Close
Faqja 20 prej 20 FillimFillim ... 10181920
Duke shfaqur rezultatin 381 deri 384 prej 384
 1. #381
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  437
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  I ndjeri pozicionohet nė njė pozicion tė shtrirė nė njė
  drejtkėndor tė qosheve tė rrumbullakosura, me krahė tė pėrkulur nė bėrryla dhe vendosur nė bark. Analiza antropologjike tregon se njė grua e moshės 35-40 vjeē ėshtė varrosur nė varr.

  Q
  113. Perlat nė formė ovale me dy linja tė ndėrthurura
  Xham 0 1,0 cm AA 20933 (PN 690)
  114 Byzylyk teli i lidhur me rrathė
  Aliazh bakri 0 7.8 cm AA 20916 (PN 683)
  85
  86 Varri 157 Q
  Cs
  115. Byzylyk i seksionit ovale dhe skajet e mbivendosura tė ēmontuara dhe pak tė zgjatura
  Aliazh bakri 0 5.3 cm AA 20917 (PN 683)
  116. Byzylyk i rrumbullakėt me tre trashėsirė nė formė topi
  Aliazh bakri 0 4.5 cm - 5,2 cm AA 20921 (PN 685)
  117.Byzylyk me shirita me brinjė tė mesme tė spikatur
  Aliazh bakri 0 6.2 cm AA 20918 (PN 684)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 2. #382
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  437
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  118. Byzylyk me seksion tė rrumbullakėt dhe skajet e zbėrthyera tė
  Aliazh bakri 0 6.4 cm AA 20919 (PN 684)
  Varri 157
  119. Byzylyk me seksion tė rrumbullakėt dhe mbivendosje dhe skajet drejt qė mbivendosen
  Kocka 0 6,6 cm AA 20920 (PN 685)
  120. Byzylyk me seksion tė rrumbullakėt dhe mbivendosje dhe skajet drejt
  Kocke 0 7.0 cm AA 20922 (PN 685)
  Varri 157
  121. Byzylyk rrethor dhe i mbivendosur dhe skajet drejt qė mbivendosen
  Kocke 0 6.0 cm AA 20923 (PN 685)
  122. Unaza me seksion rrethor
  Aliazh bakri (2) 2.0 cm: koka 1,1 cm: lartėsi. 2.2 cm AA 20927 (PN 687)
  123. Unaza seksion rrethor me njė pllakė rrethore nė tė cilėn ishte futur njė kurorė jo e ruajtur
  Aliazh bakri (3 2.1 cm: koka 1.2 cm; lartėsia 2.2 cm AA 20928 (PN 688)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 3. #383
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  437
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  124. Unaza e seksionit ovale
  Aliazh bakri 0 2.1 cm AA 20929 (PN 688)
  varri 157
  125. Unaza e seksionit rrethor
  Aliazh bakri 0 2.1 cm AA 20930 (PN 688)
  126. Rrethi iPėrdorni seksionin
  Aliazh bakri (2 copė) 0 0,8 cm - 0,9 cm AA 20931 (PN 688)

  Varri 157

  127. Njė thikė me gjemba dhe dorezė
  hekuri; dru pėrgjatė. 16.5 cm; Gjerėsia. 1.8 cm AA 20934 (PN 691)
  128 Trup cilindrik dhe qafė e ngushtė me skaj tė tėrhequr dhe tė trashur, dorezė tė profilizuar me rrip dhe fundi i prerė
  Xham lart. 18.8 cm; h. trajton 7.6 cm; 0 fund 10,7 cm; 0 pike 7.6 cm AA 20915 (PN 682)
  129. Trupi i trupit tė zgjatur dhe dera e ngushtė cilindrike, e mbėshtjellė me fije qelqi, me njė skaj tė trashur tė tėrhequr, njė dorezė nė formė shiritash dhe njė fund tė lagur
  Xham lart. 18.0 cm; h. trajton 9.6 cm; 0 funde 4.9 cm; 0 pike 5.6 cm AA 20932 (PN 689)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 4. #384
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  437
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  130.Monedhe perzieresh bakri i perandorit ilir Kostandinit I. (Kostandinopolis)., Centenionalis, 330 - 333, Selanik, RIC 188, SMTS?, Av .: CONSTAN-TINOPOLIS. Pop .: 1. Lloji: Victoria shkon majtas. Ruajtur mirė. Pozicioni i kalepit: 6. dim. fj 17 mm; wt. 1.97 g AA 20924 (PN 686/3)

  131.Monedhė bakri Constantius II., Centenionalis, 337 - 340,?, RIC? Av .: CONSTANTI-VS P F AVG. Pop .: D. Rv .: GLORIA EXERCITVS.
  Lloji: Dy ushtarė qėndrojnė, midis tyre njė shenjė beteje me monogramin e Krishtit. Pozicioni i kallapi: 6. dim. fj 17 mm; wt. 1.99 g AA 20925 (PN 686/3)


  132.Monedhė Aliazh bakri Kostandini I., (Urbs Roma), 330 - 337, Centenionalis,?, RIC? Av .: VRBS - ROMA. Pop .:
  1. Lloji: njė ujkonjė Binjak. vjetėruan. Pozicioni i mykut: 12. dim. 17 x 18 mm; wt. 2.66 g AA 20926 (PN 686/3)

  133.Monedh Aliazh bakri Kostandinus I. (Urbs Roma)., 331 - 334, Centenionalis, Cyzicus, RIC 91, SMK, Av .: VRBS - ROMA. Pop.:1. Lloji: Ujk binjak. Ruajtur mirė. Pozicioni i kallupit: 12. dim. 18 x 17 mm; wt. 2.67 g AA 20935 (PN 692)
  134 Monedh Aliazh bakri Constans,birit i perandorit ilir Kostandi I 337 - 340, Centenionalis, Siscia, RIC 87 ,? SHISH, Av .: CONSTAN- S P F AVG. Pop .: D. Rv .: GLORIA EXERCITVS. Lloji: Dy ushtarė qėndrojnė, midis tyre njė shenje luftes me monogramin e Krishtit. Ruajtur mirė. Pozicioni i kallupit : 12. dim. 0 17 mm;rendesia. 1.46 g AA 20936 (PN 692)
  135.Monedh Aliazh bakri Kostandinus I. (Constantinu II), 333 - 334, Centenionalis, Arelate, RIC 376, PCONST, Av .: CONSTANTI-NVS IVN N C. Pop .: d. Rv .: GLORIA EXERCITVS. Lloji: Dy ushtarė qėndrojnė, midis tyre dy shenja beteje dhe njė kurorė. Pozicioni i mykut: 12. dim; wt. 2.54 g AA 20937 (PN 692)

  136 Monedh Aliazh bakri .9 Kostandinus I. (Constantinus II.)O-331. - 334., Centenionalis, Cyzicus, c., -, RIC 84, SMK, Av .: FL IVL CONSTANTIVS NOB C. Pop .: d. Rv .: GLORIA EXERCITVS. Tipi: Dy ushtarė qėndrojnė, midis tyre dy shenja tė betejes : 5 Dim. 19 x 18 mm; wt. 1.79 g AA 20938 (PN 692)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 13-11-2019 mė 16:32

Faqja 20 prej 20 FillimFillim ... 10181920

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •