Close
Faqja 12 prej 12 FillimFillim ... 2101112
Duke shfaqur rezultatin 221 deri 230 prej 230
 1. #221
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  77
  Postime
  1,005

  E vrave kangn tande (Modestija)

  - Ish kan ni trim, burr i mir e i pa, edhe ndo luft qi ish ra, ish da me ner. Edhe i duel kanga edhe vet met i gjall. Kanga e ti u kojke ndo sob dhe u ngojke me shum vmendje. Ni dit qilloi ky nni gazmen edhe kngatart e mueren e pe knojn kangn e ti. Kur e kryen kangn e ti, edhe i njeu ky punt e trimnit e veta nkang, u dalldis, e nxori alltin e qiti projet. Kur qiti allti, masi qi u kry kanga e ti, i than ata tsobs:
  - Ah tu thaft krahi, tu thaft,, ka bane ! E vrave kangn tande !
  Pej asaj dite nuk ju knu kaba kurr. Se ni njeri qe krenohet kur te livdon dikush, Ai nuk fiton, po hup. Prkundrazi kur tlivdojn, duhet mu kuq e e me ungj kryet.

 2. #222
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-04-2010
  Postime
  2
  Poqese e din dikush kengen e Azem Bejtes te sajuar nga Dervish Goxhuli, do ta lutja te kete miresine dhe ta postoje ne Forum. Me respekt Syle.m

 3. #223
  i/e regjistruar Maska e xhemajli
  Antarsuar
  22-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Mosha
  54
  Postime
  6
  kan qen Mehmet Reqani dhe Qamil Reqani ham kusheri ne mes veti po edhe plqenar te fot te ketyre anve po edhe mahiqar te mir,
  Nje dit del Mehmeti par dyrve te veta dhe pe sheh Qamilin dhe pi thot Qamilit o Qamil i kam pa grat ne sabah tuj shti simite e ma merr menjda se tash jan pjek e hajde shkoj e hajm sa jan te nxeta ,
  Qamili ishka marak ne simite dhe spret rigja e shkojn drejt e ne dhom te grave po kur hyn qamili ne dhom pe sheh qe mibi shporet ishin kan tuj zi tesha grat, a met i kish te simiet
  e dojke me ju than grave oj gra a ju kan ardh simitet po ju perzi me tesha dhe po ju thot oj gra ju kan ardh teshat bre.
  Mehmeti nuk murr huva po ju drejtu qamilit uhhhhh qamil nenen ta ladrovsha une a te thirra me hanger simite a me mi vet grat a ju kan ardh teshat,
  Qamili pi marres qe gaboj nuk u ungj hiq po tuj ladru dul pi dere e shkoj ne shpi pa hanger simite.
  Mali

 4. #224
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-02-2010
  Postime
  98
  Hel Bujupi nga Orllati ka qene pleqenar dhe me gruan e par nuk ka pasur femijeMartohet se dyti dhe tere koha i shkojke neper fshatra duke maruar njerez per probleme te ndryshme .Nje dit gruaja e re ; a mujte e HEl qe sa kohe nuk je ne shtepin tande.Heli u idhnue dhe i tha grue se vet ;Banu gati ,meri teshat se me nuk je gruaja e jeme.Gruja i keroi falje per ate qe i tha por ai nuk uia fali ate gabim.Nusja e tij muar teshat dhe u ba gati e i hipin kuajve e e qone te baba i saj,I thot qe mik qika e jota kjo me nuk eshte per mua.I thote nuk e kam gjet askund ne pune te keqe ,hyzmet me ka ba por nuk esht ma per mu.Tani baba i qikes ate qik e jep ne Carraluke afer fshatit Terpeze.Heli mbeti pa grue ,skish kush ia lane rrobet,pastru e shtru,Pasi u martu gruaja e tij qe e leshoi ne Carralluke kishte edhe nje djal ,muar veh Heli dhe u que nje dite e shkoi drejt e te shtepia e grues ku ishte martuar me e pa.Shkoi te dera dhe thirri ne dere e dual burri i saj dhe Heli po i thote; Une jam filani dhe gruaja e jote ka qene njehere e imja dhe e kame leshuar.Tani kame ardh vetem me pa nese ka mundesi.Burri i saj i dyte i tha po urdhero e hyne brenda ,Ia muar kalin ,ia lidhi ne aher i qiti sane dhe shkoi ne shtepi e po i tregon grues se vete se kush ka ardh,Gruaja e kishte pa nga dritarja dhe e kishte njoft.Gruaja po i thote burrit te dyte , A ka mundesi qe te vij e ti flas pasi e kam pas burr dhe kurr nuk kam pas problem me te ,Ai i tho dhe Gruaja e kishte nje djale 4-5 vjeq e mori per dore dhe shoi e foli me te ne ode.Kur hyne gruaja ne ode djalin e kishte per dore dhe Heli u que ne kembe u fal me te dhe femijes ia lemoi floket.U falem mes veti dhe gruaja e pyeti per grat qe i njifke si jane dhe HElin e pyeti si po kalon dhe a po ka kush te bene hyzmet.Heli e ulke koken dhe bente me krye kishe se po.Mirpo Heli ishte ne gjendje te veshtire se ishte i pa lare nga rrobet dhe i pa pastruar .Pas pak gruaja shkoi ne shtepi dhe pergatiti ushqim.Kur burri i saj shkoi me marr ushqimin ,gruaja i thote a mun tia jap njepar kemishe ,tlina dhe shall Helit se ju kishin vjetru atoqe kishte ,Burri i saj tha jepiqte duash.Gruaja muar nje kemish ,nje pal tlina(dane) dhe nje shalle e ia shtini ne dyqit (qant) qe e kishte ne kali.Pasi hangri buk Heli u que dhe i hipi kalit e u nis per Orllat.Kur dual larg shtepive shiqoi ne duq dhe i pa ato qe ia kishte dhen gruaja e tij e leshuar.U nal dhe i tha vetes,Me pas pas men une thote e kisha kete grue ne shtepi dhe mi kish la teshat dhe e kisha djalin.Qfare dije kam une dhe shkon me kali deri te pusi i Orllatit e lidh kalinte pusi dhe bjen ne pus e mbytet.

 5. #225
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-02-2010
  Postime
  98
  Te gjitha keto mesele qe jane komentuar ketu jane ne dy permbledhjet te shkruara ng ndjeri;ANTON QETTA qe titullohen;Tregimet Popullore te Drenices.Dhe mire eshte qe ai i cili e komenton kete mesele me treguar se kush e ka thene ,apo kush e ka shkruar dhe nga kush e ka marr.

 6. #226
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-11-2010
  Postime
  314
  Citim Postuar m par nga salihaj Lexo Postimin
  Nkohna tmome ish kan zakon me marr gati gjith burrat ka dy gra. ishin kan pas mledh grat e kishin pas kunrshtue kt pun. Shkojn mu anku te kadija. Edhe kadija i kish pas dy gra, e nuk ju mur parasysh dertin.
  Shka me ba, tek me ba ? Menoj njana me ja q uni letr Zotit e mu anku se nashta ai ja merrete lutjen parasysh. Muern e shkrin ni letr, ja lidhn nbisht sorrs. Menuen qe sorra fluturon e ja on letrn Zotit. Mirpo, kur sorra fluturoi, hupi e su duk ma. Grat pritn e pritn se mos po vjen naj haber i mir prej Zotit qe mos me i marr burrat ka dy gra.. Prej atheri e deri tash ka met npr katune qi, kur vjen naj sorr npem tshis, grat thon: Hajr haberi, sorr ! ishalla bjen haber tmir !
  shpresa vdes e fundit
  Everyday is a gift, that's why they call it the present

 7. #227
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  42
  Postime
  1,545
  po i lezoj te gjitha edhe pse shqipja e kosoves eshte pak e veshtire per tu kuptuar ;


  po e tregoj edhe une nja dy historira , te verteta ;

  ne nje fshat diku ne veri te shqiperise ndodhi nje sherr mes dy fisesh;

  nje bari i njerit fis i kish haru bagetine me kullote ne tokat e fisit tjeter dhe pronari i tokave i kish zaptu bagetite dhe i kish therr .

  menjehere u mblodhen pleqte e fshatit qe sherri te sqarohej dhe te mbyllej pa u kryer ende vrasje .

  te gjithe ishin ulur ne oxhak duke krijuar nje rreth te madh dhe duke diskutuar rreth ceshtjes po bahej zhurme e madhe .

  ende po prisnin ma te mocmin e pleqve po ai ende spo vinte , kur papritur vjen dhe pasi pershendet ulet ne krye te oxhakut si ma i nderuari dhe ma i mencuri i gjithe fshatit .

  i suollen plakut kafe e raki sic e ka zakoni , dhe plaku hic spo fliste , por po pinte kafene duke tymosur llullen e tij .
  te gjithe prisnin qe plaku te thosh dicka po plaku hic .

  e pi kafene plaku dhe cohet me ik .
  ngrihet dikush nga kuvendi dhe i thot ;
  kadale bre burre , ku po shkon , pasha Zotin , ne prej teje kerkojme zgjidhje ;

  por plaku iken , dhe teksa iken dikush sheh qe te sofer , plaku kish thyer filxhanin e kafese dhe kish lane nje qindarke mbi copat e thyera ;

  dhe pas kesaj te gjithe e kuptuan qe plaku pa folur fare u kish dhene zgjidhjen ;

  pra , te dyja fiset qe ishin ne sherr do i paguanin njeri tjetrit demin perkates qe u kishin shkaktu njani tjetrit dhe keshtu mbyllej ceshtja .  nje tjeter;

  dikur jetonte nje njeri qe besonte shume ne Zot dhe lutej 5 here ne dit .

  cdo dite i lutej qe Zoti ti dergonte nje thes me flori , si shperblim ndaj besimit dhe perkushtimit te tij ndaj Zotit .
  e keshtu me radhe lutej e lutej e lutej per nje kohe te gjate , saqe engjejt e qiellit e pyeten Zotin , se pse Ai Zoti nuk ia dergonte ate thes me flori ketij njeriu besimtar dhe kaq te mire , dhe Zoti u tha ;

  nuk eshte pjese e jetes se tij ky shperblim .

  por me kembenguljen e engjejve , Zoti ia dergoi nje thes me flori , por ate dite qe Zoti ia dergoi thesin , ky besimtari kish vendos me i lidh syte per tere diten , si shenje besimi dhe perkushtimi ndaj Zotit , dhe keshtu nuk aritit te shihte thesin me flori qe Zoti ia dergoi dhe keshtu e humbi ate shperblim .
  kjo ka nje mesazh te forte per njerez te cilet marin bekime dhe te mira nga Zoti dhe nuk i shohin dhe madje nuk i shijojne dhe jetojne keto te mira;


  nje tjeter;

  nje plak i mocem i fisit tim me tregoi nje histori te luftes italo -greke te vitit 1941;

  po parakalonte ushtria greke ne mes te nje fshati diku ne permet , dhe per fat te keq nje ushtari grek iu qep keqasi nje qen i fshatit duke i lehur dhe ushtari grek i bie me qyten e pushkes dhe e palos qenin perdhe .

  menjehere pas kesaj , nga nje dritare e nje shtepie aty afer qellon nje pushke dhe e palos ushtarin grek ;

  behet remuje e madhe dhe komandanti i ushtrise greke mbledh gjithe fshatin per te kerkuan vrasesin e ushtarit grek ;

  radhiten kreht burrat e fshatit dhe toga e ushtareve grek behet gati per qitje pushkatimi , si shenje hakmarje ndaj ushtarit te tyre qe u vra ;

  por pikerisht ne ate cast del hoxha i fshatit dhe i ndal ;

  mos u ngutni te beni kete krim u thote , se vec po e bete dhe nuk shpetoni te gjalle te dilni nga pertej fshatit .

  i beson komandanti grek hoxhes dhe i ndal ushtaret ;

  kur po kalonin nje gryke te ngushte malore , te shoqeruar edhe me hoxhen e fshatit , komandanti grek dhe kreht ushtaret grek pane me qindra kacake shqiptare me mjekra te gjata dhe te poziconiuar neper shpatin e kodres , gati per zjarr ndaj ushtareve grek , por kur pane hoxhen e fshatit qe i printe ushtrise greke , nuk hapen zjarr dhe i lane greket te kalonin .
  komandanti i ushtrise greke kish pas qene me origjine shqiptare [ arvanitas ] dhe i njihte mire gjuhen , zakonet , hakmarjen dhe besen e shqiptarit , dhe i besoi hoxhes dhe nuk beri vrashe ne fshat , si rjedhoje , nuk ndodhi asnje luftim .
  ;

  nje tjeter

  ne shqiptaret e kemi zakon qe te japim doren e djathte kur takohemi me miq e shoke , por greket , mjaftihen vec me nje pershendetje , pa shtregim duarsh , dhe sa here qe u jipja doren e djathte per ti pershendetur ata ,me jpinin doren e majte dhe kjo ishte si nje fuerje per mua , derisa nuk durova dhe ia thashe nje greku kete gje .

  zakoni jone eshte te japim doren e djathte dhe e shohim si nje pershendetje paqesore , pasi dikur kjo ishte si nje shenje respekti dhe bese per ne , pasi nese dikush te jipte doren e majte , atere mund te te gjuante me thike apo arme me doren e djathte .
  dhe gjithashtu dora e majte eshte per te kryer te tjera gjera dhe eshte fyerje per ne ; i thashe .

  me degjoi dhe me kuptoi duke me dhene te drejte rreth kesaj ;  nje tjeter .


  E bukura dhe bisha

  Ne rrugetimet dhe punet e tyre, ne token e bijve te njerezve [ engjejt] e TE MADHIT ZOT
  Te maskuar si [njerez ] te thjesht , u [lodhen] dhe te etur filluan te pyesin dhe rastesisht hasen me nje njeri qe vecse njeri nuk mund ti thoshje , pasi e keqja ishte trashur mbi te dhe mbi quhej[ bisha ] sepse ishte mizor i rendomte , pijanec dhe hajdut .
  ---Cila rruge te shpie per nga pusi i fshatit o mik ? ; e pyeten [engjejt].
  Bisha i nisur nga qellime djallezore u orvat ti grabiste dhe ti dhunonte duke i pare te rinj dhe te panjohur per fshatin , por [ engjejt ] u larguan para se ai te ralizonte qellimet e tij.
  Duke ecur , ata gjeten nje vajze e cila , bukuria ishte nje stoli e kendshme ne trupin e saj ,
  Zeri i saj ishte i qarte dhe i embel si ujerat me te pastra kur pasqyrohet drita e diellit ne to ,
  Pjekuria , maturia dhe zgjuarsia ishin bere motra te bukurise ne jeten e saj dhe ajo ishte e hijshme dhe e kendshme per tu soditur .
  Duke i pare te etur dhe te lodhur ajo nuk ngurroi tu jipte uje edhe pse tashme ishte larguar nga pusi i fshatit dhe do ti duhej te vinte perseri te mbushte shtamben.
  Duke i pershendetur dhe duke u dhene uje ajo i ftoi te ishin mysafiret e saj ne shtepine e atit te te saj.
  Gjate asaj mbremje [ engjejt ] shijuan mikpritjen e njerezve te mire dhe te sabah u larguan duke e bekuar kete familje dhe gjithcka u perkiste atyre .
  Pasi erdhi koha , ata [engjejt ] shkuan te ATI i tyre dhe midis [raportimeve ] te tjera u treguan edhe per [ bishen] , por edhe per [ te bukuren] dhe familjen e saj.
  Dhe duke pritur vendimet e ATIT te tyre ata ishin gati te zbatonin urdherat e TIJ , qe midis tyre do ishte ndeshkimi i [bishes ] dhe bekimi dhe lulezimi i vashes se bukur dhe zemer mire .
  Por Ati i tyre eshte At i dhembshur dhe meshire plote i nisi me nje mision te ri mbi toke ku midis te tjerash , perfshihej edhe lidhja e [bishes me [ te bukuren] .
  Dhe , levduar Zoti MESHIRE PLOTE DHE I PLOTFUQISHEM , ndodhi qe pas ca kohesh ndodhi qe ne zemren e [ bishes] ndodhi nje mrekulli e cila quhet dashuri dhe kjo e beri qe e gjithe e keqja te shkrihej si qiri nen flaken e dashurise dhe nga [bishe] ai u shnderua ne nje njeri zemer bute dhe vertet te mire sipas deshires se Zotit .
  Mrekullia qe ndodhi ne zemjren e tij beri qe ai [ bisha] te dashurohej dhe martohej me vashen e bukur dhe keshtu , midis fshatit dhe vashes se bukur , shpetoi edhe [bisha ] njeriu ne fjale , nga e keqja e se keqes se erresires se pavlere dhe te rendomte .
  Shpirti i tij u sherua dhe u shpetua pergjithmone .

 8. #228
  i/e regjistruar Maska e urtesia
  Antarsuar
  22-08-2006
  Vendndodhja
  Ne Dardani -Iliride
  Postime
  430
  Citim Postuar m par nga Colomba Lexo Postimin
  Interesante tema!Vec nji sugjerim te vogel , nuk me pelqen ti quajme pleq,do te ishte me mire te moshuar. Meqenese une i dua shume te moshuarit, dhe kaloj nje pjese te konsiderueshme kohe me ta ,i jap te drejte fisnikut ,qe historite e tyre jane me interesante dhe me domethense se skenaret e hollivudit.Duke ndenjur me te moshuarit dhe duke ju kushtuar vemendje tregimeve te tyre mund te mesojme shume ,dhe pse jo te argetohemi.
  Ja nje hist?
  Sa per ilustrim, te ju pergjigjem me nje mejsele. Pr do ta shkruaj me nje dialekt pak me ndryshe.

  Kollaj e kije taj cole ombla t'shkraujsh xhit tduesh, ama zamet e kije ta gjoditish.

  A e din taj se ku oshte ferki-dallimi midis qak ( plak) ene i mocem-moshuar?

  e shtaj ngjo ene kundo ktau xhit shkrauj une.
  Kishte kon ni bab ene i thot gjalit vogel te shkoje n'pazar txhove ta shese muzatin.
  Gjali e more udhen ene xhith diten ndojt n'pazar, ama ske kismet ta shese hajvonin ci ekishte me viti. e zu teri, ene aj gwrkaue konak. shiqir njo u bo kismet ene i boni konak.
  Neser karallajk sabah ngrajhet ene del n'pazar, po shiqir e shet muzatin ene najset per te shpaja e vet.
  Kur hijni mbrenda, baba e pajti: Ku mbete prom taj?
  Ah be babe, ske kismet ta sosi punen gj, ene mzu nata, ashtau mbeta n'sheher. bereqaterswn ni qak mboni konak, mue mshtajf ndod , muzatin e shtajf ndaher, ene ataj e kaperceva naten.
  Baba e pajti: A ishte qak, a i mocmaum?
  Ahhh, shtaj zdi xhit tthom. Aj 80 e sa vjet i kishte, fjoket e bardha, njekren e bardhe, ma taqe nuk dij xhit tthom- tha gjali.
  Baba e pajti, po xhith naten, xhit boet muhabet, xhit ttha aj i zoti shpajes.
  gjali: Po mpajti, a kni hajvon, a e kini mbledh bilmetin, po traull xhit kijna, xhit mbajllim e xhit fshjna....
  po qeter- i hini nder llafe baba.
  vallahe cajo ke kit.
  Ehhh more biri babes, aj i zoti konakit paska kone vec njer i mocmaum ci e paska harxhit kot imrin e vet, se qak ama bash hic. Njeri qak mund tese ene kur i ka 30 vjet. se ti thot 3 llafe ci tbojn lazem se imbri insonit. ...

  ps.
  Njeriu plak mund te jete edhe ne moshe 30 vjet. Intelektual, i arsimuar dhe vertet ne gjendje tendaj pleqni ose te pleqnon e kuvendon lloj lloj rasti.
  Kurse kategoria e atyre qe jetojne per te ngrene, jane vetem te moshuar qe kane mbush vitet, ama pleq fare hiq.

  ( nuk e kisha per kritike, por vetem t'i bashkangjitem temes dhe te pergjigjem me mejsele) hhehehe
  urtsia

 9. #229
  i/e regjistruar Maska e urtesia
  Antarsuar
  22-08-2006
  Vendndodhja
  Ne Dardani -Iliride
  Postime
  430
  Citim Postuar m par nga BROZALINI Lexo Postimin
  Fisniku-student, me te thane te drejten, te paren rubrike qe hapi eshte ajo e folklorit e tematiken me barceleta, hajgare a anekdota qe hidhni ju ne ketu. Njana anekdote ma e lezetshme se tjetra. A thua i keni mbledhur ne ndonje vellim? Keq ne i lesh te shperndara. Ma shume me ban me qesh dialekti si i shkruan. Populli asht xhevahir me te papritura. Te lumte!
  keto fal me shendet, jane veprimtaria e te ndjerit Anton Ceta.
  permbledhje ne 2 vellime, te titulluara:
  PROZE POPULLORE NGA DRENICA

  por i lumte Fisnikut qe na i solli dhe na soditi me krijimtarine e fillozofise popullore.
  urtsia

 10. #230
  i/e regjistruar Maska e Hajrush
  Antarsuar
  17-09-2007
  Vendndodhja
  Ferizaj
  Postime
  85
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Mesele nga Pleqt tan

  Lexues t nderuar,meselet,anekdotat,humoreskat shetisin goj pas goje, brez pas brezi qe nga kohet e lashta.Natyrisht se ato nga vendi ne vend mund te pesojne edhe ndryshime te vogla. Por,ka tregime edhe anekdota t ndryshme q krijojn vet autort ne mesin ton.Ja, ktu posht do e lexoni nj tregim humoristik t cilin vet e kam sajuar e q ju kurr nuk e keni degjuar e as lexuar ndo kund.
  ***
  TAHRET ME RAKI

  -Daja Xhaf, kam nie se te ti ka ba vaki kjo mesele. Po kam qef me nie pi gojs tane, qysh u kan kjo mesele.
  -E, bash shejtan je,- ma priti.
  -E din se n kohne krajlit jam kan kmet i katunit. Pr shkado sen, xhanart vijshin te un. Kmeti u duft me pas grazhdin e fort. U duft m’i shti mrena, me ju dhan me hangr e me pi shka kan dasht.Bile edhe raki u duft me majt n’shpi edhe pse e kam pas tullusum .
  Rakin e majsha n’qenef. Aty u kan ni dollap i vogl pr me majt ni en me uj pr tahret. Edhe shishen me raki e lajsha qaty.
  Ni dit m’erdhi ni mik pi Vjehrrice me bujt nja dy-tri net. I bana muhabet qysh a ma mir.
  Dikur, mas gjyss nats u banm gati me ra me fjet. Miku shkoi me krye nevojen. Nejse, masi e kryen nevojn, e merr ibrigun me marr tahret. Po, ibrigu nuk kish pas pike uji. Aty, skej ibrigut e sheh shishn plot me raki e menon qi asht uj.Ia hjek mutusn e nis me u ba paqt. E mush grushtin raki e ti mshon prapanics ama edhe haleteve, po due me than, pi habimllekut t'ia fut ni gtusht raki kalemit . ’’ Ouu, ouuu”,- e njeva ni piskam,thash mos u rrxue pi qenefit e ka ra posht. Shpejt dola n divanhane. Pe shoh, tirqit i kan ra n fun t kamve e po bertet: ” O, u kalla, u kalla bre!, o flaka po m’ del!
  -Kadale burr, shka u ba?
  -Nuk di sen,u prvlova me krejt haletet. Shkova, marova! Oh, diqa bre!
  Shpejt hina n qenef. I vjen era raki,shisha e derdht. E t’ja plasa gazit sa qi me doln edhe lott.
  -O hajvan,-i thash,- kurrgja nuk paske , ke marr tahret me raki.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hajrush : 11-05-2022 m 19:46

Faqja 12 prej 12 FillimFillim ... 2101112

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •