Close
Faqja 1 prej 74 1231151 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 1464
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Lightbulb Aforizmat e Agim Metbalės

  Aforizmat e Agim Metbalės

  - Aty ku mbizotėron arsyeja, pak vend ka pėr fjalė!
  - Ai i cili vazhdimisht kėrkon fajtorin, nė fund do tė fajėsohet nga tė gjithė!
  - Fajtorit, lėrja fajin nė ndėrgjegjen e tij, nėse dėshiron ta kesh mik nė vijim!
  - Forca dhe ndėrgjegje, kurrė nuk bashkėdyzohen!
  - Para pėrdorimit tė dhunės, ka njė mijė e njė varianta tė mundshme , pėr tė mos pėrdorur dhunėn!
  - Ikja, nuk ėshtė as fillimi i zgjidhjes sė problemit!
  - Edhe njeriut mė racional, nėse i servohet dhuna nė mėnyrė kontinuele, ia luhatė karakterin!
  - Fatbardhėsisht qė guximi qėndron tek i riu, ndėrsa arsyeja tek i moshuari, pėrndryshe, pėrditė kishin ndodhur kataklizma!
  - Derisa i konvenon, njerėzit u besojnė gėnjeshtrave tua!
  - Sinqeriteti, ėshtė si kaktusi - tė gjithė e adhurojnė, por ikin nga ai!
  - Rrėmujėn mė tė madhe, ēdo herė e krijojnė frikacakėt!
  - Edhe shminkės mė tė mirė, i humbet ngjyra!
  - Kompromisin e ofruar nga i forti, analizoje milimetrukisht dėshtimin tėnd qė pason nė[ vijim!
  - Kurrkund nė botė, mbi varrin e asnjė tė varfėrit, nuk pashė tė ngritur gurin e shtrenjtė!
  - Limturi ka nė ēdo kohė, nė ēdo mes dhe nė shumė mėnyra, por ajo varet nga njeriu - kur e kėrkon, nė cilin vend e kėrkon dhe nė ē'mėnyrė e kėrkon!
  - Premtimi qė nga personi jepet me vėshtėrsi, do tė realizohet me siguri!
  Inkurajimi i tepruar personit inert, mund t'i sjell mė shumė dėm se dobi!
  - Nės e njeriut nė mėnyrė tė njėtrajtshme i servohet edhe mish qengji nė hell, pa kusht se do t'i gėrditet!
  - Pėr secilin akrepat e orės sillen njėsojė, por dikend e gjenjnė nė gjumė, dekend nė hajni e dikend nė punė!
  - Udhėheqėsit lokal komunal, gabimisht e kanė kuptuar fjalėn TENDER, si SHEQER!
  - Secili qė punon nė administratėn shoqėrore, nėse me pagė nuk mund ta lidhė fillimin me mbarimin e muajit, ose dotė korruptohet ose do tė komprometohet!
  - Njerėzit e korruptuar, nuk ecin kėmbė rrrugės!
  - Krahas padijes, shkonė hamendja!
  - Nėn vellon e arrogancės, qart shihet trupi i forcės!
  - Pa u fortifikuar seriozisht, tė gjithė do tė tė lėvizin nga vendi!
  - Pėr nė gjsmė tė rrugės, mus u tremb se kurrė askush nuk do tė pengojė!
  - Rrėmujėn e qetėsojnė ēdo herė, ata qė mė sė paku e kanė krijuar!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Agim Metbala : 17-01-2008 mė 17:46

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Agim Metbala pėr postimin:

  Aferim (14-03-2015)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime
  - Personi i cili ndien peshėn e pėrgjegjėsisė, e pengon edhe tė ftohtit edhe tė nxehtit!
  - Patriotizmi, nuk ėshtė godinė, qė pėrfundon nė katin e dhjetė!
  - Animi i vazhdueshėm, ta shtrembėron kurrizin!
  - Praoanica dhe fytyra e karrieristit, janė identike - nuk kanė dert se zhlyhen!
  - Era e fort dhe zjarri i ngadalshėm, gjėsendet i pjekin si duhet!
  - Fatbardhėsisht qė fati i njerėzve, nuk ėshtė ēdo herė nė duart e njeriut!
  - Ai i cili pret ēdo gjė nga fati, do tė mbetet njeriu mė i pafatshėm nė jetė!
  - Nė histori, hyjnė dy tipa njerėzishė mallėruarit dhe tė mallkuarit!
  - T'i bėhet dredhi furtunės, nuk ėshtė as mėkat dhe as turp!
  - Tė falėsh vazhdimisht, krijon pėrshtypje te kundėrshtari se ai ka tė drejtė!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Agim Metbala : 18-01-2008 mė 13:31

 4. 2 antarėt mė poshtė falenderuan Agim Metbala pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Aferim (14-03-2015),legjenda12 (14-12-2014)

 5. #3
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime
  - Ēdo gjė senzacionale, vjenė nė mėnyrė tė befasishme dhe ik nė mėnyrė tė qetė!
  - Karrieristi dhe qyqja, janė identik - vezėt i bėjnė nė ēardhe tė huaj!
  - Njeriu qė nė vete ka dy ekstreme, vazhdimisht shkakton lidhje tė shkurtėr!
  - Ecja para-mbas, vazhdimisht tė lenė nė start!
  - Tė gjithė dėshirojnė qė gjėrat tė jenė ndryshe, por pal kush vepron qė gjėrat tė ndryshojnė!
  - Paradokset i trillpjnė njerėzit pėr tė mbajtur veten nė pozicionin kulmor!
  - Kulmet nuk i ka krijuar natyra, por njeriu!
  - Personi qė gjenė pretekste tė shpeshta, analizoje me kujdes tė madh, ngase ai fsheh sekrete!
  - Dashuria e rrejshme, ėshtė sikur truk i magjistarit - tė magjeps fare pėr njė kohė tė shkurtėr, por mė vonė del sikur njė lajthitje e thjesht!

 6. #4
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  Agim METBALA

  A F O R I Z M A T

  - Pasigurinė tėnde, nė ēdo moment dhe nė ēdo hap, do ta zfrytėzoj si bashkėbiseduesi, ashtu edhe kundėrshtari!
  - Kurrė mos kurse me shembuė, ngase njerėzve pėr t'u bindur, u flejnė shembujė konkret!
  - Mbėshtetje nė ēdo kėn, dhe mosmbėstetje nė askė, barazohen me pasojat!
  - Fatkeqėsisht, por si sidhen shumica e kosovarėve, brsėn dhe besimin, duhet konservuar si relikte tė kohės sė shkuar!
  - Ka individ me dy morale - njėrin e pėrdorin nė rrugė... e tjetrin e kanė nė shpirt, nė esencė, ata janė pa moral!
  - Normat morale, vėrtetė mund tė jenė tė tejkaluar, por ata qė tė parėt i shkelin, qoftė edhe objektivisht, do tė bartin pasojat ekstreme derisa tė bėhen shumicė!
  - Emocionet tek secili individ janė tė veēanta, por secili individ, duhet tė ket kujdes, se normat morale dhe ato juridike janė pėr tė gjithė tė njejta!
  - Fatbardhėsisht qė shumica e njerėzve nuk i realizojnė ėndrrat e tyre, mbase pėrditė kishin ndodhur kataklizma!
  - Jam plotėsisht i vetėdijshėm se sa i pafuqishėm jam nė krahasim me tė gjithė ata qė janė dhėnė pas tė keqes, por nė anėn tjetėr e di fare mirė se edhe njė qukapik i vockėl, ia hapė zemrėn njė lisit gjigant!
  -Mbi inatin, ndėrtohen vetėm godinat e ngatėrresave dhe kullat e hakmarrjes!
  - Tėrbimi nuk lind vetvetiu, por ai ėshtė produkt i determenimit tė padrejtėsisė ekstreme!
  - Ikja e ballafaqimit me kundėrshtarin dhe realitetin, ėshtė vetėm humbja e kohėsdhe i energjisė, mbase me tė, herėt a vonė, do t'i kryqėzosh dorrėzat!

  P.S. Shumica nga kėto aforizmat, i kam botuar nė revistėn enigmatike "Filizar", e cila botohet nė kuadėr tė Shoqatės sė enigmatėve "Labirinti" nga Rahoveci

 7. #5
  :)
  Anėtarėsuar
  28-02-2006
  Postime
  188
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ju faleminderit Z. Agim!

  Mendime dhe shprehje te mencura, me plot vlere keni shkruar.

  Pershendetje nga une.

 8. #6
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime
  Palma, mė gėzon fakti qė Ju kanė pėlqyer aforizmat e mi, unė do t'i gėzojė lexuesit - adhuruesit e aforizmave, edhe me shumė aforizmat tė tjerė nė vijim!
  Pėrshėndetje vėllazėrore!

 9. #7
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA - AFORIZMAT

  Agim METBALA

  A F O R I Z M A T

  - Shumica nga njerėzit, nuk ēmojnė atė qė kanė, dhe aty qėndron dėshtimi i tyre total!
  - Fjalėn keqardhje, e pėrdorin mė sė shpeshti keqbėrėsit!
  - Nėse nuk kėrkon ekuacion, edhe nė WC do tė thesh qafėn!
  - Pėr tė patur mik tė fuqishmin, ka vetėm dy rrugė: mė e leht, t'ia lėshosh rrugėn vazhdimisht, ndėrsa e dyta, t'ia pėrdredhish qafėn me kohė!
  - Kryeneqėsia, nė esencė tė sjell krenarinė disa minuta, e problemet disa ditė!
  - Kryelartėsia, u ka hije vetėm rrokaqiejve!
  - Mendjemadhėsia, vėrtetė ta mbanė qafėn lartė, por shinėn ta kėrrus!
  - Kushtrimit i kėndojnė tė gjithė me radhė, por thirrjes i pėrgjigjen vetėm atdhetarė!
  - Vėzhguesi dhe i vėzhguar, dirigjohen vazhdimisht nga dy tė tjerė fitues!
  - Sado qė mendon se njė person e njeh thellėsisht, nuk ka dilema se dė tė gabon, nga se thellėsia e shpirtit ėshtė shumė mė e thellė!
  - Njeriu me kushtet materiale mesatare, ėshtė me siguri mė i drejtė, ngase nė vete ngėrthen edhe problemet e tė varfėrit, edhe ambiciet e tė pasurit!
  - Ēdp kėrkesė, ēoftė edhe iracionale e drejtuar haptas, ėshtė mė pak e dėmshme, se ēdo kėrkesė minimale e kamofluar!
  - Publiku, ēdo herė jeton me zbavitės tė rinj e jo me famėn e artistėve tė ndjerė!
  - Publiku ėshtė publik, me pėrzierje si tė sallatės ruse, a artisti ėshtė artist, dhe nuk duhet rėnė pre e publikut, nėse don ta mbijetojė kohėn!
  - Fatkeqėsisht qė recepcionistėt e hoteleve, nuk shkruajnė vepra e as scenario, sheshaz do tė kishin dalur krimet e shumė pushtetarėve!
  - Nuk ka martesė tė mirė e dashnore tė keqe, por ka martesė tė lumtur, pa dashnore tė mirė!
  - Armiku mė i madh i njė kombi ėshtė, kur nė logjikėn e individit, sedimentohet dėshira e ikjes!
  - Shumė qeveri lokale, janė bėrė orkestra perfekt e tė njėsuar - mashtrimesh e shantashesh tė perfeksionuar!
  - Tė korruptuarit dallohen fare lehtė: ose tė shikojnė nė maje tė gishtėrinjėve ose tė shikojnė nė xhepa!
  - Shumė shpesh, nuk mund tė gjindet formule e sakt nė mes tė kriminelėve dhe pushtetarėve tė kohės, e koha nė vijim, i radhitė me pėrpikėri!
  - Martesa politike Nano-Berisha, ėshtė e padivorcueshme derisa ata tė jenė gjallė!

 10. #8
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA - aforizmat

  - Gati secili politikan i mbanė dy lloje syzash, pėr tė mos parė asgjė!
  - Liderėve tanė politik, u ka rėnė sėmundja e Parkinsonit, nga grushtimet e mėparme!
  - Akrobacionet politike, ndoshta janė mjete normale, por jo edhe morale!
  - Pėr mosukseset nė politikė, arsyetimet janė tė pajustifikueshme!
  - Politikanėt tanė, i gjasojnė shumė makushėve - fort mirė e fshehin kokėn, ndėrsa pėr bythėn, nuk kanė dert!
  - Ngritja politike mbrenda natės, ėshtė si rrezitja mbrenda ditės, medoemos rrjepet lėkura!
  - Sa herė e kam harruar ndjenjėn e atdhedashurisė dhe sa herė jam lodhur nga puna, e kam kujtuar zonjėn Nekibe Kelmendi!
  - Jeta e politikanėve josovarė, i gjason aezbergjeve - shihen madhėshtor, por edhe dielli i pranverės, i shtrrinė pėr toke!
  - Me ardhjen e forcave tė NATO-s, dhe tė UNMIK-ur, Kosova ka fituar shumėash kemi njerėz me tė gjitha ngjyrnat, rrymė sa pėr tė marrė frymė, dhe shumė ligjerata si tė mbrohemi nga sida!
  - Nė Kosovė, gjaku shitet nė ēdi miting popullor!
  - Lirinė e gėzojnė edhe at qė nuk kanė sakrifikuar asgjė, edhe ata qė buk kanė dhėnė asgjė, por pėrkujtohen ēdo herė vetėm ata qė kanė dhėnė diē pėr tė!
  - I pasuri, kurrė s'frigohet fjalėve tė thėna, ka mundėsi tė paguaj dėmshpėrblimin!
  - Radhitja nė politikė, shpesh bėhet si nė teatėr, nė ulėset e para, ulen shumė zonja dhe zotėrinj, qė nuk marrin vesh asgjė nga drama!
  - Politika ėshtė si patinazhi, andaj shqiptarėt rrėzoxen shumė lehtė!
  - Sgumė nga mjekėt kosovar, kur e kanė lexuar betimin e Hipokritit, gabimisht e kanė marrė:
  - Si betim i hipokrizisė!
  - Le tė mbajė mend mirė secili politkan kosovar, i cili vjen nė pushtet, se lotėt e nėnave tona, nuk janė ujė tė sistemit tė "Radonjiqit", apo i "Batllavės"!
  - Derisa nė treg, njė bombė kushton sa njė trangull , po aq kushton edhe koka e njeriut!

 11. #9
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Aforizmat E Agim Metbalės

  - Pavarėsia, duhet nėnkuptuar si memorandum i nėnshkruar nga secili kosovar, pėr angazhim tė shumėfishuar nė vijim!
  - Pavarėsinė e Kosovės, do ta gėzojnė tė gjithė, pos atyre qė u sakrifikuan, por nė ēdo pėrvjetor e nė pakufi, do tė pėrmenden me devotshmėri, vetėm ata qė janė sakrifikuar pėr tė!
  - Me apo pa arėsye, me shumė aforizmat e mi i kam sulmuar ndėrkombėtarėt, por publikisht pranoj ,se skenarin e serialit "Pavarėsia e Kosovės", e kanė "shkruar" me pėrpikėri milimetrike!
  -Shumė kohė Evropa dhe Bota, nė seriale e mohoi luftėn tonė ēlirimtare, por nė aktin e fundit - final, nė momentin e shpalljes sė Pavarėsisė, nė podium me pėrpikėri i renditi aktorėt kryesor!
  - Nė podium, gjatė ceremonisė tė shpalljes tė aktit formal mbi Pavarėsinė e Kosovės, mund tė hypi kuzhdoēoft edhe rastėsisht, por do tė harrohet qė nė momentin kur zbret nga podiumi!
  - Krijuesit, vazhdimisht kanė trokitur nė ndėrgjegfjen kombėtare pėr Pavarėsinė e Kosovės!
  - Deri mė sot, e gjithė krijimtaria kosovare, ka qenė e ngjyrosur politikisht, shpeshėherė e gjakosur, herė-herė irituese, nė vazhdimėsi nxitėse, herė e zymt e herė trimėruese... me Pavarėsinė e Kosovės, me siguri se do tė ndryshojė krejtėsisht pamjen e vet!
  - Politika aktuale, me siguri se nuk do tė pajtohet njė kohė me shkrimet e shkrimtarėve, por do tė thirren me krenari nė kohėn tjetėr!
  - Vet akti i shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės, duhet tė na zbrazė e gjithė energjinė negative tė akumuluar ndėr shekuj, e jo tė na pėrqafojė vetėkėnaqėsia!
  - Pavarėsinė e Kosovės, secili kosovarė, duhet ta pranoj si rilindje!
  - Me shpalljen e Pavarėsisė sė Kosovės, shumė aforizmat e mi tė qėlluar nė kohė, do tė humbin e fektin sikurse ish RSFJ!
  - Shtetet e para tė cilat e pranuan Pavarėsinė e kosovės (duke abstrakuar Amerikėn), nė njė lloj mėnyre, moralisht u pastruan pėr padrejtėsitė e kohės sė kaluar, qė i bėrėn Kosovės dhe shqiptarėve nė pėrgjithėsi!
  - Nėse nė skenėn e mbrendshme politike, Sali Berisha, aty kėtu ka bėrė ndonjė gabim, nė skenėn ndėrkombėtare sa i pėrket luftės pėr Pavarėsinė e Kosovės, nė asnjė moment, nuk ka bėrė as "hapa" e lėre mė ndonjė gabim mė tė madh!
  - Pavarėsia e Kosovės, fatkeqėsisht u shpallė dhe u festua pa prezencėn e Ramush Haradinajt, koha nė vijim, pa kusht se do ta tregoj shkakun e arsyes apo mosarsyes tė largimit tė tij!

  Rahovec, 16, 17 dhe 18.02.2008

 12. #10
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Aforizmat

  - Me Pavarėsinė e Kosovės, o deshti o nuk deshti kush, nėse nuk do tė vetėdisciplinohet, do ta shtrėngojnė tė disciplinohet!
  - Me Pavarėsinė e Kosovės, tė gjithė "bashibozukėt", gradualisht do tė zbresin nga skena publike e politike!
  - Me Pavarėsinė e Kosovės, tė gjithė politikanėt qė dėshirojnė tė mbesin nė skenėn politike, duhet pa kusht tė ndryshojnė edhe qėndrimin e njėkohėsisht edhe retorikėn!
  - Pavarėsia e Kosovės, do tė jetė determinatore e ndryshimeve radikale tė pashmangshme, deri dje nė pamje tė parė tė pamundshme e skajshmėrisht edhe ekstreme!
  - Me pavarėsinė e Kosovės, ish kreatorėt dhe zbatuesit e"Vėllazėrim bashkimit", nė ēdo tubim, duhet t'i lėshojnė bile ulėset e tri rendeve tė para nė hallė, e nėse kėtė nuk e bėjnė, me siguri se do tė largohen edhe nga halla!
  - Salih Berisha, gjatė do tė mbahet nė mend nė praktikėn politike, se dy herė ėshtė ngritur nė majen politike, e Hashim Thaēi, se me kohė i ka kuptuar pasojat e rrėzimit!
  - Pavarėsia she shteti i Kosovės, nuk lindėn me 17 shkurt, por ėshtė mozaik - krijesė e shumė brezave para kėsaj date!

  28.02.2008

 13. #11
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Aforizmat

  - Shqiptarėt, mė lehtė e rrėnojnė tėrė murin, se sa tė shtojnė njė tullė, nė murin qė e ka muruar para tyre dikuh tjetėr!
  - Tregu, nuk njeh vlerat tjera, pos atyre qė i servohen!
  - Treni, vėrtetė nuk ngrit shumė pluhur, por bartė shumė udhėtarė!
  - Kosova sot i ngjanė njė amfiteatri tė hapur, ku pėrditė luhen tragjikomeditė njėra pas tjetrės!
  - Dėshmorėt tanė, u bėnė flamujt e politikanėve, tė cilėt i pėrdorin vetėm gjatė fushatės elektorale!
  - Disidentin mund ta largosh nga toka e lindjes, por medoemos do ta varrosin nė tokėn e lindjes dhe me ceremoni mė madhėshtore!
  - Po mos tė kishin qenė barcoletat e politikanėve tanė, s'do tė kishin pasur ēka tė bėjnė ata tė "Fiks fare" dhe "Ditari i stupcave"!
  - Nėse shqiptarėt dojnė progres, trėndafilit komunist, duhet kėputur tė gjitha petalet njė nga njė!
  - Administratorėt nė Kosovė, mė ēojnė mallin e fjalės sė urtė:
  -"Shko e eja, si Adem Peja"!
  - Shumica e politikanėve tanė, kur vjenė nė pyetje pėrgjegjėsisa, ēdo herė flasin nė vetėn e tretė!
  - Edhe shtypi, edhe politika nė Kosovė, zihen nė njė kazan!
  - Pėr poetin e madh, hapėsira shtetėrore, ėshtė shumė e kufizuar!
  - Pėr krijuesit, provinca ėshtė si Trekėndėshi i Bermudeve!
  - Poezia e shkruar mbas ikjes sė kohės, ėshtė sikur shprehja e dashurisė mbas vdekjes sė dashurės!
  - Nė mesin e njė grumbulli hipokritėsh, edhe vepra e krijuesit do tė ngjyroset me hipokrizi!
  - Gazetaria dhe politika, janė si dashuria e moshės sė adoleshencės - me dashuri ekstreme dhe me urrejtje momentale tė skajshme, por shumė lehtė pajtohen pas ēdo ndarje!

 14. #12
  i/e regjistruar Maska e Endless
  Anėtarėsuar
  17-08-2007
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  5,212
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 17 postime
  Citim Postuar mė parė nga AGIM METBALA Lexo Postimin
  - Gati secili politikan i mbanė dy lloje syzash, pėr tė mos parė asgjė!
  - Liderėve tanė politik, u ka rėnė sėmundja e Parkinsonit, nga grushtimet e mėparme!
  - Akrobacionet politike, ndoshta janė mjete normale, por jo edhe morale!
  - Pėr mosukseset nė politikė, arsyetimet janė tė pajustifikueshme!
  - Politikanėt tanė, i gjasojnė shumė makushėve - fort mirė e fshehin kokėn, ndėrsa pėr bythėn, nuk kanė dert!
  - Ngritja politike mbrenda natės, ėshtė si rrezitja mbrenda ditės, medoemos rrjepet lėkura!
  - Sa herė e kam harruar ndjenjėn e atdhedashurisė dhe sa herė jam lodhur nga puna, e kam kujtuar zonjėn Nekibe Kelmendi!
  - Jeta e politikanėve josovarė, i gjason aezbergjeve - shihen madhėshtor, por edhe dielli i pranverės, i shtrrinė pėr toke!
  - Me ardhjen e forcave tė NATO-s, dhe tė UNMIK-ur, Kosova ka fituar shumėash kemi njerėz me tė gjitha ngjyrnat, rrymė sa pėr tė marrė frymė, dhe shumė ligjerata si tė mbrohemi nga sida!
  - Nė Kosovė, gjaku shitet nė ēdi miting popullor!
  - Lirinė e gėzojnė edhe at qė nuk kanė sakrifikuar asgjė, edhe ata qė buk kanė dhėnė asgjė, por pėrkujtohen ēdo herė vetėm ata qė kanė dhėnė diē pėr tė!
  - I pasuri, kurrė s'frigohet fjalėve tė thėna, ka mundėsi tė paguaj dėmshpėrblimin!
  - Radhitja nė politikė, shpesh bėhet si nė teatėr, nė ulėset e para, ulen shumė zonja dhe zotėrinj, qė nuk marrin vesh asgjė nga drama!- Politika ėshtė si patinazhi, andaj shqiptarėt rrėzoxen shumė lehtė!
  - Sgumė nga mjekėt kosovar, kur e kanė lexuar betimin e Hipokritit, gabimisht e kanė marrė:
  - Si betim i hipokrizisė!
  - Le tė mbajė mend mirė secili politkan kosovar, i cili vjen nė pushtet, se lotėt e nėnave tona, nuk janė ujė tė sistemit tė "Radonjiqit", apo i "Batllavės"!
  - Derisa nė treg, njė bombė kushton sa njė trangull , po aq kushton edhe koka e njeriut!
  Te gjitha shume te bukura Gimce,po ajo qe kam theksuar ishte me te vertete per

  t'u theksuar

  Faleminderit per aforizmat
  Without deviation from the norm, progress is not possible

 15. #13
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Pėrgjigje Endless

  Shumė vite i kam humbur, shumė netėt vetes i kam dhuruar pagjumėsinė, nė "kėrkim" tė zėnjes tė mendimit mė tė plot, pėr gjėrat qė na rrethojnė, pėr problemet qė na okupojnė, pėr gėzimin, fatin, dėshtimin... pėr dhembjen, lotin,ngadhnjimin... pėr zhvillimet tona tė pėrbashkėta politike e ēka mos tjetėr, e nė bazė tė mendimit tė lexuesve kosovarė, nga revistat e gazetat ku i kam botuar, dhe nga lexuesit e forumeve tė ndryshme (edhe pse jam kyēur tek nė vitin 2008), vėrtetė ndjej kėnaqėsi tė papėrshkruar se aforizmet e mi u pėrlqejnė tė tjerėve.
  Aforizmin tė cilin e keni potencuar, edhe mua mė duket se ėshtė qėlluar.
  Ju falenderoj pėr pėrkrahje.
  Kam edhe shumė e shumė aforizma tė tjerė, qė pjesė pjesė, do t'i dhuroj me kėnaqėsi lexuesve tė forumit shqiptar, pėr tė cilin kam respekt tė veēant.

 16. #14
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Aforizmat

  - Aforizmi, vėrtetė therrė, por nxjerrė pėrjashta e gjithė qelbin!
  - Ai qė kėrkon shfajėsime, humb edhe kohėn e mbetur!
  - Fjala besė, tek ne nė kohėn e sotme, si duket ėshtė fjalė mė e keqpėrdorur!
  - Nėse pėr njė veprim, e di se duhet tė pendohesh, ėshtė shumė e ndershme tė pendohesh me kohė!
  - Njeriut mund t'ia marrish tė gjitha, por nėse ia merr edhe shpresėn, atėherė e ke mundur pėr vdekje!
  - Ikja, nuk ėshtė shtyrja e fillimit tė zgjidhjes sė problemit!
  - Cinizmi, sjell pasojat e paparashikueshme pėr tė tjerėt, por nė fund, grushtin vdekjeprurės pėr vet cinikun!
  - Tjetri mund t'i mbulojė edhe tė gjitha gabimet tua, por nuk mund ta ndal sjelljen tėnde nė vazhdim!
  - Veēim i diēkaje nga konteksti i lidhjes organike, medoemos sjell pasojėn!
  - Sinqeriteti, ėshtė si dielli pa re - mund t'ia shohish secilėn rreze!
  - Gėnjeshtari, s'kishte me qenė aq i rrezikshėm, vetėm nga fakti se gėnjen, porse pse ėshtė i pėrgatitut qė gėnjeshtrėn ta mbrojė me tė gjitha mjetet e mundshme dhe tė pamundshme nė skajshmėri!
  - Kurreshtja e tepruar, thurrė rrjeta merimange, qė pa mėdyshje do tė tė vejė nė grackė!
  - Pėr tė zbardhur tė vėrtetėn, kur mos u frikėso nga skandalet!
  - Mjet mė tė ultė tė komunikimit, qė mund tė pėrdorė njė intelektual, ėshtė pėrgojimi!

 17. #15
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime
  - Nė momentin kur krimi barazohet me viktimėn, prite krimin e shumėfishuar!
  - Lepurin prapėe e dua, sepse ėshtė i vetėdijshėm se sa ėshtė frikacak!
  - Nė pamjen e njeriut tė pashėm, nuk pėrkasin shėmtimet!
  - Energjia potenciale, do tė jetė e padobishme, nėse nuk futet nė pėrdorim!
  - Kur tė dijshmit heshtin e budallenjt flasin, prite rrezikun!
  - Kureshtja e tepruar, thurrė rrjeta merimange, qė pa mėdyshje do tė tė vejė nė grackė!
  - I paafti, vazhdimisht ankohet se nuk ia pranojnė vlerat, ndėrsa i afti se ia mohojnė vlerat!
  - Heshtja e vazhdueshme, nėn vello fsheh problemin, zhgėnjimin apo mospajtimin!

 18. #16
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  - Heshtja e vazhdueshme, nėn vello fsheh problemin, zhgėnjimin apo mospajtimin!
  - Dyshimi duhet tė ketė jetė, vetėm deri te e vėrteta!
  - Bisha, vėrtetė mund tė zbutet, por me dėnime tė rrepta e me dhurata modeste!
  - Ndėrgjegjja e papastėr, ėshtė si njė hije, nuk tė lė tė qetė as nė toalet!
  - Nėse nuk do tė frikėsohesh jetės nė mbarim, frikėsohu tėrė jetėn!
  - Ai i cili s'punon ditėn, me siguri qė nata do t'i dukej shumė e gjatė!
  - Nė dialog, vėrtet nuk i pėrmbushė dėshirat dhe kėrkesat e dėshiruara asnjė palė nė dialog, por ėshtė e vėrtetė e sigurt se nuk pėson asnjė palė, dhe kėtu qėndron arsyeja e dialogut!
  - Karrieristi dhe lavirja, janė shumė identik, kurrė nuk ngopen!
  - Nuk ėshtė i verbėr ai qė nuk sheh, por ai qė nuk don tė shoh!
  - Nga rreziku i pėrbashkėt, njerėzit bashkohen shumė lehtė, por me kalimin e rrezikut, edhe mė lehtė ndahen!
  - Endacaku, ēdo kund ka shtėpi, ndėrsa shtėpiaku i mirė, ka vetėm njė shtėpi!
  - Inkuarajim i tepruar personit inert, mund t'i sjell mė shumė dėm se sa dobi!
  - Fatkeqėsia mė e madhe e njerėzimit nė ēdo kohė, ka qėndruar nė faktin se paratė kanė qenė nė duar tė matrapazėve e dija nė njerėz tė urtė!
  - Si energjinė negative, ashtu edhe atė pozitive, duhet zbrazur vazhdimisht me kujdesin mė tė madh!
  - Nėse shikohen vetėm vėshtėrėsitė, asnjė punė nuk do tė niset e lėre mė tė pėrfundohet!

 19. #17
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  AFORIZMAT E Agim METBALĖS

  - Vėrtetė kohėn s'mund ta kthesh mbrapa, por kohėn e mbetur, mund tė ecish me kohėn!
  - Kurrė mos humbė energji duke analizuar gabimin e bėrė, por pėrpiqu nė tė ardhmen, tė mos e pėrsėrishin gabimin e njejtė!
  - Mbivlerėsimi dhe nėnvlerėsimi i aftėsive qė i posedon, tė sjedhjin pasojat e barabarta!
  - Edhe nė hidhėrime edhe nė gėzime, pėrpiqu t'i drejtosh emocionet, e nėse kėtė e arrin, e ke mundur edhe armikun mė tė madh!
  - Kush arrin t'i udhėheq emocionet, definitivisht definitivisht shkurorizohet me korinė!
  - Mosmarrėveshtjet mė tė mėdha, lindin mu nga paaftėsia pėr t'u pajtuar me gjėrat!
  - S'ka njeri qė nuk ėndrron, por ėndrra e tė vobektit ėshtė mė e pastėr!
  - Nėse analizohen holl e holl, i pasuri, i forti dhe pushtetari, edhe ėndrrat i kanė tė rrezikshme - tė komplikuar!
  - Nėse do t'i analizosh pasojat e tėrbimit dhe durimit, pa kusht se mė lehtė do tė kalosh me durimin!
  - Ushqimi i pėrditshėm i keqbėrėsve, ėshtė fjala keqardhja!
  - Kryeneqėsia, i ngjanė vetėtimės, ka shndritje shumė tė shkurtėr!
  - Mendjemadhėsinė, e ushqejnė tė mjerėt!

  * Kėto aforizmat i kam botuar nė revistėn "filizat".

  P.S.h.h. Mė vjenė mirė se ju pėlqejnė aforizmat, ngase ato janė mehlem pėr shpirtin!

 20. #18
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  AFORIZMAT E AGIM METBALĖS

  - Ekuilibrin e botės e mbajnė kriminelėt dhe tė ndershmėrit, ndėrsa e shfrytėzojnė ata qė gjenden mes tyre!
  - Mbas maskave, fshehen dy kategori tė njerėzve - frikacakėt dhe tė shėmtuarit!
  - Kurrė nuk mund tė kriminalizohet njė popull i tėrė!
  - Krimi nuk mund tė justifikohet as pėr ideale mė tė larta!
  - Shumica e pasanikėve, bashkė me fitimin, ecin me mėkate"!
  - Ngutia ėshtė fillimi dhe mbarimi i gabimeve tė secilit intelektual!
  - Nėse do fitim tė shpejt, paraprakisht siguroe njė derė tė blinduar!
  - E gjithė kėnaqėsia nė jetė, buron nga familja e shėndoshė!
  - Burri qė humb burrėrinė dhe gruaja qė humbė bukurinė kujdes nga ata!
  - Gruan mund ta armatosish me arsenal tė armėve mė bashkėjohore, por nėse arrin t'ia shkurtosh gjuhėn, totalisht e ke ēarmatos pėr jetė!
  - Gruaja lavire dhe urithi, janė identik - tė dytė rrėmihėn nėn kėmbė!
  - Gruaja lavire, ėshtė termet nė familje!
  - Derisa nė botė ka aq shumė kryetarė shtetesh tė krisur, wdhe shumė vite do tė pėrsėritet refreni luftė!
  - Ne shqiptarėt, ēdo herė kohėn e kemi matur me tahmine!
  - Shqiptarėt, ēėshtjen e vet ende e shikojnė si statistė, dhe dihet se statistėt ēfarė roli kanė nė secilėn shfaqje!
  - Syzat janė mjet optik - mashtrues, pėr atė i mbajnė shumica e politikanėve!
  - Liderėve tanė politik, u ka rėnė sėmundja e Parkinsonit, nga grushtimet e mėparshme!
  - Politikanėve tanė, nuk ua zė fort pėr tė madhe, ngase janė mbase janė nė fazėn e pubertetit politik!
  - Pėr t'u marrė me politikė nė kosovė, duhet ta njohėsh mirė alkimin!
  - Pacifistėt vėrtetė ēdo herė kanė tė drejtė, por politika venė barazpeshėn!

 21. #19
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  AFORIZMAT E AGIM METBALĖS

  - Pas ēlirimit tė Kosovės, grave iu janė shtuar tė drejtat, fėmijėve iu janė shtuar tė drejtat, ndėrrsa burrave iu janė shtuar pėrgjegjėsitė!
  - Derisa hajni ēmohet si biznismen i sukseshėm, arsimtari qė falė notėn, si pedagog i mirė, polici qė nuk dėnon, si shumė i respektueshėm, gjykatėsi qė e liron tė akuzuarin, si ekspert nė nivel... nata do tė jetė pak e qarkullueshme nga njerėzit e ndershėm!
  - Secili aforizėm, mund tė jetė titull i njė romani!
  - Ēfarėdo qė ndodh pa fajin tėndė, aspak mos e merr si tragjike!
  - Ikja nė vėshtrim tė parė, sjell ēlirim, por nė thelb, tė okupon tėrėsisht!
  - Ēdo herė teleiset rrena apo gjėja e shėmtuar!
  - Seroziteti i tepruar, e hibridison personin!
  - Njeriu i zhgėnjyer, vazhdimisht gėnjen, pėr tė arsyetuar zhgėnjimin e vet!
  - Inferioriteti i vazhdueshėm, secilin person e sjell nė defetizėm dhe fatalizėm total!
  - Humbja e shpresės, ėshtė ndarja nga jeta!
  - Konfuziteti, nė momente ėshtė normal, nėse pėrsėritet e bėhet i pėrditshėm, atėherė ka punė neuropsikiatri!
  - Dhuna e vazhdueshme, e bėnė tė dhunshėm edhe njeriun mė tė padhunshėm!
  - Edhe shkaku mė i arsyeshėm, nuk e justifikon tradhtinė!
  - As dashuria dhe as miqėsia, nuk mbahen me gėnjeshtra!
  - Personi qė i ik lokaleve publike, e brenė ndėrgjegjja!
  - Shpirtngushtėsia, ėshtė mjerim shpirtėror!
  - Kompromisi, ėshtė ikja nė momentin e fundit, nga kompromitimi i mundshėm!

 22. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-03-2008
  Vendndodhja
  kosovė
  Postime
  23
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  shume te bukura keto aforizma

Faqja 1 prej 74 1231151 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •