Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anëtarësuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379

    Çiftelia humb një mjeshtër

    Çiftelia humb një mjeshtër


    Më 29 dhjetor u nda nga jeta rapsodi i njohur Sali Mani, i cili jetonte në Detroit. Ai ishte 65 vjeç. Sali Mani ishte autori dhe interpretuesi me çifteli i këngëve popullore, ai i këndoi për disa dekada Malësisë, bukurive mahnitëse të kësaj krahine, patriotizmit të shqiptarëve dhe lirisë së Kosovës. Sali Mani e filloi aktivitetin artistik në vendlindjen e tij, Reç, pastaj e vazhdoi atë në Kelmend, Dukagjin dhe Koplik, ku u bë i njohur si artist i merituar. Ai mori pjesë në shumë aktivitete artistike lokale dhe kombëtare, duke e përfaqësuar me dinjitet folklorin e krahinës së Malësisë.

    Pas rënies së komunizmit në Shqipëri, në vitet ’90, Sali Mani emigroi me familjen; gruan, vajzën dhe dy djemtë, në Shtetet e Bashkuara. Edhe gjatë viteve që jetoi në emigracion ai mbeti një njeri shumë aktiv dhe patriot, që ia kushtoi artin e tij komunitetit të shqiptarëve të Miçiganit. Një koleg e tij kujton se "në një takim që kisha me artistin e madh e të merituar Sali Mani më tha se këto dy këngë, "Oj Kosovë hej t'u ngjat jeta" si dhe këngën "Moj e mira e bregut Cemit" i kishte krijuar për gjithë natën në hotelin “Grand”, Prishtinë, për arsye se programi ishte ndaluar, dhe atij iu ndalua të këndonte”.

    Arkivoli me trupin e artistit merituar Sali Mani është menduar të sillet në atdhe, ku do të prehet në Malësi të Madhe.


    05/01/2010

    standart
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anëtarësuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379


    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  3. #3
    Sali Mani ishte këngëtari që na nginte peshë zemrat me këngët e tija. Këngët e tij për ne kosovarët ishin himn.
    ( Fatkeqësisht në këtë forumin tonë nuk lejohet të flitet më shumë për shëmbëlltyrën e tij dhe nuk të lejohet të flasësh hapur, se o të quajnë enverist, o të quajnë komunistë).
    Sido që të jetë, Sali Mani për mua mbetet rapsodi më i respektuar dhe pak ka personalitete që më janë dhimbsur më shumë se ky kur kam dëgjuar për vdekjen e tij.
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 05-01-2010 më 21:20
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Vdekja
    Anëtarësuar
    20-06-2007
    Postime
    268
    Ishte dimri i vitit '95 kur njoha Z.Sali Mani ne Munchen ne nje turne koncerti .Mund te theme qe me dinjitet ,perveq muzikes ,e ka perfaqesu edhe popullin Shqiptar .

    Ngushllime familjes se ngushte dhe i qofte i lehte dheu .
    Nuk jam unë që ju thërras ,por jeni ju që vini tek unë!

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007
    ngushellime familjes mani
    JO SEKS PARA MARTESE

  6. #6
    pershendetje!!
    Kush din te me tregoi a ishte nga Shqipnia apo Mali i zi ?
    Nuk di asgje per kete kengetar.....

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anëtarësuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379
    Citim Postuar më parë nga Skifter Bjeshke Lexo Postimin
    pershendetje!!
    Kush din te me tregoi a ishte nga Shqipnia apo Mali i zi ?
    Nuk di asgje per kete kengetar.....
    jo, jo ishte nga korca, kushuri me pirro manin.
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  8. #8
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anëtarësuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Reç ka edhe në Dibër edhe në Shkodër. Sali Mani duhet të jetë nga Reçi i Shkodrës meqënëse ka lënë amanet të varroset në Malësinë e Madhe.
    Life's too short to remove USB safely.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anëtarësuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379
    Citim Postuar më parë nga Jack Watson Lexo Postimin
    Reç ka edhe në Dibër edhe në Shkodër. Sali Mani duhet të jetë nga Reçi i Shkodrës meqënëse ka lënë amanet të varroset në Malësinë e Madhe.
    drejt e ke,

    po lexoje pak cka shkrujt me siper...
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007
    Citim Postuar më parë nga Jack Watson Lexo Postimin
    Reç ka edhe në Dibër edhe në Shkodër. Sali Mani duhet të jetë nga Reçi i Shkodrës meqënëse ka lënë amanet të varroset në Malësinë e Madhe.
    edhe une e di se eshte bir i malesise se madhe
    JO SEKS PARA MARTESE

  11. #11
    Citim Postuar më parë nga Xhuxhumaku Lexo Postimin
    jo, jo ishte nga korca, kushuri me pirro manin.
    U rritsh o xhuxhumak edhe nga trupi edhe nga mendja...
    Malsia e mbishkodres eshte e ndare ne mes Shqipnis dhe Malit zi per ate pyeta se nga eshte Sali Mani .

    Jack Watson flm per spjegimin.

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anëtarësuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379
    Citim Postuar më parë nga Skifter Bjeshke Lexo Postimin
    U rritsh o xhuxhumak edhe nga trupi edhe nga mendja...
    Malsia e mbishkodres eshte e ndare ne mes Shqipnis dhe Malit zi per ate pyeta se nga eshte Sali Mani .

    Jack Watson flm per spjegimin.
    skifter bjeshke,

    te mos kesh njohuri per dicka, s'eshte gabim,

    po shprehja e paditurise tende ne ate menyre, tregon se ke nevopje shume per tu rritur,...

    lexo pak me shume, perpara se te besh pyetje naive ne forum.
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Besoja
    Anëtarësuar
    24-07-2008
    Vendndodhja
    Prrenjas, Shqiperi
    Postime
    3,260
    Ngushëllime familjes së të ndjerit!

  14. #14
    Citim Postuar më parë nga Xhuxhumaku Lexo Postimin
    skifter bjeshke,

    te mos kesh njohuri per dicka, s'eshte gabim,

    po shprehja e paditurise tende ne ate menyre, tregon se ke nevopje shume per tu rritur,...

    lexo pak me shume, perpara se te besh pyetje naive ne forum.

    Çka ka naive këtu o zoteri????????? Pyeta nga është?
    E di se ka qen nga Malsia ,dhe Malsia e Mbishkodres eshte e ndare mes dy shteteve, po ti nuk e dije kete??? tingellon si naivitet?
    ok o vella herave tjera do te marre leje nga ty se qfare te pyes , e qfare te them ...

    Ngushllime Familjes dhe miqeve te te ndjerit !
    Ndryshuar për herë të fundit nga Falco115 : 06-01-2010 më 15:06

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anëtarësuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379
    Citim Postuar më parë nga Skifter Bjeshke Lexo Postimin
    Çka ka naive këtu o zoteri????????? Pyeta nga është?
    E di se ka qen nga Malsia ,dhe Malsia e Mbishkodres eshte e ndare mes dy shteteve, po ti nuk e dije kete??? tingellon si naivitet?
    ok o vella herave tjera do te marre leje nga ty se qfare te pyes , e qfare te them ...

    Ngushllime Familjes dhe miqeve te te ndjerit !
    lexoje mire shkrimin cfare thote,

    Citim Postuar më parë nga Xhuxhumaku Lexo Postimin
    Çiftelia humb një mjeshtër


    Më 29 dhjetor u nda nga jeta rapsodi i njohur Sali Mani, i cili jetonte në Detroit. Ai ishte 65 vjeç. Sali Mani ishte autori dhe interpretuesi me çifteli i këngëve popullore, ai i këndoi për disa dekada Malësisë, bukurive mahnitëse të kësaj krahine, patriotizmit të shqiptarëve dhe lirisë së Kosovës. Sali Mani e filloi aktivitetin artistik në vendlindjen e tij, Reç, pastaj e vazhdoi atë në Kelmend, Dukagjin dhe Koplik, ku u bë i njohur si artist i merituar. Ai mori pjesë në shumë aktivitete artistike lokale dhe kombëtare, duke e përfaqësuar me dinjitet folklorin e krahinës së Malësisë.

    Pas rënies së komunizmit në Shqipëri, në vitet ’90, Sali Mani emigroi me familjen; gruan, vajzën dhe dy djemtë, në Shtetet e Bashkuara. Edhe gjatë viteve që jetoi në emigracion ai mbeti një njeri shumë aktiv dhe patriot, që ia kushtoi artin e tij komunitetit të shqiptarëve të Miçiganit. Një koleg e tij kujton se "në një takim që kisha me artistin e madh e të merituar Sali Mani më tha se këto dy këngë, "Oj Kosovë hej t'u ngjat jeta" si dhe këngën "Moj e mira e bregut Cemit" i kishte krijuar për gjithë natën në hotelin “Grand”, Prishtinë, për arsye se programi ishte ndaluar, dhe atij iu ndalua të këndonte”.

    Arkivoli me trupin e artistit merituar Sali Mani është menduar të sillet në atdhe, ku do të prehet në Malësi të Madhe.


    05/01/2010

    standart
    permendet rec, dukagjin, dhe koplik, pra jane vendbanime brenda shqiprise te 13. pastaj nga vet emri dhe mbiemri myslyman duket qe eshte nga malsia e madhe brenda shqiprise, trojet e malsise se madhe jashte shqiprise jane katolike.

    besoj se u sqarove...

    pse pyetja jote ishte ne rastin me te mire naive...
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •