Close
Faqja 17 prej 20 FillimFillim ... 71516171819 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 321 deri 340 prej 392
 1. #321
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  2. Bitelić
  Fshati Bitelić ndodhet 10 km n veri t Sinjit.
  N pozicion rajonin e Museumit Podvornice ner rajonin Cetina, t udhhequr nga Ante Millosheviqit n vitin 1983 sht kryer rikuperojim i krkime arkeologjike.
  U zbulua nj varr i hershme mesjetare me pamje q tregojn ne mnyrn pagane e varrimit (dy en qeramike, njra prej t cilave ka shenje gdhend karakter, pastaj dy thika hekuri dhe nj cop strall) (Fig. 5).11
  3. Cetina – rekognosciranje korita Cetine i Rude
  N shtratin e lumit Ruda ne Cetina n pozicionin Sinjen nga viti 1990 deri 2002 kryer disa fushata arkeologjike karakterin mbrojts (Fig. 6).12
  Grmimet arkeologjike dhe sondazhet kan filluar punn e ndrtimit t pastrimi shtratin e lumit Cetina rreth urs n Trilj n vitin 1988 dhe n vitin 1989 dhe n e vitin 1992, n kulmin e Lufts Atdhetare, kur diga n Peruca ishte minuar. etj.
  Mbledhur materiali arkeologjik sht fituar pr Muzeun e Cetina qe i takon t gjith periudhat nga prehistoria deri n fund t Mesjets (fig. 7, 8, 9, 10, 11).


  Fig 5. Bitelić, varresat e hershme mesjetare, 1983. (Foto: A. Librenjak)
  Fig 6. Shtrat Cetina afr Trilj (photo: A. Tabak).
  Fig. 7. Shtrati i lumit, Cetina ene te bronzi romake (foto arkivi i Muzeut t rajonit Cetina)
  Fig. 8. Shtrati (Korita) i lumit, Cetina helmeta prej bronzi ilire (foto arkivi i Muzeut t rajonit Cetina
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura     
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 18-01-2017 m 12:44

 2. #322
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Mbledhur materiali arkeologjik sht fituar pr Muzeun e Cetina qe i takon t gjith periudhat nga prehistoria deri n fund t Mesjets (fig. 9, 10, 11).
  4- Ćurlin
  4.Ne Ćurlinin ne periferin veriore t Sinja rastit gjetjet nga viti 1982 u zbulua varret vonshme antike t mbuluara me pllaka guri.
  N varr u gjetn dy en qelqi dhe nj guri pllak.14
  5 Čačvina
  Kalaja Čačvina ndodhet 8 km n verilindje t TriljA.
  Shoqata Iniciativ Tvrđava Čačvina nisur shptimin sondazhe arkeologjike jan kryer nga viti 1992 deri n vitin 1997, kur ajo sht eksploruar plotsisht e brendshme t kulls lindore dhe perndimore kule.15
  Filloi me zbulimin e hapsirs ndrmjet kullave sht prcaktuar bedenat jugore dhe veriore formimin e nj oborr t ngusht me nj numr t madh t dhomave.
  Nga materiali arkeologjik dal topa top (guri, plumb, hekur), jan interesante kallap model topi.
  Shum pjes t enve xham majoritet arkaik jan prodhuar n Italin veriore dhe qendrore nga hekulli 13 deri n mes te shek.15-t. Fragmente m t bukura t tzv.Krautstrunk qelqi(Gota gropolosi)
  t cilat jan t importuara nga puntorit veneciane dhe qendrore t Evrops nga viti 15 deri n mes t.16. 16
  6 Čitluk
  Fshati Citluk ndodhet rreth 5 km n veri t Sinj, ne ann e djatht t lumit Cetina. N shekullin e par. Ktu sht ngritur nj qytet romak Aequum .Colonia Claudia Aequum
  Shenim i par i monumenteve arkeologjike q gjenden n gjysmn e dyt t shekullit t 18-t.17
  Hulumtimet arkeologjike n Citluk n vitin 1860 realizuar e par franjevci, kur mbledhjen e justifikuar dhe arkeologjike t manastireve-n franeskane.
  7 Gradina -
  Grmimet Test jan kryer n pes vendbanime t qytetit: Okruglo ne Radošićukop 20 vendbanimi n Koritima 21
  dhe Sican 22 dhe Vojkovi venbanimi ne Krušvaru23
  dhe Bekanovoj n Turjacima.24
  Rezultatet preliminare t hulumtimit arkeologjike tregojn se shumica e vendbanimeve ishte e banuar qe nga Bronzi dhe Hekuri.
  25
  8 Gala
  Fshati Gala ndodhet 7 km n lindje t Sinj, n ann e majt t lumit Cetina.
  N hulumtimet arkeologjike t vitin 1985 te shtepia Munivrana u zbulua nji varri i antikes se vone me en qeramike, unguentarium ,shtiza prej hekuri dhe dy thonjt hekuri.
  9 Gardun
  Fshati Gardun pran Trilja i vendosur n nj kodr mbi bregun e djatht t lumit Cetina.
  N pjesn verilindore t pllaj Gardun, vendin ku ndodhet kodr ilire, romakt n shekullin e 1. Ngriti nj kamp ushtarak Tilurij .
  Kampi ne pozicioni ka qen prej kohsh i njohur n saj t zbulimeve t shumta t rastsishme t zbulimeve arkeologjike (mbi- varet monumente, fragmente t mbishkrimeve dhe skulptura, elemente t
  arkitektonike, arm, monedha, fragmente t qeramiks dhe qelqit anijeve dhe artikujve bizhuteri). Iniciativa e prof. Ph. D .. Mirjana Sanader 1996 Departamenti i Fakultetit Arkeologjis Filozofik, Universiteti Zagreb filloi me arkeologjike sistematike

  Hulumtimi mbi Gardunu.26
  Ata zbulojn rrnojat arkitektonike e nj kamp ushtarak romak dhe zbulimet arkeologjike e mposhtme punve konservuese dhe restauruese (Fig. 13).

  Fig 9. shtrati i lumit, Cetina bizhuteri te Epoks s Bronzit (Foto: A. Librenjak).

  Fig. 10. Shtrati i lumit, Cetina kama ushtria romake, pugio, fundi i. Pes shekullit 1. Cr. (Foto: I. Krajcar)

  Fig. 11. Shtrati i lumit Cetina , maja shtize franqke krah maj, t shekullit t 8-t. (Foto arkiv i Muzeut t rajonit Cetina)

  Fig 12. Citluk, mbetjet e kulls lindore - pozita e portave t qytetit n jug, n vitin 1981. (Foto arkiv i Muzeut t rajonit Cetina)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura     

 3. #323
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Lightbulb Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Hulumtimi mbi Gardunu.26
  Ata zbulojn rrnojat arkitektonike e nj kamp ushtarak romak dhe zbulimet arkeologjike e mposhtme punve konservuese dhe restauruese (Fig. 13).
  Ner Baze n analizave te materialit t vogl arkeologjike ndrtimin e ndrtess sht vendosur n periudhn e pas mesit te shekull. 1 (Fig. 14) .27
  N vendin Oglavci jan gjetur mbetje arkeologjike t ndrtesave me dy mozaik me zbukurime te bukra.
  Pjes e prbrjes figuralne me elemente zoomorfe (kmbt dhe bisht) i prshtatur motiv gjeometrike te zez dhe t bardh rombova.28 etj.

  10. Glavice
  N Glavic, ne lindje t Sinj, t vogla t shptimit arkeologjik grmimet n disa poste jan zbuluar varret mesjetare (fush e futbolli ne Borac32-Mladarev brig 33
  zbuluar dhe evidetuar mbetjet e dhjet varre t hershme mesjetare q i prkasin llojit t varrezave .34
  Hulumtimi arkeologjik i kryer n kt pozit n vitin 2003.
  sht zbuluar dhe hulumtuar m 8 varre.
  Ne Varre jan gjetur bizhuteri (nj pal vath me stoli band form, bronzi, nj pal vath bronzi, unaz bronzi).
  Prkatsia e krishter e vdekur me siguri dshmojn varre gdhendur me kryqe (Fig. 15).35
  N fshat e polakve, pozita Iza grede n vitin 1996 duke grmuar nj kanal pr t krijuar rrjetet e energjis elektrike aksidentalisht zbuluar varret. etj
  Hulumtimet arkeologjike kryer nga Muzeu i rajonit Cetina dhe Muzeu i Monumenteve Arkeologjike Kroate n Split nga viti 1996 deri n vitin 2000 (MCK V. Gunjaa Gašparac) (MHAS M. Petrinec).
  Jane zbulua 78 varre e pes pozicion t ngusht q sht prgjat shpatet e boshti Grede veriore (Fig. 16).
  Varret jan rregulluar n pes grupe dhe i prkasin varreza t vogla fisnore.
  Jane evidentu varret e vjetra djegie, varret e pagane dhe varreza me karakteristika krishter te varrimit.
  Ne varrezat e kontirune perfshir ne gjysma e dyt e shekullit t 7-t. deri n shekullin e 11-t.
  Ne varreza gjenden bollk qndron bizhuteri, sidomos nj pal vath, unaza dhe qafore(Fig. 17, 18).
  Prkatsia e shtresave te varreve Christiane tipit te ri sigurisht konfirmojn kryqe t gdhendur n kmb (fiq. 19).36

  Fig 13. Gardun -Tilurij (foto arkiv projekt krkimor "kampet ushtarake romake n Kroaci - Tilurij")
  Fig 14. Gardun - Tilurij, godinat me buttresses (photo arkiva e projektit hulumtues "kampet ushtarake romake n Kroaci - Tilurij"
  Fig 15. Glavice - Poljakove i, varrezat e hershme mesjetare, 2003. (Foto: A. Librenjak
  Fig 16.Glavice - Iza grede varrezat e hershme mesjetare, 1999. (Foto: Z. Alajbeg).
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura     
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 18-01-2017 m 13:42

 4. #324
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Varret jan rregulluar n pes grupe dhe i prkasin varreza t vogla fisnore.
  Jane evidentu varret e vjetra djegie, varret e pagane dhe varreza me karakteristika krishter te varrimit.
  Ne varrezat e kontirune perfshir ne gjysma e dyt e shekullit t 7-t. deri n shekullin e 11-t.
  Ne varreza gjenden bollk qndron bizhuteri, sidomos nj pal vath, unaza dhe qafore(Fig. 17, 18).
  Prkatsia e shtresave te varreve Christiane tipit te ri sigurisht konfirmojn kryqe t gdhendur n kmb (fiq. 19).36


  Fig 17.Glavice Gluvine shtpi, 1 varri, varret, 1996. (Foto galeria i Muzeut t rajonit Cetina)
  Fig 18.Glavice - Jojine shtpi, varri 23 gjen, 1997. (Foto galeria i Muzeut t rajonit Cetina)
  Fig 19 Glavice Bruksel - Behind trarve, dononice me kryqe (photo: A.Librenjak)
  Fig 20. Hrvace - Greblje, varrezat mesjetare, 2002. (Foto: A. Librenjak)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura     

 5. #325
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  11 Hrvace
  Fshati Hrvace ndodhet rreth 7 km n veri t Sinjit.
  Mbi pozicion Greblje Zorica rastesisht jane zbuluar varret.
  Grmimet e shptimit arkeologjike n vitin 2002 hulumtuar 5 varret mesjetare me gjetjet e nj pal vath tresh dhe dy monedha (Fig. 20).
  12. Autostrada Adriatik
  N hulumtimet arkeologjike t ndrmarra n ndrtimin e rrugs t autostrads Adriatik n Dugopolje - estanovac, kerkimet ne shpellen grmuan n Zemunica Bisko dhe dy vende arkeologjike n fshatin Ercegovci n fushn e Dicmanjsku
  N nj shpell Zemunica te Biska jane gjetur seri mbetjesh qeramik (impresso Danilo dhe Hvar kulturs dhe kulturn e tipit Adriatik Lubjan), objekte stralli .
  Shpella ishte e banuar si nj strehim i prkohshm n periudhn nga fundi i Paleolitit t bronzit t hershm.
  Renditet ndr vendet m trheqse impresiv n bregun lindor te adriatikut.37
  N rajonin e fshatit Ercegovci, n vendin Konopljite kerkimet shtresa q datojn nga koht parahistorike (fragmente t enve t qeramiks nga bakri i Von dhe Bronzit) n Epokn Moderne (fragmente qeramike me xham dhe lloji qelqi krautstrunk nga shek. 14 n 15 ). gjetjet e zbuluara tregojn pr ekzistencn e nj ndrtese t prhershm koloniale. 38
  Gjithashtu, n fushn e Dicmanjskom ka pasur pes tuma guri, studiuar dy tuma t mdha q jan te demtuar drejtprdrejt nga ndrtimi i autostrads. tuma 1 sht n form rrethore, u zbulua gjasht varre (pes djegie qendrore m pas skelet te varrosur ).
  Nga gjetjet e gjetur bizhuteri ari caktuar (dy appliqu identike dhe tub ari), e cila sht menduar t ket prkiste kurors.
  Tuma 2 sht n form rrethore, n qendr t bazat u gjetn t shprndara dhe t djegur kockat e njeriut, dhe tuma u gjetn fragmente t qeramiks kulturs Cetina.
  Sipas fragmente qeramike tuma i prkasin bronzit t hershm. 39

  13 Luan
  N fshatin Lučanima, ndodhet 4 km n perndim t Sinj, n shpatin juglindor t malit uanj ne vitin 1983 Muzeu i rajonit Cetina sht kryer rikuperoj krkime arkeologjike.
  Zbuluar tre varre antikes se voneshem, q datojn nga fundi i shekullit 4 deri n fund t 6. (Fig. 21).40

  N pozicion rajonin Briine Museum Cetina n vitin 1981 dhe 1983 ka hetuar varrezat e hershme mesjetare n linjat e cila daton nga mesi i shekullit 9 deri n 11. 41
  Fjala sht pere nj varrez e radht e pagane dhe mnyra e krishter e varrimit .42
  Sigurisht ne duhet t theksoj varret me mnyrn e krishter t varrosnin me kryqe t gdhendur (Fig. 22).
  14 Otiić - Vlake
  Fshati Otiić ndodhet n pjesn veriore t rajonit Cetina, n bregun e djatht t Liqenit Peručkog.
  Zbulimi n vitin 1980 dhe 1981, pozita e Vlake n Otiić regjistruar nj sasi t madhe t qeramiks prehistorike.
  N nj nga pozicionit Vlake I. Rosića , jan kryer n 1984 hulumtim t vogl arkeologjike nn drejtimin e A. Millosheviqit dhe B. Govedarica (Fig. 23).
  Jane gjetur mbetjet e nj ndrtese banimi, disa zjarrit dhe fragmente t qeramiks dekoruar prkasin llojit Adriatikut e kulturs Ljubljana, ose n mes t fund t eneolitit dhe fillimi i Bronzit t hershm (Fig. 24) .43  15 Otok
  Ishulli sht i vendosur n lindje t Sinj, n skajin perndimor t Fushn Sinj. N vitin 2002, ne pozicionin Krugljačica zbulua rastsisht varrezat n arkivole me karakteristika t krishter varrimit nga shekulli i 9-t. Hulumtimi prfshir gjasht varre n form t arkivolit e t cilve jan katr varre kishte nj gdhhendur kryqe n kmb (Fig. 25).44
  Mbi pozicionin n Glavičica ne Otoke ne vitin 2003 hetohet varri prehistorik grmuan n tum dmtuar.45

  Fig.21. Luan, varri sht nga fundi i antikes se vone , 1983. (Foto: A. Librenjak)

  Fig 22 Luan - Bare, varrezat e hershme mesjetare, 1982. (Foto galeria i Muzeut t rajonit Cetina)

  Fig 23( Otiić, vrtača, poloaj Vlake I. - Rosića ograda, 1984. g. (fotoarhiv Muzeja Cetinske krajine)
  Fig 24. Otiić - Vlake I. - Rosića ograda, ulomci keramičkih posuda (foto: A. Librenjak)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 6. #326
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Mbi pozicionin n Glavičica ne Otoke ne vitin 2003 hetohet varri prehistorik grmuan n tum dmtuar.45

  16 Sinj - Kalaja e qytetit
  Qyteti i Sinj sht qendra politike, tregtare, kulturore dhe fetare t rajonit Cetinas.
  Ajo sht e vendosur mbi kodr n krye t s cils sht nj kshtjell mesjetare e qytetit te vjetr Sinj
  Ky pozicion i shquar ka qen i banuar q nga koht parahistorike.
  Osinium Antik kshtjelln e antikes se von Asinio
  dhe selia mesjetare e Dukes e Cetina Nelipića Castrum qeras Zynostavili kan trashguar emrin e qytetit t sotm t Sinj.
  Sinjski qytetit si nj kala ekziston nn osman (deri n 1686), veneciane (1797), Austria (1806) dhe qeveria franceze, kur ajo u braktis n 1808 dhe demoluar. Kisha kushtimor e Zojs s Sinj sht ndrtesa e fundit e ndrtuar n vitin 1887 n qytetin e Sinj
  Hulumtimi i par arkeologjik i karakterit mbrojts t qytetit t Sinj jan kryer n 1998 dhe 1999 (Fig. 26).46 etj
  Puna mbrojtse ruajtja filloi n pjest m t rrezikuara t kalas: murin perndimor dhe jugor, dhe kulla n jug-perndim (Fig 27.).
  Hulumtimet arkeologjike prfshihen e kulls jug-perndimore n bastionin lindor, rreth 500 metra katrore (Fig. 28).
  Grmimet arkeologjike t ktij viti ka vazhduar n drejtim t lindjes, ka renditur paraprir punimeve konservuese.
  hulumtuar pjesrisht bastion lindore me topovnicama (Fig. 29).

  Fig 26. Sinj - Kalaja e qytetit, hulumtime arkeologjike, fotografimet gjeodezike kalaja pas, prpunimin kompjuter, e prfshir n projekt (prgatitur nga: A. Devlahović)
  Fig 27. Sinj - Kalaja e qytetit, rehabilitimi i murit jugor, 2006. (Foto: A. Librenjak)
  fig .28 Sinj - Kalaja e qytetit, kulla n jug-perndim, 2005. (Foto: A. Librenjak)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 7. #327
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Grmimet arkeologjike t ktij viti ka vazhduar n drejtim t lindjes, ka renditur paraprir punimeve konservuese.
  hulumtuar pjesrisht bastion lindore me topovnicama (Fig. 29).

  Nga materiali arkeologjik fragmente m t bollshme qeramike me xham nga shekujt 17 dhe 18., Monedha dhe fragmente t shumta t materialeve t ndrtimit, fragmente t tubave qeramike, fragmente prej qelqi, thonjt hekuri,etj
  17 Trilj
  N pozicion Grebčine, posht kodrs Borinovac n pjesn verilindore t TIrilja ne viti 1980 hulumtimet e vonshme te varrezat mesjetare me altar N dononici nj varri ishte gdhendur kryqin (Fig. 30) .48- etj.
  18 Turjaci
  Fshati Turjaci ndodhet 6 km n jug t Sinj. N pozitn Tripalua 1982 rastesisht jane zbuluar katr varri te ndertuar te fshehura te mbuluar me pllaka guri.N varret nuk ka pasur gjetje.N dononici nj varri ishte gdhendur kryqi.

  19 Udovičići
  Fshati Udovičići sht i vendosur n lindje t Sinjit, n bregun e majt t Cetinas.
  N vitin 1982, n pozitn e Daje Grebčine jan kryer rikuperimet kryen mbrojtesit arkeologjike kerkimet e varrezat mesjetare.
  Hulumtimi prfshir 26 varre.
  Kontributet n varret ishin t rralla (Fig. 31) .50


  Zona e Cetinas sht jashtzakonisht i pasur m vendet arkeologjike - rrnojat prehistorike dhe grumbujsh , vendbanimet e lashta dhe nekropoli, mesjetare dhe vendet e reja .etj.

  N fund, sht e nevojshme t veoj rndsin e zbulimeve arkeologjike n shtratin e lumit Cetina , ather nga fillimi i grmimeve sistematike arkeologjike te kampit ushtarak romake Tilurium n Gardun dhe specifike varrezate mesjetare n rajonin Cetina.
  N shtratin e lumit Cetina dhe Rude gjeti nj numr shum t madh t zbulimeve arkeologjike nga Epoka e Gurit e hershm (paleolitike) deri n periudhn moderne.
  Veanrisht interesante jan rezultatet nga periudha parahistorike - e bronzit dhe t armt e kohes se hekurit dhe mjetet spatat, shpatat, , thikat, ushta, prkrenaret, bizhuteri, fragmente t shumta qeramike.
  Fenomeni "Gjetjet ujore" zgjon vmendjen q nnkupton diskutim intriguese dhe gjetjen paralele prgjithshme n interpretimin qilar, nga profane n baza t shenjta.
  Fig 29. Sinj - Kalaja e qytetit, topovnice me parapets n pjesn juglindore t kalas (Foto: A. Librenjak)
  Fig 30. Trilj - Borinovac, varrezat mesjetare te vonshem, 1980. (Foto galeria i Muzeut t rajonit Cetina
  Fig 31. Udovičići -. Shtpia Dajina varrezat mesjetare, 1982. (Foto galeria i Muzeut t rajonit Cetina
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 19-01-2017 m 03:58

 8. #328
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Monedhat ne Garduna ansore n Muzeun Rajonit Cetina (Kroaci)
  Tomislav Separovic
  Ne punen per prpunuar numizmatiken(monedhat) gjinden fshatin Gardun pran Trilj q mbahen (ruajen) n rajonin Muzeut i Cetina.
  Fjala sht nj total prej 162 kopjeve t para, nga t cilat dy i takojn t holla Numidane, 150 romake, 3. romake provinciale , 5 bizantine dhe 2 mesjetare .
  M te vjetr dy monedhat Numidian me prshkrime me karakteristike koka i nj njeriu me mjekr n (aversu)plotsim dhe nj kal n t kundrt (reversu)
  Fjala esht mostra t tilla te prera ne shekullin e 2 pes n kohn e mbretit Masinissa.
  N total sht lloji mazinskog konfirmojn se qarkullimi duhet t ket qen dhe n shekullin e 1 pes.
  Pjesa m e madhe e parave n Garduna n Muzeun Rajonit Cetina monedha romake me nj total prej 150 kopje.
  Nga kto 13 mostra brenda periudhs s Republiks (Cat. Nr. 1-13), ndrsa monedhat e tjera perandorake prfaqsuar vargun nga Augusta gjeri te Honorius, prkatsish n fillim t shekullit t 5 (cat. Nr 14-150).  Parat m te vjetr republikane sht argjend viktorijat (kat. nr 1).
  Fjala sht lloj i monedhave q jane prere nga viti 211 para Krishtit.
  Nga monedhaat e mbetura argjendi prfaqsuar tre denar (Cat. Nr. 2, 3, 10) dhe dy quinarius (Cat. Nr. 8, 9), e cila, n saj t relativisht t ruajturmir-, mund t prcaktoj me saktsi mnyr kronologjike.
  Katr kopje t ruajtura shum dobt bronzi t dy bien te jene te aseve shekullin e 2 pes, me nj shfaqje karakteristike harkun e anijes n t kundrt (kat. nr. 4, 5).
  Monedhat republikan bronzi Kovov quhen. monedha imperatorijale, njra prej t cilave sht transmetuar nn kontrollin e Seksta Pompeit nga Hispania dhe Sicilia (kat. nr. 11), ndrsa dy t Octavianit te prera ne n Itali (kat. nr. 12, 13).
  Monedhat e dinastise julijev klaudijev sht e prfaqsuar me 33 kopje (kat. Nr 14-46).
  Nga ky numr, 12 kopjet e monedhave prej bronzi nga koha e Augustit, midis te tjerave dominuar asevi dhe kvadransi, t dats pikrisht pr dy dekadat para krish.BC (kat. Nr 14-25).  Shtat eksmplaret t prera n kohn e mbretrimit t Tiberit (kat. Nr 26-32).
  N mesin e tyre jan tre prkujtimore, t prera pr nder t Augustit hyjnore, ndrsa nj me imazhin e Justitis kontramarkim n kohn e Neronit.
  Tjetr 3 kopje t cilat mund t'i atribuohet Gaius Caligula (cat. Nr 33-35).
  Njri prej tyre mban portretin e perandorit dhe dy karaktere t tjera t veanta Germanicus, dhe Agripa.
  Nga 11 kopjet monedha te Klaudijs para 4 jan pikrisht te datun kvadrns, nj dupondius prkujtimore me figura t Augustit dhe Livia, ndrsa t tjert jan t prcaktuara kryesisht nga portretin e perandorit (kat. Nr 36-46).
  Flavianit jan t prfaqsuar me 4 kopje t parave (cat. Nr 47-50).
  Midis tyre, vetm denar Vespasian me figura e Titos
  Kur ne shikojm n t gjith parat nga Augusta gjeri te Flaviani, duke prfshir mostrave t paprcaktuara q patjetr i prkasin ktyre perandorve, ne mund t konkludojm se n koha dominuar asevi, me nj pjesmarrje prej 64%.
  Me kalimin e par t shekullit t dyt vjen nj ruajtur shum pak monedh e sesterci i Trajanit (kat. Nr 51).
  Periudha e Hadrianit gjer Commodus dokumentohet vetm pes monedha (cat. Nr 52-56). Ato jan n nj gjendje shum t keqe t ruajtjes, n mnyr q vetm nj kopje e kohs s Antoninus Piju mund me verifiku sakte.
  Nga gjysma e par e shekullit t tret t vijn 2 monedha te ruajtura keq Elagabalus ose Alexander Severus, dhe nj antoninianus Philip I e ruajtur mir . (kat. Nr 57-59).
  Ky i fundit sht prqindja dhe cilsia e argjendi shum e ndryshme nga antoniniani nga gjysma e dyt t shekullit t tret, e cila ka nj total prej 14 copa, dhe perandorit Gallienus, Klaudi Gothic, Aurelian dhe Probus (kat. Nr nenet 60-73). K
  Sikur vend i prere tashm po ndodh me vendi tjeter stampim te monedhave romake , t tilla si Siscia, e cila u themelua me te drejt te perandorit Gallijen dhe Mediolana.
  Ne fundin te shekullit t tret, dy radiatorve te ruajtur te Dioklecianit, njra prej t cilave vjene nga ticinske dhe tjetra nga stampimi i Aleksandris (kat. Nr 74-75).

  Tridhjet e katr kopje t parave q i prkasin familjes s Konstandinit t Madh (Cat. Nr 76-109).
  Kto jan: Selanik (5), Siscija (5), Aquileia (3), Antioch (2), Konstandinopoja (1), Nicomedia (1). Kto t holla t ndar n mnyr kronologjike n llojIT: 1.D N Constantini MAX AVG / VOT XX brenda unazs (1)vit. 320 325
  2. PROVIDENTIAE AVGG ose CAESSvrata (3) vit.325 pr 328 3.CONSTANTINOPOLIS (4) vit.330 pr 337 .
  4 GLORIA EXERCITVS Dy ushtar dhe nj shenj batalionit (5)vit.
  336- 340
  5 VOT XX / XXX MVLT brenda unazes (3)vit.347 deri 348
  6 victoriae DD AVGGQ NNdvije Victoria jan (1) vit.347 pr 348
  7. FEL TEMP REPARATIOptica Phoenix (1) vit. 348 - 350 .
  8. FEL TEMP REPARATIOpali Kalors (11) vit.348 - 361st .
  9 SPES REI PVBLICEcar qndron (3) vit. 355 - 361 .
  Parat gjysma e dyt e shekullit t tret t Valentiniani I gjeri te Theodosius I prfaqsohet me 12 kopje (kat. Nr 110-117 133-136).
  Tri kopje jan emetuar nga m stampimi i qytetit Siscije, nj nga Sirmiumin dhe Akvileia, ndrsa tjetri n masn q ato jan t veshur nenexhik nuk mund t prcaktohet.
  1.RESTITVTOR REIPcar me Victoria qndron (1) 364 vjet.
  2.SECVRITAS REIPVBLICAE Victoria ecn (2) viti.364 - 378 .
  3 GLORIA ROMANORVM mbreti trheq te burgosurit (4)vit.364 - 378
  4. REPARATIO REIPVB mbreti Victoria ngre nj grua gjunjzuar (2) 378 - 395
  Monedha m e re Romake daton nga shekulli i pest. Shumica e artikujve, ent megjithat, n at mas q ajo sht e veshur, ose m pak, mund t prcaktohen me saktsi

  Honorius kopje tipit Gloria ROMANORVM EMITIM nga Roma ose Aquileia, vit 408th-423rd (Kat. nr. 118, 119143-148).


  Monedha Numidiane
  1.Micipsa shekullit 2. BC. Cr. ? AE, Numidia, Mazard Dim:. 27 x 15 mm. Pesha:. 4.43 g Halfway. (14/11/1981). Veshur. Inv. Ref. MCC-5853
  2.Micipsa shekullit 2. BC. Cr. . AE, Numidia, Mazard p 38 / 50Dim:. 29 x 26 mm. Pesha:. 13.01 g kalape:
  1. (1981/11/14).te ruajtur mir. Inv. Ref. MCC-AZ 478

  .2 Monedhat e para te gjelbra Numidiane
  pastaj monedhat romake
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura     
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 19-01-2017 m 13:00

 9. #329
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Fjala sht nj total prej 162 kopjeve t para, nga t cilat dy i takojn t holla Numidane, 150 romake, 3. romake provinciale , 5 bizantine dhe 2 mesjetare .
  M te vjetr dy monedhat Numidian me prshkrime me karakteristike koka i nj njeriu me mjekr n (aversu)plotsim dhe nj kal n t kundrt (reversu)
  Fjala esht mostra t tilla te prera ne shekullin e 2 pes n kohn e mbretit Masinissa.
  Monedha romake
  1. Republika e 211 para Krishtit. Kr.Vict, Roma, RDC 53 / 1Dim:. 17 x 16 2. Republika e 115 pr 114 pr. Kr.D, Roma, RRC 289 / 1Dim:. 18 x 17 3.Republika 103 BC. Kr.D, Roma, RRC 319 / 1Dim:. 17 x 14 mm. 4. Republika e shekullit t 2-t. BC. Cr. Si romt, RRC Dim:?. 30 x 15 mm. 5. Republika e 2 c. BC. Cr. Si romt, RRC Dim:?. 30 mm. Pesha: 19.44
  6. Republika e 2 c. BC. Cr. ? Ae, Roma, RRC Dim:. 33 x 18 mm. Pesha:
  7. Republika e EA ?, RRC Dim:?. 33 x 14 mm. Pesha: 11.54 g.Polovičan. 8. Republika 89 BC. Kr.Q, Roma, RRC 343 / 2a Dim:. 14 x 13 mm. Pesha:.
  9. Republika e '98.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura     

 10. #330
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Monedha romake
  1. Republika e 211 para Krishtit. Kr.Vict, Roma, RDC 53 / 1Dim:. 17 x 16
  2. Republika e 115 pr 114 pr. Kr.D, Roma, RRC 289 / 1Dim:. 18 x 17
  3.Republika 103 BC. Kr.D, Roma, RRC 319 / 1Dim:. 17 x 14 mm.
  4. Republika e shekullit t 2-t. BC. Cr. Si romt, RRC Dim:?. 30 x 15 mm.
  5. Republika e 2 c. BC. Cr. Si romt, RRC Dim:?. 30 mm. Pesha: 19.44
  6. Republika e 2 c. BC. Cr. ? Ae, Roma, RRC Dim:. 33 x 18 mm. Pesha:
  7. Republika e EA ?, RRC Dim:?. 33 x 14 mm. Pesha: 11.54 g.Polovičan.
  8. Republika 89 BC. Kr.Q, Roma, RRC 343 / 2a Dim:. 14 x 13 mm. Pesha:.
  9. Republika e '98.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 11. #331
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  10. Republika 62 BC. Kr.D, Roma, RRC 416 / 1a

  11. Republika e 45. BC. Cr. Si, / Sic e Tij, RRC

  12 Republic 38 BC. Cr. AE, Italia, RRC 535/1
  13. Republika 38 BC. Cr. AE, Italy, RRC

  14 Augustus16. pr. Cr. Si romt, KIR
  15 Augustus16. e gjasht pr. Cr. Si romt, KIR?

  16 Augustus9. pr. Kr.Quad, Roma, RIC
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura     

 12. #332
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  26 Tiberius21.-22.Dp, Roma, RIC 46

  32. Tiberius (Divus Augustus) 22-30 Si romt, KIR 81
  35. Caius (Agripa) 37th-41st
  40. Claudius I. (Divus Augustus) 41.-50
  42. Claudius I.41.-50.
  48. Vespasian (Titus) 71-72.D, Roma, RIC 159
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura     
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 19-01-2017 m 16:29

 13. #333
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  50. Titus 80. 81. rom, 121a RIC
  54. Antoninus Pius140.-144 romt, RIC 705c
  58. Severus Alexander233.-235.D, Roma, RIC
  59. Philippus I. 244.-247. An, Roma, RIC 27
  64.64. Gallienus (Salonina) 260 pr 268 Nj, Roma, KIR 29 Dim:. 24 x 18 mm. Pesha: 2.08 g Myk 11 veshur.. Inv. Ref. MCC-5821
  70. Aurelianus 270.-275. An, Siscia, RIC 236
  74. Diocletianus 299.Rad, Ticinum, RIC 36a
  75. Diocletianus 296.-297.Rad, Alexandria, RIC 47, ALETip: CONCORDIA MILITVM; car prima globus s Viktorijom od Jupitera. Dim.: 21 x 20 mm. E rende : 2,72 g. Kalup: 10. (1981-11-14). E RUAJTUR MIR . Inv. ozn. MCK-AZ 480-3
  80. Constantinus I.(Constantinopolis)(pereandori Ilir)333.-335.Cen, Constantinopolis, RIC 86, CONSH.Dim.: 19 x 18 mm. e rende: 2,01 g. Kalup: 12. (1981-11-14).e ruajtur mir . Inv. ozn. MCK-AZ-480-6
  82. Constantinus I. (Constantinus II.) 326.-328.Cen, Thessaloniki, RIC 157, lloji LSMS: PROVIDENTIAE CAESS; porta e kampit. Dim:. 19 x 18 mm. Pesha:. 2.60 g Myk 6. A ruajtur mir. Inv. Ref. MCC-5877
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura       
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 19-01-2017 m 17:15

 14. #334
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  90. Constans348.-350th AE 3, Siscia, RIC 228, ASISTip: FEL TEMP REPARATIO; Phoenix. Dim:. 18 x 17 mm. Pesha: 1.70 g Myk 6. veshur.. Inv. Ref. MCC-5878

  104. Constantius II. (Constantius Gallus) 351 pr 354 AE 3, Siscia, RIC 351, ASISTip: FEL TEMP REPARATIO; rn kalors. Dim:. 18 x 17 mm. Pesha:. 2.70 g Myk: 6 (1981/11/14). Veshur. Inv. Ref. MCC-AZ-480

  118. Honorius 408 t 423rd AE 4, Roma / Aquileia, KIR TTIP: GLORIA ROMANORVM; makin, nj i burgosur dhe nj person i cili lutet pr mshir. Dim:. 15 x 13 mm. Pesha:. 2,66 g Myk: 12 (1981/11/14). Veshur. Inv. Ref. MCC-AZ-480-24


  Parat provincial Romake
  1. Aegyptus Hadrian 129 t 130th AE, Alexandria, BMC 651Dim:. 24 mm. Pesha:. 8.95 g Myk: 12 (1981/11/14). Ruajtur mir. Inv. Ref. MCC-AZ-481-33
  2. Severus Alexander 222nd pr 235 AE,, BMC Dim:??. 19 x 18 mm. Pesha: 6.67 g Myk 6. veshur.. Inv. Ref. MCC-AZ-481-32
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura     

 15. #335
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Monedha bizantine
  1.Justiniani I.527.-565,20 Num, Salon, BNP p.122Dim:. 18 mm. Pesha:. 1.82 g Myk: 6 (1981/11/14). Ruajtur mir. Inv. Ref. MCC-AZ-480-31
  2.Justiniani I.527.-565,10 Num, Italia, BNP 4 / Kjo / 03Dim:. 17 mm. Pesha:. 2.54 g MykMCC-5890
  3 .Justiniani I.527.-565,10 Num, Italia, BNP 4 / Kjo / 03Dim:. Mm 16x15. Pesha:. 3.71 g Inv. Ref. MCC-5882

  4.Justiniani I.527.-565,10 Num, Nicomedia, BNP 4 / Ni / 44Dim:. 14 x 15 mm. Pesha: 1.92 g. Ref. MCC-5881  Monedhat mesjetare
  0-0
  1 .Verona Moneta anonime dei primi 1259.-1329.Denar, Verona, CNI VI p. Ruajtur. Inv. Ref. MCC-5894
  0
  2.Venezia Lorenzo Celsi1361.-1365.Soldino, Venice, Papadopoli p 200 / 2Dim:.. 15 mm. pesha
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura       

 16. #336
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  N Dugi otok u gjet Venera Paleolitike

  Kerkimet ne shpellen Vlakno ne Dugom otoku , e cila pr shkak t pasuris se madhe t gjetjeve pr shum vite ka trhequr vmendjen e komunitetit shkencor, arkeologt zbuluan Veneren Paleolitike n shtresn 15,000-vjeare, nj zbulim unik pr Kroacin, por gjithashtu t rralla pr konceptin evropian.
  Disa nga gjetjet e mparshme jan gjetur n Dugom otoku jan mbetjet e "Dalmatinit t vjetr" te quajtur Sime, grmuan dhe dy te rala kotana harpuna shum t rralla Venera paleolitite ne Dugi otok pas Sime mori edhe Lilin e saj, pasi studiuesit e quajn at, ka konfirmuar pr Hinan doc. dr. sc. Dario Vujević nga Departamenti i Arkeologjis n Universitetin e Zadarit
  Me ndihmn e nj ekipi profesional n t ciln ata alternuar studentt arkeologjis dhe shkenctar nga institucione t ndryshme evropiane, deri tani jan kryer 15 fushat krkimore n shpell, ku sht arritur nj thellsi prej pes metrash, me shtresa kulturore q mund t ndiqen vazhdimisht deri n 19,500 vjeqar e vjeter .

  Kjo shpell Vlakno sht vendosur n nj rreth vendet e pakta t zons m t gjer e Adriatikut ku sht e mundur pr t ndjekur zhvillimin e fazs s fundit t Epoka e Gurit t Vjetr dhe turnin e tij graduale n periudhn kulturore Mesolithike.

  "Hulumtimi i ri zbuloi rezultatet e nj serie prej pothuajse unik n kt rajon, t cilat tregojn se shpella Vlakno pr nj koh t gjat q t ket nj rol t rndsishm n interpretimin e sjelljen e komuniteteve t hershme parahistorike.
  Aktualisht, fokusi i hulumtimit me qllim t shtresave nga periudha e Paleolitit t Eprme, n kohn menjher para shprthimit t madh vullkanik n Fushat Phlegraean n Gjirin e Napolit q kan ndodhur 14,900 vjet, dhe kjo sht shenj e tyre n kt pjes t majt n formn e dhjet centimetra shtres t trash t hirit vullkanik depozituar n shpell ", shpjegon Vujević.
  Koha ishte, shton ai, menjher pas kulmin e moshs akullit e fundit, n periudhn m t ftoht n historin e kohve t fundit t klims, kur e gjith Adriatikut dukej ndryshe se sa sot.
  Kockat e shumta t kafshve t mdha, t tilla si dreri, kuaj t egra dhe
  dhe kafsht e egra tregojn se n epokn e hershme t gurit gjuetia ishte burimi kryesor i ushqimit pr popullsin e shpelles Vlakno.
  Rreth aftsive t gjuetis e banorve paleolitike te shpelles, prve eshtrave t kapur t tyre, dshmohet nga mbetjet e shumta t armve pr gjueti dhe mjete t procesit gjahun e kapur.
  Harpa te eshtrave - mostra m e vjetr e ktij lloji t armeve n Adriatikun e gjer
  Nj vend i veant n inventarin e gjuetis t ktyre komuniteteve zn dy harpa t eshtrave, t cilat paraqesin nj gjetje t jashtzakonshme.
  N Evropn Jugore dhe Juglindore harpat jan jashtzakonisht t rralla deri n mesolithik.
  Te ne jane gjetur n lokalitetin ne andalja II pran Pula (10,800 vjet para sodit), dhe nga periudha e parfundimit t origjins Eprme paleolitit dhe shigjeta nga faza e ri t lokalitetit Badanj pran Stoca n Bosnje-Hercegovin (12,500 deri 10,500 vjet para t tashmes).
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...uGtRO7c8adgZGe
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...zdR2BCs0_50lAx
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura      
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 11-12-2017 m 15:55

 17. #337
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Hulumtimi i mbrojtur arkeologjik n rrugn e autostrads A11 Zagreb-Sisak

  Muzeu i Qyteti te Zagrebit prgjigjur konkurrencs ftuar t Ministris s Kulturs pr t kryer grmimet e shptimit prgjat rrugs t ardhmen autostrads A11 - Zagreb-Sisak, si institucion me prvoj t madhe i cili sht n gjendje t organizojn me sukses, menaxhuar dhe logjistiks shoqrojn projekte t mdha.

  Nga viti 2006 deri n vitin 2009, muzeu ka kryer krkime n disa vende n rrugn e ardhshme t autostrads, t cilat gjeografikisht i prkasin rajonit t Turopoljes dhe administrativerajonit Zagrebit
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura     

 18. #338
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Fjala sht per lokalitetin epkovčica siprfaqe prej 50.000 m2, grmuar n periudhn nga viti 2006 deri n vitin 2008, lokalitete Okuje I, II, Ia, IIa dhe IIIb siprfaqe totale prej 49,000 m2 dhe vendi zona Mraclinska Dubrava prej 2.800 m2, hulumtuar n vitin 2008 dhe t vitit 2009.

  Kreu i studimit sht Aleksandra Bugar, kuratore-arkeologe e Muzeut, Zagrebit e cila sht prvoja e fituar n projekte t mdha arkeologji mbrojtse n autostrada Sllovenin fqinje, si dhe n nj numr t vendeve t tjera n Kroaci.

  Gjat kerkimeve afatgjat, organizativ, t gjer, profesional dhe teknik t hulumtimeve shum komplekse, nj sr ekipesh profesionale ishin arkeolog, akademik dhe student t arkeologjis n Universitetin e Zagrebit.
  Shum ekspert vendas dhe t huaj kan qen t angazhuar n ekspertizn e ekspertve dhe analiza, ruajtjen dhe restaurimin e gjetjeve.
  Fragmente t qeramiks t tejkaloj numrin e 100.000, metali sht subjekt i m shum se 800, xhami dhe objekteve te kockave rreth 150, pastaj 330 cop monedha t lashta, veshje me drrasa druri me 18 puse, sasi t panumrta labirint, fragmente tulla, kockat e kafshve, shllak, etj
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura      

 19. #339
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  REZULTATET E HULUMTIMIT

  Vendndodhja(Lokalitetin) Šepkovčica

  Vendi Arkeologjik Šepkovčica sht i vendosur n vendbanimet te toks bujqsore Gradić dhe Donja Lomnica, paralel me hekurudhn Zagreb-Sisak.

  Hulumtimet arkeologjike ka konfirmuar se kjo sht nj nga vendet m t rndsishme veriperndimore te Kroacise, dhe ne guxoj t them edhe m gjer.
  Krkimet teknike dhe metodologjike Stratigrafia vertikale (q teknikisht do t thot deri n 3 metra thell) dhe, nga ana e faqes, dhe Stratigrafia komplekse horizontale, n siprfaqen e faqes gjer, ka rezultuar n shum t shumta, objekte t ndryshme dhe shum t ndryshme nga prehistoriku, periudha e lasht antike dhe mesjetare.

  Si veanrisht interesante sht gjetur 13 puse me ndrtime prej druri t toks rrethore ose katror nga t tre periudhat e pranishme n vend dhe gjetja e 8 shpellave me prerje kafshsh t bagtive t vendosura n hip dhe kmbt e palosura, supozojm karakterin ritual.


  Periudha parahistorike prkasin mbetjeve eneolitike te vendbanimit te kultures Lasinja dhe vendbanimet e bronzit (Licenska qeramik, kultura urn) me mbi 800 gropa varrimi t ndryshm,shumica e t cilave jan varrime m t vogla pr kolona, ​​ndrsa pjesa tjetr jan mbeturina dhe gropat e puns, kanalet e drenazhimit, puset dhe zjarrit.
  Gjetje sasin m t madhe t fragmente qeramike ene, verniks, kockat e kafshve dhe, n nj mas m t vogl, objekte lithice.
  Gjetjet e lashta antike jan t shumta - jan prcaktuar dy varreza me gjithsej 56 varre.

  http://www.mgz.hr/hr/muzejski-progra...tocesta-zg-si/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura     
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 18-12-2017 m 14:52

 20. #340
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Njra nga varrezat przier djegia dhe skelete te datimit nga shek. 1 n shekullin e 4, dhe tjetra sht radikal i lrim t shkatrruara tum Norikutt-Pannoniane, brenda t cilave ishin urn dhe urn varre me vargje t shumta varre, periudha konvencionale Romake i gjysms s dyt t 1 dhe shekullit t 2. p.e.sone (urna, kana qeramike me nj ose dy vegj loj me birila, pllaka, dyer qelqi vertikale,, gota , monedha, fibula bronzi, en qelqi).
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

Faqja 17 prej 20 FillimFillim ... 71516171819 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •