Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shtegtari! Maska e Gregu
  Anėtarėsuar
  30-11-2008
  Postime
  869

  Shpikje: Nje perpjekje per lidhje te botes virtuale me ate fizike

  Perpara disa ditesh, hasa ne nje video interesante. Behej fjale per nje tentative te re, per ta perzier boten fizike, materiale me ate dixhitale.

  TEDIndia, permes nje video te vendosur ne faqen e tyre te internetit, tregon se si bota fizike mund te nderveproje me boten e te dhenave permes nje pajisje qe eshte quajtur ShqisaGjashte.

  Kjo pajisje krijon mundesine per te ndertuar nje pajisje dixhitale por qe komandohet nga sensore te lidhur me trupin, gjymtyret e njeriut. Keshtu, permes vetem nje pajisje, mund te fotografosh, te marresh me vete materialet dixhitale kudo, te projektosh pamjet qe ke ne cdo mur ku ndodhesh, te nxjerresh fotografi, ti pergatisesh fotot kudo qe te jesh...

  Kjo na tregon edhe njehere boten ne te cilen jetojme, ose te pakten na pergatit per boten ne te cilen do te jetojme se shpejti...

  Shiko videon:
  http://www.ted.com/talks/pranav_mist...echnology.html
  "Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi!"

 2. #2
  Moderator
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,009
  E pashe videon. Shume interesante. Ca jane te lindur per te qene shkencetare.
  Flm qe e solle.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,344
  Shkenca po arrin kulmin . Intereante si vidio .

  Baaaaaah si nuk pash dhe degjova nje indian qe ta flasin anglishten pa theks ose me pak .

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •