Close
Faqja 2 prej 19 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 373

Tema: Koh alamane

 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga mondishall Lexo Postimin
  Un dhe liria

  Liria vuan teprin e saj
  Un teprin e liris vuaj
  Trsisht i plot n gjysmak
  Trsisht gjysmak i plotsuar.

  Liria vuan mashtrimin e vetes
  Un mashtrimin e liris vuaj
  E prap besnik i liris mbetem
  Besnik i liris s mashtruar.

  Un dhe liria, ironi e kohs
  Liria dhe un, koh e ironis
  Nuk di nga njeri-tjetri 'morrm
  'dham? Po ja le historis!  shum domethense dhe e vertet , pershkrim teper i bukur.
  Mondi shkrun me zemer.
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga mondishall Lexo Postimin
  Kam mall heshtjen

  M lini pak aste vetm
  Jo, mos ikni!
  Me heshtjen tuaj, dua t rri
  Zhurmat n padurim arritn
  ________________N shurdhri!

  Pak aste vetm, ju lutem
  Jo, mos ikni!
  E dua vetmin tuaj
  Ve zhurmat e zrave, tutje
  _____________Tutje, larguar!

  Jo, mos ikni!
  Bashk n vetmi, nj ast
  Heshtjen njeri-tjetrit t'i dgjojm
  ________________Kam mall!


  Sa te vetmuar jem sot e sa kem nevoj per heshtjen....
  isha pram ne nji fest ku pash njerz qe i njof, sa u gezova por sot kam nevoj heshtjen se njerzit kan marr tatpjeten.....

  Mondi je teper i zgjuar vargjet tua jan ne krahasim me Rilindasit.
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime
  Te falenderoj e pershendes mikja ime e vjeter dhe gjithmone dashamirese, Dorontina. Kuptoj mendimin e revolten tende per kete kohe vertet calamane, qe mua me ka mbetur vec me vargje ta fshikulloj. Shendet e lumturi te uroj.
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime
  N djall vafsh, koh gjysmake!

  S'dashke t mbshtetesh n supet e mia,
  _____________________koh alamane
  Msuar je t ecsh nga vetja devijuar
  M duhet t t le n kohthyerjen gjysmake
  Edhe pse s'bj dot pa ty, por as ti pa mua.

  Ky ters jetsor, nga ku mbarsjen e pati
  N 'hon, n 'penges, kmbkohn ma theu?
  Nuk linda njeri-gafore, q t ec s prapthi
  As njeri-perndi, t kem forc Anteu.

  N djall vafsh athere, gjysmakja ime koh!
  Zvarritur n t pafsha, mshir s'kam pr t patur
  Sizifit n i ngjas, kjo prap s'do t thot
  Q gurin e mundimshm, nj dit s'kam pr ta flakur!
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 5. #25
  Shefki Meka
  Antarsuar
  20-11-2008
  Postime
  540
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Mos u udit moj bot
  Ti je udia vet
  Jam mbret q s'rri n fron
  Jam koh pr tjetr jet.[/QUOTE]


  E bukur,Mondi!

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime
  Te pershendes Salamanda...


  Tjetr koh

  Kshtu me ty ndjehem
  Akoma fillim
  Jo, nuk gnjehem
  Q ka dhe mbarim.

  Fillimit mbeta
  E kjo do t thot
  Q me ty jeta
  Krijon tjetr koh.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime
  O kundrshtar!

  Nuk vras
  Mos m vrit
  Njeri-tjetrin mos vrasim!
  M pas
  Un e ti
  Me 'gjuh do flasim?!

  M lufto
  T t'luftoj
  Me t fjals arm!
  M fito
  T t'fitoj
  Dhe nga fillimi prap!

  Jam njeri
  Njeri je
  M tej s'di se 'ka.
  Ama di
  Q ky dhe
  Prap se prap na mban!
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime

  M thoni!

  Jam i dehur kt ast
  Nuk di nse them gnjeshtra
  T vrtetat ve ju m'i kuptoni
  Kt ast n dorn tuaj mbeta!

  M thoni pas dehjes, m thoni!
  Kush isha, kush s'isha n fakt
  Nse prap t dehur m doni
  Un dehem dhe pa pir, n ast!
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 9. #29
  Larguar..
  Antarsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime n 14 postime
  Citim Postuar m par nga mondishall Lexo Postimin

  M thoni!

  Jam i dehur kt ast
  Nuk di nse them gnjeshtra
  T vrtetat ve ju m'i kuptoni
  Kt ast n dorn tuaj mbeta!

  M thoni pas dehjes, m thoni!
  Kush isha, kush s'isha n fakt
  Nse prap t dehur m doni
  Un dehem dhe pa pir, n ast!

  I dashur Mondi vazhdo me krijimin e poezive te bukura. Te lumte.

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime
  Po vazhdoj gloreta me falenderimin per ty dhe pershendetje....

  Ti je...

  T ndjej dhe ty q s'je imja
  Ashtu si ndjej far' nuk kam
  Me ty as mkatin s'e njihja
  Dhe prap me ty s'bj mkat.

  Ti je e pamundura ime
  E mundura ve n dshir'
  Mbetur nj bot fantazie
  Q bots reale s'ju bind.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime
  Origjina ime

  Nats kthehem origjins s jets
  Dits origjina me mua tallet
  Zgjimit m shfaqet nj Zot i vetm
  Gjumit, dhjetra zotra m shfaqen.

  Origjina ime ka firm perndish
  Vula e saj, gjakun e Krishtit ka
  N fron t Zeusit, m ul nata n Olimp
  Dita m ngre gjumit, t'i shrbej si skllav.
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Antarsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  11
  111 falenderime n 101 postime
  Te Uroj __ Krijimtari e Frymezim te pashtereshem !
  I lexoj perhere , por shtyse e ketij sms u bene vec keto dy-vargje qe mua
  me pelqyen teper per origjinalitetin NJERI :

  Origjina ime ka firm perndish
  Vula e saj, gjakun e Krishtit ka


  URIME MONDI

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime
  Bruna te falenderoj dhe pershendes...

  mendina

  E shajm mendurin
  Me mendurin ton
  Kaq pran me t rrim
  Dhe prap s'e kuptojm.

  mendarak bredhim
  Logjiks absurde
  Zgjuarsin vjellim
  Diku m tutje.

  Ka koh q s'dim
  Se kujt i prkasim
  Normal n mendin
  Anormal kur flasim.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Antarsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  11
  111 falenderime n 101 postime
  Vertet 1-gjetje origjinale Mondi :
  Jemi ne ata qe flasim me ndjenje "perbuzje" per "cmendine" se sa vet te "perfshiret'' aty , per ne !
  ...., dhe vjen kuptimi deri aty sa s'dime kujt bote i perkasim !
  E shajm mendurin
  Me mendurin ton

  Urime e KRIJIMTARI te PASHTERESHME !
  Bruna !

 15. #35
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  56
  Postime
  1,805
  Faleminderit
  483
  46 falenderime n 33 postime
  Kohe Calamane

  I dashur Mondi, te ka ra ndonjehere puna te permendish emra dhe te harrosh te permendish njerin qe vertete ke dashur, si ne falenderim apo cfardo ceremonie!? Kam frike se do me ndodhi mua me poezite tek kjo teme fisnike e te vertetes se dhimbshme dhe lakuriqe per kohen ,te marresh te levdosh nje cope ngjenje do demtosh shpirtin komplet...kjo nuk do ti ndodhe gjithesesi shpirtit poetit ....!
  Me pelqyen qe te gjitha poezite dhe i lexova me nje fryme dhe perseri do ti vecoj disa qe nuk e di a te them me kenaqen apo me shkunden dhe me than zgjohu dhe jeto edhe pak se "koha ime" iken dhe "liria ime" s'me lejon kohen te jetoj jeten time.
  Kjo teme me kujtoi se vertete "kam mall heshtjen ", me kujtoi per nje " Tjeter kohe"
  dhe me la te pushoj tek "Origjina ime"... ehh, kam mall....kam mall...!

  Ti rrofsh Mondi per poezite ! dhe ty kohe te them :"Ne djall vafsh,kohe gjysmake"

  me nderime,
  bili99
  Ndryshuar pr her t fundit nga bili99 : 04-02-2010 m 09:16
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime
  Bruna, vonoj falenderimin pasi kenaqem te le sa me shume ne krye komentin tend vleresues. Me inkurajon dhe frymezon fjala jote. Kenaqesi komunikimi tone, sa me vargje, ashtu dhe me mesazhe. Te pershendes!
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime
  bili99, o mik nga te paret ne kete forum! Me vjen ta le pa prekur me tej ciklin poetik, pasi e vleresoj komentin tend, si epilog te tij. Ku i dihet!
  Ndjehem me i qete per efektin pozitiv te vargjeve ne gjendjen tende shpirterore, pra dicka paskam arritur me to. Faleminderit per gjithcka. Perqafime, Mondi.
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime

  Anti-Frojdizm?!

  Kam vrar milingona
  Nj gjarpr kam vrar
  Nj mace torturova
  Dhe nj flutur krahbardh.

  Dhe keq nuk jam ndjer
  Me vrasjet makabre
  I vogli kriminel
  Pa krkuar falje.

  M dukej si loj
  Trimri m dukej
  T pafajshmit e gjor
  Dnuar me zhdukje.

  Ky instikt vrass
  Logjiks s vogl
  T mdhenjt e racs
  I bri shkatrronjs.

  T kundrt me mua
  Q sot ndjej dhimbje
  Vrassit e shtuan
  Instiktin e lindjes.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime
  * * *
  Merrma o lot, t shpirtit dhimbje
  Pikvese ktheje, n t syrit lule
  T ik me rrezen e diellit n lindje
  I vetmi iluzion, i dshirs q s'shuhet!
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime
  Prralla jon

  Lerm t t puth me shikimin
  Me prekjen e duarve t ndizem
  E di q m tej vazhdimit
  Do kthehem n prush q digjet!

  Flakn nuk di kush e shojti
  Dhe as kush e ndezi, s'e di
  Ne nism njher q moti
  Prralln q s'pati mbarim.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

Faqja 2 prej 19 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •