Close
Faqja 16 prej 20 FillimFillim ... 61415161718 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 301 deri 320 prej 391
 1. #301
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Emri i popullit ilir te Desidiateve

  Botuar nn titullin "Emri i popullit ilire Dezidiateve", Instituti i Historis n Sarajev, 2011.

  Puna ” emri i popullit ilir Dezitijatve” sht i prkushtuar Studimit etimologjike i popullit ilir te Dezitjatve.
  Emri popullit ilir(Delmat,Taulante,Dardane)jan t lidhur aktualisht me fjal t caktuara te lidhura ne gjuhen shqipe
  Hulumtimi tregon origjinn e till totemit etimologjike emrin e popujve ilire. Emri Dezitijatve gjithashtu mundet me lidhe me fjalen"dash" termit shqiptar do t thot "dashi" dhe eshte shume e mundur qe shtaza dash ka qen totem i Dezitiatve.Ne lokalitetin Kamenjača te Breza eshte gjetur objekti i kultit e ku gjindet nj kok e dashit
  -Enklejt-ngjall
  -Delmat-delme ose dele
  -Dardan-dardhe
  -Taulanti- dallendyshe
  -Deretin- derr

  The paper "The name of the Illyrian people Daesitiates“ is dedicated to the etymological study of thename of Daesitiates. The names of the Illyrian people (Delmats, Taulanti, Dardanci) is now associatedwith specific words in the Albanian language. This etymological research shows totemic origin of thename of the Illyrian people. Name of Daesitiates would also be linked with the Albanian term "dash" tomean "ram", it is very possible that the ram was the totemic animal of Daesitiates. At the site Kamenjačanear Breza was found a cult object that contains the head of a ram
  me gjersisht nga linku.http://www.google.se/url?sa=t&rct=j&...o1lldah7nUuOpA
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 27-09-2012 m 02:59

 2. #302
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  582

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Tre muaj m par, Muzeu Kombtar B dhe H, nj institucion i themeluar n vitin 1888*, sht e mbyllur pr publikun. nga paaftsia e menaxhimit t drejtorit Adnan Busuladžić*
  Kjo sht tronditse se institucioni, i cili kt vit do t festoj 125*Ditlindja e mbyllur edhe pse mban trashgimin kulturore n shum mnyra unike n bot.*Muzeu Kombtar sht e vendosur, ose prse t mos themi, dshtimin e cila ekspozon me shume se i famshme i New York Metropolitan Muzeu i ...*
  *
  *
  .
  figurae mesjetare,, qeramik armt dhe mjetet, t cilat jan gjetur n Ripa dhe Uni prezentimi i jetes m hert 1500-2000 vjet*
  **
  - pozita gjeografike e BiH sht shum specifike, si dhe prmes saj ka prjetuar nj shumllojshmri t migracionit.*Prandaj shpjegimi pr gjetjen e ekspozitave kaq pak.*Barka e br nga lis e vjetr 3000 vjet esht gjendur afr Bosanska Gradishks.*Kjo anije sht e gjat 13 metra dhe sht m e madhja para historis n tokn evropiane.*N Butmir pran Sarajevs, u gjetn figura nga qeramik njerzore te lasht 5.000 vjet. Nga mesi meseme jan gjetur n Ripae dhe Uni qeramik armt dhe mjetet, t cilat paraqesin jeten m hert se 1500-2000 vjet.*N departamentin e zoologjike sht kapur peshkaqeni me madh n detin Adriatik, si dhe fosile t shumta t peshkut, gjarprinjt tashm para 300.000 vje - thekson Imamovic.
  *
  *
  - N mesin e koleksioneve t rndsishme kan nj nga koleksionet m t mdha entomologjike n bot ku ka m shum se 500.000 insekte.*Ne floreljefnu miter, mitoik kult, e cila ka dy riliev n t dy ant, si dhe specifikat e tij sht reflektuar n faktin se mostrave t tilla, vetm pes n t gjith botn.*Departamenti i Etnologjis prmban koleksionin m t madh t persiane dhe boshnjake qilima dhe mbledhjen m t madh t kostumeve popullore etnologjike n Evropn Juglindore - tha Busuladžić.*
  *
  Pas t gjitha ktyre ekspozitave t veant, sht e qart se pse publiku si keqbrs m i madh pr mbylljen e Muzeut Kombtar drejtori Adnan Busuladžić.*Etj.*
  *
  *
  Ekspozitave Unique
  *
  Haggadah, Codex shkrim dore hebre
  Peshkaqen me i madh i kapur n detin Adriatik
  Anije 13 metra e gjat, m e mdhja n Evrop
  Koleksionet etnologjike e qilima dhe kostume
  Mbledhja m e madhe eksponatave n bot
  Ekspozitave shumzimi*
  - Pr t kuptuar rndsin e muzeve n shoqrin dhe shtetin, ai duhet t jet aktiv.*Muzeu sht nj organ shtetror, prandaj duhet t jet br biznes shtetrore.*Kto ekspozita duhet t ruhet, por edhe nga do ekspozitave t reja pr t br rastin.*Gjithashtu, ajo duhet t adresohet pr publikun dhe shumzimin e ekspozitave, sepse ata humbasin vlern e tyre nse ata jan kopjuar n nj numr t pakufizuar.*sht e njjt, kur qeveria dha n bank nj zhvillues privat pr t shtypur para-tha Damir Niksic, nj artist konceptuale.*
  http://www.freeimagehosting.net/ss7ie
  *
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 31-12-2013 m 17:37

 3. #303
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  582

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Ne Korčule jane gjetur artefakte befasuese: ilirt ishin me superior se grekt
  Ishte menduar se grekt kane vendosur n zhvillimet politike dhe ekonomike n ishujt kroat. Por kto objekte tregojn komunitet t fort lokal ilire q kishte nj ndikim vendimtar n ngjarjet politike t zons prreth, q sht nj surpriz

  T premten, arkeologt dr.sc. Dinko Radi dhe Dr Igor Borzić n varrezen Kopila pran Blatos n ishullin Korcula, duke zbuluar shtresa dhe kane hasur ne gjetje t vlefshme q mund t ndryshojn histori n tekstet shkollore.

  Jane gjetur dhjetra e ene helene, kryesore kan t bjn me rituale t veanta ilire, e cila prfshinte prov e konsumimit te vers, dhe n t njjtn zon, jo m shum se gjysm metr katror,jane ​​gjetur nj sasi e madhe t eshtrave t njeriut dhe stoli bronzi nga shek.I ose II p. e.sone.

  - prfundimin yne Paraprake sht fjala per persona t rinj. Ent jan kryesisht te thyera, t cilat jan t lidhur me shkatrrimin e nekropolit n fillim ose n fund t shekullit t 19 . shtja sht se ne ate se po gjejm ene t pastr greke n nj histori e cila ska te bj asgj me grekt.


  - Deri m tani sht menduar se pas ardhjes s grekve n kta ishuj ata kane vendosur mbi zhvillimet politike dhe ekonomike. Por, kto objekte udhezojne ne nje komunitet t fuqisheme lokale ilire, e cila ka qendruar deri n vitin tridhjet para e.sone dhe n t vrtet jane ilirt ata q kishin ndikim n zhvilimin politik te hapesirese t zons prreth, q eshte nj surpriz e llojit te vet. dhe deri m tani ase nuk o supozuar ndonje here - ka than arkeologu Dinko Radi.

  - Ne kemi tani shum m shum fakte dhe dshmi t kulturs materiale t popullats lokale. Ata e prdoren qeramik me te mir,te prodhuar n Italin e Jugut dhe n ishullin e Visit (Issa). . Ne mundemi t themi me siguri te forte se n ishullin e Korcula kane jetuar nje bashksi e forte lokale dhe pasur ilire,ndersa per fuqin e saj ushtarake flet sasia e madhe e gjetur e hekurit, veanrisht shtiza.
  Eshte e qarte,se eshte lidhur krahas fuqis ushtarake leht mund t ndrlidhet edhe pavarsia politike.

  Kta studiuesit te palodhshem, arriti n prfundimin se varrezat e ilireve lokal ishin ndrtuar me pllaka guri etj.
  http://www.slobodnadalmacija.hr/Moza...9/Default.aspx
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 05-03-2014 m 10:58

 4. #304
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  582

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Barka me vjetr n Adriatik ndodhet n ujrat e gjirit Zambratija
  Ne vitin 2008 esht gjetur Varka e vjeter tre mij vjet, dhe me t edhe u zbuluan mbetjet e nje vendbanimi q ishte krijur gjasht mij vjet m par.

  Giulia Boetti nga CNRS, s bashku me Ida Koncani Uhač nga Muzeu Arkeologjik t Istrias dhe Mark Uhač ne Departamenti per Ruajtjen n Pula, ka konfirmuar zbulimet e nj bark parahistorike e gjetur n ujrat e gjirit Zambratija n Istria. Kjo anije sht e veant jo vetm pr shkak t ruajtjes dhe t moshs, por edhe pr shkak t mnyrs se ndrtuar.
  Sipas portalit te lasht Origjin , n periudhn nga viti 2008. gjeri , 2010. Analizat jan kryer me anijen druri, dhe radiokarbon prcaktuar moshn e mahnitshme t 3200 vjete. Besohet se anija ishte me nj gjatsi gjasht metra, ndrsa gjersia e tij ishte 2.4 metra.

  Gjat testimit u zbulua se ne Zambratija prmban shum zona arkeologjike prej rreth 10.000 metra katror n nj thellsi prej 2,50-3,20 metra dhe se kto mbetje i prkasin vendbanimin prehistorik, q prbhej prej shtpive prej druri q ishin mbi shtyllat e lisit pr t shmangur fundosje n tok me balt.
  nga mbetjet ne lokalitet jane gjetur eshtra t ndryshme t kafshve dhe fragmente t shumta t enve qeramik. gjate analizese me radiokarbon vjetersia eshte 4230 dhe 3980 vjet para Krishtit.
  http://www.ancient-origins.net/news-...0-years-001458
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 28-03-2014 m 16:35

 5. #305
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  582

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Zbulimet historike pran Ilokes "Kjo sht furra e par n bot q sht prdorur pr uj t ngroht, gatim dhe ngrohje '

  Nj ekip ndrkombtar arkeologsh te udhhequr nga Dr .. Marcela Burića gjetn mbetjet e nje furre me t vjetr n bot, furrat ishin o n parimin e mbajtjes s ngrohjes.


  Furra e lasht sht e vjeter rreth 6,500 vjet dhe sht zbuluar n rrnojat e nj shtpie te lokalitetit te njohur neolitike n Gradac pran fshatit Bapska pran Ilokut.

  - Zbulimi i furres neolitike nuk jan t rralla, por kjo ishte nj mrekulli e vrtet teknologjike t asaj kohs - tha dr Marcel Buric, doc. n Fakultetin e Filozofis..
  linku.kroatisht
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...Wk9zTYkeRebTYA
  linku Anglisht
  http://www.dailymail.co.uk/news/arti...y-version.html

  http://imageshack.dk/?img=81409658228.jpg

  http://imageshack.dk/?img=121409658026.jpg
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 02-09-2014 m 07:45

 6. #306
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  582

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  fotografi eskluzive nga Atlatida e SPLITIT te Braqa u zbulua nje lokalitet nen ujor
  Arkeologt neneujor te Departamenti Ruajtjen do t vizitoni faqen PR T prcaktuar nse pllakat jane shtruar nga duarte t njeriut
  grupi tjetr t shquar nje lokalitet nnujore q tashm sht quajtur "Atlantida splitiane."

  Ekipi nenenujor krkimore nga marinaret e Splitit kan gjetur, domethn, ne Channalin e Braqit, n nj thellsi prej rreth 20 metra,nje "rrug" guri rreth nj kilometr t gjat. Kjo sht nj rrug e shtruar me gur q me t vrtet duket shum e duhur pr t formuar nga natyra.
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...Qi8iI2tsVT0AqQ
  http://imageshack.dk/?img=241409943584.jpg


  http://imageshack.dk/?img=171409943550.jpg
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 7. #307
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  582

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Arkeologt kan zbuluar qytetin m t madh t Epokes se Gurit ne rajonin tone
  Disa kilometra n perndim t Vinkovcit u gjet fshati krejtsisht i panjohur q daton n mijvjearin e pest apo t katrt para eres sone, dhe eshte i shtrir - 100 mij metra katror. Fjala sht per nje vendbanim me te madhe te njohur nga Neoliti i ri n territorin kroat.
  N fillim kemi gjetur mbetjet e nje shpelle, nje puse te qeramikes dhe sende q datojn nga koha e re e gurit, dhe ne kemi vendosur pr t hetuar m tej.
  N vendbanimin gjetm gropa, disa nga t cilat tejkalojn 100 dhe madje 200 metra katror, e cila sht mjaft vend luksoze per vendbanim dhe mund t kene jetuar disa familje n nj strofull. Grop me e madhja ishte me teper se 200 metra katror.

  n mendimin Urbanizmi
  "renditja tregon per mendimin e urbanizimit," shton Vulic, duke treguar nj kultur t zhvilluar t njerzve q kan jetuar ktu. Tani pr tani sht shqyrtuar m nga afr nj zon t vogl, rreth tre mij metra katror, ​​dhe nga kjo zon e vogl,u gjeten 325 objekte arkeologjike.
  Kultur q esht sunduar n kohn e milienumit te pest dhe t katrt para krisht. u quajt kultura Sopot, shtrir n komponentt n terren e kroate, Bosnjn e sotme dhe Hungari. Deri m tani, asnj varr nuk esht gjendur ne kulturn e Sopotit n fushn e Vinkovci, dhe ne kete lokalitet jan, gjetur tri, pasi kjo gjetje e bn arkeologjine tej te vlefshme. T gjitha t ndjerit n pozicione imt n ann e majt, e cila ishte nj lloj varrime rituale tipike t periudhs, por nuk sht prcaktuar arsyen e sakt, pse i vdekuri ka qen n nj pozicion t till.
  http://imageshack.dk/?img=231411547238.jpg
  varri fmijesh, ritual
  Nj nga tre varren jane femijesh"varri femijesh zakonisht . Tani pr tani, nuk dihet pse fmija vdiq, "thot Krznarić. sht e njohur se vdekshmria e fmijve ishte i lart n at koh.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 8. #308
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  582

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Varri i fmijve shnoi rastin e varrimit t zgjidhjes fondacionit (foto: Anton Papic)


  "T gjitha artefaktet q jan gjetur, spata dhe me tutje, ishin br prej guri, e cila ishte tipike pr kt periudh.
  Prve mishit dhe peshkut n kohn e t ushqyerit dhe grur dhe elb. Gjetur dhe nj numr t artikujve qeramike, shum prej t cilave jan te ruajtur plotsisht.te ruajtura ent jan kryesisht t zeza, te lmuar; "Te pjekura, q sht tipike e kulturs Sopotit", .

  "Ent jan kryesisht pa zbukurime, ndoshta me parashikimet e ndryshme. sht ent e bukur rrall jan zbukuruar me ornamente t gdhendur t mbushura me thikat n formn e nj spirale. Antart e kulturs Sopot kan jetuar prgjat lumenjve, prrenjve dhe ligatinative. Prve kockat e kafshve shtpiake bagti, - derra, dele dhe dhi, u gjetn edhe eshtrat e arinjve dhe ujqrve, t cilt besohet t ket jetuar ne pyll aty pran, te cilat sot nuk sht prezent n kt fush
  Zbulimet ne Vinkovačka
  Esht e njohur qyteti i skens Vinkovcit s disa nga zbulimet m t rndsishme arkeologjike nga koha Neolitit gjeri ne periudhn romake.

  Gjithashtu, kujtojm se bashkbiseduesi yn Vulic ka udhhequr nj ekip q ka zbuluar lokalitetin e Kamenics ka gjetur kishn e hershme krishter, e cili sht ndrtuar n shekullin e 4, ose n fillim t shekujve t 4 dhe 5. sht e mundur se bazilika sht ndrtuar n vendin e torturs se Shn Pollionit, nj nga dy dshmorve Vinkovci, dhe ajo u ndrtua gjat sundimit te perandorit romak Valentinianus i cili ka lindur n Vinkovci. Valentiniani i cili ka jetuar n mes t viteve321 dhe 375 ,i cili sundoi me ndihmen e vllait t tij Valens, dhe legjend thote se ai vdiq nga nj goditje n tru, pasi ai u perplase me kundrshtart, dhe ate e bri t merzitur . Vulic, brez i arkeologve te ri nga Vinkovci, gjithashtu gjeten nje unaz tejet t muar dhe jemi te mendimit se i prkiste patrickut Marcia Ulpiji Frontini. Unaza u gjet n afrsi t ish-shtpis Flavius ​​Ingenusa.
  FOTO: Nj zbulim bujshme arkeologjike n Vinkovci u gjete nj unaz e art nga shekulli i 3-t!  Vinkovci - unaz e rralle ari , e cila sigurisht daton nga shekulli i tret, dhe nja 200 sende t tjera t gjetura n Vinkovci, veanrisht n rrugt Glagoljashkoj, ku dhjet dit m par, filluan grmimet.
  - Unaza u gjet n nj nga shtresa, kshtu q ne supozojm se grua apo vajz q kishte bartur at e kishte humbur. N t sht nj prfaqsim i nj lepur ose nj minje ka grimcuar mbi lule, simbol i fat t mir, ndrsa mbi buz t rrethit quhet. syri i keq. Kjo sht n fakt e mbrojtur nga aksidenti i cili ka veshur unazen,

  N kt vend deri m tani jane gjetur rreth 400 kg fragmente qeramike q i prkasin periudhs nga data 1 deri shekullin 6-t, si dhe m shum se 200 gjetje metalike, qeramike dhe guri, dhe nj sasi t madhe parash nga periudha romake, t athershm Cibalae. Interesante, Vulic vuri n dukje , jan gjetur mbetjet pjesrisht fosilizuara te jashteqitjes nuk sht e ditur nse eshte e njeriut apo t kafshve, por do bejme analizat ne t ardhmen pr t ditur n lidhje me t ushqyerit gjat asaj periudhe.
  Po ju kujtojm, n qendr t Vinkovcit t vitit t kaluar n prill u zbulua nj nga gjetjet m t rndsishme n historin e arkeologjis kroate - ene argjendi nga shekulli i 4-t. Vinkovci, apo Cibala Romake , jan nj nga zonat m t rndsishme arkeologjike n Kroaci
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 9. #309
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  582

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Arkeologet n afrsi t Zarese : kane zbuluar qytet nenujor i vjetr 3500 vjet!
  N ujrat pran Zars sht nje zbulim jashtzakonisht i rndsishm arkeologjik. Kjo sht nj nga vendet m t rndsishme prehistorike nnujore n Kroaci, i cili prbhet nga vendbanimet dhe portit t lidhur. Ky sht i vetmi vend nnujore arkeologjike prgjat bregut t Dalmacis veriore, e cila sht ruajtur dhe e pasur n gjetjet nga koht parahistorike.
  Ky zbulim sht shum e rndsishme pr shkak se vendbanimi daton nga koha e Bronzit te Mesme, per te cilen deri m tani n zonn e Dalmacis veriore asgj nuk dinime.

  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...mkBfTClLRoq_2Q


  http://news.xinhuanet.com/english/20..._134846832.htm
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 10. #310
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Albanopoli-kryeqytet Ilir, q na flet n heshtje.......

  https://www.youtube.com/watch?v=DWli...ature=youtu.be
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 24-12-2015 m 12:54

 11. #311
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  582

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Ekipi arkeologjik n Ljubushkom (Bosne) zbuluan varret e lasht t ilirve nga Epoks s Hekurit
  Si tha studiuesi arkeologi Mirko Rashiq, pran vendit t qytetit t vjetr historik pran Ljubushki, me tre varre jo shume kohe nga hulumtimi i fundit n ishullin Korqula, sht nj shembull unik n t gjith bregdetin Adriatik.
  Ai shpjegoi se ky sht varri i pari nga tumat ilire tipike (grumbulle). Prve blloqet e jashtme monumentale, varri ka prforcuar brendshme prej guri t gdhendur q rrethoni objektin katrore me pak m shum se 20 metra katrore.
  Sipas fjalve te arkeologut Rashiq gjat Hulumtimit te vareve jane gjetur nje shume t fragmenteve.
  Si tha Rashiq, nj jashtzakonisht e rralle dhe e rndsishme sht vathve prej ari t periudhs helenistike, me figurn e luanit, dhe pjesn e prapme t rozeta stilizuar bra n teknikn filigran.
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...ExpDG8c_ideidA
  linku.
  https://www.google.se/url?sa=i&rct=j...52885204061572
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 14-01-2016 m 15:08

 12. #312
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  582

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  SENZACIONI ARKEOLOGJIKE n ishullin e Korqules: keto varre nuk ishin t njohura n Adriatik
  Zbulimi i thesareve t lashta q ndryshoin historin
  Vendi n t ciln shkruajne mediat ndrkombtare sht duke prgatitur nj ekspozit n Klovićevi Dvori
  Varret e ktij lloji n Adriatik deri tani nuk ishin t njohura, dhe Organizatat, dimensionet Shtojcat prfaqsojne n nj kapitull t ri t studiuar historin e popullsis ilire lokale n shekujt para Krishtit.
  Rezultatet e hulumtimit tejkaluar t gjitha pritjet tona sepse sht konstatuar se varrimi sht kryer n varret e that-monumentale rreth paraqitjen rrethore, prbrje blloqe t mdha guri. Pjest qendrore t qarqeve guri jan varret e t ndjerit s bashku me dhjete te vdekurit q jan gjetur objekte t shumta t tilla si qindra vazo, arm hekuri, bronzi, argjendi, qelqi dhe bizhuteri qelibar ... ", thot arkeologu Dinko Radic.
  Nj pal vath te vlefshme argjendi
  N fakt, kt jav e fundit gjendet katr varre n vendin Kopila t Korcula, si dhe shtiza t ruajtura mir t cilat jan prdorur pr t luftuar.
  Ndr sendet e gjetura me vlere jane vatht shum t vlefshme me imazhin e nj luani, nga periudha helenistike, reliev argjend, lloje te till nuk ka paralele n hulumtimet e mparshme, sipas Radi, me t ciln t gjitha hulumtimet nga Igor Borzić. Edhe pse te jeni t varrosur me ta subjekte greke, fjala sht ne fakt me varret ilire.
  Femrat ishin varrosur me bizhuteri, dhe burrat me arm.
  "Mendojme se zbulimi ne Kopila pr t ndryshuar mnyrn se si ne shohim n histori n kt rajon. Ilirt shpesh perceptohen si margjinale, veanrisht n krahasim me kolonve t njkohshme greke, megjithat, hulumtimet tona kan treguar se roli i ilirve n kt rajone eshte shum m i madhe se sa mendohej m par dhe portretizuar, madje edhe n jetn politike.
  Pa paralelele n Adriatik
  Komuniteti ilire, n kohen q datojn varret , ishte i pasur, i fuqishm, dhe sigurisht dominuese n kt rajone. "Varret jan nga 3, 2 dhe shek. 1 pes, dhe popullata n kete vend u vran vetm n koht e vjeter romake, kur Oktaviani, q prej perandorit Augustit, drgoi nj ushtri e cila sht llogaritur n mnyr t vrazhd me ilirt vendas.


  Profesor Cambridge(Kembrixh)
  Pr shkak t ktyre gjetjeve, n Korcula kto dit t vij prsri Profesor Preston Miracle NGA Cambridge.
  N fakt, ai me vite t prfshira n eksplorimin ne Vele spile . T gjitha kto gjetje do t prezantohen n ekspozitn, e vjeshtese n Klovićevi Dvori, kurator i ekspozits Jasmina Bavoljak "Korcula sht, t paktn pr aq sa koht parahistorike, nj nga m t mir-studiuar t ishullit mesdhetar, dhe prpjekjet aktuale t nj numri t shkenctarve t shquar evropian thon se thellojn njohurit ekzistuese n t ardhmen. "

  Hulumtuesit i keti vendi, t udhhequr nga Dinka Radi, pretendon: "Ne kemi privilegjin n nj vend mund t lexoni pothuajse t gjith historin e racs njerzore."ne Vela Spila jan gjetur dshmi t jets s gurit t vjetre gjeri ne epokn e bronzit.
  Rreth nj nga shpikjet m t rndsishme kan qen dikur, tre vjet m par, shkruan gazetat kryesore t bots, duke prfshir New York Times kto jan fragmente t qeramiks q kan ndodhur n mes viteve 17,500 gjeri ne 15.000. BC pes. ne The New York Times keshtu eshte shkruar "Ne e njohim ata qe nga gjuetia mamuthve, por ne keto zbulimet e reja n Kroaci sugjerojn qe qeramik e kohese se akullit (Ice Age )njerzit formojne qeramiken m shpesh se besohet nj her."
  LINKU.

  https://www.google.se/url?sa=i&rct=j...52887482781414
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 14-01-2016 m 17:10

 13. #313
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  582

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  FOTO: Senzacionale ne Sisak zbuluar vendin n mnyr t vlefshme pr t menduar per te zhvendosur stacionin!
  Fjala eshte per vendin q nga koha e Perandoris Romake
  SISAK - M posht stacionit hekurudhor ne Sisak u gjet vendi shume i vlefshme arkeologjike nga koht romake,
  Grmimet nere linjnjen stacionin hekurudhor , t cilit ndrtuesit n shekullin e 19-t nuk ishin n dijeni t mureve arkeologjike dhe qllimisht shkatrruan trasha dhe rrugt e Siscia romake pr t marr e ndrtimit materiale, arkeologt kan gjetur tashm rrugn kryesore t qytetit Siscia n veri-jug, pes metra rruga e gjer e shtruar me frenon, kanalizime dhe gypave.
  Prgjat rrugs zbuloi nj shum e madhe e monedhave, monedha prodhuar kryesisht te prera ne Siscia, qeramik, mjete, bizhuteri.
  Prgjat rrugs, n vendin stacioni, drita e dits ai pa nj hapsir t madhe t shtruar, katrore, pllaka guri. Deri me tani gjersia e Forumit tani i zbuluar gjatsi sht 70 metra n fund t saj lindor sht disa hapa guri, t cilat ndoshta lidh n nj pjes pak m t larta t tregut.

  Tregut dhe rrugt jan nga shekulli i katrt t ksaj epoke, dhe arkeologt jan ende ne grmimin t gjith mbetjet e mureve prej guri t ndrtesave nga shek. 1 dhe t 2 , me gjersin e nj metr. Gjithashtu zbulohet nj mur me trashsi 1.45 metra, ajo sht ende pjes t panjohur t cilat ndrtesat ishin kto mure, por duke gjykuar nga trashsia, me siguri ata ishin duke ndrtuar nj qllim publik. Vendi arkeologjik do t ngadalsoj rindrtimin e stacionit hekurudhor Sisak.
  http://www.jutarnji.hr/arheolozi-u-s...razmislja-o-pr
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 14. #314
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  582

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  FOTO: Shikoni vizatim m i vjetr n Kroaci. Artisti ka jetuar para 15.000 vjetve

  Zadar - "Kjo sht tani vizatimi m i vjetr n Kroaci! N shikim t par, duket e thjesht, por vete subjekti jo pamshem, por vlera e saj shkencore sht e madhe ", - tha mr. sc. Dario Vujević , kreu i grmimeve arkeologjike n shpell nVlakno na Dugom otoku , ku nj ekip i ekspertve t Departamentit t Arkeologjis n Universitetin te Zarese gjendet nje e vrtet arkeologjik: nj cop guralec kuarci me vizatime t gdhendura t pjesve se 15.000 vjet m par , duke e br at pjes t vjetr t artit n Kroaci.

  Shembuj t ngjashm e artit popullor nga periudha paleolitike Eprme n vendin ton nuk sht gjetur, dhe nje arti i vetm i sigurt e gjetjes ishte figura e nj kali nga shpella Vela n ishullin e Korcula, dat rreth 14,000 vjet para e.sone.
  Mosha guralecve eshte vertetu nga testimi n Florida
  Metoda e prcaktimit t moshs s Epoks se gjetur fragmenti t kuarc me nj vizatim sht e kryer n Florida n Shtetet e Bashkuara duke prdorur C14 karbonit.

  Shtresa e datimit pr m shum se dy metra n thellsi u konfirmua n laboratore t veanta n Gjermani dhe analiza e shtresa t vullkanike - material t bukura me rr n trashsin ne pes deri n shtat centimetra - ne Fakultetin e Minierave dhe Gjeologjike n Zagreb.
  Analizat tregoine se ajo ishte pjesa e shtress s hirit vullkanik t quajtur. e verdh shtuf napolit, e vjeter rreth 15.000 vjet, e cila korrespondon me kohn e shprthimit t kompleksit vullkan n fushat Phlegraean afr Napolit te sotum.

  Shprthim i cili kishte ndodhur rreth 14,900 vjet para Krishtit morren pjes e nnt vullkaneve dhe pluhuri vullkanik mbuloi zonn e Evrops Juglindore gjeri ne Ukrain.

  http://www.jutarnji.hr/najstariji-cr...godina/841388/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 15. #315
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  582

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Jan gjetur kockat m t vjetra te nje qeni dhe nje dhmb njeriu
  Prve fragmenteve t shumta t kuarcit, mbetjet skeletore t mjeteve t zbukuruar per prerje, stoli te br nga krmijt, guaca dhe dhmb te drerit te kuqe, n nj shtres 9000 vjet t vjetra jan gjetur kockat e nj qeni, m i vjetr i njohur n vendin ton, kshtu q supozohet se ishte zbutur tash m.
  Nga mbetjet njerzore pr momentin gjendet vetm nj dhmb mosha e t cilit ssht prcaktuar ende n Zagreb, por sht padyshim m i ri se vizatimi e gjetur.
  Si vazhdoi, performanca e kohese se akullit 20,000 vjet m par,ishulli u bashkua me territorin, por n shpell jane gjetur eshtrat e kafshve t mdha.
  Supozohet se vendasit pastaj jane ushqyer mir,duke pasur parasysh se deti ishte 65 metra m e ult se sot, por n pika t caktuara ishin fusha. ishine te gjelbr dhe kopet e dre, bizonet.
  Supozohet se ne shpellen Vlakno kan jetuar n mnyr periodike.
  Edhe pse sht e vshtir pr t deshmuar, ndoshta n periudhat e ngrohta t njerzite qndrojn n t, dhe n t ftoht jane larguar n jug.
  - N nj thellsi prej dy metrash, kemi gjetur nj shtuf vullkanik, shtuf t verdh Neapolitan, e cila sht depozituar kur kompleksi vullkanik shprtheu .
  - Fushata e tret kemi filluar n pranvern e ktij viti.
  Me 1000 mjetet stralli dhe mjete t shumta t kockave, kemi gjetur shenja t artit 15.000 vjet t vjetra.
  1.N shikim t par ju mund t shihni se n shpell sht nj shtres e trash kulturore.
  -Hyrja n shpell n Vlakno ne Dugom otoku.
  -Shpella Vlakno fsheh shum sekrete
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...JGUcC1PIkpfo1Q
  http://www.zadarskilist.hr/media/base/nalazi_007.jpg
  dugi-otok---kolijevka-hrvatske-umjetnosti
  http://www.zadarskilist.hr/media/base/vlakno%202.jpg
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 17-03-2016 m 12:15

 16. #316
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  582

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Vendi m magjike n Kroaci
  Tre lokalitetet arkeologjike ne Aquae Iasae kane sjell zbulime q askush nuk ka shpresuar
  llixh ( burim ujrash termale) antike n Varazhdin sht e vetmja n kt pjes t Evrops.
  Ku gjindet vend m magjik n Kroaci? A sht burimi i lasht i ujit sulfurik termike n nj kodr n qytetin e toplices se Varazhdinit? Vendi ku vallzonin nimfete (zanat) lakuriqe, gjysmeperendeshat me flok t gjat.
  I pshprit sekretet e tyre ... Prgjigjet e ktyre pyetjeve mund t gjendeni n Muzeun Arkeologjik n Zagreb, ku sot hapet ekspozitn "Aquae Iasae - zbulimi i ri nga periudha romake n rajonin e Varazhdinit.

  N rajonin e Varazhdinit gjindet Vendbanimi romak Aquae Iasae nga shek. 1 deri n shekullin e 4 te e.s.re. me burime sheruese terminale e minerale sulfurike me temperatura e ujit 58 grad.

  Fjala sht per vendin m te mir t ruajtura n kontinentalin e Kroacies .
  Burimi natyror i ujit mineral termike sherues sot prseri mundeni t shikoni n parkun e qytetit n Varazhdinit.
  Pishina Romake e cila eshte e vendosur n formen dimensionale sht 8 x 13,5 metra dhe nj thellsi prej 2.6 metra, te krkimeve arkeologjike me nje perfshirje 6000 metra katrore.
  17.000 monedha
  Kerkimet u kryen nga Nikoleta Perok, nj koleg nga muzeu, nj arkeologja e cila sht gjithashtu pjes n ekspozit dhe arkeologu i cili sht n nje projekt ne fazn t hershme , tashm n pension Dorik Nemeth Erlich, legjenda arkeologjike Continental te Kroacise. Ekspozita do t paraqes rezultatet e fundit t hulumtimit, i kryer nga viti 2011 deri n vitin 2014, kur ata gjetn mbishkrime t shumta, skulptura dhe reliefe dhe nj sasi t madhe t monedhave romake q jan nga shek. 1 deri n e 4 era jone. Ishin te hedhura n "burim i shenjt".
  'Bota virtuale

  Ekspozita n Muzeun do t paraqes rindrtimin 3D t shfaqjes s kompleksit. Nj karakteristik e veant e ekspozits do t jet me syzet 3D virtual q vizitort do t "hyj" ne ish toplicen romake e lasht.
  Por kush ishin romakt e zakoneve t vjetra q kan t bjn n banjn e toplices? Por kur adhurohej nga nymphet pr shndetin, dhe ne pishin atribuoheshin performancat mistike. Aty kan ardhur personalitete t kohs dhe perandore te nivelit t lart , supozuar se ktu trajtuar edhe mbreti Caracal ( Caracalla, eg. Marcus Aurelius Severus Antoninus, lindi si Bassianus 4 april 188, vdiqe 8 april 2017, (i vrare)ishte perandor romake me atin Septimius Severius 198-211), pasi ai vrau vllan e vet.

  tre nymfet
  Ne Ekspozite do t jene 25 monumente t mdha. N shfaqje do t jen statujat e Apollon - Sol (i prngjan Aleksandrit te Madh), Diana - Luna (ka henen e plot n kok), reliefet me nymfa, si dhe reliefe kushtimor dhe mbishkrime testamentesh.
  Reliefi i pare q arkeologt kan gjetur, i vitin 2006, tregon tre nimfet te cilat rrine ulur.
  -N monumentin qendrore t tempullit qendron monumenti Minerva dhe monumenteve t tjera - thot D. Kusan Špalj.

  - Muri i pishin dhe duke rene pllakat e forumit n mes dhe t trhequr prapa pllakave t shtrimit, dhe do gj u shemb dhe prfundimisht u varros nn tok n t ciln m von u shfaq lndina e parkut t qytetit.
  Me hapjen e lokalitetit, gjetm pllaka relijfe te vjetra q ishin te kthyer me fytyr posht dhe prdoren pr merimentim.
  N kohn e perandorit ilir Konstandinit jane perndorur si materiale i ndrtimi - thot arkeologja.
  N nj thellsi prej pes metrash u gjetn tre shtresa te shembura.
  Nxorrm blloqe guri disa prej t cilave ishin t rnda tonelata .
  Pllaka me e madhe relifit prkushtuar pr Asklepite dhe Higjiena q mbane ne dor djalin Telesforin.
  Tregone se fytyra e Asklepit n fakt prballe me perandorin Caracalla.
  Pas hulumtimit, u zbulua pishina , dhe perseri u lshuar edhe nj her uji terminal.
  Kur uji ceremonial u kthye, do gj u b mistike.
  Gjegjsisht, Uji sulfurik ka nj larmi t ngjyrave,nje pale e saj vepron magjike, veanrisht n qoft se era fryn but. Pra n koh, dhe kjo duket sikur nymfet po vallzoin.
  - E ngjajshm me iligjen romake n Evrop ekziston vetm n Angli, n Bath, q quhej Aquae Sulis - prfundon Dora Kusan Špalj.

  http://www.jutarnji.hr/pogled-u-aqua...tskoj/1476494/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 05-04-2016 m 09:55

 17. Anetart m posht kan falenderuar fegi II pr postimin:

  SERAFIM DILO (05-04-2016)

 18. #317
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  582

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Laser zbuloi sekretin e nj varreze t lasht: N urna gjetm nj grua
  Kemi gjetur te vdekurit te djegur tum dhe te varrosur dhe 20 en t ruajtura t vendosur pran tyre, sipas arkeologve t cilt jan n kodrn ne Kagovac mbi Vetova ne Kutjeva jane zbuluar vendi i lasht t paktn 2.700 vjet.
  Grup i studiuesve t udhhequr nga Profesor i Departamentit t Arkeologjis t Fakultetit Filozofik n Zagreb, Hrvoje Potrebica zbuloi se vendi daton nga Epokn e Hekurit t hershm.
  - Pr vite, ne e dim se sht ktu, por vetum e kemi vertetu me nj fotografim me laser nga ajri ,me t cilat ne kemi qen n gjendje pr t par konfigurimin e terrenit, pa mbulise me pyjore dhe kemi zbuluar afere nekropolit - thon arkeologt dhe shtuam se mbetjet e djegura e t ndjerit jan t ruajtura n urna qeramike gjetm t depozituar n dhomn e varrimit.
  - Fjala esht per blloqe q peshojn m shum se 150 kg. secila, dhe pesha e tyre totale sht m e madhe se 10 ton - studiuesit i gjetn.
  Enete q jan gjetur jane te ruajtur, thon ata, dhe vlerat nuk jane te caktuar, dhe t zbukuruar me ngjyr t kuqe dhe t zez.
  Ene t ngjashme ishin zbuluar m par n Itali dhe Slloveni, besojn se ky zbulim tregon se njerzit kane bashkpunuar, dhe kane udhtuar dhe kane bere tregti.
  Varre te tilla, jane varrosur personalitete t rndsishme t kohs, dhe me ta jan gjithmon objektet q ju duhen per t marr n jetn e prtejme.
  Prve ne Kagovce, jane zbuluar nekropole edhe n Požeštin dhe n Kaptol dhe Tulnik, ku grmimet duhet t filloj m von ne kt vite.
  Athere kane besuar se pas vdekjes shkojne n nj bot tjetr, ku atje do t vazhdoj jetn, dhe gjrat n varr ju duhen pr t prdorur at.
  Ktu sht fjala per gra shum e rndsishme, t cilat nga shoqria jane t respektuar, shpjegon ekip i arkeologve. Ata thon se varret e reja qe jane zbuluar ka sende n at koh te njerzve me status t rndsishm.
  https://www.obavjestajac.hr/151053/l...-su-nasli-zenu
  linku.galeri
  http://www.24sata.hr/news/laser-im-o...-397220?page=9
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 08-04-2016 m 11:57

 19. #318
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  582

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Arkeologt n Sisak kane gjetur qeramik te zbukurimit nga shekulli i 2 para Krishtit

  Tre fragmentet unike q i prkasin vazos me qafe q sht prdorur ndoshta n disa qllime t veanta. Te periudhs te shekullit 2 ose 1 pes,
  Numri i arkeologve te Sisakut ishin t befasuar kur n mesin e m shum se 9,000 fragmente qeramike para-romake dhe romake vn re tre cop zbukurime e nj vazo .
  Vizatime dhmbzuar motivet shpend uji, svastikat, spirale dhe linjat Zig Zag , dhe kjo rezulton sht se kjo sht nj gjetje unike, nj t papar n literatur.

  ""Natyrisht e qart vazoja prshkruar nj histori, t panjohur pr ne. Por t gjitha kto jan simbole q tregojn lidhjen e ujit dhe qiellit -. Jets dhe vdekjes.
  Shpendet e ujit kishin nj rol t rndsishm n mitologji pr shkak t mundsis s fluturimit dhe t ndrprerjen e lidhjes n tok.
  Gjithashtu simbolizojn lidhjen midis qiellit dhe ujite.
  Motivi e svastikes n kt kontekst mund t kete lidhjen e simbolet te diellit, ajrit, ujit dhe toks.
  Spiralet tregojne lvizjes dhe pafundsi, ndrsa linjat zigzag tregone ujin.
  Shef i Departamentit t Konservimit n Sisak se me Kolga Ivana Drnica analizuara jan lokacionet e Arkivave t Shtetit n Sisak.
  Kerkimet ne ate zonn, i kryer n vitin 2004, por vllimi i materialit ka qen vetm koht e fundit analizuar n detaje.
  Vendbanim ne Segestanin i vjetr, para pushtimit romak dhe formimit Sisces nga romaket, e cila sht edhe nj dshmi se vendbanimi ne Segestane ishte vendosur n bregdetin e majt t Kupes.

  "Tre fragment unike q i prkasin qafn se vazos q sht prdorur ndoshta n disa qllime t veanta.
  Prve ksaj, vetm zona e Sisakut te moqaleve ne t ciln kane jetuar shum shpend moqale. Qllimi sht pr t krijuar nj mark t re t designerit te Sisakut me motive te vjetra m shum se 2200 vjet.https://www.google.com/url?sa=t&rct=...sdLKVhXHcNgf8Q
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 27-05-2016 m 02:35

 20. #319
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  582

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Hulumtimet arkeologjike n rajonin e Cetines: simpozium, ne Sinj, 10-13 Tetor 2006, Seria: Publications Croatian Society arkeologjike, vol 27, Zagreb, 2011..
  ANITA LIBRENJAK
  Artikulli jep nj pasqyr t krkimeve arkeologjike n rajon Cetinas nga viti 1980 deri 2006.
  N njzet e pes viteve t fundit kerkimet ne dyzet vende arkeologjike pr t cilat do te prshkrunim nji shkrim te shkurtr.
  N kt periudh pr her t par n rajonin e Cetinas kryer nj hulumtim sistematik arkeologjik t varrezave t hershme kroate n Glavice (1996), pastaj hulumtime sistematike arkeologjike romake kampi ushtarak Tilurij t Gardun (1997). filloime me grmimet arkeologjike t qytetit kala ne Sinj (1998), i cili karakteri i tij rriten n hulumtim sistematik. Fjala Qelsi : rajoni Cetinas, hulumtimet arkeologjike

  N Sinj, vitin 1980 u mbajt Simpoziumin takim Shoqria Arkeologjik n tem
  Cetina nga prehistoria gjeri te ardhjen turqve
  Libri, i cili sht shtypur n kt rast, ather drejtor i Muzeut t rajonit Cetinas Ante Millosheviqit shkroi nj pasqyr t plot t hulumtimit lajmeve-arkeologjike n zonn e rajonit Cetina q nga t dhnat e para t regjistruara n monumentet arkeologjike n shekullin e 18-gjeri ne vitin 1980.
  1
  Shoqria arkeologjike Kroatian ka pas 25 vjet , pr her t dyt n Sinj organizuar Simpoziumi. vjet shek.e fundit krkimore arkeologjike n rajonin e Cetinas jan shum t avancuara, n saj t zhvillimit dhe prdorimit t teknologjis moderne - Photogrammetry t-gjat hulumtimit t largt, aplikimi i metodave jo-shkatrruese t krkimet arkeologjike, kryesisht dixhitalizimin dhe sistematizimin e dokumentacionit arkeologjik. zhvillim m t leht dhe m t shpejt t dokumentacionit t cilsis kontribuar shum n zhvillimin e metodologjis arkeologjike . Cetina peizazhi n 25 vitet e fundit, nga viti 1980 deri n vitin 2006, kryer krkime mbi dyzet vende arkeologjike (Fig. 1).karta e vendeve arkelogjike.
  Pr shkak t qartsis dhe transparencs s qendrave arkeologjike jan t shnuara n rendin alfabetik, dhe paraqiti nj t shkurtr para-inspektimit dhe rezultatet e krkimeve arkeologjike.

  -Harta e par e rajonit Cetina me faqet e shnuara arkeologjike hetuar nga viti 1980 deri 2006. (Prodhuar nga A. Devlahović)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 18-01-2017 m 12:05

 21. #320
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  582

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  1. Bisko
  N fshatin Bisko, q ndodhet 15 km n jug t Sinj, nga viti 1984 deri 1988 jan kryer rikuperoj krkime arkeologjike q i parapriu ndrtimin e energjis hidroelektrike ne Đale n Cetina.
  Hulumtimi sht kryer nga Muzeu i rajonit Cetinas, t udhhequr nga Ante Millosheviqit.
  Kerkimet jan kryer n disa pozicione n fushn e puns s planifikuar t ndrtimit: Poljanice, Igralište, Nadograde, Orlovac dhe Škalje.
  Mbetjet e zbuluara arkeologjike i prkasin periudhave t ndryshme nga Neoliti deri n Mesjetn e von.2
  N fushn e kraške zaravnikarstike pozicion Poljanice u zbuluan shpellat e hershme t neolitit, grumbuj te Epoks s Bronzit, dhe varrimit mesjetare. Ne vrtači Šavina eksploruar shpella me materiale arkeologjik nga neoliti i hershme (guri dhe fragmente stralli artefakteve, qeramika per zbukurim shtpive).
  Kjo sht ndoshta mbetjet e vendbanimeve prehistorike nga neoliti i hershm.3
  N t gjith zonn e Poljanices grumbuje te kohes se Bronzit. Hulumtimi prfshir 35 grumbuj, ne 6 grumbull u gjetn n varret, dhe n disa t tjera dhe sht e dokumentuar vetm materiali arkeologjik i kohesse Bronzit , kryesisht qeramika.
  T gjith t vdekurit te varrosur n varre t bra prej guri, krematorium zakon i varrimit djegje
  N mesin e atyre sht e vendosur,qafore te br nga qelibari dhe bronzi shtojc dhe pllaka guri (pseudobrassard)4
  N Poljanice u zbulua varrezat mesjetare me 28 varre, t rregulluar n tri grupe (Fig. 2). Nj grup i varreve (gjasht varre) u gjet te varrosur n grumbull parahistorike.
  Shumica e varreve jan br me pllaka guri.
  Mbi tre varret ishin vendosur varreve dekoruar n formn kurrizor. Arkeologjike zbuluar n varre bollk q nuk sht karakteristik t shekujve mesjetare varrezat e vjetra; u zbuluan nj pal vath tresh, kopset rripi, gjilper, nj gjerdan me rruaza qelqi dhe para Venecian nga gjysma e shekullit t 15-t.
  Viti 1440 n nj gur varri prcakton tr horizontin kohor t varrimeve.5
  Jo large t pllajs Poljanice perndimor u gjete nj gjysm t punuar nj kulm dhe supozohet i vendosur t jete ktuperpunues gur pr zhvillimin e stelave.6
  Mbi kanionit, Cetina ne pozicionin Orlovac hulumtuar grumbull pa varresh prehistorike por vetm nj fragmente qeramiks prehistorike.7
  N Bisku ne pozicionin Nadograde kerkimet 10 grumbujsh .
  Gjasht grumbujsh te gjetur varre te djegjeve e te vdekurve krematorum .
  Ne Varret guri drejtkndshe te varrosurit nominuar n urna qeramike djegies se te vdekurve.9
  N pozicionin Škalje n Bisko zbuluar mbetjet e tre objekteve t lashta, t cilat besohet t jen Vicus antik.
  (FIG. 3). E njjta situat sht zbuluar dhe t varret me tulla te antikes se von dhe m pak varrezat mesjetare (Fig. 4)

  Fig 2. Bisko - Poljanice, varrezat mesjetare n vitin 1985. (Foto arkiv i Muzeut t rajonit Cetina)
  Fig 3. Bisko -. Skalja, mbetet te objekteve t lasht (Antike) n 1987. (Foto arkivin e Muzeut t rajonit Cetina)
  Fig 4. Bisko - Skalja, varrezat mesjetare n vitin 1985. (Foto arkiv i Muzeut t rajonit Cetina)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 18-01-2017 m 12:22

Faqja 16 prej 20 FillimFillim ... 61415161718 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •