Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 30 prej 30
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e K.i EPERM
    Anėtarėsuar
    09-03-2009
    Postime
    924
    kanny---qe e kam prej nga klasa 3 (un sa e di se pershkak arsimtares fillova te belbzoj se ajo na rafte)...
    Ka mundėsi????po s'na tregove ē'farė tė tha psikologu (nėse i tregove pėr kėtė)a ka mundėsi ta dijmė si e vlerėson vehten para njė kamere (familjare)duke ju pergjegjur nė pyetje te ndryshme apo nė lidhje mė shkollėn(drejtimin )mė fal nėse ju pengon kjo pyetje ,siē ju tha edhe xfiles--ska aspak lidhje me dijen/mosdijen. --pajtohem mė kėtė plotėsisht,edhe pse leximi ndikon shumė nė jetėn e secilit njeri.

    Pėrshendetje F.SH

  2. #22
    Citim Postuar mė parė nga kanny Lexo Postimin
    mirdita spikolog/e....
    un kam nje problem ndonjeher....
    gjithmon kur duhet te fjlas me profesoret me mi ose dikush me i moshuar un belbzoj,ama kjo me ndhodh koh pas kohe... ndonjeher ndjehem "super" ndonjeher smundem as nje fjal te them(ose me vjen shum rend ne gjoks).... kurse kur jam me shoket kur nuk belbzoj...
    kam dashur te shkoj ne ndonje psikolog dhe ta pys per ket problem qe e kam prej nga klasa 3 (un sa e di se pershkak arsimtares fillova te belbzoj se ajo na rafte)...
    ps. un tash jam 17 vjeq..

    nese mundeni te me tregoni dicka ne lidhje me kete...?

    falimnderit shum,kanny
    Pershendetje.

    Shihe njeherė kėtė postimin e mėposhtėm. Anėtarja Foleja ka sjellė informacion interesant nė lidhje me bėlbėzimin.

    http://www.forumishqiptar.com/showth...mi#post1178577

    Elna

  3. #23
    ......................... Maska e Pogradecari
    Anėtarėsuar
    15-10-2002
    Vendndodhja
    a
    Postime
    540
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
    pohim i gabuar,
    ska aspak lidhje me dijen/mosdijen.

    mja ore ti se le nam sa shkruaj une ndonje gje ti mbrapa

    sa per temen ne fjale nuk i tha njeri te lexoje qe te mesoje
    i thashe lexo me ze qe te praktikohet shkurt gjimnastike gojes


    shendet e para


  4. #24
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    belbezimi vie nga puna me e shpejt e trurit se aftesia e te te shprehurit,edhe ajnshatjni belbezonte ne femijeri!

    Tani ne shumicen e rasteve lajmerohet nga pasiguria apo mungesa e vetbesimit...kshu qe duhet punuar ne ngritjen e vetbesimit ne shkalle te larte,sikurse edhe ne shfrytezimin racional te frymes se inspiruar.

    kete me se miri dhe ne menyre profesionale ti shpjegon psikologu qe te gjen arsyen pse te eshte lajmeruar belbezimi,pastaja logopedi qe ti meson ushtrimet se si te kontrollohet ajri gjate te folurit,gjithmon nese nuk ke probleme organike eshte fjala.

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2008
    Postime
    20
    Citim Postuar mė parė nga K.i EPERM Lexo Postimin
    kanny---qe e kam prej nga klasa 3 (un sa e di se pershkak arsimtares fillova te belbzoj se ajo na rafte)...
    Ka mundėsi????po s'na tregove ē'farė tė tha psikologu (nėse i tregove pėr kėtė)a ka mundėsi ta dijmė si e vlerėson vehten para njė kamere (familjare)duke ju pergjegjur nė pyetje te ndryshme apo nė lidhje mė shkollėn(drejtimin )mė fal nėse ju pengon kjo pyetje ,siē ju tha edhe xfiles--ska aspak lidhje me dijen/mosdijen. --pajtohem mė kėtė plotėsisht,edhe pse leximi ndikon shumė nė jetėn e secilit njeri.

    Pėrshendetje F.SH
    Kur isha ne psikolog(femi 9-10 vjet) psikologu me dha disa kende ti ndertoj edhe une i bera pa problem me dha te vizatoj .. un e vizatoja ate qe e disha.... me ingjuan "ege" ne koke, perfundimi ishte qe eshte krejt ne regull por ndjej frig dhe prandaj belbzoj, prinderit me derguan shum her me doktor te gjith te njejten ma thonin,se jam ne regull por me kohen do te me kalon dhe asnjeher mos te me ma nderprejn fjalen un kur flas por te me degjojn deri ne fund.
    kur nuk e tham te verteten se si ndjehem mbrenda gjithmon tham se jam mir, por
    ne shtepi smundem se me hetojn menjeher...lol

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2008
    Postime
    20
    Citim Postuar mė parė nga Izadora Lexo Postimin
    Je 17 vjec , ndoshat me kalimin e kohes do largohet vete, perderisa nuk shkaktohet nga dicka organike.
    po e vertet osht se tash e njej veten me i lir....mendoj se nuk eshte dicka organike.

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2008
    Postime
    20
    Citim Postuar mė parė nga Pogradecari Lexo Postimin

    je vetem 17 vjec dhe mundohu te lexosh sa me shume dhe me ze
    nuk ta ka fajin mesuesja se ne te tere me hu jemi rritur
    kur shkoja ne shkolle na rrifte mesuaesja
    kur nuk shkoja ne shkolle nga frika e mesueses do haja dru ne shtepi
    so dru kete dru andej

    belbezimi vjen dhe nga mosditja so mundohu te lexosh sa me shume


    per leximin ke te drejte
    ne vete lexoj shum shpejt, kurse me ze ngadal prandaj largohem nga leximi me ze lol
    porr duhet te lexoj me ze :S

  8. #28
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anėtarėsuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    nje emision ne gjermani e kam par , dhe e kan vertetu se , problemi gjindet,

    te shpejtesija e te folurit, dhe kjo ka problem me frymarje , per shkak se ngutet ti qes fjalet para frymes qe mer,, del nga ritmi frymarjes dhe te folurit, kjo asht ni terapi ku e kam shiqu ne tv, dhe shum kan pas sukses, pa mar parasysh moshen.

    vetem se qka kam ndegju se skom kurfar dienije ne ket drejtim.

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e K.i EPERM
    Anėtarėsuar
    09-03-2009
    Postime
    924
    teta---kete me se miri dhe ne menyre profesionale ti shpjegon psikologu qe te gjen arsyen pse te eshte lajmeruar belbezimi,pastaja logopedi qe ti meson ushtrimet se si te kontrollohet ajri gjate te folurit,gjithmon nese nuk ke probleme organike eshte fjala.

    Nė kėtė Temė tė gjithė anėtaret mundohen tė ndihmojnė nė menyren e vetė ose ėshtė i diplomuar nė Psikologji a ku ta dijė unė,ndoshta edhe nga pervoja personale(si unė) disa mundė ta ndihmojnė sa do pak,unė e pyeta diēka tė thjeshtė dhe e morra pergjigjen tė cilėn e pritsha (jo edhe tė kamerės) pastaj do ti tregoja diqka ēka i kishte ndodhur fėmiut tim (kur ishte 5/6vjeē) pikėrisht nga frika( nga edukatorja) jo prej rrahjes por nga arroganca e saj ndaj fėmijeve
    ku zgjati vetem 2 javė (pė fatin tonė).
    Nuk ishte psikologu ai i cili e sherojė fėmiun tim sepse ky fėmi ishte i shendoshė dhe tani ėshtė i shendoshė fizikisht dhe psiqikisht (dhe sportist nė nivel shtetėror)si dhe nxėnės solid nė shkollė ,besojė se --kanny---nuk ka probleme nė shqiptimin e fjalive(logopedi) ,por nė tė shprehur ,i uroj sinqerisht suksese nė jetė.

    teta---belbezimi vie nga puna me e shpejt e trurit se aftesia e te te shprehurit,edhe ajnshatjni belbezonte ne femijeri!
    Pėrshendetje --teta--nuk jam 100% i sigurtė ,por Ajnshtajni kishte problem tjeter, kur ta gjėjė do ta postoj??????
    Pėrshendetje --teta-- dhe --kanny Pėrshendetje F.SH

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-08-2007
    Postime
    1,281
    Titulli i temės ishte pse belbėzojnė fėmijėt?
    Nuk do t'i komentoj ato qė thanė tė tjerėt, por sa u pėrket fėmijėve, mendoj se prindėrit i mėsojnė tė belbėzojnė qė nė fėmijėri. Ata nė fillim fėmijėve iu drejtohen p.sh. Luju se po lxohes, nė vend ruaju se po rėzohesh, mildita (mirėdita)etj. etj.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •