Close
Faqja 4 prej 20 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 391
 1. #61
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Permendore ilire ne Zenice (Bosne)te shekullit 4 te eres sone
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. #62
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Koke e vajzese te vitit 2 te erse sone e gjetur ne Siska(kroaci)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 04-09-2010 m 07:28

 3. #63
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Koke skulptur ne pallatin e Dioklecianit te vitit 4 te eres son.
  Monedhe bakri e argjendi e perandorit ilir Dioklecianit
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 4. #64
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Statu nga koha romake e vitit 3 <<Senia>>romaket e kan thirur Senj e shkrune lajmet botrore si Lufte per liri
  2. Ene ilir me tri koka demi e shekullit 6 p.e,son
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 04-09-2010 m 13:30

 5. #65
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Koke e bronzite e Artemide(aferdita) te vitit II para ers sone nga Vis (isse)Kolonizimi greke ne detin adriatike.
  Artemida ishte hyjnesh e Hns, e shtazve t egra dhe e gjuetis.

  E bija e Zeusit nga marrdhniet e tij me Letn dhe motra e Apolonit.

  N mitologjin Romake asaj i ngjasonte hyjnesha Diana.

  Nga Zeusi, babai i saj, Artemida kishte krkuar q prjet t mbetet e pamartuar dhe virgjresh. E armatosur me shtiz dhe shigjeta n dor, ajo shtiste npr pyje, e shoqruar prher nga miqt e saj besnik, drert dhe drenushave.

  Pr nga karakteri, Artemida ishte hyjnesh tejet hakmarrse e cila ju hakmerrej t gjith atyre q tregoheshin si t pandershm.

  Ishte mbrojtse e gjuetarve dhe t njerzve ndrgjegjshm.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 6. #66
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Kairos,Mermer reljev i viti I te para eres sone ne Trogir.
  Greket e lashte kishin dy fjale per kohen Chronos dhe Kairos.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 7. #67
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Portreti i nje femre mermeri nga Saloni nga mesi i shekullit I ne muzeun e Zagrebite.
  besimi natyror repruduktim i tipit te frizures.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 8. #68
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Nje gje te cilen nuke mundeshe me gjete kerkun ne ballkan perveq te shqiptaret gege dhe boshnjaket katolike( ne kroacine e sodit)tatuazhe ne duar,e dime qe eshte zakon i ilirve simbolet jane te njejta.Sipase Strabonit iliret ikan punu me gjilpera dhe tani i kane gjetur ne varezat ilire.Edit Durame qa ka shikuar ika vizatuar ne Bosne,por edhe tjeret kane shkruar per kete.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 04-09-2010 m 15:00

 9. #69
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Breze prej argjendi i gjetur ne Smederve.nga punimi ilir i kohes se hekurit(VI-V p.eres sone.Ne muzeun popullore ne Beograde.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 10. #70
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Kullese(site)Osjek ne shekullin5-4 p.e,sone.
  2.Zoomorfni per kurban-Osjek p.e.sone
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 06-09-2010 m 05:09

 11. #71
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Keto foto dhe te dy lart nga koha e Neolitit

  1.Depo e stolive nga Spondylsa-Qepin shek.5-4 p.e.son.
  2.Figur keramike demi Osjek 5-4 p.e.s.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 06-09-2010 m 06:16

 12. #72
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Dy gota(filgjana)e shek.4 p.e.sone.E kultures Baden e neolitit 3600-2800 p.e.son e perhapur ne evropen qendrore dhe juglindore.Kultura Baden ne nji vende te quajtur Baden prane Vjenes (Austri)Kultura Baden interpretohet si pjes e nje a arkeologjike te madhe komplekse,qe perfshine shume kultura ne turme e Danubite kultures Liqeni-Cernavoda II) dhe Trojes etj.
  2.Sopate-Osjek e shekullit 3 p.e.sone.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 06-09-2010 m 06:12

 13. #73
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Ene nga manastir i bardhe i kultures Baden ne shekullin e 4 p.e.sone.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 06-09-2010 m 06:24

 14. #74
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Koleksion i kohese se bronzite dhe kohese se vjeter te hekurit.
  1.Figur Antropomorfe i shekullit 14 p.e.sone.
  2.Figur dreri stlizues-Sotin nga kohe e vjete e hekurit shek.6 p.e.sone.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 06-09-2010 m 07:00

 15. #75
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Pllake brezi nga depoje ne Kapelne 10-9.p.e.sone.
  2.Figur zogjesh rraketake nga koha e hekurit te vjeter e shekullit 6 p.e.son.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 16. #76
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Ene(urne) varrimi i shekullit 16 -14 p.e.sone.nga koha e hekurit te vjeter.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 17. #77
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Koleksion kohes se hekurit te ri (kelte-La Tene Kulture) nga viti 450 p.e.son

  1.Tengjere(kusi) me ngjyre ne rrethe-Dalj, te vitit 1 p.e.sone.
  2.Figur mashkulli stilizuar. Osjek,viti 2 p.e.sone.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 18. #78
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Koleksion arkeologjike i cili u germua ne Sarvashu.
  -germuesi R.R.Schmidta te vitit 1942-1943 dhe muzeu Slavonija 1984-1985
  1.Fragmente reljev ene qeramike zbukuruese me pamje femror,kultura e staraqevaqka shekulli 6 p.e.sone.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 06-09-2010 m 14:35

 19. #79
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Koleksion arkeologjike i cili u germua ne Sarvashu.
  -germuesi R.R.Schmidta te vitit 1942-1943 dhe muzeu Slavonija 1984-1985
  1.Fragmente reljev ene qeramike zbukuruese me pamje femror,kultura e staraqevaqka shekulli 6 p.e.sone.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 20. #80
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Koleksion arkeologjike i cili u germua ne Sarvashu.
  -germuesi R.R.Schmidta te vitit 1942-1943 dhe muzeu Slavonija 1984-1985
  1.Altari me form brire t stilizuar -kultura e vuqedolite,ne 3 mije vjete para krishtit.
  2.Kupe (tase)zbukuruar me motive kulm.Kultura Baden 4 mije vjete para erse son.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

Faqja 4 prej 20 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •