Close
Faqja 15 prej 20 FillimFillim ... 51314151617 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 300 prej 395
 1. #281
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Ekzemplar i pllakave fibula argjendi liburne e kohes se re te hekurite 3-1 pes.N e muzeun e Zadres
  http://img847.imageshack.us/img847/7436/0007w.jpg
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 13-11-2011 mė 04:58

 2. #282
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Plane i kalase liburne ne fshatin e eperm Jagodinja e kohes hekurit 6-2 pes-vizatim K.R. dhe 1974
  http://img59.imageshack.us/img59/8021/0008eu.jpg
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 3. #283
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Rripe i madhe prej bronzi relive me pamje e nje Meduze -Aseria ne Liburni e kohe se re te hekurit 2-1 pes. ne Muzeun e Splitit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 4. #284
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Me i "Vjetėr" Dalmatians(Dalmatine) esht gjetur nė Dugom otoku
  Ne kerkime te shpelles Vlakna, pranė Savar, vendi nė Dugom otoku, u gjet njė skelet i plotė tė njė prej banorėve tė shpellės, arkeologėt vlerėsojnė se esht i vjeter rreth 11.000 vjet.

  "Data e 11.000 vjet nuk ėshtė konfirmuar me siguri absolute, por skeleti u gjet nė njė shtresė e tokės qė ėshtė datu duke pėrdorur C-14, saktėsisht 11 mijė vjet tė vjetra," tha njė nga udhėheqėsit e hulumtimit arkeologjik nga palė Dr Mate.

  "Mbetejet, tė cilat janė ruajtur mirė, tani shkojnė nė analizėn antropologjike tė ADN-sė dhe njė C-14 tė tjera," tha ai, duke shtuar se analiza do tė tregojnė moshėn e saktė, gjinin dhe periudha nga e cila mbetet e kanė origjinėn. Nė vend, jo vetėm qe jane gjeturtė mbetjet e njeriut , por gjurmėt e njė varrim tė civilizuar para 11.000 vjet.

  Departamenti i Arkeologjisė sė Universitetit ėshtė hera e dytė kėtė vit me ekipin e tij tė arkeologėve tė udhėhequr nga Dr Darius Vujević dhe Mate parice kane hulumtuar kete shpellė. Nė shikim tė parė pak qė tashmė ėshtė larg nga gjetjet gjetur renditet ndėr vendet mė tė rėndėsishme e Paleolitit tė Epėrme dhe Mesolithic nė bregdetin e Adriatikut lindor, thonė arkeologėt.

  Shtresat qė datojnė qė 20.000 vjet mbrapa por i dha njeriut mbetet e njė numri tė madh tė gjetjeve tė strall dhe kockave mjeteve dhe mbetjet e kafshėve tė cilat dėshmojnė pėr ekonominė e komunitetit.

  Hulumtimi drejtė ėshtė vetėm fillimi,analiza antropologjike dhe ADN do tė japė shumė detaje nė lidhje me jetėn e tė ndjerit dhe shkakun e vdekjes, dhe, sipase mendimit te Dr Parica, tė dhėnat qė rezultojnė do tė pėrdoret pėr krahasim me vendet e tjera dhe foto tė plotė pėr periudhėn Mesolithic nė Mesdhe.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 5. #285
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Publikime online Scinece live drejtoi njė artikull nė lidhje me zbulimet e bujshme arkeologjike nė Spila shpellė nėPelješcu . Ekipi ka zbuluar pllake hershme astronomike nė tė cilat janė tė gdhendura shenjat e zodiakut nė mėnyrė qė tė llogaritur horoskop personale tė njė personi.
  Zbulimet arkeologjike te gjetura nė njė shpellė mbi detin Adriatik, mbi 2000 vjet te vjetra Mbetet mbijetuar e paneleve janė tė pėrbėrė nga 30 copė fildishi, gdhendur nė tė janė shenjat e zodiakut.
  Shkencėtarėt ne vite ngadalė te mbledhur atė copa,perveq pllakave te zodiakut,gjinden edhe shkrime te kombinuara shkronja latine-greke
  Shenjė e Gafores ne pllaken astrologjis,pllakat paraqet,gaforen,binjaket dhe peshqit.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 6. #286
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Fragmente pllake u gjetėn pranė stalagmit nė formėn falusa, prveq pllakave jane gjeture mijra ene ne forma te dryshme.
  Astrologėt e lashtė u pėrpoq tė bėjė horoskop personale tė njė personi, ėshtė e mundur se grupi i tij ka shėrbyer si njė tregues i pozicionit planetet tė diellit, hėna nė periudhėn, kur personi i panjohur ka lindur.

  shenje Binjakė, pllake tė fildishtė gdhendur.


  Ne kemi shumė raste tė regjistruar nė papiruse horoskop , por nuk janė tė vjetra sa zbulimet e kėtij."

  Zbulimi i ngjan thesarit teTutankhamen

  "Nė vitin 1999. Ekipi filloi gėrmimet nė hyrje tė njė shpellė nė Kroaci, vend ishte mė parė i njohur arkeologėve dhe popullatės lokale. Shpella ėshtė e vendosur ne luginėn e Nakovane , vendasit e quajtur thjesht "Spila" si dialekti Peljesaēit do tė thotė njė shpellė, "zbuloi ai Stašo Shkenca Forenbaher Live.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 7. #287
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  PARAQITJA E MBETJEVE E NJE VENBANIMI ME TE VJETER TE ANIJEVE NE ADRIATIK rrethe 4230 vite para eres son
  Bazuar nė gjetjet tona, ėshtė supozuar se shtėpit qė janė ndėrtuar mbi shtyllat prej druri lisi, tė cilat janė pėr shkak qe gjendet baltė ėshtė jashtėzakonisht mirė tė ruajtura.

  ne lokacionin pranė Umag, gjetėn njė barkė te vjeter 3000 vjeēar, dhe afer anijes u zbulua mbetjet e nje vendbanimi nga Epoka e Gurit
  Sot nė Umag, prezantoim gjetjen me te re te fundit zbulimin sensacionale arkeologjike nė gjirin Zambratija.
  - Studimet nė vitet e fundit tė udhėhequr nga organizatorėt e Arkeologjisė, dhe paraqet gjetjet e sė neolitit dhe mbetjet e anijes mė tė vjetėr nė Adriatik, e cila ėshtė unike e saj mund tė klasifikohen nė zbulimin i lartė arkeologjik - tha tė mėrkurėn Ida Baner Uhac, kreu i kėrkimeve arkeologjike
  ky esht nje zbulimi i madhe, anija e gjetur me i vjetri ne adriatike,dhe ndoshta edhe Mesdhe

  Domethėnė, kur nė shtator 2008. nė ujėrat gjirin e Zambratija, nė atė qė sot ėshtė porti ku Porti i Umag - Novigrad, si njė investitor qė kryen punėn pėr zgjerimin e dallgėthyeses ekzistuese, Muzeu Arkeologjik i Istria kaloi kėrkime shpėtimit arkeologjik qė ka ēuar nė rezultatet e pabesueshme. Pas gjurmėve tė vėzhguara e drurit mbetet nė shtratin e detit, njė hulumtim qė tė njėjtin vit ka konstatuar se ajo ėshtė vendbanim i zhytur prehistorik nga Neoliti i vonė nė Epokėn e Hershme te bakrit. Vendi ėshtė vendosur tani nė thellėsi prej 2,5 pėr 3.20 metra dhe mbulon njė sipėrfaqe prej rreth 10 mijė metra katrorė.
  Bazuar nė gjetjet tona, ėshtė supozuar se shtėpite qė janė ndėrtuar mbi shtyllat prej druri lisi, tė cilat per shkake qe balta gjendet,i ėshtė jashtėzakonisht mirė tė ruajtura. Ka gjithashtu njė sasi mė e madhe e kockat e kafshėve dhe fragmenteve tė shumta tė qeramike enėt. Analiza e karbonit radioaktiv pėr tė pėrcaktuar datėn e moshės, e bėrė pėr mostėr druri kalatave, u zbulua se fshati daton nė 4230 dhe 3980 vjet para Krishtit.
  Nė pjesėn qendrore tė gjirit Zambratija nė njė thellėsi prej rreth 2.20 metra zbuluar mbetjet e strukturave detare, edhe nga kohėrat parahistorike, afėrsisht nga koha e mijėvjeēarin e parė para erės sonė, e cila aktualisht mban varkė tė vjetėr tė kėtij lloji nė Adriatik. Ndėrtimin e anijes ėshtė njė teknikė interesante e detyrueshme me qepje njė litar nėpėr vrima nė skajet e pika simbolit madira).
  Ai ka zbuluar tetė pika tė govatat me anije bėrė nga elm dhe disa brinjė e njė anijes. Gjatėsia e anije lug ruajtur vlerėsohet nė rreth gjashtė metra, ndėrsa gjerėsia e tij ėshtė 2.4 metra.
  http://www.google.se/url?sa=t&rct=j&...dNdr5YU27_9sKg
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 22-05-2012 mė 03:12

 8. #288
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  gjetjet ne keshtjellen Palme (bosne)
  -Mbetjet e gozhdave, potkojve dhe njė "fiksimi" pėrdorur pėr peshkim apo tharjen e mishit.
  -Nė rradhė tė lartė janė zbukuruar Fibul ilire, e cila ėshtė dėshmi se njė kėshtjellė ėshtė pėrdorur nė periudhėn ilire dhe romake.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 9. #289
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Ne Romanija dhe ne fushėn Glasinac mund ta gjeni shpesh grumbuj gurėsh, tė cilat ne mendojmė se janė faqet e deponimit tė mbeturinave kur e pastrimin e tokave. Por kjo turmė, janė pjesė e njė kulture qė inkurajon tė kaluarėn e largėt, madje edhe nga periudha ilir (1800 pes gjere ne 200 pes). Grumbujshe mė shumė nga Periudhes Hallstatt (koha e Hekurit) nga 800 nė 500 pes, kur kultura Glasinac po pėrjeton njė bum.

  Nė periudhėn ilire nė kėto grumbujt e gurėve tė varrosur tė vdekurit. Duke pasur parasysh se ilirėt besonin nė jetėn e pėrtejme, tė vdekurit e tyre u varrosėn me pasuritė e tyre personale. Nė sajė tė mbetjeve qė u gjetėn nė Glasinac, historia jonė ėshtė e pasur pėr zbulime tė tjera, dhe kultura Glasinac ėshtė bėrė e njohur nė mbarė botėn.
  -ilustrimi ku parqitet gjetjet ne grumbujsh
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 10. #290
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Karroce e Glasinaces, tė cilat janė te ruajtura ne nė njė muze nė Vjenė, libra dhe literaturė nė mbarė botėn. objektet e gjetura nė Glasinac, ne kohen e Austro-Hungarezėve tė cilėt i transferuan nė Muzeun e Vjenės.
  -Karroce e ilirve ne Glasnice
  -Helmete ilire e shek.VI pes e gjendur ne Glasnice
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 11. #291
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  -vegla ene,stoli,arme etj. te gjetura ne Glasnice
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 12. #292
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  KROACI-BRITISH DISCOVERY
  Banorėt e shpelles se Veles qeramika e zbuluar qe nga koha akullit

  Mbetjet e qeramikes te gjetur nė njė shpellė nė Vela te Adriatikut prove ekzistencės sė kulturės panjohur mė parė artistike qė lulėzoi kėtu gjatė kohes se akullit mijėra vjet para te hyri nė pėrdorim qeramike nė masė, njė studim i ri i ekipi te shkencėtarėve -kroate-britanik
  Sipas njė studimi tė publikuar nė PLoS ditar One , por vendin e Universitetit tė Kembrixhit dhe nė gazeta tė tilla si Daily Mail,36 fragmente, shumica e tė cilave janė pjesė te thyera tė statujat e kafshėve, prova ėshtė se nė artin prehistorik ne rajonin e kroacise ka ekzistuar arti prehistorik mijėra vjet para se ne pjesėt e tjera tė botės filluan tė pėrdoret zakonishte - 17.500 vjet mė parė. Ky art qeramike lulėzoi 2.500 vjet mė parė, dhe pastaj u zhduk. Njė studim i ri ėshtė njė tjetėr kontribut pėr ndryshimin e njohurive nė lidhje me fillimet e qeramikės.Nė fakt, historianėt e teknologjisė ėshtė kryesisht i atribuohet kulturave shtegtuese tė epokės neolitike, i cili filloi rreth 10.000 vjet mė parė.
  Banorėt qeramika shpikur pavarur gjetjet kroatė tregojnė se historia ėshtė shumė mė komplekse, dhe se prodhimi i qeramikės ėshtė shfaqur nė mėnyrė tė pėrsėritur dhe u zhduk. Por duket se ekzemplarėt mė tė hershme ishin mė artistike se sa praktike. Studime nė Vela Shpella bashkėrisht nga kroate dhe shkencėtarėt britanikė nė 2010. vit. Puna e tyre, i publikuar kėtė javė, treguan se, edhe pse ka disa artikuj tė hershme qeramike nė vende tė tjera, tė tilla si nė Republikėn Ēeke, ata nuk janė tė lidhura me njėri-tjetrin, qė do tė thotė se njerėzit tė cilėt kanė jetuar nė shpellen Vela zbuluar artin e bėrjes sė tyre. "Extremely ėshtė e pazakontė pėr tė gjetur njė art qeramike kaq herėt nė parahistorinė, "tha Dr Preston Mrekullia e Universitetit tė Kembrixhit, dhe shtoi: "Duket se zbulimi ne shpellen Vela paraqet prova e parė tė qeramikės paleolitike nga fund tė kohes akullit e fundit dhe se ajo ka evoluar nė mėnyrė tė pavarur asgjė atė qė ka ekzistuar mė parė. " me gjersisht.http://www.tportal.hr/scitech/znanos...enom-dobu.html
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 24-08-2012 mė 06:05

 13. #293
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Muzeu Antike i Qelqit

  Muzeu i lashtė qelqi nė Zare(Zadar) ėshtė njė institucion unik kulturor, jo vetėm nė Kroaci, por edhe nė botė. Muzeu ėshtė i specializuar me paraqitjen e saj dhe njė koleksion unik i rreth 2000 objekteve tė qelqit tė ndryshme nga kohėt e lashta ...
  Muzeu ėshtė e specializuar me paraqitjen e saj dhe njė koleksion unik i rreth 2000 objekteve tė qelqit tė ndryshme nga koha antike, qe jane nga shekulli i parė pes gjeri ne shek.V pas Krishtit. TE Ekspozuar janė objekte qelqi nga kohėt e lashta qe janė gjetur nė lokalitetet nė Zadar, NIN, Strarigrad Velebit dhe Asseria nė Benkovac. Muzeu ka rreth 2000 objekte me shume qelqi depozituara nė lokalet. Nė 2575 metra katror tė sipėrfaqes totale, Muzeu i qelqit lashtė nė Zadar, pėrveē dhomė ekspozitė ka njė bibliotekė tė specializuar, njė sallė konferencash, etj.
  http://www.tzzadar.hr/hr/vodic/muzej...j-antickog-sta
  foto
  http://desmond.imageshack.us/Himg521...pg&res=landing
  foto
  http://desmond.imageshack.us/Himg338...pg&res=landing
  foto
  http://desmond.imageshack.us/Himg254...pg&res=landing
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 14. #294

 15. #295

 16. #296

 17. #297
  Fegi te falenderoj personalisht per ndihmesen qe jep ne kete teme!

  Sa here qe hyj ne Kroaci, ndjej te me vije aroma e Ilirise!

  Kur jam atje dhe kur ulem diku me duket se nga dheu po me terheq dikush, e me thote se ne jemi ketu. Sa here qe shkoj atje une ndihem vendas.

  Sivjet vizitova nder te tjera dhe luginen e Neretves. Fantastike. Shume eshte zbuluar, por ende shume eshte nentoke.

  Edhe nje here faleminderit shume!

 18. #298
  Fat i madh qe keto zbulime behen ne nje vend te kulturuar, qe i mbron keto zbulime.

  Autostrada e re i eshte afruar shume lugines se Neretves dhe veē kesaj punohej dhe prane Neumit.

  Gjithe keto punime do te behen shkak per zbulime te reja dhe shume te rendesishme.

 19. #299
  Citim Postuar mė parė nga fegi Lexo Postimin
  http://www.sciencedaily.com/Arkeologėt gjetėn objekte shumė tė pėrfshirė mė shumė se 30 anije ilire, plotėsisht tė ngarkuar me amforat romake. Njė nga pyetjet e madhe ėshtė arsyeja pse asnjė nga amforat janė gjithė verės. Ata janė tė gjitha nė fragmente. (Credit: Universiteti i Mostimages/2008/12/081208092151-large.jpg


  ScienceDaily (10 dhjetor 2008) - Nuk ėshtė ngazėllim nė Muzeun e Historik kulturore nė Universitetin e Oslos i Norvegjisė. Marina Prusac, Profesor nė departamentin e arkeologjisė, e ka kthyer nė shtėpi pas kryerjen e gėrmimeve nė zonėn kufitare midis Kroacisė dhe Bosnje-Hercegovinė. Nė rrjedhėn e disa javė gėrmime arkeologjike intensive kėtė vjeshtė, ekipi i saj arkeologjike janė gjetur gjurmėt e parė tė njė post tregtare ilire qė ėshtė mė i han dy mijė vjet tė vjetra.
  Iron Age
  Ilirėt ishin njė popull tė lashtė tė cilėt jetonin nga gjuetia, peshkimi dhe bujqėsia. Ata ishin tė njohur si luftėtarė dhe piratėt. Jo vetėm qė ata tė luftuar banorėt e kolonive greke dhe romake, fiset e ndryshme edhe feuded mes vete. Megjithatė, gjen arkeologjike tregojnė se ilirėt gjithashtu kishte lidhje tė qetė tregtare me romakėt.
  "Gjeni ėshtė unik nė njė perspektivė evropiane. Ne Desilo kanė arritur nė pėrfundimin se, ishte vendi i quajtur, ishte njė post i rėndėsishėm tregtar tė njė rėndėsie tė madhe pėr kontakt ndėrmjet ilirėve dhe romakėve, "Marina Prusac tregon revistės kėrkimit Apollon nė Universitetin e Oslos.
  Ēuditėrisht e gjen tė mėdha janė bėrė nė njė periudhė tė shkurtėr kohe. Arkeologėt kanė zbuluar rrėnojat e njė zgjidhjeje, mbetjet e njė liman qė ndoshta ka funksionuar si njė pikė tregtare, si edhe shumė anije tė fundosur, plotėsisht tė ngarkuar me pitchers verės - ashtu-quajtur amforat - nga shekulli i parė pes
  Arkeolog Lindhagen Adami, i cili ka njė doktoraturė nga Universiteti i Lundit dhe ka specializuar nė amforat romake verė, thotė se kjo ėshtė mė e rėndėsishme tė gjeni tė gjitha kohėrave nga zonat ilire.
  "Ka shumė pėr tė sugjeruar se tani mė ėshtė e fshehur nė baltė. Ne kemi vetėm scraped sipėrfaqe deri tani, "tregon ai.
  Teoria Pirate
  E gjitha ka filluar nė pranverė tė vitit 2007, kur Profesor Snjezana Vasilj tė Universitetit tė Mostarit janė gjetur 16 anije ilire nė Desilo, plotėsisht tė ngarkuar me amforat romake verė. Gjeni u interpretua shpejt si dėshmi se ilirėt ishin piratėt dhe se anijet ishin mbytur nga romakėt. Edhe pse teoria pirat pranuar vėmendje tė konsiderueshme nga shtypi nė shumė pjesė tė Evropės, Marina Prusac dhe Adami Lindhagen nuk besoj se kjo interpretim.
  "Ka me siguri ishin aktivitetet pirat pėrgjatė bregdetit, por kemi menduar se mė tepėr i rastėsishėm qė piratėt nė brendėsi ishin aq larg dhe aq afėr koloni e rėndėsishme romake tė Narona. Nė Desilo mendimin tonė mund tė ketė qenė njė qendėr tregtare. "
  Desilo ndodhet 20 kilometra larg bregut nė njė fushė ėshtė hedhur nga Neretva River. Lumi ėshtė vetėm arterie e trafikut pėrgjatė gjithė bregdetit kroat qė shkon nė malet e Ballkanit. Ėshtė i gjerė dhe i lirė qė rrjedhin pėr 30 kilometra tė parė apo mė shumė, pas tė cilės bėhet kursin e saj tė ngushta.
  Pranė Desilo ka arteriet edhe tė lashta tė trafikut tė tokės nė drejtim tė tė dyja Narona, i cili ishte i pari njė post tregtare greke dhe pastaj njė koloni romake, dhe zgjidhje ilire e "Daorson" - Osanic e sotme.
  "Desilo ėshtė vendosur nė pikėn mė i thellė i njė gji tė qetė ku ajo ishte e natyrshme pėr transferimin e mallrave nė anije tė vogla, kėshtu qė vendi ėshtė i pėrkryer pėr njė port tregtar i brendshėm. Ne e dinim se nėse kemi gjetur njė liman kjo do tė pėrbėnte njė shembull i rrallė i njė pike takimi nė kėtė peizazh i pakalueshėm. Dhe e gjetėm atė! "Njė kėnaqur Znj Prusac na tregon.
  Port
  Mbi dy mijė viteve tė fundit ka ndryshuar nė mėnyrė tė pėrsėritur lumi shtratin e tij nė delta. Arkeologėt gjetėn eshtrat e pas tregtare ilire nėn disa metra baltė dhe llum, kur pronari i tokės-ekskavator e tij vėnė nė dispozicion tė tyre. Duket se disa pjesė tė murit qė kryelartė nga balta nga buzė e ujit mund tė ketė funksionuar si njė nga shumė kalatave nė postin e tregti. Muri ėshtė 20 metra e gjatė dhe 60 centimetra tė gjerė, dhe ėshtė ndėrtuar si njė strukturė poligonale.
  "Muri ishte solid dhe i qėndrueshėm. Pala tjetėr nuk ishte e ndėrtuar aq mirė dhe ka shumė tė ngjarė ka funksionuar si njė pendė. Ka qenė njė numėr i ankorim vrima vendosur nė tė njėjtėn lartėsi mbi mur, pothuajse si njė grup horizontale. "
  Dhe sikur kjo nuk ishte e mjaftueshme, arkeologėt nga Universiteti i Oslos gjithashtu zbuloi se nuk kishte tė paktėn dy herė si varka si ato qė ishin regjistruar tashmė. Anije, qė romakėt e quajtur Lembi, ishin tė njohur edhe pėr manoeuvrability e tyre tė shpejtė.
  Copė qeramike gjetur shumė tė tregojnė se ky ishte njė post tė mėdha tregtare. Dhe e fundit por jo mė pak: rreth njėqind metra nga site port ata gjetėn njė vendbanim ilir. Pėr mė tepėr, nė bashkėpunim me tokė-pronar dhe sė bashku me nxėnėsit master shkallė Jo-Simon Frųshaug Stokke, i diplomuar kohėt e fundit arkeologėt Lene Os Johannessen dhe Ole Kristian Aslaksen zbuluar formacioneve tarracė nė shpat mali.
  "Kjo mund tė gjeni vetėm tė interpretohet si tregon praninė e njė marrėveshje qė ka ekzistuar me sa duket pėr disa qindra vjet ose edhe mė gjatė para se tė tregtisė midis ilirėve dhe Romakėve filluar."
  Disa varre - vjetėr se gjen tjera - u zbulua mė parė afėr zgjidhjes. Njė numėr i gjen tė veēanta janė bėrė edhe nė zonėn: pjesė spirancė, kėshilla heshtė dhe kėrci, dhe kopset metali pėr veshje fiksim.
  "Duke iu falėnderuar balta dhe uji i freskėt objektet janė ēuditėrisht tė ruajtura mirė. Salt ujit do tė kishte shkatėrruar druri. "
  Wine
  Nė shtratin e detit, sė bashku me anijet, arkeologėt nga mostėr gjetur qindra copa tė verės dhe amforat deri 700 kapak nga kėto pitchers.
  "Importet nga koloni romake Narona prandaj duhet tė ketė qenė shumė mė tė gjera se sa kemi menduar mė parė," Adam Lindhagen vė nė dukje.
  Ai ka analizuar qeramikė pėr tė gjetur se ku erdhi nga amforat. Ai tani mund tė themi se ata ishin prodhuar vetėm pėrgjatė bregdetit dalmat - nga ku vera ėshtė eksportuar nė gjithė Perandorinė Romake.
  "Nė kėmbim tė verės romakėt mund tė kenė blerė kripė, metal, lėkurė dhe skllevėr. Ēmimeve mund tė ishte njėjtė si nė veri. Sipas Julius Cezari (100-44 pes), Gauls ishin tė kėnaqur qė tė bie nė ujdi njė rob pėr njė 25-amphora litėr verė. "
  Ndėrsa Profesor Vasilj ishte i mendimit se tė gjitha anijet ishin tė zhytur nė tė njėjtėn kohė nė njė fushatė romak kundėr Pirates ilire, arkeologėt kanė gjetur norvegjez indikacione se anijet ishin mbytur gjatė njė periudhe prej gati njėqind vjet. Dėshmia e tyre ėshtė e bazuar nė takim e amforat verės.
  Ritual
  Njė nga pyetjet e madhe ėshtė arsyeja pse asnjė nga amforat janė tė gjithė. Ata janė tė gjitha nė fragmente.
  "Ne nuk e dimė pse anijet ishin zhytur dhe pitchers shkatėrruar. Ėshtė absurde tė mendosh se romakėt u mbyt pothuajse njė mijė amforat qė pėrmban verė e tyre. Amforat mund tė ketė qenė hedhur kur ata do tė janė zbrazur. Por eshtrat e kafshėve, dhėmbėt kalė, qeramikė ilire dhe armė si akset dhe kėshilla shtiza janė gjetur edhe nė det. So it's possible that they made ritual offerings to the sea – a well-known phenomenon in Scandinavia during the Iron Age. Nė qoftė se ne mund tė konfirmoj se ky ėshtė rasti, atėherė ky ėshtė shembull i parė kemi dėgjuar nga zona ilire. "
  Identitet kulturor
  Kėrkime arkeologjike nė ilirėt ishte pėrdorur politikisht si kulturė-zam historike tė grupeve tė ndryshme nė ish-Jugosllavi. Sot fokusi ėshtė mė shumė nė dallimet midis popujve ilire.
  "Termi neutral 'ilir' ishte aplikuar pėr tė gjitha grupet etnike nė ish-Jugosllavi. Ilirėt kanė qenė pėrshkruar si trima, dhe tė pėrqėndrohet pak ka qenė vendosur mbi lidhjet paqėsore midis ilirėve dhe Romakėve. Pra, ėshtė e rėndėsishme qė tė jenė nė gjendje tė zbulojė marrėdhėniet paqėsore dhe pėr tė treguar se ilirėt kishin bėrė njė rrugė tė gjatė nė kontakt e tyre kulturore me kombet e tjera, nė tė njėjtėn kohė si kishte dallime tė mėdha midis fiseve ilire. Ynė ėshtė pra zbulim i rėndėsishėm pėr tė kuptuar identitetin kulturor nė Ballkan nė kohrat e lashta, "Marina Prusac na tregon.

 20. #300
  Citim Postuar mė parė nga fegi Lexo Postimin
  Zbulimet e shenjet Ilire prej kohes te Helenizimit(Ne Ibid Fshatin Nakovana ne gadishullin Peljesaqit ne Dalmaci

  Koha e Qytetit nga periudha e hershme neolite(rrethe 6000 pes)deri ne funde te epokes se hekurit te vone(shek.1 pes)
  Studimet u filluan ne qershore 1999, germimet ne hyrje te shpelles ne afersi te hetimeve hetimore nga vitet shtatedhjeta e me vone edhe vjete,arkeologet zbuluan Niksa Patricus.
  Gjate hulumtimeve tone kemi zbuluar sasi te medha arkeologjike e gjera te vleshme

  Gjetjet Arkeologjike nga kanali sapo i zbuluar kryesisht nga koha e perfundimit te 4 ne 1 para eres sone(afersisht nga mbretrimet te Aleksandrit te madheKjo mese shumti nga anijet qeramike.
  Gjetjet jane te perqendruar rreth nje stalagamite te vetmuar qe dominon zonen e dhomes shpellen kryesore.
  Archaeologists Discover First Known Illyrian Sanctuary

  By Canada NewsWire. October 3, 2000

  http://www.arcl.ed.ac.uk/a1/stoppress/stop422.htm

  http://www.penn.museum/documents/publications/expedition/PDFs/47-3/Kaiser.pdf
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DYDRINAS : 14-09-2012 mė 15:41

Faqja 15 prej 20 FillimFillim ... 51314151617 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •