Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Historia e shampanjs, vera m e famshme n bot u zbulua rastsisht

  Historia e shampanjs, vera m e famshme n bot u zbulua rastsisht

  GNTHER BIRKENSTOCK


  far historie ka shampanja? Q kur ekziston ajo? Cili sht shpiksi i vers shkumzuese m t njohur n bot, e cila simbolizon fest, atmosfer gzimi dhe luks?

  Shampanja sht nj ndr zonat m t vogla t vreshtaris n Franc. Vetm 33.000 hektar, t parcelizuara n ekstrem, me 15.000 pronar. Firma shampanje ka 5.000, por vetm pak prej tyre - pikrisht ata q posedojn nj fond gjigand pr reklama, jan t njohur anemban bots. Ndr prodhuesit e mdhenj vetm pak jan n pronsi t nj familjeje. Prdorimi i makinerive sht i ndaluar n Shampanj, pra aty prodhohet vetm n mnyr artizanale.

  N formn dhe shishet karakteristike q e njohim sot, shampanja nuk ka shum koh q ekziston. Vetm 150 vjet kan kaluar nga koha kur shampanja hidhet kaq e pastr n got, pa turbullirn e tharmit dhe thyerjen e nj ndr dy shishe pas heqjes s taps. Le ta themi qysh n fillim, murgu benediktin Dom Perignon, i shumprmendur nga strategt e reklams, nuk ka qen shpiksi i ksaj pijeje, por ai ka kontribuar vrtet shum n zhvillimin e saj.

  Fillimet e historis s shampanjs

  Hapat e par t zhvillimit t shampanjs nisin me pushtimin e Galicis prej romakve. Romakt solln n rajonin e Shampanjs (Champagners) jo vetm rrushin dhe vern, por krijuan me urbanistikn e tyre edhe nj produkt rasti, qilarin e par t madh t vers.

  "Pr t ndrtuar n shekullin IV kt qytet, pra kryeqytetin e provincs romake t Belgjiks, t ciln e quanin Durocortorum, duheshin gur. Pr kt duhej rrmuar nntoka, sepse i gjith territori sht terren glqeror", - shpjegon Jean-Pierre Redon nga kantina e shampanjs Taittinger.

  Durocortorum romak sht sot qyteti Reims, nntokn glqerore t t cilit romakt e grmuan si nj djath zviceran. Megjithat, ideja pr t'i prdorur kto shpella si qilar vere, lindi 700 vjet m von. "Ishin murgjit e Mesjets, benediktint, ata q si t thuash i vun n prdorim shpellat glqerore. Ata i prdorn dhe i zgjeruan ato duke krijuar edhe rrug lidhse midis shpellave t veanta", - sqaron Jean-Pierre Redon.

  Shampanja sht krijuar vetvetiu

  N shekullin e 16-t dhe 17-t vera e Shampanjs ishte e njohur edhe n oborrin mbretror francez. Por, asokohe ajo ende nuk ishte shkumzuese. Shampanja ishte nj ver pa gaz, ashtu si gjith t tjerat. Sipas legjends, thuhet se ai q ka shpikur shampanjn, ishte murgu benediktin Dom Perignon, i cili punonte rreth vitit 1668 si mjeshtr i kantins n abacin Hautvillers.

  Por e vrteta nuk sht krejtsisht kshtu, mendon shoqruesja e turistve, Aline Milley: "Dom Perignon sht nj mit. Ne nuk kemi dokumente me shkrim, q t vrtetojn se ai e ka shpikur shampanjn. Por ajo q dim mir, sht se ai sht i pari q ka prdorur teknikn e przierjes. Shampanja nuk ka nj origjin t qart dhe as shpiks. Shampanja sht krijuar vetvetiu". Ajo q Dom Perignon prziente nga fuit e depove t ndryshme, ishte gjithmon m e mir se vera origjinale, por megjithat ajo as n kohn e tij nuk ishte shkumzuese. Prve ksaj, ai zbuloi se si nga rrushi i kuq mund t prodhohej vera e bardh, duke i veuar shpejt lkurt e kuqe t rrushit nga lngu.

  Deri n shekullin e 18-t procesi i shkumzimit t vers nuk ishte vn re. Pozicioni verior i Shampanjs kushtzon fillimin e shpejt t t ftohtit n vjesht. Kjo bn q fermentimi shpesh t ndrpritet prpara se t jet shndrruar n alkool e gjith glukoza e rrushit. N pranver, kur temperatura rritet srish, fillon fermentimi dhe krijohet gazi q e bn vern t shkumzoj. Por deri n shekullin e 18-t kjo nuk u vu re, sepse vera depozitohej npr fui dhe gazi me kalimin e kohs dilte. Pas ksaj nisi periudha e shampanjs n shishe, e cila mori nxitje veanrisht pasi mbreti Luigj i 15-t i Francs lejoi pr her t par n vitin 1728 transportimin e shampanjs n shishe.

  Prmbajtja e lart e gazit t shampanjs n shishet e asaj kohe kishte shpesh efekt shkatrrues dhe u krijonte probleme t mdha tregtarve. Edhe n mesin e shekullit t 19-t ndodhte q nj prodhues t humbiste gati 50% t prodhimit t shampanjs s tij, sepse shishet nuk i bnin dot ball fuqis s gazit dhe shprthenin. Anglezt ishin preferues t mdhenj t vers pa gaz t Shampanjs qysh n shekullin e 18-t. Pr kt n Angli solln shum shpejt xhiro t mdha shitjeje edhe shishet e shampanjs me gaz.

  Madame Barbe-Nicole Cliquot-Ponsardin dhe zgjidhja e problemit

  Pas ksaj, erdhi Madame Barbe-Nicole Cliquot-Ponsardin, nj siprmarrse me vizion. Kjo zonj i dhuroi emrin e saj edhe ksaj marke nobl. Mjeshtri gjerman i kantins s saj, Anton von Mller, shpiku n vitin 1813 pultin pr przierjen n shishe, prej nga vera me shkum u b edhe m e kthjellt. Ky ishte nj avantazh i madh pr shitjen. Xhiroja u rrit. Nga disa qindra mij shishe t shitura n vitin 1785, n vitin 1845 u shitn 6,5 milion t tilla. Sot numri i shitjeve sht shumfishuar. Sasia m e madhe e shampanjs pihet n fund t vitit. 65% e t gjitha shisheve t shampanjs hapen n periudhn mes Krishtlindjeve dhe Vitit t Ri. N 2008-n Shampanja prodhoi gjithsej 300 milion shishe. Kjo do t thot q dy t tretat e ktyre 300 milion shisheve jan pir brenda nj jave.
  05/01/2010

  standart.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684
  gezuar xhuxhu.

  nese te bie rasti ndonjehere provo nje vere qe quhet sangue di giuda.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga land : 24-05-2010 m 11:38

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •