Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 41
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Citim Postuar mė parė nga cvcx Lexo Postimin
    00.1% viruse = zero i thojn ksaj pune, per mendim tim defenitivisht esht nje kompleks ndoshta edhe semundje per ata qe mendojn se do te infektohen me viruse ne mac...
    Besoj se mundesh me e gjet vehten ne kete paragraf:

    Users of Apple Mac OS X have been encouraged by media advertising to believe their systems have never been exposed to malware. This culture has grown to a point where many users believe their systems are invulnerable to malware and always will be.

    Citim Postuar mė parė nga cvcx Lexo Postimin
    shembull ne nje krahasim windows dhe mac
    nese do pyesim google se e ka viruse per windows, mund te dalin ato OOjat e gOOgles nga desktopi ta hajn koken nga pergjegjet e pa fundme kurse tek mac mund te maresh ndonje mesazh nga kompanit si norton te cilat duhet arsyetuar produktin per shitje dhe per te cilin shum shpejt harrnimet qe do ti lshoj apple do ja mbyllin gojen.
    met vertet ende nuk me duket e arsyeshme nje program kunder viruseve per mac,thash edhe me lart kompleksiteti i personit gjithkah mund te dergoj, dhe keshtu mendojn shumica dermuse e perdorusve te sistemit mac, sepaku 99% nuk kan fare antiviruse dhe kjo esht e sigurt sepse jan disa forume qe kan frekuentim te madh dhe nje interes me i madh mund ti gjej te gjitha ato pergjegjet e mundshme..
    Besoj se raporti i numrit te shfrytezuesve te Windows ne krahasim me numrin e shfrytezuesve te Mac eshte i njejte ne me raportin e viruseve per windows ne krahasim me numrin e viruseve per Mac.

    As une nuk perdori antivirus ne Windows dhe nuk kam probleme, por kjo nuk do te thot asgje ne lidhje me sigurine e nje sistemi operativ.

    Per ata qe jane te interesuar te lexojne me detajisht rreth sigurise mund te lexojne ne kete faqe:

    http://www.macforensicslab.com/Produ...roducts_id=174

    PS
    Prej ketu eshte marrun citimi i eperm per perdoruesit e MAC OS

    PPS
    3 viruse te permendura nuk jane gadi zero, po TRE. Kjo ishte vetem pergjigje konkrete per pohimin Darwinit se per Mac ekzistojne ZERO viruse

  2. #22
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Per aq kohe sa Mac ka browser qe do te thote perdoret internet ne keto kompjutera, rreziku per te marre virus ekziston.
    Plus, ky sistem ka pika te dobeta ashtu sic ka windowsi.
    http://blogs.zdnet.com/security/?p=4870(Kur lexon kete faqe te duket si nje artikull i shkruar per windows lol)
    Ne warez faqe cracku faqe te tjera te keqia,ka infeksion me scripte,viruse,por ato viruse dhe scripte malware jane krijuar per windows dhe jo per mac,keshtu qe mac-u nuk infektohet.Por kjo nuk do te thote qe Mac-u eshte me i sigurte si sistem operimi.Eshte fat per Mac-un qe kodusa,njerez qe shkruajne kode per viruse nuk jane marre me ate pune te shkruajne viruse per mac-un,keshtu qe viruse dhe malware per mac ka pak.
    Faktore te tjere qe kane ndikuar ne mos shkruarjen e viruseve per mac.
    Perhapja e mac-ut ne perdorusa eshte e kufizuar per shkak te cmimit te larte.
    Mac-u nuk perdoret si windowsi si server,si makine per mbajtje databazash dhe te dhenash sensitive qe i shtyjne elemente kriminale te shkruajne kode virus per te vjedhur informacion sekret.
    Mac-u ne ambjente biznesi perdoret vetem nga artiste,agjensi reklamash,biznese botimi libra,revista dhe arti,keshtu qe shkrusat e virusave,nuk jane te motivuar, nuk shohin ndonje interes perse te shkruajne virus.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 04-01-2010 mė 20:07
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e xubuntu
    Anėtarėsuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    168
    Citim Postuar mė parė nga Uke Topalli Lexo Postimin
    "Security through obscurity" i thone kesaj pune. Mac OSX ka qene viktima e pare ne nje konference te hackerave ne Vancouver.
    viruset dhe exploit jan dy gjera te ndryshme, sistemet me base UNIX jane imun nga virus, por jo nga trojan ose malware te cilet kane nevoje per tu instaluar veprimin e utentit.Ne sistemet e basuar te UNIX politika e lejeve nuk mundeson infektimin nga virus.

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e xubuntu
    Anėtarėsuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    168
    Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
    Per aq kohe sa Mac ka browser qe do te thote perdoret
    Mac-u nuk perdoret si windowsi si server,si makine per mbajtje databazash dhe te dhenash sensitive qe i shtyjne elemente kriminale te shkruajne kode virus per te vjedhur informacion sekret.
    te kujtoj se shumica e serverve jan Linux, po te ishte sic thoni ju edhe per Linux do te kishte virus si windowsi

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Citim Postuar mė parė nga xubuntu Lexo Postimin
    viruset dhe exploit jan dy gjera te ndryshme, sistemet me base UNIX jane imun nga virus, por jo nga trojan ose malware te cilet kane nevoje per tu instaluar veprimin e utentit.Ne sistemet e basuar te UNIX politika e lejeve nuk mundeson infektimin nga virus.
    Shkurt do ti quajme malware (ky term nuk ben diskriminim mes virusit, trojanit, etj). Neqoftese nje sistem (cfaredo qofte) infektohet me trojan, viruset jane vetem nje hap mbrapa.
    Pjesen tjeter te postimit tend nuk e kuptova. Nqs e ke fjalen per exploitin i cili eshte perdore ne PWN2OWN konkursin, atehere mund te lexosh ne detaje per te ne faqe te ndryshme te internetit. Siperfaqesisht fjala eshte per "fly by exploit", ku shfrytezuesi nuk ka nevoj te bej asgje po vetem te vizitoj nje faqe te internetit. Paksa embarrassing per OS X.

    Une e kam cekur nje veti te Apple kur vie fjala tek siguria e SO te tyre. Jane shum te ngadalshem ne permiresimin e gabimeve te gjetura, madje deri ne 6 muaj ne krahasim me SO tjera.

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Citim Postuar mė parė nga xubuntu Lexo Postimin
    te kujtoj se shumica e serverve jan Linux, po te ishte sic thoni ju edhe per Linux do te kishte virus si windowsi
    Linux != Mac OS X mos je pakez jashte temes?

  7. #27
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Citim Postuar mė parė nga xubuntu Lexo Postimin
    te kujtoj se shumica e serverve jan Linux, po te ishte sic thoni ju edhe per Linux do te kishte virus si windowsi
    Linuxi ka pika te dobeta aq shume sa nuk numerohen.Ekzistojne mbi 250 versione linuks dhe te gjitha jane te pasigurta.
    Nje pjese virusesh percillen/perhapen nepermjet serverave linux Serveri qe te lidh me internetin perdor linuks,kur ti perdor windows merr infeksion,pra serveri
    linuks percjell infeksionin.
    http://www.linux-sec.net/Exploits/
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 05-01-2010 mė 21:05
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-04-2007
    Postime
    630
    [QUOTE=Uke Topalli;2545574]Besoj se mundesh me e gjet vehten ne kete paragraf:

    Users of Apple Mac OS X have been encouraged by media advertising to believe their systems have never been exposed to malware. This culture has grown to a point where many users believe their systems are invulnerable to malware and always will be.
    cka po thu bre!! fore te Justin Longut pom tregon mua, ato do ti gjesh ne youtube te gjitha edhe po aj esht shum cool ne rolin e ti pc vs. mac

    Besoj se raporti i numrit te shfrytezuesve te Windows ne krahasim me numrin e shfrytezuesve te Mac eshte i njejte ne me raportin e viruseve per windows ne krahasim me numrin e viruseve per Mac.

    As une nuk perdori antivirus ne Windows dhe nuk kam probleme, por kjo nuk do te thot asgje ne lidhje me sigurine e nje sistemi operativ.
    me thuaj injorant sepse nje pasqyr e kam perpara teje dhe ajo po reflekton injorancen.
    si mund te japesh nje raport keti stili?
    pot siguroj me gjith fuqin se macintosh perdor gati gati qdo profesionist, dizajn/audio/mjeksi/fizik apo i qfar do fushe ne bot dhe pot garantoj ate ne 99%, deshmoma te kundereten ti dhe jo linqe nese nuk esht keshtu.
    un kam kry kurse 18 muaj per audio dhe kemi pas 32 makina me os x dhe asnjera ska pas ndonje antivirus te instaluar sepse nuk esht ndi e nevojshme, por kjo mbetet e hapur sepse deri sa edhe ekzistojn programe mbrojtse per te un nuk mund te them ne mnyr totale se esht i siguruar, dhe nuk esht koha per ndonje alarmim.
    jam nje fans i macut por nuk mund ta injoroj windowsin sepse spkau prej tij jam duke shkruar ne ket moment dhe perdori me shum kur kam te bej me internetin, vet thua se ske ndonje antivirus ne windosin tuaj qe shkel miljona viruse e kendej qon pluhur me 3 virusat e gjetur permes googles. ketu ne fund me ben shum konfuz.
    pershendetje.

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Citim Postuar mė parė nga cvcx Lexo Postimin

    cka po thu bre!! fore te Justin Longut pom tregon mua, ato do ti gjesh ne youtube te gjitha edhe po aj esht shum cool ne rolin e ti pc vs. mac
    Neqoftese deshiron me polemizu atehere se pakten lexoj postimet deri ne fund! Ne postimin tim shkruan se nga eshte marre citati.

    Citim Postuar mė parė nga cvcx Lexo Postimin
    me thuaj injorant sepse nje pasqyr e kam perpara teje dhe ajo po reflekton injorancen.
    Injoranca jote shihet shume kjarte edhe pa pasqyre. Mjafton te lexohen postimet tuaja te shkruara me gjuhe me te vertete te dobet si dhe me shum pak vlere profesionale.

    Citim Postuar mė parė nga cvcx Lexo Postimin
    si mund te japesh nje raport keti stili?
    pot siguroj me gjith fuqin se macintosh perdor gati gati qdo profesionist, dizajn/audio/mjeksi/fizik apo i qfar do fushe ne bot dhe pot garantoj ate ne 99%, deshmoma te kundereten ti dhe jo linqe nese nuk esht keshtu.
    Ne vendin e punes sime aktuale prej 180 kompjuterave, 1 eshte Mac, 4 jane Linux dhe te gjithe tjeret jane Windows. Ne vendin e punes sime te mehershme nuk ka patur asnje Mac. Por ti mos u bazo ne ate qe them une, ja ku e ke faqen me shenime detaje rreth perhapjes se Sistemeve Operative ne bote:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_s...rating_systems

    Citim Postuar mė parė nga cvcx Lexo Postimin
    un kam kry kurse 18 muaj per audio dhe kemi pas 32 makina me os x dhe asnjera ska pas ndonje antivirus te instaluar sepse nuk esht ndi e nevojshme, por kjo mbetet e hapur sepse deri sa edhe ekzistojn programe mbrojtse per te un nuk mund te them ne mnyr totale se esht i siguruar, dhe nuk esht koha per ndonje alarmim.
    jam nje fans i macut por nuk mund ta injoroj windowsin sepse spkau prej tij jam duke shkruar ne ket moment dhe perdori me shum kur kam te bej me internetin, vet thua se ske ndonje antivirus ne windosin tuaj qe shkel miljona viruse e kendej qon pluhur me 3 virusat e gjetur permes googles. ketu ne fund me ben shum konfuz.
    pershendetje.
    Qenka shum lehte me te be konfuz edhe pse paske studiuar plot 18 muaj Shpresoj se deri tani e ke kuptuar se mua me irritojne shkrimet e pasakta dhe gjeneralizimet. Nuk mund te ecim perpara si shoqeri nese ne forum publik nuk i permbahemi fakteve. Ne drite te kesaj veshtroje postimin tim rreth numrit te virusave per Mac. Pra si pergjigje direkte ne pohimin KATEGORIK te darwinit se per Mac ekzistojne ZERO viruse.

    Pse te cudit fakti se une nuk kam nevoj per antimalware ne kompjuterin tim?

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-04-2007
    Postime
    630
    Citim Postuar mė parė nga Uke Topalli Lexo Postimin
    Neqoftese deshiron me polemizu atehere se pakten lexoj postimet deri ne fund! Ne postimin tim shkruan se nga eshte marre citati

    per kundrazi duket se ju nuk e lexuat linkun qe solle dhe per ate un ju referova Justin Longut shikoje:

    http://i45.tinypic.com/30ley2v.png

    aty shihet kjo video:

    http://movies.apple.com/movies/us/ap...ac_480x376.mov



    Injoranca jote shihet shume kjarte edhe pa pasqyre. Mjafton te lexohen postimet tuaja te shkruara me gjuhe me te vertete te dobet si dhe me shum pak vlere profesionale
    jam mesu me kesi lloj thenjesh nga ti dhe nga disa tjer qe shkruajn ne forum por un nuk merzitem aspak me ksi kategori njerzish qe nuk din te kuptojn me shum dialekte se nga aj fshat apo qytet qe jan rritur dhe kur skan qte thojn te fundit e kan ti nuk ditke as te shkruash. un jam nga prishtina dhe jam rritur e shkolluar neper evrope dhe kuptoj thuaj qdo dialekt te ciles do an qe ka shqipfoles dhe asnjeher nuk ju kam drejtuar dikujt qe nuk e flet gjuhen si un. edhe mos te haroj, me fal per caps lockun!!.
    ii sa palidhje gjithmon duke lujt ate ja ftofa ma ftofi dhe shum pak brenda temes.


    Ne vendin e punes sime aktuale prej 180 kompjuterave, 1 eshte Mac, 4 jane Linux dhe te gjithe tjeret jane Windows. Ne vendin e punes sime te mehershme nuk ka patur asnje Mac. Por ti mos u bazo ne ate qe them une, ja ku e ke faqen me shenime detaje rreth perhapjes se Sistemeve Operative ne bote
    nuk me kuptove mire sepse un e pata fjalen per njerz profesionist te profileve te ndryshme, per ty nuk edi se qfar esht ajo, firme apo ??, qe kan te gjith windowse ndoshta kontabilitet microsoft office? nese po ateher kisha than edhe ketu perdorni mac sepse microsoft office esht pranuar edhe vet nga microsofti qe ka dal shum me i sukseshem per mac se per windowse.
    e pata fjalen p.sh
    sod ska ansje video, film, dokumentar, televizione media te ndryshme apo dizajner qe nuk punojn me mac e mos te flasum per audio se met vertet behet per te qeshur pra kam fjalen per punet qe njihen shum ne boten e multimedias e qe per mendim tem zejn vendin me te madh ne teknologjin botrore, nuk dua te di per masen e madhe qe ka windows dhe qe shumica jan perdorus messegjer facebookstil email skype e ski kategorish, per ate as qe dua te i referohem wikipedias.

    Qenka shum lehte me te be konfuz edhe pse paske studiuar plot 18 muaj Shpresoj se deri tani e ke kuptuar se mua me irritojne shkrimet e pasakta dhe gjeneralizimet. Nuk mund te ecim perpara si shoqeri nese ne forum publik nuk i permbahemi fakteve. Ne drite te kesaj veshtroje postimin tim rreth numrit te virusave per Mac. Pra si pergjigje direkte ne pohimin KATEGORIK te darwinit se per Mac ekzistojne ZERO viruse.


    per pjesen e dyte pajtohem me ty per faktet dhe gjeneralizimet qe thua por duhet te ket edhe bukfalitet kur mer parasysh hapsesit e temes qe duket jo i sigurt reth pytjes per sigurin e molles dhe un prap e them dhe mendoj se nuk esht i nevojshum njer antivirus per mac, kisha nortonin per mac po disa vjet nuk me zuri asnje problem dhe nuk mu duk e arsyeshme te ze vend ne ram memorjen e kompjuterit tim dhe kjo esht tjetra arsye e pervojes time dhe un edi qe ty smund ta mbush mendjen por spaku aj qe ka dyshime reth siguris se molles te me lexon kete qe shkruajta.


    Pse te cudit fakti se une nuk kam nevoj per antimalware ne kompjuterin tim?
    paj me qudit dhe nuk pot genjej dhe asesi nuk e kuptoj qfar don te thuash? permend antimalware dhe paramendo sikur te instalosh ket softwerin antimalwarebytes me gjith opcionin premium (protection module) qe duhet paguar dhe do shihet qe 30% e siteve qe vizitohen jan te manipuluara apo te rezikuara nga krimbat.

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-09-2009
    Postime
    143
    Ok nejse disat thone ka viruse dhe jane perqindje shuum e vogel disat thone nuk ka ne regull? po neqoftese eshte i infektuar kompjuteri mac me virus, dhe nuk ka antivirus te instaluar, si ta shohi se eshte i infektuar apo jo
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 06-01-2010 mė 19:44

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-04-2007
    Postime
    630
    rinor.1

    Nuk ka mundesi ta kuptosh se a je i infektuar nese nuk ke Antivirus, Instalo nje te till per ta hequr marakun... Por para se ta besh kete bej Update Sistemit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga autotune : 06-01-2010 mė 18:25

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-09-2009
    Postime
    143
    Ok e kam llafin nese nuk e gjen antivirusi eshte virus qe nuk e gjen si ta shohi une tash a eshte i infektuar apo jo

    edhe une kam ne windows te installuar symantekun po besoj se ka ndonje virus kompjuteri im punen qe e ben nje antivirus nuk e ben tjetri?

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Citim Postuar mė parė nga cvcx Lexo Postimin
    jam mesu me kesi lloj thenjesh nga ti dhe nga disa tjer qe shkruajn ne forum por un nuk merzitem aspak me ksi kategori njerzish qe nuk din te kuptojn me shum dialekte se nga aj fshat apo qytet qe jan rritur dhe kur skan qte thojn te fundit e kan ti nuk ditke as te shkruash. un jam nga prishtina dhe jam rritur e shkolluar neper evrope dhe kuptoj thuaj qdo dialekt te ciles do an qe ka shqipfoles dhe asnjeher nuk ju kam drejtuar dikujt qe nuk e flet gjuhen si un.
    Ti neqoftese je nga Prishtina, atehere une jam nga Marsi!! Arsyeja se pse i referohem menyres tende te shkrimit eshte se shpesh here eshte veshtire me i percjelle postimet tuaja.

    Citim Postuar mė parė nga cvcx Lexo Postimin
    nuk me kuptove mire sepse un e pata fjalen per njerz profesionist te profileve te ndryshme, per ty nuk edi se qfar esht ajo, firme apo ??, qe kan te gjith windowse ndoshta kontabilitet microsoft office? nese po ateher kisha than edhe ketu perdorni mac sepse microsoft office esht pranuar edhe vet nga microsofti qe ka dal shum me i sukseshem per mac se per windowse.
    e pata fjalen p.sh
    sod ska ansje video, film, dokumentar, televizione media te ndryshme apo dizajner qe nuk punojn me mac e mos te flasum per audio se met vertet behet per te qeshur pra kam fjalen per punet qe njihen shum ne boten e multimedias e qe per mendim tem zejn vendin me te madh ne teknologjin botrore, nuk dua te di per masen e madhe qe ka windows dhe qe shumica jan perdorus messegjer facebookstil email skype e ski kategorish, per ate as qe dua te i referohem wikipedias.
    Le te shohim pra se a mund ta skjaroje pergjigjen time me shum. Une jam inxhenier i diplomuar dhe punoj si "Lead Programmer", ne departmentin tim (IT) asnjeri prej pese kolegeve te mi nuk perdore Mac. Ne departmentin e kontabilitetit(ekonomista te diplomuar) asnjeri nuk perdor Mac . Ne departmentin e dizajnit te kuzhinave (arkitekt dhe inxhenier) (fabrika jone prodhon kuzhina ekskluzive) nuk perdoret asnje Mac. Ne departmentin e marketingut perdoret nje Mac (punetore me shkolle te mesme). Ne departmentin e prodhimit (CNC makinat etj.) nuk perdoret asnje Mac. Ne departmentin e shitjes nuk perdoret asnje Mac e keshtu me rradhe. Sa me perket mua, ketu jane te perfshire plot profesionista te fushave te ndryshme por sidoqofte le ta zgjerojme fushen edhe me disa profesionista tjere. Tek mjeku i familjes sime perdoret Windows. Ne spitalin e ri ne qytetin tim (nje nder spitalet me moderne ne British Columbia) perdoret Windows dhe Linux. Ne policine e qytetit tim perdoret Windows dhe Linux. VANOC organizuesi i lojerave olimpike dimerore do te perdori SUN Solaris.

    Ne anen tjeter te spektrit patjeter qe do ti kesh shkencetaret. Pasi qe qenke ne Evrope, ja nje fakt interesant per ty: CERN ne bashkepunim me Institutin Fermi e kan krijuar Scientific Linux. Dominimi i Linux-it ne supercomputera eshte i padiskutueshem. Ne aspektin e dizajnit grafik (3D modeling, simulation etj) dominimi i Linux-it eshte perseri i padiskutueshem (shiko me detalisht ne faqet e SGI).

    Ja ku e ke listen e studiove qe perdorin Linux
    http://www.linuxmovies.org/studios.html

    Nuk e di si thua ti por mua me duket se koncepti yte i profesionistit eshte bukur i ngushte. Edhe ne aspektin gjeografik edhe ne aspektin e perdorimit te kompjuterave.

    Citim Postuar mė parė nga cvcx Lexo Postimin
    paj me qudit dhe nuk pot genjej dhe asesi nuk e kuptoj qfar don te thuash? permend antimalware dhe paramendo sikur te instalosh ket softwerin antimalwarebytes me gjith opcionin premium (protection module) qe duhet paguar dhe do shihet qe 30% e siteve qe vizitohen jan te manipuluara apo te rezikuara nga krimbat.
    Ate qe dua te them une eshte se ne kompjuterin tim nuk kam patur asnje virus e as ndonje lloj tjeter te malware, sepse nuk perdori programe te vjedhura dhe nuk i vizitoj web faqet e dyshimta. Edhe po te me ndodhte ndonje infeksion ne menyre manuale do ta pastroja kompjuterin ose do ta perfundoja ate instance te sistemit operativ (pasi qe ne kompjuterin tim ato jane virtuale)

  15. #35
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Citim Postuar mė parė nga rinor.1 Lexo Postimin
    Ok nejse disat thone ka viruse dhe jane perqindje shuum e vogel disat thone nuk ka ne regull? po neqoftese eshte i infektuar kompjuteri mac me virus, dhe nuk ka antivirus te instaluar, si ta shohi se eshte i infektuar apo jo
    Cdo infeksion me virus len pasoja ne pc(windows) dhe ne mac.Edhe sikur te mos kesh antivirus do veresh qe dicka nuk eshte ne rregull me kompjuterin.
    Kerko ne googel per simptomat qe te jep kompjuteri,psh kompjuteri ngrin kur klikon ne nje link,ose nje flashdrajv qe fut ne mac/windows menjehere i korruptohen te dhenat,ose del nje mesazh gabimi.Kerkon ne googel per keto simptoma dhe do zbulosh shkakun qe nje virus specifik shkakton keto pasoja.
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e xubuntu
    Anėtarėsuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    168
    [QUOTE=Uke Topalli;2548296]

    Le te shohim pra se a mund ta skjaroje pergjigjen time me shum. Une jam inxhenier i diplomuar dhe punoj si "Lead Programmer", ne departmentin tim (IT) asnjeri prej pese kolegeve te mi nuk perdore Mac. Ne departmentin e kontabilitetit(ekonomista te diplomuar) asnjeri nuk perdor Mac . Ne departmentin e dizajnit te kuzhinave (arkitekt dhe inxhenier) (fabrika jone prodhon kuzhina ekskluzive) nuk perdoret asnje Mac. Ne departmentin e marketingut perdoret nje Mac (punetore me shkolle te mesme). Ne departmentin e prodhimit (CNC makinat etj.) nuk perdoret asnje Mac. Ne departmentin e shitjes nuk perdoret asnje Mac e keshtu me rradhe. Sa me perket mua, ketu jane te perfshire plot profesionista te fushave te ndryshme por sidoqofte le ta zgjerojme fushen edhe me disa profesionista tjere. Tek mjeku i familjes sime perdoret Windows. Ne spitalin e ri ne qytetin tim (nje nder spitalet me moderne ne British Columbia) perdoret Windows dhe Linux. Ne policine e qytetit tim perdoret Windows dhe Linux. VANOC organizuesi i lojerave olimpike dimerore do te perdori SUN Solaris.
    cuditem qe nje inxhinier si ju mbron kaq shume windowsin, sistemin me skadent qe eksiston. eshte e vertete qe windowsi eshte sistemi me i perhapur ne bote, por kjo sdo te thote qe eshte me i miri, por eshte per shkak te politikave jo korrekte komercile te mikrosoft dhe injorances se shumices se utences.Nuk e di ku jetoni ju po ketu te une kush studion informatike perdor vetem Linux, dua te them qe nuk eshte i nivelit te utences se facebook qe mezi masterizon nje cd dhe as nuk e imagjinon qe eksistojne alternativa te tjera pervec windowsit.nderhyra ne kete discusion vetem sepse vura re qe mborehet nje sistem qe eshte qe i zhyt gjithmone njerzit ne nje injoranze informatike.
    te keshilloj Ubuntu, eshte nga me te thjeshtit sisteme GNU/Linux

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e xubuntu
    Anėtarėsuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    168
    Citim Postuar mė parė nga Uke Topalli Lexo Postimin

    Le te shohim pra se a mund ta skjaroje pergjigjen time me shum. Une jam inxhenier i diplomuar dhe punoj si "Lead Programmer", ne departmentin tim (IT) asnjeri prej pese kolegeve te mi nuk perdore Mac. Ne departmentin e kontabilitetit(ekonomista te diplomuar) asnjeri nuk perdor Mac . Ne departmentin e dizajnit te kuzhinave (arkitekt dhe inxhenier) (fabrika jone prodhon kuzhina ekskluzive) nuk perdoret asnje Mac. Ne departmentin e marketingut perdoret nje Mac (punetore me shkolle te mesme). Ne departmentin e prodhimit (CNC makinat etj.) nuk perdoret asnje Mac. Ne departmentin e shitjes nuk perdoret asnje Mac e keshtu me rradhe. Sa me perket mua, ketu jane te perfshire plot profesionista te fushave te ndryshme por sidoqofte le ta zgjerojme fushen edhe me disa profesionista tjere. Tek mjeku i familjes sime perdoret Windows. Ne spitalin e ri ne qytetin tim (nje nder spitalet me moderne ne British Columbia) perdoret Windows dhe Linux. Ne policine e qytetit tim perdoret Windows dhe Linux. VANOC organizuesi i lojerave olimpike dimerore do te perdori SUN Solaris.
    cuditem qe nje inxhinier si ju mbron kaq shume windowsin, sistemin me skadent qe eksiston. eshte e vertete qe windowsi eshte sistemi me i perhapur ne bote, por kjo sdo te thote qe eshte me i miri, por eshte per shkak te politikave jo korrekte komercile te mikrosoft dhe injorances se shumices se utences.Nuk e di ku jetoni ju po ketu te une kush studion informatike perdor vetem Linux, dua te them qe nuk eshte i nivelit te utences se facebook qe mezi masterizon nje cd dhe as nuk e imagjinon qe eksistojne alternativa te tjera pervec windowsit.nderhyra ne kete discusion vetem sepse vura re qe mborehet nje sistem qe eshte qe i zhyt gjithmone e me shume njerzit ne nje injoranze informatike.
    te keshilloj Ubuntu, eshte nga me te thjeshtit sisteme GNU/Linux
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xubuntu : 06-01-2010 mė 20:52

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e xubuntu
    Anėtarėsuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    168
    harrova, ju uroj nje nje vit te mbare 2010 edhe se me vonese
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xubuntu : 06-01-2010 mė 20:50

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Citim Postuar mė parė nga xubuntu Lexo Postimin
    harrova, ju uroj nje nje vit te mbare 2010 edhe se me vonese
    Edhe ty cdo te mire ne 2010-en. Sa per keshille rreth SO, sinqerisht te faleminderoj, por une e preferoj Fedoren. Kjo teme nuk eshte rreth mbrojtjes se nje SO apo sulmit te SO tjeter. Ketu behet fjale per mbyllje te syve, vetem pse e verteta nuk na konvenon. Eshte FAKT i padiskutueshem se Mac eshte thyer i pari ne konference te hackerave. Eshte FAKT i padiskutueshem se po ne kete konference Linux nuk eshte thyer. Eshte FAKT se Windows ME dhe Windows Vista jane SO me te dobeta qe microsofti ka prodhuar ne historine e vet. Eshte FAKT se Windows 7 eshte bukur sistem i mire. Eshte FAKT se IE 5- IE 8 ka qene shfletuesi me demshem. Eshte FAKT se IE 8 + eshte shfletues bukur i mire. Eshte FAKT se Apple eshte kompani shum me e keqe se Microsofti. Eshte FAKT se Microsofti nuk eshte kompani e mire. Eshte FAKT se per Windows eshte me se lehti te shkruhen programe, gje qe ja ka mundesuar dominimin ne treg. Eshte fakt se edhe pse teknikisht superior Linux kure nuk do t'ja rrezikoj poziten Windowsit perderisa te ekziston segmentimi kaq i madh i versioneve te Linuxit.

    Dhe se fundi nese mendon se jam shprehur jashte mase negativisht per Apple ose Mac OS, lexoje ndonje postim timin te mehershem ne lidhje me Vista ose ne temen pse linux eshte me i mire se windows. Shpresoj se atehere do te kuptosh se une nuk jam "fanboy" i asnje SO, dhe mundohem realisht me i vleresue SO te ndryshme dhe jo me i mbyll syte para dobesive evidente.

    Apple ka pritur rreth gjashte muaj per te mbyllur nje vrime te dokumentuar ne java. Hej ... i ka lene shfrytezuesit te gjinden si kush te dij per plot 6 muaj. A te duket kjo trajtim i ndershem i shfrytezuesve te Mac OS?

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-04-2007
    Postime
    630
    prej fillimi kam menduar qe edhe ju zoteroni nje mac kur merni aq shum guzim per te kundershtuar qdo gje qe lidhet me te.
    le pash zoten se te paska kaplu injoranca skjashmerisht,i thua vetit ingjinjer ne vancouver dhe kembgul brutashlisht kunder sistemeve mac per arsye qe i dini vetem ju, keshtu ndodhi edhe ne nje tem me heret kur ishte fjala per internet explorer dhe shum u mundove ta mbrosh kunder firefoxit por pa sukses, edhe pse jeni lead programer gje qe shum lidhet me profesionin qe po zoteron, keshtu vetem ne shqiptaret dim te bejm por diagnozen e kemi ende te pa zbuluar.ashtu si qenkeni larg nga toka pra ne mars aq edhe po terhjek paralele edhe deri ne cern dhe , te lutem mos me repliko me, pse i replikon nje personi me koncepte te ngushta, shum thjesht mos mi lexo postimet qe shkruaj.

    p.s
    paguaj nje mac instalo nje final cut nese do qe te kuptosh qka quajm video, thuaju kolegve tu perdorni photoshopin per mac sepse plugins punojn shum me shpejt dhe skan fare latency dhe do ju ngritet motivimi edhe me shum per te vizatuar kuzhinat.

    suksese

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •