Close
Faqja 22 prej 62 FillimFillim ... 12202122232432 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 421 deri 440 prej 1227
 1. #421
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Foto nga Shqiperia 192?
  1. Nje fortes Kulle ne koder
  2.Kishe skaj mali ne shqiperin malore
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 01-11-2010 mė 12:57

 2. #422
  i/e regjistruar Maska e Jackvar
  Anėtarėsuar
  19-03-2008
  Postime
  43
  Fegi, fotografi nr 400 eshte sigurte ne Gjakove ?

  T'lutem posto edhe fotografi tjera t'Gjakoves nese mundesh.

 3. #423
  United States of Albania Maska e USA NR1
  Anėtarėsuar
  18-01-2010
  Vendndodhja
  KU
  Mosha
  51
  Postime
  5,430
  fegi je i pazavendesueshem,faleminderit per postimet e tua me te vertete u kenaqa tu i shikuar bravo

 4. #424
  i/e regjistruar Maska e Jackvar
  Anėtarėsuar
  19-03-2008
  Postime
  43
  Varrimi i Bajram Currit


 5. #425
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Citim Postuar mė parė nga Jackvar Lexo Postimin
  Fegi, fotografi nr 400 eshte sigurte ne Gjakove ?

  T'lutem posto edhe fotografi tjera t'Gjakoves nese mundesh.
  Pershendetje Jackvar
  Sigurishte po, marre nga nje Liber Suedishte EVROPA botuar 1965 ne Stockholm.

  http://img828.imageshack.us/img828/1483/skanna0003.jpg

  kete linkun shkrun.
  http://img821.imageshack.us/i/skanna0001.jpg/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 03-11-2010 mė 04:21

 6. #426
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Citim Postuar mė parė nga Jackvar Lexo Postimin
  Varrimi i Bajram Currit

  vidio
  http://www.shqiperia.com/videoshqip/...rafia-e-rralle

  Bajram Curri 1 dhe 2 i vrare  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=93362
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 03-11-2010 mė 04:19

 7. #427
  i/e regjistruar Maska e refet
  Anėtarėsuar
  24-04-2007
  Postime
  553
  falimenderit per fotot

 8. #428
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  MĖSUESI HASAN BILALLI, NĖ MBROJTJE TĖ TROJEVE SHQIPTAR
  Njėri ndėr veprimtarėt e dalluar tė ONDSH-sė, pa dyshim ishte edhe i riu, mėsuesi Hasan Bilalli, i cili ishte i lindur nė Prishtinė mė 1918. Shkollėn fillore dhe Medresenė e Reformuar tė Gazi Isa Beut i kishte mbaruar nė Shkup. Kursin Pedagogjik e kishte mbarua nė gjimnazin “Sami Frashri” nė Prishtinė. Po ashtu gjatė kėsaj kohe kishte rėnė nė kontakt edhe me profesorin e nderuar Ymer Berishėn dhe shumė atdhetar tė tjerė. Duke e parė se situata politike nė trojet shqiptare nė ish-Jugosllavi dita mė ditė po keqėsohej, ai pa hezituar u anėtarėsua nė radhėt e ONDSH-sė qė vepronte nė Shkup. Gjatė tėrė asaj kohe sa ishte nė organizatė, ai ndikoi dhe formoi shumė komitete tė rretheve dhe anėtarėsoi shumė qytetar shqiptar e turq qė jetonin nė Maqedoni. Vlen tė pėrmendet se gjatė punės sė vet ilegale Hasan Bilalli mbajti lidhje tė shumta me shumė atdhetar siē ishin: Hysni Rudi, Azem Morana, Halim Orana e patriot tė tjerė.
  Me zbulimin e organizatės sė ONDSH-sė, Hasan Bilalli informohet se edhe atij i kishin rėnė nė gjurmė. Gjatė asaj kohe ai ndodhej nė Kosovė, duke marr pjesė nė Kongresin e Lipovicės. Pas pėrfundimit tė punimeve tė kongresit, ai detyrohej qė tė ik pėr nė Shqipėri e nga andaj kalon nė Greqi, ku bie nė duar tė partizanėve grek tė Markosit, tė cilėt e kthejnė nė Shqipėri e prej andej organet e Sigurimit tė Shqipėrisė e ekstradojnė nė Jugosllavi dhe bie nė duar tė OZN-ės pikėrisht nė kohėn kur nė Shkup po pėrgatitej procesi kundėr veprimtarėve tė tjerė tė LNDSH-sė.
  http://img574.imageshack.us/img574/2...imenxenesi.jpg
  e fejuara e quajtur Besime Ajvazi
  http://img810.imageshack.us/img810/9...ibesimeajv.jpg
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 9. #429
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Melihate Ajeti
  (9 tetor 1935 - 26 mars 2005)

  Skena e Kosovės dhe ajo shqiptare u varfėrua edhe pėr njė emblemė tė artit skenik,tė filmit, e tė televizionit.

  Ajo la, pas vetes, njė galeri tė tėrė rolesh, rreth 180 sosh, tė realizuara me begatin e lojės skenike, tė talentit tė saj tė rrallė, me bukurin e trupit, zėrit, shpirtit, u mishėrua me Dijėn e pastėr e tė ndjeshme, me Dezdemonėn e pafajshme, me Nicėn e plagosur, Ana Karenjinėn, Ledi Makbeth ,Mbretėreshėn Teutė, por mbi tė gjitha do tė mbetet Erveheja e paharrueshme, e ndershme, besnike, fatkeqe, e pa pėrsėritshme.
  Lindi nė Prishtinė mė 1935. Semimaturėn e kreu nė Prishtinė. Vijoj shkollėn e aktrimit nė Prishtinė dhe bėri njė specializim nė Paris (Comedie Franēaise). Aktorja numėr njė e teatrit Prishtinas.
  Meli e nisi aktrimin si 16 vjeēare mė 1951 nė Teatrin Krahinorė tė Kosovės dhe shkriu nė skenė 180 role kryesore me tė cilat dėshmoi talentin, bukurin e kapacitetin e madh prej aktoreje: “Zullumqari”, “Vajza pa pajė”, “Zonja me kamelie”, “Besa”, “Sikur tė isha djalė”, “Halili e Hajrija”, “Erveheja”, “Hanka”, “Hamleti”, “Shtetrrethimi”, “Othello”, “Ana Karenina”, “Vdekja e njė mbretėreshe”,” Svinga e Gjallė”, “Magbethi”, “Antigona”, etj.
  La gjurmė tė pashlyera edhe nė kinematografin Kosovare e Jugosllave: “Uka i Bjeshkėve tė Nemuna”, “Buka”, “Trimi”, “Etja”, “Lepuri me 5 kėmbė”, “Era e Lisi”, “Kur Pranvera vonohet”, “Tė ngujuarit”, “E shtėna nė ajėr”, “Pėrroi vėrshues”, “Migjeni”, “Gjurmėt e bardha”, “ Dorotej”, etj.
  Shpėrblimet e lavdatat e panumėrta: Pėr Zonjėn me Kamelie - Shpėrblimi i dhjetorit (1963). Joakim Vujic(1972) dhe (1975) pėr Hajrijėn dhe Svingėn. Shpėrblimi i Shoqatės sė Artistėve tė Jugosllavis pėr Ervehen (1971). Ēmimi mė i lartė i punės (1976). Mė 1985 shpėrblimi i parė pėr rol femre nė “Shtetėrethimin” nė festivalin Joakim Vujic.
  Kėto janė vetėm disa mirėnjohje qė dėshmojnė se Melihate Ajeti, ishte nga femrat tona e para, e mė e merituara - Doajene e Teatrit Kombėtar tė Kosovės.
  Vdiq nė Prishtinė mė 26 mars 2005.

  1.Melihate Ajeti dhe Nexhmije Pagarusha 1952
  2.M.Ajeti 1952
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 03-11-2010 mė 14:53

 10. #430
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.M.Ajeti ne fillore,e 4 nga e majta-1944
  2.1947

  me teper fotografi.Linku,

  http://www.google.com/url?sa=t&sourc...GMeFnmNJy2q4Ow
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 03-11-2010 mė 15:07

 11. #431
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Nexhmije Pagarusha, legjenda e gjallė e kėngės shqiptare, u lind mė 7 maj tė vitit 1933 nė Pagarushė. Babai i Nexhmijes Veseli, mėsues, siē thotė Nexhmija, ėshtė mė meritori qė nuk e la kėtė yll tė shuhet, po na e dhuroi tė gjithėve deri nė shkallė krenarie.
  Dikush e quajti Bilbili i Kosovės, dikush Mbretėresha e Kėngės Shqipe, dikush tjetėr Primadona e Melosit Popullor, Ema Sumak Shqiptare, Madam Baterflaj, Fyti i Kristaltė, e tė tjera, e tė tjera.
  Tė gjitha kėto epitete janė bėrė sinonim pėr emrin e Nexhmije Pagarushės dhe mbase tė gjithė kanė tė drejtė sepse tė gjithė gjejnė diēka tė veēantė nė zėrin e saj magjik. Nuk pretendojmė t’i themi tė gjitha nė njė intervistė, me hapėsirė tė kufizuar, kur bėhet fjalė pėr njė kolos siē ėshtė Nexhmija. Rėndėsia dhe vlera e veprės sė Nexhmijes ėshtė ēmuar e vlerėsuar nga kompetentėt dhe njohėsit e artit dhe kjo siē e dimė ėshtė bėrė nė superlativ.
  Nexhmija dhe kėnga ishin njė, kėtu mbase e ka shpjegimin fakti se ajo as qė ka mbajtur ndonjė evidencė pėr koncertet as pėr kėngėt e kėnduara.
  Opusi i kėngėve tė Nexhmijes ishte shumė i gjerė dhe ajo ka shkėlqyer nė tė gjitha zhanret. Shumė artdashės edhe sot e kujtojnė njė koncert tė Nexhmijes me ariet operistike tė Bethovenit, tė Puēinit, Verdit …tė pėrkthyera shqip. Ėshtė pėr tė ardhur keq qė ky koncert nuk ėshtė regjistruar. Majat mė tė larta Nexhmija i arriti me “Bareshėn”, kėshtu mendojmė ne, ndėrsa ajo mendon ndryshe.
  Nexhmija me sukses e provoi veten edhe si aktore filmi e teatri. ”Dasma e pėrgjakur”; “Tre vetė kapėrcejnė malin” ; ”E kafshoja terrin” ; ”Lepuri me pesė kėmbė” ; ”Fluturimi i Micakut” ; ”Daullet e tė ēmendurve”, ”Rexha i nėnės nė grazhd tė kalit” etj., etj., janė disa nga projektet ku interpretoi rolet kryesore.
  Nė jetėn artistike Nexhmija mori shumė ēmime tė cilat ajo nuk mund t’i veēojė. Ne po e veēojmė ēmimin – titullin “Kėngėtare e Shekullit “ e kėtė e meriton padyshim. Nexhmije Pagarusha vulosi me emrin e saj shekullin e XX-tė.

  Fotografia e Dyte Shume i ngjane shume aktores holivudiane Natali Vudit.(mendimi im)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 03-11-2010 mė 15:19

 12. #432
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  vazhdim...
  http://img716.imageshack.us/img716/3...arushaweb2.png
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 13. #433
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Katarina Josipi-Kati. E lindur mė 9 nėntor nė vitin 1923, nė Zym tė Hasit, pasi kreu shkollėn fillore, Kati bashkė me familjen u shpėrngulėn nė Nish, ku pas disa viteve u rikthyen nė atdhe por tashmė nė qytetin e Ferizajt. Nė kėtė vend do tė nis dhe karriera artistike e Katit. Ishte pikėrisht teatri amator i kėtij qyteti, ku ajo u aktivizua si pjesė e trupės teatrale, nė njė moshė shumė tė re. Pėrkrah saj ishin dhe emra tė tjerė, qė vunė themelet e dramės dhe teatrit shqip nė Kosovė si Antoneta Karahasani, Matej Serreqi, Shemsi Zherka, Shaban Gashi e shumė amatorė tė tjerė. Pas njė sėrė skeēesh dhe pjesėsh teatrale tė inskenuara nė teatrin amator tė Ferizajt, nė vitin 1948, kur Kati ishte vetėm 21 vjeēare, u inkuadrua nė Teatrin e Prishtinės, i cili atėbotė

  i mblidhte kuadrot e dalluara nėpėr Kosovė dhe i angazhonte nė Prishtinė. Dhe, Katarina Josipi hyri si femra e parė shqiptare nė Teatrin Popullor Krahinor tė Prishtinės.

  Nė kėtė skenė ajo aktroi dhe kulmoi plotė 21 vjet, duke i servuar publikut artdashės role dhe interpretime mjeshtėrore, qė vetėm ajo dinte t’i realizonte nė atė formė. Kati ishte dhe do tė mbetet stereotipi i aktores sė rrallė, qė njohu arti skenik nė Kosovė, njė fenomen artistik, siē e quajti kritika. Njė emėr i papėrsėritshėm dhe unik, ishte e magjishmja Katarina Josipi. Ajo la pas vetes kujtimin, i cili u portretizua nė rolet, qė gjithnjė do tė mbesin tė pavdekshėm, pėr publikun nė Kosovė dhe jashtė saj. Nė skenėn e Teatrit tė Prishtinės ajo i interpretoi me sukses tė jashtėzakonshėm Maricėn-”Personi i dyshimtė”, Ndrikullėn-”Pushteti”, Fjollka-”Martesa”, Rutarica-”Zhelanėt”, Tanja -”Zjarri dhe hiri”, Marija Jegonovma-”Hani nė rrugėn kryesore”, Remzija -”Sikur t’isha djalė”, Simona- ”Njerėzit”, Zonja Lekua -”Ciklonėt”, Nada- ”Kushėriri” e shumė e shumė role tė tjera tė autorėve botėrorė dhe shqiptarė.

  foto 2.Melihate A.,Naxhije Deva,Krist Berisha e Katarina Josipi
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 14. #434
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  http://img99.imageshack.us/img99/9382/shotegalica.jpg
  GALICA Shote (Qerime Galica,(Gashi) 1895-1927). Luftėtare e shquar e ēetave kryengritėse kosovare pėr clirimin e bashkimin kombėtar tė tė gjitha viseve shqiptare dhe per njė regjim shtetėror demokratik nė Shqipėri, Heroinė e Popullit. Pa pėrfillur terrorin e armikut dhe ligjet e ashpra tė fesė e tė kanunit luftoi heroikisht pėr 12 vjet me radhė kundėr pushtuesve serbė, austrohungarezė e bullgarė.

  Shote Galica mori pjesė nė mė shumė se 40 aksione tė rėndėsishme kundėr armikut. Kundėrshtoi me konsekuencė politikėn e dhunės e tė terrorit tė regjimit shovinist tė Beogradit ndaj popullsisė shqiptare, shpronėsimin e shpėrnguljen e saj dhe kolonizimin sllav tė trevave shqiptare Mė 1919 mori pjesė nė Kryengritjen e Rrafshit tė Dukagjirrit, ndėrsa mė 1922-1923 luftoi pėr; mbrojtjen e "Zonės Neutrale" tė Junikut, e cita shėrbente si bazė pėr kryengritjen e Kosovės e tė Malėsisė. Nė korrik 1924 mori pjesė nė mbrojtjen e zonės sė lirė tė Drenicės ("Arbanisė sė Vogėl" Nė korrik 1924 pas vdekjes sė tė shoqit Azem Galicės, vazhdoi luftimet nė krye tė ēetės sė tij. Sė bashku me qindra luftėtarė tė Kosovės nė dhjetor tė 1924 luftoi kundėr ushtrive intervencioniste serbe e bjellogardiste dhe mercenarėve t. Humbi nė luftime ose nga masakrat e shovinistėve serbė 22 anėtarė tė familjes.

  Nga fundi i vitit 1926 Shote Galica u vendos nė Shqipėri, ku vdiq nė Fushė-Krujė
  Qerime Galica (Gashi)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 03-11-2010 mė 15:55

 15. #435
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Leze QENA ka lindur mė 1 mars 1935, nė Prizren. Rrjedh nga njė familje mesatare. Shkollėn fillore dhe tė mesme e kreu nė vendlindje, pėr tė vazhduar mė pas nė Prishtinė. Pėr mė shumė se 55 vjet ka qenė e pranishme nė shumė shfaqje teatrale nė Kosovė. Leze Qena vazhdon tė jetė aktive me rolin e gjyshes nė serialin vendor “Familja moderne”.

  Filmografia: “Po e zėmė, po e zėmė” (mini TV seri, 1970), “Ditari i Lec Pazhecit” (mini TV seri, 1975), “I ikuri” (seri pėr fėmijė, 1980), “Shkolla e fshatit (TV, 1987), “Qesh e ngjesh” (TV, 1982), “Tė gjithė me ne” (mini TV seri, 2000), “Familja moderne”.

  1.L.Qena me M.Ajetin Ne vitin 1964
  2.Leze Qena Ne mese.seria e njohur Familja Moderne.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 03-11-2010 mė 16:20

 16. #436
  i/e regjistruar Maska e NEOLK
  Anėtarėsuar
  10-04-2006
  Vendndodhja
  vlore
  Postime
  331
  Citim Postuar mė parė nga fegi Lexo Postimin
  Manifestimet per Shqiperin e Madhe

  Per kureshtaret fotografia e mesiperme eshte ISH PREFEKTURA ITALIANE ne VLORE para clirimit .
  FOTOJA E MEPOSHTME eshte fotoja mbas afro 70 vjeteve e po kesaj ndertese .
  ..

  ..
  www.panoramio.com/photo/13420318

  ..
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga NEOLK : 03-11-2010 mė 18:22
  Rrug' e gjatė do ngare ngadalė (8204)

 17. #437
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Kostumet....
  Ibrahim Sokoli

  Linku....http://www.shkodraonline.com/galeria...2_itemId=15069
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sam1r : 04-11-2010 mė 05:35

 18. #438
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Mbreti Ilir Piro i Fisit Ilire Te Molosve

  Pirro i Epirit
  Lufta e pirros nė Itali - 280 p.l.k - 275 p.l.k

  Pirro i Epirit (297-272 p.e.s.) ishte njė nga gjeneralet mė tė shquar tė asaj kohe dhe mbret i Epirit dhe i Molosisė. Ndimues dhe aleat i popujve italian qe ishin nė luftė me Romėn. Thirrej "shqiponjė" nga ushtarėt e tij. U bė i famshėm kur nė vitin 280 p.e.s. kaloi ngushticėn e Otrantos me 20 000 kėmbėsorė, 3000 kalorės dhe rreth 200 elefantė, pėr tė luftuar kundėr Romės, e cila rrezikonte qytetin e Tarantos. Nė krye tė ushtrive tė pėrbėra nga molosėt, thesprotėt dhe kaonėt, Pirro arriti fitore tė dhimbshme kundėr ushtrive romake. Nė kulturėn perėndimore sot shprehja "Fitorja e Pirros" nėnkupton njė fitore me sakrifica tė mėdha.

  Nė vitin 307, nė moshėn 12 vjeēare, Pirrua u kthye nė Epir me ndihmėn e Glaukut dhe u bė mbret. Por mė 302, kur ndodhej pėrsėri te taulantėt, kundėrshtarėt e tij ngritėn krye dhe shpallėn si mbret Neoptolemin e II, birin e Aleksandėr Molosit. Pasi nuk mund tė kthehej mė nė Epir ai hyri nė shėrbim tė Diadokėve mė nė zė tė kohės, Dhimitėr Poliorketit tė Maqedonisė, Ptolemeut tė i I tė Egjyptit si dhe mbretit Agathokli tė Sirakuzės, ku u njoh me jetėn shoqėrore, administrative dhe ushtarake tė kėtyre shteteve helenistike dhe u kalit nė njė tok betejash. Nė vitin 296, me, ndihmėn e mbretit Ptoleme tė Egjyptit si dhe mbretit Agathokli tė Sirakuzės u kthye pėrsėri nė Epir. Pėr njė kohė e ndau pushtetin me Neoptolemin, pastaj e vrau atė dhe u bė sundimtar i vetėm i Epirit. Pas kėsaj ai i dha fund edhe autonomive qė kishin fiset nė simahinė e mėparėshme. Pirrua erdhi nė fuqi edhe sundoi nė njė kohė kur fqinjtė e Epirit, Mqedonia dhe Greqia, ndodheshin nė njė kaos tė plotė politik dhe ishin dobėsuar nga luftat e gjata e shkatėrrimtare qė bėnin midis tyre pasardhėsit e Aleksandrit tė Maqedonisė, Diadokėt. Nė kėto lufta u pėrzie edhe Pirrua dhe u bė njė nga pretendentėt pėr fronin maqedon. Nė fillim ai ndėrhyri nė luftėn qė bėnin midis tyre dy djemtė e Kasandrit, pas vdekjes sė tė jatit. Nga kjo luftė ai i shkėputi Maqedonisė tokat qė i pėrkisnin Epirit: Paravinė, Tymfenė, Amfilokinė, Akarnaninė dhe qytetin Ambraki, tė cilin i bėri kryeqytet tė mbretėrisė sė vet. Por mbret i Maqedonisė u shpall Dhimitėr Poliorketi. Pak mė vonė Pirrua u lidh me sunduesin e Thrakisė dhe Jonisė, Lisimakun, dhe e dėbuan Dhimitrin nga Maqedonia kurse tokat dhe ushtrinė e tij i ndanė midis tyre. Tani kufijtė e shtetit tė Pirros u shtrinė nė lindje deri nė lumin Aksios (Vardar), nė veri pėrtej Apollonisė kurse nė jug deri nė Peloponez. Por Pirrua nuk mundi t'i mbante gjatė tokat e pushtuara. Lisimaku e dėboi nga njė pjesė e mirė e krahinave maqedone e greke dhe u bė vetė zot i tyre. Rasti e bėri Pirron t'i drejtonte sytė pas kėsaj nga Italia. Tarenti dhe qytete tė tjera greke tė Italisė sė jugut, tė kėrcėnuara nga Roma, e ftuan kėtė pėr ndihmė. Pirrua u kap pas kėsaj ftese dhe filloi tė ėndėrronte pėr krijimin e njė monarkie tė madhe nė perėndim sikurse ajo e Aleksandrit tė Maqedonisė nė lindje. Nė pranverėn e vitit 280 Pirrua zbarkoi nė Itali me njė ushtri tė madhe tė stėrvitur dhe tė armatosur mirė. Kjo ishte mė tepėr njė ushtri mercenare qė Pirrua e kishte mbledhur jo vetėm nė Epir por edhe nė krahina tė tjera tė Greqisė. Ajo pėrbėhej prej 20.000 kėmbėsorėsh tė armatosur rėndė, 300 kalorėsish, 2000 shigjetarėsh, 5000 hobetaisėsh dhe 20 elefantėsh, pėrdorimin nė luftė tė tė cilėve Pirrua e kishte parė nė lindje. Shpenzimet e luftės i kishte marrė pėrsipėr Tarenti, i cili ishte i detyruar t'i jepte edhe ushtri ndihmėse. Ndeshja e parė e Piros me romakėt u bė nė qytetin Heraklea. Pėrleshja qe shumė e ashpėr. Fatin e luftės e vendosėn elefantėt dhe kalorėsia e Pirros. Nga kjo disfatė romakėt humbėn Lukaninė. Nė anėn e Pirros kaluan brutėt, lukanėt, samnitėt dhe pothuajse gjithė qytetet greke tė Italisė sė jugut. Njė vit mė vonė Pirrua ndėrmori njė sulm tė ri kundėr romakėve, tė cilėt kishin grumbulluar kėtė radhė njė ushtri tė madhe qė arrinte deri nė 70.000 vetė. Nė betejėn qė u zhvillua afėr qytetit Auskulum romakėt pėsuan pėrsėri disfatė, por edhe Pirros fitorja i kushtoi shumė. Humbjet e tij qenė kaq tė mėdha sa qė kur e uruan thuhet se u pėrgjegj:
  me gjersisht linku.
  http://sq.wikipedia.org/wiki/Pirro_i_Epirit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 04-11-2010 mė 08:47

 19. #439
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Tirana
  http://img258.imageshack.us/img258/4846/skanna0002.jpg
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 20. #440
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  BERATI Qytet Mesjetare me Teraca(BalkonE)Tipike
  http://img829.imageshack.us/img829/4607/skanna0004.jpg
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 04-11-2010 mė 09:02

Faqja 22 prej 62 FillimFillim ... 12202122232432 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •