Close
Faqja 3 prej 22 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 438

Tema: Jeta

 1. #41
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  Citim Postuar mė parė nga Pa_doreza2 Lexo Postimin
  KENGA E RINISE
  Rini,thueja kanges dhe qeshu si femi
  Kumbini i zanit te perplaset per qielle
  dhe te k'theje prap te na se yjet te kane zili
  E ne te duam fort si nje diell thueja kenges rini
  Thueja gezimplot qeshu rini qeshu.
  Bota esht e jote


  Bota eshte e jotja rini,andaj mos prito,
  jeto jeten tende ti vetem jeto,
  edhe pse me zemer vuan rini ti mos u trego,
  kjo do te thot rini ti lumturin aktro.


  p.sh pa doreza2 e bukur kjo
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga tetovarja87 : 02-12-2009 mė 19:07

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Anėtarėsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  1
  8 falenderime nė 8 postime
  NJE NATE....

  Grue a hyneshe e mbeshtjellur n'errsir te nates
  zbrit nga sfera te panjoftuan nder odat e mija
  dhe u shtrua nje flad, nje e kendeshme ndjesi,
  nje heshtje parathenja zemra don te me perbi
  vetem ora kendonte kengen e thjeshte te nates


  Grua e hyneshe m'erdhi nga gjin' i errsires
  Qe frymen ja ndiej dhe zemra rrah prej dashnise
  Buzet e njoma te saj,syt e zez e te mdhaj
  premtoj nje dashuri te hijeshme

  Fryti i embel i marrveshjes
  dhe ate nate vallzeus me
  nje valle defryse pa marrur
  FRYM
  S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e alem_de
  Anėtarėsuar
  02-10-2009
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  6,766
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 7 postime

  pershendetje nga gjermania

  Citim Postuar mė parė nga tetovarja87 Lexo Postimin
  alem de te gjitheve na ka pajisur Zoti me dicka edhe pse njeri te perkryer nuk ka.
  Ne kete rast ty te ka dhene Zoti at qe din te thuash fjale te bukura,shprehesh bukur kjo eshte pra...


  LARGE VENDLINDJES


  Larg vendlindjes mua fati me dergoi,
  larg miqesis ai me coi...
  Por s'ka rendesi,une per fatin nuk brengosem,
  edhe pse ne Gjermani jam shqipetar dhe gezohem.
  E per miqte,shoqerin,shqiptarin qe se shikoj,
  ne kete forum un i takoj....  alem de kete poezi e ke nga une ne emer tendin,shpresoj se do ta pelqesh ngase nuk e di ne dicka a ja kam qelluaar...
  c'do te mire
  Vallah ja ke qellu si ma mir nuk ka ku shkon,goja te lumte.Ke fol si me qene ne zemren time.Nuk po flas me shume se me ke bere sentimentale kur po lexoja.
  Respekt dhe nderimet e mia me te perzemerta.Alem

 4. #44
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  Mirmengjesi

  Nxitoj e menduar,
  eci pa kujdes,
  kur nje ze i embel,
  me thot mimengjes.
  Ndoshta eshte ftohte,
  dhe bora zbardhon,
  ai me del perpara,
  mirmengjes urron.
  Une i'a kthej pergjigjen,
  ashtu lehte-lehte,
  nuk i them dot kurr,
  pse s'me le te qete?!
  Qenka dashuria,
  fshehur midis nesh,
  ndaj une shpejtoj hapat,
  dhe embel buzeqesh...

 5. #45
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  TASH TE FLAS E PENDUAR


  Nuk e dija se kaq shume do te kisha dashur,
  edhe pse te tjeret te urrenin,
  nuk e dija se kaq shume do pendohesha,
  edhe pse te gjith me rrefenin.


  Nga dashuria qe ndjeja per ty,
  une ndegjoja fjale nga gjithkush,
  sepse ata gjithmon me thonin,
  se ti je askush.


  Taash ne keto caste e penduar,
  mallkoj veten e deshtuar,
  mallkoj boten e haruar,
  dhe ata te cilet jan te dashuruar.


  Nuk e di as vete pse flas keshtu,
  por besoj se do me kuptoni,
  ateher kur edhe ju,
  sikur une do dashuroni.

 6. #46
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  MOS U DESHPERO
  Nese zemra te eshte thyer,
  dhe ti akoma po derdh lote,
  mos i'a fale zemren zhgenjimit,
  jo..kjo bote nuk eshte e kote.
  Nese shpirti te eshte vrare,
  nese besimi te mungon,
  mos u'a humbe shkelqimin syve,
  sepse dikush te tradheton.
  Ngrije koken,ec perpara,
  mposhte dhimbjen dhe mos qaje,
  haroi te kqijat e ksaj bote,
  dhe ne te ardhmen syt mbaj.
  Jeto jeten se eshte e bukur,
  ngriju ec perpara dhe behu flutur,
  jeto...jeto...dhe mendo lumturin,
  dhe nje dite do ta njohesh vertet dashurin.

 7. #47
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Anėtarėsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty mė gjen, nėn hijen tėnde qė mė le amanet!Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje do mė gjeshė,duke tė kėrkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime nė 98 postime
  ------Jeta!-------

  Jeta-nje ferfellaze qe nuk i dihet fundi
  Jeta-nje diell qe te pervelon
  Jeta-nje humnere e pafund
  Jeta-te paktet i gezon!
  Rėndesia e njė personi nuk vlerėsohet nga hapėsira qė zė, por nga boshlleku qė le kur nuk ėshtė mė.

 8. #48
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  Citim Postuar mė parė nga e panjohura Lexo Postimin
  ------Jeta!-------

  Jeta-nje ferfellaze qe nuk i dihet fundi
  Jeta-nje diell qe te pervelon
  Jeta-nje humnere e pafund
  Jeta-te paktet i gezon!


  Jeta eshte vuajtje,
  me brenga te thella ne zemer.
  C'do njeri linde per te jetuar,
  ndersa vdes deshira pa i'u plotesuar.


  respekte

 9. #49
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Anėtarėsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty mė gjen, nėn hijen tėnde qė mė le amanet!Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje do mė gjeshė,duke tė kėrkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime nė 98 postime
  Citim Postuar mė parė nga tetovarja87 Lexo Postimin
  Pse oj vdekje askush s'te done?
  Pse gjithkush te largon?
  Eja tek une se po te pres,
  mos shko tek ai qe z'do te vdes.
  Z'do te vdes lėre te jetoj,
  eja tek une se forte te kerkoj.
  Merem ne gjume,per mua mos ki meshire,
  se jam ne momentin e veshtire,
  Ne kete moment asgje z'deshiroj,
  vetem ty vdekje te kerkoj...

  Pse e kerkon vdekjen
  Le te vije kur te doj vete
  Duhet te qendrosh e fort
  Edhe vuajtjen e quajn Jete!

  I ligu kerkon vdekje
  I forti kerkon te jetoj
  Ani qe ndoshta te mirat e jetes
  Kurr s'do t'i shijoj

  Por prap se prap ballhapur
  Dua te jetoj!
  Rėndesia e njė personi nuk vlerėsohet nga hapėsira qė zė, por nga boshlleku qė le kur nuk ėshtė mė.

 10. #50
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  Citim Postuar mė parė nga e panjohura Lexo Postimin

  Pse e kerkon vdekjen
  Le te vije kur te doj vete
  Duhet te qendrosh e fort
  Edhe vuajtjen e quajn Jete!

  I ligu kerkon vdekje
  I forti kerkon te jetoj
  Ani qe ndoshta te mirat e jetes
  Kurr s'do t'i shijoj

  Por prap se prap ballhapur
  Dua te jetoj!  Mijra here pe jeten kam hulumtuar,
  mija detaje te saj kam analizuar,
  sa qe nje dite rash ne deshperime,
  u zhyta thell ne boten time.


  Analizova fjalen c'do me thene jete,
  pyetja profesore e pyetja milet,
  askush nje pergjigje nuk me dhan,
  nga pergjigja iknin te tan.


  Dhe me ne fund arrita ne nje konkluzion,
  JETA ESHTE RRUGA QE TEK VDEKJA CON.


  E ju,u lutem mos me gjykoni,
  e till eshte jeta ime,u lutem me kuptoni,
  mos i thuani "e lige" nje vajzeje qe vuan,
  ju nuk e dini se vdekja me fatin e saj po luan.


  Se ne jeten time ka shume hidherime,
  vdekja me mori buzeqeshjen time,
  ajo me mori nene e baba,
  askend ne kte bote ajo nuk me la.


  Une me me vdekjen tani jame mesuar,
  andaj flas ashtu disi e hutuar,
  prandaj them se shpejt do vi per t'me vizituar,
  se adresen e familjes sime ,
  te vetmen e ka ne adresar te rregjistruar.

 11. #51
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Anėtarėsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty mė gjen, nėn hijen tėnde qė mė le amanet!Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje do mė gjeshė,duke tė kėrkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime nė 98 postime
  E ju,u lutem mos me gjykoni,
  e till eshte jeta ime,u lutem me kuptoni,
  mos i thuani "e lige" nje vajzeje qe vuan,
  ju nuk e dini se vdekja me fatin e saj po luan.

  Nuk je Ti e vetmja,qe ke vuajtje ne kete bote
  Duhet te qendrosh e fort,deri sa te jetosh
  Mos mendo qe une e kam nje jete pa lot
  Kto na i servoj jeta,duhet te pajtosh!

  Ps.Nuk ishin qellimkqija vargjet e mija,u mundova te ta theme qe duhet te jesh e fort!Me fale nese u ndjeve e fyer!
  Rėndesia e njė personi nuk vlerėsohet nga hapėsira qė zė, por nga boshlleku qė le kur nuk ėshtė mė.

 12. #52
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  nuk eshte fare problem e panjohura.
  Por une kur shkruaj ne kete menyr me vjen si me e nxjer nje te keq nga barku.
  te falem nderit shum per gjithc'ka
  dhe ja kalofsh sa me bukur....
  un mundohem te jeme forte ne sy te motres dhe vellaut,por ne brendesin time vuaj.
  i vetmi ky forum qe me bene te jem pak me e qete ku nepermjet vargjeve te mia,edhe pse nuk jan aq te mirra,
  un shpalos dhimbjen time...

  nderimet e mia

 13. #53
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  MALLE

  Kam mall qe dashurin ton dhe nje her ta perjetoj,
  dhe pak fuqi qe kam te te perqafoj,
  kam mall dhe dua qe me zemer te te bekoj,
  por,s'mundem...
  Dicka me shtyn te te mallkoj...
  Kam mall te ndjej shijen e buzeve te tua,
  te te bind c'vler ka dashuria jone per mua...
  Kam mall vertet...
  por malli ngelet vetem mall...
  SE DASHRIA JON VDIQ NJE HERE...
  E UNE S'KAM FORCE TA RRINGJALL...

 14. #54
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime

  Vargje Mbi Vetveten

  VARGJE MBI VETVETEN


  Tingujte e nje kasete te vjeter me cuan shume larg! Ateher kur Dielli dukej i vertet dhe ekzistenca e Zotit na bente Hamleter. Ateher kur kerkonim pa e ditur se c'deshem,ateher kur deshem pa ditur te kerkonim... Ateher kur i buzeqeshnim fatit ironik dhe ai dhimbjen na e kthente njeqindfish. M'u kujtua kur mbylla se bashku me sirtarin e rende edhe endren naive per te jetuar te lumtur...
  Por nuk e mendova se ai do te mbyllej perjete dhe ai nuk do te sherbente me per te kujtuar. Por per te vuajtur momentet e kaluara. "Nese arri te harosh dicka,ajo do te te mungoj tere jeten! por nese nuk do te arish ta harosh,ateher ajo do te ta beje jeten sketerre!"-thote Remarku. Keshtu qe duke ju trembur sketerres se shpirtit,preferova te hapja dyert e harreses. Por kur ore per ore e dite per dite pret me padurim te harosh at qe "nuk mundesh" fillon dhe obsesionihesh pas kesaj ideje. Ekziston nje marveshje instiktive midis trurit dhe shpirtit. Kur gjerat jan tmerresisht te dhimbshme per shpirtin,truri i bene te pabesueshme dhe mundohet ti harroje.
  Kendonimte trembur nga e ardhmja "vuajtje,vaje dhe ca pika lot,per te rinjet fatkeq qe nuk jetuan dot...",pa e ditur se fatkeqet q vertet qe nuk jetuan dot do te ishin prinderit e mi...e kush tjeter? Do te duheshin nete te tera dimri per te treguar te gjithe vuajtjet e nje femije. Por do te mjaftonte nje moment i lumtur per te tu kujtuar ai premtim naiv e per te te ngrire buzeqeshja "Do te jemi gjithnje bashke" dhe nuk dushonim se nje dite do te na ndante nje force e mbinatyrshme.
  Nuk do te ishte rruge e gjate,as bindje te semura,por do te ishin ligjet e botes se cmendur...
  Eh! Te ishim bashke perjet ishte e pra deshire e paplotesuar ne kete shkretetire ndjnjash... Buzrqeshja e trishtueshme me shakate e marra qe fati na bente. Kur nje mengjes u zgjova dhe Bota krejte e zbrazet mmua mu duk. Ateher kuptova c'kisha humbur,vetmin fitova gjithashtu. Me rrezellinte si smerald merzia dhe e ardhmja ngrysteisi nje muzg me re. Nuk dija cilen rrug te zgjidhja dhe preferova lirine nga burgu mendor e kujteses. Por u bera rob i vetvetes se deshperuar......................
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga tetovarja87 : 07-12-2009 mė 05:59

 15. #55
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  Te prita

  Te prita mbrem,
  per te biseduar,
  te prita kohen me ty me kaluar,
  te prita te ndegjoj fjalen tuaj,
  te prita..te prita deri sa u merzita.


  Te pres edhe sonte,
  por ti mos eja,
  te lutem shum mos eja,
  se nuk e di si te veproj,
  nuk e di c'ka te te tregoj,
  nuk e di si te aktroj,
  kete ndjenje ne zemer te mos u'a tregoj...  Krijova nje bote te vogel,
  brenda botes sime,
  eshte aq e embel,
  me jep shume gezime,
  por me vjen keq une keta lumturi t'a pranoj,
  nuk d'ua me ty,ne dic'ka te gaboj....

  Tani ne ket moment,dic'ka ne zemer po me troket,
  sikur ndonje akrep ore brenda te kish mbet,
  ndegjoj nga dale dhe aspak nuk flas,
  a thua te hap zemren se eshte duke plas...


  Kurr nje pershperitje pa pritmas u ndeghua,
  " mos me largo nga zemra se s'do mundesh dot pa mua" !
  Por une kete pershperitje s'dua ta ndegjoj...
  S'dua me per ty,per nje shok te mendoj...

 16. #56
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  NDJENJ FAJI


  Peshon mbi supe nje ndjenje faji,
  nga nje grindje pa kuptim,
  ngritje nervash te pa duruar,
  eshte faji yt,s'eshte faji im.


  E lam ne heshtje ndjenjen tone,
  dhe kokat mbajme menjan,
  nuk e di se kush te foli,
  kush njerin nga tjetri e ndane.


  Ndjenje e forte me pershkon trupin,
  kurr kalon e s'me flet dote,
  krenarin mbajm mbi vete,
  e mbi ndjenja te besojm,
  ndoshta eshte e kote...


  Sa me dhemb ikja jote,
  deshperimi lendon pa fjale,
  nuk e di c'te beje me endren,
  qe nga dita te harroj,
  nata me sjell gjithmon mall.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga tetovarja87 : 17-12-2009 mė 17:10
  Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

 17. #57
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  Te dua...
  sa qielli,sa gjithesia.
  Te dua...
  sa gjithe pafundesia.
  Te dua...
  ne c'do hap,ne c'do drejtim.
  Te dua...
  te ndjej ne shpirtin ti.
  Te putha...
  ne balle beje sikur s'shihje.
  Te putha...
  ne sy,beje sikur flije (fleje).
  Te putha...
  ne gush,beje se rrenkoje.
  ah ! hileqare....
  PUTHJE NE BUZE KERKOJE...
  Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

 18. #58
  Jam Ai Maska e RockStar
  Anėtarėsuar
  23-10-2009
  Vendndodhja
  Nėn hijen e qerpikut tėnd...!!!
  Postime
  1,962
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Shum te bukura ... komplimente tetovare .
  Mendo dhe Pasurohu

 19. #59
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,688
  Faleminderit
  166
  171 falenderime nė 123 postime
  Asgje s'me ka mbetur ne jete,
  pervec trupit te shkrete,
  asgje s'me duhet,
  asgje s'me mungon,
  asgje s'posedoj,
  per asgje s'jame,
  asgje s'eshte per mua,
  askush s'me duhet,
  askujt s'i duhem,
  askujt s'i besoj,
  askush s'me beson,
  askend s'e dashuroj,
  askush s'me dashuron,
  askend s'e urrej,
  askush s'me urren...
  Nuk eshte patjeter te hy ne dhe njeriu per te vdekur...
  Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

 20. #60
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga tetovarja87 Lexo Postimin
  Te dua...
  sa qielli,sa gjithesia.
  Te dua...
  sa gjithe pafundesia.
  Te dua...
  ne c'do hap,ne c'do drejtim.
  Te dua...
  te ndjej ne shpirtin ti.
  Te putha...
  ne balle beje sikur s'shihje.
  Te putha...
  ne sy,beje sikur flije (fleje).
  Te putha...
  ne gush,beje se rrenkoje.
  ah ! hileqare....
  PUTHJE NE BUZE KERKOJE...

  Sidoqofte gjendja shpirtrore e njeriut, ai duhet t e sprehe shpresen! Deshiroj tu pershendes me kete perle poetike! Deshiroj te arrini po ate ndjesi te lumturise, qe, per ato qe ju ndjeni humbje te kompensoni zbrazėtinė. Nderime!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 23-12-2009 mė 15:21
  KOSOVA - SHENJA E SHENJTĖ E SHQIPTARISĖ

Faqja 3 prej 22 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •