Close
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 151
 1. #1
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875

  A lndon dashuria apo mungesa e saj?!

  Dashuria eshte "Deshira e terheqjes" e cila bashkon dy njerez, nga terheqja fizike dhe sjellja.
  Natyra e saj eshte paradoksale.
  Tek i/e dashuri/ra kerkojme sjelljen e njejte me tonen dhe te kunderten.
  Tjetren vetveten dhe e gjejme lehte se s'eshte njesoj si vetja.
  Nese tjetri nuk na ngjan, o nuk e rishohim ne pasqyre e nuk e njohim ne mendimet e ndjenjat tona dashuria nuk lind, por nuk mund ta duam edhe ne se na ngjan shume, do ishte nje dublikimin yni!!
  Do ishte nje (Eko) riperseritje e vetvetes.

  Qe dashuria te kete jete te gjate duhet te rri gjithmone ne mes te ktheses, ku rrezikon renien e saj o rikthimin.
  Ndaj duhet gjithmone te ruash ekuilibrin.
  Dashuria eshte nje nga pasionet me te medha qe njeriu, mund te arrij te shijoj.
  Lumturi e pakontrollueshme e cila ka nevoje cdo here te kete premtime, qe mos ta vras monotonia.

  Dashuria eshte nje motiv i shpreses, ne te kundert do te ishte nje jete boshe.
  Dashuria ka forcen te na bashkoje pa i mohuar tjetrit dinjitetin e tij, unin e tij. Vetem dashuria nuk ushtron nje ndjenje xhelozie, as tek njerezit, as te kombet.
  Vetem dashuria eshte e afte te mos e ndaje njerezimin as nga ideologjia, as nga raca.
  Vetem dashuria mund te na jape energjite e pashtershme, te nevojshme per te zhdukur urine dhe deshperimin....

  Ne ditet e sotme ai qe dashuron na ngjall menjehere dyshime dhe, ose e marrim per te lehte ose te pavlershem, ose e quajme te pasinqerte.
  Jemi te sigurte se askush nuk mundet te dashuroje me te vertete dike tjeter pa pasur qellime te tjera. Vlerat e dashurise, si butesia, pergjegjshmeria, interesimi, fisnikeria dhe besimi jane syrgjynosur ne mbreterine e banalitetit dhe nuk perfillen.

  Dashuria universale jo vetem qe eshte e mundshme, por eshte edhe forma me e plote, gje per te cilen jemi te afte si qenie njerezore.
  Por dashuria mund te jete e vlefshme vetem kur heqim dore nga parametrat e vjeteruar mendore, te cilet vazhdojne te na paralizojne.
  Duhet t’i sfidojme keto sofistike qe e gjykojne do gje romantike si absurditet, banalitet idealist, si jo shkencore e anti-intelektuale.
  Eshte e nevojshme qe ne jeten tone te pranojme dashurine si forcen me te madhe universale per bashkimin dhe miresine, te pranueshme nga te gjithe ata qe me te vertete e deshirojne.

  Sot ekziston nje gjenerate qe flet shume per dashurine por ta themi tro qe kjo eshte nje gjenerate qe di shume pak rreth dashurise ne te gjitha koherat.

  Eshte interesante te shohesh se si eshte shtremberuar, keqperdorur apo abuzuar me fjalen dashuri!!
  Njerezit thjesht nuk e dine se fare eshte dashuria! Shumica mendojne qe dashuria eshte nje..... emocion i papershkrueshem.
  Nje oqean ndjenjash qe shkon e vjen?

  Ne fakt kjo eshte tamam fare dashuria nuk eshte.
  Dashuria nuk eshte nje ndjenje apo emocion. Nje ndjenje apo nje emocion nuk mund te urdherohet. Shpesh here degjon njerez qe thone...." rashe ne dashuri "ose "dashuria ime eshte ftohur" etj si keto por kjo nuk eshte dhe nuk ka qene ndonjehere dashuri.
  Dashuria eshte nje zgjedhje dhe jo nje emocion. Keshtu qe zgjedhja varet nga ajo fare ben per dashurine dhe jo nga ajo fare ndjen per te!

  Mendoni pak. A ju do ndonje ju me ate lloj dashurie sa te jape ate qe eshte me e kushtueshme per ty?

  Dashuria eshte pergjithmone,por si te gjitha gjerat ka lekundjet e veta!
  Ajo sa eshte e forte,aq eshte dhe e brishte.
  Eshte bashkim i dy njerezve qe vijne nga mentalitete te ndryshme,me mendime te ndryshme,perceptim te ndryshem te jetes,por qe duhen....
  Dhe eshte pikerisht kjo qe duhet ti shtyje te lene merite dhe gjerat qe i ndajne.
  Duhet te bashkohen ne nje gje te vetme dhe te jene pergjithmone bashke,si thone dhe deshirojne te gjithe ata qe duhen.
  Dashuria e vertete eshte njelloj lidhje qe te mbyt dhe nuk te le te shikosh pertej saj,qe i ben njerezit te duken me te shemtuar se ai/ajo qe do ti,te ofron gjithe boten brenda saj.
  POr ka njerez per te cilet dhe bota nuk mjafton!Duan te shohin nese ka edhe me shume...
  Per kete gabojne duke hedhur syte te te tjeret,por nuk e kuptojne se me kete gje i kane shkaktuar dem vetes dhe atij/asaj qe duan.

  Dashuria eshte art ku aktoret duhet te jene artsite te shkeqyer. Shpirti krijues vjen nga tensioni dinamik.
  Tensioni midis lirise dhe disiplines ...kaosit dhe rregullit ...te vjetres dhe te rese ....pasionit dhe rutines ....njohurive dhe besimit.
  Marredhiet permbajne te gjitha tensione dhe sfidat e lartpermendura.
  Ndryshimi midis romantikeve dhe do personi tjeter eshte se romantiket pranojne keto tensione si sfida krijuese ndersa te tjeret i shikojne si kercenime per lidhjen tyre.
  Ti mund te jesh romantik pa ndryshuar veten tende.
  Ti mund te besh kompromise pa u vetekompromisur !

  Mund te ndryshosh pa humbur veorite tua. Mund te japesh pa humbur asgje.... Mund te mos jesh dakort por paqja eshte e nevojshme !
  Mund te ndjesh pa e humbur llogjiken dhe kontrollin. Carpe diem - Jeto te sotmen..........


  Dashuria nuk lendon ajo s'mund te lendoje eshte mungesa e dashurise ajo qe lendon!


  Si mendoni ju te nderuar miq?
  Ndryshuar pr her t fundit nga DI_ANA : 06-01-2010 m 11:28
  "Carpe Diem"

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,601
  Dashuria eshte prekje truperore e nxehte.Pa SEX ne mes.Do te thote kur ti ke ftohte,te ngroh nje njeri vetem me nje gjest apo fjale.
  Qe mos te kesh ftohte.
  Marketing eshte prioritar,sot.
  lg

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,540
  mungesa e dashurise eshte asgje
  para asaj qe te lendon dikush qe se ke me prane
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 4. #4
  Mungesa e dashurise dhemb,por nuk do te dhimbte sikur te mungonte dashuria

 5. #5
  rilntě ΅ λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Antarsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Epo nqs dashuria mungon , e ka nje arsye te mirefillte , gjithcka e ka nje zgjidhje , mjafton ta gjesh dhe te zgjedhesh
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e ujkus
  Antarsuar
  17-10-2006
  Postime
  327
  te dyja te lendojne perla te dyja .

  te mos e kesh je gjihtmone ne kerkim te saj e te mundon perta gjetur .
  kur e ke te mundon se do e humbesh nje dite dhe aty te ik truri fare .

  tema shume e bukur lol

  te gjithe duan ta kene dhe kur e kane e shkaterrojne .

 7. #7
  rilntě ΅ λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Antarsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Jo varet si e mendon, ka njeres qe e kerkojne ka dhe te tjere qe nuk e cajne koken shume , gjerat ndodhin kur u vjen momenti, sado tu fshihesh nje dite ndodhin
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 8. #8
  Ja p.sh une nuk e caj koken per ta gjetur ate.Si i\e dashuruar apo ne nje lidhje ke obligime dhe pavaresia jote sado kudo rrezohet pak.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,682
  Te dyja lendojne, por mungesa e dashurise lendon akoma me shume.
  Ne rastin kur ti je lenduar nga dashuria tregon qe ke arritur te dashurosh, te jetosh momente te lumtura nga kjo dashuri ndryshe nuk do lendoheshe. Ndersa ne rastin e mungeses ndjehesh bosh, i/e vetmuar, gjithmone ne kerkim te dashurise dhe perfundimi, asgje. Edhe pse ne te dy rastet perfundimi eshte nje; Vetmia fizike. Te dashuria e lenduar ke kujtimet midis teje dhe dashurise tende, tek mungesa e dashurise je ti i/e vetme shpirterisht dhe fizikisht.
  Mungesa e dashurise vret me shume kur kalon shume vite ne vetmi. Ndersa lendimi i dashurise venitet me vitet, dhe ngelen vetem kujtimet e bukura.
  Ndryshuar pr her t fundit nga mia@ : 01-02-2010 m 12:30

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Vendndodhja
  Ferizaj
  Postime
  2
  Un mendoj se mungesa e dashuris esht ajo qe na lendon :S:S

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,009
  mungesa jo te lendon po te djeg krejt
  ah mjer ai qe eshte pa dashuri
  e lum ju qe e shijoni
  JO SEKS PARA MARTESE

 12. #12
  Gjurm n Pentagram ♪... Maska e symphony
  Antarsuar
  04-06-2009
  Vendndodhja
  N luginn e dashuris.
  Postime
  2,622
  Dashuria nuk t lndon more far thoni ju? Dashuria t bn me krah... kjo vlen pr ata q din t dashurojn, ndrsa mungesn e saj nuk e kam provuar/ndier, ndaj s`mund t them gj.
  Love has no limits

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-04-2007
  Vendndodhja
  under the sun
  Postime
  1,285
  dashuria te lendon shume nese eshte e perkohshme.
  nese mungon dashuria atehere nuk besoj se ke aq shume vuajtje, mund te vuash, por vuan per dicka qe e kane ndjere te tjeret dhe jo nga eksperienca jote, pra eshte dicka qe ti personalisht nuk e ke ndjere.

  eshte njelloj si nje i verber qe ka lindur i tille dhe ka qendruar dhe nje i verber qe eshte bere gjate jetes (ose qe ka fituar per pak kohe driten dhe eshte perseri i verber).
  kush e vuan me teper mungesen e drites, i linduri i tille apo ai qe e ka shijuar nje here driten??
  une mendoj ky i dyti.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-04-2007
  Vendndodhja
  under the sun
  Postime
  1,285
  ndoshta me e embel pasi perzihet me kujtime.
  ndoshta dhe me e hidhur pikerisht per kete arsye.
  varet nga njeriu

 15. #15
  Jeta esht e bukur zbuloje Maska e eriola17
  Antarsuar
  25-07-2008
  Postime
  76

  Mungesa e dashuris te vret em shum se dashuria

  Te dashurosh esht diqka tjetr nese e ke afer por nese dashuria te mungon munesa e saj te vret dhe lendon si nje thik me teh te mbrehet ehh.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,808
  Dihet qe mungesa lendon.
  Ka raste kur nuk merem vesh me amoren qe merzitem shume dhe mendoj ndo nje here qe me mire mos te isha me te dhe nuk do merzitesha. Por fakti eshte qe me mire me te dhe me merzitje te vogla sesa pa te.
  Kur isha me e re mendoja qe do jem ne nje lidhje perfekte. Deri sa te gjej njeriun perfekt nuk do harxhoj shume kohe me nje njeri qe nuk ploteson te gjitha kushtet. Ai duhet te jet i prer tamam si e dua un. 100% ashtu sic e dua un. Pastaj u rrita Nuk ka njerez perfekt. As un nuk jam perfekte (believe it or not lol) pse duhet te jem egoiste & hipokrite dhe te pres qe tjetri te behet tapet qe ta shkel? Pastaj ai kur nevrikoset dhe kur nuk bie dakort me mua duket cute. Sikur te binte gjithmon dakort me mua I would be missing out on cuteness LOL

 17. #17
  dashuria lendon,mungesa e saj tranon...

 18. #18
  LarG Maska e Flava
  Antarsuar
  22-01-2003
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  37
  Postime
  547
  une mendoj se lendon me shume mungesa e dashurise...Vetmia qe te rrethon eshte me e dhimbshme sesa bashkejetesa ne te mire dhe te keq me njeriun qe do...
  Te dua se s'te urrej dot......

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e [MaRiO]
  Antarsuar
  29-01-2008
  Vendndodhja
  Ne Zemren e Asaj Qe Dua :)
  Postime
  1,128
  dashuria lendon natyrisht dhe mungesa e saj shum
  Kur e ke kmbn jasht gremines sht e leht t japsh kshilla

 20. #20
  aR-my_nD Maska e aR-my_nD
  Antarsuar
  01-08-2009
  Vendndodhja
  Veproj n nj planet pr t jetu n botn tjetr.
  Postime
  131
  Pasi qe shumica e njerezimit vuajna ateher kkjo vjen nga "bota e dashurise" qe lufton per diqka qe ta kesh veq ti e dikush me forcene ushtrise se mekateve ajo fiton dhe te len bosh te jetosh....

  Ky ishte mendimi im.
  do gj, ka nj arsye.

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •