Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 111 prej 111
 1. #101
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  338
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Historia fillon n "Bellaao" ...!

  Rreth ores 15-t Lori ndalo taksin para klinikes s Tubingenit. Me letren n dor u drejtua tek informacioni i pritjes edhe se nuk e njihte gjermanishten Lori zotronte mir anglishten, ajo drejtohet tek ashensori, nalet n katin e 3t.

  N korridorin e gjat ajo hec me hapa t shpejt, sikur kishte frik se do i ikte mami...dhe ndalet tek salla 5, mbi port vertet ishte i shenuar emri i saj M.Zana !

  Dhomen n t ciln shtrihej Zana e kishte pushtua nj qetsi e madhe, vetm se zhurma e aparatures q i rrinte mbi krye dgjohej, zonja me syt e mbyllur e shtrir n shtrat rrinte gatitu e urt sikur se meditonte n ndonj manastir.
  Mirpo Lori, s'e kishte harruar premtimin, posa i afrohet te koka, e shikon mir njher ftyren e saj dhe me nj dor prek ftyren e saj, i flet n gjuhn frange;
  - "Mama, voala, zh' sui ta fij, zh' vy savuar, pur ka ty m'a abandon" " (nn, un jam bija jote e humbur, du ta dij nj gj; pse m k larguar prej gjinit tn)?
  Asnj pergjigjie, -i kishin thn lorit se gjndet ende n koma por athua e kishte kuptua Lori ?

  Gjaku fillonte t'i ziente n venat e lorit prej sa e sa dekadash pritje, me sa fuqi q kishte- Lori i dha nj shuplak !
  -Ky sht pr fillim premtimi dhe betimi qe lidha me vetveten-se do te te ta fus ni shpull ate dit qe te te shof ne ftyre ... je ne koma a sje s' intereson !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 2. #102
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  338
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Historia fillon n "Bellaao" ...!

  Gati se tet vite kishin kaluar e Lori ende s'kishte marrur asnj lajm asnj pregjigjije a mesazh prej Komunes s Drenasit e as prej ndokujt tjetr rreth ksaj dosjes. Mentorin e kishte ende n kontakte atje n Kanda, tek Riza n restorantin Bellaao n Paris kishte shkuar edhe hera tjera pasi ishte kthyr nga Kosova, e q tani kishte ndrruar edhe emrin e firmes, e kishte br "Dole Vita" , kurse Ariun se kishte takuar kurr m.
  Provimet i kishte kaluar shkelqyshm n formacionin e saj pr aktrim dhe muzik, luante shpeshher notat e muziks mbi piano si soliste q e adhuronte s teprmi n disa shoqata e koncerte t vogla q organizohshin nprmjes kishave t Parisit dhe aktronte me knaqsi role t ndryshme teatrale si dhe recitale.

  Derisa bhj gati t dilte me pun ditore kur rreth ores 10 t mngjesit u dgjua thirrja e interfonit, ishte postjeri q e lajronte pr nj letr t porositur. Veri pallton shpejt krahve dhe doli.
  Dika duhet t kt ndodhur m rndesi pas festave t fundvitit, thoshte ajo veteme vete, prite ndonj pages apo faktura bankare t shpenzimeve t jetes s perditshme ....Posa e mori letren e hap dhe lexon se, ishte nj ftes urgjente nga Komesariati i policis franeze. Mirpo n letr syt i shkuan tek nj adres e pazakonshme; "me udhzim jeni e thirrur, t jeni prezente n kliniken e Tubingenit Baden- Vutenberg Gjermani" !
  Dika s'ishte n rregull pr mendimin e Lorit. Te mirrte trenin me nxitim apo avionin e t nisej n kt drejtim pa asnj informat tjetr, asaj si hynte n'krye dhe vendosi t paraqitej n komesariatin e lagjes andej nga i kishte ardhur letra.
  Zvnds komiseri, dukej se ishte nj agjent i ri, e ftoj Lorin n sallen e pritjes dhe hyri n zyren, ajo i shpalosi letrn q kishte marrur dhe i krkon detaje agjentit se, 'ishte kjo thirrje.
  - Zonjush, ne jemi n dijeni dhe bashkpunim prmes kolegve gjerman ktu n Paris se, gjat misionit t pbashkt me forcat e kfor-it n Kosov para 7 vitsh juve kni hapur atje nj dosje n lidhje me krkesen tuaj n t drejtat e njohjes legjitime t paternitetit sipas ligjeve nderkombtare dhe se, tani m dihet se Kosova sht shtet i pamvarun, nga atje, ne jemi t informuar mir, se, juve keni ln atje ara ca vitsh mostrat e DNA-s suaj bashkangjitur me adresen tuaj n Paris
  Mirpo rastsisht apo fati e ka dashur kshtu, ne kemi marrrur to t dhna me rndsi pr juve, nnn tuaj q ju e keni kuar atje n Kosov, tani sht identifikua n Gjermani, rastsisht pas nj aksidenti t komunikacionit, hetuesit kan gjetur n antn e t lnduarit analizat e DNA-s tuaj dhe t saj.
  Mbeti e habitun Lori, syt i zgurgullonte para agjentit.
  -Si sht e mundur kjo, m duket e pabesueshme, sht emri i saj dhe i imi aty n letrat e idintifikimit t analizave -ka thon analizat ?
  -Pa dyshim, ju jeni bija e saj. Emri saj sht Zana, sht e martuar, kaq, tjerat informime do ti gjni ju vet atje prej nns suaj.
  Rajmondit, kt her asgj si tregon; e kishte vendosur se kjo ishte nj qshtje personale e saja, mnjher rezervoj bileten e trenit pr Shtutgart. E kishte vendosur q t nisej mnjher pa humbur kohn prej sa vitsh q ajo priste kt dit m n fund i erdhi nj buzqeshje Lorit.

  Rreth ores 15-t Lori ndalo taksin para klinikes s Tubingenit. Me letren n dor u drejtua tek informacioni i pritjes edhe se nuk e njihte gjermanishten Lori zotronte mir anglishten, ajo drejtohet tek ashensori, nalet n katin e 3t.

  N korridorin e gjat ajo hec me hapa t shpejt, sikur kishte frik se do i ikte mami...dhe ndalet tek salla 5, mbi port vertet ishte i shenuar emri i saj M.Zana !

  Dhomen n t ciln shtrihej Zana e kishte pushtua nj qetsi e madhe, vetm se zhurma e aparatures q i rrinte mbi krye dgjohej, zonja me syt e mbyllur e shtrir n shtrat rrinte gatitu e urt sikur se meditonte n ndonj manastir.


  Mirpo Lori, s'e kishte harruar premtimin, posa i afrohet te koka, e shikon mir njher ftyren e saj dhe me nj dor prek ftyren e saj, i flet n gjuhn frange;
  - "Mama, voala, zh' sui ta fij, zh' vy savuar, pur ka ty m'a abandon" " (nn, un jam bija jote e humbur, du ta dij nj gj; pse m k larguar prej gjinit tn)?
  Asnj pergjigjie, -i kishin thn lorit se gjndet ende n koma por athua e kishte kuptua Lori ?

  Gjaku fillonte t'i ziente n venat e Lorit prej sa e sa dekadash pritje, me sa fuqi q kishte- i dha nj shuplak !
  -Ky sht pr fillim premtimi dhe betimi qe lidha me vetveten-se do te te ta fus ni shpull at dit q te te shof n ftyr ... je ne koma a sje ky sht s'm intereson !
  Mirpo asnj reagim nuk erdhi nga Zana,

  E pa Lori se bri gabim me kt gjest brutal, mbeti e ngushtuar, nuk dinte se si t nxirrej prej ksaj situates dhe vendosi t dali prej dhomes e t shfryhej, t pinte nj kafe, vijoj t hecte n korridor kur pa q vinin drejt saj katr veta, nj burr i moshuar dhe tre djem t rinj, e kthyen kokn kah kjo femr e panjohur e cila dilte prej dhomes s Zans, por s’than asnj fjal, hapen deren dhe u futen brenda.

  Dritoni iu afrua Zans te kryet e saj si dit m par dhe fillon ti fliste m z t ult i thot.
  -Erdha sot me tre djemt Zan, gjetm kohn e lir q t vijmi pr vizit s bashku-tuj ia marrur doren e majt, dgjoj frymarrjen e saj, kur papritmas ajo-i hapi syt dhe prshpriti disa fjal t pakuptueshme mir.
  -Driton, una, kush ishte ktu n klas, m’ duk se dgjova zrin e msueses s frengjishts….!
  Tre djemt dhe Dritoni mbeten t shtangun n vend tuj e shikua njri tjetrin, mbetn t habitun, Zana ishte zgjuar prej komes.
  -Ciln msuese Zan-’je ka flet?
  -Po ishte ktu pak para se ju t hyni n dhom msusja ime, m ra shuplak sepse nuk i kisha br mir detyrat, s’m kujtohet n cilin vit por e di se isha n shkollen e mesme-e pata thn nj fjal t rnd n shqipe, pa e ditur se nxirrte kuptim t keq edhe n frengjishte dhe pr kt fjal t ndyt msusja m ra shuplak!

  Dritoni dhe djemt e pan se n faqen majt t Zans dukeshin kjart ende gishtat e dors, u bindet t gjith tani se vertet dikush e ka rrafur Zann.
  -Kush tjetr pervese asaj vajzs q e hasem n korridor-foli njri prej djemve-sht e mendur ndoshta ose ka gabuar dhomen?
  -Ta shikojmi-thot Dritoni dhe niset pr t dalur n korridor mirpo sapo e hap dern Lori futt brenda.

  Pr disa sekonda mbretnoj n dhom nj qetsi e jashtzakonshme, u grit Zana prej shtratit, Dritoni gati se mbeti pa frym me gojen hapur, tre djemt s’dinin ’t thonin!

  Figura e Lorit iu duk Dritonit sikur se t kthehej tridhjet vite mbrapa, ngjajshmria e saj me Zanen nuk lente pik dyshimit tek ai!

  -Kush jeni ju zonjush- m n fund gjeti fuqin q ta pyesi Dritoni!
  -Se kuptoj gjermanishten as shipen, -frengjishte ose anglishte nse dini ndonjri prej jush, ka ndonjri?
  -Qe, Lirimi din anglishtn-pergjigjet Dritoni.

  Lori dhe Lirimi vijuan t zhvillojn diskutimin n anglishte pasi u prezentuan me njeri tjetrin, Lori nisi dhe po i tregon t gjitha detajet se si kishte ardhur prej Parisit ktu n kt klinik pasi q ajo ishte e njoftuar pr kt aksident permes konzulates gjermane atje n Franc dhe i flet edhe arsyen prse kishte ardhur deri ktu, ajo tregon fil-e per p- krejt n detaje dhe me data se prej vitsh ajo ishte n krkim t nns s saj biologjike, tregon se si kishte ndermarr para disa vitsh hapat e par n Drenas dhe se si kishte ardhur tek libri i amzs, ajo iu tregon se si ka hasur n pengesa deri tek kjo njohje e vonuar prej vllaut t Zans, t gjith e dgjonin me kujdes t habitun vetm se Zana kishte ulur kokn e mbuluar me nj dor e luhatej - e zhytur n mendime.

  -Prit, - i thot Lirimi, Lorit, - t‘jua spjegoj n disa pika q ta kuptojn edhe kta.
  -Lirim, me sa kuptova edhe un-kjo zonjusha pretendon se sht bija e Zans?
  -Po babi-por me siguri se kjo vajza e ka humbur rrugn, sht e trnt ose e ka gabuar personin…

  Mirpo kur e shikuan Zann n heshtje iu afruan t gjith rreth saj- dhe filloj Dritoni ta pyesi.
  -Zan, shpirt, trego se far ka ndodhur- a sht e vertet kjo apo sht ndonj gabim prej ksaj vajzs?

  -Driton, -s ktu gabimi ksaj vajzs q ka ardhur t krkoje njohjen nga prinderit e saj natyrel por a fati i yni, se kjo paska kn nj prov e dashnis son prej atij t Perjetshmit atje nalt !

  -Si moj Zan, edhe ti e pranon kt?- e di ti se kjo paska ardhur me ndez konflikte n familje prej Francs dhe ti pajtohesh me kto krkesat e saja?

  -Driton, shife mir n sy kt vajz-sht bija jote-kurr s’kam pasur mundsi q t flas pr kt aksident q na ka ndodhur ne t dyve q ditn kur u njohm.

  -Fol t lutm Zana, -ka ndodhur, te ka dhunuar dikush apo ka-n ann tjetr ti m thua se kjo sht vajza jote- e- ti a je n veti a jo?! -i mllefosur Dritoni iu afrua te shtrati Zans dhe -vijonte;
  -Oj Zana! Je tranua edhe ti apo ’ke krshtu; A u martuam ne t dy pasi un u kthva nga sherbimi ushtarak apo mos ndoshta t sht shlyer memorja kto dit endrimi n koma prej medikamenteve ?

  Mirepo Zana ia ktheu edhe ajo tuj e ngritur zrin edhe m lart se Dritoni.
  -Po, o Driton, mirpo ti paske harrua krejt se, kur ke ardhur pr pushim vjetor nga ushtria ato dit ne u njoftuam te Konvikti i studentve n’Prishtin, pastaj m percolle deri n Drenas dhe aty buz lumit u nalem nr huje t shelgjes u perqafuam, -t nesrmen -s’ka Driton, prit s’ka prit s’ka, sikur t kishte lshua toka, si paske harrua?
  -Po, -m kujtohet-por ishte lidhje e shkurtr-menjehere t nesermen un isha i thirrun pr komand n ushtri, m kan dergua n front nnt muaj, ather ishte situata e acarraur me Italin, pershpertitej brenda mes ushtarve se do kallej lufta; Italia kerkonte zonen A e B atje n Istri, un isha vetem se nj legjioner, duhej ti’u permbaja urdherave ushtarake, kisha dhn betiminse do vdisnja per vendin tim!

  -Po, edhe un knej mbeta shtatzn, edhe un kisha luft vetun nnt muaj kundr t gjithve!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 07-02-2018 m 09:46
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 3. #103
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  338
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Historia fillon n "Bellaao" ...!

  -Po, edhe un knej mbeta shtatzn, edhe un kisha luft vetun nnt muaj kundr t gjithve!
  - Zana, po de me thn se...mbete shtatzn, vertete?
  -Po pra, ka kujtove ti se ishte loj ajo lidhja jon aty nr hijen e shelgjes?
  -Tragjike! -si ta dija un?-mos m fajso t lutem!
  -Askush s’a tuj e fajsua asnjrin, ta zmi se po e fajsojmi epoken n t ciln n jetonim-jetonim n nj planet tjetr pra, faji mbetet jetim, vetem se shpirti im deh I perjetshmi madhnija q sht nalt edi se sa kam vuajtur un, vetem se ai mundet te me gjykoje!

  Lori dhe t tre djem’t iu afruan Zans e shkrehur n vaj q pershkonin dy faqet. Dritoni mundohej t’ia fshinte lott her asaj e her Lorit.

  -T dalim tash prej ktu, t kthehemi n shtpi dhe ta festojmi kt bashkim familjar-iu tha Dritoni djemve, kjo sht motra juaj pjes e trupit ton q na e dergoj perenija n momentet e duhura dhe vetem se ai e di se sa i ka munguar ky bashkim familjar Lorit dhe Zans !

  Para se ta lshonin kliniken e Tubingenit Lori e gzuar si asnjher m par, dy kraht e hapur si shqiponja e lir n ajr e trupi i pushonte n mes katr burrave derisa Zana fillonte t shkrepte nga ajfo-ni klishe t njpasnishme…

  -Do ta lajmroj Mentorin, se, e kam gjetur mamin -i thot Lori Lirimit.
  -Kush sht ai Mentori, shqiptar sht-ku e ke takuar?
  -Po, jeton n Kanada, jemi takuar para ca vitsh kur bja krkime pr t gjetur mamin...sht shum un i mir-me 21 mars t dyt kemi ditlindjen.
  -Si ashtu, keni le t njajten dit, ku ka lind Mentori?
  -Aty ku kam le edhe un, n Drenas…-iu pergjigj Lori.
  -Sa udi, dy lindje brenda nj nate n nj vend kaq t vogl ...!-tha Lirimi kurse Zana u b sikur s’e dgjoj fare biseden e tyre, u futen t gjith n vetur me t shpejt duke ln Tubingenin.


  ====================funde===========

  shkruajti per forumin shqiptare; kreksi

  ==================================

  Spjegime shtes;

  Falemenderit t gjith lexuesve t forumit shqiptare si dhe vizitorve t tjer e atyre q m kan shkruar personalisht dhe jan interesua pr kt rrefim autentik i ditve tona,
  nj vemendje t veant pr fatin e gruas kosovare t epokave t errta, si rasti i mamit t Lorit, ka patur edhe rasta te shumta, femra shqiptare me shekuj ka kene viktim, lutemi se ma kurre te mos perseriten ato tradita te errta qe lan pasoja
  me plag shpirtnore tek njerzit e pafajshm !

  lexim t kndshm !

  Mendoj se mund te flasim lirisht tash rreth kesaj teme por jo vetem ketij rasti por edhe per raste tjera dhe shpresoj se eshte ne te mire te njerezimit qe ne vete ta pranojmi fajin e jo t'ia hedhim gjithemone dikujt tjeter, gjoja se "pushtuesi i ka fajet e jo ne" ...

  shendet !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 4. #104
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  338
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: E mira nuk ka fund, por as e keqja...!

  Citim Postuar m par nga salihaj Lexo Postimin
  Dy faqe i lexova me vmendje. Di prafrsisht e till me ka rastis q thon nj fjal popullore ka krisur ke kmbt e mia. Kemi provoja t hidhura q na i ka imponuar pushteti i paskrupullt, mentaliteti prapanik q shpesh e prmendt Kanunin (po kush e njeh ligjin e kanunin, kur shumkush nuk e njeh vetn e vet), rrethanat egoiste dhe me plot urrejtje prsri n strukturn e popullats s pa emancipuar, xhelozia, shum e shum faktor tjer. Plot dy vite jam duke u prplitur t shkruaj nj ngjarje t till tragjike, ku pjes e ksaj ngjarje jam edhe vet.

  Por jam sakat si prozator (romancier), poet qe hiq, por nuk kam as sens t artit frazeologjik q t shkruaj si thot populli me rrotulla dhe emra tjer. Sikur ti prdorja emrat e imagjinuar me siguri pr lexuesin kishin me qen shum interesant dhe kishin me dhn vlersimet e tyre shum frytdhnse, t mira dhe me plot kriticizm, por pr mua me duket si nj shtaz natyrale t fus n kafaz dhe t artificializoi.

  Shum forumist shkruan fjali t padurimita pr t prjetuar prfundimin e ksaj episode tragjike edhe un doja t citoi fjaln e urt popullore: kur e mbyt qenin gjuaje n prrua! Po ja fjalt e fundit rreth sugjerimit se a duhet shkruar emrat e vrtet apo t imagjinuar, m bn q t trhiqem nga fjalia popullore e cekur m par. Shpesh me ka shkua mendja t citoi edhe fjal e popullit far humb mos u gjete!
  Qysh se n shkrimet e Juaja pr sofrn e Drenics e kam vrejte se sipas meje jeni shum real dhe i pa shibla si thot populli yn. Por far t bjm, kur un jam nj person q gjithmon kam krkuar mekanizm q ka forc dhe metod pr t kthye kt popull n binare t drejta dhe duke flakur njher e prgjithmon veset e prapambetura: lvdatat, kryenesin, kokforcin, prvetsimin e veprave t huaja ose stolisjen me vepra t veprimtarve t vrtet, imitimin e njerzve q do gj kan dhn pr vatan e vet as kund nuk jan, krcnimet e n fund edhe vrasjet.
  Kisha me preferua q do forumisti q shkruan n gjuhn shqipe t instaloi programin pr korrekturn e gjuhs shqipe, i cili program me ka ndihmuar shum, se edhe pr nga gjuha kam qen shum sakat. Un jo q e lexova, por edhe sikur t shkosh deri n fund t ksaj episode t dhimbshme, pr mua nuk kishte pasur far rndsie prfundim t ksaj episode, pasi q po e imagjinoi prfundimin duke u bazuar n prjetimet e mia q i kam prjetuar q 65 vite.

  Ky rrfim sht nj ndr shkndijat e tragjedive q kemi prjetuar si ato t shkruara edhe m shum t pa shkruara. Nj lloj tragjedie t tipit t till e ke edhe n librin e Dr. Muhamet Shatrit pr Ibrahim Graincn. Ju prshndes

  Pershendetje i nderuari salihaj, ke plot te drejt, aty sidomos kur thua per emrat e imagjinuar, eshte pastaj ne fillim veshtir qe ti ndrrosh emrat e tyre por une te ksiha kshillue qe te fillosh ngjarjen ashtu si e ndjen ti me emra te vertete dhe ne fund, kur te perfundosh rrefimin beri nje ndryshim emrave me progam te paisur ne Word keshtuqe ngjarja nuk hup fare vleren...;

  Pasatj edhe aty qe e ceke se ka gabime gramatikore ne kete rrefim, ka eshte e saket dhe nese ke vrejtur me mir na bjen neve prej drenices me shkrue qysh flasim se sa ne letrare sepse kam dilema edhe une per arsye te thjesht une shkruaj si ne hipnoz dhe shum shpejt, si vetima....! ... keshtuqe gabimet nuk me interesojne forte se mendfoj qe do i permirsoj me von...dhe po ia nisa te mirrem edhe me permirsime drejtshkrimore kurr nuk kryhet...
  Dy klaset e para ne shkoll ia kam fillue me gjuhen e vjeter pa letrare dhe me ka hy n'tru a teepr veshtir me shly gjuhen e feminis...eshte dika tjeter per ata qe jane rrite e shkollua ne shipni...qysh prej vogjlis e flasin te njajten gjuh..kurse te ne sa e sa here a ndryshua mirepo ata qe s'ajne provua me keto ndryshime edhe s'na kuptojne hallin tone...
  Pastaj problemi tjeter eshte se ngjarja zhvillohet ne nje vend ku edhe une e njohe mire kete dialekt dhe po ia nisa e te shkruaj ne gjuhen letrare i humbet kuptimi i i ngjarjes e dialogjeve me se tepermi...

  Pra vendosa ta shkruaj me gabime keshtu live, ndryshe do ishte po te doja qe ta botoja kete rrefim ne liber mirepo se kam kete mendje me perfitue kurrgja prej ketyne ngjarjeve tona tragjike...
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 5. #105
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  338
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Historia fillon n "Bellaao" ...!

  Citim Postuar m par nga maratonomak Lexo Postimin
  Kam qendru deri ne ora 4 te mengjesit duke e lezuar kete histori dhe kur arita deri ketu , nuk e gjeta perfundimin.
  kjo eshte sikur te shkosh ne pus dhe te mos pish dot uje .

  I nderuar mik KREKSI
  presim perfundimin e kesaj historie me padurim .
  nje pyetje
  kjo eshte nje histori e vertete apo nje roman imagjinar ?
  maratonomak, na falni per vonesen por; me ne fund Lorit i'a gjetem nnn, ..e tash do ia gjejmi edhe kesaj vajzes qe paska ardh prej Suedis n Pej a tuj kerkue nanen e vete;

  JU LUTEMI TI NDIHMOJMI EDHE KESAJ A GJEST HUMAN !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 6. #106
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  338
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Historia fillon n "Bellaao" ...!

  Citim Postuar m par nga Pa_doreza2 Lexo Postimin
  Kreksi bukur interesante ke filluar m' e zegjatur sikur keto serejalet latino-amerikane perfundoje ma o kreksi se te zbulova me emre dhe mbiemer po gutu kalo mir
  Faleminderit Pa_doreza2,
  gati se tana grat dijn te qesin pite mirepo kur vjen te pjekja e pites shpeshehere del e lagt... po mundohemi t'ja lejmi fajin furrres....
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 7. #107
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  338
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Historia fillon n "Bellaao" ...!

  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  I B;
  Histori e dhimbeshme ,do te doja te ndihmoj ne kete ngjarje un jam prej vushtrrie,do te duhej te dihej koha ,stina e vitit dhe si ndodhi qe Francesi e ka dite se gjendet atje prane lumit vajza,kush i ka treguar mdonje burim informacioni prej francezit kontaktet me njerezit ketu ne ate kohe dhe nje foto e vajzes tani si duket ndoshta do ti biem ne gjurme per prinderit e saj.
  Dhjetor 02 n orn 6:47.MD Fshije
  =======================================

  G U:
  kreksi je i vecante, e lexova me sy kritik. Ju faleminderit.
  nntor 27 n orn 1:57.PD
  ===============================================
  L Q/
  Urime kreksi..Do e lexoj perseri me me vemendje...
  nntor 27 n orn 12:14.MD

  ================================================== ======

  V Q:
  Nje ngjarje shume interesante.
  Reale !
  Sa e dhembshme dhe tragjike.
  Po ti kushtohet me teper kohe e te punohet me tej,me nje dore te vertete shkrimtari,mendoj se del nje novele e plote dhe teper mbreselenese ...Gjithsesi eshte nje rrefenje e vertete nga jeta dhe si e tille ka mjaft vlera !
  nntor 30 n orn 10:39.PD
  ================================================== =======
  Ilir Berisha:
  Histori e dhimbeshme ,do te doja te ndihmoj ne kete ngjarje un jam prej vushtrrie,do te duhej te dihej koha ,stina e vitit dhe si ndodhi qe Francesi e ka dite se gjendet atje prane lumit vajza,kush i ka treguar mdonje burim informacioni prej francezit kontaktet me njerezit ketu ne ate kohe dhe nje foto e vajzes tani si duket ndoshta do ti biem ne gjurme per prinderit e saj.
  Dhjetor 02 n orn 6:47.MD
  ================================================== =====

  F K:
  Edhe pse nuk ju njof kreksi, e lexova historikun e jetes, me la pershtypje shume edhe pse heren e pare kurr ka ardhe ne Vushtrri ne Kosove une jam njoftuar me te per te paren here dhe kam jep maksimumin per ti njoftur prinderit e saj. Komplimente.
  Hn ora 10:02.PD

  ================================================== ====
  V Q:
  Bukur kreksi, duket qe ke bere nderhyrje te nevojeshme e qe jane pozitive. Persa i perket titullit,do te rekomandoja ta shkruaje ne italisht " Bella Ciao", mendoj se keshtu eshte me interesante dhe e kuptueshme,per nje rreth me te gjere. Tani,s'mbetet gje tjeter ve ta shohim te botuar,si novele ....
  Urime !
  Sot ora 1:08.MD.

  ================================================== ========
  Kreksi:
  Sa i perkete botimit, kam ndermend njehere te botoj ne internet falas edhe pse me merre koh ky rrefim, po ia kushtoj An Lorit dhe mamit te saj te shume vuajtur, te dyja viktima te traditave tona te tmerrshme e qorre...sa qe edhe fikcioni do tmerrohej nga kjo ngjarje tronditese... por reale !

  Falemenderit edhe njehere per ndihmen qe me japni.
  11 or m par

  ================================================== ====
  kreksi:
  Falemenderit Vasil,
  m duhet nderhyrje e miqeve pse jo, jemi ne epoken e re...shum me vend e ke, ne fund do e zgjedhi kete titull qe me rekomandoni por per momentin per shkake se ne internet do kete teper kerkime dhe i kam ikur ketij "bumi" se ne te vertete restoranti mbante emrin "ao bella" por i kam ikur edhe ketu reales sepse "" te madh nuk e kam ne tastiere dhe njehere me shkaton mundim ta gjeje...dhe u mora me pikje...si kjo "bellaao"..lol !
  Sot ora 8:46.MD.
  ================================================== ====
  A V:
  O kreksi une jam nji mik i vjeter i Ixxxx dhe nese don me te vertet ti ndihmoni kesaj vajze keni emisionin ne TV KLAN njerez te humbur dhe mendoj se ata do ju ndihmojne tung.
  nntor 26 n orn 6:00.MD
  ================================================== ===

  kreksi:
  Ke shum te drejte i nderuar por ngjarja eshte kryer gati se ne heshtje para 3 vitesh, une po e nxjerri vetem thelbin e ngjarjes. shte interesante se edhe une e kam leshuar kosoven ne te njejten kohe me An Lorin dhe per udi vetem 3 kilometra na ndajne mes nesh...
  Pra, me ka mbetur e vetmja rrug qe te shkruaj sado pak kete ndodhi per te mos mbetet totalishte ne injorancen tone, se na perket te gjithve...

  nntor 29 n orn 8:49.MD
  ================================================== =========
  I N:
  I dashur miku im i vjetr,
  falemnderit pr artikullin!
  nntor 21 n orn 6:41.MD
  =====================================
  kreksi;
  Ke te drejt, por, kjo ngjarje ishte delikate, ka njerz qe edhe nuk deshirojn te dalin ne ekrane...pastaj edhe ka kaluar kjo faza e kerkimeve, fundin e ngjarjes njehere nuk po ua tregoj...te me falni, se shpejti do e perfundoj...mbrenda 10 diteve...falemnderit per propozimin tuaj. kalofshi mir.
  nntor 26 n orn 7:02.MD
  ================================================
  kreksi;
  Ke shum te drejte i nderuar por ngjarja eshte kryer gati se ne heshtje para 3 vitesh, une po e nxjerri vetem thelbin e ngjarjes. shte interesante se edhe une e kam leshuar kosoven ne te njejten kohe me An Lorin dhe per udi vetem 3 kilometra na ndajne mes nesh...
  Pra, me ka mbetur e vetmja rrug qe te shkruaj sado pak kete ndodhi per te mos mbetet totalishte ne injorancen tone, se na perket te gjithve...

  nntor 29 n orn 8:49.MD
  ================================================== =====
  SKIFTERI&12.05:

  -shum interesante dona tregosh perfundimin.
  ================================================== =====
  honest:

  - O Kreksi
  Vazhdo Mor Vlla Se Na Shkatrrove
  ================================================== ========
  bindi:

  - Pershendetje kreksi, histori e dhimbshme!...Po presim si do perfundoj!?...
  ================================================== ========================
  honest:

  -Gjatjeta Kreksi
  Prfundo Vllau Jem Se Marova Shum Ndodhi Interesante
  Porkam Qef Ta Di Prfundimin
  Shpresoj Se Do Mbaron Pozitivisht
  ===============================================
  honest;

  - Tung Kreksi
  Na E Ke Lan Omel
  Osht Ni Fjal Popullore Nga Tokat E Mia
  ===============================================
  Troyan:

  - Vazhdo o Kreksi vazhdo...
  ================================================== =
  Troyan:

  - Brravo Kreksi, histori shume e bukur Mezi e pres fundin..
  ================================================== ==============
  honest;

  - valla bre Kreksi tlumt
  veq met naj qite...
  kqyr nt munjsh n fund t javs nqoft se spunon pfundo vllau jem se mushknit e bardha t zeza maj bane
  hahahah
  tung mos keqkupto
  ================================================== ==============
  Adaes;

  - Kreksi perfundoje, se na le ne ankth ...

  ================================================== =================
  01-12-2009, 19:11
  Enkeleu;

  Kreksi t prshndes miqsisht,

  Edhe une me shum kurreshtje e kam prcjell kt histori q nga dita e par dhe po pres me padurim epilogun ....Shpresoj q ti besh detyrat m shpejt
  ================================================== ====================
  honest:

  - shum mir sht Kreksi
  veq prfundo ma shpejt
  t lodhum edhe na duke krku ta mbarosh sa m shpejt
  vetm kuptona !
  tung kalo mir
  MA NE FUND LORI E GJETI MAMIN....U BASHKUAN E TERE FAMILJA ...

  LORI JO VETEM SE E GJETI MAMIN BIOLOGJIK POR AJO GJETI EDHE BABIN DHE TRE VLLAZEN !

  PERENDIA SHPESHEHERE VEPRON KESHTU QELLIMISHTE PER TI PROVU NJEREZIT SE SA KA PESHE ZEMRA E TYRE SI NE ATO PESHORET EGJIPTIANE....

  ZEMRA E LETE A E BARABART ME NI PENDEL...ose SA NI KILOGRAM DUKAT !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 8. #108
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  338
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Historia fillon n "Bellaao" ...!

  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  MA NE FUND LORI E GJETI MAMIN....U BASHKUAN E TERE FAMILJA ...

  LORI JO VETEM SE E GJETI MAMIN BIOLOGJIK POR AJO GJETI EDHE BABIN E SAJ I CILI MARTOHET ME MAMIN E LORIT PASI AI E KISHTE KRYER SHERBIMIN USHTARAK DHE TRE VLLAZEN TE LINDUR PAS LORIT !
  MAMI I LORIT (Zana) NJOFTOHET ME BABAIN E LORIT (Dritoni) kur ky ishte ne pushim nj javor gjate sherbimit ushtarak, pas kesaj lidhjes s shkurtr, kontaktet humbin, s'kan as telefon e as adresa, Dritoni kthehet n detyr edhe pr 9 muaj pr t perfunduar sherbimin ushtarak n Istri, n kufi me Italin, (nj zon n konflikt para 35 vitesh)... e kryen sherbimin ushtarak dhe kur kthehet n Kosov mendja i shkon tek dashuria qe kishin para 9 muajve me Zanen t ciln e gjn perseri te konvikti i studentve dhe vendosin te martohen, pa e ditur se e dashura Zana kishte mbetur shtatezan, detyrohet ta fshefi beben, per te ruajtur moralin e familjes, sipas kanunit, ndalohet femija jashte martese, Zana si tregon Dritonit se kishte mbete shtatzan, nga frika se ky ndoshta s'do i besonte se ai femije ishte legjitim i tyre, keshtu qe e strehon ne nj qender te adoptimit dhe humbet gjurma e kesaj bebe (Lori) per m shum se 27 vite, derisa rritet Lori e adoptuar n Franc, kjo vendos q ta kerkoje nenen e saj biologjike, pa i qua fare mendt se, do t gjje edhe babain e tre vllzr, nj familje komplete !

  PERENDIA SHPESHEHERE VEPRON KESHTU QELLIMISHTE PER TI PROVUA NJEREZIT SE SA KA PESHE ZEMRA E TYRE SI NE ATO PESHORET EGJIPTIANE....

  ZEMRA E LETE A E BARABART ME NI PENDEL...ose SA NI KILOGRAM DUKAT !
  MA NE FUND LORI E GJETI MAMIN....U BASHKUAN E TERE FAMILJA ...

  LORI JO VETEM SE E GJETI MAMIN BIOLOGJIK POR AJO GJETI EDHE BABIN E SAJ I CILI MARTOHET ME MAMIN E LORIT PASI AI E KISHTE KRYER SHERBIMIN USHTARAK DHE TRE VLLAZEN TE LINDUR PAS LORIT !

  Ngjarja n pika t shkurta;

  MAMI I LORIT (Zana) NJOFTOHET ME BABAIN E LORIT (Dritoni) kur ky ishte ne pushim nj javor gjate sherbimit ushtarak, pas kesaj lidhjes s shkurtr, kontaktet humbin, s'kan as telefon e as adresa, Dritoni kthehet n detyr edhe pr 9 muaj pr t perfunduar sherbimin ushtarak n Istri, n kufi me Italin, (nj zon n konflikt para 35 vitesh)... e kryen sherbimin ushtarak dhe kur kthehet n Kosov mendja i shkon tek dashuria qe kishin para 9 muajve me Zanen t ciln e gjn perseri te konvikti i studentve dhe vendosin te martohen, pa e ditur se e dashura Zana kishte mbetur shtatezan, detyrohet ta fshefi beben, per te ruajtur moralin e familjes, sipas kanunit, ndalohet femija jashte martese, Zana si tregon Dritonit se kishte mbete shtatzan, nga frika se ky ndoshta s'do i besonte se ai femije ishte legjitim i tyre, keshtu qe e strehon ne nj qender te adoptimit dhe humbet gjurma e kesaj bebe (Lori) per m shum se 27 vite, derisa rritet Lori e adoptuar n Franc, kjo vendos q ta kerkoje nenen e saj biologjike, pa i qua fare mendt se, do t gjje edhe babain e tre vllzr, nj familje komplete !
  Bien ktu n kt ngjarje dy viktima dy femra te pafajshme prej gabimeve e traditave tona banale qe nuk do iu ngjesim emer as etiketa ...!

  PERENDIA SHPESHEHERE VEPRON KESHTU QELLIMISHTE PER TI PROVUA NJEREZIT SE SA KA PESHE ZEMRA E TYRE SI NE ATO PESHORET EGJIPTIANE....

  ZEMRA E LETE A E BARABART ME NI PENDEL...ose SA NI KILOGRAM DUKAT !

  ===================================

  PRA, TI NDIHMOJMI EDHE KESAJ VAJZES NGA SUEDIJA QE TA GJEJE NENEN E SAJ NE PEJE, TE MOS MBESIM QORRA PARA PADREJTESIVE SE HYJNIJA PREJ S NALTI DO NA DENOJE TE GJITHEVE PER TE KQIJAT TONA QE I KEMI BERE MSHEFTAS ...!

  http://www.forumishqiptar.com/thread...ABn-biologjike !
  https://youtu.be/2vqiudgf73Q
  https://youtu.be/2vqiudgf73Qhttps://youtu.be/2vqiudgf73Q
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 08-02-2018 m 08:17
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 9. #109
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  291
  Faleminderit
  15
  33 falenderime n 31 postime

  Pr: Historia fillon n "Bellaao" ...!

  ti mo shoku ke firmen me te mire
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 10. Anetart m posht kan falenderuar aimilius pr postimin:

  Kreksi (16-02-2018)

 11. #110
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  338
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Historia fillon n "Bellaao" ...!

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin
  ti mo shoku ke firmen me te mire
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK
  Hahaha, s'te pyet sot askush 'fare firme ke por sa para ke n xhep....!

  ....Po noj sen rreth temes; "Bellaao..." ke degjuar ndojhere se 'sht kjo "bellaao"... ?
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 12. #111
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  338
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Historia fillon n "Bellaao" ...!

  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  MA NE FUND LORI E GJETI MAMIN....U BASHKUAN E TERE FAMILJA ...

  LORI JO VETEM SE E GJETI MAMIN BIOLOGJIK POR AJO GJETI EDHE BABIN E SAJ I CILI MARTOHET ME MAMIN E LORIT PASI AI E KISHTE KRYER SHERBIMIN USHTARAK DHE TRE VLLAZEN TE LINDUR PAS LORIT !

  Ngjarja n pika t shkurta;

  MAMI I LORIT (Zana) NJOFTOHET ME BABAIN E LORIT (Dritoni) kur ky ishte ne pushim nj javor gjate sherbimit ushtarak, pas kesaj lidhjes s shkurtr, kontaktet humbin, s'kan as telefon e as adresa, Dritoni kthehet n detyr edhe pr 9 muaj pr t perfunduar sherbimin ushtarak n Istri, n kufi me Italin, (nj zon n konflikt para 35 vitesh)... e kryen sherbimin ushtarak dhe kur kthehet n Kosov mendja i shkon tek dashuria qe kishin para 9 muajve me Zanen t ciln e gjn perseri te konvikti i studentve dhe vendosin te martohen, pa e ditur se e dashura Zana kishte mbetur shtatezan, detyrohet ta fshefi beben, per te ruajtur moralin e familjes, sipas kanunit, ndalohet femija jashte martese, Zana si tregon Dritonit se kishte mbete shtatzan, nga frika se ky ndoshta s'do i besonte se ai femije ishte legjitim i tyre, keshtu qe e strehon ne nj qender te adoptimit dhe humbet gjurma e kesaj bebe (Lori) per m shum se 27 vite, derisa rritet Lori e adoptuar n Franc, kjo vendos q ta kerkoje nenen e saj biologjike, pa i qua fare mendt se, do t gjje edhe babain e tre vllzr, nj familje komplete !
  Bien ktu n kt ngjarje dy viktima dy femra te pafajshme prej gabimeve e traditave tona banale qe nuk do iu ngjesim emer as etiketa ...!

  PERENDIA SHPESHEHERE VEPRON KESHTU QELLIMISHTE PER TI PROVUA NJEREZIT SE SA KA PESHE ZEMRA E TYRE SI NE ATO PESHORET EGJIPTIANE....

  ZEMRA E LETE A E BARABART ME NI PENDEL...ose SA NI KILOGRAM DUKAT !

  ===================================

  PRA, TI NDIHMOJMI EDHE KESAJ VAJZES NGA SUEDIJA QE TA GJEJE NENEN E SAJ NE PEJE, TE MOS MBESIM QORRA PARA PADREJTESIVE SE HYJNIJA PREJ S NALTI DO NA DENOJE TE GJITHEVE PER TE KQIJAT TONA QE I KEMI BERE MSHEFTAS ...!

  http://www.forumishqiptar.com/thread...ABn-biologjike !
  https://youtu.be/2vqiudgf73Q
  https://youtu.be/2vqiudgf73Qhttps://youtu.be/2vqiudgf73Q
  Versioni fundit. ..
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •