokraci autoritare dhe jo n nj demokraci t pjekur dhe funksionale. Bile shum filozof kt lloj qeverisje e quajn diktim, diktatur civile, ndrsa drejtuesit diktator civil. Do t thoni: Nga doli edhe kjo? A ka diktatur civile? Do t thot se ka pasur dhe ka edhe aktualisht. Vihet n pushtet me zgjedhje, por krijon diktate, diktatura edhe n sistemin shumpartiak. Pr kt, filozoft kan dhn edhe prgjigjet e nevojshme se far kan qen apo si krijohen sot diktaturat apo diktatort civil me drejtim demokratik. Partia q vjen n pushtet me zgjedhje njerzit e saj i vendos nj e nga nj n institucionet shtetrore: n prokurori, n gjykata, n Gjykatn e Lart dhe Kushtetuese, n drejtimin e Policis s Shtetit, t Shrbimit Informativ Kombtar... Legjislativi po sht n dorn e saj, ka shumicn e Kuvendit. Nse thoni ekzekutivin, Qeveria sht e saj. Prandaj vazhdimisht midis partis n pushtet dhe opozits lind konflikti i pushteteve t pavarura.

  Ja se n gjendje sht tani plotsimi i vendeve q do t lirohen n Gjykatn Kushtetuese dhe n Gjykatn e Lart. Pra, ashtu si bri qeverisja Nano-Meta me kto institucione, ashtu edhe qeverisja e Berishs punon ti pushtoj ato plotsisht me njerzit e saj. Kto qndrime dhe kto lvizje analistt perndimor i quajn diktatura civile dhe jo ushtarake. Pra, demokracia jon n letr kryesisht sht hartuar me parimet e nj demokracie normale, por n zbatim ajo nuk sht demokraci perndimore dhe funksionale. A ka shembull m t mir se kriza politike q ne po kalojm pr 6 muaj, t ciln kush ka sy dhe mendje t pastr dhe t paanshme e prek n t gjitha fushat? Demokracia shqiptare vazhdon t mbijetoj pa opozitn kryesore n Kuvend dhe Kuvendi vazhdon pa asnj t keqe hartimin dhe miratimin e ligjeve t reja. Kt bnte edhe sistemi i Enver Hoxhs. Shkruante e vuloste vet me Kuvendin q kishte. Edhe ai t gjitha ligjet i miratonte pr form n Kuvend. Ai q nuk m njeh nga afr, mund t thot se ky qenka 100 karat i majt. Mos ki merak, i dashur! Kur ishte e majta e Nanos, Mets apo e Majkos n pushtet, un kam botuar te Panorama dhe Koha jon shkrime me prmbajtje t till me dhjetra, shumica e t cilave jan n botimin Bota Shqiptare dhe Siguria Kombtare.

  Me kt dua t them se me kt klas politike q kemi, majtas dhe djathtas, ne nuk mund t ndrtojm nj shtet demokratik ligjor. Ato shum a pak ndryshojn midis tyre 5 %, sepse jan t njjtat edukime, arsimime dhe kualifikime. Ata u rritn dhe u arsimuam me at sistem dhe me marrjen e pushtetit politik e quajn veten Zot pr gjithka, prandaj n treguesit e ndrtimit t shtetit demokratik ndodhet e parafundit n Ballkan, pa e krahasuar pastaj me botn e zhvilluar perndimore.

 19. #19
  Duaje_Siveten, do t ishte m mir q materialet q ke sjell, meq trajtojn shum probleme t tjera, t postoheshin n nj tem m t prshtatshme, pasi kjo tem sht posarisht pr pronn.
  Shpresoj t mirkuptohemi.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-02-2010
  Postime
  4

  Wink

  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  edhe bregdetit i paska dale pronari??

  temen e semes!!!!!!
  Nuk uditem qe paska te tille "dragoj" qe fshatrat e Bregdetit paskan pronare. Ky lloj dihet te jete ekstraterrest sepse edhe po te jete nga veriu ose ngado nga Shqiperia e di se do pellembe toke eshte e nje pronari e nje grupi familjesh, e institucioneve fetare ose i perket shtetit. Mesa duket rakia me teprice ose mungesa absolute e rakise ka ndikuar thelle ne procesin e mendimit.

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •