Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 62
 1. #21
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga La_Lune Lexo Postimin
  Atehere jam shprehur une gabim kur kam thene sensitive,kam dashur te them sensibel..

  Eshte dobesi atehere kur fillon e te shkaterron si individ,shume njerez te thone qe mos i kushto rendesi gjerave dhe ndoshta do jete me mire..
  S'mendoj se njerezit qe jane sensitiv mund te ndryshojne kollaj...nese do i jepnit ndonje keshille per te ndryshuar kush do ishte?
  atehere,
  ndjeshmeria nuk eshte me doemos ajo qe thua ti,
  mund te jesh ne te njejten kohe i forte dhe i ndjeshem,
  ti kushtosh shume rendesi gjerave, ne varesi te rendesise reale qe kane eshte fiksim, ankth, nuk ka te beje aspak me ndjeshmerine.

 2. #22
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  mund te jesh ne te njejten kohe i forte dhe i ndjeshem,
  ti kushtosh shume rendesi gjerave, ne varesi te rendesise reale qe kane eshte fiksim, ankth, nuk ka te beje aspak me ndjeshmerine.
  E vertete.

  Sensitive pastaj kalon pak nga kjo ana ku ka nevoje per ndihme psikologjike.
  Ta zeme se nuk i the i gezofsh kepucet e reja... nuk i haet buke tjetres... kaq sensitive eshte :P

 3. #23
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime nė 161 postime
  Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
  arrite kulmin e modestise
  ne kohet e sotme sensibiliteti konsiderohet si dobesi ,fatkeqesisht
  Ai ka te drejte,por dobesia eshte prap nje force

 4. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,058
  Faleminderit
  68
  49 falenderime nė 44 postime
  edhe une jam sensibel po sma var asnjera
  JO SEKS PARA MARTESE

 5. #25
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Citim Postuar mė parė nga goldian Lexo Postimin
  edhe une jam sensibel po sma var asnjera
  po te ishe sensitive, do ta varjaaa une. LOL
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 6. #26
  E dua letėrsinė Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,041
  Faleminderit
  72
  98 falenderime nė 81 postime
  per sens - in

 7. #27
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga La_Lune Lexo Postimin
  Atehere jam shprehur une gabim kur kam thene sensitive,kam dashur te them sensibel..

  Eshte dobesi atehere kur fillon e te shkaterron si individ,shume njerez te thone qe mos i kushto rendesi gjerave dhe ndoshta do jete me mire..
  S'mendoj se njerezit qe jane sensitiv mund te ndryshojne kollaj...nese do i jepnit ndonje keshille per te ndryshuar kush do ishte?
  Ti nuk je shprehur gabim, thjesht si pjesa me e madhe ketu, nuk e ke te qarte kuptimin e sakte te ketyre dy fjaleve, e kjo sjell qe edhe ne fjaline e fundit termi "sensitiv" nuk eshte ne perputhje me kuptimin e fjalise (ose te pakten kuptimin qe ke pasur ti ne mend).

  Kjo ngaterrese e disa termave ndodh kryesisht me fjale "universale" ose te perdorshme ne disa gjuhe kryesore. Ne kete rast njohja e ketyre fjaleve ne disa gjuhe te ndryshme, ndonjehere na ben qe te anashkalojme kuptimin dhe perdorimin e drejte te tyre.

  Atehere, sensibilitet,i; sensibel - ndjeshmeria, i ndjeshem. Aftesia e shqisave (siē jane te parit, te degjuarit, te nuhaturit, te prekurit, te shijuarit, etj), te ndjejne dhe reagojne ndaj ngacmuesve te jashtem. Ne kete rast sensibiliteti ka karakter fiziologjik.
  Sikunder sensibilitet eshte karakteristike apo veti emocionale e individit te reagoj ndaj nje ēeshtje te caktuar duke perjetuar gezim, kenaqesi, dhimbje ose hidherim.
  Sensibiliteti ne kete rast ka karakter emocional-shpirteror.

  Nga ana tjeter sensitiviteti eshte term i perdorur nga parapsikologjia. Kryesisht i referohet aftesive apo dhuntive paranormale te cilat perceptojne stimuj qe nuk perceptohen nga organet shqisore, por bejne pjese ne ate qe quhet perceptim ekstrasensorial.

  Ky eshte shkurtimisht kuptimi i ketyre dy termave.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 8. #28
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  Citim Postuar mė parė nga J@mes Lexo Postimin
  Ti nuk je shprehur gabim, thjesht si pjesa me e madhe ketu, nuk e ke te qarte kuptimin e sakte te ketyre dy fjaleve,
  mir qe erdhe xhejms se do kishim vdekur injorante


  Citim Postuar mė parė nga J@mes Lexo Postimin
  Nga ana tjeter sensitiviteti eshte term i perdorur nga parapsikologjia. Kryesisht i referohet aftesive apo dhuntive paranormale te cilat perceptojne stimuj qe nuk perceptohen nga organet shqisore, por bejne pjese ne ate qe quhet perceptim ekstrasensorial.
  .
  Citim Postuar mė parė nga Eros- Lexo Postimin
  sensibel dhe sensitive ka diference

  ke aftesi paranormale ti kshu
  ps.sensibilum.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 12-12-2009 mė 11:01

 9. #29
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,471
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 13 postime
  sensibel=shqipen e ka marre lumi

 10. #30
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  Citim Postuar mė parė nga Smth_Poetic Lexo Postimin
  sensibel=shqipen e ka marre lumi
  duket se jo perderisa e perdorin shume gjuhe....perkthimi ne shqip i ndjeshem nuk eshte plotesisht pergjegjes


  i ka marre te gjitha gjuhet lumi atehere

  rrofte latinishtja e vdekur.

 11. #31
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga Eros- Lexo Postimin
  duket se jo perderisa e perdorin shume gjuhe....perkthimi ne shqip i ndjeshem nuk eshte plotesisht pergjegjes


  i ka marre te gjitha gjuhet lumi atehere

  rrofte latinishtja e vdekur.
  E ke thene mire Eros.
  Mastikimi i disa gjuheve te huaja ndonjehere krijon edhe probleme ne zgjedhjen e nje fjale/termi, kur duam te formojne nje fjali.

  Sensibiliteti - lat. sensibilis; ang. sensibility; it. sensibilita; fr. sensibilite; gjerm. sensibilität;
  Pra ka ngjashmeri ne mjaft gjuhe kryesore.

  Nderkohe ajo qe i ben shqiptaret qe te ngaterrojne sensibilitetin me sensitivitetin kam pershtypjen se eshte anglishtja.

  Nese per fjalen sensibilitet ne ang. kemi sensibility por njekohesisht perdoret edhe sensitivity.
  Per fjalen sensitiv-tet ne ang. fjala e sakte eshte Sensitiveness.

  Kuptimin e saj e kam shpjeguar edhe me siper.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 12. #32
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime nė 58 postime
  Citim Postuar mė parė nga J@mes Lexo Postimin
  E ke thene mire Eros.
  Mastikimi i disa gjuheve te huaja ndonjehere krijon edhe probleme ne zgjedhjen e nje fjale/termi, kur duam te formojne nje fjali.

  Sensibiliteti - lat. sensibilis; ang. sensibility; it. sensibilita; fr. sensibilite; gjerm. sensibilität;
  Pra ka ngjashmeri ne mjaft gjuhe kryesore.

  Nderkohe ajo qe i ben shqiptaret qe te ngaterrojne sensibilitetin me sensitivitetin kam pershtypjen se eshte anglishtja.

  Nese per fjalen sensibilitet ne ang. kemi sensibility por njekohesisht perdoret edhe sensitivity.
  Per fjalen sensitiv-tet ne ang. fjala e sakte eshte Sensitiveness.

  Kuptimin e saj e kam shpjeguar edhe me siper.
  edhe si perfundim??

  sensibilität gjermanisht= sensibilizim

  se e kemi nje ēiēke te varfer gjuhen.

 13. #33
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  Citim Postuar mė parė nga J@mes Lexo Postimin
  E ke thene mire Eros.
  Mastikimi i disa gjuheve te huaja ndonjehere krijon edhe probleme ne zgjedhjen e nje fjale/termi, kur duam te formojne nje fjali.

  Sensibiliteti - lat. sensibilis; ang. sensibility; it. sensibilita; fr. sensibilite; gjerm. sensibilität;
  Pra ka ngjashmeri ne mjaft gjuhe kryesore.

  Nderkohe ajo qe i ben shqiptaret qe te ngaterrojne sensibilitetin me sensitivitetin kam pershtypjen se eshte anglishtja.

  Nese per fjalen sensibilitet ne ang. kemi sensibility por njekohesisht perdoret edhe sensitivity.
  Per fjalen sensitiv-tet ne ang. fjala e sakte eshte Sensitiveness.

  Kuptimin e saj e kam shpjeguar edhe me siper.
  po,gjithe ngaterresen anglishtja e sjell,ne gjuhet e tjera eshte e qarte.

  edhe ne shqip nuk eshte e gabuar ta perdorim sensibel apo sensitiv perderisa nuk kemi fjale plotesisht ekuivalente.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 12-12-2009 mė 12:01

 14. #34
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,471
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 13 postime
  ekuivalent me cfare?

  se sju pelqen juve fjala i ndjeshem- sensitiv sdo te thote se ka ardh koha te perdorim fjale latinisht.

  cerra ngelet tere jeten.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Smth_Poetic : 12-12-2009 mė 12:52

 15. #35
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  ekuivalent me cfar te pellcasin


  sensi-bilum(prapashtese qe kuptimin ta le ta gjesh ti)


  allahu ekber
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 12-12-2009 mė 13:38

 16. #36
  shqipetar Maska e elza
  Anėtarėsuar
  16-10-2007
  Vendndodhja
  Ne nje skaje te dynjase
  Postime
  135
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Sensibiliteti

  Ne psikologji dhe ne parapsikologji me sensibilitet kuptohet " shqisa e peste"e ndieshmerise.
  Kjo shqise ndryshe nga kater shqisat e tjera, s'ka organ shqisor, por informacionet e veta i merr nga nje numer i madhe receptoresh dhe sistemit nervor i cili perfshin tere trupi.

  Sensibilitet eshte begatia ndiesore.
  Aftesia per bashkendiesim m enjerzite e tjere.
  Ndieshmeria vetanake qe shprehet nga ndikimi i jashtem.
  E pakta qe mund te beje njeriu eshte te tregoi ndershmeri!

 17. #37
  shqipetar Maska e elza
  Anėtarėsuar
  16-10-2007
  Vendndodhja
  Ne nje skaje te dynjase
  Postime
  135
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Arrow Sensitivität

  Ne statistike , Sensiviteti, emerohet edhe si rate pozitive, kuot qelluese ,
  Ang. SENSITIVITY-rate pozitive e besueshme, e nje test statistik ose ndonje klasifikim propabiliteti .
  Qendrim profesional qe behet i mundur neper mes te nj etesti pozitiv.
  Sensiviteti paraqet mundesin e propabilitetit .
  E pakta qe mund te beje njeriu eshte te tregoi ndershmeri!

 18. #38
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime nė 58 postime
  Citim Postuar mė parė nga elza Lexo Postimin
  Ne statistike , Sensiviteti, emerohet edhe si rate pozitive, kuot qelluese ,
  Ang. SENSITIVITY-rate pozitive e besueshme, e nje test statistik ose ndonje klasifikim propabiliteti .
  Qendrim profesional qe behet i mundur neper mes te nj etesti pozitiv.
  Sensiviteti paraqet mundesin e propabilitetit .
  Na dole nga sensibilitet ne sensivitet ooooooooo shoku.

 19. #39
  shqipetar Maska e elza
  Anėtarėsuar
  16-10-2007
  Vendndodhja
  Ne nje skaje te dynjase
  Postime
  135
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Arrow Sensitivitet

  Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
  Na dole nga sensibilitet ne sensivitet ooooooooo shoku.
  Dola shokit se diku ne shkrimet e dikuj e pash qe edhe kjo fjale ishte permendur.
  Me nderime Elza
  E pakta qe mund te beje njeriu eshte te tregoi ndershmeri!

 20. #40
  ILIR NĖ GEN Maska e flory80
  Anėtarėsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buzė Vjosės Kaltėroshe
  Postime
  1,531
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga La_Lune Lexo Postimin
  Doja mendime te ndryshme jo detyrimisht nga ndonje psikolog se c'do te thote per ju te jesh sensitive?

  Mbaj mend vetem nje krahasim te dikujt: Si ajo violina qe duhet te besh kujdes me telat ..

  Titulli i temės thotė se ē'farė do tė thotė Sensibėl, mirėpo pyetja e shtruar nga autorja, pyet se ē'farė do tė thotė Sensitive?

  Me cilėn fjalė keni problem ju "La_Luna"?
  EH I ZIU NJERI, GĖLLTIT DIKU NJE LUGĖ ĒORBĖ TĖ PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PĖR GJITHĖ JETĖN!

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •