Close
Faqja 16 prej 20 FillimFillim ... 61415161718 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 301 deri 320 prej 395
 1. #301
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Emri i popullit ilir te Desidiateve

  Botuar nėn titullin "Emri i popullit ilire Dezidiateve", Instituti i Historisė nė Sarajevė, 2011.

  Puna ” emri i popullit ilir Dezitijatve” ėshtė i pėrkushtuar Studimit etimologjike i popullit ilir te Dezitjatve.
  Emri popullit ilir(Delmat,Taulante,Dardane)janė tė lidhur aktualisht me fjalė tė caktuara te lidhura ne gjuhen shqipe
  Hulumtimi tregon origjinėn e tillė totemit etimologjike emrin e popujve ilire. Emri Dezitijatve gjithashtu mundet me lidhe me fjalen"dash" termit shqiptar do tė thotė "dashi" dhe eshte shume e mundur qe shtaza dash ka qen totem i Dezitiatve.Ne lokalitetin Kamenjača te Breza eshte gjetur objekti i kultit e ku gjindet njė kokė e dashit
  -Enklejt-ngjall
  -Delmat-delme ose dele
  -Dardan-dardhe
  -Taulanti- dallendyshe
  -Deretin- derr

  The paper "The name of the Illyrian people Daesitiates“ is dedicated to the etymological study of thename of Daesitiates. The names of the Illyrian people (Delmats, Taulanti, Dardanci) is now associatedwith specific words in the Albanian language. This etymological research shows totemic origin of thename of the Illyrian people. Name of Daesitiates would also be linked with the Albanian term "dash" tomean "ram", it is very possible that the ram was the totemic animal of Daesitiates. At the site Kamenjačanear Breza was found a cult object that contains the head of a ram
  me gjersisht nga linku.http://www.google.se/url?sa=t&rct=j&...o1lldah7nUuOpA
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 27-09-2012 mė 02:59

 2. #302
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Tre muaj mė parė, Muzeu Kombėtar B dhe H, njė institucion i themeluar nė vitin 1888*, ėshtė e mbyllur pėr publikun. nga paaftėsia e menaxhimit tė drejtorit Adnan Busuladžić*
  Kjo ėshtė tronditėse se institucioni, i cili kėtė vit do tė festojė 125*Ditėlindja e mbyllur edhe pse mban trashėgiminė kulturore nė shumė mėnyra unike nė botė.*Muzeu Kombėtar ėshtė e vendosur, ose pėrse tė mos themi, dėshtimin e cila ekspozon me shume se i famshme i New York Metropolitan Muzeu i ...*
  *
  *
  .
  figurae mesjetare,, qeramikė armėt dhe mjetet, tė cilat janė gjetur nė Ripaē dhe Uni prezentimi i jetes mė herėt 1500-2000 vjet*
  **
  - pozita gjeografike e BiH ėshtė shumė specifike, si dhe pėrmes saj ka pėrjetuar njė shumėllojshmėri tė migracionit.*Prandaj shpjegimi pėr gjetjen e ekspozitave kaq pak.*Barka e bėrė nga lis e vjetėr 3000 vjet esht gjendur afėr Bosanska Gradishkės.*Kjo anije ėshtė e gjatė 13 metra dhe ėshtė mė e madhja para historisė nė tokėn evropiane.*Nė Butmir pranė Sarajevės, u gjetėn figura nga qeramikė njerėzore te lashtė 5.000 vjet. Nga mesi meseme janė gjetur nė Ripaēe dhe Uni qeramikė armėt dhe mjetet, tė cilat paraqesin jeten mė herėt se 1500-2000 vjet.*Nė departamentin e zoologjike ėshtė kapur peshkaqeni me madh nė detin Adriatik, si dhe fosile tė shumta tė peshkut, gjarpėrinjtė tashmė para 300.000 vjeē - thekson Imamovic.
  *
  *
  - Nė mesin e koleksioneve tė rėndėsishme kanė njė nga koleksionet mė tė mėdha entomologjike nė botė ku ka mė shumė se 500.000 insekte.*Ne floreljefnu miter, mitoik kult, e cila ka dy riliev nė tė dy anėt, si dhe specifikat e tij ėshtė reflektuar nė faktin se mostrave tė tilla, vetėm pesė nė tė gjithė botėn.*Departamenti i Etnologjisė pėrmban koleksionin mė tė madh tė persiane dhe boshnjake qilima dhe mbledhjen mė tė madh tė kostumeve popullore etnologjike nė Evropėn Juglindore - tha Busuladžić.*
  *
  Pas tė gjitha kėtyre ekspozitave tė veēantė, ėshtė e qartė se pse publiku si keqbėrės mė i madh pėr mbylljen e Muzeut Kombėtar drejtori Adnan Busuladžić.*Etj.*
  *
  *
  Ekspozitave Unique
  *
  Haggadah, Codex shkrim dore hebre
  Peshkaqen me i madh i kapur nė detin Adriatik
  Anije 13 metra e gjatė, mė e mėdhja nė Evropė
  Koleksionet etnologjike e qilima dhe kostume
  Mbledhja mė e madhe eksponatave nė botė
  Ekspozitave shumėzimi*
  - Pėr tė kuptuar rėndėsinė e muzeve nė shoqėrinė dhe shtetin, ai duhet tė jetė aktiv.*Muzeu ėshtė njė organ shtetėror, prandaj duhet tė jetė bėrė biznes shtetėrore.*Kėto ekspozita duhet tė ruhet, por edhe nga ēdo ekspozitave tė reja pėr tė bėrė rastin.*Gjithashtu, ajo duhet tė adresohet pėr publikun dhe shumėzimin e ekspozitave, sepse ata humbasin vlerėn e tyre nėse ata janė kopjuar nė njė numėr tė pakufizuar.*Ėshtė e njėjtė, kur qeveria dha nė bankė njė zhvillues privat pėr tė shtypur para-tha Damir Niksic, njė artist konceptuale.*
  http://www.freeimagehosting.net/ss7ie
  *
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 31-12-2013 mė 17:37

 3. #303
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Ne Korčule jane gjetur artefakte befasuese: ilirėt ishin me superior se grekėt
  Ishte menduar se grekėt kane vendosur nė zhvillimet politike dhe ekonomike nė ishujt kroatė. Por kėto objekte tregojnė komunitet tė fortė lokal ilire qė kishte njė ndikim vendimtar nė ngjarjet politike tė zonės pėrreth, qė ėshtė njė surprizė

  Tė premten, arkeologėt dr.sc. Dinko Radiē dhe Dr Igor Borzić nė varrezen Kopila pranė Blatos nė ishullin Korcula, duke zbuluar shtresa dhe kane hasur ne gjetje tė vlefshme qė mund tė ndryshojėn histori nė tekstet shkollore.

  Jane gjetur dhjetra e ene helene, kryesore kanė tė bėjnė me rituale tė veēanta ilire, e cila pėrfshinte provė e konsumimit te verės, dhe nė tė njėjtėn zonė, jo mė shumė se gjysmė metėr katror,jane ​​gjetur njė sasi e madhe tė eshtrave tė njeriut dhe stoli bronzi nga shek.I ose II p. e.sone.

  - pėrfundimin yne Paraprake ėshtė fjala per persona tė rinj. Enėt janė kryesisht te thyera, tė cilat janė tė lidhur me shkatėrrimin e nekropolit nė fillim ose nė fund tė shekullit tė 19 . Ēėshtja ėshtė se ne ate se po gjejmė ene tė pastėr greke nė njė histori e cila ska te bėjė asgjė me grekėt.


  - Deri mė tani ėshtė menduar se pas ardhjes sė grekėve nė kėta ishuj ata kane vendosur mbi zhvillimet politike dhe ekonomike. Por, kėto objekte udhezojne ne nje komunitet tė fuqisheme lokale ilire, e cila ka qendruar deri nė vitin tridhjetė para e.sone dhe nė tė vėrtetė jane ilirėt ata qė kishin ndikim nė zhvilimin politik te hapesirese tė zonės pėrreth, qė eshte njė surprizė e llojit te vet. dhe deri mė tani ase nuk o supozuar ndonje here - ka than arkeologu Dinko Radiē.

  - Ne kemi tani shumė mė shumė fakte dhe dėshmi tė kulturės materiale tė popullatės lokale. Ata e pėrdoren qeramikė me te mirė,te prodhuar nė Italinė e Jugut dhe nė ishullin e Visit (Issa). . Ne mundemi tė themi me siguri te forte se nė ishullin e Korcula kane jetuar nje bashksi e forte lokale dhe pasur ilire,ndersa per fuqin e saj ushtarake flet sasia e madhe e gjetur e hekurit, veēanėrisht shtiza.
  Eshte e qarte,se eshte lidhur krahas fuqisė ushtarake lehtė mund tė ndėrlidhet edhe pavarėsia politike.

  Kėta studiuesit te palodhshem, arriti nė pėrfundimin se varrezat e ilireve lokal ishin ndėrtuar me pllaka guri etj.
  http://www.slobodnadalmacija.hr/Moza...9/Default.aspx
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 05-03-2014 mė 10:58

 4. #304
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Barka me vjetėr nė Adriatik ndodhet nė ujėrat e gjirit Zambratija
  Ne vitin 2008 esht gjetur Varka e vjeter tre mijė vjet, dhe me tė edhe u zbuluan mbetjet e nje vendbanimi qė ishte krijur gjashtė mijė vjet mė parė.

  Giulia Boetti nga CNRS, sė bashku me Ida Koncani Uhač nga Muzeu Arkeologjik tė Istrias dhe Mark Uhač ne Departamenti per Ruajtjen nė Pula, ka konfirmuar zbulimet e njė barkė parahistorike e gjetur nė ujėrat e gjirit Zambratija nė Istria. Kjo anije ėshtė e veēantė jo vetėm pėr shkak tė ruajtjes dhe tė moshės, por edhe pėr shkak tė mėnyrės se ndėrtuar.
  Sipas portalit te lashtė Origjinė , nė periudhėn nga viti 2008. gjeri , 2010. Analizat janė kryer me anijen druri, dhe radiokarbon pėrcaktuar moshėn e mahnitshme tė 3200 vjete. Besohet se anija ishte me njė gjatėsi gjashtė metra, ndėrsa gjerėsia e tij ishte 2.4 metra.

  Gjatė testimit u zbulua se ne Zambratija pėrmban shumė zona arkeologjike prej rreth 10.000 metra katrorė nė njė thellėsi prej 2,50-3,20 metra dhe se kėto mbetje i pėrkasin vendbanimin prehistorik, qė pėrbėhej prej shtėpive prej druri qė ishin mbi shtyllat e lisit pėr tė shmangur fundosje nė tokė me baltė.
  nga mbetjet ne lokalitet jane gjetur eshtra tė ndryshme tė kafshėve dhe fragmente tė shumta tė enve qeramikė. gjate analizese me radiokarbon vjetersia eshte 4230 dhe 3980 vjet para Krishtit.
  http://www.ancient-origins.net/news-...0-years-001458
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 28-03-2014 mė 16:35

 5. #305
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Zbulimet historike pranė Ilokes "Kjo ėshtė furra e parė nė botė qė ėshtė pėrdorur pėr ujė tė ngrohtė, gatim dhe ngrohje '

  Njė ekip ndėrkombėtar arkeologėsh te udhėhequr nga Dr .. Marcela Burića gjetėn mbetjet e nje furre me tė vjetėr nė botė, furrat ishin o nė parimin e mbajtjes sė ngrohjes.


  Furra e lashtė ėshtė e vjeter rreth 6,500 vjet dhe ėshtė zbuluar nė rrėnojat e njė shtėpie te lokalitetit te njohur neolitike nė Gradac pranė fshatit Bapska pranė Ilokut.

  - Zbulimi i furres neolitike nuk janė tė rralla, por kjo ishte njė mrekulli e vėrtetė teknologjike tė asaj kohės - tha dr Marcel Buric, doc. nė Fakultetin e Filozofisė..
  linku.kroatisht
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...Wk9zTYkeRebTYA
  linku Anglisht
  http://www.dailymail.co.uk/news/arti...y-version.html

  http://imageshack.dk/?img=81409658228.jpg

  http://imageshack.dk/?img=121409658026.jpg
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 02-09-2014 mė 07:45

 6. #306
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  fotografi eskluzive nga Atlatida e SPLITIT te Braqa u zbulua nje lokalitet nen ujor
  Arkeologėt neneujor te Departamenti Ruajtjen do tė vizitoni faqen PĖR TĖ pėrcaktuar nėse pllakat jane shtruar nga duarte tė njeriut
  grupi tjetėr tė shquar nje lokalitet nėnujore qė tashmė ėshtė quajtur "Atlantida splitiane."

  Ekipi nenenujor kėrkimore nga marinaret e Splitit kan gjetur, domethėnė, ne Channalin e Braqit, nė njė thellėsi prej rreth 20 metra,nje "rrugė" guri rreth njė kilometėr tė gjatė. Kjo ėshtė njė rrugė e shtruar me gurė qė me tė vėrtetė duket shumė e duhur pėr tė formuar nga natyra.
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...Qi8iI2tsVT0AqQ
  http://imageshack.dk/?img=241409943584.jpg


  http://imageshack.dk/?img=171409943550.jpg
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 7. #307
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Arkeologėt kanė zbuluar qytetin mė tė madh tė Epokes se Gurit ne rajonin tone
  Disa kilometra nė perėndim tė Vinkovcit u gjet fshati krejtėsisht i panjohur qė daton nė mijėvjeēarin e pestė apo tė katėrt para eres sone, dhe eshte i shtrirė - 100 mijė metra katrorė. Fjala ėshtė per nje vendbanim me te madhe te njohur nga Neoliti i ri nė territorin kroat.
  Nė fillim kemi gjetur mbetjet e nje shpelle, nje puse te qeramikes dhe sende qė datojnė nga koha e re e gurit, dhe ne kemi vendosur pėr tė hetuar mė tej.
  Nė vendbanimin gjetėm gropa, disa nga tė cilat tejkalojnė 100 dhe madje 200 metra katrorė, e cila ėshtė mjaft vend luksoze per vendbanim dhe mund tė kene jetuar disa familje nė njė strofull. Gropė me e madhja ishte me teper se 200 metra katror.

  nė mendimin Urbanizmi
  "renditja tregon per mendimin e urbanizimit," shton Vulic, duke treguar njė kulturė tė zhvilluar tė njerėzve qė kanė jetuar kėtu. Tani pėr tani ėshtė shqyrtuar mė nga afėr njė zonė tė vogėl, rreth tre mijė metra katror, ​​dhe nga kjo zonė e vogėl,u gjeten 325 objekte arkeologjike.
  Kulturė qė esht sunduar nė kohėn e milienumit te pestė dhe tė katėrt para krisht. u quajt kultura Sopot, shtrirė nė komponentėt nė terren e kroate, Bosnjėn e sotme dhe Hungari. Deri mė tani, asnjė varr nuk esht gjendur ne kulturėn e Sopotit nė fushėn e Vinkovci, dhe ne kete lokalitet janė, gjetur tri, pasi kjo gjetje e bėn arkeologjine tej te vlefshme. Tė gjitha tė ndjerit nė pozicione imėt nė anėn e majtė, e cila ishte njė lloj varrime rituale tipike tė periudhės, por nuk ėshtė pėrcaktuar arsyen e saktė, pse i vdekuri ka qenė nė njė pozicion tė tillė.
  http://imageshack.dk/?img=231411547238.jpg
  varri fėmijėesh, ritual
  Njė nga tre varren jane femijesh"varri femijesh zakonisht . Tani pėr tani, nuk dihet pse fėmija vdiq, "thotė Krznarić. Ėshtė e njohur se vdekshmėria e fėmijėve ishte i lartė nė atė kohė.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 8. #308
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Varri i fėmijėve shėnoi rastin e varrimit tė zgjidhjes fondacionit (foto: Anton Papic)


  "Tė gjitha artefaktet qė janė gjetur, sėpata dhe me tutje, ishin bėrė prej guri, e cila ishte tipike pėr kėtė periudhė.
  Pėrveē mishit dhe peshkut nė kohėn e tė ushqyerit dhe grurė dhe elb. Gjetur dhe njė numėr tė artikujve qeramike, shumė prej tė cilave janė te ruajtur plotėsisht.te ruajtura enėt janė kryesisht tė zeza, te lėmuar; "Te pjekura, qė ėshtė tipike e kulturės Sopotit", .

  "Enėt janė kryesisht pa zbukurime, ndoshta me parashikimet e ndryshme. Ėshtė enėt e bukur rrallė janė zbukuruar me ornamente tė gdhendur tė mbushura me thikat nė formėn e njė spirale. Anėtarėt e kulturės Sopot kan jetuar pėrgjatė lumenjve, pėrrenjve dhe ligatinative. Pėrveē kockat e kafshėve shtėpiake bagėti, - derra, dele dhe dhi, u gjetėn edhe eshtrat e arinjve dhe ujqėrve, tė cilėt besohet tė ketė jetuar ne pyll aty pranė, te cilat sot nuk ėshtė prezent nė kėtė fushė
  Zbulimet ne Vinkovačka
  Eshtė e njohur qyteti i skenės Vinkovcit sė disa nga zbulimet mė tė rėndėsishme arkeologjike nga koha Neolitit gjeri ne periudhėn romake.

  Gjithashtu, kujtojm se bashkėbiseduesi ynė Vulic ka udhėhequr njė ekip qė ka zbuluar lokalitetin e Kamenicės ka gjetur kishėn e hershme krishterė, e cili ėshtė ndėrtuar nė shekullin e 4, ose nė fillim tė shekujve tė 4 dhe 5. Ėshtė e mundur se bazilika ėshtė ndėrtuar nė vendin e torturės se Shėn Pollionit, njė nga dy dėshmorėve Vinkovci, dhe ajo u ndėrtua gjatė sundimit te perandorit romak Valentinianus i cili ka lindur nė Vinkovci. Valentiniani i cili ka jetuar nė mes tė viteve321 dhe 375 ,i cili sundoi me ndihmen e vėllait tė tij Valens, dhe legjendė thote se ai vdiq nga njė goditje nė tru, pasi ai u perplase me kundėrshtarėt, dhe ate e bėri tė merzitur . Vulic, brez i arkeologve te ri nga Vinkovci, gjithashtu gjeten nje unazė tejet tė ēmuar dhe jemi te mendimit se i pėrkiste patrickut Marcia Ulpiji Frontini. Unaza u gjet nė afėrsi tė ish-shtėpisė Flavius ​​Ingenusa.
  FOTO: Njė zbulim bujshme arkeologjike nė Vinkovci u gjete njė unazė e artė nga shekulli i 3-tė!  Vinkovci - unazė e rralle ari , e cila sigurisht daton nga shekulli i tretė, dhe nja 200 sende tė tjera tė gjetura nė Vinkovci, veēanėrisht nė rrugėt Glagoljashkoj, ku dhjetė ditė mė parė, filluan gėrmimet.
  - Unaza u gjet nė njė nga shtresa, kėshtu qė ne supozojmė se grua apo vajzė qė kishte bartur atė e kishte humbur. Nė tė ėshtė njė pėrfaqėsim i njė lepur ose njė minje ka grimcuar mbi lule, simbol i fat tė mirė, ndėrsa mbi buzė tė rrethit quhet. syri i keq. Kjo ėshtė nė fakt e mbrojtur nga aksidenti i cili ka veshur unazen,

  Nė kėtė vend deri mė tani jane gjetur rreth 400 kg fragmente qeramike qė i pėrkasin periudhės nga data 1 deri shekullin 6-tė, si dhe mė shumė se 200 gjetje metalike, qeramike dhe guri, dhe njė sasi tė madhe parash nga periudha romake, tė atėhershėm Cibalae. Interesante, Vulic vuri nė dukje , janė gjetur mbetjet pjesėrisht fosilizuara te jashteqitjes nuk ėshtė e ditur nėse eshte e njeriut apo tė kafshėve, por do bejme analizat ne tė ardhmen pėr tė ditur nė lidhje me tė ushqyerit gjatė asaj periudhe.
  Po ju kujtojm, nė qendėr tė Vinkovcit tė vitit tė kaluar nė prill u zbulua njė nga gjetjet mė tė rėndėsishme nė historinė e arkeologjisė kroate - ene argjendi nga shekulli i 4-t. Vinkovci, apo Cibala Romake , janė njė nga zonat mė tė rėndėsishme arkeologjike nė Kroaci
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 9. #309
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Arkeologet nė afėrsi tė Zarese : kane zbuluar qytet nenujor i vjetėr 3500 vjet!
  Nė ujėrat pranė Zarės ėshtė nje zbulim jashtėzakonisht i rėndėsishėm arkeologjik. Kjo ėshtė njė nga vendet mė tė rėndėsishme prehistorike nėnujore nė Kroaci, i cili pėrbėhet nga vendbanimet dhe portit tė lidhur. Ky ėshtė i vetmi vend nėnujore arkeologjike pėrgjatė bregut tė Dalmacisė veriore, e cila ėshtė ruajtur dhe e pasur nė gjetjet nga kohėt parahistorike.
  Ky zbulim ėshtė shumė e rėndėsishme pėr shkak se vendbanimi daton nga koha e Bronzit te Mesme, per te cilen deri mė tani nė zonėn e Dalmacisė veriore asgjė nuk dinime.

  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...mkBfTClLRoq_2Q


  http://news.xinhuanet.com/english/20..._134846832.htm
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 10. #310
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Albanopoli-kryeqytet Ilir, qė na flet nė heshtje.......

  https://www.youtube.com/watch?v=DWli...ature=youtu.be
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 24-12-2015 mė 12:54

 11. #311
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Ekipi arkeologjik nė Ljubushkom (Bosne) zbuluan varret e lashtė tė ilirėve nga Epokės sė Hekurit
  Siē tha studiuesi arkeologi Mirko Rashiq, pranė vendit tė qytetit tė vjetėr historik pranė Ljubushki, me tre varre jo shume kohe nga hulumtimi i fundit nė ishullin Korqula, ėshtė njė shembull unik nė tė gjithė bregdetin Adriatik.
  Ai shpjegoi se ky ėshtė varri i pari nga tumat ilire tipike (grumbulle). Pėrveē blloqet e jashtme monumentale, varri ka pėrforcuar brendshme prej guri tė gdhendur qė rrethoni objektin katrore me pak mė shumė se 20 metra katrore.
  Sipas fjalve te arkeologut Rashiq gjatė Hulumtimit te vareve jane gjetur nje shume tė fragmenteve.
  Siē tha Rashiq, njė jashtėzakonisht e rralle dhe e rėndėsishme ėshtė vathėve prej ari tė periudhės helenistike, me figurėn e luanit, dhe pjesėn e prapme tė rozeta stilizuar bėra nė teknikėn filigran.
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...ExpDG8c_ideidA
  linku.
  https://www.google.se/url?sa=i&rct=j...52885204061572
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 14-01-2016 mė 15:08

 12. #312
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  SENZACIONI ARKEOLOGJIKE nė ishullin e Korqules: keto varre nuk ishin tė njohura nė Adriatik
  Zbulimi i thesareve tė lashta qė ndryshoin historinė
  Vendi nė tė cilėn shkruajne mediat ndėrkombėtare ėshtė duke pėrgatitur njė ekspozitė nė Klovićevi Dvori
  Varret e kėtij lloji nė Adriatik deri tani nuk ishin tė njohura, dhe Organizatat, dimensionet Shtojcat pėrfaqėsojne nė njė kapitull tė ri tė studiuar historinė e popullsisė ilire lokale nė shekujt para Krishtit.
  Rezultatet e hulumtimit tejkaluar tė gjitha pritjet tona sepse ėshtė konstatuar se varrimi ėshtė kryer nė varret e thatė-monumentale rreth paraqitjen rrethore, pėrbėrje blloqe tė mėdha guri. Pjesėt qendrore tė qarqeve guri janė varret e tė ndjerit sė bashku me dhjete te vdekurit qė janė gjetur objekte tė shumta tė tilla si qindra vazo, armė hekuri, bronzi, argjendi, qelqi dhe bizhuteri qelibar ... ", thotė arkeologu Dinko Radic.
  Njė palė vathė te vlefshme argjendi
  Nė fakt, kėtė javė e fundit gjendet katėr varre nė vendin Kopila tė Korcula, si dhe shtiza tė ruajtura mirė tė cilat janė pėrdorur pėr tė luftuar.
  Ndėr sendet e gjetura me vlere jane vathėt shumė tė vlefshme me imazhin e njė luani, nga periudha helenistike, reliev argjend, lloje te till nuk ka paralele nė hulumtimet e mėparshme, sipas Radiē, me tė cilėn tė gjitha hulumtimet nga Igor Borzić. Edhe pse te jeni tė varrosur me ta subjekte greke, fjala ėshtė ne fakt me varret ilire.
  Femrat ishin varrosur me bizhuteri, dhe burrat me armė.
  "Mendojme se zbulimi ne Kopila pėr tė ndryshuar mėnyrėn se si ne shohim nė histori nė kėtė rajon. Ilirėt shpesh perceptohen si margjinale, veēanėrisht nė krahasim me kolonėve tė njėkohshme greke, megjithatė, hulumtimet tona kan treguar se roli i ilirėve nė kėtė rajone eshte shumė mė i madhe se sa mendohej mė parė dhe portretizuar, madje edhe nė jetėn politike.
  Pa paralelele nė Adriatik
  Komuniteti ilire, nė kohen qė datojnė varret , ishte i pasur, i fuqishėm, dhe sigurisht dominuese nė kėtė rajone. "Varret janė nga 3, 2 dhe shek. 1 pes, dhe popullata nė kete vend u vranė vetėm nė kohėt e vjeter romake, kur Oktaviani, qė prej perandorit Augustit, dėrgoi njė ushtri e cila ėshtė llogaritur nė mėnyrė tė vrazhdė me ilirėt vendas.


  Profesor Cambridge(Kembrixh)
  Pėr shkak tė kėtyre gjetjeve, nė Korcula kėto ditė tė vijė pėrsėri Profesor Preston Miracle NGA Cambridge.
  Nė fakt, ai me vite tė pėrfshira nė eksplorimin ne Vele spile . Tė gjitha kėto gjetje do tė prezantohen nė ekspozitėn, e vjeshtese nė Klovićevi Dvori, kurator i ekspozitės Jasmina Bavoljak "Korcula ėshtė, tė paktėn pėr aq sa kohėt parahistorike, njė nga mė tė mirė-studiuar tė ishullit mesdhetar, dhe pėrpjekjet aktuale tė njė numri tė shkencėtarėve tė shquar evropianė thonė se thellojnė njohuritė ekzistuese nė tė ardhmen. "

  Hulumtuesit i keti vendi, tė udhėhequr nga Dinka Radiē, pretendon: "Ne kemi privilegjin nė njė vend mund tė lexoni pothuajse tė gjithė historinė e racės njerėzore."ne Vela Spila janė gjetur dėshmi tė jetės sė gurit tė vjetėre gjeri ne epokėn e bronzit.
  Rreth njė nga shpikjet mė tė rėndėsishme kanė qenė dikur, tre vjet mė parė, shkruan gazetat kryesore tė botės, duke pėrfshirė New York Times kėto janė fragmente tė qeramikės qė kanė ndodhur nė mes viteve 17,500 gjeri ne 15.000. BC pes. ne The New York Times keshtu eshte shkruar "Ne e njohim ata qe nga gjuetia mamuthėve, por ne keto zbulimet e reja nė Kroaci sugjerojn qe qeramikė e kohese se akullit (Ice Age )njerėzit formojne qeramiken mė shpesh se besohet njė herė."
  LINKU.

  https://www.google.se/url?sa=i&rct=j...52887482781414
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 14-01-2016 mė 17:10

 13. #313
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  FOTO: Senzacionale ne Sisak zbuluar vendin nė mėnyrė tė vlefshme pėr tė menduar per te zhvendosur stacionin!
  Fjala eshte per vendin qė nga koha e Perandorisė Romake
  SISAK - Mė poshtė stacionit hekurudhor ne Sisak u gjet vendi shume i vlefshme arkeologjike nga kohėt romake,
  Gėrmimet nere linjėnjen stacionin hekurudhor , tė cilit ndėrtuesit nė shekullin e 19-tė nuk ishin nė dijeni tė mureve arkeologjike dhe qėllimisht shkatėrruan trasha dhe rrugėt e Siscia romake pėr tė marrė e ndėrtimit materiale, arkeologėt kanė gjetur tashmė rrugėn kryesore tė qytetit Siscia nė veri-jug, pesė metra rruga e gjerė e shtruar me frenon, kanalizime dhe gypave.
  Pėrgjatė rrugės zbuloi njė shumė e madhe e monedhave, monedha prodhuar kryesisht te prera ne Siscia, qeramikė, mjete, bizhuteri.
  Pėrgjatė rrugės, nė vendin stacioni, drita e ditės ai pa njė hapėsirė tė madhe tė shtruar, katrore, pllaka guri. Deri me tani gjersia e Forumit tani i zbuluar gjatėsi ėshtė 70 metra nė fund tė saj lindor ėshtė disa hapa guri, tė cilat ndoshta lidh nė njė pjesė pak mė tė larta tė tregut.

  Tregut dhe rrugėt janė nga shekulli i katėrt tė kėsaj epoke, dhe arkeologėt janė ende ne gėrmimin tė gjithė mbetjet e mureve prej guri tė ndėrtesave nga shek. 1 dhe tė 2 , me gjerėsinė e njė metėr. Gjithashtu zbulohet njė mur me trashėsi 1.45 metra, ajo ėshtė ende pjesė tė panjohur tė cilat ndėrtesat ishin kėto mure, por duke gjykuar nga trashėsia, me siguri ata ishin duke ndėrtuar njė qėllim publik. Vendi arkeologjik do tė ngadalėsojė rindėrtimin e stacionit hekurudhor Sisak.
  http://www.jutarnji.hr/arheolozi-u-s...razmislja-o-pr
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 14. #314
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  FOTO: Shikoni vizatim mė i vjetėr nė Kroaci. Artisti ka jetuar para 15.000 vjetve

  Zadar - "Kjo ėshtė tani vizatimi mė i vjetėr nė Kroaci! Nė shikim tė parė, duket e thjeshtė, por vete subjekti jo pamshem, por vlera e saj shkencore ėshtė e madhe ", - tha mr. sc. Dario Vujević , kreu i gėrmimeve arkeologjike nė shpellė nėVlakno na Dugom otoku , ku njė ekip i ekspertėve tė Departamentit tė Arkeologjisė nė Universitetin te Zarese gjendet nje e vėrtetė arkeologjik: njė copė guralecė kuarci me vizatime tė gdhendura tė pjesėve se 15.000 vjet mė parė , duke e bėrė atė pjesė tė vjetėr tė artit nė Kroaci.

  Shembuj tė ngjashėm e artit popullor nga periudha paleolitike Epėrme nė vendin tonė nuk ėshtė gjetur, dhe nje arti i vetėm i sigurt e gjetjes ishte figura e njė kali nga shpella Vela nė ishullin e Korcula, datė rreth 14,000 vjet para e.sone.
  Mosha guralecėve eshte vertetu nga testimi nė Florida
  Metoda e pėrcaktimit tė moshės sė Epokės se gjetur fragmenti tė kuarc me njė vizatim ėshtė e kryer nė Florida nė Shtetet e Bashkuara duke pėrdorur C14 karbonit.

  Shtresa e datimit pėr mė shumė se dy metra nė thellėsi u konfirmua nė laboratore tė veēanta nė Gjermani dhe analiza e shtresa tė vullkanike - material tė bukura me rėrė nė trashėsinė ne pesė deri nė shtatė centimetra - ne Fakultetin e Minierave dhe Gjeologjike nė Zagreb.
  Analizat tregoine se ajo ishte pjesa e shtresės sė hirit vullkanik tė quajtur. e verdhė shtuf napolit, e vjeter rreth 15.000 vjet, e cila korrespondon me kohėn e shpėrthimit tė kompleksit vullkan nė fushat Phlegraean afėr Napolit te sotum.

  Shpėrthim i cili kishte ndodhur rreth 14,900 vjet para Krishtit morren pjesė e nėntė vullkaneve dhe pluhuri vullkanik mbuloi zonėn e Evropės Juglindore gjeri ne Ukrainė.

  http://www.jutarnji.hr/najstariji-cr...godina/841388/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 15. #315
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Jan gjetur kockat mė tė vjetra te nje qeni dhe nje dhėmbė njeriu
  Pėrveē fragmenteve tė shumta tė kuarcit, mbetjet skeletore tė mjeteve tė zbukuruar per prerje, stoli te bėrė nga kėrmijtė, guaca dhe dhėmbė te drerit te kuqe, nė njė shtresė 9000 vjet tė vjetra janė gjetur kockat e njė qeni, mė i vjetėr i njohur nė vendin tonė, kėshtu qė supozohet se ishte zbutur tash mė.
  Nga mbetjet njerzore pėr momentin gjendet vetėm njė dhėmb mosha e tė cilit sėshtė pėrcaktuar ende nė Zagreb, por ėshtė padyshim mė i ri se vizatimi e gjetur.
  Si vazhdoi, performanca e kohese se akullit 20,000 vjet mė parė,ishulli u bashkua me territorin, por nė shpellė jane gjetur eshtrat e kafshėve tė mėdha.
  Supozohet se vendasit pastaj jane ushqyer mirė,duke pasur parasysh se deti ishte 65 metra mė e ulėt se sot, por nė pika tė caktuara ishin fusha. ishine te gjelbėr dhe kopetė e dre, bizonet.
  Supozohet se ne shpellen Vlakno kan jetuar nė mėnyrė periodike.
  Edhe pse ėshtė e vėshtirė pėr tė deshmuar, ndoshta nė periudhat e ngrohta tė njerėzite qėndrojnė nė tė, dhe nė tė ftohtė jane larguar nė jug.
  - Nė njė thellėsi prej dy metrash, kemi gjetur njė shtuf vullkanik, shtuf tė verdhė Neapolitan, e cila ėshtė depozituar kur kompleksi vullkanik shpėrtheu .
  - Fushata e tretė kemi filluar nė pranverėn e kėtij viti.
  Me 1000 mjetet stralli dhe mjete tė shumta tė kockave, kemi gjetur shenja tė artit 15.000 vjet tė vjetra.
  1.Nė shikim tė parė ju mund tė shihni se nė shpellė ėshtė njė shtresė e trashė kulturore.
  -Hyrja nė shpellė nė Vlakno ne Dugom otoku.
  -Shpella Vlakno fsheh shumė sekrete
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...JGUcC1PIkpfo1Q
  http://www.zadarskilist.hr/media/base/nalazi_007.jpg
  dugi-otok---kolijevka-hrvatske-umjetnosti
  http://www.zadarskilist.hr/media/base/vlakno%202.jpg
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 17-03-2016 mė 12:15

 16. #316
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Vendi mė magjike nė Kroaci
  Tre lokalitetet arkeologjike ne Aquae Iasae kane sjellė zbulime qė askush nuk ka shpresuar
  llixhė ( burim ujėrash termale) antike nė Varazhdin ėshtė e vetmja nė kėtė pjesė tė Evropės.
  Ku gjindet vend mė magjik nė Kroaci? A ėshtė burimi i lashtė i ujit sulfurik termike nė njė kodėr nė qytetin e toplices se Varazhdinit? Vendi ku vallzonin nimfete (zanat) lakuriqe, gjysmeperendeshat me flokė tė gjatė.
  I pėshpėrit sekretet e tyre ... Pėrgjigjet e kėtyre pyetjeve mund tė gjendeni nė Muzeun Arkeologjik nė Zagreb, ku sot hapet ekspozitėn "Aquae Iasae - zbulimi i ri nga periudha romake nė rajonin e Varazhdinit.

  Nė rajonin e Varazhdinit gjindet Vendbanimi romak Aquae Iasae nga shek. 1 deri nė shekullin e 4 te e.s.re. me burime sheruese terminale e minerale sulfurike me temperatura e ujit 58 gradė.

  Fjala ėshtė per vendin mė te mirė tė ruajtura nė kontinentalin e Kroacies .
  Burimi natyror i ujit mineral termike sherues sot pėrseri mundeni tė shikoni nė parkun e qytetit nė Varazhdinit.
  Pishina Romake e cila eshte e vendosur nė formen dimensionale ėshtė 8 x 13,5 metra dhe njė thellėsi prej 2.6 metra, te kėrkimeve arkeologjike me nje perfshirje 6000 metra katrore.
  17.000 monedha
  Kerkimet u kryen nga Nikoleta Perok, njė koleg nga muzeu, njė arkeologja e cila ėshtė gjithashtu pjesė nė ekspozitė dhe arkeologu i cili ėshtė nė nje projekt ne fazėn tė hershme , tashmė nė pension Dorik Nemeth Erlich, legjenda arkeologjike Continental te Kroacise. Ekspozita do tė paraqesė rezultatet e fundit tė hulumtimit, i kryer nga viti 2011 deri nė vitin 2014, kur ata gjetėn mbishkrime tė shumta, skulptura dhe reliefe dhe njė sasi tė madhe tė monedhave romake qė janė nga shek. 1 deri nė e 4 era jone. Ishin te hedhura nė "burim i shenjtė".
  'Bota virtuale

  Ekspozita nė Muzeun do tė paraqesė rindėrtimin 3D tė shfaqjes sė kompleksit. Njė karakteristikė e veēantė e ekspozitės do tė jetė me syzet 3D virtual qė vizitorėt do tė "hyjė" ne ish toplicen romake e lashtė.
  Por kush ishin romakėt e zakoneve tė vjetra qė kanė tė bėjnė nė banjėn e toplices? Por kur adhurohej nga nymphet pėr shėndetin, dhe ne pishinė atribuoheshin performancat mistike. Aty kan ardhur personalitete tė kohės dhe perandore te nivelit tė lartė , supozuar se kėtu trajtuar edhe mbreti Caracal ( Caracalla, eg. Marcus Aurelius Severus Antoninus, lindi si Bassianus 4 april 188, vdiqe 8 april 2017, (i vrare)ishte perandor romake me atin Septimius Severius 198-211), pasi ai vrau vėllanė e vet.

  tre nymfet
  Ne Ekspozite do tė jene 25 monumente tė mėdha. Nė shfaqje do tė jenė statujat e Apollon - Sol (i pėrngjan Aleksandrit te Madh), Diana - Luna (ka henen e plotė nė kokė), reliefet me nymfa, si dhe reliefe kushtimor dhe mbishkrime testamentesh.
  Reliefi i pare qė arkeologėt kanė gjetur, i vitin 2006, tregon tre nimfet te cilat rrine ulur.
  -Nė monumentin qendrore tė tempullit qendron monumenti Minerva dhe monumenteve tė tjera - thotė D. Kusan Špalj.

  - Muri i pishinė dhe duke rene pllakat e forumit nė mes dhe tė tėrhequr prapa pllakave tė shtrimit, dhe ēdo gjė u shemb dhe pėrfundimisht u varros nėn tokė nė tė cilėn mė vonė u shfaq lėndina e parkut tė qytetit.
  Me hapjen e lokalitetit, gjetėm pllaka relijfe te vjetra qė ishin te kthyer me fytyrė poshtė dhe pėrdoren pėr merimentim.
  Nė kohėn e perandorit ilir Konstandinit jane perndorur si materiale i ndėrtimi - thotė arkeologja.
  Nė njė thellėsi prej pesė metrash u gjetėn tre shtresa te shembura.
  Nxorrėm blloqe guri disa prej tė cilave ishin tė rėnda tonelata .
  Pllaka me e madhe relifit pėrkushtuar pėr Asklepite dhe Higjiena qė mbane ne dorė djalin Telesforin.
  Tregone se fytyra e Asklepit nė fakt pėrballe me perandorin Caracalla.
  Pas hulumtimit, u zbulua pishina , dhe perseri u lėshuar edhe njė herė uji terminal.
  Kur uji ceremonial u kthye, ēdo gjė u bė mistike.
  Gjegjsisht, Uji sulfurik ka njė larmi tė ngjyrave,nje pale e saj vepron magjike, veēanėrisht nė qoftė se era fryn butė. Pra nė kohė, dhe kjo duket sikur nymfet po vallėzoin.
  - E ngjajshėm me iligjen romake nė Evropė ekziston vetėm nė Angli, nė Bath, qė quhej Aquae Sulis - pėrfundon Dora Kusan Špalj.

  http://www.jutarnji.hr/pogled-u-aqua...tskoj/1476494/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 05-04-2016 mė 09:55

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar fegi II pėr postimin:

  SERAFIM DILO (05-04-2016)

 18. #317
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Laser zbuloi sekretin e njė varreze tė lashtė: Nė urna gjetėm njė grua
  Kemi gjetur te vdekurit te djegur tumė dhe te varrosur dhe 20 enė tė ruajtura tė vendosur pranė tyre, sipas arkeologėve tė cilėt janė nė kodrėn ne Kagovac mbi Vetova ne Kutjeva jane zbuluar vendi i lashtė tė paktėn 2.700 vjet.
  Grup i studiuesve tė udhėhequr nga Profesor i Departamentit tė Arkeologjisė tė Fakultetit Filozofik nė Zagreb, Hrvoje Potrebica zbuloi se vendi daton nga Epokėn e Hekurit tė hershėm.
  - Pėr vite, ne e dimė se ėshtė kėtu, por vetum e kemi vertetu me njė fotografim me laser nga ajri ,me tė cilat ne kemi qenė nė gjendje pėr tė parė konfigurimin e terrenit, pa mbulise me pyjore dhe kemi zbuluar afere nekropolit - thonė arkeologėt dhe shtuam se mbetjet e djegura e tė ndjerit janė tė ruajtura nė urna qeramike gjetėm tė depozituar nė dhomėn e varrimit.
  - Fjala esht per blloqe qė peshojnė mė shumė se 150 kg. secila, dhe pesha e tyre totale ėshtė mė e madhe se 10 ton - studiuesit i gjetėn.
  Enete qė janė gjetur jane te ruajtur, thonė ata, dhe vlerat nuk jane te caktuar, dhe tė zbukuruar me ngjyrė tė kuqe dhe tė zezė.
  Ene tė ngjashme ishin zbuluar mė parė nė Itali dhe Slloveni, besojnė se ky zbulim tregon se njerėzit kane bashkėpunuar, dhe kane udhėtuar dhe kane bere tregti.
  Varre te tilla, jane varrosur personalitete tė rėndėsishme tė kohės, dhe me ta janė gjithmonė objektet qė ju duhen per tė marrė nė jetėn e pėrtejme.
  Pėrveē ne Kagovce, jane zbuluar nekropole edhe nė Požeštin dhe nė Kaptol dhe Tulnik, ku gėrmimet duhet tė fillojė mė vonė ne kėtė vite.
  Athere kane besuar se pas vdekjes shkojne nė njė botė tjetėr, ku atje do tė vazhdojė jetėn, dhe gjėrat nė varr ju duhen pėr tė pėrdorur atė.
  Kėtu ėshtė fjala per gra shumė e rėndėsishme, tė cilat nga shoqėria jane tė respektuar, shpjegon ekip i arkeologėve. Ata thonė se varret e reja qe jane zbuluar ka sende nė atė kohė te njerėzve me status tė rėndėsishėm.
  https://www.obavjestajac.hr/151053/l...-su-nasli-zenu
  linku.galeri
  http://www.24sata.hr/news/laser-im-o...-397220?page=9
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 08-04-2016 mė 11:57

 19. #318
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Arkeologėt nė Sisak kane gjetur qeramikė te zbukurimit nga shekulli i 2 para Krishtit

  Tre fragmentet unike qė i pėrkasin vazos me qafe qė ėshtė pėrdorur ndoshta nė disa qėllime tė veēanta. Te periudhės te shekullit 2 ose 1 pes,
  Numri i arkeologėve te Sisakut ishin tė befasuar kur nė mesin e mė shumė se 9,000 fragmente qeramike para-romake dhe romake vėnė re tre copė zbukurime e njė vazo .
  Vizatime dhėmbėzuar motivet shpend uji, svastikat, spirale dhe linjat Zig Zag , dhe kjo rezulton ėshtė se kjo ėshtė njė gjetje unike, njė tė paparė nė literaturė.

  ""Natyrisht e qartė vazoja pėrshkruar njė histori, tė panjohur pėr ne. Por tė gjitha kėto janė simbole qė tregojnė lidhjen e ujit dhe qiellit -. Jetės dhe vdekjes.
  Shpendet e ujit kishin njė rol tė rėndėsishėm nė mitologji pėr shkak tė mundėsisė sė fluturimit dhe tė ndėrprerjen e lidhjes nė tokė.
  Gjithashtu simbolizojnė lidhjen midis qiellit dhe ujite.
  Motivi e svastikes nė kėtė kontekst mund tė kete lidhjen e simbolet te diellit, ajrit, ujit dhe tokės.
  Spiralet tregojne lėvizjes dhe pafundėsi, ndėrsa linjat zigzag tregone ujin.
  Shef i Departamentit tė Konservimit nė Sisak se me Kolga Ivana Drnica analizuara janė lokacionet e Arkivave tė Shtetit nė Sisak.
  Kerkimet ne ate zonėn, i kryer nė vitin 2004, por vėllimi i materialit ka qenė vetėm kohėt e fundit analizuar nė detaje.
  Vendbanim ne Segestanin i vjetėr, para pushtimit romak dhe formimit Sisces nga romaket, e cila ėshtė edhe njė dėshmi se vendbanimi ne Segestane ishte vendosur nė bregdetin e majtė tė Kupes.

  "Tre fragment unike qė i pėrkasin qafėn se vazos qė ėshtė pėrdorur ndoshta nė disa qėllime tė veēanta.
  Pėrveē kėsaj, vetėm zona e Sisakut te moqaleve ne tė cilėn kane jetuar shumė shpend moqale. Qėllimi ėshtė pėr tė krijuar njė markė tė re tė designerit te Sisakut me motive te vjetra mė shumė se 2200 vjet.https://www.google.com/url?sa=t&rct=...sdLKVhXHcNgf8Q
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 27-05-2016 mė 02:35

 20. #319
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Hulumtimet arkeologjike nė rajonin e Cetines: simpozium, ne Sinj, 10-13 Tetor 2006, Seria: Publications Croatian Society arkeologjike, vol 27, Zagreb, 2011..
  ANITA LIBRENJAK
  Artikulli jep njė pasqyrė tė kėrkimeve arkeologjike nė rajon Cetinas nga viti 1980 deri 2006.
  Nė njėzet e pesė viteve tė fundit kerkimet ne dyzet vende arkeologjike pėr tė cilat do te pėrshkrunim nji shkrim te shkurtėr.
  Nė kėtė periudhė pėr herė tė parė nė rajonin e Cetinas kryer njė hulumtim sistematik arkeologjik tė varrezave tė hershme kroate nė Glavice (1996), pastaj hulumtime sistematike arkeologjike romake kampi ushtarak Tilurij tė Gardun (1997). filloime me gėrmimet arkeologjike tė qytetit kala ne Sinj (1998), i cili karakteri i tij rriten nė hulumtim sistematik. Fjala Qelsi : rajoni Cetinas, hulumtimet arkeologjike

  Nė Sinj, vitin 1980 u mbajt Simpoziumin takim Shoqėria Arkeologjik nė temė
  Cetina nga prehistoria gjeri te ardhjen turqve
  Libri, i cili ėshtė shtypur nė kėtė rast, atėherė drejtor i Muzeut tė rajonit Cetinas Ante Millosheviqit shkroi njė pasqyrė tė plotė tė hulumtimit lajmeve-arkeologjike nė zonėn e rajonit Cetina qė nga tė dhėnat e para tė regjistruara nė monumentet arkeologjike nė shekullin e 18-gjeri ne vitin 1980.
  1
  Shoqėria arkeologjike Kroatian ka pas 25 vjet , pėr herė tė dytė nė Sinj organizuar Simpoziumi. vjet shek.e fundit kėrkimore arkeologjike nė rajonin e Cetinas janė shumė tė avancuara, nė sajė tė zhvillimit dhe pėrdorimit tė teknologjisė moderne - Photogrammetry tė-gjatė hulumtimit tė largėt, aplikimi i metodave jo-shkatėrruese tė kėrkimet arkeologjike, kryesisht dixhitalizimin dhe sistematizimin e dokumentacionit arkeologjik. zhvillim mė tė lehtė dhe mė tė shpejtė tė dokumentacionit tė cilėsisė kontribuar shumė nė zhvillimin e metodologjisė arkeologjike . Cetina peizazhi nė 25 vitet e fundit, nga viti 1980 deri nė vitin 2006, kryer kėrkime mbi dyzet vende arkeologjike (Fig. 1).karta e vendeve arkelogjike.
  Pėr shkak tė qartėsisė dhe transparencės sė qendrave arkeologjike janė tė shėnuara nė rendin alfabetik, dhe paraqiti njė tė shkurtėr para-inspektimit dhe rezultatet e kėrkimeve arkeologjike.

  -Harta e parė e rajonit Cetina me faqet e shėnuara arkeologjike hetuar nga viti 1980 deri 2006. (Prodhuar nga A. Devlahović)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 18-01-2017 mė 12:05

 21. #320
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  1. Bisko
  Nė fshatin Bisko, qė ndodhet 15 km nė jug tė Sinj, nga viti 1984 deri 1988 janė kryer rikuperoj kėrkime arkeologjike qė i parapriu ndėrtimin e energjisė hidroelektrike ne Đale nė Cetina.
  Hulumtimi ėshtė kryer nga Muzeu i rajonit Cetinas, tė udhėhequr nga Ante Millosheviqit.
  Kerkimet janė kryer nė disa pozicione nė fushėn e punės sė planifikuar tė ndėrtimit: Poljanice, Igralište, Nadograde, Orlovac dhe Škalje.
  Mbetjet e zbuluara arkeologjike i pėrkasin periudhave tė ndryshme nga Neoliti deri nė Mesjetėn e vonė.2
  Nė fushėn e kraške zaravnikarstike pozicion Poljanice u zbuluan shpellat e hershme tė neolitit, grumbuj te Epokės sė Bronzit, dhe varrimit mesjetare. Ne vrtači Šavina eksploruar shpella me materiale arkeologjik nga neoliti i hershme (guri dhe fragmente stralli artefakteve, qeramika per zbukurim shtėpive).
  Kjo ėshtė ndoshta mbetjet e vendbanimeve prehistorike nga neoliti i hershėm.3
  Nė tė gjithė zonėn e Poljanices grumbuje te kohes se Bronzit. Hulumtimi pėrfshirė 35 grumbuj, ne 6 grumbull u gjetėn nė varret, dhe nė disa tė tjera dhe ėshtė e dokumentuar vetėm materiali arkeologjik i kohesse Bronzit , kryesisht qeramika.
  Tė gjithė tė vdekurit te varrosur nė varre tė bėra prej guri, krematorium zakon i varrimit djegje
  Nė mesin e atyre ėshtė e vendosur,qafore te bėrė nga qelibari dhe bronzi shtojc dhe pllaka guri (pseudobrassard)4
  Nė Poljanice u zbulua varrezat mesjetare me 28 varre, tė rregulluar nė tri grupe (Fig. 2). Njė grup i varreve (gjashtė varre) u gjet te varrosur nė grumbull parahistorike.
  Shumica e varreve janė bėrė me pllaka guri.
  Mbi tre varret ishin vendosur varreve dekoruar nė formėn kurrizor. Arkeologjike zbuluar nė varre bollėk qė nuk ėshtė karakteristikė tė shekujve mesjetare varrezat e vjetra; u zbuluan njė palė vathė tresh, kopset rripi, gjilper, njė gjerdan me rruaza qelqi dhe para Venecian nga gjysma e shekullit tė 15-tė.
  Viti 1440 nė njė gur varri pėrcakton tėrė horizontin kohor tė varrimeve.5
  Jo large tė pllajės Poljanice perėndimor u gjete njė gjysmė tė punuar njė kulm dhe supozohet i vendosur tė jete kėtuperpunues gur pėr zhvillimin e stelave.6
  Mbi kanionit, Cetina ne pozicionin Orlovac hulumtuar grumbull pa varresh prehistorike por vetėm njė fragmente qeramikės prehistorike.7
  Nė Bisku ne pozicionin Nadograde kerkimet 10 grumbujsh .
  Gjashtė grumbujsh te gjetur varre te djegjeve e te vdekurve krematorum .
  Ne Varret guri drejtkėndėshe te varrosurit nominuar nė urna qeramike djegies se te vdekurve.9
  Nė pozicionin Škalje nė Bisko zbuluar mbetjet e tre objekteve tė lashta, tė cilat besohet tė jenė Vicus antik.
  (FIG. 3). E njėjta situatė ėshtė zbuluar dhe tė varret me tulla te antikes se vonė dhe mė pak varrezat mesjetare (Fig. 4)

  Fig 2. Bisko - Poljanice, varrezat mesjetare nė vitin 1985. (Foto arkiv i Muzeut tė rajonit Cetina)
  Fig 3. Bisko -. Skalja, mbetet te objekteve tė lashtė (Antike) nė 1987. (Foto arkivin e Muzeut tė rajonit Cetina)
  Fig 4. Bisko - Skalja, varrezat mesjetare nė vitin 1985. (Foto arkiv i Muzeut tė rajonit Cetina)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 18-01-2017 mė 12:22

Faqja 16 prej 20 FillimFillim ... 61415161718 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •