Close
Faqja 19 prej 19 FillimFillim ... 9171819
Duke shfaqur rezultatin 361 deri 373 prej 373

Tema: Koh alamane

 1. #361
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime
  Varsia e pavarur

  Vendit tim t shum varur
  Pavarsis n 100 vjet
  I jan sulur, e kan xhvatur
  Shum m shum, bijt e vet.

  Varsuar brenda trupit
  Brenda shpirtit varsuar
  Qysh m par se koh e turkut
  Qysh m pas kur sht liruar.

  Pr nj gur, pr nj mal
  Pr nj pem, pr nj pyll
  Pr karriken aty lart
  Ku as Zoti dot s’e shkul.

  Varsuar do krijes
  Toks, detit edhe ajrit
  Dhn bes me t pabes
  Shqipris prej shqiptarit.

  Pelerins kaq t kuqe
  Kaq t zezs pelerin
  Lyer gjakrash koh lufte
  Koh paqesh m keq nxirr.

  Vendi im m prit aty
  Ku e dim ve ne t dy.

  @Edmond Shallvari
  Selanik, nntor 2012
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 2. #362
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime
  Nga cikli poetik, Leter njeriut.


  Letr njeriut (10)

  Pr nj gj i falem Zotit
  M shum se t falem ty
  M dha kodin e fjalorit
  M t lasht se do yll.

  Udhtoj pafundsis
  Hipur grmash edhe fjalsh
  Lajmtar i Perndis
  Pr njerzmin prej shqiptarsh.

  Belbzuar n pasthirma
  Npr tinguj belbzuar
  Si komet e lasht shqipja
  Vazhdon udhn e bekuar.

  Dhe kur sht goditur udhs
  Dhe kur sht coptuar
  Esht shruar brenda muzs
  Npr shpirtra ligjruar.

  Tash po t’lutem edhe ty
  Lema gjuhn, mos ma ndy!

  Kaq shkrojta sot
  Pr ty, o njeri
  Nga dhoma e spitalit
  menduri.

  @Edmond Shallvari
  Selanik, 26 nntor 2012
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 3. #363
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime

  Ata,,,

  Ata burra, vrtet burra
  Vrtet trima, Ata trima
  Mmedheut ju bn’ ura
  T kaloj vet historia.

  Ata bij, vrtet bij
  Vrtet prijsa, Ata prijsa
  Mmedheut ju bn fli
  T mos shuhej Shqipria.

  Ata engjj, vrtet engjj
  Vrtet Zotr, Ata Zotr
  Mmdheut i dhan zemrn
  Shpirtin i dhan shqiponjs.

  Ata, ooh, vrtet ata
  Si ata, vrtet m s’ka!

  @Edmond Shallvari
  Selanik, 27 nntor 2012
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 4. #364
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime
  Me bekim t Perndis

  Ti nuk ishe prostitut
  Prostitut nuk t pan
  As n trup, as n fytyr
  Por si prostitut t ndan.

  Se t deshn ve pr vete
  Si dashnor t prvluar
  Ti e tra ishe, mbete
  Virgjresh e virgjruar.

  Virgjruar tndit shpirt
  Mjegullnajs npr vite
  Shpirtit tnd pa kufij
  Se nuk njeh kufij nj shqipe.

  Dhe ashtu e fluturuar
  Me bekim t Perndis
  Ushqen trupin sakatuar
  Foles’ sate, Shqipris.

  @Edmond Shallvari
  Selanik, 27 nntor 2012
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 5. #365
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime
  Kt Μm, Μmmadhe

  N kndoft sot nj Hoxh
  Nj kmban sot n rnt
  Bashk me Zotin npr goj
  Ta bekojn kt Mm.

  Kt Mm, Mmmadhe
  M shpirtmadhja e gjith nnave
  Zoti vet prkulet, falet
  Bashk me faljen e gjith zemrave.

  Sot ky Dhe sht m i art
  Shkuar arit sht ky Dhe
  Sot ky Dhe m i shqiptart
  I rilindur 100 vjet.

  Kshtu ka qen dhe m par
  Shum m par kshtu ka qen
  Do t jet pafundvjear
  Sa vet Zoti q e ka br.

  Ktij Dheu u shprndaft
  Hiri im, ku do lind prap!

  @Edmond Shallvari
  Selanik, 28 Nntor 2012
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 6. #366
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime

  Dshmorve

  Esht nj koh brenda kohs
  Jan ca njerz brenda njerzve
  Sikur fundi ti vij bots
  Do jetojn n jet t jetve.

  Se u bn martir si Krishti
  Kur t tjert bnin kryqe
  Bnin gozhd hipokriti
  Ti mbrthenin ata yje.

  Ata yje rn nga qielli
  Nga nj tok yje ngjitur
  Bashk me ta liria erdhi
  Me ata liria iku.

  Por na lan amanetin
  Amanetin e tradhtuar
  Tradhtit mallkuar mbetin
  Ata mbetn t bekuar.

  @Edmond Shallvari
  Selanik, 29 Nntor 2012
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 7. #367
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime

  Postmortem

  E di, sht lshuar pr mua n ajr nj plumb
  Pika helmi klasik, pr mua jan hedhur n nj got
  E di, pr mua sht hapur nj pusi grope sa nj pus
  N prmasat e trupit tim, sht hapur dhe nj grop.

  E di, sht lshuar pr mua nj djall mallkimesh
  Nj kamera n do vend intimiteti sht montuar
  E di, pr mua jan vn ngado thithsa rnkimesh
  E sa skena dhe prapaskena, jan ngritur po pr mua.

  Un ec ndjekur nga plumbi, mes gotash helmesh pi
  Ndr gropra pengohem dhe para simes ndal
  Aty m mblidhen djajt, mallkojn pr herezi
  Un gropn ngre prpjet, nga porta e saj dal.

  Nga prapaskena nisur, n skenn e pasgrops
  M ngre n qiell papritur, skeletri e bots.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 8. #368
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime

  Sekondat e fundit te vitit 999-te

  Si sot e mbaj mend te fundit nate
  Te fundit nate, te vitit 999-te
  Te nesermen e keqja do bente hatane
  Tamam si ky dhjetor, diten e 21-te.

  Ne rruge dolen te gjithe, une gjithashtu
  Hipur mbi nje kale, kalin tim kuqosh
  Eh, sa e kujtoj, si ta kem ketu
  Ate nate mbi kale, u bera saraosh.

  Come ku te duash, i fola ne vesh
  Jam ne doren tende dhe te Perendise
  Nese fluturon, ngrime permbi re
  Mbase gjejme nje strehe, diku gjithesise.

  Nje vajze me gersheta, zgjatur nene sise
  Na doli perpara, me nje tas ne dore
  Para emrit tim, degjova tha, Princ
  Dhe u skuq me shume, se te kuqet molle.

  Pranoi te hipte mbi vithe te kalit
  Kaq u lumturua, sa i rane mollet
  Te njoh se kush je, nga fis i Shallvarit
  Me thote e paturpshme dhe me hodhi doren.

  Pastaj doren tjeter, harkuar rreth belit
  Kreshten tundi kali, trokun nisi vrap
  Ora po afronte, te tmerruar njerezit
  Vraponin e luteshin, duart ngritur lart.

  Ca nga lindja kthyer, ca nga perendimi
  Te tjere nga veriu, nga jugu te tjere
  Si nje kryq madh, ngjante njerezimi
  I vetekryqezuar, gati qe te vdese.

  Pashe kete pamje, se ndodhi cudia
  Fluturuar lart me kalin dhe vajzen
  Ja, per nje sekonde, afrohej 1 Mija
  Frymen bashke me mua, gjithe njerezit ndalen.

  Ate cast me hipi shkrehja djaloshare
  Per te fundit here, te jepja nje puthje
  Ktheva koken prapa, prapa asaj vajze
  Buzet u perfshine, thithjesh te pafundme.

  Mbi krahet e kalit, si shtrat qiellor
  Sekondes se fundit, fundit te nje jete
  Ndjeva nje shperthim, thirra “Merrme, o Zot!”
  Kishte hyre Nje Mija, mbuluar plot epshe.

  Mire qenka mengjesi, mire qenka dita
  Thoshin pa pushuar, gjithe njerezia
  Thone nga ajo dite, pershendetja lindi
  Mirmengjes, mirdita, gjume te embel, flini!

  @Edmond Shallvari
  Selanik, 20 dhjetor 2012 (ora 21 e 19 minuta)
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 9. #369
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime

  Pr: Koh alamane

  ’mu lagn orapet

  ’mu lagn orapet
  Kmbt ’m’u lagn
  N pellgjet nga shiu i rn.
  N koh me shi
  Atletet nuk mbathen
  ’hoqn t gjorat kmb.

  Veten e shaj
  Qesh me vete
  Fmij ndjehem nj ast.
  Sa her qullosja
  Kmbt n pellgje
  Me thembrn si patate t dal’.

  Varur rreth stofs
  T ngrnat orape
  Grisur n thembr e gishta.
  Gjilprn me pe
  Nj cop arne
  N dor gati mban gjyshja.

  Oh, sa i knaqur
  N kmb i vesh
  T ngrohtat, t arnuarat orape.
  Kpuct magjike
  ’m bjn t rend
  M par puth gjyshen n faqe.

  Sa mir q sot
  Kmbt m’u lagn
  orapet nga kmbt i nxorra.
  Pa prit, far shoh?
  Nj vrim e patn
  N kosh t plehrave i hodha.

  “Eh, o Mondi”
  Dgjoj nj z
  Zri i Mondit fmij.
  “S’pranon si qmoti
  Arne n kmb
  Dhe pse ankohesh pr kriz”.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 10. #370
  i/e regjistruar Maska e Helikranon
  Antarsuar
  14-11-2010
  Postime
  359
  Faleminderit
  14
  18 falenderime n 17 postime

  Pr: Koh alamane

  mondishall !

  Nuk e di pse jam ne pritje te krijimit tuaj per MESUESIN.

  Ndoshta nga ajo qe ka thene Cabeu i madh :"Mesuesia nuk eshte profesion,ajo eshte mision."

  Faleminderit.

 11. #371
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime

  Pr: Koh alamane

  Helikranon, kam sjelle qysh heren e pare kur me keni kerkuar poezi per mesuesin, po e risjell perseri duke ju pershendetur e falenderuar njekohesisht.

  E dyta Perndi
  (Msueses sime t par, Donika Naska)

  M shum hesht pr Ty, msuesja ime e par
  Sado fjal t them, do ken ve mangsi
  Ashtu si mangt mbetet, do grm e do fjal
  N gjuhn q flet shpirti, e vetmja gjuh me shpirt.

  Aty m shpirtrove, magjin e abetares
  Aty m mrekullove, t shkruarn magji
  Ve Perndis lart, nj tjetre sot i falem
  Je Ti msuesja ime, e dyta Perndi.

  @Edmond Shalvari

  GJUHE PERNDIE

  E sotmja m bind, q ekziston bota paralele
  Ve s'e jetojm dot, n ast paralelisht
  Un sot po e jetoj, ndaj uditem me veten
  Mbase dhe shkenctart, m shum po i udit.

  Sot shoh Mondin e vogl, t voglin 7 vjear
  Ja, ulur n nj bango, si n altar t Zotit
  T jet vet Zoti, msuesi i tij i par
  Dhe gjuh Perndie, po i mson Edmondit?

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 12. #372
  i/e regjistruar Maska e Helikranon
  Antarsuar
  14-11-2010
  Postime
  359
  Faleminderit
  14
  18 falenderime n 17 postime

  Pr: Koh alamane

  mondishall

  Faleminderit dhe mirenjohtes.

 13. #373
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime

  Pr: Koh alamane


  ARRATISJE

  M plqen arratisja, nga bota, nga vetja
  Nga vet arratisja, t arratisem m plqen
  Diku, tjetrkund, ku tjetrlloj sht jeta
  Dhe vdekja tjetrlloj, pa parajs apo ferr.

  Domethn arratisur nga gjithka njerzore
  Njerzores s sotme, t djeshme, t ardhme
  I bindur se realja e ksaj jete sht prej gjoje
  I bindur se arratisjes, do gjej jetn reale.

  @Edmond Shallvari
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 14. Anetart m posht kan falenderuar mondishall pr postimin:

  shigjeta (21-06-2014)

Faqja 19 prej 19 FillimFillim ... 9171819

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •