Close
Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 126
  1. #21

    Anėtarėsuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    "Kaderi eshte qeshtje qe exluzivisht i takon vetem Allahut, dhe eshte nje fshehtesi (Gajb) qe nuk meriton ta di njeriu, sepse po te dinte njeriu, do hapte nje Bastore (Bet&win) dhe do luanin njerzit me fatin e njeri-tjetrit dhe jeta e njeriut do ta merrte kete formė te ADNs : 1x2"

    Kete mister po duan ta gjejne masonet.

  2. #22
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-05-2009
    Postime
    1,130
    Ju duhet ta beni dallimin ne mes fjales ‘e shkruar’ dhe e ‘detyruar’. Dija e Zotit i paraprine cdo gjeje, kete duhet ta di cdo kush qe beson ne Zot, se po te mos ishte keshtu, per mua nuk do kishte kuptim Zoti. Ai di cdo detaj qe ne kemi bere, bejme dhe do te bejme dhe cdo gje e ka te shkruar. Ne jemi te lire te zgjedhim Brenda vullnetit qe na eshte dhene nga Ai, por Ai e di se cfare ne do te zgjedhim.

    E tille eshte edhe urtesia e lojes se shahut, ku pavaresisht se te dy lojtaret jane krejtesisht te lire te zgjedhin veprimet e tyre, t’i perdorin strategjite e tyre dhe mendjen e tyre, ata jane krejtesisht te kufizuar ne mundesite e tyre, per shkak te rregullave te percaktuara nga shpikesi i shahut. Aty ka rregulla strikte qe nuk guxojne asnjeri prej lojtareve t’i shkelin, atehere a ka te drejte humbesi te ankohet se pse shpikesi i shahut ka vene ato kufizime?? JO, ne asnje menyre, sepse te njejtat kufizimi kishte edhe fituesi, por ai per dallim nga humbesi, e perdori me teper mendjen, u angazhua me teper dhe me nje fjale lodhi koken me teper per ta gjetur rrugen e fitores.
    Pra perkunder kufizimeve qe kishin, ata veprimet e tyre i derguan ne rruge te humbesit, apo te fituesit, e askush tjeter.

    Une kete e konsideroj si nje analogji te pa koment dhe sigurisht se ky ka qene edhe qellimi i shpikesit te kesaj loje, qe e tera behet permes mendjes, e jo loje me kembe, apo dore sic jane te tjerat. Pra permes mendjes kuptohet edhe rruga e Zotit, vetem se kerkohet mund dhe angazhim per te arritur tek e verteta.

  3. #23
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga uvejsa Lexo Postimin
    ku pavaresisht se te dy lojtaret jane krejtesisht te lire te zgjedhin veprimet e tyre, t’i perdorin strategjite e tyre dhe mendjen e tyre, ata jane krejtesisht te kufizuar ne mundesite e tyre, per shkak te rregullave te percaktuara nga shpikesi i shahut
    Prape nuk po kupto thelbin. Po te luj une me ty shah, e di Zoti paraprakisht kush nga ne do fitoje????


    POOOOOOOOOO!!!


    Kot sa lozim a e kupton!!!!! Kaq e thjeshte!!!!
    Lere filozofine!

  4. #24
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-05-2009
    Postime
    1,130
    Po Ai e di, por Ai nuk por ti nuk e di, e c'lidhje ka kjo?? Perderisa ti nuk e di atehere nuk ke te drejte te ankohesh, por duhet perpiqur dhe angazhuar ne fitore. Po ta dije edhe ti, atehere do ishte e padrejte, sepse eshte presion psikollogjik, por ja qe urtesia e Allahut eshte qe ne nuk e dime dhe ne vetem na mbetet te punojme me mundin dhe angazhimin tone.

    Madje kjo gje nuk eshte fare problem, sepse edhe diksuh qe e njeh lojen tend dhe lojen time, kapacitetin tend dhe kapacitetin tim ne loje, e di paraprakisht se cili do fitojme, sepse ne njehe mire ne kete ceshtje, e c'problem do shkatoj kjo?!!!

  5. #25

    Anėtarėsuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin
    Prape nuk po kupto thelbin. Po te luj une me ty shah, e di Zoti paraprakisht kush nga ne do fitoje????


    POOOOOOOOOO!!!


    Kot sa lozim a e kupton!!!!! Kaq e thjeshte!!!!
    Lere filozofine!
    Une si i trete do doja te dija nese ti vertet fitove?!Do doja prova..

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga uvejsa Lexo Postimin
    J

    E tille eshte edhe urtesia e lojes se shahut, ku pavaresisht se te dy lojtaret jane krejtesisht te lire te zgjedhin veprimet e tyre, t’i perdorin strategjite e tyre dhe mendjen e tyre, ata jane krejtesisht te kufizuar ne mundesite e tyre, per shkak te rregullave te percaktuara nga shpikesi i shahut. Aty ka rregulla strikte qe nuk guxojne asnjeri prej lojtareve t’i shkelin, atehere a ka te drejte humbesi te ankohet se pse shpikesi i shahut ka vene ato kufizime?? JO, ne asnje menyre, sepse te njejtat kufizimi kishte edhe fituesi, por ai per dallim nga humbesi, e perdori me teper mendjen, u angazhua me teper dhe me nje fjale lodhi koken me teper per ta gjetur rrugen e fitores.
    Pra perkunder kufizimeve qe kishin, ata veprimet e tyre i derguan ne rruge te humbesit, apo te fituesit, e askush tjeter.
    .
    Pse Zoti vendos kufizime ne loje, kur njeri, ai qe ka percaktuar ai do fitoje dhe tjetri do humbase me rregulla apo pa rregulla? Mos valle ka frike se se nuk do i dali ajo qe ka parashikuar, apo ta beje lojen me interesante?
    Feelings change - memories don't.

  7. #27
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga La_Lune Lexo Postimin
    Masonet e kane?
    Po. Dhe duke respektuar gjithe 99 atributet qe i jepni ju Zotit.

    Plus mund te KUPTOSH persene e ngjarjeve qe shumica nuk i shpjegon dot pa ate termin "Zoti vepron ne rruge te mistershme". Fjala vjen kur bie nje autobus me femije shkolle ne gremine, apo kur dikush hyn me nje arme ne shkolle edhe vret femije filloreje te cileve eshte akoma shpejt ti atribuosh mekate

  8. #28

    Anėtarėsuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
    une nuk bera shaka,
    fakti qe mendja jote eshte akoma skllave e ideologjise fetare, per shkak te se ciles ti me hir a me pahir ēdo mendim i yti, ēdo teori, ēdo ide e re eshte e detyruar te sillet si satelit i lidhur me zinxhire rreth fese, te ben qe te mos dish aq shume. Kam qene vet besimtar, e di mire se si funksionon.
    Kush tha qe une po bej shaka?Mu pergjigj ne menyren me shkencore qe mund te kete
    Ti mund te dish mbi veten,por jo mbi mua

    Tamam Kuka mcefti eshte puna e masoneve..
    Ku eshte e shkruar qe masonet ndalojne hyrjen e muslimaneve ne grupet e tyre?
    Jo se dua une me hy.. du me u rrit vete LoL

  9. #29
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga La_Lune Lexo Postimin
    Ku eshte e shkruar qe masonet ndalojne hyrjen e muslimaneve ne grupet e tyre?
    Jo se dua une me hy.. du me u rrit vete LoL
    Askund... madje ekziston nje shoqeri e vjeter masonike e themeluar pikerisht nga myslimane.
    Jam serioz.

  10. #30

    Anėtarėsuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
    99 atributet e zotit,
    se ku e kam lexuar une kete,
    ah po, ne nje tekst hyres ne Kabbalah,
    99 emrat e zotit,
    po kabbalah eshte e keqe, veper e djallit.
    jam shume konfuz,
    lol
    Ska lidhje..
    Edhe une mund te them ne librin tim
    atributet e zotit
    cdo te thote kjo?
    Une skam lidhje me Islamin ne kete rast..

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar mė parė nga La_Lune Lexo Postimin
    Kush tha qe une po bej shaka?Mu pergjigj ne menyren me shkencore qe mund te kete
    Ti mund te dish mbi veten,por jo mbi mua

    Tamam Kuka mcefti eshte puna e masoneve..
    Ku eshte e shkruar qe masonet ndalojne hyrjen e muslimaneve ne grupet e tyre?
    Jo se dua une me hy.. du me u rrit vete LoL
    une e di punen e "krijimit" te universit, e shpjeguar teresisht nga ana shkencore, ose e shpjeguar teresisht nga ana filozofike. Nuk eshte se e gjeta kshu nje dite te bukur, e kam shtrydh trurin ne te gjitha drejtimet, dhe me ndihmen e nje gjeniu, qe i hapa disi syte.
    Po deshe ta them, por do duhej te nisja nje diskutim te gjate qe do hapej ne disa drejtime, dhe ti e di si do perfundonte tema, ashtu si perfundojne zakonisht temat qe ja vlejne.

    Nese une nje amator ne fushen e okultit them se kam arritur kaq, mendo se sa mund te dine ata qe i kane kushtuar jeten te vertetes ne shoqeri sekrete qe perēojne dhe evulojne koncepte te tilla prej qindra vitesh.

    Keshtu qe kur thua se masonet dine po aq sa di ti, you might wanna stop for a moment.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xfiles : 15-12-2009 mė 11:00

  12. #32

    Anėtarėsuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin


    Ketyre duhet tu bjere ne dore nje edicion i pa edituar i Zohar-it.
    E kupton pse mua me lind mendimi qe ata dine nje hic?!
    Sepse fshihen..prandaj dhe krahasimet qe ben xfile me Islamin nuk jane me vend fare..

  13. #33

    Anėtarėsuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
    une e di punen e "krijimit" te universit, e shpjeguar teresisht nga ana shkencore, ose e shpjeguar teresisht nga ana filozofike. Nuk eshte se e gjeta kshu nje dite te bukur, e kam shtrydh trurin ne te gjitha drejtimet, dhe me ndihmen e nje gjeniu, qe i hapa disi syte.
    Po deshe ta them, por do duhej te nisja nje diskutim te gjate qe do hapej ne disa drejtime, dhe ti e di si do perfundonte tema, ashtu si perfundojne zakonisht temat qe ja vlejne.

    Nese une nje amator ne fushen e okultit them se kam arritur kaq, mendo se sa mund te dine ata qe i kane kushtuar jeten te vertetes ne shoqeri sekrete qe perēojne dhe evulojne koncepte te tilla prej qindra vitesh.

    Keshtu qe kur thua se masonet dine po aq sa di ti, you might wanna stop for a moment.
    Mos e thuaj fare,beji karshillik masoneve qe mund te dine gjithcka dhe asgje

    Edhe une kam teorine time te krijimit e ilustruar edhe nga ana fetare,kjo sme ben me pak te vertete se ty gjithsesi e kam sekret lol

  14. #34
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-05-2009
    Postime
    1,130
    Dea, ashtu sic eshte cdo gje ne jete me kufizime, ashtu eshte edhe jeta vete.

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar mė parė nga La_Lune Lexo Postimin
    E kupton pse mua me lind mendimi qe ata dine nje hic?!
    Sepse fshihen..prandaj dhe krahasimet qe ben xfile me Islamin nuk jane me vend fare..
    arsyeja pse fshihen,
    sepse jane persekutuar nga kleri fetar, per njohurite qe kishin,
    dhe sepse me thene te drejten, edhe sikur ata te nxirrnin mesimet e tyre hapur, dyshoj se do i kuptonim.

  16. #36
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga La_Lune Lexo Postimin
    E kupton pse mua me lind mendimi qe ata dine nje hic?!
    Sepse fshihen..
    xfiles te ngacmon kastile se ta di piken e dobet tashme

    Shikoje keshtu. Shumica e njerezve nuk jane gati te kuptojne. E ke parasysh cfare e gjeti nje shokun tone te vjeter nga Inkuizicioni i kishes kur tha ""E pur si muove" ? Iku tjetri kot se tha qe toka rrotullohet rreth Diellit.
    E ke parasysh ate gurin e Mekes? Bukur... masonet e ruajne te fshehte dijen e tyre, per te njejten arsye per te cilen myslimanet pretendojne se e mbajne te fshehte gurin


    Dhe pervec kesaj, cfare mund te mesohet aty, ne rast se masterizohet ne nivel te larte, mund te perdoret ne boten reale. Per mire a per keq eshte ceshtje tjeter.
    Ndersa e ke gabim. Asnje mason nuk detyrohet te genjeje per besimin e tij. Por ama e ka te ndaluar te tregoje te shokut. Nuk shikoj asgje te keqe ketu.

  17. #37
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
    arsyeja pse fshihen,
    sepse jane persekutuar nga kleri fetar, per njohurite qe kishin,
    dhe sepse me thene te drejten, edhe sikur ata te nxirrnin mesimet e tyre hapur, dyshoj se do i kuptonim.
    Masonet fshiheshin nga kleri njehere e nje kohe.
    Tani jane ata qe drejtojne show-un. Qe pasi themeluan SH.B.A frika e tyre nga persekutimi i klerit u zvoglua ne permasa te paperfillshme.

  18. #38

    Anėtarėsuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin
    xfiles te ngacmon kastile se ta di piken e dobet tashme

    Shikoje keshtu. Shumica e njerezve nuk jane gati te kuptojne. E ke parasysh cfare e gjeti nje shokun tone te vjeter nga Inkuizicioni i kishes kur tha ""E pur si muove" ? Iku tjetri kot se tha qe toka rrotullohet rreth Diellit.
    E ke parasysh ate gurin e Mekes? Bukur... masonet e ruajne te fshehte dijen e tyre, per te njejten arsye per te cilen myslimanet pretendojne se e mbajne te fshehte gurin


    Dhe pervec kesaj, cfare mund te mesohet aty, ne rast se masterizohet ne nivel te larte, mund te perdoret ne boten reale. Per mire a per keq eshte ceshtje tjeter.
    Ndersa e ke gabim. Asnje mason nuk detyrohet te genjeje per besimin e tij. Por ama e ka te ndaluar te tregoje te shokut. Nuk shikoj asgje te keqe ketu.
    Une nuk ngacmoj njeri ne fakt,xfile mos beso gjithnje cte thote F-I sado inteligjent eshte ihihi(Ta beri krahasimin te te thoshte indirekt qe dhe ata kane pika te dobta dhe fshihen) lol

    Nese nuk mund te tregoje te shokut atehere i bie qe akoma sjane ne nje mendim..dmth asgje nuk eshte e sigurte...lol dmth nuk dine gjithcka (more vesh F-I) lol

    Mos bej krahasime koti F-I me ate te nderin thuaj me shqeto qe ata nuk duan ti dalin ajo "fshehtesia" qe jane te gabueshem si une e ti ose ose tani qe mendohem ... mos i japin ndonje dreke satanit

  19. #39
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Citim Postuar mė parė nga uvejsa Lexo Postimin
    Po Ai e di, por Ai nuk por ti nuk e di, e c'lidhje ka kjo?? Perderisa ti nuk e di atehere nuk ke te drejte te ankohesh, por duhet perpiqur dhe angazhuar ne fitore. Po ta dije edhe ti, atehere do ishte e padrejte, sepse eshte presion psikollogjik, por ja qe urtesia e Allahut eshte qe ne nuk e dime dhe ne vetem na mbetet te punojme me mundin dhe angazhimin tone.

    Ju treshja: xfiles, FI dhe La_Lune mos dilni kot nga tema pls. Deri tani mė pėlqeu diskutimi. Ėshtė ndėr tė paktėt diskutime nė fsh, pas kaq shumė kohėsh, qė reflekton nivel dhe qė e lexon me endje

    Unė nuk doja tė ndėrhyja nė fakt, se "shumė kuzhinierė e bėjnė ēorbėn lėmsh" po s'mė rrihet. Kėshtu qė po i materializoj mendimet e gjeneruara deri tani

    Allahu/Zoti i njeh zgjedhet tona, mendimet, etj megjithatė ai na ka lėnė njė hapsirė tė lirė veprimi, brenda sė cilės ne veprojmė gjatė ekzistencės sonė. Dmth ne bėjmė zgjedhje tė lira, por qė Allahu i di. Ok deri kėtu.
    Por si na vė ai nė provė atėherė? Arsyetimi mė lartė, tė ēon drejt arsyetimit tjetėr qė : ne e "drejtojmė" vetė jetėn tonė. Pėrpiqemi qė me veprat tona tė jemi njerėz tė mirė. Por a nuk i di kėto Allahu tė gjitha? A nuk e di ai ēfarė njeriu do jem unė? Pėrse duhet t'ia tregoj unė atij kėto kur ai i di?! Nqs unė nė jetėn time gaboj, ai prapė e di, jo vetėm si do gaboj por edhe kur do gaboj. S'ka kuptim "arsyetimi i sprovės" sepse si do qė ti lėvizim gurėt ne, ėshtė i "shkruar" pėrfundimi. Vlen tė theksohet qė Allahu nė kėtė rast i njeh lėvizjet tona. Me pak fjalė, Allahu ose Zoti nuk ka si tė mė vėrė mua nė provė, sepse nė ēdo rast, ēdo rrugė qė tė ndjekė, ai e di rezultatin.

    Prova ėshtė psh kur unė konfrontohem me diēka qė nė syrin e Allahut ėshtė e pahijshme. Ai po mė vė nė provė, do tė shohė si tė sillem. Por si? Ai e di, si i gjithėditur qė ėshtė, sjelljen time. Pėr ēfarė m'vė pengesė nė rrugė nqs e di si do ta kapėrcej?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ☆Angie☆ : 15-12-2009 mė 11:28
    Elegance is an attitude.

  20. #40
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga La_Lune Lexo Postimin
    qe jane te gabueshem si une e ti ose ose tani qe mendohem ... mos i japin ndonje dreke satanit
    Nuk i besojne Satanait

    Sa per faktin qe jane te gabueshem, kjo eshte pjesa me e bukur. Duhet pranuar gjithmone qe mund edhe te kesh gabim. Se nuk mund te jete cdo gje e drejte.
    Se cdo besim ne kete bote eshte i ndertuar mbi thjesht FJALE... e fjalet mund te interpretohen si te duash.
    E vetmja gje qe te kerkohet eshte te mbash nje mendje te hapur ... te konsiderosh dicka perpara se ta hedhesh ne kosh.

Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •