Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670

  E-shkollat n Shqipri, premtimi i paprmbushur

  Ministri: 2107 shkolla n Shqipri kan internet. Nxnsit: Kemi vetm kompjuter


  Premtimi i pareshtur i kreut t Arsimit, Tafaj, dhe realiteti n shkollat e Tirans

  Ministria e Arsimit dhe e Shkencs prezantoi dje prmbylljen e projektit t lidhjes s shkollave 9-vjeare dhe t mesme me internetin. Nga ky projekt, sipas t dhnve t ministris, jan pajisur me kompjuter dhe internet 2107 shkolla nga veriu deri n jug t Shqipris.


  Po sipas ktyre t dhnave n kto laborator informatike do t marrin njohuri mbi kompjutert dhe internetin rreth 500 mij nxns t shkollave 9-vjeare dhe t mesme.


  Lidhja e shkollave n internet sht pjes e projektit "Cilsi dhe Barazi n Arsim" (CBA), i cili bashkfinancohet nga Qeveria Shqiptare, Banka Botrore, Banka Evropiane e Investimeve dhe Banka pr Zhvillim e Kshillit t Evrops, i cili ka nisur t zbatohet q n vitin 2006-t. "Hapsira e mundsive q ofron interneti pr t msuar dhe pr t'u informuar sht e pafund.


  Kt privilegj e kan tani jo vetm nxnsit dhe msuesit e qyteteve t Tirans, Durrsit etj., por edhe t fshatrave t Dervianit n Gjirokastr, Maqellars n Dibr, Bujanit n Tropoj, etj.", u shpreh Ministri. Por, ndrkoh q ministri fliste, jo shum larg Pallatit t Kongreseve, ku po bhej ky prezantim, n shkolln 9-vjeare "1 Maji", kabineti i informatiks, jo vetm q nuk ishte i mbushur me nxns, jo vetm q nuk ishte lidhur me internetin, por as nuk funksiononte.


  Ky laborator (n dukje) ndoshta nga m modernit nga t gjitha laboratort e shkollave t tjera, nuk ka punuar ndonjher. Jan 16 kompjuter, me monitor me plazm, t cilt ende kan prsipr qeset plastike t ambalazhit. Nuk sht kryer asnj or msimi pr shkak t problemeve me qarkun elektrik, e n t tilla kushte as q mund t bhej pyetja: "Po internet a ka n shkolln tuaj?".


  Nj tjetr deklarat e ministrit Tafaj ishte: "Nxnsit dhe msuesit e shkollave tona do t ndihen m afr, jo vetm me homologt e tyre n vend, por edhe n bot, dhe, ajo q sht shum m e rndsishme, ato do t ken mundsi q ndjekin do dit zhvillimet e reja n t gjitha fushat". Por, si do t ndjekin kto zhvillime kur laboratort e informatiks jan t zna deri n orn 6 pasdite (t paktn n Tiran, ku msimi zhvillohet me turne).


  Q kur nisi projekti "Shqipria n moshn e internetit" sht premtuar vazhdimisht se nxnsit, ve orve t msimit do t ken mundsi t shfrytzojn internetin edhe pr projekte tee ndryshme msimore.


  Por, ky sht nj premtim qee zor se do t mbahet. P.sh., n shkolln "Ismail Qemali" (q sht nj nga shkollat q ka fatin t ket internet, edhe pse pr t hapur nj faqe interneti duhet t pressh disa minuta), t vetmet hapsira kohore kur nxnsit mund t prdorin internetin jan pushimet mes orve t msimit apo gjat pushimit t madh.


  Nuk sht e vshtir t llogarissh se sa informacion mund t marrin kta student gjat ksaj kohe e pr m tepr se sa mund t jen n koherenc me homologt e tyre n mbar botn.
  E nse probleme t tilla gjenden n kryeqytet, far mund t ndodh nj shkoll nj skajin verior apo jugor t vendit?

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4
  Zona wirless edhe n universitete

  Arsimi prfundon projektin e instalimit t internetit n 2017 shkolla, instalohet metoda

  Interneti n form t "modernizuar", zonat wirless do t jen t pranishme edhe n ambientet universitare. Fakultetet e Universitetit t Tirans do t nisin t part nga zbatimi i projektit ambicioz, duke sjell pr studentt jo vetm ‘tendencn‘ e homologve t tyre n Perndim, por duke i ndihmuar ata edhe me financat. Interneti n fakultet do t thot m pak shpenzime n qendrat e internetit dhe m shum prestigj pr vendin ku fitohen dije t specializuara. Sakaq, negociatat me kompanit q ofrojn shrbim t internetit kan nisur nj muaj m par dhe pritet q finalizimi i ktij projekti t bhet brenda nj kohe t shkurtr. Fakulteti i par q do t ofroj shrbim wirless sht i Histori-Filologjis, por edhe t tjerat nuk do t mbeten pas.

  Dje sht konfirmuar zyrtarisht se 2107 shkolla 9-vjeare dhe t mesme n t gjith vendin, aktualisht kan pjes t "aseteve" t tyre edhe lidhjen me internet. Kompjuter, kabinete informatike dhe "paketat" e dijes ofruar nga msuesit jan pjes e oferts arsimore q u jepet nxnsve shqiptar, nga jugu n veri. Lidhja e shkollave n internet sht pjes e projektit q bashkfinancohet nga qeveria shqiptare, Banka Botrore, Banka Europiane e Investimeve dhe Banka pr Zhvillim e Kshillit t Europs. Programi pr Zhvillim i Kombeve t Bashkuara (UNDP) ka mbshtetur hartimin e "masterplanit pr programin e shkollave n Shqipri". Dje, prfaqsi t trupave diplomatike, prfaqsues t sistemit arsimor, ishin pjes e aktivitetit prmbylls pr suksesin e projektit, organizuar nga Ministria e Arsimit. I ftuari i nderit n kt event ishte Kryeministri Sali Berisha, n nderim t prioritetit t qeveris s tij, lidhur me "Shqipria n moshn e internetit". "Sot bhet realitet ajo q vetm 4-5 vjet m par ishte nj ndrr pr thuajse gjith nxnsit e Shqipris, msimi me kompjuter dhe lundrimi n internet. Rreth 500 mij nxns fillojn t msojn me kompjuter dhe internet n shkoll. Investimi total pr infrastrukturn dhe lidhjen e internetit arrin vlern 15.45 mln USD", tha ministri i Arsimit Myqerem Tafaj. Nga ana tjetr, Kryeministri u ka premtuar nxnsve se deri n fund t mandatit t tij qeveriss, do t plotsohet dshira e fmijve, duke u dhn mundsi t gjith nxnsve t ken internet n shtpit e tyre.

  L.Mixha

  Shqip

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •