Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 45
 1. #21
  Nuk dua te fle
  (Jean Cocteau)

  Nuk dua te fle kur fytyra jote rri
  Te qafa ime pernate
  Se mendoj per vdekjen qe vjen me shpejtesi
  E sjell gjumin e gjate.

  Une do vdes, ti do rrosh, kjo gje gjumin ma nxjerr
  Ē’gje tjeter me tremb sonte?
  Te mos degjoj nje dite se si ti fryme merr
  Si rreh kjo zemra jote.

  Si, ky zog i druajtur qe nga endrra tulatet
  Do ta linte ne gjeme
  Ēerdhen ku trupi yne me dy koke zgjatet
  E sos me kater kembe?

  Nje gezim kaq i madh me rreh ne agullim
  Kurre mos mbarofte
  Dhe engjelli mbrojtes qe ne rruge me prin
  Fatin ma lehtesofte!

  Pupel i lehte jam nen kete koke qe ngjan
  Si pjese e trupit tim
  Qe ndonese kendoi gjeli, mbyllur syte i mban
  S’degjon e s’pipetin.

  Nen kete koke qe ne bote te tjera bredherin
  Ku ka tjeter ligj jete
  Qe ne gjumin e saj rrenje te thella shtrin
  Larg meje, afer meje...

  Ah do doja me gushen perbri fytyres sate
  Permes gojes plot vesk
  Te degjoj nga gjiri yt kete faske delikate
  Te fryje gjer te vdes.

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  Plaka e bukur


  Kloris qe, qysh prej kohe, kjo zemer t`esht`kushtuar,
  Qe pasioni im te ngre si yll ne qiell.
  Fatin e jetes sime a s`ke per ta ndryshuar
  Dhe dimrit te jetes sime t`i falesh ca dite gjithe diell?

  Pa lere zine tende dhe falme bukurine!
  Fytyra jote vel te kete?! A s`esht` mekat?
  Dil nga nata e perzishme dhe dehme me magjine
  E atij veshtrimi hyjnor, zhuritur qe me pat...

  Qyshkur adhurimtari i yt jam, i padukur;
  Po behen 40 vjet qe me ke rrobin tend;
  Dhe dashuruar kam ate koke te bukur
  Me floket ar te verdhe, apo me floket argjend.


  Nga syte e tu si yje m`u ndez kjo zemra e gjore;
  Me dogjen si rrufe veshtrimet plot shkelqim;
  Po gjersa ishe ti e lidhur me kurore,
  Virtytit tend iu fala dhe e fsheha zjarrin tim.

  E di se sa respekt duhet te kem ndaj teje
  Dhe kurre s`e kam shfaqur deshiren qe me tret;
  E fshehta e zemres sime u mbyll perbrenda meje
  E i jam shfaqur vetem ndokujt qe kurre s`flet.

  ....  ...
  E rralla bukuri te ndjek qysh ne te rite
  Akoma dhe tani prej teje s`ndahet dot;
  Dhe koha qe skaliti fytyren tende drite,
  Shkelqimin e freskine ia ruan edhe sot.

  Ti fundin e cdo gjeje , pa pasur frike aspak,
  Veshtroje dhe pasqyres me mburrje hidhja syte;
  Te vetetin fytyra trendafili zambak
  Dhe dimri i jetes sate esht` vera jote e dyte.

  Po mua pleqeria sa poshte me ka shtene!
  E shoh se kesaj bote do t`i le shendene shpejt;
  Mezi me levrin gjaku, fuqite po me lene;
  Pa zjarr`e dashurise - do t`isha shuar krejt!...  FRANSUA MEJNAR
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 16-09-2010 mė 22:41
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,862
  Postimet nė Bllog
  1
  Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
  Plaka e bukur


  Kloris qe, qysh prej kohe, kjo zemer t`esht`kushtuar,
  Qe pasioni im te ngre si yll ne qiell.
  Fatin e jetes sime a s`ke per ta ndryshuar
  Dhe dimrit te jetes sime t`i falesh ca dite gjithe diell?

  Pa lere zine tende dhe falme bukurine!
  Fytyra jote vel te kete?! A s`esht` mekat?
  Dil nga nata e perzishme dhe dehme me magjine
  E atij veshtrimi hyjnor, zhuritur qe me pat...

  Qyshkur adhurimtari i yt jam, i padukur;
  Po behen 40 vjet qe me ke rrobin tend;
  Dhe dashuruar kam ate koke te bukur
  Me floket ar te verdhe, apo me floket argjend.


  Nga syte e tu si yje m`u ndez kjo zemra e gjore;
  Me dogjen si rrufe veshtrimet plot shkelqim;
  Po gjersa ishe ti e lidhur me kurore,
  Virtytit tend iu fala dhe e fsheha zjarrin tim.

  E di se sa respekt duhet te kem ndaj teje
  Dhe kurre s`e kam shfaqur deshiren qe me tret;
  E fshehta e zemres sime u mbyll perbrenda meje
  E i jam shfaqur vetem ndokujt qe kurre s`flet.

  ....  ...
  E rralla bukuri te ndjek qysh ne te rite
  Akoma dhe tani prej teje s`ndahet dot;
  Dhe koha qe skaliti fytyren tende drite,
  Shkelqimin e freskine ia ruan edhe sot.

  Ti fundin e cdo gjeje , pa pasur frike aspak,
  Veshtroje dhe pasqyres me mburrje hidhja syte;
  Te vetetin fytyra trendafili zambak
  Dhe dimri i jetes sate esht` vera jote e dyte.

  Po mua pleqeria sa poshte me ka shtene!
  E shoh se kesaj bote do t`i le shendene shpejt;
  Mezi me levrin gjaku, fuqite po me lene;
  Pa zjarr`e dashurise - do t`isha shuar krejt!...  FRANSUA MEJNAR
  Doctore!Njeriu do te rroje shume po pleqerine nuk do ta pranoje...

 4. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2010
  Postime
  8
  Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
  Meshiroje.
  Malli i saj shkoi si nje ender e marre.
  Plagen tende e pa, por s`munde te shpetosh.
  Gjith`ata lot, besome, nuk qene genjeshtare.
  Por dhe po t`ishin falja.
  .....................................Ti di te dashurosh.
  Alfred De Myse
  E bukur 2043, po me te bukura jan 4 netėt (nqs i ke lexuar)...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 16-09-2010 mė 22:41
  Nga hiēi nė hiē, por veten nuk e s'mbraps...

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  TE NDARET

  Mos me shkruaj! Mbeta qyqe e do pshoj duke vajtuar.

  Pa ty jeta esht' e kote dhe ēdo hir e gaz mu tret.

  Shtriva krahet te te zija, po i mbylla e deshperuar,

  mu ne zemer u godita, varri, veē tani me pret.

  Mos me shkruaj!

  Mos me shkruaj! Le te dergjemi zeheshtur, syvenitur.

  Pyet zotin… pyet veten sa te desha zemerplot.

  Prej mergimit tend te larget mos me thirr ti mallzhuritur;

  S'dua qiellit t'i ndjej zerin kur e di qe s'ngjitem dot.

  Mos me shkruaj!

  Mos me shkruaj! Mjera une! Dhe kujtimi me fut frike:

  Me degjohet duke thirur zeri yt qe ma ndez malle.

  Etjes mos i trego ujet kur s'i jep as dde nje pike;

  dhe nje leter e adhuruar eshte si fytyre e gjalle.

  Mos me shkruaj!

  Mos m'i shkruaj ato fjale qe me mbushin mall e lote,

  se me ngjan qe zeri i dashur veē me to me nanurit,

  se me ngjan sikur m'i thote buzeqeshur goja jote

  e sikur, me nje te puthur, mu ne zemer m'i skalit.

  Mos me shkruaj!


  Marceline Desbordes - Valmore
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 18-10-2011 mė 00:25
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 6. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398

  SONET PER HELEN DE SYRZHER

  E dashur me perqafo, me puth e me shtrengo,

  puthitur fryme me fryme, ma ngroh ti jeten time,

  Me fal njemije te puthura, dhe prape mos harro,

  ne dashuri s'ka numer, s'ka ligje e kufizime.

  Me puth e me riputh me ashk e mos u dro,

  se kur te zbresesh posht' nen dhe o mikja ime,

  Ku puthja e Plutonit te zbeh edhe te ftoh,

  s'do kesh me dashuri , as puthje e perqafime.

  Shtrengome sa je gjalle, me puth me gojen tende,

  me buzet gjysme mbyllur, gjersa te them me ēmende,

  ne kraht e mi tue vdekur me thuaj mijera fjale.

  Dhe un' ne kraht' e tu do vdes, ti do ringjallesh,

  E do ringjallem une, pa zbresim poshte ngadale.

  Me mire nje dite e shkurter se nate e gjate hallesh.


  Pier de Ronsar
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 7. #27
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  BALADA E NUSES SE PAFAT

  E bukur jam, po buza s'me qesh kurre;

  s'ma do, jo, zemra ate qe kam per burre.

  Do t'ju rrefej per ke kam aq deshire,

  e bukur jam, po jeta me eshte nxire.

  Trimin e ri, - ate ta kisha marre!

  e bukur jam, por qaj e ēfare te qare!

  qe jeten loz-e-qesh me te ta shkoja,

  e jo te psheretija e te vajtoja.

  E bukur jam, po jeta me eshte nxire,

  se kam nje burre, aman! sa te peshtire!

  Si mund ta dashuroj, ah! une e mjera?!

  e bukur jam, po qaj me lote ngahera.

  S'e shoh dot as me sy e jo ta dua!

  E bukur jam, po jeta m'u nxirua.

  Kur me vjen prane ndiej ndot e marre,

  dhe vdekjes une i lutem qe ta marre.

  E bukur jam, po jeta me eshte nxire,

  se kam nje burre, aman! sa te peshtire!

  Po dijeni se mendjen e kam ndare,

  E bukur jam, po qaj e ēfare te qare!

  Nese gjithnje me do ai trimi i pare,

  E bukur jam, po rroj me shpirt te vrare!

  Me mban ende, me mban nje shprese e marre:

  ate, moj ate trim kam per ta marre!

  Por ah! as e kam pare as e kam hasur,

  e bukur jam por vuaj zemerplasur.

  Por ah! as e kam pare, as e kam pjekur,

  E bukur jam, por s'jam as gjalle as vdekur!

  E bukur jam, po jeta me eshte nxire,

  se kam nje burre, aman! sa te peshtire!

  Po ja se ku ju them: e kam vendosur!

  E bukur jam, -- po vuaj e vrerosur.

  Se trimin qe me deshi per aq kohe,

  E bukur jam, po s'kam kush te me ngrohe.

  Se trimin qe me deshi aq shume mua,

  veē ate trim e desha dhe e dua.

  Atij qe dashuri ne mua pat shtene,

  me trup e shpirt atij veē i jam dhene,

  dhe veē per te kjo zemer ka deshire.

  E bukur jam, po jeta me eshte nxire,

  se kam nje burre, aman! sa te peshtire!

  Kete balade une e kam ngritur kenge,

  E bukur jam po jeta m'eshte brenge.

  Kete balade kenge une e kam bere

  qe ta kendojne grate e botes tere,

  per ate trim qe e dua me aq deshire!

  E bukur jam, po jeta me eshte nxire,

  se kam nje burre, aman! sa te peshtire!


  Popullore Franceze nga shek. XVII
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 8. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  ***

  Une jam yti, imja je ti.

  Kete ta dish me siguri.

  Ty te kam mbyllur

  Ne zemren time.

  Ēelesin e humba s’di se ku.

  Ti do te mbetesh mbyllur ketu..  POPULLORE E SHEKULLIT XII
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Thesari im  Nėse dhomat e shpirtit tim do vizitoje

  Ēfarė pretendon se do shikoje?

  Cilin pėrbindėsh mendon se fsheh?

  Po tė zhgėnjej, por nuk mė njeh.

  Nuk ka nevojė pėr tė trokitur.

  Hyr, shih, kėrko, mbet e habitur

  Mure tė zbrazėt lyer pa ngjyra

  Fotografi, por pa fytyra

  Diku e hedhur afėr shtratit

  Ėshtė nje kuti e tersit, fatit

  E mbushur plotė ėshtė me kujtime.

  Brenda gjithė historia ime.

  Janė fjalėt qė kam thėnė aty,

  gjithkush qė njoha, perfshi ty.

  Gjithcka qė bėra, e ē’veē ėndėrrova

  Vendet ku shkela, ku jetova.

  Janė zėnkat tona dhe mėrite

  Janė puthjet netėve pa dritė

  Veset e mia qė aq urreve

  Mėrgimi i ngadaltė i reve.

  Dėnimet qė vuajta pėr ty

  Herėt kur s’tė pash ne sy

  Jetėt qe pa ty jetova.

  Tė tjera femra qė dashurova

  Janė dhe sekretet qė s’tė kam thėnė

  E amanetet qė kam lėnė

  Fėmijet qė kurrė nuk mė lindėn

  Epshet qė vrava se nuk mu bindėn

  Ka letra, qė pėr ty i shkrova

  Nė zarfet qė kurre nuk dėrgova

  E nėse gjithcka pėrmbys do kthesh

  Sekretin mė tė madh do gjesh

  Se e kam fshehur nė fund fare.

  Po nuk e pe, s’ke pare gjė fare.

  Nxirre mes duarsh nė shtrėngim.

  K’tė mė tė shtrenjtin sendin tim.

  Balsamin qė plagėt shėronte,

  kur kjo djall jete mė kafshonte.

  Para fytyrės ngadalė afroje.

  Dhe mbylli sytė, pastaj zbuloje.

  E kur ngadalė ta kesh zbuluar.

  Veē njė pasqyrė do gjesh nė duar.

  Do shohėsh veten, reflektim.

  Se ishe ti thesari im.  Charles Baudelaire
  Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar daniel00 pėr postimin:

  bili99 (31-10-2017)

 11. #30
  Perjashtuar Maska e didii
  Anėtarėsuar
  14-04-2012
  Postime
  504
  Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
  Plaka e bukur


  Kloris qe, qysh prej kohe, kjo zemer t`esht`kushtuar,
  Qe pasioni im te ngre si yll ne qiell.
  Fatin e jetes sime a s`ke per ta ndryshuar
  Dhe dimrit te jetes sime t`i falesh ca dite gjithe diell?

  Pa lere zine tende dhe falme bukurine!
  Fytyra jote vel te kete?! A s`esht` mekat?
  Dil nga nata e perzishme dhe dehme me magjine
  E atij veshtrimi hyjnor, zhuritur qe me pat...

  Qyshkur adhurimtari i yt jam, i padukur;
  Po behen 40 vjet qe me ke rrobin tend;
  Dhe dashuruar kam ate koke te bukur
  Me floket ar te verdhe, apo me floket argjend.


  Nga syte e tu si yje m`u ndez kjo zemra e gjore;
  Me dogjen si rrufe veshtrimet plot shkelqim;
  Po gjersa ishe ti e lidhur me kurore,
  Virtytit tend iu fala dhe e fsheha zjarrin tim.

  E di se sa respekt duhet te kem ndaj teje
  Dhe kurre s`e kam shfaqur deshiren qe me tret;
  E fshehta e zemres sime u mbyll perbrenda meje
  E i jam shfaqur vetem ndokujt qe kurre s`flet.

  ....  ...
  E rralla bukuri te ndjek qysh ne te rite
  Akoma dhe tani prej teje s`ndahet dot;
  Dhe koha qe skaliti fytyren tende drite,
  Shkelqimin e freskine ia ruan edhe sot.

  Ti fundin e cdo gjeje , pa pasur frike aspak,
  Veshtroje dhe pasqyres me mburrje hidhja syte;
  Te vetetin fytyra trendafili zambak
  Dhe dimri i jetes sate esht` vera jote e dyte.

  Po mua pleqeria sa poshte me ka shtene!
  E shoh se kesaj bote do t`i le shendene shpejt;
  Mezi me levrin gjaku, fuqite po me lene;
  Pa zjarr`e dashurise - do t`isha shuar krejt!...  FRANSUA MEJNAR
  shum e bukur

 12. #31
  Perjashtuar Maska e didii
  Anėtarėsuar
  14-04-2012
  Postime
  504
  Citim Postuar mė parė nga daniel00 Lexo Postimin
  Thesari im  Nėse dhomat e shpirtit tim do vizitoje

  Ēfarė pretendon se do shikoje?

  Cilin pėrbindėsh mendon se fsheh?

  Po tė zhgėnjej, por nuk mė njeh.

  Nuk ka nevojė pėr tė trokitur.

  Hyr, shih, kėrko, mbet e habitur

  Mure tė zbrazėt lyer pa ngjyra

  Fotografi, por pa fytyra

  Diku e hedhur afėr shtratit

  Ėshtė nje kuti e tersit, fatit

  E mbushur plotė ėshtė me kujtime.

  Brenda gjithė historia ime.

  Janė fjalėt qė kam thėnė aty,

  gjithkush qė njoha, perfshi ty.

  Gjithcka qė bėra, e ē’veē ėndėrrova

  Vendet ku shkela, ku jetova.

  Janė zėnkat tona dhe mėrite

  Janė puthjet netėve pa dritė

  Veset e mia qė aq urreve

  Mėrgimi i ngadaltė i reve.

  Dėnimet qė vuajta pėr ty

  Herėt kur s’tė pash ne sy

  Jetėt qe pa ty jetova.

  Tė tjera femra qė dashurova

  Janė dhe sekretet qė s’tė kam thėnė

  E amanetet qė kam lėnė

  Fėmijet qė kurrė nuk mė lindėn

  Epshet qė vrava se nuk mu bindėn

  Ka letra, qė pėr ty i shkrova

  Nė zarfet qė kurre nuk dėrgova

  E nėse gjithcka pėrmbys do kthesh

  Sekretin mė tė madh do gjesh

  Se e kam fshehur nė fund fare.

  Po nuk e pe, s’ke pare gjė fare.

  Nxirre mes duarsh nė shtrėngim.

  K’tė mė tė shtrenjtin sendin tim.

  Balsamin qė plagėt shėronte,

  kur kjo djall jete mė kafshonte.

  Para fytyrės ngadalė afroje.

  Dhe mbylli sytė, pastaj zbuloje.

  E kur ngadalė ta kesh zbuluar.

  Veē njė pasqyrė do gjesh nė duar.

  Do shohėsh veten, reflektim.

  Se ishe ti thesari im.  Charles Baudelaire
  WOW FANTASTIKE

 13. #32
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Udhėtime

  Ti doje tė mė flisje pėr njė udhėtim ?
  Tė mė lexoje , tė mė dėgjoje , tė mė thoshe.
  Atė qė nė fjalėt e mia,
  Vijėzoj,
  Nė pafundėsi,
  Nga vogėlsira tek e pamatshmja,
  Kush jam , pse jam nė etje , nga vij ?
  Te dėgjoje , tė pėrkėdhelje , dhe tė pije deri nė dehje,
  Kėtė tokė tė panjohur,
  Qė ujit , pasuron dhe pėrmbush,
  Kallinjte e grurit,
  Nė toka tė thatėsirės.

  Tė jetoje , thellėsisht ēdo ēast nga kjo mungesė,
  Gati deri nė agoni ,
  Dhe unė , t’i lutesha ēdo ditė,
  Agimit tė qiejve tė mi,
  Pėr njė rreze tė mjaltė dhe pėr fije ylberesh,

  Ti doje tė mė flisje pėr njė udhėtim ?
  Pėr tė vėshtruar nė mėngjes yllin e ditės tė ngrihet
  Nė zbardhjen e majave mė tė larta,
  Tė eci nė dėborėn e trėndafiltė , tė qershiave japoneze,
  Tė kaloj Amazonėn dhe tė fle butėsisht nė kurorėn e pemėve,
  Tė shoh qerren e diellit tė venitet nė qiell,
  Tė kundroj nga Mali Atos , blunė e pafundė tė prerė nga vela tė panjolla,
  Qė do tė mė duhen si pėlhurė pėr krahėt e mi tė bardhė,
  Tė gatshėm pėr tė fluturuar.

  Tė mė marrėsh nė krahėt e tu pėr tė vallėzuar,
  Tė ecim kėmbėzbathur nėn ullinjtė,
  Tė pėrshkojmė shkretėtirat nė deve,
  Tė kridhemi nė ujvara tė akullta.

  Dhe unė nė lotėt prej uji tė ėmbėl e tė kripur,
  I bėra tė gjitha kėto udhėtime , vetėm duke tė dėgjuar tė flasėsh,

  Me krahėt nė fluturim
  Pa menduar mė asgjė
  Veē ngjyrave tė ylberit.
  Dhe pėr Ngjyruesin e Madh.

  Ėndėrroj pėr Itakėn


  Claude Chatron-Colliet
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga daniel00 : 02-05-2012 mė 13:07
  Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar daniel00 pėr postimin:

  bili99 (31-10-2017)

 15. #33
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Lethe*

  Eja ne zemrėn time , shpirt i rreptė i shurdhėr,
  Tigėr i adhuruar , pėrbindėsh nė dukje i plogėsht;
  Unė dua prej kohėsh tė zhyt gishtat e mi tė dridhur
  Nė dendėsinė e krifės tėnde tė rėndė;

  Nė kėmishat e tua tė mbushura me parfumin tėnd
  Tė struk kokėn time plot dhembje,
  Dhe tė marr frymė , si nga njė lule e vyshkur,
  Duhmėn e rėndė tė dashurisė time tė vdekur.

  Unė dua tė fle! Tė fle se sa tė jetoj!
  Nė njė gjumė aq tė ėmbėl sa vdekja,
  Do tė mbuloj me puthjet pa pendesė
  Trupin tėnd tė bukur tė lėmuar si bakri.

  Pėr tė kapėrdirė dėnesat e mia tė qetėsuara
  Asgje nuk me vlen sa hiret e tua;
  Fuqia e harresės banon nė buzėt e tua,
  Dhe Lethe* rrjedh nė puthjet e tua.

  Fatit tim ,tashmė kėnaqsisė time,
  Do ti bindem si nje i paracaktuar;
  Martir i urtė,i pafajshėm i dėnuar,
  Te cilit entuziazmi i nxit torturėn,

  Do tė thith, pėr tė mbytur mllefin,
  Eliksiret dhe helmin e fortė
  nė rrėzėn e magjepsur te asaj gushe tė hollė
  qė nuk ka burgosur kurrė zemėr.
  * Lethe - Pas nje numri shekujsh te kaluar ne vendin e te vdekurve Hades , shpirtrat e te drejteve por edhe te keqinjve qe i kishin lare fajet e tyre kerkonin nje jete te re dhe merrnin si favor mundesine per te ardhur perseri ne toke per te banuar nje trup dhe per te pasur fatin e tij . Por me pare duhet te humbnin kujtimet e jetes se tyre te meparshme , per kete arsye duhet te pinin ujrat e lumit Lethe , qe sillnin harresen , amnezine .
  Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

 16. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
  TE NDARET

  Mos me shkruaj! Mbeta qyqe e do pshoj duke vajtuar.

  Pa ty jeta esht' e kote dhe ēdo hir e gaz mu tret.

  Shtriva krahet te te zija, po i mbylla e deshperuar,

  mu ne zemer u godita, varri, veē tani me pret.

  Mos me shkruaj!

  Mos me shkruaj! Le te dergjemi zeheshtur, syvenitur.

  Pyet zotin… pyet veten sa te desha zemerplot.

  Prej mergimit tend te larget mos me thirr ti mallzhuritur;

  S'dua qiellit t'i ndjej zerin kur e di qe s'ngjitem dot.

  Mos me shkruaj!

  Mos me shkruaj! Mjera une! Dhe kujtimi me fut frike:

  Me degjohet duke thirur zeri yt qe ma ndez malle.

  Etjes mos i trego ujet kur s'i jep as dde nje pike;

  dhe nje leter e adhuruar eshte si fytyre e gjalle.

  Mos me shkruaj!

  Mos m'i shkruaj ato fjale qe me mbushin mall e lote,

  se me ngjan qe zeri i dashur veē me to me nanurit,

  se me ngjan sikur m'i thote buzeqeshur goja jote

  e sikur, me nje te puthur, mu ne zemer m'i skalit.

  Mos me shkruaj!


  Marceline Desbordes - Valmore
  Do doja te jetoja para Marselines e ti kisha shkruar une keto vargje.
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 17. #35
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,783
  Mendoj qe cdo poezi franceze qe kam lexuar me perkthim shqip deri tani jan ata te daniel00 me te qelluarat,nga perpurthshmeria e fjalive aq te pershteshme si origjinalet.
  Pra te lumt daniel00.
  - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
  Agim Metbala"

 18. #36
  i/e regjistruar Maska e Denata
  Anėtarėsuar
  26-06-2011
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  130

  Pėr: Poezi Franceze

  VEGIM

  Rri urtė, o Dhėmbja ime, dhe bėju m'e duruar;
  Ti dėshėronje Mbrėmjen, po zbret plot qetėsi,
  Njė mugėtirė e dėndur qytetin ka mbuluar,
  Disave u solli paqen, disave breng te ri.

  Tashi kur turm'e vdekshme dh'e ndotur dh'e pėrēmuar,
  Kamzhikun e Dėfrimit, kėtė xhelat shpirt-zi,
  Do t’a shijojė e brejtur nga zemr’e skllavėruar,
  O Dhėmbje, nep-m’a dorėn le t’ikim un’e ti.

  Larg saj. Vėshtró si vitet pėrkulen posi hije
  Ballkoneve qjellorė me robe vjetėrsije;

  Keqardhja del prej viresh*) e qesh pėrzemėrsisht;
  Nė nj’harg po digjet djelli mes flakės sė pamatė
  Dhe, si njė napė q’endet ndaj lindjes fshehtėsisht,
  Dėgjo, dėgjo, e dashur, si ec e ėmbla Natė.

  *) vir - fundi mė i thellė i ujrave

  Charles Baudelaire

  Pėrktheu Lasgush Poradeci

 19. #37
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-02-2013
  Postime
  111

  Pėr: Poezi Franceze

  shume te bukura poezite por do te ishte me mire qe kah poezise se pershtatur ne shqip te ishte dhe versioni francez

 20. #38
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-11-2013
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  12

  Pėr: Poezi Franceze

  Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
  Vargje te improvizuara ne nje album


  Libri me i rendesishem, eshte libri i jetes vete,
  Qe smbyllet dot e s`celet kur qefi te ta kete;
  Peisazhi interesant aty dy here s`lexohet,
  Se fleta e pashmangshme vetiu rrotullohet;
  Te ktheheshim do deshem te faqja qe na ka enda,
  Dhe ja ku na ze gishti, faqen me vdekjen brenda.


  ALFONS DE LAMARTIN
  Shume e bukur. Mund te me thuash si e ka titullin kjo poezi ne frengjisht?

 21. #39
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398

  Pėr: Poezi Franceze

  Citim Postuar mė parė nga Anarol Lexo Postimin
  Shume e bukur. Mund te me thuash si e ka titullin kjo poezi ne frengjisht?
  Une i kam ne shqip poezite,
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 22. #40
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •