Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 98
 1. #1
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874

  Kushtuar :"Dashurisė"!

  Isha lakuriq dhe ti me veshe,nuk kisha shtepi dhe ti ma dhurove!
  Nuk kisha as zemer por ti me dhe tenden dhe te betohem qe nuk besoja kaq shume tek ekzistenca jote...
  Por sot besoj sepse ti me tregove forcen,nje force e cila eshte rruga qe duhet te ndjek per te te pritur!!
  Ruga e vetme drejt dashurise jane syte....ne momentin qe jemi te dashuruar ndjejme nje dridhje te forte ne zemrat tona,te cilat na konfirmojne qe rruga drejt saj eshte e hapur!
  Mua ti me hape rrugen dhe te kjo rruge vendosa kartat e dashurise,ashtu sikur po beja nje loje ose vene nje baste lekesh....kurse ti me vure drejt rruges si nje karte qe te me tregoje qe ti vete ishe krijesa me e bukur!Nga fundi i zemres te them faleminderit....
  Sipas meje,ti je rruga qe me dha jeten dhe frymemarrjen e dyte,perpara shume veteve ti me tregove dhe me bere qe te kuptoja qe dashuria nuk ishte as nje loje kartash dhe as nje lloj basti,as nje festival meshkujsh apo femrash,as nje top ne nje loje tenisi!!!
  Me tregove qe dashuria eshte nje zemer e ftohte,e forte,e bute si floket e bores,e bardhe si bardhesia vete,per ate qe do ti falja shpirtin dhe besnikerine per gjithe jeten time,deri ne fund te kesaj jete!
  E kuptoj tani pse ti vishesh me nje fustan te bardhe,pse vishesh me bore ne dite te mira dhe te keqija,si rri ndonjehere e padukshme dhe ku askush nuk ta sheh dot ngjyren,as vullnetin tend qe behet i eger kur e lidhin dhe i keq kur e prishin,nuk dua te te nxij,nuk dua te te bej asnje lloj njolle ne fustanin tend te bardhe!Dua te te prek dhe kam kaq frike te te lendoj,kam kaq frike qe ti mund te me largohesh!!!!
  Ti me dhe prova qe ishe nje zemer e bekuar nga qiejt,qe ishe nje dashuri e cila nuk njeh fare limite,nje dashuri qe do me shoqeroje deri ne vdekje...
  Asnjehere smund ta imagjinoja qe dashuria ishte muri i jetes time,asnjehere!
  Nuk te besoja me pare,isha ne opozite me ty,por ti me dhe syte e tu,shpirtin tend te paster,butesine tende,drejtesine,bukurine dhe me the_"Fol per mua,folu te gjitheve!".
  Dashuri te dua shume sado larg qe ti te jesh....te dua perjete!
  "Carpe Diem"

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar DI_ANA pėr postimin:

  gjonpalaj (19-02-2015)

 3. #2
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Dashuria eshte art ku aktoret duhet te jene artiste te shkeqyer.
  Shpirti krijues vjen nga tensioni dinamik.
  Tensioni midis lirise dhe disiplines ...kaosit dhe rregullit ...te vjetres dhe te rese ....pasionit dhe rutines ....njohurive dhe besimit.
  Marredhiet permbajne te gjitha tensione dhe sfidat e lartpermendura.
  Ndryshimi midis romantikeve dhe ēdo personi tjeter eshte se romantiket pranojne keto tensione si sfida krijuese ndersa te tjeret i shikojne si kercenime per lidhjen tyre.
  Ti mund te jesh romantik pa ndryshuar veten tende.
  Ti mund te besh kompromise pa u vetekompromisur !
  Mund te ndryshosh pa humbur veēorite tua.
  Mund te japesh pa humbur asgje....
  Mund te mos jesh dakort por paqja eshte e nevojshme !
  Mund te ndjesh pa e humbur llogjiken dhe kontrollin.


  Carpe diem - Jeto te sotmen..........


  Dashuria nuk lendon ajo smund te lendoje eshte mungesa e dashurise ajo qe lendon!
  "Carpe Diem"

 4. #3
  maraklije Maska e bombona
  Anėtarėsuar
  09-02-2009
  Vendndodhja
  ne shkoder,ne shtepin time
  Postime
  4,714
  dashuria lendon edhe ateher kur eshte me teprice e dashur ana....
  meso nga e djeshmja,jeto te sotmen,shpreso per te ardhmen...

 5. #4
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Sytė e mi tė pėrlotur kėrkonin tė lexonin atė emėr. Buzėt e thara donin t’a thėrrisnin, por ato kater shkronja mė mblidheshin nė fyt, dhe prej buzėve dilnin vetėm ngashėrima. Pėrmes lotėve shikoja atė fytyrė, qė mė dukej sikur ishte bėrė e huaj , e pakapshme!
  Mundohesha t’a prekja, por sytė e tij mė largoheshin.
  Unė i flisja dhe ai smė kthente pėrgjigje,pasi nuk dinte ētė mė thosh,nuk mund tė mė jepte atė dashuri qź unė i dhuroja........
  Vrapoja pas tij, por rėra e ftohtė e plazhit mė pengonte.
  Dallgėt ngadalėsonin vrullin e tyre tė shpejtė pranė bregut, dhe talleshin me pėrpjekjet e dėshpėruara qė bėja!
  Dikur ato dallgė, qe tani mė shikonin me pėrēmim, shkumėzojnė tė gėzuara mbi trupin tim tė vetėm!
  Do tė doja qė dashuria tė mė merrte nė krahė dhe tė shkonin ashtu tė pėrqafuar drejt rėrės sė ngrohtė.
  Gishtėrinjtė e tij tė ngatėrroheshin nėpėr flokėt e gjatė, bjond , qė shkėlqenin nėn rrezet e buta tė diellit.
  Por tanimė, kujtimet e atyre ditėve janė kthyer nė njė makth pa mbarim.
  Ardhja e dimrit, sė bashku me rrezet e diellit, kish ftohur edhe zemrėn e tij.
  "Carpe Diem"

 6. #5
  i/e regjistruar Maska e [MaRiO]
  Anėtarėsuar
  29-01-2008
  Vendndodhja
  Ne Zemren e Asaj Qe Dua :)
  Postime
  1,127

  Unhappy

  Citim Postuar mė parė nga bombona Lexo Postimin
  dashuria lendon edhe ateher kur eshte me teprice e dashur ana....
  ashtu eshte dashuria si gjethet e vjeshtesh nje te fryre era bien ne tok qe do te thot qe dashuria jo perher esht fush me lule. Nuk mjafton vetem dashuria per te krijuar nje lidhje
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [MaRiO] : 06-01-2010 mė 12:17
  Kur e ke kėmbėn jashtė gremines ėshtė e lehtė tė japėsh kėshilla

 7. #6
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Citim Postuar mė parė nga [MaRiO] Lexo Postimin
  ashtu eshte dashuria si gjethet e vjeshtesh nje te fryre era bien ne tok qe do te thot qe dashuria jo perher esht fush me lule. Nuk mjafton vetem dashuria per te krijuar nje lidhje
  Po ishte dashuria Mario te gjithe te tjerat rregullohen! Ajo eshte me e rendesishmja.
  "Carpe Diem"

 8. #7
  Hap krahet e fluturoj...! Maska e zogu dukagjinas
  Anėtarėsuar
  15-06-2009
  Vendndodhja
  Nen embelsinee lotit Tend... !!
  Postime
  3,741
  Dashuria eshte shume e embel, aq shume sa ia kalon edhe mjalit te bleteve edhe kenges sone pranverore !!
  Askush nuk ta bėn atė qė ta bėn vetvetja !!

 9. #8
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,469
  Postimet nė Bllog
  1
  Nuk duhet ngaterruar "Dashuria" me "pasionin dashuror". Pasioni eshte ne fillim, dhe nuk eshte dashuri. Nese nje person e do ne pleqeri, ose deri ne castin e fundit te jetes, atehere mund te thuhet se kjo eshte: "Dashuri". (per te mos ngaterruar konceptet).
  Duaje te afermin tend si veten

 10. #9
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,660
  Dashuria....

  Ndjenja me e forte qe ka njeriu,po te mos ishte dashuria nuk do ishim neve sote ne kete bote...
  Kemi limdur nga Dashuria,jetojm me dashuri sepse ajo na mban ne jete dhe do te vdesim gjithashtu te dashuruar...
  nje ndjenje aq e forte qe me pershkon trupin,qe bene zemren time te rreh pa ndal me nje fuqi aq te madhe,qe bene syte e mi te vizellojn sa her qe e takoj,jam me te,apo edhe kur e kerkoj...
  Ca tik take zemre,qe ne moment te japin dridhje ne trup...9 te bene te lumtur,te bene te shohesh edhe ate qe nuk eshte,te bene te enderosh endera te bukura,dhe nje te ardhme me te mire te te shpresosh dhe plane per ate te ndertosh..)
  c'ka te shkruaj teper per kete ndjenje...
  Njeriu kur dashuron eshte me i lumturi ne bote... jeton per ate...per njeriun qe dashuron...


  Dashuria i kullon ujrrat e turbullta...
  Te gjitha brengat sherohen me dashurin...
  Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

 11. #10
  Dashuria ėshtė e domosdoshme pėr lumturin e njeriut. Vetė njeriu ėshtė i krijuar nga dashuria.
  Sa ėshtė e rendesishme dashuria per jeten e njeriut e tregon edhe fakti se dashurin e studiojnė shumė degė shkencore si: etika, estetika, psikologjia, sociologjia, teologjia etj.,,njerzit mė tė medhenj tė botės i kanė thurur dashuris vjersha, himne, kenge fjalime dhe predikime nga mė tė fuqishmet dhe mė tė bukurat.
  Por si ēdo gjė tjetėr edhe dashuria mund te keqperdoret, keqkuptohet, pėrbuzet, degradohet po edhe te komercializohet. Dashurin e vertetė nuk mund as ta blejme as ta shesim. Ajo ėshtė dhuratė qė njė person i jep personit tjeter,,dhuratė qe mund te pranohet me mirenjohje, dhe tė shperblehet po ashtu me dashuri...

 12. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-12-2009
  Vendndodhja
  itali
  Postime
  23
  nje gje eshte e sigurte, qe dashuria pa endrra s'na len kurr, e kur ta shofim veten se jemi duke pare endrra ne pike te dites me sy ēele, me siguri eshte "veper e dashurise", mos i paēim ndihmu ne me ndonje gje(zakonisht praktikojne alkool o ndonje substanxe).
  Kushedi ēka kishte me thene mister Platoni o mister Ciceroni po t'i lexonte keto pershkrime te dashurise?!!! Me siguri kur s'do te mundemi ta kuptojme!

 13. #12
  HoneY-BunnY √
  Anėtarėsuar
  10-10-2009
  Vendndodhja
  Mbi re...
  Postime
  2,710
  Te kam pasur enderr cast e ore,
  Enderr te trishtuar dhe te mire
  Po te jem vertete nje Pitagore
  Ti je teorema me e veshtire....
  U come 2 love not by finding the perfect person,
  but by seeing an imperfect person perfectly.

 14. #13
  HoneY-BunnY √
  Anėtarėsuar
  10-10-2009
  Vendndodhja
  Mbi re...
  Postime
  2,710
  Te dua, o i cmendur!E di qe te kam ne dore?E di se mund te te mbyt duke te puthur?
  T’i ve te dyja buzet e tua te bukura si dy karafile brenda buzeve te mia dhe t’i puth papushim derisa te te zihet fryma?
  U come 2 love not by finding the perfect person,
  but by seeing an imperfect person perfectly.

 15. #14
  HoneY-BunnY √
  Anėtarėsuar
  10-10-2009
  Vendndodhja
  Mbi re...
  Postime
  2,710
  Nga dashuria ne qiell u shtriva.Me kokė ne diell unė fjeta gjatė
  Dhe su pendova qe aq tė desha.Ndėrmėnd e kam tė tė dua prape
  U come 2 love not by finding the perfect person,
  but by seeing an imperfect person perfectly.

 16. #15
  Hap krahet e fluturoj...! Maska e zogu dukagjinas
  Anėtarėsuar
  15-06-2009
  Vendndodhja
  Nen embelsinee lotit Tend... !!
  Postime
  3,741
  Te dua sa diellin
  qe lind ne agim
  te dua sa ujin
  qe e freskon trupin tim !!

  Te dua sa yjet
  qe naten ma ndriqojne
  te dua sa dallendyshet
  qe praneveren lajmerojne !!

  Te dua sa lulet
  qe e hijeshojne Dukagjinin
  te dua sa bjeshket
  qe e treguan guximin !!

  Sa jeten time te dua
  te dua sikur ujin ne lume
  ti je gjithcka per mua
  andaj te dua kaq shume !!
  Askush nuk ta bėn atė qė ta bėn vetvetja !!

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar zogu dukagjinas pėr postimin:

  Xhenet.M.S. (17-11-2013)

 18. #16
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,781
  Enderroj dhe shpresoj,
  qe nje dite do te kem rastin,
  dhe une te dashuroj.

  te ndjej ket mrekulli,
  qe thuren poezi,
  aq shum kenge kendohen,
  dy zemra t'bashkohen.

 19. #17
  HoneY-BunnY √
  Anėtarėsuar
  10-10-2009
  Vendndodhja
  Mbi re...
  Postime
  2,710
  Citim Postuar mė parė nga EkOnOmIsTi Lexo Postimin
  Kjo po qe eshte dashuri e zjarrt

  Lol! Dashuri e zjarrt,per nje te cmendur nga nje e cmendur

  Me dashuro, me nje dashuri te zjarrte si deshira per te jetuar e per te vdekur,me dashuro me nje dashuri te embel si lenda qe nderton endrrat,kjo eshte gjithcka qe kerkoj nga ti.Do te doja te shihja me ty lindjen e nje dite te re dhe ta jetoja ne krahet e tu vazhdimin e saj..
  U come 2 love not by finding the perfect person,
  but by seeing an imperfect person perfectly.

 20. #18
  HoneY-BunnY √
  Anėtarėsuar
  10-10-2009
  Vendndodhja
  Mbi re...
  Postime
  2,710
  E kaluara me pelqen se te njoha ty, te tashmen e dua se jemi te dy, nga e ardhmja kam frike se mbetem pa ty...
  U come 2 love not by finding the perfect person,
  but by seeing an imperfect person perfectly.

 21. #19
  HoneY-BunnY √
  Anėtarėsuar
  10-10-2009
  Vendndodhja
  Mbi re...
  Postime
  2,710
  Shtrengojeni dhe perqafojeni fort,ledhatojeni pa pushim personin e zemres, dhurojini te gjithe dashurine tuaj.
  Tregojini ndjenjat tuaja me cdo ledhatim.
  Sepse eshte kaq shume e rendesishme te kesh DIKE te vecante,per ta dashuruar, per ta perqafuar,per ta puthur, per ta menduar, per ta shtrenguar, per ta ledhatuar...!
  U come 2 love not by finding the perfect person,
  but by seeing an imperfect person perfectly.

 22. #20
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Nje trendafil i kuq me rreze ngjyre ari,
  planet i bukur shume ku mbizoteron behari,
  nje qiell fort i kalter,nje diell qe perendon,
  nje yll qe rri i fshehur,po shpirtrat dominon.....

  Nje engjell shume i bukur i veshur me fustan,
  nje simfoni e bukur qe zemren po ma can,
  nje mrekulli e tete qe nuk e njeh shkaterrimin,
  kjo eshte dashuria.....asaj ja fal besimin!

  Edhe drita e yjeve udheton me mijera vjet ne hapesire,por vjen nje dite qe dikush e veshtron me admirim,duke gjetur shprese dhe embelsi te ajo.
  Dashuria eshte si kjo drite.
  As largesia,as mjergullat,as stuhite nuk mund te ndalin hapin e saj.
  Ajo eshte e pashmangshme!
  "Carpe Diem"

 23. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar DI_ANA pėr postimin:

  Rusnod (15-12-2013)

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •