Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 45 prej 45
 1. #41
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Anėtarėsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty mė gjen, nėn hijen tėnde qė mė le amanet!Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje do mė gjeshė,duke tė kėrkua Ty!
  Postime
  7,753

  Pėr: Poezi Franceze

  Syte
  Te zes a blu plot gaz e zjarr
  Sy te panumert pane agimin
  Tani po flene atje ne varr
  Po dielli nuk e err shkelqimin.

  Dite dhe nete, sa sy o Zot!
  Shkelqyen mu si xhevahire
  Shendritin yjet jete e mot
  Po syte u krodhen ne erresire.

  Vecse veshtrimin plot magji
  Jo, jo, se humben syte e bukur
  Do jene kthyer kushedi
  Nga bote e shpirtit e padukur.

  Si yjet qe kur perendojne
  Na lene, po ne qiell mbesin
  Keshtu dhe syte vine edhe shkojne
  Po per te vdekur nuk vdesin.

  Te zes a blu, plot gaz e zjarr
  Celur ndaj Drites se vertete
  Syte qe u mbyllen atje ne varr
  Shohin ende, shohin perjete!

  Nga poezia franceze
  Rėndesia e njė personi nuk vlerėsohet nga hapėsira qė zė, por nga boshlleku qė le kur nuk ėshtė mė.

 2. #42
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,095

  Pėr: Poezi Franceze

  Citim Postuar mė parė nga Anarol Lexo Postimin
  Shume e bukur. Mund te me thuash si e ka titullin kjo poezi ne frengjisht?
  Le livre de la vie est le livre suprźme
  Qu'on ne peut ni fermer, ni rouvrir ą son choix;
  Le passage attachant ne s'y lit pas deux fois,
  Mais le feuillet fatal se tourne de lui-mźme;
  On voudrait revenir ą la page oł l'on aime,
  Et la page oł l'on meurt est déją sous vos doigts ...


 3. #43
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-01-2013
  Postime
  16

  Pėr: Poezi Franceze

  I wouldn't want to die (Je voudrais pas crever)

  Before having known
  The black mexican dogs
  Who sleep without dreaming
  The butt-naked monkeys
  Gobbling up tropics
  The silver spiders in
  Webs riddled with bubbles
  I wouldn't want to die
  Not knowing if the moon
  Behind its fake nickel look
  Has a sharper side
  If the sun is cold
  If the four seasons
  Are really only four
  Not having tried
  To wear a dress
  On the boulevards
  Not having peeped
  Through a sewer peephole
  Not having put my dick
  Inside weirdo corners
  I wouldn't want to end
  Without experiencing leprosy
  Or the seven diseases
  One catches over there
  Neither the good nor the bad
  Would cause me some sorrow
  If if if I knew that
  I would get it firsthand
  And there iz also
  Everything I know
  Everything I like
  That I know that I like
  The green bottom of the sea
  Where the seaweeds waltz
  On the rippled sand
  The burnt grass in June
  The crackling earth
  The smell of conifers
  And the kisses of the one
  She's this and she's that
  The belle here she comes
  My bearcub, Ursula
  I wouldn't want to die
  Before having used up
  Her mouth with my mouth
  Her body with my hands
  The rest with my eyes
  I say no more one should
  Remain polite
  I wouldn't want to fade
  Without someone inventing
  Eternal roses
  The two hour day
  The sea at the mountain
  The mountain at the sea
  The end of pain
  Newspapers in color
  All children happy
  And so many other tricks
  That sleep inside the brains
  Of genius engineers
  Of jovial gardeners
  Of concerned socialists
  Of urban urbanists
  And of thoughtful thinkers
  So many things to see
  To see and to hear
  So much time to wait
  Searching in the dark
  And me I see the end
  It swarms and it comes closer
  With its ugly face
  And it opens its arms to me
  Like a cripplety frog
  I wouldn't want to die
  No sir no madam
  Before having tested
  The taste which torments me
  The taste which is the strongest
  I wouldn't want to die
  Before having tasted
  The flavour of death...

  Boris Vian

 4. #44
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-11-2013
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  12

  Pėr: Poezi Franceze

  E shoh qe jane ne shqip, por une doja te dija titullin.
  Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
  Une i kam ne shqip poezite,

 5. #45
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398

  Pėr: Poezi Franceze

  Nje dite u pati thene vdekja
  Do vij t'ju marr aty nga dreka
  Prandaj tek porta e kalase
  Ma ulni uren me derrase

  Me frikacaku nder te tre
  Ua mbathi kembeve rrufe
  Por sa del nga porta e madhe
  E shtiu ne dore nje koshadhe

  I dyti tek nje mik na shkon
  Takim edhe cdo gje haron
  Por vdekja pret nje nate te mire
  Ta shtjere ne dore qe pa gdhire

  Me kryeneci ne mengjes
  Ze vend tek urra krejt serbes
  Dhe pret me dite, me vite pret
  Te veje ora dymbedhjete

  maurice careme
  MORIS CAREME
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •