Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
 1. #1
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  Nė ėndėrrim pėr njė botė ideale
  Mosha
  42
  Postime
  604

  Kush jane Aleatet Strategjike te Shqiperise per mendimin tuaj?

  Njė sondazh i realizuar nga njė institut shqiptar, rezultatet e tė cilit u pasqyruan nė njė pjesė tė mirė tė shtypit tė pėrditshėm, na bėri me dije pėrveē tė tjerash mbi njė opinion popullor lidhur me shtetet miq tė Shqipėrisė nė kohėt e sotme. Sipas kėtij sondazhi, shumica e shqiptarėve tė intervistuar janė tė bindur se aleati strategjik i vendit tonė ėshtė e duhet tė jetė Italia. Mė pas, vijnė me radhė SHBA, Turqi, Angli. Nuk besoj se mund tė befasohet ndokush nga ky rezultat, ashtu siē nuk besoj se kjo “optikė e gjindjes (vulgut) sė pakualifikuar nė fushė tė diplomacisė”, duhet marrė pėr njė sentiment kolektiv e aq. Nė tė vėrtetė, nuk duket se kemi tė bėjmė me njė vėshtrim emocional tė marrėdhėnieve tė Shqipėrisė me botėn. Pėrkundrazi, duket tė jetė njė vėshtrim pastėrtisht pragmatik.
  Nė rrethana tė tjera, nuk do tė ishte e udhės ta merrnim shumė seriozisht njė anketim tė kryer me shqiptarėt e nga shqiptarėt, pėr mė tepėr kur besueshmėria e anketimeve tė kėtij lloji bėhet copė-copė nga ēekani i dyshimeve tė lloj-llojshme. Kush janė anketuesit? Cila ėshtė biografia e tyre? A janė ata tė ēinteresuar pėr rezultatin? – pyetje tė tilla e tė tjera si kėto lindin ndėr ne pas ēdo anketimi. Por nė kėtė rast, si zor tė ketė vend pėr dyshime. Ky ėshtė njė rezultat i pritshėm e i hamendėsueshėm nga secili prej nesh. Arsyet e kėtij parapėlqimi janė tė shumta, e qė tė gjitha tė njohura. Sė pari, Italia ėshtė fqinji mė i zhvilluar nė ēdo pikėpamje, dhe nė tė njėjtėn kohė, ėshtė njė nga shtatė fuqitė e planetit. Sė dyti, Italia nuk ka asnjė motiv tė mos jetė e interesuar pėr njė Shqipėri tė stabilizuar; pėrkundrazi, i ka tė gjitha motivet pėr ta nxitur e mbrojtur stabilitetin e vendit tonė, gjė qė e ka dėshmuar mė shumė se njė herė dekadėn e fundit (duke pėrjashtuar ndonjė rast kur, sidoqė ka dashur, diplomacia italiane nuk ka ditur ta bėjė kėtė gjė). Sė treti, edhe pse ne jemi tė edukuar me kulturėn e dyshimit (qoftė edhe nė rastin, kur pėrpiqemi tė shohim marrėdhėniet e vendit tonė me vende tė tjerė, sidomos me vendet fqinje), tek Italia e italianėt nuk para shohim “hile e djallėzi” qė bėhen mbi kurriz tė shqiptarėve tė varfėr e tė kėputur. Madje, qėllon shpesh qė racizmi antishqiptar i segmenteve tė caktuara politike e jopolitike tė shoqėrisė italiane shfajėsohet prej nesh me njė gatishmėri tė ēuditshme, pėr tė mos thėnė qė legjitimohet fėt e fėt me sjelljen e keqe tė njė pjese emigrantėsh shqiptarė. Rrallė na shkon mendja pėr tė mos rėnė dakord me fushatat raciste tė ngritura nga politikanė e gazetarė mendjelehtė nė fqinjin e pėrtej detit, tė cilėve u mjafton lajmi mbi “la cattura di un delinquente albanese” pėr tė krijuar e propaganduar gjithė qejf mitin e shqiptarit trasgresiv, tė dhunshėm e vrastar. Sė katėrti, pėr shkak tė gjuhės e televizionit, shqiptarėt janė aq tė familjarizuar me kulturėn e jetėn italiane, sa jehona e ēdo debati apo ngjarjeje tė atjeshme, mė shpejt vjen nė Tiranė se sa nė ndonjė qytet tė Siēilisė. Sė pesti, tė mėrzitur e tė zhgėnjyer nga strategjia komuniste e miqėsive tė largėta, duket se shqiptarėt janė tė vendosur tė besojnė tek miqėsitė me fqinjėt. Amerikanėt do tė ishin miq tė shkėlqyer pėr “Izraelin e Europės” (kėshtu e quante vendin tonė njė vėzhgues politik amerikan) por, ndėrsa ata mund tė na ndodhen pranė veē nė situata delikate e pėr interesa madhore, ne kemi nevojė pėr miq, tė cilėt duhet tė na ndodhen pranė ēdo ditė. E cili vend, pėrveē Italisė, do ta kish kėtė mundėsi? Sė gjashti, historia e marrėdhėnieve Shqipėri-Itali tė paraluftės, sidoqė ėshtė tepėr e ngarkuar me mėrinė ndaj njė vendi qė u bė mė nė fund pushtues, ėshtė bartur deri nė ditėt e sotme edhe si historia e njė raporti ndėrshtetėror, tė cilit vendi i shqipeve ia pa hairin nė njė farė mėnyre. Asnjė vend tjetėr kolonial nuk ka mundur tė lėrė nė Shqipėri gjurmėt qė la kolonializmi italian nė harkun e pesėmbėdhjetė viteve. Pamja urbanistike e qendrės sė Tiranės ėshtė dėshmia e pavdirė dhe e pakonkurrueshme e “kolonializmit tė vetėm qytetėrues” qė ka futur ndonjėherė kthetrat nė Shqipėri.
  Pikėrisht kėto mendojnė shqiptarėt, kur vjen puna tė zgjedhin nė mėnyrė pragmatike e patriotike miqėsitė me fuqitė e mėdha apo vendet fqinje. Nuk e kanė keq. Italia ėshtė i vetmi vend qė i ka fakultetet e kapacitetet pėr tė na dhėnė njė dorė tė fortė nė pėrpjekjet pėr tė ndėrtuar vendin tonė e pėr tė luajtur rolin e avokatit tė Shqipėrisė nė pėrpjekjet pėr t’u integruar nė Europė. Duke pėrjashtuar ndėrtimin e demokracisė e tė shtetit tė sė drejtės, ku italianėt nuk pėrfaqėsojnė modelin e pėrsosur perėndimor (kjo s’do tė thotė se nuk kemi ē’tė mėsojmė e imitojmė prej tyre), nė tė gjitha fushat e tjera, ata mund tė bėjnė pėr ne atė qė s’mund ta bėjė asnjė vend tjetėr. Shqiptarėt kėtė e kanė mėsuar, ndėrsa njė pjesė e politikės nuk e ka mėsuar ende. Personazhe tė ndryshėm politikė, nė pushtet apo nė opozitė, sa herė qė ėshtė rasti tė shprehen pėr aleatėt strategjikė tė Shqipėrisė, notojnė nė ujėrat e njė paqartėsie bezdisėse. Ndokush, kėtė lloj paqartėsie e konsideron mjeshtėrķ diplomatike tė shtetarėve e politikanėve tanė, por nė tė vėrtetė, ēfarė merret pėr mjeshtėrķ, nuk ėshtė gjė tjetėr, veēse “shko nga fryn era e thuaj ēfarė kėrkon hera”.
  Presidenti i Republikės, si pėr tė treguar se e ka zėt kėtė paqartėsi, ka filluar tė bėjė njė “diplomaci tė troētė e tė drejtpėrdrejtė”. Miku ynė i vetėm janė SHBA-tė – tha kohėt e fundit prerė e larg ēdo dykuptimėsie Presidenti Moisiu nė njė intervistė dhėnė njė tė pėrditshmeje shqiptare, duke lėnė tė nėnkuptohet se njė miqėsi e tillė mjafton e tepron. Demi i nje diplomacie te tille eshte po aq i madh sa ai i diplomacise konfuze. Ketu s’eshte ceshtja, nese eshte e vertete apo jo kjo qe thote Presidenti i Republikes. Ketu eshte ēeshtja qe artikulime tė tilla kaq perjashtuese nuk i kane hije asnje kryetari shteti, aq me pak te parit te nje vendi qe eshte ne Europe e qe aspiron te integrohet nė BE. Edhe diplomati me i pastervitur shqiptar do ta kafshonte gjuhen nja shtate here, perpara se te bente nje deklarim kaq kategorik.
  Nuk kam ndermend te ve ne dyshim, qe SHBA-te jane miq te medhenj te Shqiperise, ashtu si nuk kam ndermend te ve ne dyshim qe shqiptareve u lipset kjo miqesi. Mund te them madje, qe na ka pjelle mushka, qysh nga momenti, qe SHBA-te kane zene te deshmojne nje vemendje impresionante ndaj Shqiperise. Gati te gjithe vendeve te botes u lipset miqesia me SHBA-te, dhe kjo eshte aq e vertete sa, nese kjo miqesi merr ndonje te krisur, te tjeret nuk lene gur pa levizur per t’i cuar gjerat ne vend. Por asnje nga keto vende nuk guxon ta ngreje diplomacine e vet mbi shprehjen “SHBA-te jane miku yne i vetem”. Edhe vete Izraeli, kanakari par excellence i SHBA-ve, nuk arrin deklarativisht deri ne kete pike, ngaqe e kupton se kjo nuk do te ishte diplomaci, por “prerje e druve shkurt”.
  Sot Shqiperia ka njė objektiv strategjik tė panderrueshem e te pakonkurrueshėm nga objektiva te tjere. Ky objektiv eshte integrimi nė Europe, apo thene ndryshe, anetaresimi ne BE, dhe per fat te mire, eshte nje objektiv qe as nuk i zemeron SHBA-te, as bie ndesh me ndonjė interes tė tyre. Ne kete kuptim, duke e ruajtur me fanatizem miqesine me SHBA-te, ne duhet te identifikojme gardianet europiane te interesit tone strategjik, i cili mbetet edhe per me shume se nje dekade anetaresimi ne BE. Nje gardian i tille eshte Italia. Edhe nese Italia, per nje arsye a nje tjeter, nuk para ka qejf ta luaje kete rol, ne duhet te bejme ēmos ta kandisim e ta marrim me te mire. Eshte nje fuqi e madhe qe e kemi tek pragu i deres, dhe ne duhet ta bindim kete fuqi se eshte edhe ne interesin e saj te behet avokati yne ne Europe. Mund te kerkojme edhe ndihmėn e SHBA-ve, nese kjo do tė duhet pėr ta bindur Italine ta marre persiper kete rol.
  Siē mund te merret me mend, nuk eshte puna qe shtetaret tane te behen domosdoshmerisht zedhenes apo shprehes te nje gjykimi popullor qė na vjen prej anketimeve; puna eshte qe ata te behen zedhenes te interesave tona strategjike. Per fat te keq, keto te fundit nganjehere kuptohen mė mire nga njerez te thjeshte te intervistuar ne mes te rruges, se sa nga politikanet tane profesioniste, qe e kane per detyre t’i kuptojne e mbrojne keto interesa.
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit ėshtė Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Der Albaner
  Anėtarėsuar
  06-08-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Mosha
  42
  Postime
  71

  NE CILIN KAMP DUHET TE JETE SHQIPERIA ?

  Fatkeqsisht Lufta ne Irak eshte ceshtje ditesh.
  Kjo solli mjaft turbullira ne Politiken Boterore rrjedhoje e se cilesh u formuan 2 Kampe
  1- USA, Angli, Spanje , Itali ectj
  2- Gjermani, France, Belgjike , Kine Rusi ectj
  I pari ishte pro luftes dhe i dyti kundra.
  Ne si shtet Europian i vjeter dhe qe kerkojme te hyme ne europen e bashkuar jemi ne kampin e pare.
  Per mua ky qenje hap i gabuar i shtetit tone.
  Me respekte
  It is better to understand a little
  than to misunderstand a lot

 3. #3
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  E pse duhet te ishim ne ne te njejtin grup me Rusine apo Francen qe nuk kane ndihmuar dhe nuk do te ndihmojne asnjehere (flas nga mesimet e se kaluares) interesat shqiptare? Nga ana tjeter kemi Ameriken, nje nga miqte me te medhenj tanet, gjithashtu kemi dhe talionet me te cilet na shkon muhabeti...

  Per zgjidhjen se nga c'kamp do te qendrojme ne duhet te shohim vetem interesat tona kombetare dhe asgje me teper. Nuk fitojme asgje nese shohim interesa internacionale ne nje plan abstrakt apo etik, qe s'kane te bejne hicgje me interesat tona si shqiptare. Eshte apo s'eshte e gabuar kjo lufte, Shqiperia nuk ndryshon gje per boten pavaresisht se ne c'kamp eshte, sepse jemi nje shtet i vogel. Keshtu pra ne do te favorizojme interesat e atyre shteteve qe na interesojne ne planin kombetar.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angeldust : 18-03-2003 mė 14:35
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet nė Bllog
  4
  Kjo teme eshte konsumuar edhe me pare, por do te them vetem 2 gjera:

  1. Vetem nje njeri qe nuk e njeh sic duhet historine boterore nuk mbeshtet luften ne Irak. Historia e botes na meson qe asnjehere paqja nuk vjen vetvetiu por me lufte.

  2. Vetem nje njeri qe nuk e njeh historine e Shqiperise, habitet qe Shqiperia mbeshtet luften ne Irak dhe politiken e shtetit amerikan. Historia shqiptare ne meson se ne mbare historine tone moderne, dy popuj kane dhene ndihmen e tyre per interesat shqiptare dhe ata kane qene Italia, dhe SHBA. Pjesa tjeter e Euroes ka firmosur ndarjen e Shqiperise apo krijimin e Jugosllavise.

  Mesoni historine, qe te kuptoni te tashmen dhe te mos beni te njejtat gabime ne te ardhmen.

  Albo
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Der Albaner
  Anėtarėsuar
  06-08-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Mosha
  42
  Postime
  71
  Te nderuar miq,Shqiptare
  Ne radhe te pare kur nisa ta shkruaj kete mendim kisha parasysh Interesat Kombetare ,sepse kjo Lufte po behet per hater Interesash.
  Ne jemi tashme ne Listen e te priturve per tu futur ne Komunitetin Europian dhe Interesi na e kerkon qe te kemi Aleate te forte ne kete Komunitet!!!!!!
  Persa i perket ndihmes Amerikane nga Historia e di qe nuk kane qene dhe aq bamirese perkundrejt nesh, dhe faktet e fundit po e shprehin akoma me qarte kete fakt .
  doju lutesha te ishit me parimor perkundrejt Interesave, per hater te interesave.
  Me pershendetje
  It is better to understand a little
  than to misunderstand a lot

 6. #6
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Der Albaner,

  Do desha te dija se c'e mire do na gjeje ne nqs. do mbeshtesnim Gjermanine apo Francen. Keto 2 shtete nuk ishin per fillimin e procesit te negocijimit per integrim ne BE. Nga ana tjeter Italia ishte pro ketij procesi (gjithashtu cuditerisht dhe Greqia). Plus qe Britania eshte pro luftes, edhe kjo anetare teper e fuqishme ne BE. Kam pershtypjen e vaket se maredheniet midis Shqiperise dhe Britanise gjithashtu u ngrohen me viziten e preseidentit tone atje kohet e fundit.

  Plus qe shume shtete te tjera qe jane shume me afer bashkimit me BE-ne se sa shqiptaret, jane pro luftes. Mjafton te permendim Bullgarine, Rumanine, disi Polonine etj. Mendoj se nuk eshte e vertete premisa jote e nenkuptuar se BE-ja eshte komplet kunder kesaj lufte. Pozicioni per kete lufte mua nuk me duket tamam nje ndarje USA-BE, pasi dhe shume shtete te tjera ne BE ose Europe e mbeshtesin.

  Pastaj, edhe nqs. s'do donim luften per hater te Gjermanise apo Frances, ti nuk ke asnje garanci se keto shtete do te te favorizojne disi. Nuk eshte aspak e dobishme per ne qe te prishim maredheniet me ato vende te cilat i kemi patur miq prej kohesh, vetem per hater te Gjermanise apo Frances qe s'kane treguar ndonjehere ndonje interes te vecante per ne.

  Plus Amerika nuk te ka pasur dhe nuk te ka asnje borxh te tregohet bamirese ndaj nesh, e megjithate ka bere shume, shume, shume per ne, dhe nuk eshte aspak e hijshme qe t'i kthejme krahet ne nje moment kaq delikat. Jo se Amerikes i duhet Shqiperia (...hmm, sa qesharake kjo), por ne na duhet Amerika. Pastaj nqs. s'paska qene bamirese Amerika ndaj nesh, i bie qe asnje shtet ne bote te mos kete qene...

  Me respekt, angeldust.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angeldust : 18-03-2003 mė 21:28
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 7. #7
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Une per vete jam pro amerikan edhe pro anglez, por sidoqofte nuk do te shprehesha se Amerika eshte aleate ne interesat e Shqiperise, as italia.

  Faktikisht historia ne meson te kunderten:

  Superfuqia nuk ka aleate te veckel, therrime. Ne jemi vecse vegla apo kukulla qe i nevojiten te Fuqishmit per situata te vetat.

  Nga ana tjeter, zgjedhja jone nuk mund te jete ndryshe, se e te qenit pro amerikan. Zotesia e politikaneve shqiptare qendron ne aftesine per te shfrytezuar momentet e mira te interesave amerikane ne rajon, edhe kaq. Harrojini miqesite e dashurite, se nuku ka, ju thom u'.

  Italia...!

  Po si ore qenka aleate historike..., ju te habisni...

  Se nga ka dale kjo moda alla latince nder...., nejse...

  Sidoqofte, Italia ndoshta do te kishte pas qene Kolonizatorja me e mire, nder ata qe synojne ta kolonizojne Shqiperine, nqs eshte kjo ajo qe doni te thoni aleate e mire, atehere bie dakort.

  Faktikisht nje kolonizim italian mesjetar, apo fillim shekulli 20-te, do te kishte dale shume me patriotike e ne interes te individit e masave shqiptare, se sa kolonizimi turk (qofte sikur edhe te kete qene vetem ideologjik, psiqik) apo ai bolshevik), por ky muabet ka kalu, edhe nuk rikthehet me.

  Elementi turk ne psiqiken shqiptare ende po e demton Shqiperine, po ia vret civilizimin.

  Ne aspektin politik, kjo fatkeqsi duke fare qarte se shumti ne politiken e PD-se.

  Sidoqofte ne nuk kemi rruge tjeter edhe nje here vec Amerikes, pasi boshti France-Rusi, perfshi gjermanine, pavaresisht nga pozicioni (i pavlere shqiptar), do mbajne anen anti-shqiptare persa i perket interesave rajonale, ne ndodhite qe do pasojne Ballkanin jo shume larg.

  Historia do perserise vetveten.

  Le te shpresojme Amerika del fitimtare, edhe aleanca amerike - Europe nuk do pesoje deme...., se po pati ndasi...te vegjelit e hajne!

 8. #8
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Klod, ajo qe thua per Italine eshte e vertete, por ka pak mangesi.

  Shqiptaret si duket ju desh vetem 10 vjet te harronin se sa bosh ishin dyqanet nga prodhimet ushqimore kur u shemb komunizmi, kane harruar operacionin "Pelikan" te italianeve ne po ate kohe (pse? Kush na i kishte borxh?), gjithashtu dhe operacionin "Alba" ne 1997 per te risjellur rendin, qetesine dhe personalitetin e shtetit ne Shqiperi.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 9. #9
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Angeldust!

  Nuk do ta quaja kurre Italine aleate thjesht per shkak te ndihmave te pas 90-tes.
  Kohet kane ndryshuar, po ashtu edhe format e ndihmave apo sulmeve. Po perse cfare prisje ti, Italia te mbante inat? Nje loj inati te tille (besoj) mund ta shfaqin vetem vende mesjetare.

  Edhe Greqia e shume perfolur, edhe u dynd me ndihma ne ato vite.
  Pastaj Italianet njihen per Karitas, ndryshe nuk do te ishin qendra e katolicizmit!


  Dote isha kurioz te shija rezultatet e miqesise e nje italie fqinje me toke, e jo e ndare me det.

  Po rinia shqiptare (e papare e panxene, jo per faj te tyre) rrehen me nje Celentano, Cotunjo apo me ndonje shprehje "ciao"...

  A nuk i ka quajtur Italia shqiptaret e viteve 40, si njerezit gjysem te egjer, krahasuar me Abisinianet e eger?

  Sa zet e kam hipokrizine tutkune....te rrijme shtrember e te flasim drejt,

  sidoqofte, si kolonizatore e asgje me shume, do te ishin me te miret, jo aq shume per vete ata, se sa per kontinentin qe perfaqesojne. Shih Kroatet, dolen sllavet me te fituar ne Ballkan, per shkak trashegimise latine qe kane ne gjak...!

  edhe ne fund te fundit, une serish kam respekt per Italianet edhe nuk jam nga ata qe fajesoj, aq me teper italianet, per fatkeqsite e Shqiperise.

  Fatkeqsia (me e madhja e me e rendesishmja) e Shqiperise jane vete shqiptaret, ose me mire trashegimia turke nder shqiptaret....

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  14-03-2003
  Vendndodhja
  Albanistan
  Mosha
  43
  Postime
  146
  Pelikani vetem ushtaret kishte italian se ndihmat pagueshin nga europa dhe mallrat ishin plerat e italis qe coje ne krizen e pare italo-greke dhe e dyta ishte ne operacionin Alba97 ku leket i administronte greqi, por italia rezervoje te drejten e mosfinancimit por dergimin e ndihmave te hajdutit Barberi.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-03-2003
  Vendndodhja
  Bruksel
  Mosha
  50
  Postime
  256
  Ne i perkasim kampit amerikan,dhe asnjehere atij franko-rus.Edhe nqs ne nuk i interesojme USA(por qe moralisht,dhe me gjestin edergimit te ushtareve i interesojme sa per me thane qe kam edhe shtete qe me pekrahin)na intereson ne nje aleate si usa,sikur fare mos te na ndihmoje vetem me emrin qe ka na ndihmon shume.Interesat tona kombetare dhe sidomos zgjidhja e ceshtjes se Kosoves kerkojne vulen e Amerikes
  "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-03-2003
  Vendndodhja
  Bruksel
  Mosha
  50
  Postime
  256
  se nqs do te lihen ne dore te Europianeve racista Kosova do ti kaloje prape Serbise,sepse vulen ne Evrope e vene ata te Kuqte(ruset)
  "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-03-2003
  Vendndodhja
  Bruksel
  Mosha
  50
  Postime
  256
  Animi jone dhe i disa shteteve te tjera ne anen e Amerikes do ti beje te mendojne edhe Europianet qe te kontriubojne me shume per zgjidhjen e shume ceshtjeve ne ballkan dhe sidomos asaj shqiptare.
  "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Der Albaner
  Anėtarėsuar
  06-08-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Mosha
  42
  Postime
  71
  Mos te harrojme Ambrida se Lufta e Kososves u udhehoq nga Europianet .
  Persa i perket Kampit Franko-Rus mos te harrojme se ne kete Kamp bejne Pjese Shtetet me te rendesishme te Europes ne te cilin do te ishte mire te mernim pjese eshe ne.
  Persa i perket Italise Klodi kishte nje mendim teper te mirfillte perkundrejt "Ndihmave te tyre"
  Pershendetje
  Bledi
  It is better to understand a little
  than to misunderstand a lot

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e harmonies
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Mosha
  52
  Postime
  181
  Klod,

  Fatkeqsia (me e madhja e me e rendesishmja) e Shqiperise jane vete shqiptaret, ose me mire trashegimia turke nder shqiptaret....

  Pajtohem pjeserisht me juve Klod, shume fatkeqesi vazhdon te vije nga marrja me thashetheme e shume shqiptareve. Nje fare trashegimie nga fqinjesia dhe perkujdesja greke.

  Der Albaner,

  Persa i perket Italise Klodi kishte nje mendim teper te mirfillte perkundrejt "Ndihmave te tyre"

  Te mirfillte si puna e bashkepunimit greko-romak per djegjen e bibliotekes se Aleksandrise.

  Persa i perket Kampit Franko-Rus mos te harrojme se ne kete Kamp bejne Pjese Shtetet me te rendesishme te Europes ne te cilin do te ishte mire te mernim pjese eshe ne.

  Kush ne?

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Der Albaner
  Anėtarėsuar
  06-08-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Mosha
  42
  Postime
  71
  Kur flasim per ne kam mendmin per ne shqiptaret ose ato pak njerez te cilet i thone ende vehtes shqiptare.
  Perse ju mendoni se Amerika na ke ne Bir per shpirt prandaj na do aq shume.
  harmonies
  Te lutem perpara se te shkruash mos shkruaj sipas ndjenjave por sipas mendimit logjik dhe interesave kombetare.
  me pershendetje
  Der Albaner
  It is better to understand a little
  than to misunderstand a lot

 17. #17
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  Nė ėndėrrim pėr njė botė ideale
  Mosha
  42
  Postime
  604
  Shqiperia ne kete lufte duhet te jete ne anen e interesit kombetar te Shqiperise, ne varesi te synimeve qe shoqeria shqiptare postkomuniste i ka vene vetes.
  Teper e thjeshte apo jo ?
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit ėshtė Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e safinator
  Anėtarėsuar
  29-06-2011
  Postime
  711
  Italia ze dhe duhet te vazhdoj te zere vendin kryesor.
  Duhet te perpiqemi te permiresojme marredheniet dhe me fqinjet tane ndonese me premisat e sotshme eshte shume e veshtire.

Tema tė Ngjashme

 1. Diaspora shqiptare nė mbrojtje tė ēėshtjes sonė kombėtare
  Nga altin55 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 2. Rexhep Mitrovica
  Nga PORTI_05 nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 06-04-2011, 08:15
 3. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
  Nga ORIONI nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
 4. Projekti i zhdukjes sė shqiptarėve - Ivo Andriq
  Nga Dita nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 26-02-2005, 18:46
 5. Konferenca Islamike + Terrorizmi ne Shqiperi
  Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 82
  Postimi i Fundit: 16-04-2003, 14:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •