Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Paqe! Maska e Matrix
  Anėtarėsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Nė Zemrėn e Hyjit!
  Mosha
  41
  Postime
  3,123

  Cila eshte menyra me e mire per te predikuar fene/besimin tend?

  Po e hap kete teme per te diskutuar ne lidhje me menyrat se si feja apo besimi yne mund te perhapet me mire.

  Ajo qe une mendoj eshte se menyra me e mire eshte permes shembullit personal. Mund te teorizosh shume, por po tregove me veprat e tua se ben te kunderten e asaj qe beson, do i largosh njerezit me teper nga besimi yt.

  Per kete me kujtohet nje keshille qe e kam lexuar diku: "Predikoni, dhe po te jete e nevojshme perdorni dhe fjalet...!" pra shembulli i paraprin fjales.

  Nga ana tjeter, mendoj se besimi nuk mund te imponohet tek dikush. Imponimi ka shume forma. Disa jane forma te dhunes dhe kercenimit te hapur psh "Nqs nuk ben apo beson ne kete fe, do perballesh me sanksione te caktuara...!", disa jane forma me te buta, por qe ngelen brenda ketij lloji, psh "Nqs nuk ben kete, Zoti do zemerohet me ty..." ose "Ti je i lire, por mos harro se Zoti deshiron qe ti te besh kete..." etj...

  cdokush mund te shkruaje ate qe mendon...
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  49
  Postime
  2,574
  Nė besimin tim, personalisht besoj se unė jam thirrur tė dua tė tjerėt. Nėse dikush preket nga kjo dashuri, bukur, ata qė preken do e shijojnė vetė kėtė Dashuri dhe do jenė nė gjėndje edhe tė japin, jo vetėm tė marrin. Nėse nuk preken.... unė do vazhdoj tė jap nga kjo dashuri.

  Ndonjėherė kjo Dashuri do mė shkaktojė tė flas. Pra do flas si rrjedhojė e dashurisė, jo si detyrim.
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 3. #3
  i larguar Maska e bindi
  Anėtarėsuar
  17-10-2009
  Vendndodhja
  Ne bregdet
  Postime
  1,523
  Postuare me pare nga Matrix: Nga ana tjeter, mendoj se besimi nuk mund te imponohet tek dikush. Imponimi ka shume forma. Disa jane forma te dhunes dhe kercenimit te hapur psh "Nqs nuk ben apo beson ne kete fe, do perballesh me sanksione te caktuara...!", disa jane forma me te buta, por qe ngelen brenda ketij lloji, psh "Nqs nuk ben kete, Zoti do zemerohet me ty..." ose "Ti je i lire, por mos harro se Zoti deshiron qe ti te besh kete..." etj...


  Te gjitha fete te ne shqiptaret, jane te imponua me presion dhe dhune ne periudha te ndryshme historike...Perondoria rromake imponoi katolicizmin...Ajo bizantine ortodoksine...dhe
  ajo otomane islamin...Imponimi u be nga te trija keto perandori nen hijen e shtetit fe...Por problemi eshte, se disa nuk mund ta akceptojm kete te vertet!...
  Mendimi im eshte se feja te ne shqiptaret duhet te jete shume personale...pa imponim nga qarqet e instancave te larta fetare ,si nje kulture botkuptimi ne bagazhin e ēdo individi!...Dhe pastaj individi te beje selekcionimin se ēka i pelqen e ēka jo!...Kjo forme e besimit do ishte e
  barazvlefshme me lirine e individit!...
  pershendetje:
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bindi : 14-12-2009 mė 15:28

 4. #4
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,387
  Gjergj Fishta ndoshta tani e ke nderru edhe emrin dhe mbiemrin, sikur ai me mbiemrin Kristo...

  Provat i dijme edhe i pranojme. Ne Dhiaten e Vjeter populli besimtar i Izraelit nuk eshte leju me braktis besimin ne Zotin dhe nuk eshte toleru shkelja e urdherit te Zotit. Nese deshiron une t'i postoj ato vargje. Na jemi te sinqerte, jo sikur ju manipulues qe i mohoni shkrimet e juaja.

  2. Matrix menyra me e mire per me prediku besimin eshte sipas stilit te Dhiates se Re.

  3. Perse me mbyllen temat vetem se nje anetar i ketij forumi kerkon qe te mbyllet tema. Me ja fillu me kete logjike duhet qe te mbyllen mbi 90% te temave, vetem perse i teket nje anetari. Ato tema nuk kane qene shpikje te mia, por kane qene fakte. As une s'them qe duhet te mirremi me ato tema 24 ore, por nje postim 10 minutash asgje sna kushton.

  Naten e mire

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-12-2009
  Postime
  306
  Jam pjeserisht dakort me te nderuarin Gj.Fishta,vertete Roma ka djegur dhe perveluar njerzit per ti detyruar ne fene e tyre si shume fe tjera qe perdorin dhunen ,ja psh cfare kam gjete ketu qe nje fe e vertete nuk do te kishte kto dhoje predikimesh qe nje njeri te besoj ne shpirtin e tije ose te saje!!!!!

  Citate nga Kurani.

  Allahu i do luftėtarėt Allahu i do individėt qė luftojnė pėr Islamin tė rreshtuar si tė ishin ndėrtesa tė fortifikuara (61:4).

  Masakra e kundėrshtarėve Myslimanėt duhet t’i luftojnė jobesimtarėt qė i kundėrshtojnė ata. Myslimanėt duhet t’i nėnshtrohen rregullave islamike tė luftės. Ata duhet t’i vrasin mosbesimtarėt kudo qė i zėnė ata. Ata duhet t’i largojnė nga vendet qė i kanė marrė nga myslimanėt. Durimi i mundimeve dhe shtypjes nga mosbesimtarėt ėshtė mė e keqe se veprimet e myslimanit pėr t’i masakruar mosbesimtarėt (2:190-191). Myslimanėt arsyetohen nga sė luftuari gjatė festave meqė masakra e idhujtarėve arsyetohet nga persekutimi i vuajtur nga myslimanėt (2:217).

  Prerja e kokės dhe gjymtimi Zemrat e tė pafeve do tė tmerrohen qė myslimanėt tė sulmojnė me trimėri duke ua prerė kokat dhe prerė gjithė gishtėrinjtė. Gjymtimi i viktimave do tė dėshmoj qė kundėrshtimi i Allahut dhe Muhamedit do tė rezultojė me dėnim tė ashpėr. Ata do tė shkojnė nė ferr (8:12-14).

  Trajtimi i armiqve Ata qė luftojnė Allahun dhe Muhamedin duhet tė vriten, kryqėzohen, t’u priten duart dhe kėmbėt nė tė dyja anėt apo tė dėbohen nga vendi (5;33). Ata nuk duhet tė detyrohen tė bėhen myslimanė (2:256).

  Bėni luftė me mosbesimtarėt Myslimanėt duhet tė vazhdojnė luftėn derisa religjioni i Islamit tė domino kudo (8:39). Luftoni me mosbesimtarėt dhe trajtoni ata ashpėr. Ferri ėshtė vendi i tyre, qė ėshtė pėrfundimi i tyre mė i keq (9:73, 66:9).

  Luftoni ndaj ēdokujt Myslimanėt luftojnė me kėdo qė e mohon Islamin, madje edhe kundėr tė krishterėve dhe hebrenjve qė kanė mohuar Islamin, deri sa tė paguajnė rregullisht kontributin financiar (xhizjen) me nėnshtrim tė gatshėm dhe tė ndjehen plotėsisht tė varur nga pushtuesit e tyre islamik (9:29).

  Mbytini dhe mbytuni Si shpėrblim pėr jetėt e tyre dhe kontributet, myslimanėve u jepet Kopshti i Parajsės. Kjo u premtohet atyre qė luftojnė, mbysin dhe mbyten nė rrugėn e Islamit. I njėjti mesazh ėshtė edhe nė Torė, Ungjill dhe nė Kuran (9:111).


  Luftoni jobesimtarėt afėr jush Myslimanėt bėjnė luftė me jobesimtarėt qė jetojnė afėr tyre pėr tė demonstruar vrazhdėsinė ndaj tyre (9:123).

  Ndryshoni apo do tė mbyteni Nėse hipokritėt dhe ngatėrruesit nė qytet nuk ndryshojnė, Allahu do t’i nxit myslimanėt t’i kapin dhe mbysin pa mėshirė kudo qė t’i zėnė ata (33:60,61

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,333
  Postimet nė Bllog
  4
  Ne shekullin e IV, ne nje manastir orthodhoks ne Egjip ne nje zone te izoluar e disa ore larg qytetit me te afert, jetonte nje murg plak dhe 5 murgj te rinj, nxenes te tij. Murgjit e rinj donin te mesonin mbi besimin nga murgu plak. Mirepo murgu plak i mbante gjithmone te zene me pune nxenesit e tij dhe nuk shpenzonte shume kohe me ta. Mirepo qelloi qe nje mengjes, murgu plak i mblodhi nxenesit e tij dhe u tha, sot do shkojme ne qytet te shesim shportat qe kishin thurur vete me dore. Nxenesit e tij u gezuan jashte mase, pasi qyteti me i afert ishte 5 ore larg me kembe nga manastiri, dhe keta mezi prisnin qe te benin rrugen me mesuesin e tyre e ta pyesnin per shume pyetje qe kishin mbi besimin.

  U nisen ne mengjes heret dhe ecen me ore te tera mirepo murgu plak nuk nxorri asnje fjale nga goja. Arriten ne qytet dhe gjithe rruges murgu plak nuk kish nxjerre asnje fjale nga goja. Shkuan ne pazarin e qytetit dhe murgu i shpuri shportat tek nje shites, i cili i beri nje oferte per shportat. Murgu e pranoi oferten pa nxjerre asnje fjale nga goja, mori leket, shkoi e bleu me to disa ushqime e gjera qe u duheshin ne manastir, e mori rrugen e kthimit per ne manastir.

  Nxenesit e tij, ne rrugen ne kthim nuk duronin dot me dhe e pyeten:

  - Abba, perse nuk na thua nje fjale, mos valle kemi bere ndonje gabim? Kemi shume deshire te mesojme nga ty per besimin.

  Murgu plak, iu pergjigj me fjalet:

  "Une kam gjithe diten qe po ju mesoj. Ju kam mesuar se si te ruani qetesine tuaj shpirterore e ta mbani shpirtin ne lutje kur udhetoni duke mos e preokupuar mendjen e zemren me asgje tjeter pervecse lutjes drejtuar Zotit. Ju kam mesuar se si te ecni, si te visheni, si te silleni ne prani te njerezve te tjere."

  Te gjitha keto murgu plak i kish bere pa nxjerre qofte edhe nje fjale nga goja.  Kjo eshte nje nga historite me domethenese per Eterit e Shkretetires qe me ka ngelur ne mendje. Mesimi eshte i dyfishte:

  1. Nuk mund predikosh besimin e tu mesosh te tjereve mbi besimin pa e mbushur e lartesuar shpirtin tend me pare me kete besim.

  2. Predikimi me i mire eshte nje jete plot besim, qe behet shembull per te gjithe ata njerez qe te rrethojne.

  Albo

 7. #7
  i larguar Maska e bindi
  Anėtarėsuar
  17-10-2009
  Vendndodhja
  Ne bregdet
  Postime
  1,523
  Asnje imponim e sidomos kur eshte i tepruar,kalon ne banalitet!...Ata qe perfaqsojn dhe predikojne fene sot te japin nje pershtypje, sikur Zoti te ishte prone e tyre duke vendosur monopole dhe tabu dhe duke kontestuar keshtu njera tjetren!...Prandaj mnyra me mire eshte
  vete individi eshte ai qe zgjedhe dhe duhet lene i lire ne zgjedhjen e tij...

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •