Close
Faqja 20 prej 20 FillimFillim ... 10181920
Duke shfaqur rezultatin 381 deri 396 prej 396
 1. #381
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  622

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  I ndjeri pozicionohet nė njė pozicion tė shtrirė nė njė
  drejtkėndor tė qosheve tė rrumbullakosura, me krahė tė pėrkulur nė bėrryla dhe vendosur nė bark. Analiza antropologjike tregon se njė grua e moshės 35-40 vjeē ėshtė varrosur nė varr.

  Q
  113. Perlat nė formė ovale me dy linja tė ndėrthurura
  Xham 0 1,0 cm AA 20933 (PN 690)
  114 Byzylyk teli i lidhur me rrathė
  Aliazh bakri 0 7.8 cm AA 20916 (PN 683)
  85
  86 Varri 157 Q
  Cs
  115. Byzylyk i seksionit ovale dhe skajet e mbivendosura tė ēmontuara dhe pak tė zgjatura
  Aliazh bakri 0 5.3 cm AA 20917 (PN 683)
  116. Byzylyk i rrumbullakėt me tre trashėsirė nė formė topi
  Aliazh bakri 0 4.5 cm - 5,2 cm AA 20921 (PN 685)
  117.Byzylyk me shirita me brinjė tė mesme tė spikatur
  Aliazh bakri 0 6.2 cm AA 20918 (PN 684)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 2. #382
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  622

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  118. Byzylyk me seksion tė rrumbullakėt dhe skajet e zbėrthyera tė
  Aliazh bakri 0 6.4 cm AA 20919 (PN 684)
  Varri 157
  119. Byzylyk me seksion tė rrumbullakėt dhe mbivendosje dhe skajet drejt qė mbivendosen
  Kocka 0 6,6 cm AA 20920 (PN 685)
  120. Byzylyk me seksion tė rrumbullakėt dhe mbivendosje dhe skajet drejt
  Kocke 0 7.0 cm AA 20922 (PN 685)
  Varri 157
  121. Byzylyk rrethor dhe i mbivendosur dhe skajet drejt qė mbivendosen
  Kocke 0 6.0 cm AA 20923 (PN 685)
  122. Unaza me seksion rrethor
  Aliazh bakri (2) 2.0 cm: koka 1,1 cm: lartėsi. 2.2 cm AA 20927 (PN 687)
  123. Unaza seksion rrethor me njė pllakė rrethore nė tė cilėn ishte futur njė kurorė jo e ruajtur
  Aliazh bakri (3 2.1 cm: koka 1.2 cm; lartėsia 2.2 cm AA 20928 (PN 688)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 3. #383
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  622

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  124. Unaza e seksionit ovale
  Aliazh bakri 0 2.1 cm AA 20929 (PN 688)
  varri 157
  125. Unaza e seksionit rrethor
  Aliazh bakri 0 2.1 cm AA 20930 (PN 688)
  126. Rrethi iPėrdorni seksionin
  Aliazh bakri (2 copė) 0 0,8 cm - 0,9 cm AA 20931 (PN 688)

  Varri 157

  127. Njė thikė me gjemba dhe dorezė
  hekuri; dru pėrgjatė. 16.5 cm; Gjerėsia. 1.8 cm AA 20934 (PN 691)
  128 Trup cilindrik dhe qafė e ngushtė me skaj tė tėrhequr dhe tė trashur, dorezė tė profilizuar me rrip dhe fundi i prerė
  Xham lart. 18.8 cm; h. trajton 7.6 cm; 0 fund 10,7 cm; 0 pike 7.6 cm AA 20915 (PN 682)
  129. Trupi i trupit tė zgjatur dhe dera e ngushtė cilindrike, e mbėshtjellė me fije qelqi, me njė skaj tė trashur tė tėrhequr, njė dorezė nė formė shiritash dhe njė fund tė lagur
  Xham lart. 18.0 cm; h. trajton 9.6 cm; 0 funde 4.9 cm; 0 pike 5.6 cm AA 20932 (PN 689)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 4. #384
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  622

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  130.Monedhe perzieresh bakri i perandorit ilir Kostandinit I. (Kostandinopolis)., Centenionalis, 330 - 333, Selanik, RIC 188, SMTS?, Av .: CONSTAN-TINOPOLIS. Pop .: 1. Lloji: Victoria shkon majtas. Ruajtur mirė. Pozicioni i kalepit: 6. dim. fj 17 mm; wt. 1.97 g AA 20924 (PN 686/3)

  131.Monedhė bakri Constantius II., Centenionalis, 337 - 340,?, RIC? Av .: CONSTANTI-VS P F AVG. Pop .: D. Rv .: GLORIA EXERCITVS.
  Lloji: Dy ushtarė qėndrojnė, midis tyre njė shenjė beteje me monogramin e Krishtit. Pozicioni i kallapi: 6. dim. fj 17 mm; wt. 1.99 g AA 20925 (PN 686/3)


  132.Monedhė Aliazh bakri Kostandini I., (Urbs Roma), 330 - 337, Centenionalis,?, RIC? Av .: VRBS - ROMA. Pop .:
  1. Lloji: njė ujkonjė Binjak. vjetėruan. Pozicioni i mykut: 12. dim. 17 x 18 mm; wt. 2.66 g AA 20926 (PN 686/3)

  133.Monedh Aliazh bakri Kostandinus I. (Urbs Roma)., 331 - 334, Centenionalis, Cyzicus, RIC 91, SMK, Av .: VRBS - ROMA. Pop.:1. Lloji: Ujk binjak. Ruajtur mirė. Pozicioni i kallupit: 12. dim. 18 x 17 mm; wt. 2.67 g AA 20935 (PN 692)
  134 Monedh Aliazh bakri Constans,birit i perandorit ilir Kostandi I 337 - 340, Centenionalis, Siscia, RIC 87 ,? SHISH, Av .: CONSTAN- S P F AVG. Pop .: D. Rv .: GLORIA EXERCITVS. Lloji: Dy ushtarė qėndrojnė, midis tyre njė shenje luftes me monogramin e Krishtit. Ruajtur mirė. Pozicioni i kallupit : 12. dim. 0 17 mm;rendesia. 1.46 g AA 20936 (PN 692)
  135.Monedh Aliazh bakri Kostandinus I. (Constantinu II), 333 - 334, Centenionalis, Arelate, RIC 376, PCONST, Av .: CONSTANTI-NVS IVN N C. Pop .: d. Rv .: GLORIA EXERCITVS. Lloji: Dy ushtarė qėndrojnė, midis tyre dy shenja beteje dhe njė kurorė. Pozicioni i mykut: 12. dim; wt. 2.54 g AA 20937 (PN 692)

  136 Monedh Aliazh bakri .9 Kostandinus I. (Constantinus II.)O-331. - 334., Centenionalis, Cyzicus, c., -, RIC 84, SMK, Av .: FL IVL CONSTANTIVS NOB C. Pop .: d. Rv .: GLORIA EXERCITVS. Tipi: Dy ushtarė qėndrojnė, midis tyre dy shenja tė betejes : 5 Dim. 19 x 18 mm; wt. 1.79 g AA 20938 (PN 692)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 13-11-2019 mė 16:32

 5. #385
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  622

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  ZBULIM SENSACIONALE
  ARKEOLOGJIK NE PULA Tek dera dyshe
  U gjetėn varret Histriane urnė te djegura nga periudha para sundimit Romak
  Gjatė gėrmimeve arkeologjike pėrreth ndėrtesės sė Muzeut Arkeologjik tė Istrisė, u gjet njė gjetje e jashtėzakonshme e histrianė urnė varre.
  Konkretisht, nė afėrsi tė Portės Dyfish, u gjetėn pesė varre urne histriane tė epokės sė hekurit, qė datojnė nga viti 11-tė deri nė 2-t p.e.s.
  Fjala eshte,siē pretendojnė nga Muzeu Arkeologjik, nė lidhje me varrosjet nė urna, nė mėnyrė qė disa prej tyre tė depozitohen nė vrimat nė tokė tė mbuluara me gurė, d.m.th., tė thatė, dhe tė tjerėt janė varrosur direkt nė tokė dhe mbulohen me pllaka guri.
  Mbetjet tė dukshme tė djegura tė ndjerit,dhe nė afėrsi tė urinės janė mbetje tė dukshme tė zjarrvėnies - hirit dhe djegies.
  Ishte njė vend i saktė ku ata vendosnin dru dhe digjnin tė vdekurit e tyre, dhe mė pas do tė merrnin disa kocka tė djegura me copa metali qė ishin pjesė e kostumit tė tyre dhe i futnin nė llambat urne dhe pastaj i varrosnin.
  Muzeu Arkeologjik Istrian kujton se nė Pula, varret historike me urna tė ndezura ishin gjetur tashmė nė shtrirjen nga Sergijevac deri nė fillim tė Rrugės Castropola, dhe shumica e tyre u zbuluan nė fund tė shekullit tė 19-tė dhe nė fillim tė shekujve tė 20-tė, kur ndėrtuan ndėrtesat qė janė akoma atje.
  Analizat antropologjike tė mbetjeve tė gjetura do tė zbulojnė numrin e personave tė varrosur dhe gjinin e tyre, dhe tė ashtuquajturat datimin absolut, i cili do tė na ndihmojė tė pėrcaktojmė me saktėsi vjetersin e varreve.
  "Kėto gjetje tė varreve Histriane janė njė dėshmi e jashtėzakonshme pėr stilin e jetės dhe zakonet e tė lashtėve tė Pulės dhe tė Istrisė nga periudha para sundimit Romak," u raportuar nga Muzeu Arkeologjik i Istria.
  Qyshe nė vitin 2017, dy "kambanat e humbura tė Pulės" nga shekujt 14 dhe 15 u gjetėn nė bodrumin e muzeut gjatė gėrmimeve.
  Njėra kambanė ėshtė punuar e kambanave tė Bonit dhe Vivencuis, qė daton nga rreth vitit 1325, dhe tjetra ėshtė vepėr e kambanave tė Salvatores, e vitit 1425, me njė rrėfim tė St. Tomit.
  Ėshtė fjala per njė trashėgimi e vlefshme kulturore qė u fsheh nga italianėt pas largimit tė Pulės nė 1947, duke besuar se njė ditė do tė ktheheshin dhe tė rizbulonin.


  https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...nicu/10060411/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 08-03-2020 mė 08:43

 6. #386
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  622

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  ZBULIMI SHKENCOR

  HISTORIK I MADH REKONSTRUKSIONI: SI NE KROACI FILLOI KRIMI I NJOHUR ME I VJETER Para 7500 vjet mė parė Njė burrė u vra pranė Zares

  Njė grup shkencėtarėsh kroatė botoi dje nė Gazetėn Ndėrkombėtare tė Osteoarkaeologjisė, njė nga revistat mė tė rėndėsishme nė arkeologji dhe antropologji, njė studim me titull“A case of probable interpersonal violence from the Early Neolithic site at Smilčić, Croatia” i cili pėrshkruan "vrasjen mė tė vjetėr nė Kroaci ".
  LAJMET E LIDHURA
  SI I PARI DALMATIN I JETOI PARA 15000 VJET Shime hėngri shėndetshėm, gjuante me njė harkshtize dhe gruaja e tij punoi bizhuteri nga ashti
  Ngjarja dramatike ndodhi 7500 vjet mė parė, gjatė periudhės neolitike, afėr Zadarit, dhe nė rindėrtimin e saj shkencor morėn pjesė Ivor Jankovic, Brunislav Marijanovic, Mislav Cavka, Mario Caric dhe Mario Novak.
  Neolitik i hershėm
  - Nė maj te vitit 2017, eshtrat e njė mashkulli tė rritur u zbuluan gjatė gėrmimeve arkeologjike tė vendit neolitik (epokės sė hershme tė gurit) tė Smilcič nė brendėsi tė Zares,u gjetėn eshtrat e njė mashkulli tė rritur.
  Smilčići ėshtė njė lokalitet i njohur arkeologjik qė ėshtė eksploruar qė nga mesi i shekullit tė 20-tė.
  Gėrmimet e fundit u drejtuan nga prof. Brunislav Marijanović nga Departamenti i Arkeologjisė, Universiteti i Zarese, dhe gjatė hulumtimi nė 2017, mbetjet e tė paktėn tre skeletve janė mbetjet e tė paktėn tre tė tjerėve.
  Skeleti i Smilčićit mund tė datohet nė kontekstin arkeologjik te neolitikut te hershėm, rreth 6000-5500 para Krishtit, i cili u konfirmua nga datimi radiokarbon i izotopit tė karbonit C14.
  Pra, ky ėshtė njė skelet i vjetėr rreth 7500 vjeēar - tha Dr. Mario Novak, bioarkaeolog nga Instituti i Antropologjisė nė Zagreb dhe udhėheqės i projektit tė Fondacionit Kroat tė Shkencave "Rindėrtimi i Parahistorisė (Neolitike deri nė Epokėn e Bronzit) Jeta nė Kroaci - Njė Qasje Multidisiplinare ".etj
  Sa i pėrket skeletit, ėshtė njė skelet relativisht i fortė i njė njeriu qė ishte nė moshėn midis 25 dhe 35 vjeē nė kohėn e vdekjes.
  Njė shembull i rrallė
  - E mahnitshme struktura e Majes se shigjetash gurit qe ishte marruer, kėshtu qė analizat vazhdojnė me kolegė nga jashtė, pėrkatėsisht nga Italia dhe SH.B.A., tė cilėt do tė na tregojnė saktėsisht se nga cili lloj guri ėshtė bėrė - tha Mario Novak.
  Rasti i "vrasjes sė parė nė Kroaci" hedh dritė tė re nė jetėn e tė parėve tanė.

  foto.1. Varri i njė mashkulli tė rritur (foto nė tė djathtė) dhe maja e njė predhė tė goditur nė kockėn (nė njė rreth)

  https://www.jutarnji.hr/life/znanost...karac/9960601/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 08-03-2020 mė 17:02

 7. #387
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  622

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  https://morski.hr/2020/04/28/veliko-...o-2000-godina/

  Njė zbulim i madh arkeologjik
  Nėn bregdetin nė Poreč u gjeti njė anije romake pothuajse 2000 vjeqare e vjeter
  POREČ - Pak arkeologė mund tė mburren me dy zbulime nė tė njėjtėn kohė, siē vepruan kolegėt e tyre nė Poreč.

  Gjatė rindėrtimit tė ujėrave tė detit Poreč, Muzeu Atdhetar i Poreč, Muzeu Arkeologjik i Istria dhe Departamenti i Konservimit tė Pulės po kryejnė kėrkime arkeologjike.

  Pėrveē gjetjes sė mbetjeve tė njė varke deti tė shekullit 15 dhe anijeve tė epokės Romake, njė ndjesi pasoi; ruajtur anije druri nga kohėrat romake, tė bėra me teknikėn e qepjes. Ata tashmė e kanė pagėzuar - ajo do tė quhet "Porečanka".
  Siē theksoi drejtori Uljančić, kjo ėshtė padyshim njė nga zbulimet mė tė rėndėsishme arkeologjike nė Poreč nė 30 vitet e fundit.
  Anija u ruajt nė njė gjatėsi prej 5 m dhe gjerėsi 1,70 m dhe kishte njė vela.
  Vetė anija ėshtė bėrė duke pėrdorur teknikėn e qepjes, e cila ėshtė karakteristike pėr zonėn veriore tė Adriatikut.
  Pas dokumentacionit, anija do tė hiqet dhe desaltohet nė njė pishinė tė veēantė tė krijuar pėr kėtė qėllim.Do tė mėsojmė shumė rreth Porecit antik, i cili ndodhet katėr metra poshtė nesh sot, gjė qė na tregon se deti dikur ishte shumė mė i ulėt.

  Bartolić Sirotić theksoi se hulumtimi i anijes ėshtė multidisiplinar dhe kėrkon bashkėpunim me shumė ekspertė, pėrfshirė Marko Uhač, i cili tha se ky zbulim, aq unik duke pasur parasysh rrethanat shėndetėsore dhe ekonomike nė tė cilat jetojmė aktualisht, do tė ndihmojė nė pėrmirėsimin e njohurive tona pėr lundrim nė Adriatik nė lashtėsi.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 13-05-2020 mė 14:28

 8. #388
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  622

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Zbulohet njė varreze masiv 6,200 vjeēar nė Kroaci -
  Eshtė fjalė me njė varreze masive parahistorik dhe njė episod tė dhunshėm qė ndodhi rreth 6,200 vjet mė parė.
  Botimi i fundit i revistės shkencore PLOS ONE publikoi njė studim nga shkencėtari i shquar Kroat Dr. sc. Marija Novak, e cila zbulon njohuri tė reja nė lidhje me viktimat e masakrės prehistorike nė Potočani afėr Požeges, me titull "Analiza e gjenomit tė pothuajse tė gjitha viktimave tė masakrės 6200-vjeēare".
  Kėrkimi, i udhėhequr nga Mario Novak i Institutit tė Antropologjisė nė Zagreb, Ron Pinhasi i Universitetit tė Vjenės dhe David Reich i Universitetit tė Harvardit, bazohet nė njė analizė tė ADN-sė antike tė viktimave tė njė masakre prehistorike 6,200 vjet mė parė. -
  Gjatė gėrmimeve arkeologjike nė Potočani, ekspertė nga Muzeu Arkeologjik nė Zagreb dhe Departamenti i Arkeologjisė nė Fakultetin Filozofik tė Universitetit tė Zagrebit hetuan njė varrim masiv nė tė cilin ishin pėrzier mbetjet e eshtrave tė tė paktėn 41 njerėzve qė jetonin gjatė epokės sė bakrit dhe janė tė lidhur me tė ashtuquajturėn Kultura Lasinjas.
  Ky hulumtim multidisiplinar u krye nė bashkėpunim me disa shkencėtarė nga Kroacia, Austria, SHBA dhe Spanja.
  "Deri mė tani, hulumtimi paleogjenetik dhe bioantropologjik nė episodet e dhunės masive nė tė kaluarėn e largėt ėshtė pėrqendruar ekskluzivisht nė vendet ku viktimat ishin burra tė rritur qė vdiqėn nė betejė ose vendet ku u vranė anėtarėt e njė familjeje ose komuniteti tė veēantė."

  Njė ritual fetar? Gjithashtu tė njohura janė masakrat parahistorike ku anėtarėt e njė grupi migrantėsh u vranė nė njė konflikt me vendasit dhe ne kemi prova se vrasjet masive ishin pjesė e njė rituali fetar.

  Ky hulumtim ofron prova tė vrasjeve masive qė nuk kishin pėr qėllim njė klasė tė veēantė shoqėrore ose pjesė tė komunitetit ose familjes, por njė masakėr tė qėllimshme jo selektive tė fėmijėve, grave dhe burrave nė tė cilėn personi mė i ri ishte rreth tre vjeē.
  Viktimat mė shpesh vriteshin nga njė goditje nė pjesėn e pasme tė kokės dhe trupat e tyre hidheshin nė njė gropė, "tha Mario Novak, njė bashkėpunėtor kėrkimor nė Qendrėn pėr Bioantropologji tė Zbatuar nė Institutin e Antropologjisė nė Zagreb, autori kryesor i studimi

  "Mendimi ynė i parė ishte se kėta ishin viktima tė njė konflikti tė fundit si Lufta e Dytė Botėrore, por mungesa e ndonjė materiali modern nė varr dhe rezultatet e datimit radiokarbon tė mostrave tė kockave njerėzore treguan se ato ishin mbetje arkeologjike.
  Nė rastin tonė, fjala ėshtė njė varreze masive parahistorik dhe njė episod i dhunshėm qė ndodhi afėrsisht 6,200 vjet mė parė, "tha Jacqueline Balen, njė kėshilltare e muzeut nė Muzeun Arkeologjik nė Zagreb dhe shef i kėrkimit nė Potocani.
  Ata nuk janė tė njė farefisi
  Studimi tregoi se shumica e viktimave nga Potocani nuk janė tė nji farefisi
  Ne ishim nė gjendje tė izolonim ADN-nė antike nga eshtrat e kockave tė 38 nga gjithsej 41 njerėz tė varrosur nė njė varr masiv nga Potocani. Duke sekuencuar 38 gjenome, ne morėm tė dhėna pėr gjinin e kėtyre individėve, origjinėn e tyre gjenetike, por edhe lidhjen e gjakut.
  Megjithėse njė pjesė e vogėl e personave tė analizuar ishin tė lidhur, afėrsisht 70% e viktimave nga Potocani nuk kanė lidhje me familjen, gjė qė sugjeron se nė kėtė rast ajo ėshtė vetėm njė pjesė e njė komuniteti mė tė madh bujqėsor, vazhdon Ron Pinhasi ", kreu i laboratori antik i ADN-sė nė Universitetin e Vjenės, njė nga tre autorėt kryesorė tė kėrkimit.
  Eshtė zbuluar se ato kryesisht nuk kanė lidhje gjaku, por qė 91 pėrqind e ADN-sė sė tyre ėshtė e ngjashme dhe buron nga Neoliti Anatolian. Personi mė i ri ėshtė dy vjeē, dhe mė i moshuari ėshtė 50, gjithsej 21 burra dhe 20 gra, gjysma e tė cilave ishin nėn 17 nė kohėn e vdekjes. Ata kishin dėmtime tė kafkės, ndoshta nga njė objekt i topitur.
  Ajo qė ėshtė e sigurt ėshtė se tė paktėn 41 burra, gra dhe fėmijė u vranė barbarisht para se tė hidheshin nė njė varr masiv.
  David Reich, kreu i laboratorit antik tė ADN-sė dhe profesor nė Universitetin e Harvardit, gjithashtu njė nga autorėt kryesorė tė studimit, shpjegon mė tej:
  "Interesante qė, edhe pse nė shumicėn e rasteve personat nga Potocani nuk janė tė lidhur nga njė farefis i ngushtė, provat gjenetike tregojnė se tė gjithė individėt e gjetur nė kėtė varr ndahet ne menyre shume homogjene,pothuajse identike nė origjinė (kryesisht e lidhur me popullatat neolitike nga Anadolli, dhe vetėm 9% e trashėguar nga gjuetarėt-mbledhėsit e Evropės Perėndimore), duke treguar se popullsia lokale ishte e madhe dhe e qėndrueshme.
  Kjo shifėr tregon pėr faktin se masakra nuk ishte e lidhur me ardhjen e njė grupi tė ri, nuk lidhje gjenetikisht, "shpjegoi ai.
  Shkencėtari i ri Mario Novak thekson rėndėsinė e vazhdimit tė kėrkimeve tė tilla multidisiplinare.

  “Rezultatet e hulumtimit tonė tregojnė se vrasjet masive pa kriter nuk janė tė kufizuara nė periudhat e fundit dhe nuk janė produkt i shoqėrisė moderne, por kanė qenė tė pranishėm nė kohėrat parahistorike shumė mė shpesh sesa mendohej mė parė.


  Foto: Arhiv Muzeja / Varreze masive nė Potocani
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 11-03-2021 mė 10:31

 9. #389
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  622

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Nė fshatin Zakotorac u zbuluan varre dhe varreza tė reja qė datojnė nga fundi i shekujve V dhe IV para.eres son..

  Gėrmimet u kryen vitin e kaluar, kur varri i njė luftėtari dhe njė HELMET ilire u gjetėn si shtojcė
  Gjetje, varre dhe varreza tė reja tė jashtėzakonshme qė datojnė nė fund tė shekujve V dhe IV para eres son., u zbuluan nė gėrmimet arkeologjike tė kryera gjatė majit nė vendbanimin e Zakotorac nė gadishullin Pelješac, nė tė cilin mori pjesė kuratori i Muzeve tė Dubrovnikut Domagoj Perkić.
  Menjėherė para fillimit tė gėrmimeve tė kėtij viti, arritėn rezultatet e analizave osteologjike tė gėrmimeve nga viti 2020.
  Sipas njė analize antropologjike tė kryer nga Qendra Antropologjike e Akademisė Kroate tė Shkencave dhe Arteve, nė varrin e gėrmuar nga viti 2020.kishte tė paktėn 13 individė tė ndryshėm.

  Prej tyre, njė skelet mashkull, njė femėr dhe njė fėmijė janė ruajtur relativisht mė mirė, ndėrsa 10 individėt e mbetur jane ruajtur vetėm nė pjesė mė tė vogla.
  Gjithashtu, analiza radiokarbon (14C) e dy mostrave tė kockave nga i njėjti varr pėrcaktoi moshėn e tyre nė shekullin 9-8. dhe shekulli IV para Krishtit Kr.

  Duhet theksuar se inventari i gėrmuar i varrit (kostume, bizhuteri dhe sende varri - enė qeramike), si dhe helmet ilire datojnė nė shekullin e 4 para Krishtit. ., Qė do tė thotė se tė gjithė i pėrkasin varrimit mė tė ri nga shekulli IV para Krishtit. -
  - Vazhdimi i gėrmimeve arkeologjike tė vitit tė kaluar, kur u gjetėn varri i njė luftėtari dhe njė helmrt ilire si shtojcė e varrit,
  Sidoqoftė, ėshtė vėrtetuar se tuma e vjetėr e varrimit u asgjėsua plotėsisht nga ngritja e varreve me gurė nė shekullin e 4 para Krishtit. Me atė rast, me gjasė u gjetėn varre tė vjetra dhe mbetje skeletore, tė cilat u mblodhėn me kujdes dhe u vendosėn nė fund tė varreve tė reja.

  Pėr kėtė arsye, nė njė varr kemi njė numėr tė madh tė individėve tė varrosur nga tė paktėn dy periudha tė ndryshme, tė paktėn 400 vjet me distace.
  Nė kėtė mėnyrė, ne fituam njė njohuri krejtėsisht tė re nė lidhje me ritualin e varrimit dhe zakonet e komuniteteve ilire parahistorike nė Pelješac. - shpjegoi Perkić.
  Gjetje tė shumta tė bashkangjitur arkeologjike janė gjetur nė varret e reja tė gėrmuara, tė shtuara nė tumat e vjetra, si sende varri (enė qeramike , armė hekuri - shtiza, thika) ose si bizhuteri dhe pjesė tė kostumeve (unaza bronzi, byzylykė, varėse, gjylpera, fibula, butona, kopsa rripash, zbukurime per flokė dhe veshje, rruaza qelibari nga gjerdanėt dhe varėset).
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 27-05-2021 mė 14:04

 10. #390
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  622

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Histori e fshehur e Zagrebit: Njė objekt i vjetėr sa 3000 vjet i vjetėr u zbulua nė Banski dvori
  Hulumtimi do tė vazhdojė nė pjesėn jugore tė oborrit dhe do tė ketė lidhje me gjetjet e hulumtimit tė ruajtjes sė Banski dvorit

  Gėrmimet arkeologjike nė oborrin e Banski dvorit kanė zbuluar historinė 3,000-vjeēare, deri tani tė fshehur tė Zagrebit, e cila, siē tha tė premten Kryeministri Andrej Plenković, tregon se kishte njė qendėr tė madhe dhe tė rėndėsishme nė kėtė zonė me vazhdimėsinė e jetese nga parahistoria deri nė ditėt e sotme.
  "Nė njė sipėrfaqe prej rreth 500 metra katrorė, rezultatet dėshmojnė pėr jetėn nė vazhdimėsi prej sa tre mijė vjetėsh nė Gradec, nga parahistoria deri nė ditėt e sotme," tha Plenković.
  "Kjo dėshmohet nga ekzistenca e objekteve prehistorike nga Epoka e Vjetėr dhe e Vonė e Hekurit dhe kjo tregon pėr ekzistencėn e njė vendbanimi tė madh dhe tė rėndėsishėm parahistorik nė kėtė vend," shtoi kryeministri.
  "Ēizme" nga 1200 para eres sone
  Ndėr artefaktet e gjetura dhe pastruara deri mė tani, ajo veēoi "ēizmėt" si mė tė rėndėsishmen, njė objekt qė duket si njė ēizme funksioni i vėrtetė i tė cilit do tė pėrcaktohet mė vonė, dhe qė daton qė nga epoka e hershme e bronzit, rreth vitit 1200 para Krishtit.
  Janė konfirmuar gjithashtu objekte qė datojnė qė nga epoka e hershme e hekurit, rreth 700-600 pes, dhe njė fibul, ose shtrėngoja, qė daton nė epokėn e hekurit tė ri, nga shekulli i 2-tė deri nė shekullin e 1-tė para eres sone


  https://www.jutarnji.hr/video/news/s...edmet-15055548
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 11. #391
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  622

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  SENSACION ARKEOLOGJIK NE ISHULLIN E HVARIT

  Njė nekropol i ri antik i vonė u zbulua nė qytetin Hvarit
  Pas dy muajsh pune dinamike arkeologjike, pėrfundoi kėrkimi mbrojtės nė kopshtin e Pallatit Radosheviē nė qytetin Hvar.
  Hulumtimi i nxitur nga ndėrtimi i ardhshėm i Bibliotekės dhe Sallės sė Leximit tė Qytetit Hvar ka rezultuar nė njė zbulim spektakolar.
  Sipas rezultateve paraprake, u gjet njė nekropol antik i vonė nga gjysma e dytė e 4-tė dhe fillimi / gjysma e parė e shekullit tė 5-tė, si dhe dega lindore e mureve tė njė vendbanimi antik tė vonė me njė portė tė qytetit qė daton nė fundi i shekullit V.
  Nė njė sipėrfaqe prej 65 metrash katrorė, u zbuluan 20 varre me mbetje osteologjike tė 32 personave.
  Llojet themelore tė varreve antikes tė vonė pėrfshinin: varre tė thjeshta nė enė prej balte, varre nė amfora, struktura varresh tė bėra me pllakat jegulla, si dhe njė varr murature nė tė cilin u gjetėn 12 skelete.
  Shumica e varreve ishin zbukuruar me njė ose mė shumė enė qeramike dhe llamba, shishe qelqi dhe enė, monedha dhe enė tė tjera tė vogla te pashfryzuara .
  Analiza paraprake e kėtyre gjetjeve siguroi njė datim paraprak tė vetė nekropolit,
  por gjithashtu la tė kuptohej pėr njohuri krejtėsisht tė reja nė prodhimin lokal / rajonal tė qeramikės antike tė vonė, si dhe lidhjet tregtare, pėrmes importeve tė dokumentuara, disa prej tė cilave u regjistruan pėr herė tė parė nė Adriatik.
  Nga tė gjitha gjurmėt e jetės antike tė vonė tė gjetur nė Hvar deri mė tani, kjo ėshtė me tė vėrtetė vendi mė i rėndėsishėm dhe mė i pasur, i cili tregon gjallėrisht tė gjithė shkėlqimin arkeologjik tė gjetjeve tė varreve dhe na jep, tani pėr tani, depėrtimin mė tė detajuar tė zakoneve tė varrimit tė asaj periudhė, por edhe njohuri tė reja rreth urbanizmit.
  https://www.dalmacijadanas.hr/arheol...u-gradu-hvaru/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 12. #392
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  622

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Njė vendbanim neolitik u gjet nė det pėrballė Korēulės
  Njė zbulim i madh nga arkeologėt vendas.
  Njė vendbanim neolitik ėshtė gjetur nė det pėrballė Korēulės, pra 4 mijė vjet e gjysmė para Krishtit!
  Vendbanimi ndodhet rreth 70 metra nga bregu, nė thellėsinė 4 metra e gjysmė.
  Pėr shkak tė rritjes sė nivelit tė detit, vendbanimi mbeti nėn sipėrfaqe dhe kjo ėshtė pikėrisht ajo,
  me njė vendndodhje tė mirė, ishte vendimtare nė ruajtjen e mbetjeve. Njė ekip arkeologėsh zėvendėsoi pluhurin dhe gėrmimin kėtė herė me zhytje.Deti pėrballė Korēulės ka fshehur njė vendbanim historik pėr mė shumė se 6 mijė vjet e gjysmė.-
  I gjithė vendbanimi ka formėn e njė lloji tė njė shtatėkėndėshi dhe kėtu shohim se ėshtė bėrė nė mėnyrė tė planifikuar dhe jo spontanisht.
  Ėshtė gjithashtu, nė fakt, fantastike pėr atė periudhė, ne po flasim pėr 4500 vjet para Krishtit, tha Mate Parica, Universiteti i Zarės, Departamenti i Arkeologjisė.
  Gjetje tė tilla tė vjetra janė njė gjė e rrallė nė tė gjithė botėn dhe zakonisht do tė zbuloheshin nė shpella, rrallė nė det. Ky vendbanim ėshtė gjetur edhe rastėsisht, falė fotografive ajrore.-
  Pjesa mė e madhe e shpellave janė eksploruar kryesisht, ato janė ruajtur shumė mirė atje.
  Sigurisht qė ka pasur vendbanime tė tilla nė natyrė, por ato janė shumė mė tė vėshtira pėr t'u gjetur, tha Domagoj Perkiq, Muzetė e Dubrovnikut.
  Vendbanimi ndodhet rreth 70 metra nga bregu, nė njė thellėsi prej 4 metra e gjysmė dhe fakti qė qyteti i Korēulės ėshtė nė det, ishte ēelėsi i zbulimit tė tij.
  Gjegjėsisht, i fshehur nga erėrat e forta dhe, nė fakt, i zhytur nė baltė, vendbanimi u ruajt pėr 6 mijė vjet e gjysmė.
  Hulumtimi ishte jashtėzakonisht i suksesshėm.
  - Gjetėm thika stralli.

  “Kėto janė tasa tė mėdhenj, tasa me top dhe shohim qė popullsia neolitike e ka dekoruar qeramikėn e saj me prerje tė ndryshme, ka pikturuar disa motive me ngjyrė tė kuqe”, tha Marta Kalebota, kuratore nė Muzeun e Qytetit tė Korēulės.
  https://magazin.hrt.hr/price-iz-hrva...litika-2078835
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 13. #393
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  622

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Foto: Ky ėshtė njė sarkofag i kohės romake qė ėshtė gjetur nė Vinkovc, nesėr duhet tė zbulohet se ēfarė fsheh
  Njė sarkofag guri i kohės romake ėshtė gjetur gjatė punimeve ndėrtimore nė rrugėn Zvonarska nė Vinkovc dhe se ēfarė fsheh do tė dihet nesėr, kur ėshtė paraparė tė hiqet.

  Gjatė gėrmimit nė kuadėr tė punimeve nė aglomeracionin nė Vinkovc, punėtorėt kanė vėrejtur pjesėn anėsore tė sarkofagut romak nėn rrugė nė rrugėn Zvonarska.
  Ai me siguri ėshtė grabitur
  Muzeu i Qytetit tė Vinkovcit thekson se paraprakisht ėshtė sarkofagu i shekullit III ose IV dhe i pari i gjetur nė Vinkovc nė 25 vitet e fundit dhe vetėm sarkofagu i katėrt i plotė i gjetur nė qytetin e Bosut.

  Ata shtojnė se ekziston njė probabilitet i madh qė sarkofagu tė jetė plaēkitur nė kohėt e lashta, siē ishin tė gjithė sarkofagėt dhe shumica e varreve me tulla tė gjetura deri mė tani nė Vinkovci.“Nekropoli verior i Cibalit romak shtrihej nga rruga Jurja Dalmatinac deri nė hekurudhė. Nga fundi i shekullit tė 19-tė e deri mė sot, nė territorin e tij kemi regjistruar rreth 300 varre romake, me faktin se qė nga viti 1972, kur Vinkovci. ėshtė regjistruar si lokacion arkeologjik, i kemi zbuluar rreth 200”, tha ajo
  https://www.tportal.hr/kultura/clana...-foto-20220711
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 14. #394
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  622

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Arkeologėt e Zares( Zadar)zbuluan njė anije romake 2000-vjeēare
  Nė detin e Sukoshanit, nė njė thellėsi prej vetėm dy metrash, arkeologėt nga Zadari zbuluan njė anije romake prej druri mė shumė se dy mijė vjeēare, konfirmoi drejtori i Qendrės Ndėrkombėtare pėr Arkeologjinė Nėnujore Zadar Mladen Pešić, i cili ėshtė edhe drejtuesi. tė hulumtimit tė gjerė.
  “Porti antik i Barbirit pranė Sukoshanit u zbulua nė vitin 1973 dhe pėr njė kohė tė gjatė u dokumentua vetėm sipėrfaqėsisht, falė kėrkimeve tė arkeologut Boris Ilakovec.
  Vetėm nė vitin 2017 filloi njė punė e re, mė serioze nė atė zonė, paralelisht me hulumtimin e vilės romake nė kontinent, e cila u shkatėrrua kryesisht pėr shkak tė ndėrtimeve moderne.
  Anija ėshtė e mbuluar me rėrė, ėshtė rreth tre metra e gjerė dhe deri mė tani janė zbuluar nėntė metra gjatėsi. Pėrveē pjesėve qė kanė vuajtur nga krimbat e anijes, pjesa tjetėr e anijes ėshtė nė gjendje tepėr tė mirė falė faktit se vetė druri ėshtė ruajtur nė rėrė pėr dy mijėvjeēarė, tregon kreu i kėrkimit.
  Nė gjashtė vitet e fundit, kohėzgjatja e kėrkimit nėnujor, Qendra Ndėrkombėtare Nėnujore e Zadarit
  Arkeologjia bashkėpunon me Institutin Arkeologjik Gjerman, por edhe me partnerė tė tjerė si Oksfordi, Universiteti i Zarės, Muzeu Arkeologjik.
  Ndėr gjetjet e asaj periudhe, rreth tridhjetė monedha bronzi tė prera gjatė kohės sė perandorėve Ilir Kostandini II., Konstansi dhe Konstanti II. gjendet nė njė shtresė 150 centimetra nėn nivelin e shtratit tė sotėm tė detit.
  https://www.skole.hr/zadarski-arheol...r-rimski-brod/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 15. #395
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  622

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Sensacion i madhe Arkeologjike afėr Vinkovcit: “Kemi gjetur skeletin e njė fėmije qė ka vdekur rreth 7000 vjet mė parė”
  Ky ėshtė vendi ku mbetjet e kulturės sė Sopotit u dokumentuan pėr herė tė parė nė vitin 2014
  Arkeologėt e Muzeut tė Qytetit tė Vinkovcit gjetėn mbetjet parahistorike tė njė fėmije tė varrosur qė vdiq nė moshėn tre deri nė gjashtė vjeē nė vendin e Zablaēes midis Vinkovcit dhe Ivankovit.

  Muzeu thekson se fėmija ka vdekur rreth 6500-7000 vjet mė parė, pra nė periudhėn mė tė re tė gurit dhe kulturės sė Sopotit.
  https://www.jutarnji.hr/life/znanost
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 16. #396
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  622

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Njė ndjesi arkeologjike nga zemra e Dalmacisė: 'Kemi gjetur njė pėrkrenare ilire, ėshtė mė shumė se 2500 vjet e vjetėr dhe duket si e djeshme!'
  Katėr vjet pas zbulimit fantastik tė njė helmete ilire dymijė e gjysmė vjeēare nga Zakotorci nė Pelješac, arkeologėt mėngjesin e sotėm, pothuajse nė tė njėjtin vend, gjetėn njė tjetėr dhe akoma mė tė vjetėr!
  Lajmin e pabesueshėm e mėsuam nga Marta Kalebota, njė arkeologe nga Muzeu i Qytetit tė Korēulės dhe anėtare e ekipit arkeologjik qė gėrmon me zell nė Zakotorac.
  I njėjti ekip qė gjeti helmetėn e parė nė vitin 2020 gjeti edhe njė tė dytė,dje pak mė tė vjetėr , por detajet do tė pėrcaktohen pėrmes njė analize tė detajuar.
  Arkeologėt ende po hamendėsojnė nėse ishte njė pėrkrenare qė ishte dhuratė kushtimi pėr njė luftėtar tė vdekur apo nėse ishte e vlefshme pėr tė gjithė turmėn, pra nėse ishte nė shėrbim tė varrimeve tė tjera.
  https://zadarski.slobodnadalmacija.h...-jucer-1379784
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 13-04-2024 mė 08:33

Faqja 20 prej 20 FillimFillim ... 10181920

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •