Close
Faqja 20 prej 20 FillimFillim ... 10181920
Duke shfaqur rezultatin 381 deri 387 prej 387
 1. #381
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  518
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  I ndjeri pozicionohet nė njė pozicion tė shtrirė nė njė
  drejtkėndor tė qosheve tė rrumbullakosura, me krahė tė pėrkulur nė bėrryla dhe vendosur nė bark. Analiza antropologjike tregon se njė grua e moshės 35-40 vjeē ėshtė varrosur nė varr.

  Q
  113. Perlat nė formė ovale me dy linja tė ndėrthurura
  Xham 0 1,0 cm AA 20933 (PN 690)
  114 Byzylyk teli i lidhur me rrathė
  Aliazh bakri 0 7.8 cm AA 20916 (PN 683)
  85
  86 Varri 157 Q
  Cs
  115. Byzylyk i seksionit ovale dhe skajet e mbivendosura tė ēmontuara dhe pak tė zgjatura
  Aliazh bakri 0 5.3 cm AA 20917 (PN 683)
  116. Byzylyk i rrumbullakėt me tre trashėsirė nė formė topi
  Aliazh bakri 0 4.5 cm - 5,2 cm AA 20921 (PN 685)
  117.Byzylyk me shirita me brinjė tė mesme tė spikatur
  Aliazh bakri 0 6.2 cm AA 20918 (PN 684)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 2. #382
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  518
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  118. Byzylyk me seksion tė rrumbullakėt dhe skajet e zbėrthyera tė
  Aliazh bakri 0 6.4 cm AA 20919 (PN 684)
  Varri 157
  119. Byzylyk me seksion tė rrumbullakėt dhe mbivendosje dhe skajet drejt qė mbivendosen
  Kocka 0 6,6 cm AA 20920 (PN 685)
  120. Byzylyk me seksion tė rrumbullakėt dhe mbivendosje dhe skajet drejt
  Kocke 0 7.0 cm AA 20922 (PN 685)
  Varri 157
  121. Byzylyk rrethor dhe i mbivendosur dhe skajet drejt qė mbivendosen
  Kocke 0 6.0 cm AA 20923 (PN 685)
  122. Unaza me seksion rrethor
  Aliazh bakri (2) 2.0 cm: koka 1,1 cm: lartėsi. 2.2 cm AA 20927 (PN 687)
  123. Unaza seksion rrethor me njė pllakė rrethore nė tė cilėn ishte futur njė kurorė jo e ruajtur
  Aliazh bakri (3 2.1 cm: koka 1.2 cm; lartėsia 2.2 cm AA 20928 (PN 688)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 3. #383
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  518
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  124. Unaza e seksionit ovale
  Aliazh bakri 0 2.1 cm AA 20929 (PN 688)
  varri 157
  125. Unaza e seksionit rrethor
  Aliazh bakri 0 2.1 cm AA 20930 (PN 688)
  126. Rrethi iPėrdorni seksionin
  Aliazh bakri (2 copė) 0 0,8 cm - 0,9 cm AA 20931 (PN 688)

  Varri 157

  127. Njė thikė me gjemba dhe dorezė
  hekuri; dru pėrgjatė. 16.5 cm; Gjerėsia. 1.8 cm AA 20934 (PN 691)
  128 Trup cilindrik dhe qafė e ngushtė me skaj tė tėrhequr dhe tė trashur, dorezė tė profilizuar me rrip dhe fundi i prerė
  Xham lart. 18.8 cm; h. trajton 7.6 cm; 0 fund 10,7 cm; 0 pike 7.6 cm AA 20915 (PN 682)
  129. Trupi i trupit tė zgjatur dhe dera e ngushtė cilindrike, e mbėshtjellė me fije qelqi, me njė skaj tė trashur tė tėrhequr, njė dorezė nė formė shiritash dhe njė fund tė lagur
  Xham lart. 18.0 cm; h. trajton 9.6 cm; 0 funde 4.9 cm; 0 pike 5.6 cm AA 20932 (PN 689)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 4. #384
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  518
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  130.Monedhe perzieresh bakri i perandorit ilir Kostandinit I. (Kostandinopolis)., Centenionalis, 330 - 333, Selanik, RIC 188, SMTS?, Av .: CONSTAN-TINOPOLIS. Pop .: 1. Lloji: Victoria shkon majtas. Ruajtur mirė. Pozicioni i kalepit: 6. dim. fj 17 mm; wt. 1.97 g AA 20924 (PN 686/3)

  131.Monedhė bakri Constantius II., Centenionalis, 337 - 340,?, RIC? Av .: CONSTANTI-VS P F AVG. Pop .: D. Rv .: GLORIA EXERCITVS.
  Lloji: Dy ushtarė qėndrojnė, midis tyre njė shenjė beteje me monogramin e Krishtit. Pozicioni i kallapi: 6. dim. fj 17 mm; wt. 1.99 g AA 20925 (PN 686/3)


  132.Monedhė Aliazh bakri Kostandini I., (Urbs Roma), 330 - 337, Centenionalis,?, RIC? Av .: VRBS - ROMA. Pop .:
  1. Lloji: njė ujkonjė Binjak. vjetėruan. Pozicioni i mykut: 12. dim. 17 x 18 mm; wt. 2.66 g AA 20926 (PN 686/3)

  133.Monedh Aliazh bakri Kostandinus I. (Urbs Roma)., 331 - 334, Centenionalis, Cyzicus, RIC 91, SMK, Av .: VRBS - ROMA. Pop.:1. Lloji: Ujk binjak. Ruajtur mirė. Pozicioni i kallupit: 12. dim. 18 x 17 mm; wt. 2.67 g AA 20935 (PN 692)
  134 Monedh Aliazh bakri Constans,birit i perandorit ilir Kostandi I 337 - 340, Centenionalis, Siscia, RIC 87 ,? SHISH, Av .: CONSTAN- S P F AVG. Pop .: D. Rv .: GLORIA EXERCITVS. Lloji: Dy ushtarė qėndrojnė, midis tyre njė shenje luftes me monogramin e Krishtit. Ruajtur mirė. Pozicioni i kallupit : 12. dim. 0 17 mm;rendesia. 1.46 g AA 20936 (PN 692)
  135.Monedh Aliazh bakri Kostandinus I. (Constantinu II), 333 - 334, Centenionalis, Arelate, RIC 376, PCONST, Av .: CONSTANTI-NVS IVN N C. Pop .: d. Rv .: GLORIA EXERCITVS. Lloji: Dy ushtarė qėndrojnė, midis tyre dy shenja beteje dhe njė kurorė. Pozicioni i mykut: 12. dim; wt. 2.54 g AA 20937 (PN 692)

  136 Monedh Aliazh bakri .9 Kostandinus I. (Constantinus II.)O-331. - 334., Centenionalis, Cyzicus, c., -, RIC 84, SMK, Av .: FL IVL CONSTANTIVS NOB C. Pop .: d. Rv .: GLORIA EXERCITVS. Tipi: Dy ushtarė qėndrojnė, midis tyre dy shenja tė betejes : 5 Dim. 19 x 18 mm; wt. 1.79 g AA 20938 (PN 692)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 13-11-2019 mė 15:32

 5. #385
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  518
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  ZBULIM SENSACIONALE
  ARKEOLOGJIK NE PULA Tek dera dyshe
  U gjetėn varret Histriane urnė te djegura nga periudha para sundimit Romak
  Gjatė gėrmimeve arkeologjike pėrreth ndėrtesės sė Muzeut Arkeologjik tė Istrisė, u gjet njė gjetje e jashtėzakonshme e histrianė urnė varre.
  Konkretisht, nė afėrsi tė Portės Dyfish, u gjetėn pesė varre urne histriane tė epokės sė hekurit, qė datojnė nga viti 11-tė deri nė 2-t p.e.s.
  Fjala eshte,siē pretendojnė nga Muzeu Arkeologjik, nė lidhje me varrosjet nė urna, nė mėnyrė qė disa prej tyre tė depozitohen nė vrimat nė tokė tė mbuluara me gurė, d.m.th., tė thatė, dhe tė tjerėt janė varrosur direkt nė tokė dhe mbulohen me pllaka guri.
  Mbetjet tė dukshme tė djegura tė ndjerit,dhe nė afėrsi tė urinės janė mbetje tė dukshme tė zjarrvėnies - hirit dhe djegies.
  Ishte njė vend i saktė ku ata vendosnin dru dhe digjnin tė vdekurit e tyre, dhe mė pas do tė merrnin disa kocka tė djegura me copa metali qė ishin pjesė e kostumit tė tyre dhe i futnin nė llambat urne dhe pastaj i varrosnin.
  Muzeu Arkeologjik Istrian kujton se nė Pula, varret historike me urna tė ndezura ishin gjetur tashmė nė shtrirjen nga Sergijevac deri nė fillim tė Rrugės Castropola, dhe shumica e tyre u zbuluan nė fund tė shekullit tė 19-tė dhe nė fillim tė shekujve tė 20-tė, kur ndėrtuan ndėrtesat qė janė akoma atje.
  Analizat antropologjike tė mbetjeve tė gjetura do tė zbulojnė numrin e personave tė varrosur dhe gjinin e tyre, dhe tė ashtuquajturat datimin absolut, i cili do tė na ndihmojė tė pėrcaktojmė me saktėsi vjetersin e varreve.
  "Kėto gjetje tė varreve Histriane janė njė dėshmi e jashtėzakonshme pėr stilin e jetės dhe zakonet e tė lashtėve tė Pulės dhe tė Istrisė nga periudha para sundimit Romak," u raportuar nga Muzeu Arkeologjik i Istria.
  Qyshe nė vitin 2017, dy "kambanat e humbura tė Pulės" nga shekujt 14 dhe 15 u gjetėn nė bodrumin e muzeut gjatė gėrmimeve.
  Njėra kambanė ėshtė punuar e kambanave tė Bonit dhe Vivencuis, qė daton nga rreth vitit 1325, dhe tjetra ėshtė vepėr e kambanave tė Salvatores, e vitit 1425, me njė rrėfim tė St. Tomit.
  Ėshtė fjala per njė trashėgimi e vlefshme kulturore qė u fsheh nga italianėt pas largimit tė Pulės nė 1947, duke besuar se njė ditė do tė ktheheshin dhe tė rizbulonin.


  https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...nicu/10060411/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 08-03-2020 mė 08:43

 6. #386
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  518
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  ZBULIMI SHKENCOR

  HISTORIK I MADH REKONSTRUKSIONI: SI NE KROACI FILLOI KRIMI I NJOHUR ME I VJETER Para 7500 vjet mė parė Njė burrė u vra pranė Zares

  Njė grup shkencėtarėsh kroatė botoi dje nė Gazetėn Ndėrkombėtare tė Osteoarkaeologjisė, njė nga revistat mė tė rėndėsishme nė arkeologji dhe antropologji, njė studim me titull“A case of probable interpersonal violence from the Early Neolithic site at Smilčić, Croatia” i cili pėrshkruan "vrasjen mė tė vjetėr nė Kroaci ".
  LAJMET E LIDHURA
  SI I PARI DALMATIN I JETOI PARA 15000 VJET Shime hėngri shėndetshėm, gjuante me njė harkshtize dhe gruaja e tij punoi bizhuteri nga ashti
  Ngjarja dramatike ndodhi 7500 vjet mė parė, gjatė periudhės neolitike, afėr Zadarit, dhe nė rindėrtimin e saj shkencor morėn pjesė Ivor Jankovic, Brunislav Marijanovic, Mislav Cavka, Mario Caric dhe Mario Novak.
  Neolitik i hershėm
  - Nė maj te vitit 2017, eshtrat e njė mashkulli tė rritur u zbuluan gjatė gėrmimeve arkeologjike tė vendit neolitik (epokės sė hershme tė gurit) tė Smilcič nė brendėsi tė Zares,u gjetėn eshtrat e njė mashkulli tė rritur.
  Smilčići ėshtė njė lokalitet i njohur arkeologjik qė ėshtė eksploruar qė nga mesi i shekullit tė 20-tė.
  Gėrmimet e fundit u drejtuan nga prof. Brunislav Marijanović nga Departamenti i Arkeologjisė, Universiteti i Zarese, dhe gjatė hulumtimi nė 2017, mbetjet e tė paktėn tre skeletve janė mbetjet e tė paktėn tre tė tjerėve.
  Skeleti i Smilčićit mund tė datohet nė kontekstin arkeologjik te neolitikut te hershėm, rreth 6000-5500 para Krishtit, i cili u konfirmua nga datimi radiokarbon i izotopit tė karbonit C14.
  Pra, ky ėshtė njė skelet i vjetėr rreth 7500 vjeēar - tha Dr. Mario Novak, bioarkaeolog nga Instituti i Antropologjisė nė Zagreb dhe udhėheqės i projektit tė Fondacionit Kroat tė Shkencave "Rindėrtimi i Parahistorisė (Neolitike deri nė Epokėn e Bronzit) Jeta nė Kroaci - Njė Qasje Multidisiplinare ".etj
  Sa i pėrket skeletit, ėshtė njė skelet relativisht i fortė i njė njeriu qė ishte nė moshėn midis 25 dhe 35 vjeē nė kohėn e vdekjes.
  Njė shembull i rrallė
  - E mahnitshme struktura e Majes se shigjetash gurit qe ishte marruer, kėshtu qė analizat vazhdojnė me kolegė nga jashtė, pėrkatėsisht nga Italia dhe SH.B.A., tė cilėt do tė na tregojnė saktėsisht se nga cili lloj guri ėshtė bėrė - tha Mario Novak.
  Rasti i "vrasjes sė parė nė Kroaci" hedh dritė tė re nė jetėn e tė parėve tanė.

  foto.1. Varri i njė mashkulli tė rritur (foto nė tė djathtė) dhe maja e njė predhė tė goditur nė kockėn (nė njė rreth)

  https://www.jutarnji.hr/life/znanost...karac/9960601/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 08-03-2020 mė 17:02

 7. #387
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  518
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  https://morski.hr/2020/04/28/veliko-...o-2000-godina/

  Njė zbulim i madh arkeologjik
  Nėn bregdetin nė Poreč u gjeti njė anije romake pothuajse 2000 vjeqare e vjeter
  POREČ - Pak arkeologė mund tė mburren me dy zbulime nė tė njėjtėn kohė, siē vepruan kolegėt e tyre nė Poreč.

  Gjatė rindėrtimit tė ujėrave tė detit Poreč, Muzeu Atdhetar i Poreč, Muzeu Arkeologjik i Istria dhe Departamenti i Konservimit tė Pulės po kryejnė kėrkime arkeologjike.

  Pėrveē gjetjes sė mbetjeve tė njė varke deti tė shekullit 15 dhe anijeve tė epokės Romake, njė ndjesi pasoi; ruajtur anije druri nga kohėrat romake, tė bėra me teknikėn e qepjes. Ata tashmė e kanė pagėzuar - ajo do tė quhet "Porečanka".
  Siē theksoi drejtori Uljančić, kjo ėshtė padyshim njė nga zbulimet mė tė rėndėsishme arkeologjike nė Poreč nė 30 vitet e fundit.
  Anija u ruajt nė njė gjatėsi prej 5 m dhe gjerėsi 1,70 m dhe kishte njė vela.
  Vetė anija ėshtė bėrė duke pėrdorur teknikėn e qepjes, e cila ėshtė karakteristike pėr zonėn veriore tė Adriatikut.
  Pas dokumentacionit, anija do tė hiqet dhe desaltohet nė njė pishinė tė veēantė tė krijuar pėr kėtė qėllim.Do tė mėsojmė shumė rreth Porecit antik, i cili ndodhet katėr metra poshtė nesh sot, gjė qė na tregon se deti dikur ishte shumė mė i ulėt.

  Bartolić Sirotić theksoi se hulumtimi i anijes ėshtė multidisiplinar dhe kėrkon bashkėpunim me shumė ekspertė, pėrfshirė Marko Uhač, i cili tha se ky zbulim, aq unik duke pasur parasysh rrethanat shėndetėsore dhe ekonomike nė tė cilat jetojmė aktualisht, do tė ndihmojė nė pėrmirėsimin e njohurive tona pėr lundrim nė Adriatik nė lashtėsi.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 13-05-2020 mė 14:28

Faqja 20 prej 20 FillimFillim ... 10181920

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •