Close
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 154

Tema: Agim Dedej

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4

  Agim Dedej

  Marrė nga librat me poezi 'Mall i Artė' dhe 'Krojet e Dashurisė' tė shkrimtarit Agim Dedej.

  'Mall i Artė'

  - YLBER -

  Shatervani hedh uje per ylberin
  Eshte ndezur me ngjyrime te purpurta
  Ne gjysme harqe virgjerie,
  Ndiqet nga shikime
  Ndaj te panjohurave te jetes,
  Shfaqet e zhduket kudo
  Pa u kapur me duar qe dhunojne
  Thesaret e rruzullit ku jetoj.

  Tani

  Te gjitha zemrat nderlidhur
  Nga perrallimi i nje ure
  Me shtate ngjyra.
  - NDJESHMERI -

  Ti po vjen qe prej se largu

  Shpupurisja e flokut tend
  Zgjon tastieren
  Ne pejsazhin mbremsor.

  Prej se largu
  Ti po vjen

  Duke valevitur
  Arin e enderrt te krelave
  Ne shenje kodesh te fshehte.

  Cili qiell te dhuroi mbi supe
  Tingujt e mbremjes se praruar
  Ne kalerim te dashurise.

  Prej se largu ti po vjen.
  - SHI PRANVEROR -

  Vetetimat ne qiell
  Goditin si perteka ulliri.

  Shkundin vrullshem nga rete
  Pika floriri.
  - TINGUJ HARRAKATE -

  Tradheti, hidhesia jote
  Si e gjarperit
  Ēakordon liren e shpirtit
  Ne tinguj harrakat.

  Besa mbytet dhimshem,
  Shkumezon ne gulēe mjerisht.

  Bese e tradheti
  Rrokullisen thelle e me thelle
  Ne rreshkiten e mashtrimit
  Ku njerzit thyejne qafen
  Me babezitjen e tyre te nepset.

  'Krojet e Dashurisė'


  - DASHURI VAJZE -

  Hene e yje flake u ndezen
  Me rrathe ari ujerat veshen
  Pike e nates ne qetesi
  Qante vasha ne vetmi


  Ujrat veshur me unaza
  Pse per vajzen nuk na paska?

  U tret vasha si qiriri
  Dashuria djalit te ri
  I ferfellonte thelle ne gji.
  - PENDESE -

  Me grushta
  Te kaluaren te ndeshkoj
  Hapin me te
  Se hodha dot

  Nje puthje te ardhmes
  Ti dhuroj
  Me dashuri ta dashuroj.  Jam autor i 4 vėllimeve me poezi dhe 1 vėllimi me tregime.
  Mirėpres cdo koment!


  Faleminderit,
  Agim Dedej
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 09-02-2010 mė 11:30

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4
  - Nėse tė gjej -


  Nese te gjej si dallendyshja pranveren
  clirohu nga ftohti te pergatis folezen.
  Cicerimave te mia porten tua hapesh
  se po ika kthehesh vjeshte e lagesht'

  Kurore e lidhur
  trendafili foshnjerak
  per dashurit i bekuar

  Vello bardhes me miresi
  ia afron dhendri i gezuar.

  Porsi ngjyre trendafili faqe skuq
  buza buzen me dashuri po e puth.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 09-02-2010 mė 11:39

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4
  Nėnė e Bijė


  Si engjell me flatra
  pellumbeshe bardha.

  Hidhet e gezon ne folezen e vjeter
  Malli i nenes mermerine me erdhi.

  Gezojne per njera tjetren mbushen me hare,
  dita qe vjen prap vashen rremben.
  Vuajtje  Nema doren,
  te tregoj
  makinerit qe bluajne
  kocka perzier me gjak e djerse.

  Brume kristaline ndergjegja jone
  qe rrjedh mbi emlema
  te cilat e kane emrin
  para per te pangopurit.
  Fjalė Amshimi

  Fjala jote zjarr i nxehte
  flake e ngrohte.

  Eshte dhe tym qe nxine bloze
  prape kthehet behet zjarr
  ne oxhak te fatit
  boten shndrit ane mbane.

  Kurrkund fuqine sia ndal
  eshte busull,fanar.
  Virtyt

  Deshire,deshire...

  Ah,jete,me ligjet
  e kohes se vjeter
  kufijt e moshes
  ve me ritme

  s mund ti shkel
  i ushqej me renkime.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 09-02-2010 mė 11:43

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4
  Pėr Shqipėrinė kush mund

  Trazira mendimesh
  mbi koke re te murrme
  ndjenja perzier
  ne situata mjegulluese.

  Qendroj larg skenash
  i venitur i mpakur
  mbeta i mbushur
  me deshira perflakur.

  Ndjej te rilind
  te mar jeten me hov
  me momente te trishta
  jeta po me shkon.

  Shpresoj cdo dite
  boshlleqet te mbushen
  per shqiperineo burra
  a ka kush mundet.

  Etje pėr vlera

  Jam i etur s di ku shkoj
  burim vlerash po kerkoj.

  Ulem pak e ne gjunje rri
  permbi gjurme historie pi.

  Shije te idhet po shijoj
  kish vjelle jeta ne cdokohe.

  Porsi gjurme e kohes se shkuar
  jeta ime e idhnuar.

  Identitet

  Si fanarin, marinari
  si ne busullen shtegtari
  ne gojet tona foshnja gjen

  gjuhen tende memedhe.

  Ēast

  Hene
  Rrethi i valles tende
  ne mes yjesh
  revansh i percaktuar.

  Sonte bifkimi yt
  me deh turbullt.

  Per disa caste
  ylli i mbremjes te ben stoli,

  domethenie e nje ekzistence ngacmuese
  qe me trazon ne thellesi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 09-02-2010 mė 11:51

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4
  Ditė Shkurtra

  Bore prilli
  i ftohte dimri
  lulja
  frutin me se lidhi.

  Sa gezoi ngrohtesin
  dite shkurtra ne gjykim.

  Mall

  Floket e arte te vashave
  porsi stoli vjeshtore.

  O bukuri plot freski
  mall me zgjove.

  Ne fshehtesite e vetmise
  c me djeg prush i dashurise.

  Ēast Magjik

  Kur lindin vetetimthi vetetimat
  qiellit
  per te jetuar vetem nje grimim

  Nuk e di ne lindin ne qiell.

  Apo syri yt qiellor mikja ime
  i dhuron qiellit
  vetetimat,lindur vetetimthi.

  E keshtu jetuar
  vdekur
  po keshtu

  duke nderlidhur fortesisht
  qiellin ,token,jeten njerezore
  ne vezullime nyjesh shkelqimtare

  per te rrefyer ndoshta
  se edhe ne nje cast
  dendesohet kuptimi i te qenurit

  Lindur
  Jetuar
  vdekur natyrisht
  si nje dritesim marramendes.

  Vetetimash.

  Braktisje


  Pas kraheve ndeshkime
  perball syve vegime
  ne mes perpelitet
  koha jetime.

  Rend ne duar te hyjnishme.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 09-02-2010 mė 11:52

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4
  Dimrit pranveror

  Celi gjethi dimri u tremb
  pranvera thirri dallendyshet
  te gjenin folete.

  Flirt

  Si hena shpatit te malit
  del vajza ne ballkon
  me zerin cicerime
  dashurine mekon

  Bzan djaloshi
  ne ate park te bukur
  ne pergjim
  therret dashurine
  ne shteg te stolisur miresisht

  Djali dhe vajza
  henen kurore dashurie
  vene mbi krye.
  Syri i kaltėr


  Ne mes te nates
  cu keput ylli
  permbi floke ty te ra
  syri i kalter sec lotoi
  ne enderr kur djalin pa.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 09-02-2010 mė 11:53

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4
  Moshė E Thyer

  Vetullat jane thinjur tek ti
  je zhveshur nga lekurat e freskis
  Njomeshtia u fsheh ne thellesi
  ne shpirtin tend njeri.  Tė gjitha poezitė e mėsipėrme janė marrė nga librat 'Mall i Artė' dhe 'Krojet e Dashurisė'

  Me Respekt,
  AGIM DEDEJ
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 09-02-2010 mė 11:55

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Postime
  2,690
  Krijimtari te mbare Agim! Te pershendes.
  -Pasja e shpirtit ėshtė privilegj pėr trupin. (E SH)

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4
  Faleminderit per urimin,
  te uroj mbaresi,respekt nga une Agimi.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4
  Mesazhe filiobiblike te botuara me 2008 ne librin me tregime NE UDHEKRYQ TE MOSHES.


  ...

  Shkaqet per vuajtjet e ndonje brezi te ndonje populli,gjenden tek menyra jetike qe ne
  fillesat e kesaj jete,qe na ve ne sprove ne vartesi te percaktimit hyjnor,ku bagzhi
  intelektual i cdo populli i jep atij mireqenie e privilegje.


  ...

  A'e mund epshi moralin ,apo morali epshin

  Pergjigje per keto pyetje mund te gjesh ne realitet per ti dhene te drejte qofte njeres
  qofte tjetres.Mendoj se e verteta eshte se nese njeriu s'do te kishte ndergjegje te
  orientuar nga ligje te sakta per mentalitetin e jetes se tij,s'do te kishte norma per
  respektimin e distancave njerezore te cfardolloj rrethi.Praktika jetesore e rretheve
  njerezore erdhi si rrjedhoje e zbatimit te ligjeve te sakta ,te zbritura nga nje fuqi
  hyjnore ne menyra te ndryshme,sepse njeriu eshte krijese me deshira por edhe me
  arsye.


  Perse ekzistojne luftrat ne jete dhe qellimet e tyre

  Sepse ato jane rrjedhoje e gjendjeve te ndryshme te krijuara nga nje fuqihyjnore per
  qellime te caktuara ,te cilat percaktuan dhe percaktojne rrjedhoja jetike me te
  humbur dhe te fituar,per te cilet per vijushmerine e tyre vendos kjo fuqi hyjnore ,sado
  te fuqishem ishin dhe jane ato.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4
  Poezi nga libri poetik dhibje permes urrejtjes dhe dashuris autori Agim Dedej  TRANFEROJ


  Ndjenjen time si dallendyshe
  pranvera e gezon.

  Nuk kam krah te rend pas saj,
  gjuaj fjale qe embeltojne ,
  ndjenja ime te pranveroje.  Shtatzani gruaje


  Nuri yt eshte drite,
  miresisht ushqen shpirt,
  jetes per ti dhene driten e amshimit.

  Kudo qe te shoim ty
  ndjenjat skane ngjyre,
  arsyet na turbullojne
  si mekatare te vuajtjes tende.  Miqesisht


  Gjumi i nates tu ka shperndare,
  lule jete e lulezuar,
  asmendon se je e fresket
  zemer burri me gezuar.

  Mos mendo se ben mekat,
  askurrkush nuk ta kerkoj
  dashuria seshte gjithshka,
  miqesia te trishton.

  Ndaj dhe ti mos ki frik
  nuk te prek e nuk te fishk
  me uje jete te ujis.  Gjume i prishur


  Stig me arome nostalgjie
  mosha ime e rinise.

  Fytyra pasqyren joshte
  si blete ne hoje
  mjaltin kullonte.

  Kosherja dashuri
  gjumin me prish.  Porosi


  Dallendyshes iu keput fluturimi
  ne gjurin tim,
  para te gjatit shtegtim.

  Nje porosi me la,folene tia ruaj.
  Jehonat e cicerimit
  mos te humbisnin dimrit.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4
  Stine mysafire


  Pista tere pluhur,
  pika kristali shiu
  pufka pufka e pushtuan.

  Freskia e stines mysafire
  shtoi dashuri tek njerezit.

  Pista e rrebeshi
  hidheshin si cicerima zogjsh.  Dashuria ime


  Ah moj jete
  me dhe nje dashuri
  mendjen me stolis.
  Here hyne thelle ne erresire,
  si meteor perplaset me britme.  Gjykim


  Flladi pranveror
  perkedhel lekuren,
  perhap kudo drite,
  nuanca ylberi .

  Engjejt i marrin ne duar
  duke gjuajtur,per te vleresuar
  me yje dhe shigjeta ylberesh.  Te njohesh vetveten


  Vendi im,liria ime eshte e madhe ,
  sa zeri yt eshte i lire ne bote.
  Autoriteti im,sa i yti ne institucione.
  Nderi dhe turpi,sa yjet dhe kometat tuaja.
  I larte dhe i madh sa emri te njihet
  i humbur dhe i thare,kur vlerat ste rriten.  Urrejtje dhe dashuri


  U trembem femrave
  sepse deshiren time
  plas prbrenda,
  ndersa e tyre
  me loz nga mendja.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4
  ARSYETIM


  A'e dini qe Zoti
  i thote te pareve te nje populli
  ne pavetedije te tyre
  ta mohojne ate
  per qellime te caktuara.
  Pasi deshire e tij permbushet,
  Zoti fuqiplote vlereson
  ato njerez qe mbajten driten e tij ne zemer
  si njerez qe se pranuan te keqen,
  nxine njerezit e erresires
  si dashakeqes.

  Duke filluar tek ata te paret.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4
  VENDIT TIM


  Vendi i jetes sime
  do te mbledh
  drite diturie te ndricosh.
  Freskine e miresive
  te qetesohesh.
  Yjet me drite
  te bejne stoli
  qetesine ,zhurmen,heshtjen
  te behesh i gjalle,
  Jeta jote jeten time te ma fale,

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4
  PJES NGA TREGIMI MEKATE FATALE TE LIBRIT ME TITULL NE UDHEKRYQ TE MOSHES
  Ata ishin brez mes dy koheve krejtesisht te ndryshme nga njera tjetra,e kaluara kishte
  qene e mbyllur ne liri dhe hapsira kulturash,ndersa e tashmja e pakuptueshme kur
  rendnin pas saj si te zgjidhur prej zinxhireve per te realizuar endrra nen nje etje te
  babzitur qe bente te kalonin kufijt e formimit te tyre ,duke u veshur vetes pavlefshmeri
  njerezore ,gjate kapercimit qe benin ,prej njeres rruge ne tjetren ,qe per ta kishte
  domethenie te kenaqshme kur realizonin deshira.Kete qyteterim te gjymtuar e benin
  njerez qe cudisnin boten me sjelljet e tyre te padenja ne shoqerite demokratike qe
  kishte hapur dyert e meshires kudo qe ata shkonin,por qe me sjelljet e tyre se
  justifikonin miresine e meshiren e tyre sepse ishin te etur per cdo shkelqim jetik
  qe prezantohej para syve e mendjes se tyre.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4
  PJES NGA TREGIMI KARAKTER  Jeta ishte e gjate deri ne vdekje dhe sukseset e momentit s'kishin vlere perderi sa
  koritja egzistonte sa te merje frymen e fundit te kesaj jete, kishte thene nje plak i
  mencur,prandaj cdo moment i kesaj jete kerkonte sakrifica per te realizuar deshira
  te cilat duhet te mvareshin nen rregulla te ndershme karshi vetes dhe te tjereve
  per te vetmen arsye ate te qenit njeri i vertete i kesaj bote ,qe padyshim te shtronte
  para mendjes dhe ndergjegjes sprova qe cdo kush duhet ti kalonte pozitivisht me
  arsye te shendosha njerezore,pamvaresisht se mund te sakrifikoje dicka qe mund te
  dhibte ,por jo me shume se ndergjegjen e vrare ,nese beje te kunderten.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4
  AGIM DEDEJ i dokumentuar ne identitet me emrin HEKURAN DEDEJ ka lindur ne janar te

  vitit 1967 ne fshatin GOSE E MADHE te qytetit te KAVAJES ka mbaruar tetevjecaren ne
  ate fshat dhe shkollen e mesme si teknik ndertimi ne qytetin e DURRESIT.
  Ka filluar te hedhe vargjet e tija poetike ne leter ne vitin 1996.Botimi i pare doli ne
  drite ne vitin 2001 dhe pati sukses pasi disa nga poezite e atij libri u recituan
  ne nje program te televizionit shqiptar dhe te radio tiranes nga artistja e madhe
  MARGARITA XHEPA e cila beri qe poezite te lene mresa tek artedashesit.
  Ne nje parathenien e nje libri te AGIM DEDEJT shkrimtari YLLI XHAFERRI ka thene
  AGIM DEDEJ ne miresine e intuites nuk rrok gjemen por kengen,nuk shkaterron por
  nderton,nuk fyen por fisnikron,nuk vjton fatin e mbrapsht te ketij fundshekulli tragjik
  por rikrijon profilin e bukur te ardhmeris.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4
  MESAZH

  Tre parabolat te cilat nuk jane emertuar si te tilla me emertim etikues ne postimin e tyre
  ne kete faqe letrare, dhe qe jane emertuar si mesazhe filozofike ne librin me tregime
  NE UDHKRYQ TE MOSHES ne vitin 2008 trajtohen si parabola me emertim etikues ne
  gjuhe letrare.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4
  Perdorimi me vend i shakave i jep superioritet perdorueve te tyre.
  Agim Dedej

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4
  TRANZICION  20 vjet
  pa identitet
  ne mes te xhungles Shqiptare.

  20 vjet
  pa kete dokument.

  Sakatosur
  menderosur
  neperkembur
  poshteruar
  prap i gjall.

  20 vjet
  gjall e vdek
  vec ne ket vend.

  cfar kam humbur(mohim e te besuarit)
  cme ka mbetur(frutet e punes)
  ckam fituar(te drejten per te besuar)

  Shqiptar isha
  Shqiptar jam
  identitet
  prej Zotit te madh.
  DIAMANTET  20 vjet
  llum turbullirash percudnitese.

  Kthjelltesis
  pasi heshten
  antivlerat trazuese,
  shndriten diamantet
  mes fleteve te lemyshqeve.

  Keto vlera karateshe
  mbajn gjall cdo Komb.

  Kombit i lutem
  te jem stoli
  mes stolive te tija.

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •