Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  Antar Maska e francovice
  Anėtarėsuar
  11-04-2008
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  508
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  MBR (Master Boot Record)

  Me falni per injornacen por desha te dija se per cfare sherben Master Boot Record MBR.
  Po shikoja ne forumet e tjera te huaja shum njerez qe kishin instaluar Linux kishin patur probleme me instalimin e windowsit me vone.
  Nqs une instaloj Linux dhe me pas i fshij te tera Particionet ka ndonje problem me instalimin e windows perseri? Ju faleminderit.
  Forumi Shqiptar
  My web (hobby): www.zonajuaj.com

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e xubuntu
  Anėtarėsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  MBR eshte pjesa e pare e HD ku eshte e shkruajtur tabela e partizioneve dhe te dhenat per te nisur S.O
  rasti 1
  po pate instaluar linux dhe deshiron ta eliminish dhe te instalosh windows, nuk ka asje problem
  rasti2
  po te kesh windows dhe te instalosh dhe linux ne dual boot linux zevendeson MBR e windowsit me te veten, dhe ne rastin se ti fshin linuxin windowsi nuk te niset me, por kjo riparohet lehtesisht nga nje live cd Linux

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-04-2004
  Postime
  684
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  MBR (Windows) dhe GRUB ose LILO jane startuesit e Sistemit Operativ. Perderisa me GRUB ose LILO mund te nisesh nje mori sistemesh te ndryshme MBR mund te nisi vetem SO te microsoftit. Nese ke patur te instaluar Linux dhe Windows ( me siguri se e ke fshire MBR dhe e ke zevendesuar me GRUB ose LILO, dhe deshiron me e hjek Linux-in, e vetmja gje qe te duhet eshte disku me SO te microsoftit. Per XP e perdor fixmbr, ndersa per vista/windows 7 procesi i riparimit te bootloader eshte i automatizuar.

  Nuk ke nevoj, pra, te besh formatizimin e tere diskut.

 4. #4
  AL Maska e altiX
  Anėtarėsuar
  30-12-2004
  Postime
  228
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  @francovice,
  - Nė rastin kur ke instaluar Windowsin sė pari dhe shpėrndarjen e Linuxit nė njė ndarje tjetėr - tė dytin, nuk do tė ketė ndonjė problem, pasi qė Grub ose Lilo do tė bėjnė integrimin e Windowsit te Ngarkuesi i nisjes - Bootloader.
  - Nė rastin kur sė pari ke instaluar shpėrndarjen e Linux-it dhe sė dyti Windows, atėherė Windows e pamundėson nisjen e Linux-it, por kjo nuk do tė thotė se e ka fshi atė. Me njė Live CD tė ndonjė shpėrndarje tė Linux-it, mund tė rregullohet kjo pa problem. Se si bėhet kjo --> kėtu!
  Prof.Ukshin Hoti - Filozofia politike e ēėshtjes shqiptare

 5. #5
  Antar Maska e francovice
  Anėtarėsuar
  11-04-2008
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  508
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Shume faleminderit per ndihmen.
  You are the best
  Forumi Shqiptar
  My web (hobby): www.zonajuaj.com

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-03-2005
  Postime
  68
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  @Ukė Topalli:
  Mė duket se i ke ngatėrru disa gjėra - mbr nu ka lidhje me windows apo linux dhe nuk ėshtė "bootloader" pėr windows, siq ti e sqaron. mbr = master boot record, do tė thotė ėshtė sektori fillestar i njė disku dhe kėtu instalohet "bootloader" (programi pėr startimin e sistemit operativ)

  nėse ke instalu ndonjėherė linux, gjatė instalimit tė shtrohet pyetja, se ku don ta instalosh grub dhe si opcion ke "MBR" apo sektorin e parė tė particionit nė tė cilin e ke instaluar linux..

  Nėse instalon MS Windows dhe ke tė instaluar linuxin apo ndonjė sistem tjetėr nė ndonjė particion tjetėr, windows do ta mbishkruaj MBR .. si veprohet nė kėtė pėr tė startura sistemet tjera, ėshtė pėrshkruar nė postimet mė lartė

  pėr
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gimi_sky : 07-06-2010 mė 11:55

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-04-2004
  Postime
  684
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Jo, une aspak nuk i kam ngaterrue termet e konceptet. Qellimisht i kam thjeshtesuar gjerat qe te jet me lehte te kuptohet nga nje fillestar.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-03-2005
  Postime
  68
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  me i thjeshtu gjėrat ėshtė mirė, por jo me i sqaru gabimisht.. :-)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gimi_sky : 22-06-2010 mė 15:12

 9. #9
  Nuk ka faj pasqyra kur e Maska e Renato196
  Anėtarėsuar
  12-11-2010
  Vendndodhja
  Shqiperi Elbasan
  Postime
  47
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga xubuntu Lexo Postimin
  MBR eshte pjesa e pare e HD ku eshte e shkruajtur tabela e partizioneve dhe te dhenat per te nisur S.O
  rasti 1
  po pate instaluar linux dhe deshiron ta eliminish dhe te instalosh windows, nuk ka asje problem
  rasti2
  po te kesh windows dhe te instalosh dhe linux ne dual boot linux zevendeson MBR e windowsit me te veten, dhe ne rastin se ti fshin linuxin windowsi nuk te niset me, por kjo riparohet lehtesisht nga nje live cd Linux

  Pak a shume nje problem te tille kam edhe une. Tani kur ndez kumpiuterin windows xp eshte si sistem i dyte. Dikur ka qene i pare. Tjeter ne se do te doja te cinstaloja linuksin (ubuntu 11.10 ) si duhet ta bej? Linuksion e kam offline. Nuk kam wireless dhe as wired connection.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e xubuntu
  Anėtarėsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Renato196 Lexo Postimin
  Pak a shume nje problem te tille kam edhe une. Tani kur ndez kumpiuterin windows xp eshte si sistem i dyte. Dikur ka qene i pare. Tjeter ne se do te doja te cinstaloja linuksin (ubuntu 11.10 ) si duhet ta bej? Linuksion e kam offline. Nuk kam wireless dhe as wired connection.
  kerko fixmbr ne google, mbasi te kesh ripristinuar MBR windows mund te fshish partizionet Linux nga nje live cd.

 11. #11
  Nuk ka faj pasqyra kur e Maska e Renato196
  Anėtarėsuar
  12-11-2010
  Vendndodhja
  Shqiperi Elbasan
  Postime
  47
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga xubuntu Lexo Postimin
  kerko fixmbr ne google, mbasi te kesh ripristinuar MBR windows mund te fshish partizionet Linux nga nje live cd.
  Shume faleminderit vella, po e provoj.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Atlantisi
  Anėtarėsuar
  13-01-2011
  Postime
  91
  Faleminderit
  12
  0 falenderime nė 0 postime
  E kam edhe unė 1 problem tė ngjashėm me kėtė.dje e instalova Ubuntu 11.10 brenda Windowsit (dual boot)por pasi pėrfundoi instalimi Windowsi nuk po mė hapet,pra hapet vetėm Ubuntu.desha ta di si mund ta hap edhe Windowsin,pra tė dal edhe Windowsi nė boot pra tė mund tė zgjedhė se cilin SO dua ta hap?

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •