Close
Faqja 18 prej 20 FillimFillim ... 81617181920 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 341 deri 360 prej 395
 1. #341
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Mbetjet e antikese se fundit tė tipit rurale janė pėrcaktuar, nė njė masė tė madhe, nė njė sipėrfaqe prej rreth 12.000 m2, dhe pėrveē objekteve tė ndryshme tė lashta banimit janė tė vendosura nė vende tė tjera brenda zonės kerkimit.


  Pėrcaktuar definitivisht mbi 600 gropa tė ndryshme varrimi: kanale themelore objekt drejtkėndėshe, varre e shtyllave tė objekteve tė ndėrtimit lart, punės dhe mbeturinave gropa dhe kanale, rreshtave tė rregullta tė varrimit pėr aksione ish gardh, zjarrit tė shumta, puset dhe kanalet e kullimit.
  Ndėr mė tė rėndėsishmet janė nė vend qė ne tė pėrfshijė mbetjet e vendbanimeve mesjetare qė shtrihej mbi njė sipėrfaqe prej 15.000 m2.
  Ato datohen nga shek. IX deri nė shekullin e 15-tė.
  Ėshtė kompleksi mė i eksploruar i kėsaj periudhe nė Kroaci.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura     

 2. #342
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Pėrcaktuar mė shumė se 800 gropė tė ndryshme tė madhe varrimi, shumė prej tė cilave i pėrket varrime pėr shtyllat, ndėrsa tė tjerėt janė tė mesme nė gropa tė mėdha tė funksioneve tė ndryshme
  (banimi, puntori, mbeturinat, zjarrit, furrat e bukės, puse, kanalet e drenazhimit).
  Katėr llojet e objekteve janė tė specifikuara sipas paraqitjes dhe kombinimit tė shtyllave dhe gropės sė ndėrlidhur.

  Gjetje njė sasi tė madhe tė qeramikės, kryesisht tenxhere, e cila fragmente tė shumta tė zbukuruar me njė motiv tė valėzuar - krehėr dhe tė vetme, dekoratė qė rrjedhin rrota apo vijave paralele tė inēizuara.
  Pėrveē qeramikės se gjetur njė sasi tė madhe tė eshtrave tė kafshėve, nga tė cilat njė pjesė i takon kafshėt zhdukur bos primigenius (tur) pas tė cilit, sipas traditės, Turopoje ka marre emrin .
  Pėrveē kėsaj, gjetjet njė sasi mė tė madhe tė objekteve metalike, thika hekuri dhe mjete, dy bronzi S-unaza, vathė te tipit volinjar hedhur njė bronzi varėse pluhur nė formėn e kėmbanave.

  Rezultatet e para tė vendeve tė studimit Šepkovčica po shfaqet nė ekspozitė Ndiqni gjurmėt tona, tė mbajtur nė Muzeun e Qytetit tė Zagrebit nė janar te vitit 2007.  Lokacioni arkeologjik i Okujės ndodhet nė zonat bujqėsore tė vendbanimeve Okuja dhe Mraclin.

  Hulumtimet arkeologjike ka konfirmuar se ky ėshtė njė vend i banuar qė nga Epoka e Bronzit, neper Latene, periudhės sė lashtė antike tė Mesjetės,gjė qė rezultoi nė gjetje tė shumta tė rėndėsishme.
  Si njė riinterpretim, ngjashėm me vendin Šepkovčica, gjejmė zbulimet e pesė puseve me ndėrtime prej druri periudhes antike.

  Kishte njė sasi mė tė madhe te qeramike, enėve dhe, nė njė masė mė tė vogėl, objekte litike(litičkih).
  Ajo qė ėshtė veēanėrisht interesante dhe e rėndėsishme ėshtė se njė pjesė e varrimit tė periudhės sė antike dhe pėrmban janė shumė karakteristika La tene, dhe pėr kėtė arsye ėshtė njė periudhė shek. 1 pes dhe shekullit 1. AD, njė kohė tė trazirave tė mėdha, pushtimit romak dhe fillimet e romanizimit.
  GrupI prej 13 varreve varrimi tė vendosura brenda sistemit jarack drejtkėndėshe datojnė qė nė fillim tė shekullit tė 1 para Krishtit. Cr. nė shekullin e 1 pase Krishtit.
  Varreza tjetėr ėshtė njė vend varrimi me gjithsej 14 varre.datimi nga shekulli i parė nė shekullin e dytė.
  Pėrcaktuar janė mbetjet e njė fshati tė lashtė tė tipit rural me varrime tė ndryshme pėr shtyllat e objekteve tė ndėrtimit lart, punės dhe mbeturinave gropa dhe kanale, rreshtave tė rregullt tė varrimit pėr aksione i rrethojave tė vjetra, zjarrit dhe puse.

  Shumė prej qeramikės, nė njė mė tė vogėl mjete mase hekuri dhe disa objekte prej bronzi - pjesė e fibula, monedha, mozaik,, etj

  Ėshtė e rėndėsishme dhe zbulimi mbetjet tė njė rruge tė vjetėr antike qė ėshtė konsideruar pjesė e lashtė via publica Emona-Siscia.
  Ndėr gjetjet mė tė kėndshme nė kėtė vend janė mbetjet e njė vendbanimi mesjetar datuar nga shekulli 10 deri nė shekullin e 15-tė.
  Ėshtė pėrcaktuar nga njė numėr i ndryshėm shpellave varrimit, shumė prej tė cilave i takon varrime pėr shtyllat, ndėrsa tė tjerėt janė tė mesme nė gropa tė mėdha tė funksioneve tė ndryshme (banimi - pjesė tė shtėpisė,dhe deponitė e mbeturinave, zjarrit, kanalet e kullimi).
  Jan gjetur njė sasi tė madhe tė kuzhinės dhe sendeve qeramike (enė, kapak, gota, kana, etj.).
  Kėshtu, duke interpretuar gjetjet, kontekstualizimin e artefakteve tė gjetura, dėshmitė materiale tė historisė sonė te shumėfishohen.
  Tė gjitha tė gjeturat janė ende nė fazėn e pėrpunimit, si dhe pėrgatitja e raporteve dhe formave tė tjera tė prezantimit tė rezultateve (botim nė shtypin profesional dhe ekspozita).
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura      
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 18-12-2017 mė 14:59

 3. #343
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  10
  Necropoli i vonė antik nė Zmajevic

  Pėrkundėr njė numri relativisht tė vogėl tė hulumtim dhe rishikime nė terren, njė numėr vendesh arkeologjike nga tė gjitha periudhat u regjistruan nė pjesėn verilindore tė Baranjės kroate.
  Nuk ėshtė pėr t'u habitur,, pasi ajo ėshtė njė nga zonat mė pjellore tė Pannonia jugore, e cila ėshtė nė tė njėjtėn kohė dhe nė njė drejtim shumė tė rėndėsishėm tė komunikimit evropian qė pasoi Danubin.

  Kjo veēanėrisht vlene pėr shpatet lindore tė kodres Bansko, e cila gradualisht zbrese drejt Danubit, mbi tė cilat pjerrėsia e pjerrėt pėrfundon me njė buzė tė pjerrėt, pothuajse vertikalisht tė prerė
  e cila ėshtė shumė e madhe thellė prerje ose rritje.
  Mbi njė nga kėto gryka(shkurtime), nė Vįrhegy nė Zmajevac, nė njė numėr tė shtresave parahistorike, nė fillim tė shekullit te pare 1,u ngrit njė kėshtjellė (castellum) ushtarake romake, e cila supozohet tė jetė nėn emrin e Ad Novas nė burimet e lashta tė shkruara.
  Kalaja ishte pjesė e sistemit tė mbrojtjes pėrgjatė kufirit tė pushtimeve tė Augustit nė fund tė shekullit tė 1 pes. Cr. dhe rėnia e kryengritjes pannoniane-dalmatine nė fillim tė shekullit tė parė pas Krishtit themeluar nė Danub - ripa Pannonica.
  Rrethe fortesė u zhvillua gradualisht vendbanim civil, ndėrsa nė anėn tjetėr tė kėshtjellės pėrreth kėshtjellės kishte disa ndėrtesa.
  Njėri prej tyre, nė Mocsolasu, pėr dhjetė vitet e fundit i ėshtė nėnshtruar hulumtimit mbrojtės tė kryer nga Muzeu i Slavonisė nė Osijek.

  Tė shumta te zbuluar gjatė hulumtimeve pėrsėri kanė tėrhequr vėmendjen e ekspertėve nė vendet arkeologjike nė Zmajevac qė janė tė vendosura nė fund tė shekullit tė 19-tė, kur ata parara mbjelljes hardhise artefaktet qė kanė ardhur nė koleksionet prestigjioze tė muzeut evropian, dhe deri mė sot ka mbetur synonime pėr periudha tė caktuara.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 4. #344
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  faqe 12
  Nga shumė te kohes romake nė rajonin e Baranja atė nė buzė tė rrafshin e Danubit ishin pjesė e sistemit tė mbrojtjes - limesa, i pėrbėrė nga kalatė dhe kullat e vėzhgimit te lidhur me rrugė.
  Njėri prej kalasė ishte vendosur nė Zmajevacin e sotme , njė kodėr shquar Vrhegy, tė cilat janė ende tė njohura mbetjet e fort formė drejtkėndėshe nė tė cilit sipėrfaqja mund tė gjeni fragmente tė shumta tė qeramikės dhe materialeve tė ndėrtimit qė dėshmojnė pėr jetėn e njė niveli tė lartė tė qytetėrimit, edhe pse ishte njė vendbanim large kufirit perandorisė sė madhe.
  Duke marrė parasysh se fortesa ishte ngritur nga mbetjet e vendbanimeve tė hershme parahistorike dhe se imazhi kaligrafik i faqes ėshtė mė i thellė se 5 metra, kėrkime ende nuk janė ndėrmarrė.
  Megjithatė, gjatėLuftės sė II. tė nė vendet fqinje, u kryen gėrmime mė tė vogla tė tentuara nė tė cilat u gjetėn mbetjet e varreve, tė ngjashme me ato jo large Kamences, ndėrsa arkeologėt hungareze ne Suzi gjetėn varre parahistorike.

  faqe 14
  Nga tre shekujve tė parė tė sundimit romak ka pak tė dhėna arkeologjike tė grumbulluara dhe rreth njė fortese ushtarake dhe vendbanimit civile qė me siguri shpejti u zhvillua aty pranė.
  Depozitat mė tė hershme tė parave i pėrkasin kohės sė perandorit Klaudij, dmth. fundi i gjysmės sė parė dhe mesit tė shekullit tė parė.

  Fortesa ėshtė pėrmendur nė guidat itineraret e mėvonėshem, dhe rėndėsia, si dhe i gjithė pjesa limesa Pannoniane, ėshtė fituar gjatė antikitetit tė vonė, kur pėr shkak tė presionit tė shumė komuniteteve tė banuara nė lindje tė Danubit pėr Perandorinė, ajo bėhet njė kontroll jashtėzakonisht i rėndėsishėm i bregdetit tė Danubit tė djathtė.
  Pastaj si ekipet ushtarake nė tė janė pėrmendur Auxilia Novensia Arsaciana dhe Equites Dalmatae Novas.
  Bazuar nė vendndodhjen e tullave me shenja nė vendin e kėshtjellės mund tė pohohet se gjatė shekullit tė 4 ka ndoshta njė nga legjionet e trashėgimisė sė Herculia VI .
  Megjithatė, rėndėsia e fortesese nė Wrhegyu gjatė shekullit tė 4-t sot
  ėshtė dėshmia mė e qartė e rezultateve tė shumė viteve tė hulumtimit mbi Mocsolasu, nekropoli mė i madh i hulumtuar i kohes romak se vonėshem nė pjesėn kroate tė limes.
  Me kėtė rast ata janė tė pėrfaqėsuar vetėm pjesėrisht, dhe arsyeja ėshtė nė njė numėr tė madh tė gjetjeve tė grumbulluara qė janė ende nė konservim dhe restaurim, kėshtu qė gjetjet e hulumtimit tė zgjedhura nga viti 1999 deri nė 2005 u pėrgatitėn pėr prezantimin, tė cilat nė njė masė tė madhe ofrojnė njė pasqyrė nė tė gjitha tiparet qė janė regjistruar gjatė hulumtimit.
  Po ashtu, rezultatet e paraqitura sugjerojnė se ėshtė e nevojshme tė vazhdohet me hulumtimin jo vetėm tė nekropolės nė Mocsolsa, por edhe tė pozicioneve tė tjera rreth fortesės nė Varhegy, me qėllim qė tė mblidhen njohuri edhe mė tė gjera tė sė kaluarės sė pasur, e cila bazohej nė frutet e tokese Baranja dhe rrjedhjet qė ato janė solli ujin e Danubit nga tė gjitha drejtimet e pellgut Karpate.
  Pamje Satelit (pozicionin Varhegy - Mocsolas)
  Satellite image (VArhegy - MocsolAs as site)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 5. #345
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  faqe 16

  Si zakonisht ndodh me zbulime tė mėdha, kjo ėshtė ajo qė ndodhi nė Zmajevac me njė rast tė thjeshtė.
  Nė janar tė vitit 1998, gjatė punimeve nė bodrumin e verės dhe pėr shkak tė reshjeve tė rėnda, ka pasur njė rėnie tė rrėnojave nė ullishten e Antal Molnar nė Mocsomsu.
  Nė hapje, ata u shfaqėn janė mbetjet e tre varreve romake me skelete dhe varret tė qė vuri nė dukje vendet me rėndėsinė e jashtėzakonshme .
  Hulumtimi sistematik arkeologjik filloi nė vjeshtėn e vitit 1999 dhe vazhdoi deri nė vitin 2008, kur shpresuam shkurtimisht dhe u ndalėm.
  Nė gėrmimet e deritanishme, u zbulua njė sipėrfaqe prej rreth 1700 m2, ku u gjetėn 175 varre tė rregulluara nė mė shumė ose mė pak rreshta tė rregullta tė orientimit thelbėsor verilindor-jugperėndimor.
  Se varret kishin disa shenja tė jashtme, pėrveē pozicionit nė radhėt, dėshmohet gjithashtu njė prerje shumė tė shquar tė varreve.
  Duke marrė parasysh paraqitjen e dokumentuar tė varreve, nė kerkim ne Mocsomsu, percaktohet ėshtė buza jugore e varrezave e cila ėshtė nė shpatin e njė lartėsie tė butė,
  ndėrsa perėndimi ėshtė pėrcaktuar nga buza e surdusit qė e ndan atė nga Wrhegy ngjitur, pjesa perėndimore e sė cilės ka edhe varret ndėrsa perėndimi ėshtė pėrcaktuar nga buza e surdusit qė e ndan atė nga Wrhegy ngjitur, pjesa perėndimore e sė cilės ka edhe varret.
  Qėllimi i hulumtimit tė ardhshėm ėshtė tė pėrcaktojė kufirin lindor tė nekropolės nė Mocsol dhe tė verifikohet supozimi i ekzistencės sė njė stratigrafie tė varrimit horizontal ku varrezat mė tė reja do tė vendoseshin nė pjesėn perėndimore tė nekropolit.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 6. #346
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  18

  Tė gjitha varrezat e gjetura janė skeletore, dhe tė vdekurit u hedhur nė gropė apo nė varret e bėrė nga tulla tė cilat u varrosėn nė tė.
  Analiza tregon se ngarkesat nė racks janė mbizotėruese, tė cilat janė kryesisht qoshet drejtkėndėshe dhe tė rrumbullakosura.etj
  Studimet e mėparshme kanė dokumentuar vetėm 17 varre me varre nė varrezat, tė cilat janė bėrė me tulla bėrė pirg vertikalisht, ndėrsa pjesa e sipėrme ishte e tulla tė vendosura nė kresht.
  Kur varrosur nė varre ka pasur raste qė janė mbetjet e portierit origjinale tė tė ndjerit u zhvendos nė varret anėsore pėr tė bėrė rrugėn pėr njė tjetėr vend e tė ndjerve.
  Nė hulumtim, ka pasur edhe disa varre nė tė cilat u gjetėn gjurmėt e strukturės prej druri.etj
  Gjithashtu, nė disa varr ėshtė vėnė nė dukje se kockat e tė vdekurit u mbishtyp qė do tė tregonte zakonin e veshjes sė tė vdekurit nė pėlhurė dhe vendosjen e saj nė fund tė varrit.
  Varret janė tė orientuara kryesisht nė veri-jugperėndim, me vėrejtje tė shtrembėrimeve tė ndryshme, por mund tė jenė tė kundėrta, nė jug-perėndim-verilindje.
  Vetėm njė numėr i vogėl i varreve brenda rendit tregojnė orientimin veriperėndimor-juglindor.
  Nė numrin mė tė madh tė varreve (149) ekzistonin mbetjet e njė tė vdekuri, ndėrsa varret me dy (nė 16 varre) ose tre tė vdekur (nė 9 varre) ishin jashtėzakonisht tė mėdha.

  Te varret me dy tė vdekur, ėshtė mė sė shumti varrimin e njė nėne me njė fėmijė.
  Rezultatet e analizės antropologjike kanė treguar nekropolinė
  nė tė njėjtin nė tė njėjtėnm raport ka varre tė tė dy gjinive por njė numėr i madh i fėmijėve janė varrosur.
  Kjo dėshmon se tė gjithė anėtarėt e komunitetit u varrosėn nė nekropol,
  pėrmes sė cilės varret nė Momboms ofrojnė njė pasqyrė nė strukturėn e komunitetit qė gjatė shekullit tė 4-tė jetonin nė fortesė nė Wrhegy dhe rreth saj.
  Nė numrin mė tė madh tė varreve (125), tė vdekurit janė hedhur nė njė pozitė tė zgjeruar nė shpinė,me duar tė vendosura nė mėnyrė tė ndryshme: me trup ose shkel tė vendosur nė bėrryla dhe pėllėmbat e bashkangjitura nė legen ose nė bark.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 7. #347
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  20
  Jane gjetur varre (7) nė tė cilat tė vdekurit u vendosėn nė njė pozicion tė rrėzuar,pėr tė cilat krahasohen krahasimet hapėsinore mė tė afėrta nė anėn tjetėr tė Danubit,nė Bačka, ku qėndronte bashkėsia e Sarmatėve, e cila ėshtė pikėrisht njė mėnyrė e tillė e varrimit.
  Megjithatė, pėrpara analizave tė hollėsishme antropologjike nė varre me varreza nė Zmajevac, nuk duhet tė shikojmė individėt qė vijnė nga anėt e tjera tė lumit, edhe pse kontakte me siguri ekzistonin.

  Nė hulumtimin e nekropolės nė Mocsolssu, janė mbledhur njė sėrė gjetjesh tė jashtėzakonshme qė dėshmojnė pėr anėtarėt e komunitetit, edhe pse nė kohė tė pasigurta ata ishin nė buzė tė mbrojtjes sė Perandorisė ka pasur shumė gjėra tė mira nė tė ashtuquajturat mjedise urbane nė brendėsi.
  Gjetjet u regjistruan nė numrin mė tė madh tė varreve (142), ndėrsa vetėm mė pak se njė e pesta e varreve nuk i pėrmbante ato (33).
  Ėshtė interesante tė vėrehet se gjetjet janė mė tė zakonshme nė varret e grave dhe fėmijėve, ndėrsa ato rrallė shfaqen nė varret e meshkujve.
  Ėshtė interesante, zbulimi i varreve ku u gjetėn gjurmėt e tė ndjerit, por gjetjet mė shpesh i atribuohen varrimit tė fėmijėve.
  Nė varret e grave dhe fėmijėve,ka shumė tė ngjarė qė varrosen vajzat,
  janė gjetur shumė sende bizhuterish, ndėrsa artikujt e tualetit (pincė, krehėr kockash) gjenden nė njė numėr tė vogėl varre.
  Forma tė ndryshme tė byzylykėve, vathėve, unazave dhe qafore ku objekte tė caktuara janė bėrė nga metale tė ēmuara.

  Varri 90 varre 90
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 8. #348
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  faqe 22
  Decoratat tė ndajė njė numėr tė rruaza tė ndryshme me ngjyra perla qelqi shumė forma, me tė cilat janė tė bashkangjitura, dhe ka argjend ose kapėse bronzi me njė trup tė seksionit katror me grepa nė skajet e qafės sė poshtme.
  Nė njė numėr mė tė vogėl, gjithashtu ishin tė izoluara edhe rruaza bakri, ari dhe qelibar, tė cilat ishin gjithashtu nė njė pikė tė ulėt.
  Copa tė vogla tė pėrbėra prej margaritar tė materialeve tė ndryshme janė veēanėrisht karakteristike pėr varre e fėmijėve.

  Arti i krijimit tė dal dhe ka unaza me kurora bėrė prej qelqi ose qelibar dhe forma tė ndryshme argjendi, bronzi dhe byzylyk si mė tė shumtėt
  formė bizhuterish.

  Edhe pse kjo mundėsi nuk ėshtė e mundur pėr tė paraqitur tė gjithė varret e gjetur , sipas llojeve dhe numri i gjetjeve tė mund tė nxirren disa varre luks tė grave dhe vajzave qė do tė lejojė tė depėrtojė nė tė gjithė madhėshtinė dhe pasurinė e bizhuterive tė tanishme.
  Njė prej tyre ėshtė e varri 67, nė tė cilėn njė grua e varrosur ishte e pajisur me njė shtupė hekuri dhe bimėve, dhe e stolisnin atė me njė copė tė vogėl ari dhe rruaza perla , e cila ishte e vulosur me njė shtrėngim argjendi dhe njė unazė ari.
  Krahasimet pėr seksion kryqėzuar janė veēanėrisht tė shumta nė nekropolet romake sė vonėshme nė Transdanubinė fqinje.
  Ne varre hedhur kavanoza qelqi dhe monedha
  Varri i njė gruaje 141 ėshtė gjithashtu i jashtėzakonshėm me mbetjet e njė blloku hekuri me njė mekanizėm tė komplikuar lėkundės.

  Megjithatė, njė zbulim i veēantė ėshtė gjetja e varrit 60, nė tė cilin njė vajzė ėshtė varrosur me objekte, origjina e tė cilave gjendet nė trashėgiminė materiale tė Goteve.
  Pėr ta, bazuar nė formėn,i atribuohen argjendit gjysmėn e dritės sė hėnės dhe njė fibulė argjendi tė harkuar me kėmbė tė ngritur dhe njė strukturė spirale monolitike.
  Nė varr jane gjendur objekte tė tjera argjendi tė bėra me argjend dhe me ngjyra tė shumė ngjyrėsh.
  Varr daton nė fund tė shekullit tė 4-tė dhe tregon lėvizjet qė preken nė pjesėn jugore tė Panonisė dhe ēoi nė fluksin e banorėve tė rinj, pėrfshirė Gothet.
  Eshte e mundshm Ekuipazhi gjerman nė Wrhegy nga disi kohėt e mėvonshme dėshmuan gjetjet e shiritave tė rripit tė vargut si dhe tė solidta Theodosius II,qė daton nė gjysmėn e parė tė shekullit tė 5-tė, kur kufiri i Baranjės u rrėzua midis Panonia Valeria, i qė ishte qeverisur nga Hunet, dhe e dyta, e cila ishte ende nėn sundimin romak.
  Hulumtimi i ardhshėm me siguri do tė jetė mė i theksuar nė ngjarjet dinamike qė preken nė zonėn e limes, veēanėrisht ato nga fundi i shekullit tė 4-tė deri nė fillim tė shekullit tė 5-tė, pėr tė kontrolluar supozimet rreth vazhdimėsisė sė pjesės sė popullsisė tė regjistruar, p.sh. rreth Keszthely, ose pėrkundrazi, dhe duke lėnė organizuar
  duke mbrojtur kufijtė e Danubit me mjeshtra tė rinj qė marrin pėrparimet e pėrparuara tė qytetėrimit romak nė agim tė zhvillimit tė saj.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 9. #349
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  faqe 24
  Sunduesit e rinj ende ruajnė strukturėn e tyre sociale, me njėrin nga mbajtėsit e atij autoriteti i pėrkisnin koret shpatave tė humbura , tė cilat mund tė mbeteshin tė gėrmuara diku nė Wrhegyu.
  Varret e hetuara tė meshkujve nė Mocsousu pėrmbajnė njė numėr mė tė vogėl gjetjesh dhe ato i pėrkasin njė pjese tė konsiderueshme tė varreve pa rrugdalje.
  Nė varre janė fibula bronzale lobulare dhe kopsat dhe rripa prej bronzi,
  tė cilat shpesh shoqėrohen me forma tė formave tė ndryshme, nga tė disa prej tė cilave janė zbukuruar mjaft.
  Veēanėrisht interesante ėshtė varri 86 me njė rrip tė zbukuruar plot me figura figurative qė besohet se pėrfaqėsojnė skena nga simbolet e krishtera por edhe pagane.
  Nė varre gjenden ende fibula sferike Keller 6 dhe shishe qelqi, ndėrkohė qė gjetjet e rralla tė njohura rrallė mund tė konsiderohen si njė bojė me bronz me mbetjet e lėngshme qė dikur pėrdorėn pėr tė regjistruar kėto dy pajisje prej bronzi
  Kjo do tė theksohet nga gjetjet e pasura te praruara, por mosha e tė ndjerit nė varrin e vlerėsuar nė 11-13 vjet ajo nuk shkon nė favor, nėse nuk ėshtė njė fėmijė qė i pėrket njė familjeje tė shquar.
  varri 155 Varrya 155
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 27-01-2018 mė 17:36

 10. #350
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  26
  Nė varret e tė dy sekseve ka njė rekord prej tė cilave mund t'i atribuohen gjetjet e qelqi dhe enėve qeramike.
  Janė tė pranishėm mė shumė ene qelqi, tė cilat janė forma tė ndryshme tė kavanoza, shishe, gota , dhe balsami.
  Pothuajse tė njėjtat forma u regjistruan nė nekropole tė njėkohshme nė zonat fqinje,qė tregon se banorėt e kėshtjellave dhe vendbanimeve tė Zmajevacit ishin tė furnizuar mirė pėr tė gjitha pasuritė e tilla atėherė prestigjioze,tė cilat ata kanė marrė dhe nga pjesėt e largėta tė Perandorisė, tė degėzuara nga njė rrjet rrugėsh, njėra prej tė cilave ėshtė gėlqereja, qė kalon nėn kalatė.
  Pllakat qeramike dallohen nga vendndodhja e rubinetave me sipėrfaqe okulare,tė cilat janė gjetje tė shumta nė nekropolet e tjera tė vonshme romake,por kishte tė dhėna pėr forma tė tjera qeramike, mė sė shumti gota.
  Nė mėnyrė tė ngjashme, nė varre janė vėrejtur gjithashtu thika hekuri me dorrza qė ka njė kockė ose njė rreshtim prej druri.
  Ne Varre janė gjetur edhe monedha perandorėve qė sunduan nė shekullin e 4-t, i cili mbėshtet takim tė pjesės sė gėrmuar tė nekropolit, i cili bazohet nė analizėn tipologjike tė gjetjeve dhe pėrgjigjet nė tė njėjtėn kohė.
  Duke pasur parasysh rezultatet e paraqitura, pjesa mė e afėrt e nekropolit tė gėrmuar nė Mocsomsu nė Zmajevac qė daton nė shekullin e 4 krahasimet mė tė afėrta gjenden nė gjetjet e gjetura gjatė Luftese II. nė Kamencu.
  Krahasime tė shumta, si nė arkitekturėn e varrit dhe nė ritualin e varrimit, kėshtu qė nė gjetjet, u regjistruan nė tė njėjtat nekropole tė eksploruara nė Slavonij lindor dhe qendror (Štrbinci, Sladojevci, Orešac, Tekić, Radovanci).
  Duke pasur parasysh faktin se fortesa nė Zmajevac vendosur nė Limes, kjo nuk ėshtė pėr t'u habitur se analogjia ėshtė ngritur dhe pėr varrezat qė janė tė vendosura pėrgjatė fortesat e veriut tė pėrcaktuara pėrgjatė Danubit nė Hungari dhe atyre nė Srijem dhe Serbinė veriore.
  Krahasime tė shumta janė bėrė me varret e vonshme romake nė gjetjet e qendrave tė rėndėsishme urbane nė sfondin e limesit si Murse dhe Cibalae.
  Sidoqoftė, pėr shumicėn e objekteve analoge, ato mund tė gjenden nė tė gjithė pjesėn Pannonian tė Perandorisė Romake, gjė qė e bėn gjetjen e gjetjeve tė njė kohėzgjatjeje tė gjatė, por njohja e fituar nė kėtė mėnyrė dėshmon mė besnikėrisht banorėt e mėparshėm tė Zmajevės, jetėn e tyre tė pėrditshme, por edhe besimet kur e lanė atė.
  Vėshtrime tė ndryshme tė mbledhura gjatė gėrmimit tė nekropoleve ne Mocsolsu, kėtu vetėm pjesėrisht tė ekspozuara, janė njė nxitje e fuqishme pėr tė punuar nė njė paraqitje sistematike tė rezultateve dhe theksojnė nevojėn pėr tė bėrė hulumtime sa mė shpejt qė tė jetė e mundur, pasi shumė nga sekretet qė ende gjendet nė Zmajevo mbetet tė zbulohen.
  Mund tė zbulohet nga rėnia e njė bodrum tjetėr tė verės, por pse tė prisni kaq shumė kohė!
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 27-01-2018 mė 17:39

 11. #351
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  32

  I vdekuri ėshtė vendosur nė njė pozicion tė hapur nė njė varr tė bėrė nga tulla tė vendosura vertikalisht dhe ėshtė e mbuluar me tulla tė vendosur nė kurriz.
  Duart vendosen pranė trupit.
  Analiza antropologjike tregon se nė varre u varros gruaj e vjeter 30 deri nė 35 vjet.

  1
  Kreri pėrbėhet nga tre pllaka, me dy rreshta dhėmbėsh.
  Pllakat lidhen me pesė thumba hekuri.
  Kocke, hekuri sė gjatesia 9,3 cm; Gjerėsia. 2,4 cm AA 20420 (PN 51)

  Tė vdekurit u vendosėn nė njė varr tė bėrė nga tulla tė vendosura vertikalisht dhe tė mbuluara me tulla tė vendosura nė kresht.
  Skeleti i mashkullit u zhvendos nė buzė tė varrit dhe njė grua u shtri nė njė pozitė tė zgjeruar, me krahėt e saj tė palosur nė bėrryla dhe tė vendosur nė barkun e saj.
  Analiza antropologjike tregon se njė njeri i varrosur nė varr ėshtė 40-45 vjeē dhe njė grua mė e vjetėr se 60 vjeē.
  Byzylyk seksion kryq si dhe skajet e thyera dhe tė zgjeruara qė mbivendosen dhe ku mbahen gjurmėt e tekstileve
  3
  Hekuri 0 6,0 cm AA 20429 (PN 65,66)
  Byzylyk i ngushtė kryq seksional dhe mbivendosja e skajeve distale me perla tė rruaza
  Aliazh bakri 0 5.4 cm AA 20430 (PN 67)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 12. #352
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  VAZHDIMI NGA LART
  34

  4. Unaze me prerje me 2 ulluk me vesak pllakė ovale , kurora e ngulitur e xhamit tė gjelbėr
  Argjend, qelqi 0 2.0 cm; 0 kokė 1,1 cm; h. 2,1 cm; wt. 3.27 g Varri 27 AA 20431 (PN 68) varri 27


  5.Njė shtrėngojse me njė kornizė qė pėrfundon pėrballė e cila pėrfundon pėrballė grupit tė koka tė formės zoomorfe zmadhore tė cilat janė tė lidhura nga njė aks (boshe)rreth tė cilit baza e pėrkulur e gjembit ėshtė e pėrk
  Aliazh bakri sė bashku. Gjerėsia5,0 cm; .gjatsia 3,4 cm; sė bashku. 3,8 cm AA 20432 (PN 69)
  6.dy pjese shtrėngoj gjerdanpjesė me njė trup seksion kryq katror qė pėrfundon nė skajet e grepa
  Argjendi gjersia . 6.0 pesha. 2.79 g AA 20433 (PN 70).
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 13. #353
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  fig 7.Unaze ovale qė zbukurohet me motive tė rrethit me njė pikė
  Argjend (1.8 cm, gjerėsi 0.4 cm - 1.1 cm, pesha 1.16 g AA 20434 (PN 71)
  36 I vdekuri ėshtė vendosur njė kthesė e qosheve tė rrumbullakosura, tė vendosur nė legen, me kėmbėt e vendosura nėn kokė.
  Analiza antropologjike tregon se njė fėmijė 12-14 vjeēar u varros nė njė varr.
  8.Fibula e njė lloji sferik tė zbukuruar me njė fushė tė portretit nė fund tė thikės 5
  Ari i veshur me aliazh bakri gjersia. 6.0 cm; gjats. 1,0 cm deri 3,5 cm; h. 2.1 cm AA 20487 (PN 190)


  37.
  I vdekuri ėshtė vėnė nė njė pozicion tė shtrirė nė njė varr tė bėrė nga tulla tė vendosura vertikalisht dhe tė mbuluara nga tulla tė vendosura nė kurriz.
  Analiza antropologjike tregon se fėmija i varrosur ėshtė 4,5-5,5 vjeē nė varr.
  9.Gotė trup i rrumbullakosure e vogėl e tėrhequr qė ndodhet nė katėr vende tė kundėrta tė vendosura me pika me ngjyrė blu tė rregulluar nė rregulluar nė formėn e rrushit trekėndor
  Xham 0 7.5 cm; h. 7,8 cm AA 20494 (PN 132)

  38 I vdekuri ėshtė vendosur nė drejtkėndor,nė anėn e majtė me krahė tė palosur nė bėrryla dhe kėmbėt e vendosur nė gjunjė.
  Analiza antropologjike tregon se njė fėmijė u varros nė njė varri 11,5-12,5 vjeē.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 14. #354
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  10.Byzylyk tė seksionit tė rrumbullakėt dhe skajet e ndara prej tė cilave ruhet njė formė zoomorfike
  Aliazh bakri 0,4 cm; Gjerėsia. kokat 0,6 cm AA 20528 (PN 240)
  11.Pjesė e njė byzylyk tė rrumbullakėt
  Hekuri 0 5,4 cm AA 20529 (PN 241)
  39
  12. Vathė me tela rrethore me grep dhe lak.
  Aliazh bakri, qelqi 0 loop 1.6 cm; sė bashku. varėse 2,5 cm AA 20530 (PN 242)

  13. Vathe me tela janė varėse zgjatur me formė konike. 
  Aliazh bakri, qelqi (gjatėsi 1,7 cm, varėse e gjatė 2,3 cm AA 20531 (PN 243)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 15. #355
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  40
  I vdekuri ėshtė vėnė nė njė pozicion tė shtrirė nė njė varr tė bėrė nga tulla tė vendosura vertikalisht dhe tė mbuluara nga tulla tė vendosura nė kresht.
  Analiza antropologjike tregon se njė fėmijė u varros nė njė i moshes 4-5 vjet.
  14. Qafore tė rrumbullakėta me mbėrthyes me majė
  Argjend 9.6 cm; wt. 5,76 g AA 20546 (PN 193)
  15. Rruaza cilindrike dhe ovale
  Ashte (214 kocka, 2 lidhjet e bakrit) 0 0,2 cm - 0,5 cm AA 20538 (PN 192)

  41
  16. Rruaza(perla) nė formė rozeje 41
  Aliazh bakri me madhėsi tė ndryshme AA 20552 (PN 205)
  1 7.Rruaza tė formės ovale, bikonike dhe amfore
  Qelq, qelibar me madhėsi tė ndryshme AA 20538 (PN 192)
  18.Rrathė tė rrumbullakėt seksional dhe skajet e pambuluara qė mbivendosen
  Aliazh bakri 0 4.3 cm AA 20540 (PN 194)
  C) * - s 0 Cr 0 ") 0
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 16. #356
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  42
  19.Fragmente e gishtėrinjve tė seksionit tė brezit me tre uluk
  r. 9 r <.- Silver o o- -. 1.3 cm; Gjerėsia. 0,6 cm; wt. 0.24 g
  43.
  22. Fragment unazor i trungut 43 me tri uluk
  c) Argjend, - 23. Unaze e rrumbullakėt me skajet e mbivendosur
  Aliazh bakri 0 2.2 cm AA 20549 (PN 202)
  24.Fragment Copė thikė Hekuri gjat. 7,0 cm; Gjerėsia. 1.6 cm AA 20541 (PN 195)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 17. #357
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  44.
  c
  25. Copė thikė
  Hekuri .gjat. 3,4 cm; Gjerėsia. 0,3 cm deri 0,8 cm AA 20542 (PN 196)
  26 .vargonjtė me dy gjemba dhe dy perforacione
  Aliazh bakri, sė bashku. 8.3 cm; Gjerėsia. Fletė 1,0 cm AA 20543 (PN 197)
  27.Varėse e formės sė gjysmė tė hėnės dhe fundeve tė rrumbullakosura
  Argjendi gjat.. 2,0 cm; wt. 0.30 g AA 20544 (PN 198)
  45.
  28.Varėset formė gjysmė rrethore dhe 45 skajra tė mprehtė
  Argjendi mė shume: gjerėsia. 0.4 cm; sė gjat. 2,6 cm; wt. 1.30 g
  mė tė vogla: gjerėsi. 0.4 cm; gjat. 2,2 cm; wt. 0.53 g AA 20551 (PN 204)
  29.Vula nė krye qė ėshtė nė njėrėn anė nė formėn e rosettes, ndėrsa nė anėn tjetėr tė formės ovale
  Aliazh bakri sė bashku. 3,4 cm; Gjerėsia. 2,8 cm AA 20545 (PN 199)
  30.Varėse me formė tė rrumbullakėt
  Argjendi gjat. 1.8 cm; Gjerėsia. 1,5 cm; wt. 0.84 AA 20553 (PN 206)
  1 deri nė 0 er rn
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 18. #358
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  46.
  31.Fibula me hark njė seksion tė ulėt gjysmė tė rrumbullakėt dhe njė pin qė pėrfundon rreth harkut,dhe spirale dhe spirale hark kornizė
  Argjendi gjat. 4.5; Gjerėsia. 0,3 cm deri 3,6 cm; h. 1.3 cm; wt. 6.50 g AA 20554 (PN 207)
  47.Tė vdekurit u vendosėn nė njė varr tė bėrė nga tulla tė vendosura vertikalisht dhe tė mbuluara me tulla tė vendosura nė kresht.
  Analiza antropologjike tregon se njė grua e varrosur ėshtė 25 deri 30 vjeē nė njė varr, njė burrė 16-18 vjeē dhe njė fėmijė 4-5 vjeē.
  32.Perla
  Ari gjat. 0.8 cm deri 0.9 cm; 0.5 cm deri 0.6 cm; wt. 0.48 g AA 20565 (PN 213)
  33.Ibrik trup i rrumbullakosurdhe njė qafė tė ngushtė cilindrike tė mbėshtjellur me fije xhami, me njė buzė tė jashtme, njė dorezė nė formė bande dhe njė fund tė ulėt konik
  Qelqi lart.. 21,9 cm; 0 nė fund 8.0 cm; 0 inē 8.3 cm; h. Trajton 12.0 cm AA 20566 (PN 214)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 19. #359
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  48.
  34.Rripi me kornizė trungu drejtkėndėshe qė ka ndėrprerje dhe njė fund tė shkurtuar zoomorfe.Ka dy thumba nė nyje drejtkėndore.
  Aliazh bakri gjat. 5,7 cm; Gjerėsia. 1.8 cm - 2.9 cm AA 20567 (PN 215)
  35.Varrse ne forme shufėr veshe nė skajet.
  Hekuri gjat. 2,5 cm - 4,1 cm AA 20568 (PN 216, 217)

  49.I vdekuri ėshtė vėnė nė njė pozitė tė drejtė nė drejtkėndor tė kėndeve tė rrumbullakosura,me krahė tė palosur nė bėrryla dhe tė vendosura nė gjoks.
  Analiza antropologjike tregon se njė varre u varros nė varr nje grua 30 - 35 vjet.
  36.ibrik kėmbė tė profilizuar me njė qafė tė lartė dhe tė ngushtė dhe njė dorezė tė profilizuar
  Qelqi larts. 33,5 cm; 0 nė fund 8.0 cm; 0 lindi 8.0 cm, vis. trajton 17.5 cm AA 20578 (PN 223)
  37.Spiner seksion katror
  Hekuri gjats. 20,5 cm; Gjerėsia. 0.4 cm - 0.7 cm AA 20581 (PN 226)
  50.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 20. #360
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  38.qerthull ne form disku
  Asht 0 3,7 cm; Deb. 1.0 cm AA 20579 (PN 224)
  39.Mbėrtheck me njė trup seksion qė pėrfundon nė skajet me grep
  Argjendi gjat. 2,7 cm;pesha 0.94 g AA 20588 (PN 233)
  40.Kapėse me njė trup seksion katror qė pėrfundon nė skajet me grepa
  Argjendi gjat. 2.9 cm;pesha . 0.69 g AA 20589 (PN 234)
  51.
  41 Rruaza tuba tė seksionit gjashtėkėndor 51 dhe formė fuēi
  Qelqi,ari (34 copė, 25 9 ari) rn 0 0,2 cm - 0,5 cm; ari; wt. 3.59 g AA 20587 (PN 232)
  42. Unazė me seksion rrethore me pllakė katrore
  Ari 0 2,2 cm; Gjerėsia. 0.3 cm deri 0.5 cm; sė gjers.. kreu 0.6; Gjerėsia. kreu 0.7 cm; wt. 6,01 g AA 20586 (PN 231)
  43 Monedhe
  Aliazhi i bakrit i perandorit Valentinianus I ose Valens, 364-378, AE3,?, RIC?, Av.: Uncross. Pop.: Ref.: SECVRITAS REIPVBLICAE. Lloji: Victoria shkon nė tė majtė. Pozicioni i mykut: 12. dim. 18 x 16 mm; wt. 2.36 g AA 20580 (PN 225)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

Faqja 18 prej 20 FillimFillim ... 81617181920 FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •