Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2009
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Parku Adem Jashari

  Lajm e vjeter =)

  Parku "Dėshmori Adem Jashari" ndodhet nė komunėn Bajrampasha tė Stambollit, Turqi.

  Parku ėshtė ngritur pėr hirė tė heroit kombėtar tė Kosovės, Adem Jashari dhe 56 shokėve, bashkėshortės, fėmijėt dhe tė afėrmit e familjes sė tij qė ranė dėshmorė nė luftėn pėr pavarėsimin e Kosovės. Ky parkė nga popullsia e komunės, e cila mė se 45% ėshtė me origji nga Ballkani, merret si simbol i lidhjeve shpirtėrore dhe vėllazėrore ndėrmjet Kosovės dhe komunės Bajrampasha.

  Parku zė njė sipėrfaqe prej 1.600 m2 dhe krahas sahatkulla nė park ka edhe rrugica pėr shėtitje dhe ambiente shplodhėse. E veēanta e kėtij parku duket tė jetė sahatkulla tipike ballkanase.
 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-01-2008
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Te herojit te kombit shqiptar e jo te kombit Kosves se kosova esht pjes e kombit shqiptar i nedruar.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-01-2008
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Me vjen mir pe respektin qe i kan ba Baces Adem se e meriton qe te respektohe me gjith familjen.

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Esht e vertetė qe bota do te ket rrespekt per jasharajt

  dhe flijimet e tyre legjendare

  qe te habisin me nje peraktim dhe trimeri te tillė tamam shqiponja skenderbegiane

  siq diti drenica trime legjendare ti deshmoj ne histori si

  Azemn GALICEN KAMER LOSHIN AHMET DELINė SHOTE GALICEN NAK BERISHEN

  SHABAN POLLUZHEN
  Ndersa jasharajt

  qe esht rasti me unkat ne botė ne gjith historinė e njerzimit

  e njerzimit nji rast i tillė i pa shembullt ne botė

  do te vie dita kur jasharajt do te shpallen legjendė botrore


  por jo ne koosovė


  sepse klanet krahinariste fisnore e bajraktariste klanet ziliqare te trupit

  te fiseve te pa vetedije kombtare

  e te krahinarizmave e pengojnė legjenden jasharaj per te ndertuar permendore te tyre ne prishtinė ne kryeqender

  Ne vend se ne te gjitha viset e shqiperisė etnike

  e deri e ne vlorė pran sheshit te flamurit e ne prishtinė e ne te gjitha vendet e atdheut

  te ngritet nje legjende perkujtimore permendoresh te jasharajve

  per ket krenari kombtare qe do ta na nderonte para gjith botes qe kombet botrore me lakmi e zili do ta kishin nje legjende kaq reale e kohrave tona qe ne fakt jasharajt habiten boten  fiset klanore ne kosovė me vetedije barbare primitive

  por jo kombtare


  por me vetedije primitive krahinore regjionale fisnore shpirtprishura te mykura zemerzeza gjeloze te smura bastarde

  te disa zonave me plot klane krahinore fisnore te kosoves

  nga gjelozia e smurė dhe komplekset qe i i kan ndaj regjionit drenices


  e pengojnė me qdo kusht vendosjen e permendores se jasharajve ne lgjende
  si ne mitrovicė ne prishtinė ne prizren ne ferizaj e ku do neper vende te kosoves

  ky esht turpi ma i zi qe ka bė kosova pas lufte

  kush e pengon permendoren e jasharajve ne prishtinė

  kush ka njohuri per keta spiuna tradhtarė fisnorė qe nuk jan patriot aspak por fisnorė me shpirtė shkau serbiani sllavi

  i lutem ti qes emrat e atyre ne diskreditim te atyre gjelozve qe smira dhe urrejtja zilia krahinore fisnore i karakterizion dhe qe nga pas lufta e penguan qdo her nismen e peremendores se jasharajve ne prishitinė duke u munduar qe jasharajt ti lėnė nen hije
  ma poshtė s e te ndonji lagjeje kur ata jan heroj te vertet te permasave botrore

  pra te smurėt fisnorė klanorė krahinorė me vite kan penguar emruimin e rrugve te herojve te atyre aneve thjesht nga motivet fisnore krahinore nga inatet primitive
  bizare

  ndersa ne mitrovicė mbi shtat vite u pengua emrimi i nji rruge Adem Jashari '
  nga fsinoret klanoret krahinoret gjeloz


  pra nuk jan vetem serbet qe kan penguar ne kosovė

  por edhe grupet dhe klanet fisnore te smura nga gjelozia

  sa qe shkojn deri aty qe edhe legjenden jasharaj e pengojnė
  dhe qdo iniciativė qe pernemdnoret e tyre te mos ndertohen ne kryeqytet ne prishtinė

  mendoj se tirana duhet te bej nje nderė te madh qe jashara jve te ju ndertohet ne sheshin e tiranes

  permendore komplet jsharajve

  dhe flijimit te tyre po ashtu ket duhet ta beje dhe vlora

  do te ishte ky nderė per kombin


  dhe do ti tregonim botes kombtarizmin e vetedijen tone kombtare shqiptare

  dhe kjo do te kishte jehonė te madhe dhe falenderim e domethenje

  duke deshmuar se kombi nuk i harron ata qe flijohen per atdhe e komb


  Sa per pengesen e permendores se jasharajve ne prishtinė nga klanet krahinariste

  sepse gjelozojnė smurė dhe krahinarisht -

  nuk ka vetem shqiperia probleme krahinore jug veri

  por edhe kosova

  jo ne masė te vogel

  por bukur te madhe dhe paraqet nji problem


  kjo far vetedije fisnore regjionaliste


  te habitė fakti dhe te len pa tekst kur prishtina dhe regjionet tjera shmangin me sa fuqi q ekan ndertimine nji permendoreje te jasrajve ne prishtinė ndersa mitzrovica ket e refuzon kategorikisht -
  ata qe e bejn ket veprim e quajn veten shqiptarė -


  dhe kjo u pa se sa mosmirnjohs dhe te poshter prej karakteri se s a te lig jan disa shpirta e jan grupime idiotike e disa klane krahinore fisnore

  ndaj flijimit dhe kontributit te trimave drenicas-

  ku qdo kontribut i tyre te drenicasve mundohen ta mshefin

  e ta zvoglojnė e te ja shuajn gjurmet e historisė e veprave

  si kjo ne rastin legjendarė heroizem i jashtzakonshem i jasharajve

  keto veorime te ndyra i bejene per ta vendosur bajraktarin e tyre ne ballė

  pra e per ta mmshefur at te tjerve

  vetedije makabre fisnore por jo kombtare
  me keso turpesh merren klanet ne kosovė qe esht deshmuar dhe kush jan ata qe ne prishtinė e ne mitrovicė jo vetem qe nuk e lejuan permendoren e jashrajve -
  por
  as rrugen me emer te tyre nuk elejuan
  duhet te denoncoen keta tipa fisnorė pisash pengues te qeshtjeve kombtare
  kush i ka vendosur ata neper pozita e komisione
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angert : 05-12-2009 mė 12:33

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2009
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga urani29 Lexo Postimin
  Te herojit te kombit shqiptar e jo te kombit Kosves se kosova esht pjes e kombit shqiptar i nedruar.
  Pranoj ē'ashtu.

 6. #6
  mall Maska e bili99
  Anėtarėsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  57
  Postime
  1,805
  Faleminderit
  483
  46 falenderime nė 33 postime

  Pershendetje Mesut-Patrioti !

  Citim Postuar mė parė nga Mesut-Patrioti Lexo Postimin
  Pranoj ē'ashtu.

  Ju lumt i dashur Mesut-Patrioti, lidhjet konkrete mes shqiptareve i prishin te gjithe kufinjte e botes.
  Ne Turqi duhet te kete shqiptar bile sa ne Kosove ne mos ma shume,ose me mire thene me origjine shqiptare.
  Vazhdoni me lidhjet me vellazerime komunash dhe bashkim shqiptaresh...
  Sheshi ta gezoje emrin e Legjendarit Adem Jashari, qe vetveten dhe sojin e vet e vu si mburoje te Kosoves, qe Kosova te kete liri, qe mos te na shpernguli me kush me dhune kur ti teket...
  Lavdi Heroit dhe gjithe sojit tij dhe gjithe deshmoreve te kombit!


  me nderime,
  bili99
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •