Close
Faqja 0 prej 20 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 392
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768

  Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1258487867


  Nentedhjete shpata dhe 30 helmeta jane midise shume objekte arkeologet britanik kan nxjer prej fund lumit kroat Cetina
  Lumite ka me siguri e kishte statusin e shenjet dhe kane qene pike qendrore per komunitetet e ndryshme ne 8000 vitet e fundit.
  Greko-helmetat ilire jane nga 500 pse,ndersa kame(thikat)nji legjionar romak`s (djathtase)esht shekullit te pare pase krishtit.
  Iliria ishte ne Shqiperin e Bosnen e Sotme (2004)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 17-11-2009 m 16:14

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768

  Arkeologjik Discovery N Ballkan: I pari Botrore ilire Trading Post Found

  http://www.sciencedaily.com/Arkeologt gjetn objekte shum t prfshir m shum se 30 anije ilire, plotsisht t ngarkuar me amforat romake. Nj nga pyetjet e madhe sht arsyeja pse asnj nga amforat jan gjith vers. Ata jan t gjitha n fragmente. (Credit: Universiteti i Mostimages/2008/12/081208092151-large.jpg


  ScienceDaily (10 dhjetor 2008) - Nuk sht ngazllim n Muzeun e Historik kulturore n Universitetin e Oslos i Norvegjis. Marina Prusac, Profesor n departamentin e arkeologjis, e ka kthyer n shtpi pas kryerjen e grmimeve n zonn kufitare midis Kroacis dhe Bosnje-Hercegovin. N rrjedhn e disa jav grmime arkeologjike intensive kt vjesht, ekipi i saj arkeologjike jan gjetur gjurmt e par t nj post tregtare ilire q sht m i han dy mij vjet t vjetra.
  Iron Age
  Ilirt ishin nj popull t lasht t cilt jetonin nga gjuetia, peshkimi dhe bujqsia. Ata ishin t njohur si lufttar dhe piratt. Jo vetm q ata t luftuar banort e kolonive greke dhe romake, fiset e ndryshme edhe feuded mes vete. Megjithat, gjen arkeologjike tregojn se ilirt gjithashtu kishte lidhje t qet tregtare me romakt.
  "Gjeni sht unik n nj perspektiv evropiane. Ne Desilo kan arritur n prfundimin se, ishte vendi i quajtur, ishte nj post i rndsishm tregtar t nj rndsie t madhe pr kontakt ndrmjet ilirve dhe romakve, "Marina Prusac tregon revists krkimit Apollon n Universitetin e Oslos.
  uditrisht e gjen t mdha jan br n nj periudh t shkurtr kohe. Arkeologt kan zbuluar rrnojat e nj zgjidhjeje, mbetjet e nj liman q ndoshta ka funksionuar si nj pik tregtare, si edhe shum anije t fundosur, plotsisht t ngarkuar me pitchers vers - ashtu-quajtur amforat - nga shekulli i par pes
  Arkeolog Lindhagen Adami, i cili ka nj doktoratur nga Universiteti i Lundit dhe ka specializuar n amforat romake ver, thot se kjo sht m e rndsishme t gjeni t gjitha kohrave nga zonat ilire.
  "Ka shum pr t sugjeruar se tani m sht e fshehur n balt. Ne kemi vetm scraped siprfaqe deri tani, "tregon ai.
  Teoria Pirate
  E gjitha ka filluar n pranver t vitit 2007, kur Profesor Snjezana Vasilj t Universitetit t Mostarit jan gjetur 16 anije ilire n Desilo, plotsisht t ngarkuar me amforat romake ver. Gjeni u interpretua shpejt si dshmi se ilirt ishin piratt dhe se anijet ishin mbytur nga romakt. Edhe pse teoria pirat pranuar vmendje t konsiderueshme nga shtypi n shum pjes t Evrops, Marina Prusac dhe Adami Lindhagen nuk besoj se kjo interpretim.
  "Ka me siguri ishin aktivitetet pirat prgjat bregdetit, por kemi menduar se m tepr i rastsishm q piratt n brendsi ishin aq larg dhe aq afr koloni e rndsishme romake t Narona. N Desilo mendimin ton mund t ket qen nj qendr tregtare. "
  Desilo ndodhet 20 kilometra larg bregut n nj fush sht hedhur nga Neretva River. Lumi sht vetm arterie e trafikut prgjat gjith bregdetit kroat q shkon n malet e Ballkanit. sht i gjer dhe i lir q rrjedhin pr 30 kilometra t par apo m shum, pas t cils bhet kursin e saj t ngushta.
  Pran Desilo ka arteriet edhe t lashta t trafikut t toks n drejtim t t dyja Narona, i cili ishte i pari nj post tregtare greke dhe pastaj nj koloni romake, dhe zgjidhje ilire e "Daorson" - Osanic e sotme.
  "Desilo sht vendosur n pikn m i thell i nj gji t qet ku ajo ishte e natyrshme pr transferimin e mallrave n anije t vogla, kshtu q vendi sht i prkryer pr nj port tregtar i brendshm. Ne e dinim se nse kemi gjetur nj liman kjo do t prbnte nj shembull i rrall i nj pike takimi n kt peizazh i pakalueshm. Dhe e gjetm at! "Nj knaqur Znj Prusac na tregon.
  Port
  Mbi dy mij viteve t fundit ka ndryshuar n mnyr t prsritur lumi shtratin e tij n delta. Arkeologt gjetn eshtrat e pas tregtare ilire nn disa metra balt dhe llum, kur pronari i toks-ekskavator e tij vn n dispozicion t tyre. Duket se disa pjes t murit q kryelart nga balta nga buz e ujit mund t ket funksionuar si nj nga shum kalatave n postin e tregti. Muri sht 20 metra e gjat dhe 60 centimetra t gjer, dhe sht ndrtuar si nj struktur poligonale.
  "Muri ishte solid dhe i qndrueshm. Pala tjetr nuk ishte e ndrtuar aq mir dhe ka shum t ngjar ka funksionuar si nj pend. Ka qen nj numr i ankorim vrima vendosur n t njjtn lartsi mbi mur, pothuajse si nj grup horizontale. "
  Dhe sikur kjo nuk ishte e mjaftueshme, arkeologt nga Universiteti i Oslos gjithashtu zbuloi se nuk kishte t paktn dy her si varka si ato q ishin regjistruar tashm. Anije, q romakt e quajtur Lembi, ishin t njohur edhe pr manoeuvrability e tyre t shpejt.
  Cop qeramike gjetur shum t tregojn se ky ishte nj post t mdha tregtare. Dhe e fundit por jo m pak: rreth njqind metra nga site port ata gjetn nj vendbanim ilir. Pr m tepr, n bashkpunim me tok-pronar dhe s bashku me nxnsit master shkall Jo-Simon Frshaug Stokke, i diplomuar koht e fundit arkeologt Lene Os Johannessen dhe Ole Kristian Aslaksen zbuluar formacioneve tarrac n shpat mali.
  "Kjo mund t gjeni vetm t interpretohet si tregon pranin e nj marrveshje q ka ekzistuar me sa duket pr disa qindra vjet ose edhe m gjat para se t tregtis midis ilirve dhe Romakve filluar."
  Disa varre - vjetr se gjen tjera - u zbulua m par afr zgjidhjes. Nj numr i gjen t veanta jan br edhe n zonn: pjes spiranc, kshilla hesht dhe krci, dhe kopset metali pr veshje fiksim.
  "Duke iu falnderuar balta dhe uji i freskt objektet jan uditrisht t ruajtura mir. Salt ujit do t kishte shkatrruar druri. "
  Wine
  N shtratin e detit, s bashku me anijet, arkeologt nga mostr gjetur qindra copa t vers dhe amforat deri 700 kapak nga kto pitchers.
  "Importet nga koloni romake Narona prandaj duhet t ket qen shum m t gjera se sa kemi menduar m par," Adam Lindhagen v n dukje.
  Ai ka analizuar qeramik pr t gjetur se ku erdhi nga amforat. Ai tani mund t themi se ata ishin prodhuar vetm prgjat bregdetit dalmat - nga ku vera sht eksportuar n gjith Perandorin Romake.
  "N kmbim t vers romakt mund t ken bler krip, metal, lkur dhe skllevr. mimeve mund t ishte njjt si n veri. Sipas Julius Cezari (100-44 pes), Gauls ishin t knaqur q t bie n ujdi nj rob pr nj 25-amphora litr ver. "
  Ndrsa Profesor Vasilj ishte i mendimit se t gjitha anijet ishin t zhytur n t njjtn koh n nj fushat romak kundr Pirates ilire, arkeologt kan gjetur norvegjez indikacione se anijet ishin mbytur gjat nj periudhe prej gati njqind vjet. Dshmia e tyre sht e bazuar n takim e amforat vers.
  Ritual
  Nj nga pyetjet e madhe sht arsyeja pse asnj nga amforat jan t gjith. Ata jan t gjitha n fragmente.
  "Ne nuk e dim pse anijet ishin zhytur dhe pitchers shkatrruar. sht absurde t mendosh se romakt u mbyt pothuajse nj mij amforat q prmban ver e tyre. Amforat mund t ket qen hedhur kur ata do t jan zbrazur. Por eshtrat e kafshve, dhmbt kal, qeramik ilire dhe arm si akset dhe kshilla shtiza jan gjetur edhe n det. So it's possible that they made ritual offerings to the sea a well-known phenomenon in Scandinavia during the Iron Age. N qoft se ne mund t konfirmoj se ky sht rasti, ather ky sht shembull i par kemi dgjuar nga zona ilire. "
  Identitet kulturor
  Krkime arkeologjike n ilirt ishte prdorur politikisht si kultur-zam historike t grupeve t ndryshme n ish-Jugosllavi. Sot fokusi sht m shum n dallimet midis popujve ilire.
  "Termi neutral 'ilir' ishte aplikuar pr t gjitha grupet etnike n ish-Jugosllavi. Ilirt kan qen prshkruar si trima, dhe t prqndrohet pak ka qen vendosur mbi lidhjet paqsore midis ilirve dhe Romakve. Pra, sht e rndsishme q t jen n gjendje t zbuloj marrdhniet paqsore dhe pr t treguar se ilirt kishin br nj rrug t gjat n kontakt e tyre kulturore me kombet e tjera, n t njjtn koh si kishte dallime t mdha midis fiseve ilire. Yn sht pra zbulim i rndsishm pr t kuptuar identitetin kulturor n Ballkan n kohrat e lashta, "Marina Prusac na tregon.

 3. #3

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1269272169

  Para e Mbretit Diokletijan.
  Brez ilir prej Sotine
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 22-03-2010 m 11:35

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  [

  Lloj ene qeramike per varrime e kohes bronzite nga Martijeneci te Varazhdini e vitit 700.p.e.s.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 22-03-2010 m 11:46

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  [

  Amfore e kohese se bakrit te Vukovari 2000 vjet para eres sone.

  Qyp prej qeramike 2000 vjet p.e.s.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 22-03-2010 m 11:53

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Sarkofag mermeri ne Solin e shekullit 4.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 22-03-2010 m 12:17

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Fakte te pamohueshme Fegi per Iliret.
  Nuk duhet harruar edhe studiuesin e madh mbi iliret, Aleksander Stipcevic.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Pjese e tre sarkofagi mermeri nga gjysma e dyte e 3 te shekullit
  te zbuluara ne Solin.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 22-03-2010 m 12:13

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Para te Argjendit dhe te bronzite te qyteteve -shtetev te pavarura te Isse dhe Pharos
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 22-03-2010 m 12:40

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Helmete Greko-ilire E shekullit 6-7 p.r.s.
  me shume keso helmete jane gjetur ne jug te Kroacise
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 22-03-2010 m 12:54

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Ura kretane prej Solini te shek.6 p.er.s.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 22-03-2010 m 12:59

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Qyp helen, Vis te shekull.3 p.er.s.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 22-03-2010 m 13:08

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Bylyzyke dore Japode
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 22-03-2010 m 13:28

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Koka grave te punuara nga qelibari ne funde te shekullit 6. p.e.s.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 22-03-2010 m 13:36

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Depo mbeturinash (qilar) te kohese se bronsit te mesem prej Lovase
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 22-03-2010 m 14:14

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Figur nga dheu i pjekur, Osjek te vitit 1600-1200.p.e.s.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 22-03-2010 m 14:23

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Reliev Zotresha ilire Silvana me zanat(nimfa) e saj ne Gardun te Trilja
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 22-03-2010 m 14:45

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  ,Bazilikat te vjetrakristiane ne varezat e manastiret te shekullit 4 ne Solin
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 22-03-2010 m 14:53

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Kalimi Izraelve neper Detin e Kuqe.Sarkofag i vjeterkristian i shekullit 4.erese.s. ne Solin
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 22-03-2010 m 15:06

Faqja 0 prej 20 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •