Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e addam
    Anėtarėsuar
    28-06-2003
    Vendndodhja
    athine
    Postime
    118

    A mendoni se do te hyjme ne Bashkimin Europian ne 2010?

    shqiperia po ben progres te madh ne c'do fushe.jane shume ato programe qe ka marre shqiperia per ti realizuar .ne nismen e saj per tu futur ne EU.pran une mendoj se do hyme me shpejt.ju te dashur bashkeforumista,si mendoni?
    cohuni shqiptare prej gjumi cohuni edhe te gjithe me nje bese shterngohuni, e mos shikoni kisha e xhamia feja e shqiptarit eshte shqiptaria.........

  2. #2
    Ēufo Cufo o gjumash... Maska e Mau_kiko
    Anėtarėsuar
    06-03-2009
    Vendndodhja
    In the Jungle, the mighty Jungle!
    Postime
    1,576

    A eshte Shqiperia gati per te hyre ne Bashkimin Europian?

    A eshte Shqiperia gati per te hyre ne Bashkimin Europian?

    Deshira per te hyre ne Bashkimin Europian ndermjete Shqipetareve eshte e madhe. Te pakten, kjo eshte ajo qe propagandohet nga media dhe qeveria.
    Por ne te vertet sa prej Shqiptareve mendojne vertet per hyrjen e vendit tone ne BE? Sa prej nesh e kane si piksynim paresor hyrjen ne BE?
    Deri para disa kohesh, ceshtje kryesore kishim hyrjen ne NATO - dhe fatmiresisht sot jemi pjese e kesaj organizate. Por sa ka ndikuar kjo hyrje ne jetesen e popullit te thjesht Shqiptar?
    Nuk besoj se ka ndikuar shume, pervecese si reklame e shkelyer per nje fushate te fuqishme elektorale nga ana e qeverise.

    Nje numer i konsiderueshem i shtetasve Shqiptare sot po perballen me varferine e skajshme, me veshtirse nga me te ndryshme, dhe te themi te verteten, problemi i tyre i fundit eshte hyrja ne BE e Shqiperise.
    Do doja te dija, cte mire te tejskajshme kemi nga hyrja ne BE qe propagandohet kaq shume nga Qeveria dhe Media, kur ne fakte, me kete ceshtje duhet te merremi ne fund fare.
    Probleme te vertaeta per mendimin tim jane mireqenia e familjeve shqiptare, qofshin keto ne fshat apo qytet. Ku duhet . Mireqenia dhe rregullimi i spitaleve, qe te kemi nje sistem shendetsor sa me efikas dhe qe shqipetaret te mos robtohen per te vajtur jashtshtetit per nje mjekim me te mire, per te vajtur jashtetit per ti shpetuar mjerimit te spitaleve te vendit tone.
    Problem mbetet arsimimi, ku shume shkolla nuk kane nje vend te vertet per te dhene mesim, nuk plotesojne as kushtet minimale te mireqenies se nxenesve. Nuk kemi nje sistem efikas arsimor ne mesimdhenie, ku disa mesues vetem pse kane nje mik ose te aferm me pak pushtet, fitojne postet e tyre, poste per te cilat nuk jane aspak pergjegjes.
    Problem mbetet mireqenia e ambjenit, ku pislleku dhe beturinat shihen kudo, dhe ku zona me e paster ne tirane e Shqiperi, eshte zona e bllokut ne Tirane, pasi patrohet me cdo dite.
    Problem mbeten rruget e pa rregulluara, ku per te mbaruar nje rruge duhen vite, dhe me e bukura, perurimet behen gjithnje ne prag Zgjedhjesh.
    Problem kemi turizmin, nga ku vendi yne duhet te ishte me i vizituari ne Ballkan, pasi ka pika turistike malore, antike dhe detare. Po ku jemi sot per sot me turizmin? KURRKUND jemi.
    Te vetme gjera qe marrim jane premtime boshe dhe shpresa te pafundme.
    Dhe gjithcka qe e mund te bejme te sakte e bejme per hir te "permbushjesh se kerkesave per statusin e vendit kandidat, dhe per statusin e vendit qe do te udhetoj ne Europe pa viza"
    Kur dpo ndergjegjesohemi te bejme dicka te sakte, jo sepse na e kerkojne te tjeret por sepse eshte e sakte per mirqenien e vendit tone???



    Problemet jane pafund, dhe kam lene shume papermendur. Dhe me thoni ju njerez, a jemi gati ne per tu futur ne BE?
     /l、
    (゚、 。 7
     l、 ~ヽ   
     じしf_, )ノ
    ...e Dio disse kung e kung fu...
    哈哈

  3. #3
    Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
    Anėtarėsuar
    09-09-2007
    Postime
    3,698
    me duket se po e nxiros pak realitetin ombjektiv ...

    dikur ish-presidenti salis merret 30,000 leke - sot kryeministri salis merr 1000 here me shume ...

    e pakte eshte kjo arritje ... aty afer jane edhe bezhdilat ... edhe kjo nuk e shte e pakte ...

    dikur asnjeri nuk dilte jashte vendit pa ndonje cop mishi mbetur ne tel me gjemba apo ne gojen e qenit te kufirit (kur ishte me fat qe nuk hante disa kokrra plumbi) ...

    tani kushte doje eshte i lire te dale ... me viza dhe pa viza ... jo me dhjetra e qindra, por me mijra ...

    mjafton qe nuk i behen pengese qeverrise "time" ...

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
    Anėtarėsuar
    25-01-2004
    Vendndodhja
    Larg vendlindjes i pa shpi..
    Postime
    4,220
    Asht ka ja mbyll dyert Edi Rama si po e shof se gati ishte.
    Mė gėnjeu pasuria, jeta vrap mė iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka nė dhe tė huaj do tė vdes..

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anėtarėsuar
    06-01-2008
    Postime
    7,511
    Jemi gati te hyme ne bashkimin europian...por edhe gati te dalim nga europa.. si kontinent.

  6. #6
    RRuge e gjate me duket.duhen rregulluar shume gjera akoma sma mer mendja pa plotsuar kerkesat te hyjme dhe sidomos me kta politikan te persosur qe kemi.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e safinator
    Anėtarėsuar
    29-06-2011
    Postime
    711
    Me duket se me premisat qe kemi tani as ne 2020 nuk hyjme.
    Ne 2003 mendohej ndryshe.

  8. #8
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anėtarėsuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    po as njiher nuk do hym hiqini shpresat ....
    zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

  9. #9
    i/e larguar Maska e SKRAPARI
    Anėtarėsuar
    13-01-2005
    Postime
    867
    shqiperia, bosnja dhe turqia mund te futen ne evrope pas 10 vjetesh

  10. #10
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anėtarėsuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    Citim Postuar mė parė nga SKRAPARI Lexo Postimin
    shqiperia, bosnja dhe turqia mund te futen ne evrope pas 10 vjetesh
    shifke ondra me sy hap me duket ....
    zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

  11. #11
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anėtarėsuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar mė parė nga Tironcja_BLN Lexo Postimin
    shifke ondra me sy hap me duket ....

    Po te rregulohet edhe pake me mire jeta e qytetareve shqipetare ,bile bile qe s'na ha palla per BE .

    C'ka i mungon Shqiperise, dhe gjithe shqipetareve qe ata mos te jene ne BE ???

    Kete ekonomi qe reklamon BE , nuk eshte ekonomi e djersit te BE ,pore ata per c'do dite vrasin dhe masakrojne njeres ne vendet e varfura, duke i grabitur dhe vjedhur pasurite e shteteve jashte evropes.

  12. #12
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anėtarėsuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar mė parė nga safinator Lexo Postimin
    Me duket se me premisat qe kemi tani as ne 2020 nuk hyjme.
    Ne 2003 mendohej ndryshe.
    Per fate te keqe ndoshta BE , ne vitin 2020 nuk do te ekzistoje fare .Po qe se shqipetaret bashkepunojne me sinqeritet ndermjet veti nuk kemi nevoje fare per BE .

    S'kemi nevoje per BE ,pore ne shqipetaret kemi nevoje te largojme kriminelet nga Qeverite shqipetare ,se per ndryshe shqipetaret munde ta rregullojne standardin jetesore bile bile shume me mire se ne BE.

  13. #13
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anėtarėsuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    Citim Postuar mė parė nga TetovaMas Lexo Postimin

    Po te rregulohet edhe pake me mire jeta e qytetareve shqipetare ,bile bile qe s'na ha palla per BE .

    C'ka i mungon Shqiperise, dhe gjithe shqipetareve qe ata mos te jene ne BE ???

    Kete ekonomi qe reklamon BE , nuk eshte ekonomi e djersit te BE ,pore ata per c'do dite vrasin dhe masakrojne njeres ne vendet e varfura, duke i grabitur dhe vjedhur pasurite e shteteve jashte evropes.
    sa gjera i mungojn shqiptarve atje as edhe njiher nuk do hyn ne BE se njerzit duhet ndryshuar atje po nuk ke si ti ndryshosh ato te gjith se shumica jan kafsh dhe kafsh do mbeten...jan gjera qe po shofim me sy dhe cfare japin dhe lajmet...ti thua qe vrasin te varfer po cfare po bejn shqiptaret ne shqiperi vrasin njoni tjetrin per nji celular ose babi femin e femia baben si i thau ketyre gjerave ti???
    une nuk kam fare shpresa 0% dhe as nuk e coj mendjen ndonjiher qe do hym ne BE keq me vjen po ky esht realiteti
    une nuk edi ku jeton ti po shko jeto i her ne shqiperi dhe flasim prap ne...aa ne qoft se jeto atje athere te pelqen si jetojn dhe si keqtrajtojn njeri tjetrin etj etj
    zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

  14. #14
    Rob~i~Allahut . Maska e Al-Mustafa
    Anėtarėsuar
    26-11-2011
    Postime
    88
    Citim Postuar mė parė nga Tironcja_BLN Lexo Postimin
    sa gjera i mungojn shqiptarve atje as edhe njiher nuk do hyn ne BE se njerzit duhet ndryshuar atje po nuk ke si ti ndryshosh ato te gjith se shumica jan kafsh dhe kafsh do mbeten...jan gjera qe po shofim me sy dhe cfare japin dhe lajmet...ti thua qe vrasin te varfer po cfare po bejn shqiptaret ne shqiperi vrasin njoni tjetrin per nji celular ose babi femin e femia baben si i thau ketyre gjerave ti???
    une nuk kam fare shpresa 0% dhe as nuk e coj mendjen ndonjiher qe do hym ne BE keq me vjen po ky esht realiteti
    une nuk edi ku jeton ti po shko jeto i her ne shqiperi dhe flasim prap ne...aa ne qoft se jeto atje athere te pelqen si jetojn dhe si keqtrajtojn njeri tjetrin etj etj
    Nuk ke faj jo se sa gjera i mungojne shqiperise , per 100 vitet e ardhshme ndoshta do te hyje por tani edhe sikur te doje nuk do ta lejojne nga faktore te tjere.

  15. #15
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anėtarėsuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar mė parė nga Tironcja_BLN Lexo Postimin
    sa gjera i mungojn shqiptarve atje as edhe njiher nuk do hyn ne BE se njerzit duhet ndryshuar atje po nuk ke si ti ndryshosh ato te gjith se shumica jan kafsh dhe kafsh do mbeten...jan gjera qe po shofim me sy dhe cfare japin dhe lajmet...ti thua qe vrasin te varfer po cfare po bejn shqiptaret ne shqiperi vrasin njoni tjetrin per nji celular ose babi femin e femia baben si i thau ketyre gjerave ti???
    une nuk kam fare shpresa 0% dhe as nuk e coj mendjen ndonjiher qe do hym ne BE keq me vjen po ky esht realiteti
    une nuk edi ku jeton ti po shko jeto i her ne shqiperi dhe flasim prap ne...aa ne qoft se jeto atje athere te pelqen si jetojn dhe si keqtrajtojn njeri tjetrin etj etj
    Une pajtohem me ju pjeserishte ,pore ne nuk munde ta qaujme nje popull te tere kafshe si qe shpreheni ju . Ndoshta ne Shqiperi kafshe munde te jene politikanet dhe ata njeres qe i udheheqin institucionet se populli i shkrete nuk ka c'ka te beje ,kurre dihet se ne Shqiperi mbyzoteron korrupcioni , krimi i organizuare dhe tradhetia ndaj kombit .
    Personalishte une jetoje vete ne BE , pore sikur mos te ekzistoje ligji , te garantoje se vete popullata ne BE , e shkateron shtetin per nje nate. Une jame i interesuare qe Shqiperia dhe gjithe shqipetaret te edukohen se pari ekonomikishte kombetarishte dhe te rregullojne shtetin me ligje ,sa per BE .eshte nje problem shume i vogel .

    Sa per vrasjet me njeri tjetrin ,shqipetaret do te vriten edhe mbasi te anetaresohen ne BE . Vrasje ka ku do ne bote ,bile bile ne BE, ka tragjedi edhe me te medha se sa ne Shqiperi. Simbas statistikave jo zyrtare rinia evropiane aktualishte 30% e popullates ne BE ,vuajne nga semundjet psyqike.

  16. #16
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anėtarėsuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar mė parė nga Al-Mustafa Lexo Postimin
    Nuk ke faj jo se sa gjera i mungojne shqiperise , per 100 vitet e ardhshme ndoshta do te hyje por tani edhe sikur te doje nuk do ta lejojne nga faktore te tjere.
    Me siguri me njeres si ju Shqiperia nuk do te anetaresohet asnjehere ne BE .Rinia dhe studentet shqipetare jane frigacak dhe pesimiste. Nje pjese e madhe ne e dime se fajtore kryesore ne Shqiperi eshte politika ,pore ku jane rinia qe kete politike ta shkaterojen dhe te vendosin rrende dhe ligje ne kete shtete . Politikanet jane si peshkaqente ,ata gjiajne vetem kurre deti ka dallge .

    Mos mendoni se Shqiperine do ta rregulloje dikush tjeter, per vec se duhet vete shqipetaret ta rregullojne ate .

  17. #17
    Rob~i~Allahut . Maska e Al-Mustafa
    Anėtarėsuar
    26-11-2011
    Postime
    88
    Citim Postuar mė parė nga TetovaMas Lexo Postimin
    Me siguri me njeres si ju Shqiperia nuk do te anetaresohet asnjehere ne BE .Rinia dhe studentet shqipetare jane frigacak dhe pesimiste. Nje pjese e madhe ne e dime se fajtore kryesore ne Shqiperi eshte politika ,pore ku jane rinia qe kete politike ta shkaterojen dhe te vendosin rrende dhe ligje ne kete shtete . Politikanet jane si peshkaqente ,ata gjiajne vetem kurre deti ka dallge .

    Mos mendoni se Shqiperine do ta rregulloje dikush tjeter, per vec se duhet vete shqipetaret ta rregullojne ate .
    Jam shum dakord me ty sepse nuk e kam pushtetin une ne doresepse po ta kem une me te pasur se amerika do ta bej , por ce do se nuk e kemi ne ne dore .

  18. #18
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anėtarėsuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar mė parė nga Al-Mustafa Lexo Postimin
    Jam shum dakord me ty sepse nuk e kam pushtetin une ne doresepse po ta kem une me te pasur se amerika do ta bej , por ce do se nuk e kemi ne ne dore .
    Shqieria edhe sote eshte me e pasur se Amerika . Vellai mire ,personalishte une pervec nje nacionalizmi kombetare qe kishem ne shpirtin time ,sote nacionalizmin kombetare e kame ndryshuare ne nacionalizem ekonomike .

    Shqiperia do te jete vende i shejte si Meka, dhe Mediana, per shqipetaret ne evrope dhe bote .Vetem tre milion shqipetare jashte shtetit ame te vizitojne Shqiperine ne pushimet verore Shqiperia do te jete vendi me i pasur ne evrope . Per c'do here qe kame viziruare Shqiperine ne stinen e veres per pushime verore kame harxhuare per 10 dite 1000 euro , po te vazhdojme ne shqipetare dhe te investojme ne Shqiperi, ne te gjitha fushat -BE, nuk do te kete shume vlere per ne si shqipetare. Maqedonia aktualishte industri dhe teknologji ka vetem emigracionin . 300,000 shqipetare mergimtare jane duke e permbajtur Maqedonine ekonomikishte , per c'fare arsye ne shqipearet mos ti harxhojme parate tona ne Shqiperi ??

    Shqiperine duhet ta ndertojme vete ne shqipetaret , dhe njekohesishte duke i zhdukur tradhetaret te korruptuarit dhe gjithe ata te cielt nuk jane duane te mirren vendit dhe kombit tone .
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga TetovaMas : 28-11-2011 mė 11:38

  19. #19
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anėtarėsuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    Citim Postuar mė parė nga TetovaMas Lexo Postimin
    Une pajtohem me ju pjeserishte ,pore ne nuk munde ta qaujme nje popull te tere kafshe si qe shpreheni ju . Ndoshta ne Shqiperi kafshe munde te jene politikanet dhe ata njeres qe i udheheqin institucionet se populli i shkrete nuk ka c'ka te beje ,kurre dihet se ne Shqiperi mbyzoteron korrupcioni , krimi i organizuare dhe tradhetia ndaj kombit .
    Personalishte une jetoje vete ne BE , pore sikur mos te ekzistoje ligji , te garantoje se vete popullata ne BE , e shkateron shtetin per nje nate. Une jame i interesuare qe Shqiperia dhe gjithe shqipetaret te edukohen se pari ekonomikishte kombetarishte dhe te rregullojne shtetin me ligje ,sa per BE .eshte nje problem shume i vogel .

    Sa per vrasjet me njeri tjetrin ,shqipetaret do te vriten edhe mbasi te anetaresohen ne BE . Vrasje ka ku do ne bote ,bile bile ne BE, ka tragjedi edhe me te medha se sa ne Shqiperi. Simbas statistikave jo zyrtare rinia evropiane aktualishte 30% e popullates ne BE ,vuajne nga semundjet psyqike.
    une nuk thash qe te gjith jan kafsh nuk e shkrujta une TE GJITH JAN...sa per korrupcionin vet njerzit atje e bejn pse kush dhe mos tja vejm fain vetem politikanve se dhe populli edi se si jan po ato votojn etj etj....edhe ne shqiperi ka ligje po nuk i zbaton njeri ti shif ja nji gje qe cdo njeri mundet ta bej edhe pse do kohe....cigarja nuk lejohet me u pi me neper kafe ose si vende QTU apo jo..ne shqiperi te gjith e pin nuk pysin nuk dun me u mesu kush ja ka fain ketu politikanet dhe ketu...amon telutem se nuk dun vet njerzit..sa per vrasje ka gjith anej kjo dihet po esht nji shembull qe atje per dite por perdite po ndigjojme keshtu gjerash ketu me vjen keq qe nuk po paksohen!!!
    zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

  20. #20
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    07-11-2011
    Postime
    47
    Citim Postuar mė parė nga TetovaMas Lexo Postimin
    Shqieria edhe sote eshte me e pasur se Amerika . Vellai mire ,personalishte une pervec nje nacionalizmi kombetare qe kishem ne shpirtin time ,sote nacionalizmin kombetare e kame ndryshuare ne nacionalizem ekonomike .

    Shqiperia do te jete vende i shejte si Meka, dhe Mediana, per shqipetaret ne evrope dhe bote .Vetem tre milion shqipetare jashte shtetit ame te vizitojne Shqiperine ne pushimet verore Shqiperia do te jete vendi me i pasur ne evrope . Per c'do here qe kame viziruare Shqiperine ne stinen e veres per pushime verore kame harxhuare per 10 dite 1000 euro , po te vazhdojme ne shqipetare dhe te investojme ne Shqiperi, ne te gjitha fushat -BE, nuk do te kete shume vlere per ne si shqipetare. Maqedonia aktualishte industri dhe teknologji ka vetem emigracionin . 300,000 shqipetare mergimtare jane duke e permbajtur Maqedonine ekonomikishte , per c'fare arsye ne shqipearet mos ti harxhojme parate tona ne Shqiperi ??

    Shqiperine duhet ta ndertojme vete ne shqipetaret , dhe njekohesishte duke i zhdukur tradhetaret te korruptuarit dhe gjithe ata te cielt nuk jane duane te mirren vendit dhe kombit tone .
    Shqipetari sot eshte me shume individualist,dhe nese Ti dhe shqipetare te tjere si puna jote,vazhdojne te permendin ndihmen nga keto emigrant,ateher prespektiva per zhvillim do jete me e vogel..Cdo dite vazhdojme e shikojme renie te te ardhurave nga emigrantet,Nese ti,ke ardhe dhe ke shpenzuar 1000 euro(fjala jote kjo) vitin tjeter do e diskutosh nese ishe i kenaqur nga keto pushime,dhe perseri do vish,ateher do e kuptosh se paske shpenzuar kot,dhe do zgjedhesh nje vend tjeter per te kaluar pushimet,ku dhe sherbimi do jete me i mire.......(nuk te njoh personalisht,por e di se askush nuk ndahet i kenaqur nga pushimet ne shqiperi,ti me mire dergoju te afermeve te tu 100 euro,e shko kaloji pushimet ne spanje ose gjetke,ne kete menyre jan te kater palet te kenaqur,ti,te afermit,vendi ku do kalosh dhe shqiperia....)

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •