Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-04-2004
  Postime
  684
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Apple eshte kompani pa skrupull

  Ne disa tema tjera kam ra ndesh me ca Mac "fanboys" te cilet nuk mund te kuptojne arsyen se pse kam aq mendim negativ per Apple dhe produktet e tyre. Ne kete teme do ti shtroj disa nga ato arsye ne menyre qe publiku me i gjere te jet ne njohuni me metodat e paskrupullta te Apple:

  Me rastin e blerjes se kompjuterit nga Apple, bleresit mund te blejne edhe "Applecare" garancion i zgjeruar per mbrojtje te kompjuterit. Megjithate nese kompjuteri eshte gjindur ne afersi te pirjes se duhanit, Apple do te refuzoj riparimin. Pra edhe pse keni garancion te zgjeruar ku ne asnje menyre nuk ceket duhani si element i cili do ta nullifikonte kete garancion, Apple nuk do ta respekton kete garancion.

  http://www.theregister.co.uk/2009/11...rs_warranties/


  Me rastin e sigurise se sistemeve operative eshte nje procedure normale qe sapo te degjohet per ndonje dobesi qe mund ta komprimetoj sistemin operaitv, prodhuesi duke i japur proritetin me te larte duhet ta gjej zgjidhjen per dobesine e zbuluar. Apple eshte vonuar rreth 6 muaj me rregullimin e kesaj dobesie ne krahasim me prodhuesit tjere (dobesia ka qene e zbuluar ne java). E cka ka ketu te behet zhurme per. Te ju perkujtoj se Apple e reklamon vehten si platforme te "sigurte", te "pathyeshme" e ne anen tjeter nuk i jep pese grosh per sigurine e perdoruesve te prodhimit te tyre. Ne ameriken veriore kjo quhet "false advertising"

  http://www.macworld.com/article/1407...erability.html


  Paramendojeni kete rast. Do e bleni nje iPod te ri dhe pas ca kohe ai eksplodon. Normalisht ju do ta thirni dyqanin te ankoheni dhe ata do te kerkojne falje do ta zevendesojne pajisjen dhe do te premtojne se do te hulumtojne se cfar e ka shtyer kete pajisje te eksplodoj. Kjo do te ishte normale apo jo? Por nuk eshte keshtu kur eshte ne pyetje Apple. Ne nje prej rasteve ata kan ofruar te zevendesojne pajisjen vetem pas nenshkrimit te deklarates se incidenti do te mbahet mesheftesi.

  http://technology.timesonline.co.uk/...cle6736587.ece

  Dhe te gjitha keto jane vetem maja e akullnajes ...

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-04-2004
  Postime
  684
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Per ata qe kuptojne anglisht

  Ja nje artikull i shkruar shum bukur ne lidhje me zhvillimet e fundit (ipad):

  http://diveintomark.org/archives/201...nkerers-sunset

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2007
  Postime
  630
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  a ka ndokush qe i ndihmon per rritjen e rroges hapsit te temes..

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-04-2004
  Postime
  684
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga cvcx Lexo Postimin
  a ka ndokush qe i ndihmon per rritjen e rroges hapsit te temes..
  Shum faleminderit per kete propozim. Rritjes se rroges kur nuk do ti kisha thane jo. Ama do e kemi nje problem te vockel. Punesuesi im nuk di te lexoj shqip, dhe nuk besoj se ndokush ketu e njeh punesuesin tim

  Po ti si duket nga postimet tua te fundit ke filluar te perdoresh ca terma te "slengut" anglez (noob, lluzeman, llamera etj), ndoshta edhe e ke pervehtesu anglishten, ndoshta edhe do ti lexosh artikujt e permendur e te komentosh ne lidhje me to. Qofte edhe ti kundershtosh, por me argumente.

 5. #5
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  anti-establishment-Apple-boy Ukė, me vullnet tė admirueshėm je duke asgjesuar tė gjithė mullinjtė e erės


  Nqs marrim artikujt e - theregister.co.uk- janė 99% anti Microsoft dhe 1% anti Apple, por ti merr vetėm pjesėn qė tė intereson ty dhe po mundohesh tė krijosh opinion.  lė pėr tė dėshiruar trajtimi i Apple ndaj klientėve?! Mesa kam lexuar unė nė botėn e jo-Ukėve shkruhet komplet gjė tjetėr.

  Tjetėr gjė e ēuditshme qė kam vėnė re ėshtė qė kush pėrdor pėr pak kohė Mac OS X (le qė qė tek 8.1 OS Classic) nuk kthehet mė nė botėn tuaj ekskluzive tė Cad/Cam-ve (Computer Numeric Control included) dhe diagnostikimeve motorike.
  (unė i pėrdor tė dyja Ukė, edhe BMW-nė edhe FIAT-in)  Pėr tė gjitha tė tjerat ka Mastercard
  Prektora

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-04-2004
  Postime
  684
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga darwin Lexo Postimin
  anti-establishment-Apple-boy Ukė, me vullnet tė admirueshėm je duke asgjesuar tė gjithė mullinjtė e erės

  Nqs marrim artikujt e - theregister.co.uk- janė 99% anti Microsoft dhe 1% anti Apple, por ti merr vetėm pjesėn qė tė intereson ty dhe po mundohesh tė krijosh opinion.
  ...
  (unė i pėrdor tė dyja Ukė, edhe BMW-nė edhe FIAT-in)
  Mire qe paske patur kohe me mesu si te vozitesh dy automobila...patjeter do te jesh ne gjendje te mesosh edhe te lexosh me shum se nje artikull. Pasi theregister nuk te pelqejka si burim, po cka thua per "macworld". ... Edhe nje gje, aspak nuk me intereson se si ti e perjeton apple, e as nuk do te lodhi me ate se si une e perjetoj apple. Perjetimi eshte dicka subjektive dhe e rastit. Ajo cka me intereson eshte se si apple sillet. Prej artikujve te lartepermendur del nje foto e shemtuar e apple (krimbi ka filluar te shihet ). Lirisht postoji artikujt ku pergenjeshtrohen artikujt qe i kam postuar une.

  PS A deshiron te te gjej edhe burime tjera te artikullit per applecare?

 7. #7
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Uke Topalli Lexo Postimin
  Mire qe paske patur kohe me mesu si te vozitesh dy automobila...patjeter do te jesh ne gjendje te mesosh edhe te lexosh me shum se nje artikull. Pasi theregister nuk te pelqejka si burim, po cka thua per "macworld". ... Edhe nje gje, aspak nuk me intereson se si ti e perjeton apple, e as nuk do te lodhi me ate se si une e perjetoj apple. Perjetimi eshte dicka subjektive dhe e rastit. Ajo cka me intereson eshte se si apple sillet. Prej artikujve te lartepermendur del nje foto e shemtuar e apple (krimbi ka filluar te shihet ). Lirisht postoji artikujt ku pergenjeshtrohen artikujt qe i kam postuar une.

  PS A deshiron te te gjej edhe burime tjera te artikullit per applecare?
  Ukė, ke dalė jashtė rruge nė ēdo fjali dhe shyqyr qė drejtimi ėshtė drejt Applelandia qė tė di ku tė tė gjej.

  a) BMW dhe FIAT ishin simbolike.

  b) Unė e lexoj ndonjėherė - theregister - kėshtu qė nuk e di ku e nxjerr qė "nuk mė pėlqen"

  c) ti vetė ke thėnė kohė mė parė "unė nuk dua t'ia di fare pėr Apple", por vetėm se e the pa tė pyetur askush

  d) Ēdo firmė e industrisė kompjuterike - hardware/software - ėshtė ku e ku mė keq se Apple nė trajtimin e klientėve (bile pėr mė tepėr, ti nuk ke lidhje fare me Apple, sepse ke pranuar qė je mė i menēur se ne), kėshtu qė duhet tė bėhesh inatēor gjetkė dhe ne tė moz lozim rolin e Kadri Roshit me Pirro Manin (se ėshtė edhe pjesė komuniste dreqi).

  e) nga fundi i javės, do mundohem tė harxhoj kohė dhe do tė tė gjej artikuj krahasues, kėshtu qė shoqata jote nė mbrojtje tė konsumatorit, tė mos kėrkojė pėr qimen, por tė shohė traun qė ka para syve.

  f) PS. vazhdo gjej (artikuj tė tjerė dmth)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 04-02-2010 mė 19:27
  Prektora

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-04-2004
  Postime
  684
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Darwin,
  faleminderit per skjarim ne lidhje me automobilat. Ne lidhje me theregister eshte pershtypje ime personale, thash se teksa po shkruajkan negativisht per Apple (sipas fjaleve tua) atehere modeomos do te dergosh nje pergjigje te rrept per tua treguar vendin

  Une nuk e fshehi se Apple per mua eshte nje nga firmat me te paskrupullta ne fushen e informatikes krejt afer "patent trolls". Kete mendim e kam formuar ne baze te informatave ne te cilat kam qasje. Disa prej tyre edhe i prezentova ne kete teme. Te tri pikat qe i kam permendur per mua jane te rendesishme. Per tjeret ndoshta nuk jane. Eshte e drejta e cdokujt te formoj mendimin per vehte. Nuk jetojme ne komunizem (te pakten ne kanade ende eshte ne fuqi demokracia). Eshte gjithashtu e vertete se kur diskutohet per ndonje teme te prezentohen faktet, argumentet e edhe te citohen burimet relevante. Deklaratat e tipit "une e di se apple eshte me i miri" ose "une e di se apple eshte me i keqi", nuk kan kurfar peshe ne kete diskutim. As ti nuk me njeh mua dhe nuk di asgje per mua, e as une nuk di asgje per ty dhe as nuk te njoh. Prandaj thash se pershtypjet tua ose pershtypjet e mia subjektive leni anash dhe prezento fakte ose cito burime relevante ne mbeshtetje te te kundertes.

  Edhe pse pakez i vjeter, ky lajm ka qene (dhe eshte) indikativ ne lidhje me qendrimet jo parimore te Apple

  http://www.techcrunch.com/2009/07/27...ly-atts-fault/

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-04-2004
  Postime
  684
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Edhe pse Apple deshiron te prezentoj vehten si prodhues te kompjutereve me sistem operativ te sigurte (shum me te sigurte se Windows ose tjeret) ne konferencen per siguri ketu ne Vancouver perseri eshte thyer Mac OS X 10.6 me Safari 4 si dhe iPhoneOS 3.0. Charlie Miller i ka prezentuar rreth 20 exploits per Mac OS, dhe do te shohim se sa kohe do ti nevojitet Apple ti mbylle keto vrima ...

  Reference : http://www.osnews.com/story/23059/iP...ked_at_Pwn2Own

 10. #10
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  hahahahaha.. dhe gjithsesi vetė ky Miler pėr cilin tha qė ishte sistemi mė i sigurtė?

  (Ukė, mendoj se do kesh shkelur ndonjė lėkurė molle dhe do kesh rėnė nga shkallėt, se nuk ka mundėsi qė njeriu t'i urrejė kaq shumė mollėt)
  Prektora

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-04-2004
  Postime
  684
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Darwin,
  ti si duket je ai perjashtimi i cili e konfirmon parimin. Ne kete rast evolucionin. Ne anglisht i bie (te mos ket keqkuptime): exception that proves the rule

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-04-2004
  Postime
  684
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Opera eshte shfletesues (browser) me ekzotik se IE ose FF, dhe te themi te drejten shfletesuesi per kompjuter nuk eshte fusha primare e Opera-s. Shfletesuesi mobil eshte. Ne kete fushe Opera dominon kjartas. Javen e kaluar ne nje media blitz, Opera ka publikuar konkurimin e shfletuesit te tyre ne iPhone app store. Edhe pse kjartasi superior ne krahasim me Safarin (i cili eshte po aq i keq sa ka qene edhe IE6), gje qe mund te shihet ne kete video:


  shumica e eksperteve jane skeptik ne lidhje me pranimin e ketij aplikacioni ne app store.

  Pyetja shtrohet, a nuk eshte kjo sjellje me arogante se edhe vet Mikrosofti??

 13. #13
  IT Professionals Maska e Sirius
  Anėtarėsuar
  13-11-2002
  Vendndodhja
  Geneve
  Postime
  593
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  [QUOTE=Paramendojeni kete rast. Do e bleni nje iPod te ri dhe pas ca kohe ai eksplodon.[/QUOTE]

  Per Iphone eshte e vertet ka shum raste por kjo mendoj ka ndodh per shkak te adapterav kinez sepse edhe mua me ka ndodhur me mu nxe Iphone ne at mas sa kisha pershtypjen se ma djegi kemben dhe jo vetem nje her disa dit rresht por un e kuptova shpejt arsyjen dhe nuk e karikova baterin deri sa u qkyq vet dhe pasi e mbusha me USB ne PC me nuk e ka perserit.  http://images.google.ch/images?hl=en...-8&sa=N&tab=wi

  Sa i perket Apple nuk ndaj mendim te njejt me ty sepse edhe tjerat kompani veprojn njejt dy raste konkrete di nga klientet kan pastru PC-n nga pluhuri dhe kur kan dergu per riparim nuk i kan pranu sepse kan vrejt se PC eshte hap nga dikush dhe per fat tmir eshte dasht ti bin tek un.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-04-2004
  Postime
  684
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Rrushi_CH Lexo Postimin
  Sa i perket Apple nuk ndaj mendim te njejt me ty sepse edhe tjerat kompani veprojn njejt dy raste konkrete di nga klientet kan pastru PC-n nga pluhuri dhe kur kan dergu per riparim nuk i kan pranu sepse kan vrejt se PC eshte hap nga dikush dhe per fat tmir eshte dasht ti bin tek un.
  Zakonisht ne kuti te PC eshte "sticker-i" i cili thot "Warranty voided if case is opened" qe d.t.th. mos e hap kutine se garancioni e humbe validitetin. Kerkund ne Applecare nuk shkruan mos e mbaj kompjuterin afer duhanxhive se garancioni e humbe validitetin.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-03-2005
  Postime
  68
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Uke Topalli Lexo Postimin
  Opera eshte shfletesues (browser) me ekzotik se IE ose FF, dhe te themi te drejten shfletesuesi per kompjuter nuk eshte fusha primare e Opera-s. Shfletesuesi mobil eshte. Ne kete fushe Opera dominon kjartas. Javen e kaluar ne nje media blitz, Opera ka publikuar konkurimin e shfletuesit te tyre ne iPhone app store. Edhe pse kjartasi superior ne krahasim me Safarin (i cili eshte po aq i keq sa ka qene edhe IE6), gje qe mund te shihet ne kete video:
  http://www.youtube.com/watch?v=OpTCS...800&height=480

  shumica e eksperteve jane skeptik ne lidhje me pranimin e ketij aplikacioni ne app store.

  Pyetja shtrohet, a nuk eshte kjo sjellje me arogante se edhe vet Mikrosofti??


  Nderime zoti Ukė! Faktikisht secila kompani i ndjekė interesat e veta, pėrndryshe ajo nuk mund tė mbijetojė.. Bill Gates thot nė njė intervistė: "Microsoft has had clear competitors in the past. It's a good thing we have museums to document that."

  Me fjalė tjera secili gjigant qė mbijeton pėr njė kohė tė gjatė dhe ka sukses, duhet tė jetė i paskrupullt..

  Interesant mė vie, qė ėshtė shum vėshtirė tė bleshė nje kompjuter apo njė notebook (me pėrjashtim tė apple, nėnkuptohet) pa windows. Shtrohet pyetja, si ėshtė e mundur kjo duke marrė parasysh, qė microsoft nuk i prodhon kompjuterėt vet.. Problemi kryesor ėshtė, qė kompanitė nuk guxojnė tė bėjnė njė gjė tė tillė nga MS.. MAC sė paku prodhon vet si SW ashtu edhe HW.. dhe (mjerisht) ato funkcionojnė aq bukur, saqė asnjė sistem nuk mund tė ju vie afėr..

  Ndoshta nuk e ke pėrcjellė, por Opera u pranua nė apstore.. dhe njė gjė mund tė them: Opera nuk ėshtė mė superior se Safari nė asnjė pikė..
  Sa i pėrketė "Google Voice" (apple ka refuzu ta pranoj nė appstore) me sa di unė ky aplikacion pa pėlqimin e pėrdoruesit dėrgon tė gjitha kontaktet te BigBrother google.. andaj nuk ėshtė qudi qė apple e ka refuzu.. Me siguri qė ka pasė edhe arsye tjera qė kan luajtur rol, por google nuk dha ndonjė pėrgjigje pas arsyetimeve nga apple pėr refuzimin e GoogleVoice..

  agimi

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-04-2004
  Postime
  684
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga gimi_sky Lexo Postimin
  Nderime zoti Ukė! Faktikisht secila kompani i ndjekė interesat e veta, pėrndryshe ajo nuk mund tė mbijetojė.. Bill Gates thot nė njė intervistė: "Microsoft has had clear competitors in the past. It's a good thing we have museums to document that."
  OS/2 eshte nje prej sistemeve te tilla

  Citim Postuar mė parė nga gimi_sky Lexo Postimin
  Me fjalė tjera secili gjigant qė mbijeton pėr njė kohė tė gjatė dhe ka sukses, duhet tė jetė i paskrupullt..
  Ndoshta edhe eshte ashtu, por kjo nuk e ben nje arrogance te tille te pranueshme

  Citim Postuar mė parė nga gimi_sky Lexo Postimin
  Interesant mė vie, qė ėshtė shum vėshtirė tė bleshė nje kompjuter apo njė notebook (me pėrjashtim tė apple, nėnkuptohet) pa windows. Shtrohet pyetja, si ėshtė e mundur kjo duke marrė parasysh, qė microsoft nuk i prodhon kompjuterėt vet.. Problemi kryesor ėshtė, qė kompanitė nuk guxojnė tė bėjnė njė gjė tė tillė nga MS.. MAC sė paku prodhon vet si SW ashtu edhe HW.. dhe (mjerisht) ato funkcionojnė aq bukur, saqė asnjė sistem nuk mund tė ju vie afėr..
  Une nuk e di se ti ku jeton, por ketu ku jetoj une eshte shum lehte te blihet PC pa asnje sistem operativ, PC me Linux te parainstaluar, etj (madje edhe prej prodhuesve te medhej sikur: Dell, HP, etj). Sa i perket funskonimit te Mac kompjutereve, une kam pervoja diametralisht te kunderta (por ta kesh parasyshe se kerkesat qe i parashtroj une jane shume me te gjera: eksponimi i API qe ta programoj, integrimi ne rrjete, administrimi nga pika tjeter e rrjetes etj)

  Citim Postuar mė parė nga gimi_sky Lexo Postimin
  Ndoshta nuk e ke pėrcjellė, por Opera u pranua nė apstore.. dhe njė gjė mund tė them: Opera nuk ėshtė mė superior se Safari nė asnjė pikė..
  Sa i pėrketė "Google Voice" (apple ka refuzu ta pranoj nė appstore) me sa di unė ky aplikacion pa pėlqimin e pėrdoruesit dėrgon tė gjitha kontaktet te BigBrother google.. andaj nuk ėshtė qudi qė apple e ka refuzu.. Me siguri qė ka pasė edhe arsye tjera qė kan luajtur rol, por google nuk dha ndonjė pėrgjigje pas arsyetimeve nga apple pėr refuzimin e GoogleVoice..
  agimi
  I nderuari Agim,

  pa deshire te cenoj ndjenjat tua personale, me lejo te ceki se:
  -Safari ne cfaredo platfrome tjeter pervec te Apple eshte shfletesuesi me i dobet
  -Safari dhe Mac OS qe tri vjet me rradhe eshte platforma e pare e cila thyhet nje konference per siguri ketu ne Vancouver
  -Opera eshte shfletuesi me rezultatet me te larta ne acid test (nese nuk e di se cka eshte kjo atehere ska lidhje kalo ne pikat tjera)
  -Applestore edhe pse e ka zhagitur procesin jashte afateve te pranueshme, nuk ka pasy rrugedalje pervec ta pranoj sepse Opera mini nuk permban "rendering engine" fare. Duke pasur parasyshe kete te lutem, nese ke kohe lexo per dallimin mes verzioneve mobile dhe mini te Opera-s.
  -Aplikacioni i Google nuk eshte perjashtuar per "privacy issues" por per shkak se eshte konkurence, per shkak te kontrates eksluzive te Apple me AT&T, dhe per shkak se eshte aplikacion i cili mund ta zavendesoj gadi plotesisht programin e apple per thirrje telefonike. Apple ka bere "pastrimin" e appstore nga aplikacionet me elemente nudo, ndersa playboy nuk eshte larguar (things that make you go hmmm???)

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-03-2005
  Postime
  68
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Uke Topalli Lexo Postimin
  Une nuk e di se ti ku jeton, por ketu ku jetoj une eshte shum lehte te blihet PC pa asnje sistem operativ, PC me Linux te parainstaluar, etj (madje edhe prej prodhuesve te medhej sikur: Dell, HP, etj).
  Une jetoj ne austri.. ke edhe ketu kompjuter pa sistem operativ, por jan shum te rrallė ata.. kur flasim pėr DELL, ata oferuan pėr njė kohė kompjuterė me ubuntu tė parainstaluar, por ajo ofertė siq duket nuk ekziston mė..

  Citim Postuar mė parė nga Uke Topalli Lexo Postimin
  Sa i perket funskonimit te Mac kompjutereve, une kam pervoja diametralisht te kunderta (por ta kesh parasyshe se kerkesat qe i parashtroj une jane shume me te gjera: eksponimi i API qe ta programoj, integrimi ne rrjete, administrimi nga pika tjeter e rrjetes etj)
  Ndoshta mund tė shkruash mė gjerėsisht / konkretisht qka nuk tė pėlqen/pėrshtatet.. faktikisht apple ėshtė unix dhe ti mund tė instalosh (me port) tė gjitha programet me kod burimor tė hapur..


  > I nderuari Agim,
  > pa deshire te cenoj ndjenjat tua personale, me lejo te ceki se:

  Qė tė mos kemi keqkuptime: Ne po flasim pėr sisteme operative dhe unė nuk kam ndonjė lidhje emocionale me asnjėrin nga sistemet operative. nė punė pėrdorė vetėm ubuntu ndėrsa privat Ubuntu dhe mac os.. Windows vetėm kur nuk kam rrugdalje tjetėr

  > Safari ne cfaredo platfrome tjeter pervec te Apple eshte shfletesuesi me i dobet
  Me sa di unė safari funkcionon nė Mac dhe windows. nuk e di se cilat kriterie i pėrdorė ti pėr njė vlerėsim tė tillė

  > Safari dhe Mac OS qe tri vjet me rradhe eshte platforma e pare e cila thyhet nje konference per siguri ketu ne Vancouver

  Nuk bėn tė mbivlerėsohen kėto konferenca.. Faktikisht nuk ka sistem qė nuk mund tė thyhet.. Mė shum shtrohet pyetja, sa leht mund tė thyhet njė sistem.. Arsyeja pse mac os thyhet sė pari nė njė konferencė ėshtė sepse ėshtė sistemi mė i sigurt.. dhe pėr njė ekspert nuk ėshtė sfidė thyerja e windows..

  > Opera eshte shfletuesi me rezultatet me te larta ne acid test (nese nuk e di se cka eshte kjo atehere ska lidhje kalo ne pikat tjera)

  Po, e di mirė se ēka ėshtė acid
  je i sigurtė pėr opera?? ja njė faqe qė dėshmon tė kundėrten http://cybernetnews.com/browser-comp...-safari-opera/

  ndoshta pak e vjetėr, por rregullat e njėjta pėr tė gjithė... dhe tė mos harrojmė javascript

  > Applestore edhe pse e ka zhagitur procesin jashte afateve te pranueshme, nuk ka pasy rrugedalje pervec ta pranoj sepse Opera mini nuk permban "rendering engine" fare. Duke pasur parasyshe kete te lutem, nese ke kohe lexo per dallimin mes verzioneve mobile dhe mini te Opera-s.

  Opera ka rendering engine (quhet Presto) sepse pa tė ėshtė vėshtirė tė bėsh "rendering"

  > Aplikacioni i Google nuk eshte perjashtuar per "privacy issues" por per shkak se eshte konkurence, per shkak te kontrates eksluzive te Apple me AT&T, dhe per shkak se eshte aplikacion i cili mund ta zavendesoj gadi plotesisht programin e apple per thirrje telefonike.

  Secila kompani ka tė drejtė tė mbrojė interesat.. por siq ceka edhe mė lartė, shkasi (jo shkaku) i dhėnė nga apple nuk u dementua nga google.. qė do tė thotė se apple kishte tė drejtė sa ju pėrket "privacy issues".. Shkaku me siguri qė ishin interesat interne tė apple..  > Apple ka bere "pastrimin" e appstore nga aplikacionet me elemente nudo, ndersa playboy nuk eshte larguar (things that make you go hmmm???)

  Interesant.. nuk e disha qė playboy ėshtė nė appstore.. me siguri qė playboy ka paguar mirė .. Sa i pėrketė censurės sė Apple ndaj aplikacionenve me elemente nude, mund tė them vetėm "prudish america".. dhe siq e dinė tė gjith, tregu kryesor ėshtė amerika


  agimi

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-04-2004
  Postime
  684
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Unlike ordinary web browsers, Opera Mini fetches all content through a proxy server that reformats web pages into a format more suitable for small screens.[29] A page is compressed, then delivered to the phone in a markup language called OBML (Opera Binary Markup Language).[30] This compression process makes transfer time about two to three times faster[15] and the pre-processing also smooths compatibility with web pages not designed for mobile phones.[31]
  Pra sic e sheh Opera mini nuk ka rendering engine. Krejt procesimi kryhet ne proxy serverat e Opera-se.


  Safari ne windows

  Sa i perket App store rregullave ne lidhje me Google voice app, ne asnje artikull nuk kam gjetur ndonje citim ku privacy issues permendet. Ja disa artikuj ne lidhje me kete ceshtje

  http://techcrunch.com/2009/07/27/app...ly-atts-fault/

  http://gizmodo.com/5324268/apple-rej...ice-iphone-app

  http://www.engadget.com/2009/09/18/g...oice-from-the/

  Me duket interesante kjo fjali: "Konferencat e tilla nuk ben te mbivleresohen..." . Sipas mendimit tim Mac OSX ka qene i perceptuer si sistem i sigurte vetem per shkak te mosperhapjes ne treg (pra security through obscurity) qe vazhdimisht vertetohet neper konferenca te tilla. Kjo eshte nje prej aresyeve pse MAC nuk eshte i perhapur ne enterprises. Si workstation nukeshte lehte te administrohet ne kuader te Active Directory, si server eshte inferior ne krahasim me CentOS.

  Komenti per ndjenja personale vie nga pervoja me disa postues tjere te cilet i marin kritikat ndaj Apple si sulme personale.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-03-2005
  Postime
  68
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Uke Topalli Lexo Postimin
  Pra sic e sheh Opera mini nuk ka rendering engine. Krejt procesimi kryhet ne proxy serverat e Opera-se.
  Ukė vetėm sa pėr sqarim, ngase mė duket qė nuk e ke kutpu tekstin si duhet.. nuk e di nga cila pjesė e tekstit nėnkutpon ti qė nuk ka rendering engine? Unė e di qė opera mund tė lidhet me opera server (server nė kėtė rast funkcionon si proxy) dhe merr faqet me kualitet mė tė dobėt dhe kjo nuk vlenė vetėm pėr opera mini, por edhe pėr shfletuesin normal..
  rendering engine pranon markup language (html apo pėr opera mini OBML) dhe e renderon faqen.. me fjalė tjera serveri pėr opera mini tranfsormon faqen nga HTML nė OBML dhe asgjė tjetėr.. ndėrsa opera mini duhet ta rendėroj kodin nga OBML..

  Ok e harrojmė kėtė temė ngase u ba bajat ..

  Sa i perket App store rregullave ne lidhje me Google voice app, ne asnje artikull nuk kam gjetur ndonje citim ku privacy issues permendet. Ja disa artikuj ne lidhje me kete ceshtje

  http://techcrunch.com/2009/07/27/app...ly-atts-fault/

  http://gizmodo.com/5324268/apple-rej...ice-iphone-app

  http://www.engadget.com/2009/09/18/g...oice-from-the/
  Unė e ceka edhe nė postimin e mė hershėm, qė apple ka pasė tjera shkake e jo privacy issue e ku ta di unė, por asnjė kompani e madhe nuk vepron ndryshe.. ėshtė sikur kur vozitim shpejt.. derisa nuk tė zen policia mund tė vozitėsh si e sa tė duash - krahaso skandalin e google me streetview..

  Me duket interesante kjo fjali: "Konferencat e tilla nuk ben te mbivleresohen..." . Sipas mendimit tim Mac OSX ka qene i perceptuer si sistem i sigurte vetem per shkak te mosperhapjes ne treg (pra security through obscurity) qe vazhdimisht vertetohet neper konferenca te tilla. Kjo eshte nje prej aresyeve pse MAC nuk eshte i perhapur ne enterprises. Si workstation nukeshte lehte te administrohet ne kuader te Active Directory, si server eshte inferior ne krahasim me CentOS.
  Unė mendoj qė Mac OSX ka qenė dhe ėshtė i perceptuar si sistem i sigurtė, duke marrė parasysh qė bazohet nė unix.. dhe si unix ashtu edhe linux kan koncepte sigurie shum mė tė mira se windows..

  tė mos harrojmė, qė windows ju nevoitėn dekada pėr realizimin e koncepteve si user rights, root rights, etc.. Sistemi i parė me user rights ishte winows 2000 nėse nuk gaboj.. tė mos flasim pėr active X, IE etc..

  unė e di qė apple ka politikė tė ndyrė, por mac os x ėshtė ndėr sistemet mė tė mira qė unė njof.. it simply works

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-04-2004
  Postime
  684
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Agim,

  sa per skjarim te disa detajeve teknike. "Rendering engine" per Opera eshte presto, sic eshte gecko per Mozilla, trident per IE, webkit per Safari dhe Chrome, etj. Ajo cka eshte e perbashket per te gjithe "rendering engines" eshte se e bejne interpretimin (in the lack of better term) te html, css etj dhe si produkt japin paraqitjen grafike te faqes ne shfletues.

  Per shkak te limitimeve hardware-ike ne pajisjet me te vogla dhe atyre "politike" (nuk pranohen shfletues qe nuk jane te bazuar ne webkit), per opera mini ky proces eshte zhvendosur ne "proxy" servera te Opera-se. Pra serverat e Opera-se, duke perdorur presto e bejne "interpretimin" e webfaqes se kerkuar ndersa paraqitjen grafike e dergojne ne shfletues si obml.

  Teknikisht dhe saktesisht, Opera Mini nuk inkorporon rendering engine ne vehte

  Ca referenca:
  Sadly, Opera Mini Browser could not be a true internet browser for iPhone because Apple’s software developer agreement stated that iPhone cannot have any other alternative JavaScript engines, and possibly Web rendering engines for the iPhone. But in fact, Opera Mini browser doesn’t actually render Website pages; it displays a compressed markup language which we called OBML, transforming Opera Mini browser to be like a PDF (Portable Document Format) reader than a Web Internet browser.
  http://internetgecko.com/gadget-tips...s-1m-downloads

  Ja nje spjegim bukur i mire:

  ...the problem to release a browser for the iPhone is that Apple doesn't allow applications which interpret code, and browsers may only use webkit as back-end, but Opera Mini doesn't render HTML code on it's own (Opera servers render the HTML and send pages in the OBML (Opera Binairy Markup Language) back) so is Opera Mini a browser, as in is the same as Safari Mobile? The Opera folks seem to think it's not. And does Opera Mini interpret code? Probably not, it only reads a file and does what the file tells it to do. The same as a doc. file contains markup for a Word file. You can't program in a doc. file, and you can't program in a OBML "file" so Opera Mini doesn't really interpret code.
  Sa i perket Microsoftit, sistemi i pare operativ me user rights, ka qene NT e jo Win2k. "It simply works" vlen per "shabllone" te thjeshta, sa te dalesh nga keto shabllone ... kjo me nuk vlen

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •