Close
Faqja 12 prej 20 FillimFillim ... 21011121314 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 221 deri 240 prej 388
 1. #221
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Gjetjet E vareve ilire ne Rogatice (Bosne) kohes se vone te bronzite dhe kohes se vjeter te hekurt(prej shek.X p.e.sone e gjeri ne shek.VI para eres sone. ne lokalitetet e fshatin Brezje,Rogatica dhe lokalitetin e fshatit Osovo
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 2. #222
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1. 2.Gjetjet arkeologjike kohes se bronzit dhe te hekurite se hershem dhe te vonshem te shekullit XIII pes. ne lokalitetin e fshatit Maroviq Rogatice dhe fshatin brankoviq.n
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 24-03-2011 m 15:45

 3. #223
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  - Pjese te veshjeve te kuajve te iliret e kohes se hekurt(prej shek.VI pes. gjer ne Shek.VI pes.)Ne lokalitetin e fshatit Osovo.
  - Kame apo thike me dy teha
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 4. #224
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  - vendbanimi me i njohur ilir kaqen Setovia-Studenci vendi i Fisit Ilir Delmate te cilet kan lujatur nje role te rendesishem ne lufte me Romaket dhe ketu eshte gjetur Reliev i gurit me pamjen e Perendeshes Diana i shekulli II ers.
  -Bizhunteria e pare ilire ne ket vend.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 5. #225
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1 dhe 2.Reljev pllaka gelqerore te kohes romake te gjetura ne vitin 1894 ne Rogatice
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 6. #226
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  -Pllake romake ne Pljesevica
  -Permendore romake
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 7. #227
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Armet me te vjetra druri per gjueti ne bote jane gjetur ne Slloveni sipas ekspertve jane afro 38.000 gjere 45.000 vjete te vjetra te kohes Paolitike.
  Ne muzeun e Lublanes (Sloveni)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 8. #228
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1 dhe 2 .Pllake(stele)e ushtarit ilir te Liburneve i shek.II pes. e gjetur ne Rovena
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 9. #229
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Gjetjet arkeologjike te fisit ilir te Daorsve ne Bosne qe nga koha e hershme bronzite gjer ne funde te kohes se hekurite perafersisht gjysma e shek.V gjer IV para eres sone.
  -Helmeta te fisit Daorsve.Nje ga gjetjet me te rendesishem e nje mbishkrimi ΠΙN (Pin)ndoshta e Pronarit Pinnes ilire. Pinnes [1] (edhe Pinneus ose Pineus) (230 pes - 217 pes) ishte bir i Agronit , mbret i Ardianve n Iliri , nga e para gru e Agronit, Triteuta .Pinnes ishte vetm nj djal i ri [2] , kur babai i tij vdiq [3] n 230 pes , dhe njerka Teuta e tij ja morri kontrollin mbi shtetin.
  -Kallape perpunuse i gjereva i Daorsve
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 06-04-2011 m 07:42

 10. #230
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Arkeologet slloven kane zbuluar 1000 varre te lashta mese vjenes dhe Vilharjevo dhe Trg I me madhes 6335 metra katror kerkimet kan filluar qe nga vitet e 1970
  kur ajo zone esht indetifikuar, ne mujaet e fundit jane zbuluar varret qe datojne nga gjysma e dyte e pare dhe te 4 shek qe i perkisnisni vareazave te Emones(Lublane)
  Nder menyrate e varrimit ne dy shekjuve me pare pes.
  Djegja e kufomave ishte 78,8%
  Nder keto eshte me e zakonshme e varrimit ne nje grope te thjesht te thelle varri,disa varre ishin te nje struktur e ndertimit e ndertuar nga tjegullat,tullat,me pake kaqen varrimi ne amfore

  -Sarkofag i shekullit te III te eres sone i gjituer ne Slloveni
  -ene dhe llamba te shekullit IV eres sone

  Vidio.http://www.rtvslo.si/odprtikop/play/50617089/0:2:9/

  vidio.http://www.rtvslo.si/odprtikop/play/50617089/0:20:50/

  vidio.http://www.rtvslo.si/odprtikop/play/50617089/0:22:56/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 30-05-2011 m 11:02

 11. #231
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Gravur nga Illiricum Sacrum e Pallatit t Perandorit Romako-Ilir, Dioklecian n Split, Kroacin e sotme.

  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 12. #232
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Jane gjeture mbetjet e luftatarit ilir te shek.4para eres sone.

  Ne rrugen Neum ne fshatin Vranjevo(Bosne)Behet fjale per nje varre mbretror te nje luftetarit ilir,jane gjetur Helmeta,shtiza dhe sende tjera.
  Kso helmeta te gjetura ne bosne jane vetum dy lloje te gjetura, nje e gjeture 1904.
  Vendi tregone vazhdimsi e jetes qe nga parahistoria gjeri me ditete e sotme.
  Ne afersi jane mbetjet e ndertimeve dhe varreve mesjetare romake.
  Nekropli shtrihet ne 150 varre,gjurmimet vazhdojne.

  linku.foto
  http://img171.imageshack.us/img171/1189/2327.jpg
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 10-07-2011 m 04:31

 13. #233
  i/e regjistruar Maska e medaur
  Antarsuar
  21-06-2006
  Postime
  865
  O Fegi po unaza te ilireve jane gjetur ? Vdes ta bej nje kopje te tille nese ke diku foto te lutem shume ta sjellesh.Je i madh...
  SHQIPERIA MBI TE GJITHA

 14. #234
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Osjeke
  Siqe ndodhe zakonishte me zbulimet e medha, edhe ky zbulimi i S.Zmajeviqe rastesi e ketyre zbulimeve ne vitin 1998.Punonte ne nje podrume vere dhe si rezultate i reshjeve te medha,ka ndodhur shembja e dheute dhe jane zbuluar tri vare me eshtra te kohes romake, dhe sende tjera


  Fibule e arit
  Bylyzyke i dores
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 15. #235
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Antarsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,658
  fegi te pergezoj per punen qe ke bere te lumshine duarte nje respekt i veqanet per ty
  Sarmatosem sa tjet jeta!

 16. #236
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  vazhdim...

  Gjate kerkimeve te gjerave arkeologjike, ne nekropolin e zmajevce, te perfrshira me 1700 m2 te gjetura mese 175 varre.
  -qafore


  Linku Nje Kataloge.

  http://www.mso.hr/uploads/Zmajevac_final_small.pdf
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 17. #237
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Citim Postuar m par nga medaur Lexo Postimin
  O Fegi po unaza te ilireve jane gjetur ? Vdes ta bej nje kopje te tille nese ke diku foto te lutem shume ta sjellesh.Je i madh...
  Pershendetje Medaur
  Kete Linkun gjendet disa Unaze
  .http://www.mso.hr/uploads/Zmajevac_final_small.pdf


  http://www.mso.hr/uploads/Zmajevac_final_small.pdf


  Pamja e katalogut.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 10-07-2011 m 05:58

 18. #238
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Ne autostraden Zagreb-Sisake jane zbuluar tri vendbanime te Lashta te vjetra gjeri 7000 vjete.

  Ne fshatin Vukojevacin e ulte, jane gjetur tri vendbanime te lashta, njera eshte e epokes se gurite, e bronzite, dhe e kohes romake.
  Kjo zone esht perfshier ne gjeri 10.200 metra katror.
  Te periudhes se bronzit i takojne te viteve ndermjete shekullit 13 dhe 11 te pes.
  Janee gjetur me shume se 1100 objekte arkeologjike,shtepi, objekte te fermave,rruge,kanalizime,qeramikes.copa prej qelqite, dhe nje vare i djegjes se kohes romake etj.
  http://img841.imageshack.us/img841/8...zi283030s1.jpg
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 17-07-2011 m 04:09

 19. #239
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Gjate punimeve te 9 diteve arkeologet e muzeute te qytetit Shibenike,kane gjeture ne Mrdakovic e madhe te Vodica te varezate romake,sipase ndihmese se arkeologut nga Zara Z. B.icili para 20 vjetve icili kishte germuar nate vende dhe kishte gjetur 130 vare,te kohrave te ndryshme, liburnve,helene gjeri te koha romake.
  Jane gjetur vareze me sende te pasura,Ene qelqi,dhjetra ene qeramike etj.
  Gjerat jane shume te dobeta.Jane gjetur gozhda metalike,mbetje eshtrash,thengjill etj.

  http://img225.imageshack.us/img225/8109/niskoristi.jpg
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 21-07-2011 m 14:24

 20. #240
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Ne muzeun e Dubrovnikut

  Koleksioni prfshin objekte nga periudha e Neolitit t hershm gjeri ne periudhn e von t hekurit, dhe sidomos materiale t madhe qeramike nga krkimet n shpellen afr Gudnja Ston, e cila nuk ishte zbuluar.
  -Statue Femre(balta e gurzuar) (stilizuar)e kohese se neolitit te ri.Pjesa e siprme e trupit t femrs
  -Ene e rindertuar me balte te gurezuar e kohes se neolitit te mesume
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 30-07-2011 m 11:51

Faqja 12 prej 20 FillimFillim ... 21011121314 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •