Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 45
  1. #21
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga kurti1 Lexo Postimin
    Fjala Kshnella ka kuptimin e fjales Knellje, freskim rilindje, Beslidhje e re dmth fillon nji epoke e re per njerzimin.
    Ne shqiptaret shum fjale ne fjalorin e perditshem i kemi basterdhuar psh.ne vend se te thomi : mire metshi thojme tymer meq ose mo zot ma keq thojme mazamakeq etj.
    .Ne te vertete ketu kemi te bejme me nji lindje te nji profeti Isa, ne gjuhen tone e quejme Jezu Krisht. Ne kohen ma te re kete datelindje e cila nuk ndrron as nji here
    e quejme Krishtlindje.
    Unë shumher vërej qe njerëzit perpiqen siq është një fjalë popullore; "ta shembësh shkëmbin me dorë" a mund të ndodhë kjo? Sigurisht jo, diçka tjeter është qellimi dhe krejt diçka tjeter është mundesia, pra mundesia është e vogel.

    Unë personalisht nuk e perdori këtë fjal apo shprehje "Këshëndella" bile asnjëher, por duhet patur parasyshë se Zoti me Kishen katoliko-ortodokse, ka percellur trashigiminë e vet në tokë me shekuj dhe ka ruajtur fjalen dhe Fjalen mbi tokë gjithsesi duke ruajtur edhe traditen e cila ka një rol shumë të rendësishem të Historisë së Shelbimit.

    Kjo qe thua ti është perafersisht dhe vetem sa dua të shtoj edhe diçka kështu qe mundet secili të kuptoj edhe arsyen se pse perdoret kjo fjalë "Këshëndellat"!


    Psh, nëse bëjmë një përmbledhje të emrave të muajve që janë përdorur gjatë shekujve në gjuhën shqipe, mund të kuptojmë se një formë mund të përmbajë më shumë variante, përfshi këtu edhe të folmet e popujve të vjeter në Ballkan, apo edhe të arbëreshëve, të Greqisë e Italisë së vjeter.

    Psh, në perdorim per muajin - JANAR:

    janar, jenar, jinar, kallnuer, kallenduer, kalendor, kalnuer, kallënduer, kollozhek, moi gjat, listopath

    Pastaj kur shiqojmë se si është quajtur muaji - SHKURT:

    shkurt, fror, fruer, frur, fruar, flevar, fleár, frbar

    Vazhdojmë në muajin në vijim - MARS:

    mars, lagateer, lagater, lagëtur

    E kështu me raqdhë deri në muajin nëntor dhe dhjetor:

    NËNTORI është quajtur:

    nëntor, vjesht e tretë, vjeshtë e mbrazme, britëm i tretë, brymuer, shëmhill, shënmarti, Shënë Ndre, listopadh, vjeshtë, novemb, protospuar, duar të palarë

    Ndersa - DHJETORI është quajtur:

    dhjetor, dimëror, shënëndre, shëndre, shënmarti, keshendellsh, decembre

    Nëse shiqojmë me kujdes, mund të kuptojmë se fjalët që përsëriten janë dialektore, që do të thotë se në njërin dialekt mund të tregojnë njërin muaj dhe në tjetrin dialekt një muaj tjetër.

    Dhjetori është quajtur edhe "keshendellsh" dhe Kërshëndellshi, gjithashtu është interesant në rol muaji. Si me i thënë kërcuth a buzmak (buzmat) dhe shumë mirë duhet se edhe sot në popullin shqiptar, pra ne shumë familje shqiptare tradicionale, Naten e Krisht-lindjes bëhen edhe buzmat por qe buzmi nuk ka ndonjë rrol te rendesishme në fe por kjo eshte vetem traditë e vjeter e percellur nga popujt e vjeter.

    Kur gjurmojmë kuptojmë se Keshendellsh me kuptimin e muajti del tek Bogdani (Çeta e Profetëve) dhe tek Godin-i. Etimologjia është dhënë nga Çabej - kërshëndellat - krishtlindja.

    Pra, si perfundim, "Keshendellsh" është fjalë e vjeter qe ka zanafillen nga koha e vjeter dhe qe shenohet ne dhjetor-keshendellsh, ne daten 24 kur edhe fillon ndryshimi i kohes - moteve, por nënkupton Krishtlindjen - Lindjen e Jezusit dhe nuk shoh asnjë pengesë per ta kujtuar se Krishti ka ardhur në botë dhe Ai është lindur nga virgjëra Mari, per ta besuar dhe jetuar me gëzim Zotin në veteveten dhe duke percellur edhe tek te tjerët.

    Edhe diçka, dua të percelli edhe tek te tjerët një mesazh urimi qe më ka arritur nga një mik i imi, don Nosh Gjolaj me rastin e festës së Krishtlindjes:

    "....Ashtu njeriu nuk ka nevojë të ngritët në Qiell, sepse Qielli ka zbritur në tokë, dhe vend takimi nuk është vetëm nocioni gjeografik “grazhdi i shpellës në Betlehem” por këtë grazhd mund ta gjejmë në zemrën secilit që i hapet Zotit dhe e pranon Jezu Krishtin në pamjen e foshnjës, për të cilin Paul Claudel shprehet: “I përjetshmi Fëmija i Zotit”. Hyji i mëshirshëm dhe dashuria e përjetshme e tij ndaj njeriut, lajmërohet tani edhe në pamjen e foshnjës të mbështjellë me shpërgënj e të vënë në grazhd. Ky fëmijë ishte “Fjala e Zotit që u bë njeri e banoi ndër ne “(Gjn 1,14). Hyji u bë njeri (humanizohet), që njeriu të hyjnizohet (divinizohet).......".


    Zoti u bekoftë dhe per shumë mot Krishtlindja - ZOTI ME NE!
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 17-12-2010 më 09:20
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  2. #22
    Shtegtari! Maska e Gregu
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    869
    Duaje Siveten,

    Nuk jam ngutur aspak.
    Por nuk do i them amen nje gjeje te pa vertet dhe te pa kuptimt.
    Jam i lire te shpreh mendimin tim pavarsisht rrethanave.

    kurti1 e ka dhene pergjigjen per fjalen Kershendella, edhe pse nuk po mendoja qe te jepej pregjigjeja edhe per pak kohe.
    Doja te shihja se si e pershkruajn te krishteret kete fjale.

    Keshendella rrjedh nga fjala Kendellje.
    Si cdo here, njeriu i ka ikur nje te vertete dhe ka perqafuar nje gje tjeter sepse ka pasur frike nga e verteta. Ne kete rast nga Krisht Lindja.

    Kendellja e natyres eshte festuar duke pare qe natyra apo koha-moti po ngrohet.
    Shkrirja e bores, gjelberimi i natyres kan qene arsyeja e festes se Kendelljes.
    Ja cfare thote fjalori.
    KËNDELL kal.
    1. I jap fuqi e gjallëri dikujt, ia përtërij trupin a
    shëndetin; i jap njomësi e freski, e bëj të
    shëndetshëm. E këndelli uji (ajri i pastër). I
    këndelli shiu bimët (lulet).
    2. fig. I gëzoj zemrën dikujt, e kënaq; e gjallëroj
    shpirtërisht.


    Nuk e di a e keni pyetur veten se pse pema e Krishtlindjes eshte jeshile-e gjelbert?!
    Shpresoj se tani e kuptuat.

    Ajo qe me habit me shume ne kete feste eshte se si bota, e edhe te krishteret i kan dhene ca "ngjyra" qe nuk kan lidhje me vet festes.
    Disa e shohin si festa e dhuratave. Shpenzojn X para per te bere dhurata dhe as qe e permendin arsyen e festes, qe eshte Lindja e Krishtit. Te tjere, ia kan ndrruar edhe emrin festes, duke e bere ate feste pagane!
    E habiteshme si "sillet" bota!

    Hidhni nje sy kesaj lerte(mund ta keni lexuar edhe me heret): http://www.forumishqiptar.com/showpo...50&postcount=1

    Edhe kjo ia vlene: http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=119329
    "Në fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranë Perëndisë, dhe Fjala ishte Perëndi!"

  3. #23
    Inxhinier Maska e albani1
    Anëtarësuar
    16-08-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    840

    Pershendetje

    Citim Postuar më parë nga Gregu Lexo Postimin
    Duaje Siveten,

    Nuk jam ngutur aspak.
    Por nuk do i them amen nje gjeje te pa vertet dhe te pa kuptimt.
    Jam i lire te shpreh mendimin tim pavarsisht rrethanave.

    kurti1 e ka dhene pergjigjen per fjalen Kershendella, edhe pse nuk po mendoja qe te jepej pregjigjeja edhe per pak kohe.
    Doja te shihja se si e pershkruajn te krishteret kete fjale.

    Keshendella rrjedh nga fjala Kendellje.
    Si cdo here, njeriu i ka ikur nje te vertete dhe ka perqafuar nje gje tjeter sepse ka pasur frike nga e verteta. Ne kete rast nga Krisht Lindja.

    Kendellja e natyres eshte festuar duke pare qe natyra apo koha-moti po ngrohet.
    Shkrirja e bores, gjelberimi i natyres kan qene arsyeja e festes se Kendelljes.
    Ja cfare thote fjalori.
    KËNDELL kal.
    1. I jap fuqi e gjallëri dikujt, ia përtërij trupin a
    shëndetin; i jap njomësi e freski, e bëj të
    shëndetshëm. E këndelli uji (ajri i pastër). I
    këndelli shiu bimët (lulet).
    2. fig. I gëzoj zemrën dikujt, e kënaq; e gjallëroj
    shpirtërisht.


    Nuk e di a e keni pyetur veten se pse pema e Krishtlindjes eshte jeshile-e gjelbert?!
    Shpresoj se tani e kuptuat.

    Ajo qe me habit me shume ne kete feste eshte se si bota, e edhe te krishteret i kan dhene ca "ngjyra" qe nuk kan lidhje me vet festes.
    Disa e shohin si festa e dhuratave. Shpenzojn X para per te bere dhurata dhe as qe e permendin arsyen e festes, qe eshte Lindja e Krishtit. Te tjere, ia kan ndrruar edhe emrin festes, duke e bere ate feste pagane!
    E habiteshme si "sillet" bota!

    Hidhni nje sy kesaj lerte(mund ta keni lexuar edhe me heret): http://www.forumishqiptar.com/showpo...50&postcount=1

    Edhe kjo ia vlene: http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=119329


    Shume te bukura ato letrat me pelqyen shume.

    ne fakt kisha menduar se ato zbukurimet e bredhit kane disa kuptime te vecanta ne lidhje me krishtlindjen por per bredhin nuk e dija qe te kete lidhje me ate qe lexova.

    Pesh: globet per mua perfaqsojne se Perendia aq shume e deshi boten sa dha birin e Tij te vetem qe kushdo qe beson te mos humbas por te kete jete te perjeteshme.

    ylli me 6 cepa per mua perfaqson beslidhjen e re te Perendise me njeriun

    bastunet qe varen per mua pefaqsojne se Jezusi eshte bariu i mire

    kepuca ose corapja qe varet per mua perfaqson kembet e tyre qe shpalin lajmin e mire

    kutia si dhurate perfaqson per mua se shpetimi eshte dhurate e Perendise

    kurora e kuqe dhe e gjelber dhe e arte perfaqson ne lidhje me tre ngjyrat per mua gjakun e Jezusit qe na jep jete dhe na pastron duke na dhene nje banese te arte ne parajse

    delet qe varen per mua pefaqsojne qe ne do te jemi nese besojme delet e Perendise

    stalla ku lindi Jezusi qe tregon per historine e lindjes se Tij

    pema tregon se Jezusi eshte pema e jetes dhe duhet te marrim jete prej Tij

    Kurse ne lidhje me babagjyshin, dreret,pambuku qe pefaqson boren, bocet, gjysem henezat, zemrat dhe cdo gje tjeter qe mund te varet ne peme mendoj se jane shtuar gjat kohes nga njerez ose sisteme te ndryshme qeverisje duke dashur qe te largojne kuptimin e kesaj feste per ta cuar fokusin tek viti i ri .
    Di qe kete e ka bere me shume qevrite komuniste sepse nuk besonin ne Zot madje ne maje te bredhit i kane shtuar edhe yllin e kuq me 5 cepa qe tani e kane sjell edhe me ngjyra te tjera si e bardhe blu etj.

    Personalisht e kam bredhin ne shtepi por e kam zbukuruar vetem me ato zbukurime qe kane kuptimin e krishtlindjes

    sa per boren, bocet, babagjyshin, ose te tjerat nuk i perdor asnjehere.

    ne fakt jam dakort qe sot gjithmone e me shume po perpiqet te gjendet nje menyre e tille qe te largohet fokusi nga kuptimi i vertete i krisht lindjes dhe per kete behen lloj lloj filmash per femije qe te behet lavazh truri brezit te ardhshem behen reklama ne internet si dhe neper reklamat e tv ku thuhet shpesh ''GEZUAR FESTAT'' ne vend qe te permendet fjala Krisht- lindje

    Une personalisht nuk do ti lejoja kurre femijes tim qe te shikonte filma te atille ose te merrte kuptimin e vertete te keaj feste nga tv .
    Une kam bere nje dedikim ne kishe per djalin tim dhe do te permbush ate duke i mesuar femijes tim cdo gje te vertete ne lidhje me cdo gje.

    Qe ai te jete i mesuar para se te perballet me boten , me kete bote mashtruese qe nuk ben gje tjeter vecse gjithmone e me shume i largohet Perendise.

    Keto fjale poshte i drejtohen atyre qe duan te largohen nga Perendia

    Por eshte e cuditshme sepse ku mund te largohesh larg pranise se Perendise? eshte e pamundur te jesh larg Atij edhe sikur ne fund te detit, edhe sikur ne skajet e qiellit edhe sikur ne sheol , nuk mund te shkoje asnje larg pranise se Perendise.
    Ai eshte kudo
    Kudo shihen qarte ligjet absolute te Tij , nuk mund te besh asgje dhe as nuk mund ti kundervihesh Atij.

    Por akoma me e bukur eshte se dashuria e tij shfaqet kudo. nuk mund te jesh kurre larg dashurise se Tij por vetem mund te mos lejosh ate te hyje ne zemren tende dhe te jesh keshtu bosh.

    Nderkohe qe Ati te fton te vish tek Ai sepse te do. Perednia te do prandaj mos u perpiq te largohesh prej Tij por eja tek Ai
    Ndryshuar për herë të fundit nga albani1 : 17-12-2010 më 09:20
    Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

  4. #24
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga albani1 Lexo Postimin
    Personalisht e kam bredhin ne shtepi por e kam zbukuruar vetem me ato zbukurime qe kane kuptimin e krishtlindjes
    Zbukuroje shtepinë dhe mos u ndal duke e zbukuruar sepse kemi edhe arsyen e fortë - Krishti nder ne, Lavdi dhe Lavdi ZOTIT.

    Unë personalisht kam dy gëzime dhe kujtime të veqanta ne këto dit:

    e para, në këto dit, jo vetem unë por ne të kater anët e botes, e gjithë bota i gëzohet dhe kujton se Krishti është lindur dhe erdhi në botë per shpetimin e botes - Lavdi Zotit.

    e dyta, unë para shumë viteteve, perjetova një errësirë dhe tundim, kam vuajtur dhe jam perpalsur jasht mase, edhe pse u afruan ditet e Krishtlindjes, ende nuk kina filluar ta zbukuroj banesen time sepse isha në vuajtje dhe errsirë të pa pershkrueshme!

    Edhe pse isha në vuajtje dhe ne kete errësirë, Zoti bëri qe unë asnjëher mos të ndalna dhe mos të pushoj nga lutja dhe urata, gjithnjë e percellur edhe me besim të plotë - se Zoti do të nderhyj dhe do t'më çliroj!

    ndodhi mrekullia dhe u ndikua dashuria e Zotit në mua, pikërisht, tri dit para natës së Krishtlindjes, unë ja hapa zemren Krishtit dhe Ai erdhi në mua dhe familjen time, pikërisht në këtë natë, takova Zotin e VERTETË, Hyjin tim dhe Shpetimtarin tim - JEZUSIN i cili më çliroj dhe me mbushi me JETË. Ky është tregim i gjatë dhe i pa harruar por vetem sa desha të tregoj se cili ishte hapi i parë i veprimit tim në at natë të pa harruar; brohorita me zë duke i dhënë lavdi Zotit dhe duke pereseritur fjalen - jam i shpetuar pre Zotit dhe duke dhënë lavdi dhe falemnderime Atij sepse vertetë erdhi JETA në mua dhe filloj hapi i parë i çlirimit, fillova edhe ta zbukuroj banesen dhe duke degjuar këngë te Krishtlindjes. Prandaj, kjo festë, per mua, ka kujtim te dyfisht dhe gjithsesi e bëjë zbukurimin e shtepisë duke kujtuar rendësinë e kësaj dite por duke mos harruar dhe duke bërë perpjekje qe të pastrohet dhe të zbukurohet në rend të parë shtepia e brendhsme - zemra dhe shpirti i im me Krishtin dhe në Krishtin.


    Asgjë në botë dhe asnjëlloj nderhyrje e botes çfardoqoftë ajo, nuk ka mundesi as fuqi qe ta ndryshoj tek ata të Krishtit këtë festë dhe këtë gëzim - misherimin - lindjen e Zotit.

    Lavdi Zotit - Zoti me ne, Krishti u bë Njeri.
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 17-12-2010 më 10:18
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  5. #25
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534

    Krishtlindja: Kuptimi i vërtetë

    Krishtlindja

    Ka shumë gjëra dhe sende por është Një e vertetë qe nuk krahasohet me asgjë, kjo e vertetë është e Krishtlindjes dhe është e VERTETË që bëri Perëndia Triunë - Perendia i Abrahamit, Izakut dhe Jakobit, qe për të shpëtuar njeriun prej errësires dhe mjerimit të tij, tërësisht I vdekur e i zhytur në varrin e mëkatit të tij, Ai dergoj të Birin e Tij Jezusit të lindur nga një Virgjer dhe kjo Virgjer quhet Mari.

    Krishtlindja pas Pashkëve është festa më e rëndësishme në rrjedhën e vitit kishtar. Me 25 dhjetor të krishterët kremtojnë lindjen e Krishtit, duke filluar me mbrëmësoren e Natës së shenjte. Koha e Krishtlindjes fillon sakaq te ketë filluar Koha e Ardhjes (Adventi) dhe në Kishën katolike zgjat deri në festën e Pagëzimit të Zotërisë në të dielën pas festës së Dëftimit të Zotërisë me 6 janar (domethënë, Tre Mbretërit e shenjte). Vendi, i cili pandermjetesueshëm lidhet me Krishtlindjen është Betlehemi.

    Krishtlindja nuk bën pjesë ndër festat më të vjetra të Kishës. Ireneu dhe Tertuliani nuk e përmendin këtë festë në listën e festave të tyre. Është e njohur thënia e Origjenit se në Shkrim vetëm mëkataret festojnë ditëlindjen, por jo shenjtërit. Fillimisht festohej me 6 janar vetëm festa e Dëftimit (Epifania). Nga shekulli i dytë filloi të kremtohej edhe Lindja e Krishtit.

    Kremtimi i lindjes së Jezusit me 25 dhjetor ka zanafillën ne vitin 336. Mu në këtë ditë në Romen pagane festohej festa shtetërore „I pamposhturi hyji i diellit“, me ç’rast festohej solstici dimëror. Mu kjo ditë u shndërrua në festë të krishterë.

    Në shekullin e 5 Ardhja filloi te jete kohë e përgatitjes për festën e madhe të Kishës – Krishtlindjen. Ne shek. 5 dhe 6 Krishtlindja qe festa e trete e madhe e Kishës. Fillimisht Krishtlindja nuk ishte festë e dhuratave. Zakoni i shpërndarjes së dhuratave erdhi dhe u bë pjesë përbërëse e Krishtlindjes pas Reformacionit nën ndikimin e Martin Luterit.

    Në shek. 6/7 në Perëndim filloi tradita, që në Krishtlindje të kremtohen tri Meshë: Mesha e Natës nga 24 ne 25 dhjetor në mesnatë, Mesha e agimit 526 Fjalori kishtar e quajtur “Mesha e barinjve” (Missa in aurora) dhe Mesha festive, Mesha e ditës (Missa in die).


    Betlehemi

    Betlehemi (Efrata) (arabisht: بيت لحم Bait Lahm, Bayt Lahm; hebraisht: ב
    לחם , Bet Lehem) është qytet në Jordaninë Perëndimor me rreth 29.930 banore.

    Sot qyteti i përket Tokave Autonome te Palestinës dhe ne veri kufizohet me Jerusalemin. Krishtlindja pikërisht lidhet me këtë qytet.
    Vete fjala Betlehem, e nxjerre nga fjala hebraike Beit Lehem, do te thotë: shtëpia e bukës. Ky qytet ka domethënie për të krishterët dhe bën pjese në nder qytetet më të rëndësishme te krishterimit, sepse ne te u lind Jezu Krishti.

    Mikea profet përmend që në shek. 8 vendlindjen e Mesise: “Ti, o Betlehem ‑ Efrate, i vogël ndër qytetet princërore të Judës, prej teje do t' më dalë ai që do ta sundoje Izraelin. Zanafilla e tij prej kohëve te hershme, prej ditëve te amshimit” (5,1). Oborrtaret dhe mendaret e Herodit do ta kujtojnë atë ne këtë tekst (krhs. Mt 2,6). Luka (2,1–7) na bën te ditur se Jezusi u lind ne Betlehem, ne te cilin Hyji shfrytëzoi rastin e numërimit te popullit sipas urdhrit te mbretit August, qe ta përmbushte profecinë.

    Një vit ose dy pas lindjes se Jezusit Betlehemi mori domethënie mjerimi përmes urdhërimit te vrasjes masive te foshnjave deri ne dy vjeç. Kisha me 28 dhjetor përkujton këtë dite te masakrit me festen Fëmijët e Pafajshëm.


    Shtalla e Krishtlindjes

    Papa Liberi duhej te kishte ndërtuar i pari Bazilikën me një shtallë në shek. 4 ne Rome. Ne vitin 420 në këtë vend qe ndërtuar Bazilika Santa Maria Mggiore, ku u nderuan reliktet e shtallës se Krishtlindjes. Nga kjo rrodhi zakoni qe pranë altarit te rregullohej edhe një shfaqje nga pamja e lindjes se Jezusit Frani nga Asizi ne vitin 1223 organizoi ne Vald Greccio një feste te shtallës se Betlehemit me kaun dhe gomarin. Shtallat e tilla fillimisht u rregulluan vetëm brenda kishës, me vone edhe në shtëpitë private.

    Shtalla e Krishtlindjes ose e thirrur shpesh te ne shqiptaret Shpella e Betlehemit është një shfaqje e lindjes se Krishtit, me se shpeshti përmes figurave sipas modelit te fshatrave te Betlehemit. Shtallat e Krishtlindjes ose shpellat e Betlehemit lidhin boten pamore te kohës se Ardhjes me festen e Tre mbretërve te shenjte.

    Te forcuar edhe nga Koncili i Tridentit (1545–1563) rendet kishtare si jezuitet, servitet dhe françeskanet provuan qe te ngjallin rishtazi shfaqjet me pamje përmbajtjesore biblike.

    Ne vitin 1562 jezuitet e Prages rregulluan shtallen e Krishtlindjes qe bart emrin e një shtalle ne kuptimin e sotëm. Ne vitet me pastaj edhe ne qytete Krishtlindja, Betlehemi, Shtalla e Krishtlindjes 527 te tjera Shpella e Betlehemit u be çeshtje prestigji. Ne vitin 1607 ne München, ne vitin 1608 in Innsbruck und 1609 ne Hall (Tirol).

    Shtalla me e madhe ne bote është Diorama Betlehem ne Einsiedeln, Ch, e rregulluar sipas pamjes fushore te Betlehemit me mbi 450 figura ne 80 m2.

    P.S, Është mirë qe ta përkulemi veten përpara Zotit e të pranojmë Krishtlindjen dhe këtë Krishtlindje dhuratën e Tij, Krishtin. Krishtin - Bir i Hyjit i cili erdhi në botë, pësoj vuajtje dhe u kryqezua, vdiq në Kryq që ne mund të jetojmë, me besim se nëse thërrasim në emrin e Krishtit. "Kush thërret në emrin e Krishtit, do të shpëtohet," dhe "Nuk ka asnjë emër tjetër që i është dhënë njeriut përmes të cilit mund të shpëtohet" sepse nuk ka ndodhur asnjëherë më parë, apo më pas, dhe nuk do të ndodhë që Zoti të bëhet Njeri, të jetoj me njerez, të vdesë në kryq, edhe më e rendësishme eshte se i drejti-Krisht të vdes për të fajshmit-mëkatarët-njeri, përveç se Jezus Krishtit i cili ne i besojmë. Prandaj, kjo e bën Krishtlindjen festë unike dhe shumë të rendësihme.
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 17-12-2010 më 12:13
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  6. #26
    Shtegtari! Maska e Gregu
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    869
    albani1,

    Pemen e kam zbukuruar edhe une. Si ne shtepi, zyre e kishe.
    Te besh nje zbukurim per nje feste nuk eshte gabim, por ta keqinterpretosh, e te mos e festosh sic duhet duke lene anash arsyen kryesore, kjo duhet te jet shqetesim.

    Uroj qe kjo kohe te jete duke afruar cdo person me afer Krishtit duke kujtuar viziten e Shpetimtarit qe erdhi per te shpetuar ate qe beson tek Ai.

    Shume bekime ne kete atmosfere te lindjes se Krishtit.
    "Në fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranë Perëndisë, dhe Fjala ishte Perëndi!"

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-11-2010
    Postime
    314
    Gezuar KrishtLindjen, per mot Gezuar, me bekime te Zotit!

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Reschen
    Anëtarësuar
    07-12-2008
    Postime
    450
    Citim Postuar më parë nga Duaje Siveten Lexo Postimin
    a mundeni ju me lart te thoni dhe argumentoni se Krishtlindja (simbolika/festimi) eshte biblike ... kush e percaktoi ... perse ne kete date ?
    Ne websitin e kishes katolike ne Stokolm te Suedise pjese te cilat i kam perkthyer edhe ne gjuhen shqipe tek forumi katolik ne forumin shqiptar, thuhet nga nje baba i kishes katolike se kjo feste e Krishtlindjeve nuk ka date te qarte se kur lindi Krishti. Ne fund te dhjetorit kemi diten me te shkurter te vitit por meqe nuk mbaj mend mire per momentin, ne dhjetor ne vendet ku nuk predikohej fjala e Zotit ose ritet pagane kane qene shume te forta, ka qene edhe nje feste pagane qe festohej dhe per kete arsye baballaret e kishes vendosen si dite te lindjes se Krishtit fundin e dhjetorit ose 24 dhjetorin. Mesa mbaj mend orthodokset e kane me 26 dhjetor dhe dikund tjeter lartesohet kjo feste ne janar.

    Ps: do shoh perseri neqoftese gjej info me qartesuese dhe do u a postoj ne kete teme.
    Kalofshi mire

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e Reschen
    Anëtarësuar
    07-12-2008
    Postime
    450
    Perkthimin e pyetjes se Erikes dhe pergjigjen e babait te kishes Peter e keni ne gjuhen suedeze. Po deshet perkthim do marr mundimin ta perkthej

    Pyetja e e Erikes eshte kjo:

    Ne cilen pjese te Bibles eshte shkruajtur se Jezusi ka lindur me 25 dhjetor?
    '
    (2002-07-07)

    Fråga
    Jag undrar var i Bibeln de står att Jesus föddes den 25 december. Om de inte står, då är julen falsk.
    Jag menar många tycker att vi Jehovas Vittnen är knäppa för att vi inte firar jul, men vi följer bara Bibeln och det tycker inte jag är knäppt!
    m.v.h Erica

    Svar
    Hej!
    Du har alldeles rätt: Jesus föddes inte den 25 december, och heller inte år 0. Enligt ytterst komplicerade beräkningar är man tämligen överens om att Jesus föddes omkring år 6 före vår tidsräkning. Vilken dag och månad är ännu mer oklar. Det viktiga för kristna är att Jesus, Guds Son, föddes som människa för att befria alla människor av god vilja från ondskans välde.

    Att fira Jesu födelse den 25 december kommer redan från 300-talet. Men denna tradition känner också andra datum. Att det så småningom allmänt firades den 25 december som Jesu födelsedag, har förmodligen sin förklaring i att man ville ersätta en romersk, hednisk fest till den "återfödda solens ära" med den "eviga solens uppgång", dvs Guds Sons ankomst och mänsklighetens räddning.

    Med vänlig hälsning!
    Peter Fresman S.J.

    http://www.fragaprasten.nu/


    --------------------------------------------------------------------------------

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Citim Postuar më parë nga gjethplepi Lexo Postimin
    Ne websitin e kishes katolike ne Stokolm te Suedise pjese te cilat i kam perkthyer edhe ne gjuhen shqipe tek forumi katolik ne forumin shqiptar, thuhet nga nje baba i kishes katolike se kjo feste e Krishtlindjeve nuk ka date te qarte se kur lindi Krishti. Ne fund te dhjetorit kemi diten me te shkurter te vitit por meqe nuk mbaj mend mire per momentin, ne dhjetor ne vendet ku nuk predikohej fjala e Zotit ose ritet pagane kane qene shume te forta, ka qene edhe nje feste pagane qe festohej dhe per kete arsye baballaret e kishes vendosen si dite te lindjes se Krishtit fundin e dhjetorit ose 24 dhjetorin. Mesa mbaj mend orthodokset e kane me 26 dhjetor dhe dikund tjeter lartesohet kjo feste ne janar.

    Ps: do shoh perseri neqoftese gjej info me qartesuese dhe do u a postoj ne kete teme.
    Kalofshi mire
    Përgjigje shumë sqaruese! Kjo tregon qartë se si shumë praktika në kishë sot kanë origjinë pagane, të fshehura nën mantelin e Krishterë!
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Citim Postuar më parë nga gjethplepi Lexo Postimin
    Perkthimin e pyetjes se Erikes dhe pergjigjen e babait te kishes Peter e keni ne gjuhen suedeze. Po deshet perkthim do marr mundimin ta perkthej

    Pyetja e e Erikes eshte kjo:

    Ne cilen pjese te Bibles eshte shkruajtur se Jezusi ka lindur me 25 dhjetor?
    '
    (2002-07-07)

    Fråga
    Jag undrar var i Bibeln de står att Jesus föddes den 25 december. Om de inte står, då är julen falsk.
    Jag menar många tycker att vi Jehovas Vittnen är knäppa för att vi inte firar jul, men vi följer bara Bibeln och det tycker inte jag är knäppt!
    m.v.h Erica

    Svar
    Hej!
    Du har alldeles rätt: Jesus föddes inte den 25 december, och heller inte år 0. Enligt ytterst komplicerade beräkningar är man tämligen överens om att Jesus föddes omkring år 6 före vår tidsräkning. Vilken dag och månad är ännu mer oklar. Det viktiga för kristna är att Jesus, Guds Son, föddes som människa för att befria alla människor av god vilja från ondskans välde.

    Att fira Jesu födelse den 25 december kommer redan från 300-talet. Men denna tradition känner också andra datum. Att det så småningom allmänt firades den 25 december som Jesu födelsedag, har förmodligen sin förklaring i att man ville ersätta en romersk, hednisk fest till den "återfödda solens ära" med den "eviga solens uppgång", dvs Guds Sons ankomst och mänsklighetens räddning.

    Med vänlig hälsning!
    Peter Fresman S.J.

    http://www.fragaprasten.nu/


    --------------------------------------------------------------------------------
    Patjetër që duhet përkthimi!
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Reschen
    Anëtarësuar
    07-12-2008
    Postime
    450
    Po e perkthej ashtu sic di.

    Pyetja e Erikes eshte kjo:
    Ne cilen pjese te Bibles eshte shkruajtur se Jezusi ka lindur me 25 dhjetor?
    Jam kureshtare te di se ne cilen pjese te Bibles eshte e shkruajtur se Jezusi ka lindur me 25 dhjetor.Neqoftese nuk eksiston ne Bibel atehere Krishtlindja eshte fallse. Une dua te them se shume vete mendojne se ne deshmitaret e Jehovait jemi te marre dhe nuk festojme kete dite, por ne ndjekim Biblen dhe nuk mendoj se jam e marre(e cmendur)
    gjithe te mirat Erika


    Pergjigja e babait te kishes katolike Peter
    Pershendetje
    Ti ke shume te drejte. Jezusi nuk u lind me 25 dhjetor dhe as ne vitin 0. Sipas perllogaritjeve me te komplikuara me te largeta(me te shumta) biem mjaft dakort se Jezusi lindi rreth vitit 6 para llogaritjeve te kohes tone. Cilen dite dhe muaj eshte e paqarte. E rendesishme per te krishteret eshte se Jezusi Biri i Zotit lindi si njeri per te liruar njerezit me vullnetin e mire nga pushteti i se keqes.

    Per te festu ditlindjen e Jezusit me 25 dhjetor, kjo vjen nga viti 300. Por kjo lloj tradite njeh edhe data te tjera. Qe kjo dalengadale pergjithesisht u festua me 25 dhjetor si ditlindja e Jezusit, ka sic duket shpjegimin e saj ku kerkohej zevendesimi i nje feste romake dhe hedniske nga ajo qe quhej "rilindja e dinjitetit te diellit" me ate te "lindjes se diellit te perjetshem" domethene mberritja e Birit te Zotit dhe shpetimi i njerezimit
    Gjithe te mirat Peter Fresman S.J

    Ps: Marcus u perpoqa ta perkthej sa me shqip pyetjen e Erikes dhe pergjigjen e babait te kishes katolike Peter. Pershume vjet e mote kete dite dhe i lartesuar qofte gjithmone emri i Jezu Krishtit
    Ndryshuar për herë të fundit nga Reschen : 24-12-2010 më 05:31

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Reschen
    Anëtarësuar
    07-12-2008
    Postime
    450
    Marcus perkthimin e pyetjes dhe pergjigjes per Krishtilindjen e ke me lart

    Citim Postuar më parë nga marcus1 Lexo Postimin
    Përgjigje shumë sqaruese! Kjo tregon qartë se si shumë praktika në kishë sot kanë origjinë pagane, të fshehura nën mantelin e Krishterë!
    Mos u bazu ne pershkrimin tim ku ti i merr si te mirqena te gjitha ato qe shkruajta personalisht pasi jam shkeputur prej disa kohesh nga leximet me tematike fetare dhe nje artikull i para dy ditesh per diten me te shkurter te vitit ne gazeten shekulli me shtyu te formuloj ose te deformoj ate cka une kam lexuar para shume kohesh.

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Citim Postuar më parë nga gjethplepi
    Per te festu ditlindjen e Jezusit me 25 dhjetor, kjo vjen nga viti 300. Por kjo lloj tradite njeh edhe data te tjera. Qe kjo dalengadale pergjithesisht u festua me 25 dhjetor si ditlindja e Jezusit, ka sic duket shpjegimin e saj ku kerkohej zevendesimi i nje feste romake dhe hedniske nga ajo qe quhej "rilindja e dinjitetit te diellit" me ate te "lindjes se diellit te perjetshem" domethene mberritja e Birit te Zotit dhe shpetimi i njerezimit
    Gjithe te mirat Peter Fresman S.J
    Shumë faleminderit gjethplepi për përkthimin që solle. Duket më se e qartë se origjina e kësaj feste është kryekëput pagane. Kjo festë pagane është kamufluar mjaft mirën nën petkun e lindjes së Krishtit dhe duket mjaft qartë se në shekujt e parë kjo festë nuk festohej nga të krishterët.
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e Reschen
    Anëtarësuar
    07-12-2008
    Postime
    450
    Citim Postuar më parë nga marcus1 Lexo Postimin
    Shumë faleminderit gjethplepi për përkthimin që solle. Duket më se e qartë se origjina e kësaj feste është kryekëput pagane. Kjo festë pagane është kamufluar mjaft mirën nën petkun e lindjes së Krishtit dhe duket mjaft qartë se në shekujt e parë kjo festë nuk festohej nga të krishterët.
    Ashte duke me ardhe pse u futa ne kete teme me shume me prishe se me kriju atmosfere gezimi dhe ashte duke me ardhe keq per menyren si shkruan por une nuk e prura perkthimin me permbyse kete dite te bekuar. Le te mendojme e te besojme e te lutemi ne Zot qe te behet vullnet i Hyjit qe keto dite ti perjetojme si femije per kete dite te lindjes se Krishtit.

    Ti shkruan pothuajse shpesh ne forumet fetare. Tundohesh? Zoti eshte prane teje dhe me ty
    Ndryshuar për herë të fundit nga Reschen : 24-12-2010 më 07:43

  16. #36
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    02-04-2010
    Vendndodhja
    unided states of europe
    Postime
    682
    Krishtlindlindja eshte nje feste konsumiste si te gjitha festat e tjera.

  17. #37
    Shtegtari! Maska e Gregu
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    869
    Citim Postuar më parë nga HEN-RI Lexo Postimin
    Krishtlindlindja eshte nje feste konsumiste si te gjitha festat e tjera.
    Kur nuk di te shkuash mbi nje teme, me mire vazhdo rruges per ku je nisur.
    Nuk me habite fakti qe shohe forma te pa formuara(si puna jote).
    "Në fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranë Perëndisë, dhe Fjala ishte Perëndi!"

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Citim Postuar më parë nga HEN-RI Lexo Postimin
    Krishtlindlindja eshte nje feste konsumiste si te gjitha festat e tjera.
    Nuk e kuptoj përse të janë kundërvënë. I ke rënë pikës dhe ke thënë të vërtetën, atë që sheh këto ditë ti dhe çdo njeri tjetër.
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Citim Postuar më parë nga Gregu Lexo Postimin
    Kur nuk di te shkuash mbi nje teme, me mire vazhdo rruges per ku je nisur.
    Nuk me habite fakti qe shohe forma te pa formuara(si puna jote).
    Gregu, pranoje mendimin e tjetrit akoma edhe kur është diametrikisht i kundërt me tëndin! Ai ka thënë mendimin e tij dhe nuk e kuptoj përse reagon kaq ironikisht. Kjo është shija që një i krishter duhet t'i lërë një jo besimtari dhe sidomos këtë periudhë "të shenjtë"?!
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  20. #40
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga marcus1 Lexo Postimin
    Nuk e kuptoj përse të janë kundërvënë. I ke rënë pikës dhe ke thënë të vërtetën, atë që sheh këto ditë ti dhe çdo njeri tjetër.
    marcus1, vëlla i dashur urime Krishtlindja!

    Ai anëtari ka folur ashtu si ai ka menduar dhe sipas bindjeve te veta, por nuk i ka "ra pikes" si dhe nuk e ka "folur te verteten", nuk është e drejt ta quan "festë komunistave" një nder festat më të rendësishme të krishterimit - Krishtlindjen. Kjo qe thuhet as qe ka të bëj me të VERTETEN. Sot ne te kater anët e botes gëzohen zemrat e njerezve duke uruar dhe pergezuar me lutje dhe uratë në lavderim dhe madherim Perendisë, prandaj kjo është festë e gjallë dhe askush nuk ka të drejt ta fyen tjetrin dhe festen e tjetrit kushdoqoft ai.

    Në anën tjeter, propbeli është se njeriu shumëher e sheh tjetrin në pasqyren e vet dhe kjo është adresë e gabuar dhe paraqet moskuptime. Asnjëher nuk i frigohna botes as rrethanave, jo pse i besoj vetvetit, por i besoj PREMTIMIT dhe BES-LIDHJES së Zotit, Gjakut dhe Kryqit të Tij, kjo jo duke parë të tjerët por duke besuar në Zotin qe sot kujtohet në mënyrë të veqant se Ai erdhi në botë dhe pikerisht per shpetimin e atyre qe i besojnë.


    Paqe dhe Hire!
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •