Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 73
  1. #41
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Citim Postuar mė parė nga tetovarja87 Lexo Postimin
    Ganimet..urroj qe kete leter e lexon/jn ata qe ua dedikon...
    te theme te drejten me duket pak si tregim,proz dicka
    gjithsesi votoni shqiptaret o shqiptar....
    nuk dua ta prish temen pore kjo ishte ralitet dhe shum e vertet .
    kshtu rrefenin pleqet tan ..pra sishte proz.
    Jom nji shqiptar dhe i till dua te mbetem pavarsisht se tjeret mund te me urrejn .
    Une gjithnji jom mundua ne jete te jem realist dhe pa ngjyrime.
    kujt i pelqej flm, e kujt jo ..edhe njerzit e dashur te krijuesit jon urryer nga rrethi ku ata kan jetuar.Mua do me mund vetem vdekja se ndryshe ..o do jem gjihad o do i mund une e do jem hero .pra kom zgjedhur me te arsyshmen e me te miren.. te jem ky qe jom .

  2. #42
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    04-02-2003
    Postime
    444

    Nje shkrim letrar i pabotuar eshte si nje leter e paderguar!!!

    Pata nje ide te shkruaja nje krijim letrar para disa oresh,por e lashe te pashkruar pasi u kujtova se shkrimi im i fundit para pak javesh ne kete forum u fshi pa me thene as arsyen pse u fshi.
    Nje shkrim letrar i pabotuar eshte si nje leter e paderguar.

  3. #43
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660

    edhe nje leter,me mbet ne duar

    Sote ke datlindjen,e shtrejta ime...
    e une kete leter e shkruaj edhe pse e di se s'do ta dergoj...
    sepse ne ate vend ku gjendesh ti nena ime,nuk ka adres,nuk ka letra,nuk ka fjal...
    por vec mall.
    Une kur per kete rast nje dhurat nuk ta bera,
    as edhe nje lule,e sote kurror te dhurova...
    C'ti them une kesaj flete,c'ka te shkruaj siper saj?!
    Edhe pse sote nuk je me mua,edhe pse sote nuk mundem te pregadis nej embelsir,
    une perseri te urroj nena ime.
    e di se nga qielli na shiqon,e di se me vete thu se perse ke keta lote,a te kam thene te mos qash,une do te jem mire atje ku do te shkoj,o te kem babin tend atje,e di se me thua keta fjal...
    Me dridhet zemra sepse smund te te beje nje urrim te zakonshem:
    " Jetofsh edhe 100 pranvera te lumtura nena ime"
    Me dridhen duart se nuk mund te te them,qofsh me jet te gjat e te lumtur...
    e kam shum te veshtri,dhe nuk e di ne kete rast c'far urrimi behet nena ime?!
    Ateher me mbetet vetem te lus Zotin,te fal gabimet e tua,t'i lutem Zotit qe ti sote te jesh bashk me babin,dhe AI te na takoj me ju kurre edhe ne te vim ne ate vend qe jeni ju....
    Une vertet ndjej shum mall o nena ime,askujt asnjehr si them per kete gje,
    vetem Zoti dhe ju me shihni kur naten von qaj,dhe fleta i mban dhimbjet e zemres sime,edhe kjo e din pra...
    Nese eshte e vertet ajo qe thuhet : se c'do njeri ka nga nje engjull mbrojtes,une sote do te kisha dashur,do te kisha lutur engjullin time te vije tek ju,dhe t'u pershperis ne vesh se sa fort u dua,se sa shum kam mall,te te percjell kete mesazh,duke te thene se "vajza jote sote te ka kerkuar"
    Do te doja qe ky engjull te me sjell dhe nje fjal nga ju,ose para syve te mi te shfaq tenden buzqeshje...
    Por jo,o nene,keta gjera mund te ekzistojn vetem ne imagjinaten e nje njeriu,
    sepse eshte rruge e gjat ajo qe neve na ndan...
    S'me mbetet me asgje te shtoj,nese vertet ky engjull ekziston...
    oh sa do te doja,sa do te doja,ne nje ender te gjat sonte te na takon...
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  4. #44
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660

    Per ty qe shkrimin tim kur s'do ta lexosh

    Te shkruash don te thote ndjenjat t'i shpalosh,sa mendoj se jam mire gjithmon gaboj...

    Ne duar mbaj nje fotografi dhe krejt dhomen me ndricon ky qiri...

    ishe dhe ike ashtu sic erdhe,por as edhe kur ishe ndjenjat e mija si duhej nuk i njohe,edhe tash qe ke ikur dhe s'ta kam prane,s'ka mundesi te lexosh fjalet e mia dhe te degjosh se si kjo zemer e ky shpirt po me qane..

    nuk te detyroi askush te me afrohesh,askush s'te tha qe ne mua te dashurohesh,
    nuk te imponova te me thuash nje fjale te dua,por vet i the dhe vet ike me le mua...

    Isha...

    Pyetem vall c'ka isha une per ty,si me mendove dhe si me trajtove vall kete gje ti e mendove...

    Shume mire me njihje ti mua une e di,si pate guzim te beshe gjestin qe bere ,a e pate vall veshtir..

    Ti se din,jo nuk e din se si une fundin tone e perballova,
    nete te tera pa gjume une si i kalova,
    dite e muaj duke kerkuar nje arsye e nje pergjigje,PERSE,PERSE,PERSE...
    por pergjigje nuk mirja e kjo me jepte me shume dhimbje...

    aventura t e tua tashm kishin kaluar ,vet me thoje,
    nuk bene loje ,do te jemi bashk m'u betoje,
    shume mire e dije se je i pari ti ne mua,je i pari qe une me te nje her isha,dhe te puthesha,jo,jo une nuk disha...
    shume mire edije se puthjen e pare e dua nga ai qe edhe ne frymen e fundit do me puth mua...
    Une vertet kthehem dhe beje cudi,c'far morali,karakteri,sjellje pate ti...
    Ku more guzim te beshe nje aktrim te tille,pas dy diteve ike me tjetren dhe s'me the as lamtumir...

    mos mendo se per ty jeta ime do me mbaroj,se pas gjithc'kaje vdekjen time do kerkoj,une i falem Krijuesit time qe me mundesoi te te njoftoj dhe me pas te te humbas-qe ardhmerin time me ty te mos e shkatroj...

    S'te mallkoj,s'te urrej-akoma te dua,
    akoma kujtoj takimet tona -buzet e tua,
    dhe e di se ne vend meje zoti do te te hakmiret....
    mu ashtu sic une dua....


    per ty: A / S


    15.01.2011
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  5. #45
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660

    edhe nje leter pa adres-ne ditar

    I Shtrejti im....

    Sote,nuk ke datlindjen qe une te festoj dhe te ta urroj,
    Data e vdekjes vetem kujtohet,me lote kujtohet...
    Kjo leter serisht me mbetet ne duar,sepse atje ku dua ta dergoj nuk ka adres...

    Kaluan 6 vite,pa prezencen tende Babi,vitet me te hidhura te jetes sime,
    sote sikur te te kisha prane,forte do te te perqafoja duke te thene te dua do te te puthja ne ball...
    Vitet e fundit,asgje me s'eshte si me pare,s'pata kujt t'ia qaj nje halle,s'pata kujt t'ia them fjalen me te bukur te kesaj bote "baba",e thoja jo se nuk e thoja me mendjen dhe zemren time,sa e sa here te kerkoja,kisha nevoj per ty...

    Fjalet qe sote dua te ti them,edhe pse s'je me mua,jan ata fjal qe dalin nga zemra nje bije,sa nevoj pata per ty babi,sa nevoj qe kam...

    Por jeta qenka e till,gjithmon te rembenka nga duart ate qe done,
    Ike nga kjo Jete ne moshen me te mire,ne kohen kur une/ne me se shumti kishim nevoj per Baba....

    Sote,e din babi,se eshte kohe e vranet ketu tek ne, bie shi,mendoj ndoshta edhe ti atje qane per keta femij,
    e din babi se sot as edhe cicerimat e zogjeve nuk degjoj,as flutur s'takoj.....
    E din babi se sote une jam vetem e mbyllur ne kete dhome dhe qaj e kujtoj,te me falish se sote nuk jam e fort,por te betohem se vllezerit dhe motra s'kan per te me pare,do te beje c'mos qe ata me kurre s'te ken per te qare...

    Sote,te sjell lule tek vari babi,e kam merzi,sepse ajo lule do te vyshket e s'mund ti maresh ere ti...

    e din babi,se sa jemi ritur,vellai me nuk eshte ai femi i mitur,
    une e ndjej se ti na shikon,dhe bashke me nenen atje nga qielli na bekon,
    E dini ju se sa e hidhur me eshte jeta,por s'kemi c'te bejm ,kjo eshte e verteta,
    nje jete kemi e s'kemi dy,atje ku jeni ju,dihet se edhe une do te vi,do te vi....
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  6. #46
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    i dashur ditar....

    sot une perseri bardhesin tende spekas me boj,perseri sot mbi ty bie shi...
    mos u brengos,nuk te beje munges nje flet,ti e din se kjo flet nuk do te griset nga ti,sepse s'kam adres ku ta dergoj...
    sote perseri te kam mikun tim te ngusht,sepse je i vetmi ti qe me din hallin....

    e din ti: qe e pata JETE TE JETES,MBRETERESH TE ZEMRES,GJAK NE KAPILAR,E VETMJA E VERTET FRYM PER TE MARE...

    e din ti: qe sote ajo beri dy vite qe nga une,vellai,motra,bota-u largua,dhe atje ne nje bote te pavdekshme me babin u bashkua....

    e din ti ditari im,qe sot une sikur ate mot ate kujtova,ne ate ore kur dha frymen e fundit une ne ate vende qendrova,por ditari ime i dashur une aktrova,askush kete gje nuk e pa e nuk e verjeti....

    e din ti: se sa munges bdjej une sote per ate,se sa forte bertita-por pa ze,sa shum dhome dhome kerkova,por vec fotografi te vjetra takova,veshmbathje qe mbajn akoma ate arom,ne mure pa korniz-fotografia jone...

    si thua: vall sote ishte me ne,me mua,vall sote nga Zoti kjo e drejt i'u mundesua,vall te pakten nje here ne vite i vdekuri a ka te drejt ne tok per me zbrit,nje baba te takoj femijet,nje nene te perkdhel jetimet....?!

    apo ndoshta shpirti i saj tek varezat me ka pritur,ndoshta ka pritur gjat,gjat dhe ka ikur...
    por ajo kete gje duhet ta di,une atje s'mund te shkoj se do i qendroja gjat varrit permbi,
    ate toke aty do te shkatroja,me keta duart emia do te germoja...

    do te flisja me te sikur me pare,do te flisja me veten sic bene nje e mare...

    Nene,me fal qe sote po flas me kete ditar,por,c'te beje o Nene,c'te beje se ty te kam ne vare...
    Une e di se ti neve na shikon,c'do fjal timen une di se ti degjon,
    shpirti yte ne mes nesh qendron si drite,
    shifemi se shpejti nene- me prite...
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  7. #47
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660

    per ju...shpresa ime une qe une jetoj

    Shfytezoj rastin perderisa jam vetem e te shkruaj...
    shfrytezoh eresiren qe askush te mos me shohe lotet ne sy,vetmin-qe askush te mos me ndjej renkimin time...

    per ju shpresa ime per te jetuar....

    ndoshta ne nje te ardhme,une do te kem nje shpres akoma me te forte per te jetuar,por sote jeni ju...
    keta fjale qe i shkruaj ne kete leter,asnjeher s'ua kam thene dhe asnjeher ndoshta s'do t'ua them,dashurin time ndoshta vertet do t'a kuptoni vetem ateher kur edhe une te vdes,ateher kur ju do te gjeni kete leter dhe do lexoni kete qe une shkruaj,te them se do ta kuptoni ne nje te ardhme,eshte e pamundur,sepse ju kure me s'ka mundesi te jeni moter e madhe,sepse jeni me te vegjelit e mi....

    Asnjehr nuk e mendoja se do te mbetemi ne jete ne kete menyre,asnjeher nuk e mendoja se une do te mare rolin nene e baba per ju-edhe pse kur s'arita dhe s'do arrij vertet te jem,por me gjithe mundin time,me gjithe fuqin time,me gjithe frymen e shpirtit time qe me mbane ne jete une mundohem qe te pakten te jeme moter permbi moter per ju.

    Noshta ndonjeher duke se sillem keq me ju,u ndaloj ne ca gjera,u bertas per gjerat qe mendoj se jan te gabuara,por kete gje e beje vetem nga shkaku qe ju te vazhdoni e te ecni ne rrugen ne te cilen na mesuan ata-qe neve na dhane jeten-rruge ajo,qe kishte respekte per me te vjetrin,sjellje me te mire,dashuri,meshire,humanitet per te tjeret,zeri yne te mos degjohet as edhe ne obbor...e mbani mende kete?!!

    Ndoshta disa momente me tregojn te tille,por ju nqs sote nuk e kuptoni,jam e bindur se ne te ardhmen do ta dini se gjithc'ka kam bere per ju,do ta kuptoni se une nuk doja as edhe nje file e vogel pluhuri te kaloj mbi koken e juaj...
    Do ta kuptoni se pse une gjithmon lija ne gjyse ushqimin time,se pse une ne te shumten e rasteve nuk haja ate ushqim kur kishte per te gjithe,ate qe me takonte mua...

    Ndonjeher mendoj: sa frige i kam te ardhmes,mendoj,se sa flijoj veten une per jua,sa vuaj une per ju,qaj une qe ne syte e juaj te shteren lotet,dhe theme,c'do te beja nese kur ata te ken familjen e tyre,une te mbetem e haruar,por perseri theme,ngushlloj veten,edhe sikur ashtu te ndodhe,perseri ndoshta do te jetoja qe juve t'u shohe te lumtur,te gezuar,t'u shohe se si ju boten mbani ne duar...

    Ti me i vogli nga ne,qe motra te kam gjithc'ka,po te drejtohem ty,sepse ne te tjeret te pakten e mbajm mende aromen e nje nene e babai,e mbajm mende fytyren e e tyre,ne e shikuam nje jete me ta,por ti,ah ti....qe zemren m'a pervlon sa here qe te kam prane...

    Ishte vec 7 vjec kur iku babi,por ateher kishim nenen,dhe me pase iku dhe ajo kur ti bere 11,e pse?! A...pse o Zote?!

    Vetem e vetem qe ti te me mbetesh jetim,te me jeshe i dalluar nga shoket shpriti motres,qe ne mbledhejt prindore tuat ne shkoll banka ku ti ulesh te jet gjithmon boshe....

    sa here kur te perqafoj e ledhatoj me thua,te mos te te dua shume se s'bene,ndoshta edhe ty akoma te sillen ne mdnje fjalet e nenes kur e perqfoja e e puthja "mos me duaj kaq shume se do me hashe koken" kur me thoshte....dhe se per mallkim doli e vertet...

    Akoma je i vogel qe te kuptosh,por ateher kur te kesh ne duar kete leter jam e bindur se do te thuash L***** nuk u be kure nena ime,por te pakten ishte ajo qe s'me la kure te qaje,ajo qe me mbulonte lure une kisha ftohte,qe doren time ngrohte me doren e saje...

    Ju asnjeher nuk e kuptuat se une ne thellsin time sa shume vuaja per mungesen e tyre,nuk me lotonin syte,por zemra ime,por gjitmon para juve u behesha flutur punoja,veproja,u beja palaco qe te mare nje buzqeshje nga fytyra e juaj c'do dite pranverore dhe c'do nate kure bente acare....

    Noshta nje dite mund te thoni edhe se s'kam bere asgje per ju,por aq munda te beje,me gjith fuqin e shpirtit time,aq munda te beje,dhe ne kete raste vetem Zoti do m'a dije...

    U siguroj motra se ne dite do te keni me te miren e te mires ne kete bote,sepse Zoti edhe per ju dic'ka te mire do te kete shkruar...
    dhe ne boten tjeter gjithashtu te gjith ne e dime,dhe c'do nate kur biem ne gjume i bejme lutje Zotit: ne kete Bote familja jone u paksua,por beje Zote qe ne boten tjeter ,te jemi serishte bashke ne parajs....


    Me gjithe dashurin time,per ju,dijeni forte mire dhe kure mos haroni:

    Jeni e vetmja arsye qe deri me sote dhe ne kete moment une mare fryme....sido qe te ne vije jeta,ngado qe te na shpijen dallget e saje,ju jeni dhe dote jeni shleqim i syve te mideshira ime me e flakt qe gjithmon te keni ate qe deshironi,ne jeten e juaj kure me gje mos mungofte.....
    Njejte sikur babi dhe nena,amanet ti le femijet,edhe fjalet e mia do te jen: kujdeseni per vellezerit dhe motren se amanet ata mi lane...
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  8. #48
    Kosovė e Shqiperi nje Maska e aska_peja
    Anėtarėsuar
    30-01-2006
    Vendndodhja
    gjermani
    Postime
    362
    Citim Postuar mė parė nga shtegetar Lexo Postimin
    Me ka ngelur pek ne zemer letren qe kurr nuk ja shkrova babit tim,fjalet qe kurr nuk pati mundesi ti degjonte ,......dashurin qe kam per te dhe sa shum me mungon ,merzitja me ka prekur kraharorin ......,largimi im jeten atij ja shkurtoj..... ,nese zoti me beson,...... nese fjalet atje ku prehet ja con........ ,vetem mall lot e dashuri babi ne zemren time ti do jesh ngaher i gjall............ dhe un do jem goca jote e pergedhelur qe mi hapje krahet me mall me mall ohhh sa shum malll
    Nga te gjitha qe i lexova, kjo ishte ajo qe me mbeti ne mendje
    ishte shum reale, mu duk si te ja kisha shkruar une prindeve te mi qe as une nuk i kam,
    respekt
    shum leter e prekshme

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-03-2003
    Postime
    10,240
    Citim Postuar mė parė nga tetovarja87 Lexo Postimin
    Shfytezoj rastin perderisa jam vetem e te shkruaj...
    shfrytezoh eresiren qe askush te mos me shohe lotet ne sy,vetmin-qe askush te mos me ndjej renkimin time...

    per ju shpresa ime per te jetuar....

    ndoshta ne nje te ardhme,une do te kem nje shpres akoma me te forte per te jetuar,por sote jeni ju...
    keta fjale qe i shkruaj ne kete leter,asnjeher s'ua kam thene dhe asnjeher ndoshta s'do t'ua them,dashurin time ndoshta vertet do t'a kuptoni vetem ateher kur edhe une te vdes,ateher kur ju do te gjeni kete leter dhe do lexoni kete qe une shkruaj,te them se do ta kuptoni ne nje te ardhme,eshte e pamundur,sepse ju kure me s'ka mundesi te jeni moter e madhe,sepse jeni me te vegjelit e mi....

    Asnjehr nuk e mendoja se do te mbetemi ne jete ne kete menyre,asnjeher nuk e mendoja se une do te mare rolin nene e baba per ju-edhe pse kur s'arita dhe s'do arrij vertet te jem,por me gjithe mundin time,me gjithe fuqin time,me gjithe frymen e shpirtit time qe me mbane ne jete une mundohem qe te pakten te jeme moter permbi moter per ju.

    Noshta ndonjeher duke se sillem keq me ju,u ndaloj ne ca gjera,u bertas per gjerat qe mendoj se jan te gabuara,por kete gje e beje vetem nga shkaku qe ju te vazhdoni e te ecni ne rrugen ne te cilen na mesuan ata-qe neve na dhane jeten-rruge ajo,qe kishte respekte per me te vjetrin,sjellje me te mire,dashuri,meshire,humanitet per te tjeret,zeri yne te mos degjohet as edhe ne obbor...e mbani mende kete?!!

    Ndoshta disa momente me tregojn te tille,por ju nqs sote nuk e kuptoni,jam e bindur se ne te ardhmen do ta dini se gjithc'ka kam bere per ju,do ta kuptoni se une nuk doja as edhe nje file e vogel pluhuri te kaloj mbi koken e juaj...
    Do ta kuptoni se pse une gjithmon lija ne gjyse ushqimin time,se pse une ne te shumten e rasteve nuk haja ate ushqim kur kishte per te gjithe,ate qe me takonte mua...

    Ndonjeher mendoj: sa frige i kam te ardhmes,mendoj,se sa flijoj veten une per jua,sa vuaj une per ju,qaj une qe ne syte e juaj te shteren lotet,dhe theme,c'do te beja nese kur ata te ken familjen e tyre,une te mbetem e haruar,por perseri theme,ngushlloj veten,edhe sikur ashtu te ndodhe,perseri ndoshta do te jetoja qe juve t'u shohe te lumtur,te gezuar,t'u shohe se si ju boten mbani ne duar...

    Ti me i vogli nga ne,qe motra te kam gjithc'ka,po te drejtohem ty,sepse ne te tjeret te pakten e mbajm mende aromen e nje nene e babai,e mbajm mende fytyren e e tyre,ne e shikuam nje jete me ta,por ti,ah ti....qe zemren m'a pervlon sa here qe te kam prane...

    Ishte vec 7 vjec kur iku babi,por ateher kishim nenen,dhe me pase iku dhe ajo kur ti bere 11,e pse?! A...pse o Zote?!

    Vetem e vetem qe ti te me mbetesh jetim,te me jeshe i dalluar nga shoket shpriti motres,qe ne mbledhejt prindore tuat ne shkoll banka ku ti ulesh te jet gjithmon boshe....

    sa here kur te perqafoj e ledhatoj me thua,te mos te te dua shume se s'bene,ndoshta edhe ty akoma te sillen ne mdnje fjalet e nenes kur e perqfoja e e puthja "mos me duaj kaq shume se do me hashe koken" kur me thoshte....dhe se per mallkim doli e vertet...

    Akoma je i vogel qe te kuptosh,por ateher kur te kesh ne duar kete leter jam e bindur se do te thuash L***** nuk u be kure nena ime,por te pakten ishte ajo qe s'me la kure te qaje,ajo qe me mbulonte lure une kisha ftohte,qe doren time ngrohte me doren e saje...

    Ju asnjeher nuk e kuptuat se une ne thellsin time sa shume vuaja per mungesen e tyre,nuk me lotonin syte,por zemra ime,por gjitmon para juve u behesha flutur punoja,veproja,u beja palaco qe te mare nje buzqeshje nga fytyra e juaj c'do dite pranverore dhe c'do nate kure bente acare....

    Noshta nje dite mund te thoni edhe se s'kam bere asgje per ju,por aq munda te beje,me gjith fuqin e shpirtit time,aq munda te beje,dhe ne kete raste vetem Zoti do m'a dije...

    U siguroj motra se ne dite do te keni me te miren e te mires ne kete bote,sepse Zoti edhe per ju dic'ka te mire do te kete shkruar...
    dhe ne boten tjeter gjithashtu te gjith ne e dime,dhe c'do nate kur biem ne gjume i bejme lutje Zotit: ne kete Bote familja jone u paksua,por beje Zote qe ne boten tjeter ,te jemi serishte bashke ne parajs....


    Me gjithe dashurin time,per ju,dijeni forte mire dhe kure mos haroni:

    Jeni e vetmja arsye qe deri me sote dhe ne kete moment une mare fryme....sido qe te ne vije jeta,ngado qe te na shpijen dallget e saje,ju jeni dhe dote jeni shleqim i syve te mideshira ime me e flakt qe gjithmon te keni ate qe deshironi,ne jeten e juaj kure me gje mos mungofte.....
    Njejte sikur babi dhe nena,amanet ti le femijet,edhe fjalet e mia do te jen: kujdeseni per vellezerit dhe motren se amanet ata mi lane...

    mos shkruj mo se det mbejti :@
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 17-10-2011 mė 23:52

  10. #50
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    Citim Postuar mė parė nga no name Lexo Postimin
    mos shkruj mo se det mbejti :@
    Mos be,eheeee sa mejr barem de ma sosish ni pune
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  11. #51
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    Sote,u bene nje vite qe fateqesishte te njoha,
    sote nje vite,vall a e kujton,jam un eajo qe mbeta me shenje ne buze dhe zemer te vrare..
    ndoshta fjale t e mia s'do ti lexosh asnjeher,ndoshta kur ti lexosh une do kem nje tjeter dashuri,ndoshta sdo jem me pjes e kesaj jete,nuk i dihet...
    vecse sote doja te te them disa fjale:

    jam une ajo qe sote kujtoj,sote mallkoj...
    ti ndoshta i lumtur shetitesh ne jete,ke krijuar familje,ke krijuar jete tende,
    por une sote jam ajo qe perseri pyetem PSE,PSE kure nuk me dashti mua afrua,pse kur iku nuk me dha asnje arsye,pse sme dha asnje SEPSE,perse zgjodhi heshtjen..perse...

    pyetem,sa esa here pyes veten: ndoshta une nuk isha mjaftueshem e bukur per ate,ndoshta nuk isha mjaftueshem puntore per ate,e sjellshme apo e moralshme...
    perseri pyetem e them: perderisa me njohte,e njohte karakterin time,sa e sa here ia tregoja qellimin time,se ne jete dua qe ai qe te perqafoj i pari te jete edhe i fundit tek une...
    ateher perderisa i dinte gjitha keto: perse e beri nje veper te tille?
    perderisa nuk me dashti perse me tha te dua,per te ikur menjeher,perse?

    nuk dua te jem penges ne rruget e dikujt tjeter,perdrisa edhe kete gje per veten nuk do ta doja,andaj te shkruaj keta fjale,qe ja adres pa emer...

    ashtu sikur ti para 1 viti qe me njoftove me dashurin dhe pastaj me le te vrare,ashtu edhe une sote vrase cdo mendim qe me lidhe me ty...
    ndoshta edhe shkrimet do ti ndaloj dhe sdo shkruaj me per ty...

    por sote e 1000 vjete dije se gjate gjith kesaj kohe te kujtova jo qe akoma te dua,por vetem nga shkaku se doja te di nje arsye,doja te ma thuash nje SEPSE,T\te pakten nje...

    sidhe sote e 1000 vjete dije se ti kure sdo jesh i qete,sepse nje shpirte i vrare do te te ndjek duke te mallkuar per jete...


    24/12/2001
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga tetovarja87 : 24-12-2011 mė 15:47
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e lisa12
    Anėtarėsuar
    30-11-2008
    Postime
    2,624
    Citim Postuar mė parė nga tetovarja87 Lexo Postimin
    Sote,u bene nje vite qe fateqesishte te njoha,
    sote nje vite,vall a e kujton,jam un eajo qe mbeta me shenje ne buze dhe zemer te vrare..
    ndoshta fjale t e mia s'do ti lexosh asnjeher,ndoshta kur ti lexosh une do kem nje tjeter dashuri,ndoshta sdo jem me pjes e kesaj jete,nuk i dihet...
    vecse sote doja te te them disa fjale:

    jam une ajo qe sote kujtoj,sote mallkoj...
    ti ndoshta i lumtur shetitesh ne jete,ke krijuar familje,ke krijuar jete tende,
    por une sote jam ajo qe perseri pyetem PSE,PSE kure nuk me dashti mua afrua,pse kur iku nuk me dha asnje arsye,pse sme dha asnje SEPSE,perse zgjodhi heshtjen..perse...

    pyetem,sa esa here pyes veten: ndoshta une nuk isha mjaftueshem e bukur per ate,ndoshta nuk isha mjaftueshem puntore per ate,e sjellshme apo e moralshme...
    perseri pyetem e them: perderisa me njohte,e njohte karakterin time,sa e sa here ia tregoja qellimin time,se ne jete dua qe ai qe te perqafoj i pari te jete edhe i fundit tek une...
    ateher perderisa i dinte gjitha keto: perse e beri nje veper te tille?
    perderisa nuk me dashti perse me tha te dua,per te ikur menjeher,perse?

    nuk dua te jem penges ne rruget e dikujt tjeter,perdrisa edhe kete gje per veten nuk do ta doja,andaj te shkruaj keta fjale,qe ja adres pa emer...

    ashtu sikur ti para 1 viti qe me njoftove me dashurin dhe pastaj me le te vrare,ashtu edhe une sote vrase cdo mendim qe me lidhe me ty...
    ndoshta edhe shkrimet do ti ndaloj dhe sdo shkruaj me per ty...

    por sote e 1000 vjete dije se gjate gjith kesaj kohe te kujtova jo qe akoma te dua,por vetem nga shkaku se doja te di nje arsye,doja te ma thuash nje SEPSE,T\te pakten nje...

    sidhe sote e 1000 vjete dije se ti kure sdo jesh i qete,sepse nje shpirte i vrare do te te ndjek duke te mallkuar per jete...


    24/12/2001
    motra ime hajt mos e kthe me koken mbrapa ishalla zoti te ploteson endrrat dhe deshirat e tua...........nuk ma merr mendja qe do ishe ti shkaku i shkaterrimit te lidhjes por zoti e di qe ti do te meritosh me te mirin
    Ti me sjell gjithmone fat dhe lumturi

  13. #53
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660

    nje falnderim........

    Njė falenderim pėr..
    Per ata persona qe bejne zemren time te qesh...
    Per miqte qe ishin gjithmone prane meje deri diten e fundit kur rruget tona moren drejtime te ndryshme...
    Per personat qe kur kthej koken pas ndjej shume nostalgji..
    Per personat qe me ben te kuptoja se jeta vazhdon pavarsisht zhgenjimeve humbjeve dhe lendimeve...
    Per ata persona qe paten dhe kane durimin te me mesojne cdo dite dicka te re...
    Per ata persona te cilet ndoshta i takoj dite per dite ose pak me rralle dhe nuk mund tu them dot sesa shume i dua ...
    Per personat qe i gjej vetem ne endrrat e mia ...
    Mbi te gjitha nje FALENDERIM JETES qe me dha mundesine te njoh disa persona dhe pse ne momentin e gabuar...
    Do e kam veshtire ti harroj ...Nuk ka rendesi sesa afer apo larg ndodhen ata...
    Thjesht do i mbaj ne zemren dhe ne mendjen time..!!

    ps/ lisushe flm,ashtu eshte koken prapa sduhet kthyer,edhe pse von,por sote e kuptoj se nuk ja vlen,pamvarsishte humbjeve jeta perseri na detyron te luftojm per te fituar diku tjeter...
    te perqafoj
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  14. #54
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660

    Motra ime !!

    Nese nje dite do te ndjesh vuajtje ne shpirt…. me thirr mua.
    Une nuk te premtoj qe do te bej te lumtur, por te premtoj qe do vuaj bashke me ty.
    Nese nje dite do jesh gjithe nerva dhe nuk duron askend,….me thirr mua.
    Une nuk te premtoj qe do te te ul nervat, por te premtoj qe do jem prane teje.
    Nese nje dite do te jesh shume e merzitur,….me thirr mua. Une nuk te premtoj qe do te te heq merzine, por te premtoj qe do te merzitem me ty.
    Nese nje dite do me therrasesh dhe une nuk pergjigjem,…vrapo tek une.
    Mbase kam nevoje per ty...!!
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  15. #55
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    - I dashur babi, jam une princesha jote.

    E di se kjo leter do me mbetet ne duar si gjithe ata te tjerat.

    Por une thjeshte dua qe te shkruaj,dhe nese me te vertet ekzistojn engjujt,ata do te ta percjellin ty kete leter bashke me te edhe mallin.

    Ti me ke ndihmuar te krijoj kujtimet me te mrekullueshme te jetes sime.
    Nuk di nga t'ia filloj sepse jane kaq shume gjera per t'cilat dua te te falenderoj.

    Falemnderit qe ishe prane meje qe diten qe erdha ne kete bote.

    Falemnderit qe ishe me mua diten e pare qe u nisa per ne klas te pare.

    Falemnderit qe me mesoje te ngritesha sa here qe u rrezoja,sote ekuptoj se e beje thjeshte
    qe te eci drrejt ne rruget e jetes sime.

    Falemnderit qe me ke plotesuar c'do deshire time,sado e pakuptimte te ishte ajo per ty,
    por sote e kuptoj se e ke bere vetem qe une te jem e lumtur.

    Falemnderit qe me dhe mundesin te jetoj ne nje familje ku mbizotron dashuria dhe respekti.

    Falemnderit qe me veprat e tua me mesove sote t ejem e forte,e drejt,falese ndaj te pa drejteve.

    Falemnderit qe u kujdese per mua dhe me mundesove te mos me mungoj as edhe me e vogla loder.

    Me vjen keq per lotet qe ke derdhure ateher kur une qaja si femije per ndonje deshire timen,
    ah sikur ta dija,s'do te qaja asnjehere.

    Falemnderit qe me dhe Jete,me dhe buzqeshje,me dhe mesim,keshillat me te mira qe sote une me ato ushqehem dhe jam gjalle.

    Falemnderit babush..

    Per mua do mbetesh gjithmon mashkulli me perfekt i botes,

    njeriu i pare qe do bazohem per ndonje veper te mirre,

    njeriu i pare qe do e kujtoj kur te them nje fjale te mirre,

    njeriu i pare qe do kujtoj kurre te dashurve te mi do u dhuroj nje buzqeshje.

    Falemdnerit Babi qe ekzistove,dhe falemnderit Zote qe jam pjese e ytja.

    do te shihemi se shpejti,sepse kjo bote askujt si mbete dhe s'ka kuj ti mbese.
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  16. #56
    United States of Albania Maska e USA NR1
    Anėtarėsuar
    18-01-2010
    Vendndodhja
    KU
    Postime
    5,430
    Citim Postuar mė parė nga tetovarja87 Lexo Postimin
    Leter per prinderit e mi...


    Te dashur prinde....


    Shpresoj se kjo leter do ju gjej mire dhe shendosh...
    E beje ket gjeste edhe pse c'do dite u kam ne shtepi dhe u shoh,por ju duke me njohur mua e dini se neper mjet fletes une me se miri e them ate qe dua dhe ndjeje.
    Andaj doja te ju them SE U DUA SHUME,ju jeni krenaria ime dhe shpresa qe me mban ne jete...
    Kurr u shoh se jeni aq te lumtur me jeten dhe me njeri tjetrin edhe une jam e lumtur,jam krenare qe jam vajza juaj...
    Shpresoj se c'do her do jemi bashke,dhe do jemi mire,e lus Zotin qe kur te mos na ndaje...
    Sepse une pa ju do te isha e humbur ne kte bote,ju me jepni jete,shpres..
    Andaj u falemenderohem per gjithc'ka qe keni bere per mua,per keshillat e juaja,perkdheljet,buzeqeshjet,per c'do gje.....
    KURR MOS HARONI SE SA FORT I'U DUA....

    Nga vajza juaj....


    ( Kjo pra ishte letra ime qe me ka ngelur peng qe asnjeher se kam shkruar...
    se po te shkroja ne kete moment do kkujtoja buzeqeshjen e tyre kur t'a lexonin,fjalet qe do m'i thonin...ata qe nuk jan me...)
    sa prekese..
    cdo te mire e nderuar Tetovare te uroj

  17. #57
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    Prezenca yte ku jam une me gezon por edhe me bene keq.
    Ti here ma afron e here me largon,sidhe me largon e pastaj me afron serish!!!

    - Sa shume do te doja qe ne ate vend ku qendrojm te ulur te dy,buz lumit,te vendoja koken ne supin tende dhe te te them: ligji i miqesis a e pranon kete?!
    Ne ate vend ku ti ne barre gervishte nje zemer,me flet per dashurin dhe ndjenjat,dhe serishte kthehesh e me thua: shaka jan keto,dhe me vjen keq qe une keto "shaka" kaq te embela,s'mund ti shijoj,me meret e drejta...

    E kuptoj se syte e tu e kerkojn dhe e shohin vetem "Aferditen" ndersa mendja yte e mendon dhe zemra e done,prandaj e kam shume te qarte se edhe shkrimin e kam gabim,e ku me nje ndjenje.
    Ndoshta! Cudi do te u dukte sikur te ti thoja keto ty,ndoshta edhe cmenduri,prandaj i shkruaj ne ditarin time qe ti mos e lexosh kurre,kurre te mos e dishe.
    Gjithmon te thoja duhet te largohem,dhe te jepja lloj lloj arsye te kota vetem e vetem per te ikur,qe ti te mos i veshtrosh syte e mi dhe t emos degjosh rahjen e zemres sime,te mos e zbulosh deshiren time te flakte qe te jem me ty,perderisa zemra me thoshte: ah! si s'te kapi doren e te te thoshte rri,qendro me mua,por jo,ti as qe ktheje koken pas e te shifje.
    Do te mundohem te mos jem prezent aty ku do jesh ti,dhe nese ndonjeher rastesishte udhet tona kryqezohen,nese ti do doje,une serrishte do vija ne ate vend ku ti me pluhurin e cigares formoje nje zemer.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga tetovarja87 : 24-06-2012 mė 13:41
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-05-2005
    Postime
    288
    Citim Postuar mė parė nga tetovarja87 Lexo Postimin
    Prezenca yte ku jam une me gezon por edhe me bene keq.
    Ti here ma afron e here me largon,sidhe me largon e pastaj me afron serish!!!

    - Sa shume do te doja qe ne ate vend ku qendrojm te ulur te dy,buz lumit,te vendoja koken ne supin tende dhe te te them: ligji i miqesis a e pranon kete?!
    Ne ate vend ku ti ne barre gervishte nje zemer,me flet per dashurin dhe ndjenjat,dhe serishte kthehesh e me thua: shaka jan keto,dhe me vjen keq qe une keto "shaka" kaq te embela,s'mund ti shijoj,me meret e drejta...

    E kuptoj se syte e tu e kerkojn dhe e shohin vetem "Aferditen" ndersa mendja yte e mendon dhe zemra e done,prandaj e kam shume te qarte se edhe shkrimin e kam gabim,e ku me nje ndjenje.
    Ndoshta! Cudi do te u dukte sikur te ti thoja keto ty,ndoshta edhe cmenduri,prandaj i shkruaj ne ditarin time qe ti mos e lexosh kurre,kurre te mos e dishe.
    Gjithmon te thoja duhet te largohem,dhe te jepja lloj lloj arsye te kota vetem e vetem per te ikur,qe ti te mos i veshtrosh syte e mi dhe t emos degjosh rahjen e zemres sime,te mos e zbulosh deshiren time te flakte qe te jem me ty,perderisa zemra me thoshte: ah! si s'te kapi doren e te te thoshte rri,qendro me mua,por jo,ti as qe ktheje koken pas e te shifje.
    Do te mundohem te mos jem prezent aty ku do jesh ti,dhe nese ndonjeher rastesishte udhet tona kryqezohen,nese ti do doje,une serrishte do vija ne ate vend ku ti me pluhurin e cigares formoje nje zemer.
    shume e bukur kjo tetovarja ,suksese ne jet e ne dashuri

  19. #59
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    Citim Postuar mė parė nga Ereza Lexo Postimin
    shume e bukur kjo tetovarja ,suksese ne jet e ne dashuri
    Falemdnerit per Uraten Ereza,suksese edhe per ju ne c'do sfer te Jetes suaj.
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  20. #60
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660

    Sote u rrite

    Zemra e Motres.

    Sote e ke ditlindjen,e une nuk mundem fjalet qe i shkruaj ne leter te ti them tyte thash cetem nje Urime i Befsh 100 vjete.

    Doja te shtoj se sikur sote me kujtohet kur te mbaja ne duar qe kur ishe bebe,
    se si u kujdesesha per ty pasi qe fillove te beshe ca muaj e vite.
    Ndonjeher e mendoj: Zoti i ka rregullu punet e veta,qe kur ti erdha ne Jete isha une ajo qe me se shumti i kujdesesha per ty,sepse ti nuk e din,ishe i vogel qe ta mbaje mend,perderisa Nena shkonte ne fushe per punet bashke me te tjret une isha aty qe te jem me ty,te te jap buk kur te hahet dhe qumsht kur t'u piheshte,e sot them,ndoshta Zoti keshtu e beri te rriteshe ne duart e mia sepse ti serishte mbete vec me mua-te adabtohesh pra.
    Sa i vogel ishe kur vdiq Babi-ishe vec 7 vjete dhe ate dite kur nje shoku yte te thoshte mos qaj ti ia ktheve : po bre Shkelqim ty s'te ka vdekur babi,kjo fjal e jotja gjithmon me rri ne mendje vellacko...
    Mandej kur na iku edhe Nena ti vete e kuptove dhe sa mori te te tregoje xhaxhi ti ia ktheve : E di,e kuptoj,Nena ka vdekur,edhe pse vetem 11 vjecar ishe ti vellacko ne ato momente ishe sikur nje bure i rritur,zemra ime.
    Ja qe sote u rrite,u bene 14 Vjete,u bere djaloshi me i mire i familjes dhe je krahu ime i djatht sepse ne motrat mbetem vetem me ty.
    Sote ke ditlindjen: me vejen teper keq motra se ne shtepin tone mbreteron qetesi dhe jemi vetem une dhe ti te festojm,por si te fesojm.
    Nje dite do te rritesh akoma me shume dhe do behesh burre,nuk e dim ndoshta do te jemi large me kilometra zemra e motres por vetem ateher kur te jesh rritur edhe pak do te kuptosh dashurin time,vetem ateher do te kkuptosh se pse e shkruaj une kete leter dhe pse ty nuk t'i them keta fjale.
    Por ti e din se Ne ne Prezencen tende nuk flasim per Babin dhe Nenen,sepse nuk durojm qe te lotoj syry yte e zemra yte te renkoj.
    Sa e sa Nete kam rene ne gjume dhe e kam venduar doren mbi kraharorin tende,mbi zemren tende,dhe ateher me ikte gjumi krejt duke thene: po,pse i rrreh kjo zemer kaq shpesh,pse i rreh,kisha frig nga ato te rahura zemreje kinse te preokupon dicka,por ndoshta ajo i kishte ato tik taket aq te shpeshta sepse zemra jote eshte e rre,dhe e forte.
    Vellacko sa e sa her kam lene kafshaten time te bukes qe ti ta hash,me arsyteimet se mua me sme hahet,vetem qe ti te mos mbetesh i urritur,do te zbrisja edhe yjet nga qielli vetem qe ty te te bejn drite,te te ndricojn sepse je arsye e vetme qe une Jetoj vella.
    Ateher kur ne te Ardhmen do te te shohe se si ti endesh neper bote vete,i sukseshem ateher zemra ime do te rilind perseri-sepse vetem kete gje ne Jete une dua.
    Me vjene shume keq zemra e motres se ti qe nga 7 vjetori se pate fatin te festosh datlindjet me shtepin e mbushur me njerez dhe me prinderit tane,por keshtu ka qen i shkruar fati,te urroj nga zemra qe nje dite te gjitha mungesat te te kompenzohen,edhe pse disa jan te pa mundura.
    Ti je me i miri i kesaj bote dhe gjithmon do te jem krenare qe je ime vella.
    KUr kjo leter do te te bje ne duar ne te ardhmen une ndoshta kam pushuar se ekzistuari-por dije se per ty jetova e tashme do jem e qete se ti sikur nje engjull shetitesh neper bote,Jeton,Gezon dhe je nje fabrik e buzqeshjes dhe lumturis.
    Nuk ka embelsir e as dhurat sote mbi tavolin o vellacko,por ka vetem dy zemra te bashkuara qe njera tjeteres i Japin Jete.


    Te dua aq shume,kurre mos e haro.
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •