Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 111
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Adaes Lexo Postimin
  Kreksi perfundoje, se na le ne ankth ...
  ...po ajo An lori e shkreta ka prit gati 30 vite per ta gjetur mamin..;e ju s'po pritni sa ti bej detyrat ?...lol !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 2. #22
  I larguar Maska e Enkeleu
  Antarsuar
  07-12-2005
  Vendndodhja
  Prane detit i pa lare, prane drites i pa pare, prane sofres i pa ngrene, prane dijes i pa nxene...
  Postime
  4,298
  Faleminderit
  100
  45 falenderime n 42 postime

  Thumbs up

  Kreksi t prshndes miqsisht .

  Edhe une me shum kurreshtje e kam prcjell kt histori q nga dita e par dhe po pres me padurim epilogun ....Shpresoj q ti besh detyrat m shpejt
  I lumtur sht ai q nuk shpreson n asgj, sepse nuk zhgnjehet asnjher...!

 3. Anetart m posht kan falenderuar Enkeleu pr postimin:

  Kreksi (06-02-2018)

 4. #23
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Historia fillon ne Bellaao...faqe 1 -8

  Ngjarja fillon n "Bellaao"...
  Partager
  jeudi 26 novembre 2009, 19:45 | Modifier l'article | Supprimer
  Tek Ilo, n Restorantine tij "Bellaao" n nj lagje shish te Parisit, perpos klienteve te huaj nga e tere bota, ne kete lokal te ngrohet me mikpritje nga ulqinaku, vinin aty shpeshe here edhe mysafir e vizitor te perkoheshem qe vinin kalimthi nga trojet shqiptare per te vizituar qyetin e famshem, Parisin.

  N vitin 2006, hyn n lokaline Ilos edhe kryetari i bashkesis s Vushtrris, i shoqeruar nga nj vendas i tij qe jetonte prej dekadash n Paris dhe ky vendos, pas nje vizite Parisit, te ndaleshin per te drekuar n restorantin "Bellaao" me specialitete italiane ne pizeria...por edhe kuzhine franceze.

  Ilo njohtohet me mysafirin nga Vushtrria, qe hera e par ishte qe ndegjonte per kete qyteze. Klientet hecin dhe pas dy dite n lokalin e tij hyjn dy vajza te reja, afer te tridhjetave.
  Pasi qe porositin dy pizza, An Lores i shkojne syt tek shqiponja dykrenare qe Ilo e mbante siper banakut. An Lori e shikon me habi dhe ngurron drejte Ilos e thot " Shqiptar jeni" ?
  - Po, i pergjigjet Ilo, po ju nga jeni ?
  - Edhe une jam shqiptare- ia kthen An Lori e gzuar !
  - Nuk keni aksent fare, ju duhet te jeni franceze....
  -Jo, un kam lindur n Vushtrri, kam gjetur ne internet se ky vend sht i shqiptareve, sht vendlindja ime por asnjehere se kam shkelur me kmb...
  - Po pse ? - e pyet Ilo...
  - sht histori e gjat e teper e komplikuar...ia bn An Lori.
  Pastaj i kthehet e i trgon Ilos se si ajo ishte e adoptuar tek nj familje franceze, 5 dit pas lindjes se saj dhe se si ishte rritur tek keta prinder t dyt qe i konsideronte si babai dhe mami te vertete deri paar disa vitesh kur fillon lufta e fundit n Kosov.

  Sipas ligjit francez por edhe botror, emri i vendlindjes nuk humbset kurresesi, edhe pse prinderit e saj adoptiv e kishin emruar ne emrin e tyre dhe kishte nenshteyesi franceze kjo vajz, prap se prap emri i vendit te lindjes mbetej; Vushtrri !

  -Po mu para dy titve pata ketu Bashkiakun e Vushtrris, kjo po m habit dhe pas dy dite vini ju dhe m thuani se jeni shqiptare dhe se keni lindur n Vushtrri, perpara as qe kam ndegjuar per kete vend, kjo me duket si e pabesueshme, dhe ne tjetren an me thuani s asnjhere s'keni qene n n Kosove per te kerkuar origjinen tuaj... ! Ju po m befasoni...A keni kerkuar ndonjhere origjnen tuaj, per ti kerkuar prinderit tuaj te vertet ? - e pyet Ilo.
  - Jo, perpos n internet kam shtypur "vushtrri" dhe m ka dalur se ky vend gjindet n Kosov, diku n Ballkan...me tej ende s'kam kerkuar por e kam ndermend te beje kerkime, kend e kam pasur baba, kend mami..;ta njohe se paku origjinen time se nga jam e ardhur ketu n Franc dhe si kam ardhur...
  - Po prindet e tu adoptiv, te kane thene gj, apo te kane fshehur origjinen tuaj ?
  - N fillim po, por dale ngadal me kane thene se une rrjedhi nga nj familje shqiptare, per shkaqe "iks" te panjohura posa kam lindur, mami m ka hedhur diku buz nj lumi, afer plehrave, keshtu m ka thene babai im qe me ka rritur...
  -Une se besoj se te kane gjetur n plehra, ia kthene Ilo, sa vajz e bukur qe jeni, pastaj se bsoj qe femra shqiptare e ka bere kete gj, ne nuk e kemi tradit nj akt te till...aq te lig, duhet te kene qene rrethana tjera, prandaj duhet te kerkoni te verteten...
  - Po si ta gjj te verteten un kur s'njoh njeri ketu n Paris, Kosova s'ka as ambasad as nuk eshte ende e pamvarun, ku t'ia nisi ?
  - Un mundem te ju ndihmoj, te thash; para dy ditesh ishte klient ketu ne kete vend ku je ulur edhe ti Bashkiaki i Vushtrris, ku don ti te kerkosh fatbaredhsi m t lumtur se kjo dit ?
  -Keni te drejt, thot An Lori, duhet ta shfrytzoj kt kuancidenc, sikur se m thrret vendlindja ime, ka ardhur koha, tani i kam mbushur 27 vite, jam edhe mjaf e pjekur. M duhet te bej dika, vite te tera i kam kaluar n dyshime e vujtje te thella n zemer mos te flas per vujtje mendore e psiqike e netet pa gjum qe i kam kaluar deri me sot, m nuk mundem t rri duar kryq para kesaj drame qe m ka ndodhur mua, dua ta perballoj te verteten sido te jete ajo, por edhe me ankth...A thua, a mund ti gjeje prinderit e mi te vertete ?
  - Kush jane ata ? Ndoshta do e gjej vetem mamin, dihet qe sipas rrethanave qe me kan gjetur, ndoshta jam nj "kopilic" fmij i pa deshiruar ?
  E deshpruar e gati n, An Lori gjeti tek Ilos gurin filozofal, ndoshta shpresen e humbur apo mbeshtetjen e predestinuar !
  - Ku ta gjj une kete bashkiakun, i thot An Lori, dhe po e gjeta, sa mund te me ndihmoje e si do te m ndihmoje ai kur kane kaluar gati 30 vite, e mbaj mend se ne luften e fundit gjithqka shte djegur, ndoshta edhe dokumentet e vendit te amzs ku kam lindur une, vetem ndoshta me ADN, kushtojn shtrenjte analizat, pastaj, pa as nje dokument, ku t'ia filloj une e mjera ?
  - Prit pak, i thot Ilo, do e marr n telefon une ate bashkevendasin tnd qe jeton ketu n Paris i cili e shoqeronte bashkiakun e Vushtrris, besoj se permes tij do arrini tek ai dhe do hapni dosjet, nese egzistojn ende...

  faq.2

  Pas pak Ilo mori lidhjen telefonike me Arianin, emigrantin nag Vushtrrija i cili jetonte e punote prej vitesh ne Paris mirepo ishte koha e pushimeve, Gushti po afrohej dhe si zogjet shtegtar edhe emigrantet ktheheshin ne folen e tyre per te kaluar se paku nje muaj ne gjirin e familjes.

  An Lori nuk e kuptonte as nj fjal se 'bisedonin mes tyre Ilo e Ariani, me padurim priste se do ti thoshte Ilo nga kjo bised, kur Ilo mori lapsin dhe nj cop leter, i beri shenje An Lorit qe te shenoje numrin e telefonit te saj, qe te lidhin kontaktete me te panjohurin...
  Ne syt e An Lorit formoheshin shkendija te imta drite nga pasioni qe percillte biseden e dy bashkeatdhetarve te saj ne gjuhen shqipe qe per te ishte hera e par qe ndegjonte se si flitej dhe qfar ngjante gjuha shqipe.
  Pr An Lorin ishte nj zbulim qe shtonte kurreshtje qe ne fjalet e para dhe lekundej si me krenari gezohej nga e papritura. I hyri ne gjoks nj guxim i fuqishem, ajo mendonte tani edhe me large diku ne te kalueren e saj, ku ndoshta ne femirin edeh ajo do ta kishte folur kete gjuhe te posadegjuar qe i dukej e pa krahasueshme me as nje gjuhe tjeter n bot...

  "Po, po, te thash se kjo vajza sht ketu para meje" i fliste Ilo ne telefon Arianit..."kjo ka ndermend t bj hulumtime per te gjetur origjinen e saj, thot se sht shqiptare dh se sipas te atit te saj adoptiv, si foshnje e kan gjetur buz nj lumi, afr nj tube berllogu..."
  Ariani ne anen tjeter i thot Ilos;.."Ilo, kjo sht pun delikate, ku ti dihet a st shqiptare apo jo, se atje te ne ka patur pak serb, ose ku ti dihet asaj femre, s'ka qene e rehatshme, kjo po shifet nese e ka lene ashtu buz lumit te shkreten, ne plehra, ...s'ka gj m zi..e kupton ti " i thoshte Ariani. Megjithese ne ate koh s'ka pasur berlloge fare me sa e mbaj mend une po tani na ka gjetur belaja me modernizmin se...veq qen e berllog ka tani aty ne Vushtrri..ani kur te shef kjo frncezja kete sken, ka me u tmerrue edhe ma zi..."- ia bente Ariani ne telefon ku Ilo i kishte ngritur zerin me qellim qe te degjonte edhe An Lori...

  "Degjo Arian, tani kjo vajza mezi rri n kembe ketu paar meje, i thash se do i ndihmoni per te gjetur se ksuh eshet dhe nga vjene, se paku ka lind ne bashkesin tenede, une jam prej Ulqini, po te ishte nga Ulqini kjo, menjehere do e dergoja ne Ulqin ne bashkesi per te hulumtuar se mos gjene ne ato dosje qe kan mbetur ndonje shenj...pra me thuaj a mund ta orjentosh deri ne vushtrri tek bashkiaku, kjo se din fare shqipen, se paku ti ndihmoje dikushi atje"

  "O po e kuptoj un problemin e saj mir po ku me dit se fare problemi do lind atje te ne, mua me njohin njerzit atje e po shkova me nj vajz te pa nn e pa baba fare, as emer e as mbiemer si dihen, ku me ia nis, dhe se besoj qe sht shqiptare, ku i dihet, ndoshat ajo e shkreta mendon se sht me origjin shqiptare, ndoshta e ama mund te jet shqiptare e babai dika tjeter, ndoshta babai shqiptar e ma serbe" ?
  - Prit Arian pak, te pyes kete vajzen, a mos ka ndonje dokument tjeter perpos emrit Vushtrri ?
  An Lori i beri me dije Ilos se koheve te fundit babai i saj adoptiv eshet i pajtimit edhe ai qe te mirrej me kete kerkim, si i kishte thene disa here asaj "un te kam marru nga ai vend, une do te kthej prap aty ku te kam gjetur" por An Lori e deshpruar ende nuk e ksihte marrur kete guxim persiper kriheve te saj, vehten e ndiente si nj lis pa rrnj fare, pa origjin pa identitet...pa te afermit e saj pa askendin ne kete bot...
  Disa here Rolandi, i ati i saj adoptiv i kishte thene An Lorit, keto vitet e fundit, pas lufts s Kosovs, se a thua a ka mbijetuar luften apo jo e ema e An Lorit, a eshte gjall apo e vdekur, a thua mos ka marrur diku arratin per ndonj vend te larget te botes si refugjate...?
  Nuk e lenin te qet Rolandin keto skenat e luftes qe qfaqeshin ne rrjetet televizive te botes ku nj popull i tere kishte braktisur shtepit e tyre, disa te djegura, shum te vrar e te lenduar, para syve i dilte e ema e An Lorit; krahet e hapur duke vrapuar, si ne mjegull, ne kerkim te liris apo te vajzes se saj te humbur ?
  Nj dit, kah mesi i Prillit, nj muaj pas fillimit te egzodit kosovar, Rolandi i kishte thene An Lorit, "nuk mundem m te duroj kete situat, nuk mund ta shofi m kete televizion...nuk dua as ti ndegjoj me lajmet,a s te lexoj gazetat" ...
  "Pse, babi ?"- iu kishte pergjigjur An Lori... 'ke ti me keta shqiptaret e Kosoves ?
  "Un asgj, bija ime, mirepo ti po..."

  Faqe.3

  Kur i kishin thn An Lorit n prefekturen e saj se pr te udhtuar n Kosov, ajo s'kishte nevoj fare pr viza e as per paseport, ajo ishte mbetur e habitur...as 1000 kilometra se ndanin Kosoven nga Franca, Ariani i kishte thn, pasi qe ksihin rn ne kontakt permes Ilos n "Bellaao" se atje n Vushtrri, ke edhe gjendarmerin franceze, njesoj si te ishe n Franc, pra mos u brengos se m nuk ka luft atje...Kosova sht e lir !

  N fillim Rolandi, i ati i An Lorit, nuk ishte ne pajtim q Luani, kameramani i ri, nj djalosh nga Prishtina, t hyje n jeten e tij private por m ne fund pranon edhe kt propozim "e bj kete per An Lorin" i thoshte kameramanit. Pleqria e bnte te veten, dikur para 27 vitesh, rrugen Paris- Vushtrri e kishte shkelur m nj Peugeot(pezho) t bardh por tani si plakush kishte prer dy bileta pran agjencionit n sheshin Opera, dy bileta vetem shkuese n drejtim te Aeoroportit te Prishtins. Vete me vete mendonte se ngjarja mund te perfundoje aty edhe ku ka filluar, para gati tri dekadave.
  An Lori dy dit para se te niseshin n fluturim pr n Prishtin ajo kishte kontaktuar pran "Institutit Nehandertal Genealogique Live", nj profesor te njohur ne kete lami, specialist n ADN i cili e kishte udhzuar se si dhe se far duhej ndermarrur pr te patur sukses kerkimi i prindrve prmes ADN-it.
  Profesori i ksihte thn An Lorit se e pa muajtun sht t gjendet nj prind sot permes ADN-it, vetem neqoftse njeri prej prindeve pranon te beje kt test dhe ate pa qene fare i detyruar. Mandej ai i kishte th asaj se ligjistraturen e atij vendit nuk e njeh fare dhe se nuk garantonte se do kete sukses kjo lloj eksedite ne kerkim te paternitetit apo maternitetit.
  Mirpo An Lori e vendosur q ishte, kishte bler disa pako hermetike "modyla testi per ADN", qe nisej nga m t thjeshtat ku veprohej vetem permes jargve te gojes e gjere te ato m te sofistikuara pr mbledhjen e qimeve te flokeve.
  "Tani u bre n rolin e nj detektive" i thoshte me tallje Ariani kur An Lori nxori nga anta disa doza testi te ADN-it..."njerzit do frigohen o An Lori, do thojn se mos ke ardhur te kerkosh n Vushtrri ndonj njeri te kerkuar nga interpoli, ata te shkretit se dijn hallin tnd..." keshtu pra Ariani u lshua shpejt n biseda m vajzn e re qe e konsideronte si nj moter.

  Dita e nisjes ishte caktuar, e Shtunde, do leshoheshin n Aeroportin e Prishtins vetm Rolandi dhe An Lori me Luanin kurse Ariani nisej me vetur per te arritur dy dite m von n Vushtrri. Mirpo, t gjitha nevojat e para si hotelin dhe taksin Ariani ua kishte rezervuar permes telefonit tek kryebashkiaki i Vushtrris te cilin e kishte edhe mik. Ne fillai kryebashkiaku i kishte thn Arianit se kjo kerkes do i nxjerrte telashe, jo atij personalisht por qytetrve te kesaj qyteze te vogl q asnjhere as sndrr nuk e kishin par se nj dit, pas tri dekadave gati, nj vajz e lindur n kt qytez dhe e zhdukur mnjhere posa i kishte qelur syt do kthehej perseri ne vendlindje te saj n kerkim t prindve, dhe ate pa ditur as emr as mbiemer, kjo situat e shqetsonte bashkiakun, e si tere qytezen e tij ta pershkonte kjo rrmuj ?


  Vajza nga lumi...

  Nga dritarja e avinit An Lori kerkonte m sy Kosovn, e mendonte si nj vend t vogl nga lart, deshironte qe fluturimi te perfundoje sa m par. Ajo e mbylli nj libr qe ishte duke lexuar mbi historikun e Vushtrris n gjuhen angleze, dhe kur doli ne pistene zbarkimit fuqishm mori frym.
  - Po marr perseri ajr te Kosoves, duket se me ka munguar...leshoi An Lori duke e shiquar ne sy reagimin e Rolandit.


  "Vushtrri, ose Vicianum (Zona e viave) si u quajt m par me emrin e lasht ilire t saj, sht nj vendbanim i lasht popullsis, e cila daton para Perandoris Romake. N fund t shekullit t par pes, Viciana u pushtua nga Perandoria Romake. Gjat pushtimit romak, Viciana zhvilluar nj ekonomi t konsiderueshme dhe nj kultur t lulzuar. Pas rnies s Perandoris Romake, Viciana u transferua n sundimin bizantin. Pas Schism e Madhe e Kishs n 1054, shumica e popullsis s Vushtrris mbetur katolike.
  N shekullin XIV Perandoria Osmane filloi t zgjerohet n Ballkan. Prania osmane n Vushtrri u regjistrua t par n 1439. Krijimin e administrats osmane n Vushtrri pr t prezantuar islamin komuns dhe ndrtimin e xhamive, bujtina, shkollat fetare dhe hamams (banjot publike) ndjekur. Midis shekullit 15-18, Vushtrri ishte nj nga vendbanimet m t mdha n Ballkan dhe ishte qendra e nj Sanxhaku shum t rndsishme (njsi administrative) t Perandoris Osmane.
  Gjat Lufts s Par Botrore Vushtrria u pushtua nga Austro-Hungaria. Gjat Lufts s Dyt Botrore Vushtrri u inkorporuar n t zons gjermane t pushtimit. N nntor t vitit 1944, administrata komuniste jugosllave sht themeluar.
  N mars 1989, autoritetet e shtetit serb shfuqizuar Kushtetuta e vitit 1974. Kjo oi n nj kryengritje t armatosur nga popullsia e Kosovs, organizuar nga Ushtria lirimtare e Kosovs (UK), e cila oi n intervenimin nga forcat e NATO-s (mars-qershor 1999). Gjat konfliktit, m shum se 500 civil shqiptar u vran n Vushtrri dhe zonn prreth dhe nj tjetr 100 t humbur. Forcat e NATO-s hyn n Vushtrri m 16 qershor 1999."

  Dhe posa doli perjashta mbi pisten e zbarkimit fuqishm ajo mori frym.
  - Po marr perseri ajr te Kosoves, duket se me ka munguar...leshoi An Lori duke e shiquar ne sy reagimin e Rolandit.
  Dielli shkelqente kte pasdite te muajit Gushte, bnte vap e madhe.

  Posa dolen nga nga Aeroporti, An Lori e Rolandi moren nj taksi qe i drejtonte pr n Vushtrri, afer 40 kilometra qe shtrihej n fushen e madhe te Kosovs ne drejtim te veriut, jo larg Mitrovics.
  Taksi ndaloi para "Hotel Kalaja" qe ua kishte rezervuar Ariani ku zbriten te dy udhtart, moren valigjet e tyre te vogla dhe u drejtuan drejt hyrjes s godines.
  Ishin t lodhur nga udhtimi dhe vendosen qe t pushonin.
  Dikur n mbremje dolen pr te vizituar qytezen e vogl. Nj rrug kmbsore e ndante qytetin n dysh, n drejtim te perendimit Rolandit i shkuan syt tek ura e vjeter e kohes romake me plot harqe, kete menjehere e njohu.
  - Nuk paska ndryshuar fare, tha Rolandi, lokalet dhe butikat qenkan ne vendet e tyre, as nj shenj lufte, vetem se vetura ka m shum se dikur...prit pak, i thoshte An Lorit, nese do ia arrij ta gjej Komunen...me duket se aty ku eshte ai flamur aty, tani i kombeve te bashkuara. Njerzit m duken m te veshur se dikur, ka shum t rinj.

  An Lori nuk fliste fare, mendja i shkonte tek "lumi"...
  Njerzit qe shetisnin trotuarve shpesh here kthenin koken ne drejtim te dy te panjohurve qe shetisnin se bashku krah pr krah, nj vajz e re m nje plakush, ku pas pak ran ne sy dhe njerzit filluan te shtojne kurreshtjen e tyre; "kush jan keta dy, nj plak me nj vajz t re qe shetisn keshtu krah pr krah ne mes te qytetit ?

  Jo larg qenderes, nja dy kilometra m tej, Rolandit iu kujtua se andej duhej te ishte lumi i qytetit, vendi ku i kishin thn se atje e kane gjetur An Lorin si foshnje, mbshtjellur n nj batanije e vetmuar buz lumit.
  __________________
  faqe. 5

  Derisa hecnin keshtu se bashku Rolandi e An Lori iu afruan bregut t lumit. Papritmas zhurma e nj vetures i shqetsoi dhe kthyen koken e pan se ishte nje automjet ushtarak me ngjyr te verdh, siper se ciles valonte flamuri francez dhe me gerrma te medhaja shkruante "gjendarmeria nacionale" sa qe u habit Rolandi nga gzimi...
  - Qenkan tanet keta, me qon mallin si te isha n Franc tani...
  - Po, Ariani m ka thene se ketu n Vushtrri sht sektori francez, nderhyri An Lori dhe ua ktheu m nj "bonzhur" ushtarakve duke i pershendetur me dor..."Jan tanet qe komandojn ketu...
  - Pse, e ndieni vehten ende franceze edhe ketu ? ia preu Rolandi..;
  - Babi, edhepse jam ne kerkim te identitit tim, pasi m vdiq mami, ti e dine se ajo do mbetet per gjithemon mamai imi mirepo e ndjej te nevojsheme qe te njoh edhe mamin tim biologjik, nese kjo eshte gjall, nese jo, prape uen do kthehem n Franc dhe do mbetem gjithemon franceze.
  Pas pak perseri vetura ushtarake u kthye kah te panjohurve dhe u ndal para tyre.
  Nj ushtar i pershendeti me dor.
  - "Bonzhur" m duket se ndegjuam qe flisnit frengjisht...dhe na pershendetet.

  Makina u largua me zhurmen drejt nje rruge te ngushte qe shpiente per ne qytet ndersa Rolandi e An Lori, pasi u maten nje cope here vijuan te hecin drejte bregut te lumit ku pasi e lane rrugen e shtruar me asfalt moren nj rrugic te vogl n mes manave kaave dhe shelgjeve arrijten tek bregu i lumit t qet ku mezi vrehej se ne cilen an shkonte uji.
  Duke hecur bregut lumit An Lori imagjinonte perseri at skenen e tmerrshme. Papritmas tre kater qen iu turren duke lehur dhe mesyn drejt tyre.
  Rolandi me te shpejt terhoqi pas shpines se tij An Lorin duke tentuar ta mbroje.
  An Lori gerrmuset dhe kap dy gur, i gjuan qent ku ata menjehere ikin.

  Nuk vonoi shum dhe perseri makina ushtarake e gjendarmeris franceze u duk buz lumit, duke par nj sken te till ku keta dy persona rrezikoheshin nga turma e qenve te qartun, dy gjendarm dolen me te shpejt nga vetura dhe iu afruan qe t'iu dalin ne ndihm.

  Nj ushtar i pershendeti me dor.
  - "Bonzhur" m duket se ndegjuam qe flisnit frengjisht...dhe na pershendetet m par.
  - Edhe ne jemi nga Franca, nderhyri Rolandi, kemi mberri sot pas dite ketu, dolem pakez te shetisim, te marrim ajr te paster...mbrenda ne qytet bene shum vap e madhe.
  - Ajr t pastert ketu, buz ketij lumit ?
  - Po, ia ktheu An Lori, po benim nj gjiro, kemi shprehi keshtu te hecim me babin edhe kur jemi n Franc, ne mberemje dalim e shetisim ne park.
  - Mirpo ketu buz ktij lumi s'ka njeri, vetem ju dy te huaj, mandej edhe sht vend jo aq i lakmueshem, ka vetem mbeturina dhe klysh e qen perplot t ln pas dore !
  Tjetri gjendarm ia priti; -mos ndoshta keni ardhur ketu te adaptoni qn per ti marru me vete ne Franc, kujdes nag dogana, duhet te jen te vakcinuar me pare, mund te kafshoheni nga ndonje qen i artun, nuk jane fare te vakcinum keta, i tha komandanti. Njerzit nga e tere rrethina vijne deh i leshojn ketu klysht e vgjl..;ju e dini qe te ne n Franc mund te kushtoje shtrenjt nj klysh i kesaj races..
  - Nuk do rrijmi gjat, nderhyri An Lori, do kthehemi ne hotelin ton.
  - Keni ardhur ne vizit ndoshta tek ndonj i yni apo ne mision ketu ?
  - Jo, sht nj qeshtje tjeter, tha Rolandi, nesr do paraqitemi tek kryebashkiaku mirepo perkthyesi yn do vije pas dy ditesh, kemi nevoj ndoshta per ndihm...
  - Ne jemi ketu ne sherbimin tuaj, per fardo rasti drejtohuni ne komun tek administrata jon, te gjithe flasin frengjisht po edhe shqip. Ne nuk mund t'ju lemi juve ketu, duhet te na percillni, do ju lemi ne qender, vend kemi ne vetur.

  An Lorit filluan ti shkojn lotet, e shkrehur n vaj Rolandi ia ferkonte shpinen, me fjalet; "mos qaj bija ime"mos qaj tani"
  - Po m doli tani para syve mami, ta dhash fjalen se do ia kersas nj shpull mu n ftyr, si ka mundur ? Si ka mundur t m braktise n kt vend n plehra ?
  Si ka mundsi ? Kush jam un, 'kam br te keqe qe te kem meriituar nj sjellje te till ndaj asaj q m ka lindur ? E pa mujtur, me ka braktisur si nj klyshe edhe mua...! po e gjeta do ia fus nj shuplak !
  Duke qar m lot n breg te lumit An Lori shikonte lumin e kthjellt derisa Rolandi ia fshinte lott. Gjendarmet hapen deren e vetures dhe u futen mbrenda ku pas pak me shpejtesi vetura mori drejtimin kah qyteza.
  Here pas here gjendarmet e kthenin koken prapa te habitur pa kuptuar fare hidherimin e vajzes.

  Faqe 6

  Te nesermen, aty kah ora 9 e mengjesit u degjua telefoni i An Lorit, ishte Ariani qe e lajmronte nga porti i Barit, natn do te kalonin Adriatikun me anijen "Liburnia" ne drejtim te Durrsit dhe pritej te arrije ne oret e vona te mbremjes n Vushtrri. An Lori s pari e hapi biseden, i tregoj se si ia kishin kaluar rruges dhe peripecit rreth bregut te lumit..
  Mirepo Ariani insistonte qe te presin ate derisa te vinte, ksihte njohtesi te madhe dhe se pa ndihmen e ndonjerit veshtire se do ia arrinte te bie ne gjurm.
  E keshilloi se pari qe te shkonte me nje prekthyes ne spitalin, ku mendonte ai se aty kishte lindur, ndoshta do te kete sukses qe te gjeje ndonj gjurm nga dokumentete e atehrshme, nese egzistojne diku. An Lori pohonte me koke duke i thene Arianit se ajo ishte e revoltuar edhe m teper se deri me tani nga skena qe kishte par dhe ia bente me dije se nuk kishte arritur ti mbylli syt tere naten, qenet e terbuar dhe ai plehu aty grumbull buz lumit i kishin mbetur para syve.
  Pas disa minutave ne bised telefonike qe kaloi me Arianin, An Lori i beri me dije Rolandit te beheshin gati, si plan te par kishin vendosur te shkonin deri ne komun e pastaj edhe ne spitalin e qytezes. I priste nj dit e ngarkuar.

  Qyteti ishte mbushur perplot njerez, veturat qarkullonin varg njera pastjetres, disa nga dritaret e veturave kishin nxjerrur flamurin dy krenar, sipas zhurmes se kllaksoneve vrejten se ata ishin darsmor qe shumica e veturave mbante tablot e regjistimeve te jashtme nga tere europa, gjermania, zvicra, belgjika por edhe franca...
  Dasma e muajit Gusht i kishte dhene gjalleri qytezes, shifeshin ne do kende njerzit e hareshem dhe pa brenga, si ne nje atmosfer festive ku edhe radio e qytezes pa nderpre emitonte muzik te llojellojshme me kenge te pa ndegjuara per An Lorin. Ritmi i kesaj zhurme e shtynte se gjendej ne ndonj vend te lindjes, me kafenet e restoranet e hapura n do 10 metra, terasat e bareve ishin perplot burra e djem te rinje qe pinin kafe dhe duhan e bisedonin mes tyre, rrall qe vrenin ndonj vajz ne rrug me cigare ose te ulur ne terasa te kafeneve.
  Aty rrethe ores 11 rolandi e An Lori hyn ne deren komunes. U drejtuan para nje sporteli ku nj nepunese i priti e buzqeshur. An Lori kerkoi nga ajo, ne nje anglishte te pastert, nese ishte e mundur te marri takim me krybashkiakun.
  Ajo iu beri shenje te presin nj minut, u largua dhe pas pak u kthye me nj zoteri, i veshur me kostum kravat.
  Biseden e filluan perseri ne anglishte. An Lori nxori nga nje portdokument paseporten franceze.
  - Ah, ju vini nga Franca, mirse keni ardhur ! Nuk flisni shqip fare ?
  - Jo, jemi francez, ky sht babai imi, i thot An Lori, duke i bere shenje kah Rolandi.
  - Miresekeni ardhur zoteri, 'far mund te bej per juve ? - thote nepunesi duke iu drejtuar An Lorit.
  - Kam ardhur te nxjerri nj certifikat te lindjes...
  - Vertetim te lindjes ? i thot nepunesi i habitur. keni lindur ketu ne kete qytete ?
  - Po, iu pergjigj An Lori, duke i treguar me gisht nepunesit mbi paseporte, vendin e lindjes"born" Vushtrri ...
  - Mir, ju duhet te drejtoheni tek libri i amzs n zyren atje ne fund te korridorit, ka perplote njerez por do ua beje te mundeshme ndoshta te pranoheni si te privilegjuar, keni nevoj per ndonj perkthyes ? M falni, ndoshta mos keni origjin serbe ?
  - Nuk e di ende...iu pergjigje An Lori, kete se kam menduar, ka shum serb edhe ketu ?
  - Po ka patur pak, me se shumti ne disa fshatra per rreth por...
  - E kuptoj...i thot An Lori...
  - Une se kuptova mir, nderhyri nepunesi. Ju ende nuk e dini se a jeni shqiptare apo serbe, mos ke ndonjerin prind serb e tjetrin shqipatr apo...
  - Nuk di asgj, pr kete po kerkoj edhe certifikaten e lindjes...me shpres se ka ndonj shenj nga e kaluara ime, jeta ime eshte keshtu e komplikuar...
  - M falni zonjush per keto pytje qe ju shtrova, nuk do ju lodhi me tutje, me siguri qe edhe ne kabinetin tjeter do mbesin te habitur nga keto kerkimet tuaja. Pritni pak, do ju percjelli tek byroja tjeter.

  Te percjellur nga nepunesi An Lori e Rolandi thyen turmen e njerzve qe prisnin para ders. Nepunsi trokiti ne der dhe iu beri me shenje qe te hyjn mbrenda. Pas nj bisede te shkurter me koleget e tij, nepunesi mundohej tua spjegoje arsyejen e ardhjes se ketyre dy vizitorve nga Franca.
  - Ku banoni n Vushtrri ?- pyeti nj grua nenpunse.
  - N Hotel Kalaja...
  - Po, keni nj adres, ne cilin vend keni lindur dhe far mbiemri ?
  - Kam lindur pa mer e mbiemer zonj, ia ktheu An Lori.
  - Si t'ju gjeje atehere ?
  - Duhet kerkuar daten e lindjes ne libra te amzes, ndoshta jam diku e shenuar ?
  - Se besoj...vetem spitali ndoshat i ka ruajtur keto shenime. Tri dekada gati, shum jan.
  - Po prinderit i ke gjall ?
  - Pr ate edhe jam ketu, te gjej mamin tim..
  - Nuk e dini fare si quhet ajo ?
  - Jo, jam e lindur nga prind te panjohur, pastaj me kan adoptuar nga ketu n Franc, m shkurt jam nj vajz e humbur, pa askendin...nisi te buzqesh An Lori per here te par.
  - Keni pritur 28 vite keshtu pa ditur se kush e nga jeni ?
  - Po, keshtu ishte situata...
  - Sa udi ! E si t'ju gjejmi ne atehere pa emer e mbiemer, nuk jemi kompetent ne per kete pun, duhet t'iu drejtoheni ose policis ose spitalit, me ne fund te hapni nj shpallje ne gazeten lokale, ose pran "Radio Vushtrri", nuk di se si t'ju ndihmojmi ndryshe...
  - Po e provoj me kete dat te lindjes ne keto fletoret e medha qe shifni por se besoj...
  Nepunsja u ngrit m ne fund dhe gjeti fletoren e te gjitha lindjeve qe nga viti 1977 e 1978 dhe nisi ti shletoje faqet...
  - Kurrfare rezultati, nuk jeni ne keto fletore, vetem ne spital ka mundesi te gjeni gjurmet eventuale, por veshtir...
  - Mir pra, me gjeni nj perkthyes te frengjishtes, ketu kam marrur me vete dy fjalor...mirpo me mir do ishte me nje perkthyes. An Lori nxori dy fjalor xhepi nga anta dhe ia tregoi nepunses nj fjalor "franais-albanais e tjetrin "franais-serbo-kroate"...
  - Qenkeni e paisur mir, nuk i dihet se ku ju qon ky kerkim, duhet menduar edhe te paprituren, Ballkani eshte perplote me mistere por si kjo asnjehere s'kam ndegjuar deri me sot. Nepunsja mori telefonin dhe kerkoi nje kolege te sajen te ciles menjehere i kerkoj nj perkthyes te frengjishtes per ti shoqeruar dy francezet deri ne spital.

  Faqe 7

  An Lori insistoi qe te takoje edhe kryebashkiakun, kryetarin e komunes, mirepo ata i than se esht i zenun me takime te rendesisheme dhe per momentin nuk ka mundesi por neser do kete mundesi ne oret rrethe ores 10-t, keshtu e lane kete takim tek byroja e informacionit. Pasiqe afrohej mesdita, ishte koha e pauzes dhe drekimit, i sygjeruan qe te prisnin aty perballe komunes perkthyesin i cili do i shoqeronte per ne spitale ne kerkime te metejshme.

  An Lori i dha numrin e celularit neunesit dhe dolen krah per krahu jashte nderteses dhe u drejtuan perball nj restorani aty ku i tha nepunesi.
  - Jam e deshpruar shum, mendoja se do gjeja ndonj gjurm ne ato librat e amzes...tha An Lori.
  - Duhet te kesh pasion, i thoshte Rolandi, vetem sa kemi filluar kerkimet, asgj nuk rregullohet mbrenda dites. Pastaj duhet te presim edhe ndihm nga Ariani posa te vije neser, do e shofim, duhet te na dali dikush ne ndihm.
  - Si e shof une, ia ktheu An Lori, ketu njerzit qenkan te mbyllur, asgj nuk ju del leht nga goja...thuaja se kan frik nga ndonj pushtuas, tani populli eshte i lir, nuk ka me diktatur, nga ksuhe kane frik qe nuk me ndihmojn ?
  - Morali !
  - Morali ? Po a ka m marrzi se sa ta gjuajsh femiun tenede n breg te lumit, ku mbetet ketu morali, krenarija, ka mbetet te ruajsh tjeter ?
  - Morali ndoshta e ka detyruar mamin tnd q te ju leje te lumi, nuk dua te behem gjyq i saj tani...ti e din se edhe te ne ne Franc ndodhin gjera te tilla, fatekeqesishte ne te shumten e rasteve i gjejmi keto foshnje te vdekura ne qese plastike edhe me keqe ne frigorifer...njerzimi eshte mendur !
  - Mua me intereson per momentin rasti im e jo shembujt tjere ne bot se bota eshte e madhe ! E pa besueshme, tha An Lori, po nuk morem asnj pergjigjeje deri neser do e provojmi edhe nga ana tjeter.
  - Nga cila menyr ?
  - Nga ana serbe, ndoshta mami im sht serbe, na thane se ketu ne disa fshatra ka patur para lufte edhe disa familje serbe, nuk i dihet.
  - Ketu 99% jane shqiptar, pra gjasat jane te shumta qe edhe mami jote te jete shqiptare, i tha Rolandi.
  - Sido qe te jete un dua te gjeje mamin tim, ate qe me ka lindur, faredo kombesie te kete ajo...
  Duke hecur ngadale dhe biseduar arrijten para restoranti "Pizeria" dhe nxuan vend ne nje tavolin te terases se madhe te mbrojtur mir nga dielli me plot ombrella te ngjyrave te ndryshme.
  Nuk vonoi, erdhi kamarieri dhe me veshtirsi me ne fund u kuptuan se fare kerkonin. An Lori gjithenje e me shume shtyhej ne mendime, ishte e pikelluar dhe teper e deshpruar. Nuk vonoi shum kamarieri solli dy birra ne tavolin, pizzat, iu beri me shenje se do vijn se shpejti.
  - Kemi br mir qe nuk e morem kameramanin me vete, tha Rolandi, do ndihesha keq para botes edeh une me kete ngjarje...
  - Edhe ti ruhesh nga morali ?
  - Po si do njeri n bot, deshiroj te jem i pastert, pse jo...
  - Nuk ka ketu asgje te pamoralshme " nj vajz e humbur kerkon mamin e saj pas 28 vitesh" ky titull te frigonte ?
  - Jo vetem titulli por imazhi, ne nje radio ose gazete ndoshta do e kisha pranuar kete iniciativ.
  - Si duket ky eshte perkthyesi qe presim, tha An Lori duke bere shenje me koke ne drejtim te nj djaloshi te ri, afer te 30 -etave qe hecte me shikim ne drejtim te tyre.
  - Mir shum, qenka i ri, keshtu qe njerzit ne rrug me nuk do na shikojne ashtu uditerisht, sikur te kishim zbritur nga ndonj planet tjeter, tha Rolandi, do menojn tani se ai eshte dashnori yt e jo une, perfundoi Rolandi me nje te qeshur...
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 5. #24
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Ketu keni versionin e permirsuar apo te korrigjuar...

  http://renesancailire.blogspot.com/2...-bellacao.html

  vijon.....
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 6. #25
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  Ketu keni versionin e permirsuar apo te korrigjuar...

  http://renesancailire.blogspot.com/2...-bellacao.html

  vijon.....
  Si ju duket ky korrigjim tani ?
  ka nevoj edhe per nje dor te leht apo mjafton ta lemi keshtu ?
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 7. #26
  i/e regjistruar Maska e honest
  Antarsuar
  21-04-2009
  Postime
  130
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  shum mir sht Kreksi
  veq prfundo ma shpejt
  t lodhum edhe na duke krku ta mbarosh sa m shpejt
  vetm kuptona !
  tung kalo mir

 8. #27
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  An Lori ne kerkim te mamit te saj..
  Ky shkrim duhet korrigjuar, me duhet nje vite qe te nxjerri dika si duhet, por tani mbasi ia nisa kesaj pune po e qes edeh bruto, prej librit sot nuk jetohet dhe as qe kam ndermend te nxjerri liber, deshira ime eshet qe antarett e forumit dhe internautet shqiptar te lexojne kete rrefim sipas nje ngjarjes se vertet.
  lexim te kendshem...
  Klikoni ketu; http://renesancailire.blogspot.com/2...ne-spital.html
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 9. #28
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Qendra e shendetit...Vushtrri...

  Djaloshi arrijti ne terras dhe iu afrua te panjohurve me nj frengjishte te mrekullueshme...dhe i pershendeti.
  - Mirdita ! Po prezantohem...Une jam perkthyesi, quhem Agron Sopi...
  - Gzohem ! Une quhem An Lori, babai im Rolandi....
  - Gzohem, tha Rolandi, e flitni mir frengjishten, per mrekulli.
  - Po, e kam studiuar n Lozan, Zvicr para ca vitsh, pas luftes u ktheva ketu ne vend dhe isha i gzuar kur gjeta francezet ne sektorin ton, ksihin nevoj per nje perkthyes dhe menjehere e pranova kete pun.
  -Shum mir, tha An Lori, besoj se do kalojmi mir edhe ne bashkepunimin me ne francezet civil...une quhem An Lori, ky esht i ati im, Rolandi, kemi ardhur per here te par ne Kosov, kemi nj problem delikat, shpresoj se me angazhimin tuaj do ia dalim m leht.
  - Falmenderit ! Kete se kisha pritur se do bashkepunoja edhe me civilet francez, pra jam i knaqur shum, edhe nj eksperianc e re per mua. Ata nga komuna me treguan thjeshte dika ne lidhje me arsyen se ka ju solli ketu ne Vushtrri, shpesoj se do kaloni mir deh me ka kam mundesi do ju ndihmoj.
  - Falemenderit, i tha An Lori dhe vijoi ajo. Po, ketu kemi ardhur dje, po te spjegoj ne disa pika te shkurtera; une thash se ky eshte babai imi por ne realitet, tani duhet te te tregoj n pka te shkurtera, ky eshte babai im qe me ka rritur, perndryshe une kam lindur keta ne vushtrri para 28 vitesh ne vitin 1978, n Spitalin e kesaj qyteze...
  Ishim sot ne Komun, vijoi An Lori, asnj gjurm nuk egziston ne librat e amzes mbi lindjen time. Tani me ka mbetur te bejmi kerkime edeh ne Spital, te shikojmi edhe atje dhe mos ndoshta hasim ne gjurm te ndonje dokumenti....
  - Te moj shum per guximin qe keni ndermarrur An Lori, i tha perkthyesi, kurresesi nuk mundem te imagjinoj se nje vaajz e jona ketu do merrte nje iniciativ te till per te kerkuar origjinen e saj, dika e pamujtur !
  - Pra do shkojmi n Qendren Shendetesore, qe ju i thuani Spital , posa te drekojmi, nuk e di nese duhet t lajmrojmi dike apo te shkojmi drejte ne vend ?
  - Shkojmi kur te doni, une kam makinen time, ku te jete nevoja un jam gati n sherbimin tuaj, ska kurrfare problemi.
  - M mir edhe nuk kerkojmi, shpenzimet i keni nga ne plus edhe si perkthyes, n rregull ?
  - Ne rregull, pajtohem, ia ktheu Agroni.

  Pasi drekuan, te tret dolen nga Restoranti duke hecur ne drejtim te makines se Agronit. Ai ua hapi porten dhe u futen ne makine e cila drejtohej drejte Qenderse Shendetesore te qytezes se vogl, qe shtrihej nja 2 kilometra nga qendra.
  - Shpresoj per ju, sot eshte e hn, do gjejmi aty drejtorin e spitalit, me te njihemi, me ka ndodhur te kem pun aty shpeshehere. Babain e kam patur te smur aty, para luftes. Pas lufts kur u ktheva menjehere u martova dhe me lindi ketu vajza e par Flora, tani ka dy vite, sht shendosh si vera.
  - Shum mir, qenkeni baba tani...
  - Po po por jeta ketej sht br e veshtir pr ne te rinjet, i shef , ne mes te dites sa enden, te gjith te pa pun, enden posht e lart pa kurrfare perspektive...
  - Po isha une ketu para 28 vitesh, nderhyri Rolandi, shifnja vetem nxnes kur leshoheshin nga shkolla dhe puntor kah mbrmja kur u leshoheshin nga puna, me duket se ka patur plot uzina ketu, ka ndodhur me to ?
  - Disa jane mbyllur, me demokratizimin do gje eshte bere edhe ketu private, pas luftes jane bler ato nag disa biznismen, ishte fabrika llamarines, ajo e konfekcionit e shum te tjera...por sot rinija pret dika tjeter. te gjithe dojne te pasurohen shpejt...tha Agroni.
  - Do behet mir shpresojm edhe per kete popull, te gjitha shtetet e bllokut komuniste po e kalojne kete faz, pastaj do normalizohet situta.
  - Te lumt goja, e dhashte Zoti behet mir, tha Agroni qe shiqonte te gjeje diku nje vend per tu parkuar, po ndalemi ketu para Spitali.
  - Vetem edhe nj, gj, tha Agroni. Ti An Lori, nuk ke asgj tjeter deshmi perpos emrit te Vushtrris, as nje dokument tjeter ?
  - Jo s'kam...
  - E ka duhet ta pyes un drejtorin e Qendres Shendetesore ?
  - Ti thuash shkurt e trup, nderhyri An Lori , qe kjo vajz ka lindur ketu para 28 vitesh, m 13 Mars te vitit 1978. dhe se eshte e interesuar te kerkoje mamin e saj, ka ti them tjetr ?
  - Mir pra, dalim ? Na prifte e mbara, Zoti te ndihmofte moj vajz e mir se te ka pru Zoti perseri ne vendlindjen tende. ..
  Ndertesa e Qendres Shendetesore te qytezes ishte i vogl, dy katshe, por i renovuar pas lufts, m nj fasad te bardh, nga pamja e jashtme duke qe kishte qetesi, posa e hapen deren e hyrjes se nderteses te tret iu drejtuan byros se informimit ku aty i priti nj grua e re me uniform te bardh deh e buzqeshur.
  - Mirdita....foli i pari Agroni.
  - Mirdita, Urdheroni ? pyeti infermjerja.
  - Jam i shoqeruar m keta dy miqt qe vijn nga Franca, a ka mundesi ta takojmi drejtorin, ju lutemi zonj ?
  - Po menjeherere, pritni aty ne sllen e pritjes per pacientet, do vije t'ju kerkoje vete drejtori, tha ajo dhe rroku telefonin e sjelli nje numer.

  Nuk kaluan pes minuta kur hyri ne sallen e pritjes drejtori dhe u pershendet me ta. Agroni filloi ti tregoje atij qellimin e vizites se tyre, ku drejtori here pas here rrotullonte koken...
  - Nj rast i pa par deri me tani tek ne...do shofim se ka mund te bejmi, por asgj nuk ju premtoj. M the se ishin ne Komun m par apo jo...
  - Po, nga Komuna dolen...
  - Mirpo, ne polici a keni pyetur dike, mos ndoshta kane ndonj gjurm ?
  - Jo, u pergjegj An Lori, do e provojmi njhere ketu mos ka ndonje dokument n arkivin e spitalit...
  - Ku ti gjejmi ato arkiva tani, jane te gjitha ne armane qe asnejri si ak prekur as kujdesur per to qysh prej dekadash, asnjehere nuk na kan hyr n pun. Do i hulumtojmi se bashku pra...ejani pas meje.
  Kaluan korridorin dhe u leshuan shkallve ne perdhese, drejtori ndezi driten dhe u gjenden para nj dere ku siper ishte ngjitur nje etiket me gerrma te medhaja" Arkiva" mirpo drejtorit i ra ndermend se i duhej elsi i deres. Iu beri shenje te presin dhe u largua. U kthye pas disa minutave me elsa ne dor dhe e hapi deren. Mbrenda ne ate dhom te vogl ishin renditur ne te tri muret deri ne plafon kutija me emra dhe shifra duke treguar datat e viteve te kaluara.
  - Keto ketu me te rejat jane te pasluftes, qe nga aty e deri en qoshin tjeter kemi dekadat e para lufts, viti qe na intereson neve sht pra 1978, ketu fillon qe nga 71...deri 80....shtoi Drejtori.
  te shkojmi tani te gjejmi muajin Mars.
  - Une e kam marrur ketu m 20 Mars 1978 tha Rolandi, An Lori me siguri ka lindur diku rreth 15 Mars...78.
  Drejtori mori nga vitrina nj regjistr ne dor ku shkruante "materniteti Mars 1978"
  - Ketu duhet te jet, fare emri ka patur An Lori si foshnje, ju kujtohet ? iu drejtua drejtori, Rolandit.
  - Nuk e di, iu pergjigj Rolandi, un e Pagezova, An Lor, "vajza nga Lumi" pasiq me treguan se e kane gjetur buz lumit... M than se ajo shte gjetur te nesrmen, posa ka dalur e ema nga spitali...
  -Qe, ne kete regjistrim jane te gjith emrat e nnave qe kan lindur n muajin Mars, gjithesejt 15 lindje, 8 djem e 7 vajza. Njera mes ketyre duhet te jeni ju, iu drejtua An Lorit.
  - Tani jemi afr, mbetet te dihet se cila jam une ne mesin e ketyre 7 gocave...
  - Emrat e mbiemrat e ktyre fmrave poashtu jane te identifikuara, por, se besoj se mami yt eshte paraqitur me emrin e saj te vertet, ndoshta sht regjistruar me ndonj mr tjetr, me librez te ndonj shoqes s saj ? Pra mund ti marrim parasysh edhe rrethanat e kohes se atehershme, per nj femr kishte shum pengesa te lindte foshnje ne nj qender shendetsore, nese nuk ishte e martuar, e nje foshnje jashte martese, duhet te ju them, edhe sot eshte veshtir e pranueshme ketu ne kete qytez te vogl ku secili e njehe fqiun e vet. Sipas mendimit tim, mami yt ka mundesi qe te kete lindur diku tjetr, ne shtepi te saj ose diku tjeter, por jo n kete qender shendetesore...
  - Ka mundesi per nje fotokopje te ketyre 7 mrave qe kane lindur vajza ne kete koh ? pyeti An Lori.
  - M vjen shum keq zonj, ne nuk kemi te drejt te ju leshojmi nj fotokopje me keta mra, kjo sht qeshtje e mbrendshme e qendres shendetesore, nuk guxojmi kurresesi, te hulumtojmi mbi jeten e te tjerve ne s'kemi te drejt, sa i perkete juve po, mirepo pasi qe nuk dijmi as mer e as mbiemer te mamit tuaj kurresesi ne nuk mund te bejmi hetime te metejshme, ndoshta vetem policia i ka keto mundsi e jo spitali.
  An Lori e zemruar edhe njhere, leshoi syt posht, nga merzia, ishte aq afr s vrtetes dhe nuk kishte te drejt ta prekte kt deshmi.

  Drejtori ua beri te ditur se ne oborrin e Qendres Shendetesore nuk kane kurrfare te drejte, por mund ta provojne ne menyra tjera..ti pyesin njerzit pse jo...
  - Mos harroni, iu drejtua Drejtori Rolandit. Nese te kujtohet vendi se ku e keni nxjerrur letren apo vertetimin e marrjes s foshnjes ndoshta ata mund te ju ndihmojn.
  - Lejen e adoptimit m ka leshuar Komuna, mirepo aty nuk gjetem asnj shenj ne librat e amxs, ku ti mbaj mend une tani aat persona ?
  - Duhet kerkuar pra Kryetarin e Komuns s atehershem, ai duhet te ju drejtoje.
  - As ata nuk e dinin se ksuh sht ajo grua qe e ka humbur foshnjen, perndryshe do ia dergonin n shtpi me polici dhe do e burgosnin...tha Rolandi.
  - E si ta gjejmi ndryshe perveqse m n fund te beni ndonj lajmrim n kerkim te personave te humbur, ketu pran radios son lokale ose gazetes, mnyr tjeter nuk di se si ta gjjm te shkreten...tha Drejtori.

  U pershendeten me drejtorin dhe moren portene daljes nga Qendra shendetesore duke hecur me hapa te ngadalshem. Rolandi e An Lori mbanin koken ulur dhe mendonin ne heshtje kurse Agroni i veshtronte me keqardhje dhe disahere rrudhte krihet, ngushtohej nga mos suksesi i ksaj ankete. Ai iu beri m shenj drejt nj lokali kafeterie qe ishte perballe oborrit te Qendres shndetesore, qe te shlodheshin per nj moment par se te niseshin.
  Moren nga nj pije freskuese, bente vap e madhe kte pasdite.
  An Lori vrejti se kishte nj mesazh ne celular.
  - Ariani posa ka mbrri. Neser do takohemi me te...i tha Rolandit.
  Pastaj iu drejtua Agronit e i tha;
  - Arianin e njoh nga Parisi, para se te niseshim kendej u morem vesh me t, me ka premtuar se do me ndihmoje me sa ka mundsi, permse nj miku te tij ai na rezervoi edhe hotelin ku jemi instaluar. Por, mos u brengos, nuk dujm ta shqetesojmi shum ate, ti do jesh perkthyesi yni derisa te jemi ketu Vushtrri....
  - Si te doni ju, e thash, me sa kam mundesi do ju ndihmoj ku te jete nevoja do ju shetis me makinen time, kete e keni te garantuar prej meje, qe mundet edeh ai miku nga Parisi dika me ju ndihmuar mua nuk me ngelet hatri fare, mos u ngushtoni per kete gj, te kuptohemi...

  Ne kto aste prapa tavolines se tyre iu afruan dy gra, njra e re e tjetra e moshuar, i kishte kaluar mbi te pesdhjetat...
  Mbanin qendrim te friksuar. Iu drejtua me e reja Agronit. M falni, ne jemi mami ne qendren shendetesore, kjo sht kolegia ime Tina, degjuam pr rastin e nj bebes q sht gjetur te lumi para gati tridhet vjete, e ksaj Tines mnjhere i ra nder mend...ky rast e m tha te shkojmi t'iu rrefejm kete ngjarje mos ndoshta ju duhet...
  Tina iu afrua m sy t perlotur An Lorit, i veri dy shuplakat e dors mbi faqe pastaj u shkreh e tera n lot duke qar...
  - Zoti sht i madh, i thoshte Tina, qe ku te ka sjell prap ne vendlindjen tende, bija ime...oh ! e gjora vajz !
  An Lori e tronditur u ngrit nga vendi, percillte Agronin derisa ai bisedonte me ate gruan tjeter e nderpreu Agronin...
  - Kush sht kjo grua, pse qan keshtu ! Mos sht ...mami ?
  - Jo, jo, nderhyri Agroni, sht nj mami, infermiere qe eshet kujdesur pr ty posa te kane sjellur nga lumi...punon ketu ne Qender Shendetsore.
  - Fare nuk ke ndryshua, kushedi ne mesin e sa bebave do te kdiha njohur prap, i thoshte Tina deh fshinte lott nga dhimbja.
  - Gati sa nuk m lshoi zmra, ofshani An Lori ! Po dridhem akoma...Un u frigova se mos ishte kjo mami im ...! .... uffff ....m sht rrenqethur krejt trupi.
  Agroni nisi te degjonte Tinen qe i rrefente se si ajo ishte kujdesur dikur pr kt foshnje te gjetur tek lumi, si i ka dhn gji nj grua e fshatit dhe se si e kan shpetuar mjekt ku pas pes ditsh ka ardhur nj familje nga jasht dhe e kan marrur pergjithemone me vete si femiun e tyre...

  ============= vijon==========

  link; http://renesancailire.blogspot.com/2...-bellacao.html
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 09-12-2009 m 20:14
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 10. #29
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Ne kerkim te mami Sofies

  Agroni nisi te degjonte Tinen qe i rrefente se si ajo ishte kujdesur dikur pr kt foshnje te gjetur tek lumi, si i ka dhn gji nj grua e fshatit dhe se si e kan shpetuar mjekt ku pas pes ditsh ka ardhur nj familje nga jasht dhe e kan marrur pergjithemone me vete si femiun e tyre...

  Mnjhere Agroni ia perkthebte An Lorit se i thoshte Tina, e cila luante koken.
  - Pyte se a kam lindur ketu n Qendren Shendetsore apo jo....
  - Jo, nuk ka lindur n Qender shendetsore, se po te kishte lind ketu ne do e kishim njohur beben menjehere. E shkreta ka lind ndokund tjeter, ndoshta aty afer lumit te shelgjet dhe vetun, ka hjek e shkreta nn...vetem Zoti ndoshta e ka shpetuar, shpresojmi te jete gjall, tha Tina...
  - Kjo tani emrin e ka An Lori atje n Franc, ky sht babai qe e ka ka ardhur atehere ketu dhe e ka marrur An Lorin me vetur prej Parisi.
  - Zoti te ruajte, lavdi te qoft, e paskeni rritur si vajzen tende, zoti ju shperbleft.
  Rolandit flluan ti vijn ndermend kujtimet e atyre dekadave te shkuara, u mendua nj ast dhe e pyeti Tinen permes Agronit.
  - Thuaj, a sht gjall ende nj mami tjetr, ajo qe m ka percjellur An Lorin n dor, ty nuk te mbaj mend...
  Pas pak Agroni i kthen pergjigjeje....
  - Kjo thot se ajo grua qe ka punar ketu me mua deri para luftes e kam par disa here n treg, mirpo pas luftes m se kam par, po thot. Disa i kan thn se me refugjatet ka shkuar ne Kanada, e ka nj djal po se di a e ka ktu a atje. Ajo quhet Sofie, e qujshin te gjith mami Sofa....
  Sipas ksaj gruaje, vijon Agroni, mami Sofa e ka sjellur ketu n qendren shendetesore An Lorin e vogl qe policia e kishin gjetur buz lumi duke qar, thojn se femijet aty duke nxjerrur peshqi e kan pa dhe kan shku e kan lajmru n polici e ata jan ardh e te kan marr... dhe mami Sofa masanaj sht kujdesur derisa ka ardh Rolandi nga franca e te ka marrur.
  Te gjitha marrveshjes pastaj kane shkua ne mes te saj dhe kryetarit te komunes.
  An Lori nxori bllokun e saj te shenimeve dhe shnoj kt emr menjher duke e nenvizuar dhe i tha Rolandit e Agronit ....
  - Duhet pa tjeter ta gjejmi kt mami Sofa, ku banon dhe si quhet djali i saj...
  Agroni iu beri me dije se nse mami Sofa jeton tani atje larg n Kanada vshtir do kene te hyjn n kontakt m t. Kanada sht n tjetrin kontinent...
  Qendruan keshtu nj koh t gjat para kafeteris duke biseduar dhe dikur u ngriten te gjith, Tina m kolegen e saj u drejtuan kah porta e Qendres shendetesore kurse Rolandi e An Lori me Agronin u nisen per te vetura, here pas here Tina kthehej mbrapa dhe i bente shenje me dor An Lorit.

  http://renesancailire.blogspot.com/2...-bellacao.html
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 10-12-2009 m 12:29
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 11. #30
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  I B;
  Histori e dhimbeshme ,do te doja te ndihmoj ne kete ngjarje un jam prej vushtrrie,do te duhej te dihej koha ,stina e vitit dhe si ndodhi qe Francesi e ka dite se gjendet atje prane lumit vajza,kush i ka treguar mdonje burim informacioni prej francezit kontaktet me njerezit ketu ne ate kohe dhe nje foto e vajzes tani si duket ndoshta do ti biem ne gjurme per prinderit e saj.
  Dhjetor 02 n orn 6:47.MD Fshije
  =======================================

  G U:
  kreksi je i vecante, e lexova me sy kritik. Ju faleminderit.
  nntor 27 n orn 1:57.PD
  ===============================================
  L Q/
  Urime kreksi..Do e lexoj perseri me me vemendje...
  nntor 27 n orn 12:14.MD

  ================================================== ======

  V Q:
  Nje ngjarje shume interesante.
  Reale !
  Sa e dhembshme dhe tragjike.
  Po ti kushtohet me teper kohe e te punohet me tej,me nje dore te vertete shkrimtari,mendoj se del nje novele e plote dhe teper mbreselenese ...Gjithsesi eshte nje rrefenje e vertete nga jeta dhe si e tille ka mjaft vlera !
  nntor 30 n orn 10:39.PD
  ================================================== =======
  Ilir Berisha:
  Histori e dhimbeshme ,do te doja te ndihmoj ne kete ngjarje un jam prej vushtrrie,do te duhej te dihej koha ,stina e vitit dhe si ndodhi qe Francesi e ka dite se gjendet atje prane lumit vajza,kush i ka treguar mdonje burim informacioni prej francezit kontaktet me njerezit ketu ne ate kohe dhe nje foto e vajzes tani si duket ndoshta do ti biem ne gjurme per prinderit e saj.
  Dhjetor 02 n orn 6:47.MD
  ================================================== =====

  F K:
  Edhe pse nuk ju njof kreksi, e lexova historikun e jetes, me la pershtypje shume edhe pse heren e pare kurr ka ardhe ne Vushtrri ne Kosove une jam njoftuar me te per te paren here dhe kam jep maksimumin per ti njoftur prinderit e saj. Komplimente.
  Hn ora 10:02.PD

  ================================================== ====
  V Q:
  Bukur kreksi, duket qe ke bere nderhyrje te nevojeshme e qe jane pozitive. Persa i perket titullit,do te rekomandoja ta shkruaje ne italisht " Bella Ciao", mendoj se keshtu eshte me interesante dhe e kuptueshme,per nje rreth me te gjere. Tani,s'mbetet gje tjeter ve ta shohim te botuar,si novele ....
  Urime !
  Sot ora 1:08.MD.

  ================================================== ========
  Kreksi:
  Sa i perkete botimit, kam ndermend njehere te botoj ne internet falas edhe pse me merre koh ky rrefim, po ia kushtoj An Lorit dhe mamit te saj te shume vuajtur, te dyja viktima te traditave tona te tmerrshme e qorre...sa qe edhe fikcioni do tmerrohej nga kjo ngjarje tronditese... por reale !

  Falemenderit edhe njehere per ndihmen qe me japni.
  11 or m par

  ================================================== ====
  kreksi:
  Falemenderit Vasil,
  m duhet nderhyrje e miqeve pse jo, jemi ne epoken e re...shum me vend e ke, ne fund do e zgjedhi kete titull qe me rekomandoni por per momentin per shkake se ne internet do kete teper kerkime dhe i kam ikur ketij "bumi" se ne te vertete restoranti mbante emrin "ao bella" por i kam ikur edhe ketu reales sepse "" te madh nuk e kam ne tastiere dhe njehere me shkaton mundim ta gjeje...dhe u mora me pikje...si kjo "bellaao"..lol !
  Sot ora 8:46.MD.
  ================================================== ====
  A V:
  O kreksi une jam nji mik i vjeter i Ixxxx dhe nese don me te vertet ti ndihmoni kesaj vajze keni emisionin ne TV KLAN njerez te humbur dhe mendoj se ata do ju ndihmojne tung.
  nntor 26 n orn 6:00.MD
  ================================================== ===

  kreksi:
  Ke shum te drejte i nderuar por ngjarja eshte kryer gati se ne heshtje para 3 vitesh, une po e nxjerri vetem thelbin e ngjarjes. shte interesante se edhe une e kam leshuar kosoven ne te njejten kohe me An Lorin dhe per udi vetem 3 kilometra na ndajne mes nesh...
  Pra, me ka mbetur e vetmja rrug qe te shkruaj sado pak kete ndodhi per te mos mbetet totalishte ne injorancen tone, se na perket te gjithve...

  nntor 29 n orn 8:49.MD
  ================================================== =========
  I N:
  I dashur miku im i vjetr,
  falemnderit pr artikullin!
  nntor 21 n orn 6:41.MD
  =====================================
  kreksi;
  Ke te drejt, por, kjo ngjarje ishte delikate, ka njerz qe edhe nuk deshirojn te dalin ne ekrane...pastaj edhe ka kaluar kjo faza e kerkimeve, fundin e ngjarjes njehere nuk po ua tregoj...te me falni, se shpejti do e perfundoj...mbrenda 10 diteve...falemnderit per propozimin tuaj. kalofshi mir.
  nntor 26 n orn 7:02.MD
  ================================================
  kreksi;
  Ke shum te drejte i nderuar por ngjarja eshte kryer gati se ne heshtje para 3 vitesh, une po e nxjerri vetem thelbin e ngjarjes. shte interesante se edhe une e kam leshuar kosoven ne te njejten kohe me An Lorin dhe per udi vetem 3 kilometra na ndajne mes nesh...
  Pra, me ka mbetur e vetmja rrug qe te shkruaj sado pak kete ndodhi per te mos mbetet totalishte ne injorancen tone, se na perket te gjithve...

  nntor 29 n orn 8:49.MD
  ================================================== =====
  SKIFTERI&12.05:

  -shum interesante dona tregosh perfundimin.
  ================================================== =====
  honest:

  - O Kreksi
  Vazhdo Mor Vlla Se Na Shkatrrove
  ================================================== ========
  bindi:

  - Pershendetje kreksi, histori e dhimbshme!...Po presim si do perfundoj!?...
  ================================================== ========================
  honest:

  -Gjatjeta Kreksi
  Prfundo Vllau Jem Se Marova Shum Ndodhi Interesante
  Porkam Qef Ta Di Prfundimin
  Shpresoj Se Do Mbaron Pozitivisht
  ===============================================
  honest;

  - Tung Kreksi
  Na E Ke Lan Omel
  Osht Ni Fjal Popullore Nga Tokat E Mia
  ===============================================
  Troyan:

  - Vazhdo o Kreksi vazhdo...
  ================================================== =
  Troyan:

  - Brravo Kreksi, histori shume e bukur Mezi e pres fundin..
  ================================================== ==============
  honest;

  - valla bre Kreksi tlumt
  veq met naj qite...
  kqyr nt munjsh n fund t javs nqoft se spunon pfundo vllau jem se mushknit e bardha t zeza maj bane
  hahahah
  tung mos keqkupto
  ================================================== ==============
  Adaes;

  - Kreksi perfundoje, se na le ne ankth ...

  ================================================== =================
  01-12-2009, 19:11
  Enkeleu;

  Kreksi t prshndes miqsisht,

  Edhe une me shum kurreshtje e kam prcjell kt histori q nga dita e par dhe po pres me padurim epilogun ....Shpresoj q ti besh detyrat m shpejt
  ================================================== ====================
  honest:

  - shum mir sht Kreksi
  veq prfundo ma shpejt
  t lodhum edhe na duke krku ta mbarosh sa m shpejt
  vetm kuptona !
  tung kalo mir
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 12. #31
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Titulli ka ndryshuar...!
  "Vajza nga Kanuni maleve"
  A jane viktimat e Kanunit epshe te dashuris se vertet ?

  Makina qe e kthen kohen mbrapa...

  Une nuk po e marr vesh se si ata te Klan Tv po e kryejnaq shpejt misionin e tyre per nj or po pershkruajn 30 vite vuajtje te njerzve te mjere e te humbur ?
  Po me duket ata e kane zbuluar makinen qe e kthen kohen mbrapa...
  ...une mbarova nate e dite tuj shkrue e kurrgja s'bana..; jam ne gjysem te rruges ende ne shekullin e XX.....;hhehhehhe ...!
  une nuk jam makina qe kthen kohen mbrapa..lol !
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 12-12-2009 m 21:38
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 13. #32
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  Titulli ka ndryshuar...!
  "Vajza nga Kanuni maleve"
  A jane viktimat e Kanunit epshe te dashuris se vertet ?
  !
  Kerkoj falje nga antaret se me duhet te beje ca ndryshime: si pari tek emri i nj personazhi..
  aty kam bere gabim qe e kam vene emrin e ketij personazhi ketu ne kete rrefim pa pelqimin e tij, prandaj kjo ankes me detyron ta ndryshoj dhe ta nderprej njehere kete rrefim...

  shendet
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 14. #33
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  U mbyll tema per kete vit..do ju lajmrohem vitin e ardhshem, shendet
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 15. #34
  ShkOdrAne ForEver Maska e Adaes
  Antarsuar
  06-01-2009
  Vendndodhja
  HeRe... TheRe... NoWheRe...
  Postime
  1,281
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Na e fute o Kreksi... Po ben burri kshu
  Really Dude... Get A Life!!!

 16. Anetart m posht kan falenderuar Adaes pr postimin:

  Kreksi (06-02-2018)

 17. #35
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Agroni ndiqte veturen drejt qendres se qytezes dhe ndaloi po aty ky i kishte marrur dy klientet e tij. Lori e Rolandi edhe ata dolen nga vetura duke i dhene nje shikim rrugs kembsore. Trotuaret dhe rrugicat e dyqaneve dhe bareve ishin mbushur plot me njerez, qarkullimi i veturava tani ishte ndalur. Dielli kishte filluar te skuqej kah perendimi duke u mshefur pas maleve te
  Qiqavics.
  - Do shetisim edhe pak ketu ne sheshin e qytetit apo don te kthehemi ne dhom per tu lodhur pak ? -ia beri Lori Rolandit.
  -Ti mund te rrish si te duash, une po shkoj te shtrihem pake, jam i ldhur.
  - Mir babi, shko pusho, do rri pra me perkthyesin, vij te marr pastaj pos te freskohet edhe pak...
  Rolandi u drejtua kah "Hotel Kalaja" kurse Agroni e An Lori ecnin me hapa te ngadalsuar ne mesin e turmes se njerzve.
  - Nesr na pret edhe nj dit e ngarkuar, ne ora dhjet, mos harro qe kemi takim me kryetarin e komunes, besoj se do na dali ne ndihm, se paku te na veje ne kontakte me ish kryetarin e atyre viteve, shpresojmi se gjendet ketu.
  - Une nuk e di se cili eshte ai, i njohe vetem keta te kohes se fundit, te vjetrit sm kujtohen...tha Agroni.
  - Mami Sofa, vetem kjo mund te na ndihmoje, si ta gjejmi ate nese eshte ne Kanada, eshtee kot... ia priti Lori.
  - Prit, tha Lori, do shkoj n Sberkafe, ka tri dit qe nuk e kam hapur adresen time elektronika..
  U futen mbrenda dhe moren nga nj pije pastaj An Lori shkoi te konsulltonte kompjuterin qe i urdheroj nj zonj.
  Agroni e priste ulur ne banak duke u menduar, nxori nga xhepi telefonin e tij dhe beri nj numer.
  " Mirdita Petrit, si jeni, si kaloni, si i keni punet..."
  "..ndegjo Petrit, tu kisha lutur, a mundesh te me ndihmosh dika"...
  "...Nga vitet 78 deri 80, e njeh kush ishte pergjegjse n Qendren shendetsore te lindjeve ?"
  "...Sofie Morina...po ?"
  "..po djali i saj, si e ka emrin ? "
  "..Mentor Morina...po?...shahist i njohur ? "
  Ne keto momente Lori iu afrua Agronit duke i dhene shenj se asgj te re nga mesazhet elektronike...
  "Mir, falemenderit Petrit, do degjohemi, te tregoj pstaj m gjersisht, shendet"..;deh mbylli celularin.
  - Kam nj lajm te mir, e gjeta se kush sht kjo mami Sofa, tani m kujtohet pak. Burri i saj punonte n gjermani si shumica e vendasve nga ky vend dhe nj dite ai nuk kthehet m, thuhet se atje sht martuar m nj vajz gjermane dhe m nuk sht kthyer kurr. Sofie morina sht kujdesur vetun pr djalin e saj Mentorin i cili jeton ketu diku ne afersi te qytezes, thuhet se sht shahist i fort, ka ardhur nga Kanada vetem per te marrur pjes ne turnirin e madh qe organizohet pr do vite ketu ne Vushtrri dhe n Burim, nj qytez tjeter me n perendim mbahet finalja keto dite.
  Do mundohemi ta kontaktojmi ket Mntorin, e ma e tij ka ngelur atje ne Kanada, s'kemi si t'ia bejmi ndryshe, i tha Agroni.
  - Nj hap i suksesshem permes celularit, do ua di per nder, i tha Lori dhe dolen jasht nga Siberkafe.
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 18. #36
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Agroni i propozoj Lorit te shetisnin tek Ura e vjeter e Gurit, aty mu afer qendres.
  Duke hecur ne drejtim te ures se gurit, para tyre u ndal nj gjip i atumjeteve ushtarake franceze, ku nga dritarja nxori koken i njejti komandat qe kishin takuar buz lumit dite me par...
  - Mirdita, jeni ende ketu pari, pyeti komandanti, e paskeni zgjedhur edhe perkthyesin kete here, e njohim, esht burr i mir...e pershendeti edhe Agronin nga larg...
  - Tani ju njohta, tha Lori, do qendroj deri ne fund te javes pastaj do kthehem ne Paris.
  Komandanti doli nga automjeti dhe iu afrua Lorit.
  - Me vjen keq te ju thm por ne kabinetin ton kemi marrur disa informacione ne lidhje me arsyen e ardhjes suaj ketu ne kte vend. Nese nuk ia arrini dot te depertoni mund te na kontaktoni ne zyren ton, me gjithe mundesit do perpiqemi te ju ndihmojmi, tha komandanti.
  - E vertet eshte se ketu gjindem per kete qeshtje, nuk e di se sa do kem sukses.
  - Per fare do rasti ne jemi te gatshem te ju japim mbeshtetjen ton, kalofshi dite te mir.
  - Falemenderit, ia ktheu Lori dhe komandanti hypi ne gjip dhe vijouan rrugen.

  Qe n oret e para te mengjezit ne dyert e komunes kishin filluar te hynin nepunsit njeri pas tjetrit, shifej ne hecjet e tyre se ishin teper te nxituar. Mbrenda ne sallen e madhe te mbledhjeve ishin grumbulluar dhjetra nepunes qe pershperisnin mes tyre m z te ulet. Te gjith kishin zn vende rreth nj tavoline ovale ku per nj ast u hap dera dhe hyri nj burr i gjat qe kishte kaluar mbi te pesdhjetat, iu dha shenj me dor qe te uleshin dhe zuri vend ne ball te tavolines. Ishte kryetari i bashksis.
  Pa nj heshtje kryetari hapi nje dosje dhe nxori nj flet dhe e lexonte n heshtje. Ngriti koken dhe i veshtroje nepunesit per rreth.
  - Te nderuar zonja e zotrinj, sot jemi mbledhur ne kete tubim per te diskutuar rreth nj qeshtje te jashtezakonshme qe me siguri shumica e juaj ketu jeni ne dijeni. Keto dite ne komunen ton sht paraqitur nj vajz e re, me nenshtetsi franceze, por e cila revandikon origjinen e saj pran kesaj komunes son. Mbrm me mori drejtori i qendres shendetsore ne telefon ne lidhje me viziten e kesaj vajze ne qendren shendetsore. Ajo pra ka ardhur ne vendlindjen e saj per te kerkuar se nga rrjedh dhe cilet jane prinderit e saj, me shpres se paku te gjeje identitetin e mmes se saj e cila e ka braktisur qysh si foshnje. Tani e rritur, vajza ka vendosur te beje hetime per te gjetur mamin e saj, si me than, ishte edhe ketu ne komun per te kerkuar ndonj dokument ku ne baz te tij ndoshta do vije deri tek ndonje shenje per gjetjen e prindit ta saj.
  Te gjith pra jemi para nj dileme, para nj rasti unik qe asnjehere deri me sot nuk jemi provuar ne vendin ton e lere me ne kete komun. Nuk po i ceki tani rrethanat e hipotezat se si dhe per fare arsyje e ma e kesaj vajzes qe tani quhet Lori atje ne Franc, e ka larguar nga gjiri foshnjen e saj. Ne nuk mund te jemi ne vend te saj qe te paragjykojmi rrethanat e kesaj ngjarje, jemi mbledhur ketu qe ti ndihmojmi kesaj vajzes qe ta gjeje mamin e saj, me sa kemi mundesi, edhe pse e dijmi se sht veshtir qe sot te gjenden gjurm ne dokumentacione, dhe pastaj, edeh po e gjetem emrin e kesaj gruaje, ju e dini se ketu jetojmi ne nje vend ku ende jane ne fuqi traditat shekullore te Kanunit te maleve, mirepo me ardhjen e demokracis keto barriera kan rn, tash jemi ne boten e lir e jo nene diktatur, duhet ti zbatojmi ligjet nderkombtare, si e dini, jemi edhe te mbikqyrun nga institucionet e huaja dhe ligjet e kanunit me nuk hyjn ne procese ligjore.
  Veshtir sht edhe per personin qe e kerkojmi, imagjinoni se kjo nn qe e ka lene kete foshnje para 28 vjete buz lumit, mund te jete sot nn e kushedi sa femijve, e martuar ndoshta dhe mund te jete motra e jona e secilit prej neve ketu, imagjinoni njehere konsekancat, tronditjet, thashe e themet, grindjet qe mund te qojne edhe deri tek ndonj dram dram ne komunen ton? Si t'ia bejmi hallit tani dhe si ta presim kete vajz ne sot ? ketu eshte qeshtje delikate, qeshtje nderi, qeshtje jo e leht per ne qe ndoshta atje ne Franc do ishte leht dhe pa konsekuanca gjetja e kesaj nne.
  S shpejti pra, ne ora 10 do pres ketu ne kabinetin tim ket vajzen ton, mirepo dua qe te konsulltohem edhe me ju se si t'ia bejmi dhe deri ne cilen shkall jemi ne gjendje ti ndihmojmi Lorit.
  Tani pres edhe edhe pyetje e pergjigjeje nga ju nepunesit e kesaj komune qe jeni te gjithe ne kete rast edhe keshilltaret dhe bashkpuntoret e mi ne kete komun. E dua patjeter mendimin tuaj.
  Te gjith kishin ulur koken posht para dosjeve te tyre, nuk degjohej as nj zhurem, mbretronte qetesi totale.
  - Flisni, ju lutem, 'keni tani qe nuk flisni, dje nga ju degjohej ne byrot tuaj tere diten vetem se ky rast e tani ketu keni ulur koken, duhet te dalim nga ky hendek, mos sot neser...
  U ngrit zonja e oficines se librave te amzes, ajo filloi ti tregoje kryetarit se si e ka pritur kete vajz ne byron e saj dhe se eshte munduar te gjeje ndonj shenj te mundur te egzistences se kesaj vajze por pa sukses.
  - Un nuk di se ka mundem te bej tjeter pr kt vajz, m vjen shum keq por kur nuk kemi as nj dokument se kush jane prinderit e saj, si ta gjejmi te men e saj ?- tha ajo dhe veshtroi te gjithe koleget e saj per rreth qe rrinin te heshtur.
  Fjalen e mori edhe nj nepuns tjetr. Ai tha se do ishte ne gjendje ti kontrolloje te gjitha dosjet mbrenda ktyre ditve, dhe se ishte i gatshem qe te kontaktoje edhe ish kryetarine komunes, qe ishte i vetmi deshmitar e kohes i cili kishte nenshkruar kete adoptim te kesaj foshnje.
  - Mir, tha krytari, duke iu drejtuar ketij nepunsi, sot ke per detyr te shkosh tek ish kryetari, adresen besoj se do ta gjeni lehte, banon ketu afer, prapa kinemas se re, merri te gjitha shenimet dhe emrat e personave qe ishin prezent gjate ketije adoptimi dhe mi sjellni ketu.
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 19. #37
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  75
  Postime
  1,000
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  E mira nuk ka fund, por as e keqja...!

  Dy faqe i lexova me vmendje. Di prafrsisht e till me ka rastis q thon nj fjal popullore “ka krisur ke kmbt e mia”. Kemi provoja t hidhura q na i ka imponuar pushteti i paskrupullt, mentaliteti prapanik q shpesh e prmendt Kanunin (po kush e njeh ligjin e kanunin, kur shumkush nuk e njeh vetn e vet), rrethanat egoiste dhe me plot urrejtje prsri n strukturn e popullats s pa emancipuar, xhelozia, shum e shum faktor tjer. Plot dy vite jam duke u prplitur t shkruaj nj ngjarje t till tragjike, ku pjes e ksaj ngjarje jam edhe vet. Por jam sakat si prozator (romancier), poet qe hiq, por nuk kam as sens t artit frazeologjik q t shkruaj si thot populli me rrotulla dhe emra tjer. Sikur ti prdorja emrat e imagjinuar me siguri pr lexuesin kishin me qen shum interesant dhe kishin me dhn vlersimet e tyre shum frytdhnse, t mira dhe me plot kriticizm, por pr mua me duket si nj shtaz natyrale t fus n kafaz dhe t artificializoi.
  Shum forumist shkruan fjali t padurimita pr t prjetuar prfundimin e ksaj episode tragjike edhe un doja t citoi fjaln e urt popullore: “kur e mbyt qenin gjuaje n prrua!” Po ja fjalt e fundit rreth sugjerimit se a duhet shkruar emrat e vrtet apo t imagjinuar, m bn q t trhiqem nga fjalia popullore e cekur m par. Shpesh me ka shkua mendja t citoi edhe fjal e popullit “far humb mos u gjete!”
  Qysh se n shkrimet e Juaja pr “sofrn e Drenics” e kam vrejte se sipas meje jeni shum real dhe i pa shibla si thot populli yn. Por far t bjm, kur un jam nj person q gjithmon kam krkuar mekanizm q ka forc dhe metod pr t kthye kt popull n binare t drejta dhe duke flakur njher e prgjithmon veset e prapambetura: lvdatat, kryenesin, kokforcin, prvetsimin e veprave t huaja ose stolisjen me vepra t veprimtarve t vrtet, imitimin e njerzve q do gj kan dhn pr vatan e vet as kund nuk jan, krcnimet e n fund edhe vrasjet.
  Kisha me preferua q do forumisti q shkruan n gjuhn shqipe t instaloi programin pr korrekturn e gjuhs shqipe, i cili program me ka ndihmuar shum, se edhe pr nga gjuha kam qen shum sakat. Un jo q e lexova, por edhe sikur t shkosh deri n fund t ksaj episode t dhimbshme, pr mua nuk kishte pasur far rndsie prfundim t ksaj episode, pasi q po e imagjinoi prfundimin duke u bazuar n prjetimet e mia q i kam prjetuar q 65 vite. Ky rrfim sht nj ndr shkndijat e tragjedive q kemi prjetuar si ato t shkruara edhe m shum t pa shkruara. Nj lloj tragjedie t tipit t till e ke edhe n librin e Dr. Muhamet Shatrit pr Ibrahim Graincn. Ju prshndes
  Ndryshuar pr her t fundit nga salihaj : 20-12-2009 m 20:05

 20. Anetart m posht kan falenderuar salihaj pr postimin:

  Kreksi (08-02-2018)

 21. #38
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Pershendetje i nderuari salihaj, ke plot te drejt, aty sidomos kur thua per emrat e imagjinuar, eshte pastaj ne fillim veshtir qe ti ndrrosh emrat e tyre por une te ksiha kshillue qe te fillosh ngjarjen ashtu si e ndjen ti me emra te vertete dhe ne fund, kur te perfundosh rrefimin beri nje ndryshim emrave me progam te paisur ne Word keshtuqe ngjarja nuk hup fare vleren...;

  Pasatj edhe aty qe e ceke se ka gabime gramatikore ne kete rrefim, ka eshte e saket dhe nese ke vrejtur me mir shkruaj kur diskutoj me forumista se sa ne kete shkrim sepse kam dilema edeh une per arsye te thjesht se kur shkruaj une shkruaj si ne hipnoz dhe shum shpejt, si vetima keshtuqe gabimet nuk me interesojne forte se mendfoj qe do i permirsoj me von...dhe po ia nisa te mirrem edhe me permirsime drejtshkrimore kurr nuk kryhet...
  Pastaj problemi tjeter eshte se ngjarja zhvillohet ne nje vend ku edeh une e njohe mire kete dialekt dhe po ia nisa e te shkruaj ne gjuhen letrare i humbet kuptimi i i ngjarjes e dialogjeve me se tepermi...
  Pra vendosa ta shkruaj me gabime keshtu live, ndryshe do ishte po te doja qe ta botoja kete rrefim ne liber.
  Tani sa i perkete atij programit korrigjues une nuk e kam ate dhe se di se sa do me ndihmoje, ndoshta do ta provoj nese me dergon linkun se ku ta gjeje...
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 22. #39
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Ne takim me Kryetarin
  ==============tregimi vijon========

  Ju te tjeret duhet te mirreni edhe me gazetaret e radios lokale, hapjau kete qeshtje qe te mos shpallin ndonje lajm pa qene te sigurt ne te dhenat e sakta. Mesa u njoftova, kjo Lori ka ndermend m n fund q ti drejtohet me nje shpallje kesaj radios son, te jemi te gatshem ne fardo eventualiteti mos te keqeperdoret ky rast e perhapen thash e theme se pastaj mbaron keq kjo iniciativ e saj per neve se ajo tek e fundit, ska edhe ka te humbi me shum...duhet te ruhemi pra. A ka ndonjeri ndonj propozim tjeter ?
  - Po zoti kryetar, oi doren nj nepunes tjeter, un kisha me propozue qe ne sitin ton oficiel aty tek rubrika e njerzve te humbur, ku dihet se jane te zhdukur nga lufta edhe 100 persona, ta vejmi bashkangjitur ketu edhe kete rastin e Lorit...
  - Ide e mir, u pergjigj kryetari, po ka te shenohet ne te kur nuk dijmi as emer as mbiemer te asaj femre qe e ka humbur foshnjen e saj ?
  -Thjesht, iu pergjigj nepunsi. Kerkohet nj grua e cila e ka humbur foshnjen e vet, nj vajz ne vitin 1978 ne muajin Mars, nuk jane njeqind veta qe kan humbur femijt e tyre ne kete kohe, eshte vetem ky rast....
  - Jo nuk bn keshtu, s'do kete efekte, foli nj tjeter. Se besoj se kjo grua do kete internet e ndoshta as kompjuter, do shkoje hu ky plan.
  - Ajo gruja ndoshta s'ka internet por tani te gjithe te rinjet e te rejat kan internet dhe or te tera i kalojne ne siberkafe, dhe posa keta te rinje do e lexojne kete shpallje, me siguri se do iu tregojne edhe prinderve te tyre ne shtepi qe po kerkohet nj grua...
  - Kjo metod nuk vlen tha kryetari, te rinjet nuk iu tregojne me prinderve te tyre se kane humbur kohen ne siberkafe, me se miri do ishte qe te publikohet nje fotografi e lorit ne sitin tone me tekstin posht; Jam Lori, kerkoj mamin tim te humbur me kete date...pra shum thjeshte, pa hyr ne detaje se askush nuk do lajmrohet po u cek se kjo eshte nje foshnje e gjetur buz lumit, nj "kopilic", kush guxon te lajmrohet, askushi !
  - Vertete tani po e shofim qe kemi rene ne hall te madh, telashe do na nxjerri kjo kopilic, tha nepuni i cili e kishte shoqeruar Lorin paar ca ditesh tek byroja e librave te amzes.
  - Po edhe t'ia mbyllim deren nuk kemi te drejte, ketu i kemi francezet, tek e fundit ajo do shkoje edhe tek ata per t'iu kerkuar ndihm, esht jo njerzore nga ana e jon qe te rrijmi keshtu duar kryq, dhe tani une po behem gati te iki per pushime, nuk guxoj te l komunen ne nje kaos te till...Tani me la edhe pa pushime kjo vajz....
  Ne der hyri nj hottes e pritjes e cila i beri me dije kryetarit se ajo vajza me te j'atin e saj dhe perkthyesin kishin arritur me koh te caktuar.
  - Ti ftojmi qe te vijn ketu ? pyeti kryetari.
  - Nuk prish pun, le t vijn, ti sqarojmi punt se bashku si duhet.
  Kryetari i beri shenj hoteses qe te hyjn.
  Pas pak ne der u duken Lori, Rolandi dhe Ahroni, te gjith u ngriten nga vendi dhe filluan shterngimet e duarve rrethe e rrethe tavolines pastaj ua sollen tri karrika aty pran kryetrai dhe zuren vend. Perball Lorit nepunesi qe kishte propozuar qe te hapnin ne sitin e komunes nje rubrik te posame per kete vajz te humbur, ai nuk ia ndante syt Lorit, e veshtronte qe nga floket e saj te gjata, syt, ftyren, ia shiqonte edhe levizjet e duarve te saj, gishtat e deri te majet e thonjve, pastaj vetullat deri edhe qerrpiket, syt e tij ndiqnin do levizje te saj, do buzqeshje te leht te saj dhe here pas here ulte koken i menduar...
  Nepunsi tjeter qe ishte afer tij nga e djathta i dha nj prekje me brryl qe tia terhiqte vrejtjen dhe i pershperiti;
  "Luan, mos e shiqo ashtu vajzen se nuk bn...."
  Dikur erdhi ne vehte Luan Dina dhe ofshani duke e ferkuar ballin me dor, nj rrebesh ethesh e ksihin kapluar tr trupin e tij qe nga mbrendsia e stomakut, ftyre e tij kishte marrur ngjyr te kuqe, zgjati doren dhe mori nj got uj dhe e piu m nxitim....

  Nder koh nisi i pari biseden Agroni e po i spjegon kryetarit tr ditene djeshme qe kishin kaluar ne qendren shendetsore ne kerkim te ndonj dokumenti, pastaj i tregoj edhe rastin e mami Tines e cila iu kishte rrefyer me lot ne sy rastin se si e ksihin gjetur Lorin
  buz lumit dhe si e kjo mami ishte kujdesur per t...
  Agroni i treoj me tej edhe per nj mami tjetr, mami Sofa qe ishte Sofie Morina e cila ishte marrur edhe me adoptimin e Lorit ne prezencen e ish kryetarit te komunes. I tregoj se Sofia gjat luftes si refugjate ishte strehuar me djalin e saj Mentorin ne Kanada dhe se njeherit ishte e pa mundur ta kontaktonin.
  - Mentori, shahisti ? nderhyri kryetari.
  - Po ai, pohoi Agroni.
  - Ka ardhur ketu n Vushtrri para ca ditesh nga Alberta, e presim per pjesmarrje ne turnirin e shahut qe do mbahet se shpejti ketu n Vushtrri dhe ne Burim...
  - Jam interesuar edhe un, i tha Agroni, me tregoi nj mik i imi...besoj se do ta gjejmi dhe ta pysesim nese mund te na lidhi ne kontakt me mamin e tij ne Kanada, Lori tek kjo ka shum shpresa...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 21-12-2009 m 17:35
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 23. #40
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  ===== vijon======
  - Patjeter se duhet kontaktuar edhe Mentorin, ta japi une pastaj numrin e celularit te tij, kemi shpres se do e fitoj kupen e shahisteve kete vit. ..
  Kryetari iu dha premtime Lorit e Rolandit se do perpiqen me do kusht qe te grumbullojne sa m shpejt deshmi rrethe ketij rasti dhe se do ti hapnin dosjet posa te gjenin ish kryetarin e bashkesis s Vushtrris ku menjehere do ta venin ate ne dijeni. lori pastaj i percjelli edhe pershendetjet e Arianit i cili se shpejti edhe ai do i vije ne ndihm, per momentin me nje mesazh qe kishte marrur, kishte vendosur te qendroje tri dite ne Durres.
  Lori i tregonte kryetarit nismen e kesaj avanture qe kishte filluar ne "belalao" tek Ilo, ku edhe ai kishte kaluar dite me par ne te njejtin vend...Kryetari luante koken nga habija se si fati e ka sjellur mu ne kete restoran edhe Lorin, i jepte te drejte qe ka marrur kete guxim ne kerkim te mamait te saj.
  Me ne fund u ngriten te gjithe, takimi perfundon me shterngime duarsh, perseri Luan Dina u pershendet me Lorin dhe qe te dy u shiquan per disa qaste pa ditur fare te shkemmbejne as nj fjal dhe me ne fund u ndan.

  N Vushtrri nuk kishte nevoj fareqe Lori te shpallte n radion lokale rastine e saj ku mbrenda tri dite te ter banoret e kesaj qyteze msuan se kush ishte Lori, e dinin qellimin e vizites se saj dhe kur dilte nga hoteli apo kur shkonte ne siberkafe ose kur shkonte ne furrtore per te blere burek te gjith e shiqonin Lorin qe hecte me hapa te ngadalshem, pa u nxituar fare, pa u drojtur nga shiqimet e te tjerve, edhe kjo ishte mesuar me shikimet e tyre te habitshme qe reflektonin njerzit ne ftyrat e tyre, te ngrira, gati se e tere rruga kembsre levizte ne ngadalsim.N rrugn kmbsore kamariert posa e vrenin nga larg dilnin dhe e ftonin ate qe te ndalej ne kafeterit e tyre, per ta ishte knaqesi e madhe ti sherbeje te vetmit turist te ardhur nga perendimi ndoshta por edhe ishte me teper kurioziteti qe i shtynte ndaj kesaj vajze, uditeshin se nga e ksihte marrur guximin qe te kthehet ne vendlindje te saj pas 28 vite ne kerkim te mamit te saj qe as emrin nuk ia dinte.
  Lori kishte ln takim pas dreke me Agronin aty ne perfundim te rruges kembesore, derisa Rolandi i lodhur kishte preferuar te shlodhej, nuk e duronte vapen e psadites.

  Agroni doli nga vetura dhe i beri shenj Lorit se ku ishte garuar dhe me hapa te shpejt Lori iu afrua vetures dhe hyri ne te. Makina mori drejtimin kah dalja e qytezes dhe u kthyen majtas menjehere moren rrugen qe shpie per ne Burim, 40 kilometra ne perendim te Vushtrris.
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •