Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 43
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-09-2009
  Postime
  181
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  A mundet ndokush te postoje harten etnike te Maqedonise

  Kishe me u lute ndokuje prej anetareve qe eshte ne mundesi te na jape harten etnike te Maqedonise sipes komunave dhe VENDBANIMEVE dhe ndoshta edhe te na skenoj regjistrimin e fundit te popullsise te Maqedonise.

  Kuptohet se pikseparit me interesojne trojet ku jetojne Shqipetaret.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [Perla] : 03-07-2012 mė 18:20 Arsyeja: permirsim

 2. #2
  Only god can judge me Maska e Anarchist
  Anėtarėsuar
  01-01-2010
  Mosha
  26
  Postime
  49
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Sipas regjistrimit tė vitit 2002 nė vend jetojnė

  * Sllavo-maqedonė 1.297.981 (64,18 %)
  * Shqiptarė 509.083 (25,17 %)
  * Turq 77.959 (3,85 %)
  * Romė 53.879 (2,66 %)
  * Serbė 35.939 (1,78 %)
  * Boshnjakė 17.018 (0,84 %)
  * Arumunė 9.695 (0,48 %)
  * Bullgar 20.993 (1,04 %).


  Sa qe e di un regjistrim tjeter nuk ka pase,per qytetet nuk di as un shum, po mund det jap informacione vet per Strugen ku jetoj edhe vet:
  Shqiptarė 36029 56.50%
  Maqedonas 20336 32%
  Turq 3628 6%
  Vlleh 656 1%
  Romė 116 0.18%
  Serbė 106 0.16%
  Boshnjakė 103 0.16%
  Tė tjerė 2402 4%
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Anarchist : 02-01-2010 mė 08:33

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-09-2009
  Postime
  181
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Faleminderit,po qe se ka ndokush plotesime dhe te dhana per qytete dhe vendbanime te tjera kishte me qene mire me i nda me ne ne kete forum.
  P.Sh.vendbanimi Mexhidli ne komunen e Manastirit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga tias : 02-01-2010 mė 13:20 Arsyeja: plotesim

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-09-2009
  Postime
  181
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  A eshte e mundur qe askush nuk ka cka te shtoje ketu.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Anėtarėsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kėndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime nė 22 postime
  Tias , harta etnike nuk ekzistojn , ajo harta lart eshte e vetmja kam par , pervec disa hartave nga e kaluara .

  Per me shum informacione mund te kerkojsh tek enti i statistikave te Maqedonise , aty e ke edhe regjistrimin e vitit 2002 . Aty do te gjejsh sa shqiptar banojn vecmas ne cdo komun.

  http://www.stat.gov.mk/english/glavna_eng.asp

  http://www.stat.gov.mk/english/glavna_eng.asp?br=18


  Fshatin Mexhitli e disha se eshte ne kufi me Greqin , por se kisha ditur se aty banojn shiqptar , tani e kuptova gjersa kerkojsha informacione rreth tij .


  Gjeta disa fshatra tjer

  ZHABENI - komuna e Manastirit , regjistrimi i fundit 143 shqiptar , 30 maqedon

  Llazhec - Manastir , numer i perafert i shqiptarve dhe maq.

  Kėshava - ne kufi me Greqin , 20 km ne jug te Manastirit , i banuar vetem nga shqiptaret.
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  Citim Postuar mė parė nga Renea Lexo Postimin
  Tias , harta etnike nuk ekzistojn , ajo harta lart eshte e vetmja kam par , pervec disa hartave nga e kaluara .

  Per me shum informacione mund te kerkojsh tek enti i statistikave te Maqedonise , aty e ke edhe regjistrimin e vitit 2002 . Aty do te gjejsh sa shqiptar banojn vecmas ne cdo komun.

  http://www.stat.gov.mk/english/glavna_eng.asp

  http://www.stat.gov.mk/english/glavna_eng.asp?br=18


  Fshatin Mexhitli e disha se eshte ne kufi me Greqin , por se kisha ditur se aty banojn shiqptar , tani e kuptova gjersa kerkojsha informacione rreth tij .


  Gjeta disa fshatra tjer

  ZHABENI - komuna e Manastirit , regjistrimi i fundit 143 shqiptar , 30 maqedon

  Llazhec - Manastir , numer i perafert i shqiptarve dhe maq.

  Kėshava - ne kufi me Greqin , 20 km ne jug te Manastirit , i banuar vetem nga shqiptaret
  .
  ato jan tosket e maqedonis, po shumica jan shperngul ne Amerik e Australi
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-09-2009
  Postime
  181
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-09-2009
  Postime
  181
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Kete harte larte e dhashe si shembull e hartes etnike. Sic shihet fjala eshte por komunat e Ulqinit dhe Tivarit ne Mal te Zi.
  Shipetaret te verdhe
  Malazezet e kaltert
  Bosnjaket e gjelbert
  Kroatet e kuqe

 9. #9
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Vendndodhja
  ........
  Postime
  314
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga tias Lexo Postimin
  A eshte e mundur qe askush nuk ka cka te shtoje ketu.
  sorry , me vones e pashė temėn .

  Vija e gjelbėrt majtas janė vendbanimet shqiptare :  Numri zyrtar ?
  Shqip. 1973-2010
  (17.1%) 162594
  (12.4%) 183108
  (13.0%) 279871
  (17.0%) 377208
  (19.8%) 441104
  (22.8%) 509083

  POR !!

  Demografėt: Shqiptarėt mbi 34 pėr qind nė Maqedoni
  Regjistrimet e ardhshme nė vitin 2011 pritet tė japin pasqyrėn e qartė pėr pėrqindjen e shqiptarėve nė Maqedoni.
  Studiuesit dhe demografėt shqiptarė nuk pėrjashtojnė mundėsinė pėr krijimin e opinionit manipulues dhe skenaret pėr uljen e pėrqindjes sė shqiptarėve nė Maqedoni, para regjistrimit tė ardhshėm zyrtar tė popullėsisė qė do tė bėhet nė vitin 2011

  Tė dhėnat e kėsaj tabele janė zyrtare tė cilat nuk kėrkojnė mė realitet. Tė dhėnat e strukturės kombėtare qė paraqiten nga BBC-ja tjetėrfare nga ato zyrtare ja se si duken kėta tė dhėna.

  Nr. Pėrqindja
  Maq 920.00 40.0
  Shqip 880.00 38.3
  Rom 220.00 9.6
  Serb 160.00 7.0
  Turq 60.00 2.6
  Tė tjerė 60.00 2.6
  Tab nr. 2

  Njė nėpunėse nė Entin Statistikor, pėrndryshe ligjėruese nė fakultetin juridik, do tė theksoj se nė vitin 2000 numri i popullsisė shqiptare dhe asaj maqedonase kanė qenė tė barabartė. Rastėsisht mė ra nė dorė e pėrditshmja „Fakti“ ku theksohej : „Nė vitin 2025, shqiptarėt e Maqedonisė barazohen me Maqedonasit’’ (6 GUSHT 2007). Si qė shihet, numri i popullsisė shqiptare ka qenė i barabartė qysh nė vitin 2000. Kėtė e dėshmojnė edhe tė dhėnat tjera qė do t’i theksojė mė poshtė:

  - Ne enciklopedinė “Wikipedia” theksohet se nė Maqedoni ka 750.000 shqipfolės (“Lajme” 30 gusht 2007).
  - Autori i kėtyre rreshtave do tė theksoj : “Pėrndryshe, numri i kėsaj popullate ėshtė mė se 33 pėr qind” (R.Veliu: “shtrirja gjeografike dhe lėvizja e numrit tė popullsisė Shqiptare nė Maqedoni. “Tetovė, 2002 .f .40).

  Ditė mė parė CIA (Central Intelegence Agenci) Theksoi se nė botė ka 15 milion shqiptarė, ku ndėr tė tjerat theksoi edhe shpėrndarjen e kėsaj popullatė nė botė. Aty theksohet se “nė Maqedoni jetojnė afėr 1 milion Shqiptarė”. (G. LAJM)

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Vendndodhja
  ........
  Postime
  314
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shqiptarėt shtohen pėr 68 mijė banorė, maqedonėt pėr 3 mijė

  Tendencat pėr kontestimin e pėrqindjes sė shqiptarėve nė Maqedoni vazhdojnė.

  Demografi Asllan Selmani hedh poshtė pretendimet e demografėve maqedonas se pėrqindja e shqiptarėve nė Maqedoni nuk e kalon 16 - 17 pėr qind. Ai thekson se numri i shqiptarėve sipas tė dhėnave tė Entit Shtetėror pėr Statistika nuk ėshtė as 25 pėr qind, por duhet tė jetė mbi 30 pėr qind.
  Pėr dhjetė vite janė “importuar” 3.800 ''maqedonas'' nga Shqipėria

  Maqedonia pėrmes importit tė personave tė pėrcaktuar si maqedonas pėrpiqet qė tė minimizojė numrin e shqiptarėve qė jetojnė nė Maqedoni. Rreth 100 mijė shqiptarė tė lindur dhe tė rritur nė Maqedoni, nuk arrijnė dot qė tė marrin shtetėsinė. Disa prej tyre pas shumė peripecive ia arrijnė t’ia dalin nė krye, ndėrkaq qė disa tė tjerė edhe kanė vdekur dhe nuk kanė arritur dot tė bėhen shtetas tė Maqedonisė. Ndėrsa nga ana tjetėr, janė disa mijėra raste tė dhėnies sė shtetėsisė maqedonase “pa njė ferrė nė kėmbė”, sidomos pėr personat nga krahinat e Prespės sė Vogėl tė Shqipėrisė dhe Gora e Kosovės qė kanė deklaruar kombėsinė maqedonase.
  Zyrtarisht nė Ministrinė Punėve tė Brendshme (MPB) bėjnė tė ditur se numri i maqedonasve nga Shqipėria qė kanė marrė shtetėsi tė Maqedonisė nė dhjetėvjeēarin e fundit, arrin rreth tre mijė e 800. Tė njėjta shifra kap edhe numri i atyre qė kanė marrė shtetėsi deri nė vitin 1998. “Nė pajtueshmėri me nenin 11 tė Ligjit pėr shtetėsi, nė periudhėn prej vitit 1998 deri nė mars tė vitit 2008, shtetėsi tė Maqedonisė kanė marrė rreth tre mijė e 800 persona, shtetas tė Shqipėrisė qė janė pėrcaktuar si maqedonas”, tha pėr “Lajm”, ndihmėsi i ministrit i MPB-sė, Ivo Kotevski. Flitet se numri mė i madh i shtetėsive ėshtė ndarė nė vitin 2001-2002, pak para zgjedhjeve tė vitit 2002, kur nė krye tė MPB-sė ishte Lube Boshkovski. Ish ministri Boshkovski, qė tani gjendet nė Hagė, nė njė periudhė tepėr tė shkurtėr (as tre muaj ), ndau mbi dy mijė shtetėsi, me shpresė qė tė fitonte nė zgjedhjet parlamentare. Nė kohėn kur shtetasit e pėrcaktuar si maqedonas marrin shtetėsi me njė shpejtėsi marramendėse, njė numėr i madh shqiptarėsh, qė kanė lindur e janė rritur nė Maqedoni, edhe sot e kėsaj dite pėrballen me peripecitė e ligjit pėr shtetėsi, ku shumicės prej tyre, neni 7, paragrafi 1, pika 8 e ligjit, ia ndalon kėtė tė drejtė, pasi nė bazė tė kėtij neni marrja e shtetėsisė do tė rrezikojė sigurinė dhe mbrojtjen e Republikės sė Maqedonisė. Me kėtė vendim (se do ta rrezikojnė mbrojtjen e Maqedonisė) janė refuzuar dhjetėra gra e fėmijė qė i kanė prindėrit ose gjyshėrit prej Kosove.

  http://www.lajmpress.com/index.php?f...faqlajm&id=952
  http://www.youtube.com/watch?v=FMISV...om=PL&index=26

  Votojnė edhe tė vdekurit

  Nė Maqedonia asnjėherė nuk janė pastruar listat prej personave tė vdekur, prandaj edhe kemi njė kontingjent votuesish fiktiv, i cili mund tė shkojė deri nė 300 mijė. Kėshtu e shpjegon demografi Asllan Selmani dilemėn nėse nė Maqedoni ka gjasa reale qė 87 pėr qind e popullatės tė jetė mbi moshėn 18 vjeēare, gjykuar sipas numrit tė votuesve nė pėrpjesėtim me numrin e banorėve. “Nė lista mund tė figurojnė 1 milion e 780 mijė votues, por nė praktikė mendoj se Maqedonia duhet tė ketė rreth 1 milion e 500 mijė votues”, pohon Asllani, duke sqaruar se nė asnjė mėnyrė nuk ka gjasa qė 87 pėr qind e popullatės tė jetė mbi moshėn 18 vjeēare. Nga 2 milion e 50 mijė sa mund tė ketė shkuar numri i pėrgjithshėm i popullatės nė Maqedoni, nė listat e zgjedhjeve tė fundit janė evidentuar 1 milion e 782 082 votues, apo 87 pėr qind e popullsisė sė pėrgjithshme. Sipas kėsaj, pragun e votimit nuk e ka kaluar vetėm 13 pėr qind e banorėve tė Maqedonisė. “Nė asnjė rast, nuk mundet tė jetė 13 pėr qind numri i popullatės, prej zero deri nė 18 vjeē”, thotė Selmani, profesor nė Fakultetin e Shkencave Matematike-Natyrore, tė Shkupit. “Mosha e popullatės nėn 18 vjet, sipas tė gjitha parametrave, sillet prej 27 deri mė 30 pėr qind, pasi mosha rinore (deri nė 19 vjet) ėshtė 33 pėr qind”. Demografi Selmani, shpjegon se mbi bazėn e dinamikės me tė cilėn lėvizėn zhvillimi i popullatės nė Maqedoni, fizikisht duhet tė ketė njė rritje tė popullsisė votuese. Mirėpo, jo tė asaj mase, deri ku ka mbėrritur nė listat e pėrpiluara enkas pėr zgjedhjet, sidomos atyre tė vitit 2008 kur kishim njė rritje enorme tė votuesve: mbi 37 mijė e 600 votues mė shumė se ato tė 2006-ės. Problemi i votuesve fiktiv, sipas tij, qėndron nė atė se asnjėherė nuk ėshtė bėrė pastrimi i listave prej personave tė vdekur si dhe personave qė gjenden jashtė shtetit dhe qė kanė humbur tė drejtėn e votės. “Pra, listave tė pa pastruara tė zgjedhjeve tė kaluara, u janė shtuar edhe persona tė tjerė votues fiktiv”, shpjegon ai. Kontingjenti prej rreth 340 mijė votuesve ka lėnė gjurmė tė dallueshme dhe tė lexueshme lehtė nėpėr krahasime shifrash dhe statistikash zyrtare. Kėshtu, nė bazė tė dhėnave pėr numrin e banoreve dhe tė votuesve nėpėr komuna tė caktuara dalin mė shumė votues se banorė, qė flet qarėt pėr mos azhurnimin e listave nga personat e vdekur, atyre qė vitet tė tėra nuk jetojnė nė Maqedoni dhe atyre qė u ėshtė dhėnė njė adresė vetėm sa pėr tu dhėnė njė nėnshtetėsi maqedonase. “Ka dyshime pėr manipulime tė kėtilla, mirėpo Komisioni Shtetėror Zgjedhor, as nuk ka pasur mundėsi dhe as kompetencė tė ndikojė”, deklaron Saubi Jakupi, nėnkryetar i kėtij Komisioni. Regjistri Zgjedhor, qė pėrgatitet nga Ministria e Drejtėsisė, Enti Shtetėror Statistikor dhe Ministria e Punėve tė Brendshme, Jakupi, thotė se nė KSHZ shkon vetėm njė muaj para se tė mbahen zgjedhjet, kėshtu qė Komisioni gjendet para aktit tė kryer. “E aprovojmė Regjistrin Zgjedhor ashtu sikurse na vjen, sepse nuk ka kohė pėr tė intervenuar, pra pėr ta korrigjuar atė qė ėshtė pėrgatitur nga institucionet e lartpėrmendura, kurse KSHZ nuk ka as qasje nė metodologjinė e hartimit tė listave. “Nuk kemi as kohė dhe as mundėsi pėr tu intervenuar, sepse KSHZ nuk ka qasje nė atė se si ėshtė pėrgatitur”. Pėr tė vėrtetuar prezencėn e votuesve fiktiv, sipas procedurave duhet tė shkohet me raste konkrete, pėr persona konkret. Pra vetėm atėherė mund tė kėrkohet sqarime. Duke pasur parasysh rrethanat: kohėn e shkurtėr nė dispozicion, hedhja e pėrgjegjėsisė nga njėri institucion nė tjetrin, nė KSHZ askush nuk ndėrmerr iniciativa tė kėtilla.”Ėshtė shumė vėshtirė, gati se e pamundur tė vėrtetohet se njė njeri ėshtė regjistruar dy herė, nė dy vendvotime, apo tė kesh njohuri pėr 1 milion e 800 mijė persona se kush ėshtė gjallė e kush jo dhe kush jeton nė Maqedoni apo nė migracion, mė tepėr se njė vit”, shpjegojnė nė KSHZ. Kjo ka bėrė tė mundur qė listat tė mos pastrohen asnjėherė prej votuesve fiktiv. Ose, kur janė pastruar pjesėrisht, pėr shembull nga “diaspora” nuk janė hequr tė vdekurit dhe janė shtuar tė rinj si “maqedonasit e Lubes”. Nė Komisionin Shtetėror Zgjedhor (KSHZ) ku jo zyrtarisht flitet pėr 10 mijė raste tė kėtilla, shpjegojnė se “manipulimi i takon Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, pasi nė kompetencat e saja bie edhe regjistri me adresat e vendbanimeve”. Pra, kjo kategori e personave ėshtė regjistruar nėpėr adresa fiktive dhe nuk ka mundėsi tė zbulohen, sepse edhe dhėnia e shtetėsisė edhe regjistri i adresave janė nė dorėn e kėsaj ministrie. Ndėrkaq, pėrgjegjėsia pėr parregullsitė nė regjistrin Zgjedhor shpėrndahet nė mė tepėr institucione. Nė zgjedhjet e fundit, qė u mbajtėn nė Maqedoni nė muaji mars, ishte vėshtirėsuar mundėsia e pėrdorimit nė masė tė votuesve fiktiv. Kjo, shpjegohet me rėnien e pėrqindjes sė daljes nė votime. Analistėt thonė se nuk ėshtė zvogėluar jehona reale e njerėzve nė votim,, ėshtė ngushtuar rrethi i manipulimeve me votat fiktive dhe kjo pėr shkak tė insistimit tė huajve qė listat tė azhurnohen dhe Regjistri Zgjedhor tė pastrohet nga votuesit fiktivė.Qė tė jepe fund manipulimit pėrmes votave fiktive, Qeveria e Maqedonisė ėshtė detyruar qė nė bashkėpunim me Sekretariati pėr ēėshtje tė integrimeve euroatlantike, Ministrinė e Drejtėsisė, Entin Shtetėror tė Statistikave, Ministrinė e Punėve tė Brendshme, dhe Komisionin Shtetėror Zgjedhor, ėshtė detyruar tė ulet dhe tė pėrgatitėn Planin dhe Metodologjinė pėr Revizion tė Regjistrit Zgjedhor (PRRZ dhe MRRZ). Ky plan a duhet ti dėrgohet Qeverisė nė formė propozimi, kurse pas kėsaj duhet tė formimi i njė Trupi koordinues, i cili do tė japė vlerėsimet, vėrejtjet dhe nė fund do tė miratojė PRRZ-nė dhe MRRZ-nė. Nė atė trup koordinues, do tė marrin pjesė edhe pėrfaqėsues tė partive politike parlamentare. Kjo pritet ti jep fund edhe manipulimit, qė deri tani ka shkuar nė favor tė partive qė ishin nė pushte momentin e mbajtjes sė zgjedhjeve. 300 mijė vota fiktive, nė garėn pėr deputetė do tė thonė 25 karrige tė fituara gratis.
  (Kjo storje u realizua me mbėshtetjen financiare tė rrjetit tė gazetarisė hulumtuese tė Europės Jug-lindore - SCOOP dhe tė Shoqatės Daneze pėr Gazetari
  Hulumtuese)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Iliri. : 27-02-2010 mė 03:52

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Vendndodhja
  ........
  Postime
  314
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Anarchist Lexo Postimin
  Sipas regjistrimit tė vitit 2002 nė vend jetojnė

  * Sllavo-maqedonė 1.297.981 (64,18 %)
  * Shqiptarė 509.083 (25,17 %)
  * Turq 77.959 (3,85 %)
  * Romė 53.879 (2,66 %)
  * Serbė 35.939 (1,78 %)
  * Boshnjakė 17.018 (0,84 %)
  * Arumunė 9.695 (0,48 %)
  * Bullgar 20.993 (1,04 %).


  Sa qe e di un regjistrim tjeter nuk ka pase,per qytetet nuk di as un shum, po mund det jap informacione vet per Strugen ku jetoj edhe vet:
  Shqiptarė 36029 56.50%
  Maqedonas 20336 32%
  Turq 3628 6%
  Vlleh 656 1%
  Romė 116 0.18%
  Serbė 106 0.16%
  Boshnjakė 103 0.16%
  Tė tjerė 2402 4%
  Kėto tė dhėna edhe kėtė hartė janė tė shkijeve . ata duan kėshtu , pėndryshe mos harro qė ka shqiptare edhe ne Manastir (bitole) ti qė e ke afėr , edhe nė Veles , edhe nė Prilep edhe nė Ohėr kurse Kėrcoven e ke bėr si minoratar shqiptaret edhe nė Kumanovė edhe ne Shkup njėjte , nc nc nc .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Iliri. : 27-02-2010 mė 04:02

 12. #12
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Anėtarėsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,683
  Faleminderit
  12
  69 falenderime nė 55 postime

  o ilir...

  shume mire ben qe sjell lajme mbi numrin e shqiptareve ne maqedoni...po a e di nje gje i dashur se vete shqiptaret nuk jane te interesuar te bejne regjistrim te sakte te numrit te ketyre shqiptareve ne maqedoni...a nuk munden vete shqiptaret qe me njerezit e tyre ne menyre objektive ta bejne regjistrimin e popullsise se tyre por edhe pjestareve te kombesive te tjera ne maqedoni...shume kollaj...por nuk duan..duan veq te krijojne sa me shume parti politike,te rrehen mes vedi,,edhe te vriten mes vedi per te siguruar karrige me qeveris shqiptaret nen thundren maqedonase...i kemi pare shqiptaret ne maqedoni si komunitetin me te perqare...me x % qe kan shqiptaret ne maqedoni kan me shume parti politike se sa nje vend me 2 apo 3 fishin e numrit te tyre...per nje karrige presidenti konkuruan 4 shqiptare...a thua po konkuronin ne shqiperi ku 99% e popullsise eshte shqiptare dhe e dinin se nje shqiptar do fitonte....

  une kam qene vete pjesmarres ne nje rregjistrim popullesie i dashur...eshte gjeja me e lehte qe mund te behet...ate kohe une isha mesues dhe qendra arsimore na kerkoi qe vullnetarisht te benim rregjistrimin e popullesise ne zonen ku ne jetonim..une bera rregjistrimin e te gjithe banoreve te fshatit tim,dikush tjeter te fshatit te tij e keshtu me rradhe,dikush nje lagjeje te qytetit te tij e dikush tjeter te nje lagjeje tjeter ...ja keshtu ben nje regjistrim te sakte...a thua nuk kan shqiptaret e maqedonise mesues te shperndare ne te gjitha viset e tyre...po keshtu mund te ndihmoje shume bashkesia islame e maqedonise...ajo ka te angazhuar ne cdo fshat nje imam te saj dhe a nuk mundet qe nepermjet imameve te nxjerre nje regjistrim popullsie per cdo vendbanim...une e di se keto forma nuk jan ndoshta plotesisht te sakta sepse kan dozen e subjektivitetit por edhe per kete mund te behet dicka...me vullnet te mire shqiptaret e maqedonise e bejne nje gje te tille...nese nuk do ju rrije mendja si e si te shahen e vriten nder vedi...

  edhe dicka tjeter....sa llapin kot dhjetra organizata jo qeveritare shqiptare ne maqedoni a nuk do ishte mire te merrreshin me kete problem...apo e kan hallin veq te llapin ne tetove apo shkup vetem e vetem per te marre fonde ne te mire te tyre...

  zgjohu eshte njera prej ketyre organizatave jo qeveritare ne maqedoni...une do i thoja asaj zgjohu nje here per vehte dhe beje nje pune me dinjitet...dhe pune ma me dinjitet se sa te dish sa je nuk ka....pastaj zgjoje edhe popullin...sepse me duket se populli eshte me i zgjuar se ju....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga _MALSORI_ : 04-03-2010 mė 05:48

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Vendndodhja
  ........
  Postime
  314
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pajtohem , komenti i mirė .
  Por edhe une jam vetėm popull , asgje mė shumė ..
  Thjesht jemi mbet si pula pa kokė pėr momentin

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-09-2009
  Postime
  181
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  A eshte e sakte kjo harte
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga tias : 26-03-2010 mė 12:41

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-09-2009
  Postime
  181
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Me falni por nuk di si me e zvoglue.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-01-2008
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  O Tias A Mund Ta Nxjerresh Me Qarte Se Sduket Fare

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-09-2009
  Postime
  181
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  [IMG][/IMG]

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-09-2009
  Postime
  181
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Diēka provova,por nuk di a kam ba gja.

 19. #19
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Vendndodhja
  ........
  Postime
  314
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Aty (majtas) ku ėshtė ngjyra pembe vendi i vendbanimeve Sllave , nuk jan tė gjitha tė vendbanuara , mos tė habis ngjyra ku ska njerzė fare ..Vetėm njė komunė (Ēair) nė Shkup ka popull Shiptare sa tre qytete Sllave , me shumė se Strumica bashk me Kocani me Demir Kapi nga ana majtė ..
  Ato ngjyra vetėm manipulojnė tė huajt , po e shikove me sy qė nga (kufiri serb) Kumanova e deri nė jug tė Shqipėrise gjitha fshatrat pothujse edhe qytetet janė me shumicė shqiptare..
  E gėnjejn vetėm vehten kėta pshursha .

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-01-2008
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  rrofsh fantastike

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •