Close
Faqja 1 prej 22 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 438

Tema: Jeta

 1. #1
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime

  Jeta

  poezi nga tetovarja

 2. #2
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  Jeta eshte mundesi,perfito nga ajo.
  Jeta eshte e bukur,adhuroje.
  Jeta eshte ender,jetoje.
  Jeta eshte sfide,perballohu me te.
  Jeta eshte loje,luaje.
  Jeta eshte detyre,plotesoje.
  Jeta eshte e shenjet,vlersoje.
  Jeta eshte pasuri,ruaje.
  Jeta eshte dashuri,shijoje.
  Jeta eshte mister,zbuloje.
  Jeta eshte kenge,kendoje.
  Jeta eshte fat,perfito nga ajo.
  Jeta eshte avantur,kujdes!
  Jeta eshte e cmuar,duaje.
  Jeta eshte lufte,mesohu me te.
  JETA ESHTE JETE...LUFTO PER TE...

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,866
  Faleminderit
  281
  178 falenderime nė 145 postime
  Citim Postuar mė parė nga tetovarja87 Lexo Postimin
  Jeta eshte mundesi,perfito nga ajo.
  Jeta eshte e bukur,adhuroje.
  Jeta eshte ender,jetoje.
  Jeta eshte sfide,perballohu me te.
  Jeta eshte loje,luaje.
  Jeta eshte detyre,plotesoje.
  Jeta eshte e shenjet,vlersoje.
  Jeta eshte pasuri,ruaje.
  Jeta eshte dashuri,shijoje.
  Jeta eshte mister,zbuloje.
  Jeta eshte kenge,kendoje.
  Jeta eshte fat,perfito nga ajo.
  Jeta eshte avantur,kujdes!
  Jeta eshte e cmuar,duaje.
  Jeta eshte lufte,mesohu me te.
  JETA ESHTE JETE...LUFTO PER TE...
  Thenie te bukura te Nene Terezes!Vazhdo me poezite!

 4. #4
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  flm pranvera...

 5. #5
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  VARGJE MBI VETVETEN
  Tingujte e nje kasete te vjeter me cuan shume larg! Ateher kur Dielli dukej i vertet dhe ekzistenca e Zotit na bente Hamleter. Ateher kur kerkonim pa e ditur se c'deshem,ateher kur deshem pa ditur te kerkonim... Ateher kur i buzeqeshnim fatit ironik dhe ai dhimbjen na e kthente njeqindfish. M'u kujtua kur mbylla se bashku me sirtarin e rende edhe endren naive per te jetuar te lumtur...
  Por nuk e mendova se ai do te mbyllej perjete dhe ai nuk do te sherbente me per te kujtuar. Por per te vuajtur momentet e kaluara. "Nese arri te harosh dicka,ajo do te te mungoj tere jeten! por nese nuk do te arish ta harosh,ateher ajo do te ta beje jeten sketerre!"-thote Remarku. Keshtu qe duke ju trembur sketerres se shpirtit,preferova te hapja dyert e harreses. Por kur ore per ore e dite per dite pret me padurim te harosh at qe "nuk mundesh" fillon dhe obsesionihesh pas kesaj ideje. Ekziston nje marveshje instiktive midis trurit dhe shpirtit. Kur gjerat jan tmerresisht te dhimbshme per shpirtin,truri i bene te pabesueshme dhe mundohet ti harroje.
  Kendonimte trembur nga e ardhmja "vuajtje,vaje dhe ca pika lot,per te rinjet fatkeq qe nuk jetuan dot...",pa e ditur se fatkeqet q vertet qe nuk jetuan dot do te ishin prinderit e mi...e kush tjeter? Do te duheshin nete te tera dimri per te treguar te gjithe vuajtjet e nje femije. Por do te mjaftonte nje moment i lumtur per te tu kujtuar ai premtim naiv e per te te ngrire buzeqeshja "Do te jemi gjithnje bashke" dhe nuk dushonim se nje dite do te na ndante nje force e mbinatyrshme.
  Nuk do te ishte rruge e gjate,as bindje te semura,por do te ishin ligjet e botes se cmendur...
  Eh! Te ishim bashke perjet ishte e pra deshire e paplotesuar ne kete shkretetire ndjnjash... Buzrqeshja e trishtueshme me shakate e marra qe fati na bente. Kur nje mengjes u zgjova dhe Bota krejte e zbrazet mmua mu duk. Ateher kuptova c'kisha humbur,vetmin fitova gjithashtu. Me rrezellinte si smerald merzia dhe e ardhmja ngrysteisi nje muzg me re. Nuk dija cilen rrug te zgjidhja dhe preferova lirine nga burgu mendor e kujteses. Por u bera rob i vetvetes se deshperuar.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga tetovarja87 : 30-11-2009 mė 16:21

 6. #6
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  PER TY,O NANA IME

  Per ty nene,o nena ime,
  per ty drita e jetes sime,
  per ty po shruaj sonte o nene,
  ah,si i jetova keta muaj qe kur na ke lene?


  C'mall qe ndjej per ty o nena ime,
  me mori malli te te kem ne perqafime,
  me mori malli te te them te dua,
  me mori malli...por ti si rrin pa mua?!

  4 muaj nene tani kane kaluar,
  akoma me fatin,une jam e hidherua,
  akoma s'mund t'pajtohem me jeten qe kam,
  se ty o engjellush me nuk te kam prane.

  Me mungon shume nene te te them te dua,
  me mungon fjala jote kur me keshilloje mua,
  me mungon buzeqeshja jote te me gjalleroj,
  me mungon aroma yte (arom nene) oh sa shum te kerkoj.

  Por,kjo vdekje nene,c'pati me ty?
  Erdhi e te mori,pa nene la femi.
  Ti ndoshta u gezove se shkove tek babi,
  vdekja ta plotesoi deshiren se per te te kish mare malli...

  Tani jeni bashke,sikur ishit ne bote,
  dhe mua nga qielli ndoshta mi fshini keta lote,
  a mbureni me mua,jam bere zonje ne shtepi,
  nene e baba per moter e vellezeri...

  Me pritni dhe mua se shpejte do te vi,
  nuk mund te jetoj me pa ju te dy,
  jetova sa jetova,por kaq e ka jeta,
  edhe unė kame vend,atje tek vareza...  ( ndoshta nuk jam poete e mire sikur te gjith ju,por besonemi,se keto qe kam shruajtur jan dhimbjet e mia qe me dalin nga shpirti e zemra...kaq mundem)

  Respakte per te gjith ju...

 7. #7
  =ஜ۩۞۩ஜ= Maska e toni007
  Anėtarėsuar
  02-03-2009
  Vendndodhja
  Ne vendin e Shqiponjave
  Mosha
  36
  Postime
  3,274
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Shume Te Bukura , Ke Mendu Ndonjehere Te Botoshe Nje Liber
  Mendjemadhesia eshte KRENARIA e njerezve te dobet!

 8. #8
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  Kam menduar Toni...por per mendimin tim nuk jan aq te mira...hehe
  faleminderit shum...

  Respekte.

 9. #9
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  YOU WERE MY LIFE


  You were my blod,you were my eyes,
  you were my hard,my paradise,
  you were my mind,everything for me you have been,
  you were a good person,a good father I mean...
  I'm so proud for that I'm your doughter,
  I'm so proud you are my father,
  now I'm crying for you,
  why I can't find! where are you?
  where are your eyes,your face?
  Your words,your hands?
  Where is yor speech,can you tell me now?
  where are our dreams,everything felt down...
  Wow GOD...what should I do?
  how to live without my father,pleasse tell me you,
  tell me abaut my father,it's he in the paradise?
  Just for hem pleasse God speek me,please,
  does my Father it;s in the haven,watching of the sky,
  is he watching us,I'm sure he is happy in the paradise.
  Hey,Angels,you are wallking in the world,
  if you see my father tell him how much I loved,
  don't forget to tell I'm loving and now,
  don't forget to tell he's missing us...
  I feel so lonly without my father,
  I don't like this life,I like my death,
  because when I'll die,I'll bee together with my father in the sky...
  and now in the end I don't know what to write,
  How to life God this lonly life?
  How to live with pain?
  HOW TO SEE THIS WORLD...
  WITHOUT MY FATHER...HOW TO SEE MY FUTURE???

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar tetovarja87 pėr postimin:

  E.M (09-01-2015)

 11. #10
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  C'dashuri e cuditshme,ne ne heshtje dashurojm,
  egoizmi sna lejon te pakten falje te kerkojm!
  Ti percmon ndjenjen time,por serish do kthehesh per t'me kerkuar,
  un s'kerkova te me harosh,se as une s'te kam haruar.
  C'egoizem na rrethon,dhe brenda vetes shpesh pendohemi,
  ne te njejten kohe dashuri kerkojm
  por me te drejte asnjeher s'tregohemi.
  S'kam arritur ta kuptoj,kush fajtor u ndjej vertet?!
  Une me veten qe te lendova,apo ti me ikjen qe u largove vete?
  C'far te beje me imazhin tende,qe c'do dite me grryen mallin?
  Kete inat si ta largoj,kur edhe pse te dua s'mund te ta fali?!
  A te kujtohet puthja,kur shijonim embelsin e saje?
  E sheh c'beje ne kujtime?
  Kujtoj e heshtur c'do detaj!
  Tani sa shum dhimbje me dhurove,nuk e di kush eshte fajtori?
  Me siguri tani do themi FAJI ESHTE JETIM...
  AH! FAJI...KY I GJORI...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga tetovarja87 : 30-11-2009 mė 18:27

 12. #11
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  Ne vitet shkollore,ne nje dhome te eresuar,
  embel bise donin dy te dashuruar,
  i beje pyetje vetes,pergjigje ska vall,
  ajo qe i bashkon dy zemra,emri si eka?
  Si i thon kesaj gjeje,valle,a ka emer,
  Kur leshohet buza mbi buz e zemra mbi zemer?
  Dy te dashuruarit pergjigje kerkojn,
  e zemrat e tyre kthehen e thojn:
  ME BUZ MBI BUZ,NDJEJ NJE EMBELSI,
  E ZEMER MBI ZEMER,I THOJN DASHURI.

 13. #12
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  Te kujtova pa dashur,ne castin e vetmis,
  te putha aq forte sa qe harrova se ndodheshe fotografi mbi kornize,
  nje lot mbi te ra kur kujtova kohen e vjeter,
  si e cmendur ne dhome bertite,
  por eshte e kot te flasesh me nje
  PORTRET TE SKICUAR MBI LETER.

 14. #13
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  yOU WERE MY STRENGTH WHEN I WAS WEAK,
  YOU WERE MY VOICE,WHEN I COULDN'T SPEAK,
  YOU WERE MY EYES,WHEN I COULDN'T SEE,
  YOU SAW THE BEST THERE WAS IN ME.

 15. #14
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  Trendafil-o n'ato kopshte ku qe ti,
  i pe vall ti te dashurit e mi?
  Ne i pafsh edhe njeher,o lajmetar,
  po! lajmetar me ere myshku,blerimtar,
  nje te fal te m'u cosh me gjuhen tende,
  dhe pastaj sillme nje lajm nga ato vėnde...

 16. #15
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  Nonjehere haroj te te pershendes,
  ndonjeher haroj te ti kthej sms-at,
  ndonjeher sms-at e mia nuk aarin tek ti,
  por kjo nuk do te thot se te haroj,
  vetem te jap shkak te te mungoj.

 17. #16
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  SHKO


  Shko,se dikush tjeter te pret.
  Shko,se nje zemer tjeter te theret.
  Shko,e me le vetem te vuaj.
  Shko,sepse Zoti keshtu e paska shkruar.
  Shko,e me le vetem te qaj.
  Shko,sepse ti nuk ke faj.
  Shko,buzeqeshi dikuj tjeter.
  Ndersa une do te digjem e tretem.
  Shko,se etille eshte kjo bot.
  Shko,e mos derdh asnje lot.
  Shko,e prap me duaj.
  Shko,por LAMTUMIR mos me thuaj!

 18. #17
  i/e regjistruar Maska e jul-linda
  Anėtarėsuar
  10-07-2008
  Postime
  2,077
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga tetovarja87 Lexo Postimin
  Trendafil-o n'ato kopshte ku qe ti,
  i pe vall ti te dashurit e mi?
  Ne i pafsh edhe njeher,o lajmetar,
  po! lajmetar me ere myshku,blerimtar,
  nje te fal te m'u cosh me gjuhen tende,
  dhe pastaj sillme nje lajm nga ato vėnde...


  Pershendetje Tetova !

  Vargje te bukura nga Naimi )

 19. #18
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  pershendetje jul-linda
  fale Zotit qe jemi shqipetare
  dhe kemi kesi vargjesh si nga Naimi por edhe nga shume te tjere.
  Respekte...

 20. #19
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  EMRI YTE


  Nje dite te nxehte vere,buze detit kalova,
  mbi reren e lagur,emri tend e shkrova,
  por ja valet e detit,si perbindesh u hodhen,
  emrin tend te dashur,erdhen e ma moren.


  Perseri kete emer e shkrova ne flete,
  pa pritur fryu erra,
  e ma mori me te shpejt.


  Emri tende te bukur,
  e shkrova ne zemer,
  por ja xhelozia e largoi ate emer.

 21. #20
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  SI HIJE E NATES

  Zemer boll durova,zemer boll prita,
  te te doja ndoshta nuk dita,
  se di pse nuk eci lidhja jon,
  me the lamtumire pergjithmon,
  edhe pse te ndjej,vend ne zemren tende z'gjej,
  e di qe me do dhe s'me ke haruar,
  vec ta dish i lumtur z'do te jesh,
  me kedo qe ta kesh.
  SE SI HIJE E NATES,NE MES TE QETSIS,
  disa fjale ne vesh do te pershperis,
  ti vertet qesh e jeton me diken qe s'te takon,
  por dije nuk eshte ajo qe dashurin tende e meritton.
  Kujto dikend qe shume te ka dashur,
  edhe pse e varfur ka shpirtin e pasur,
  lot i saj dete,oqean i derdhur,vec per ty,
  shpresa e saj e pa vdekur per te qene te dy.
  Noshta i habitur pyet:
  C'eshte ky ze qe te ndjek ne jete?
  Ateher une te them: Eshte zeri i shpirtit tim,
  qe edhe ne boten tjeter nuk prehet i qete.

Faqja 1 prej 22 12311 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •