Close
Faqja 11 prej 20 FillimFillim ... 910111213 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 220 prej 388
 1. #201
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  -nj pal vath ari te gjetura ne nje varre ne Nesactium te shekullit I ers.
  -Pllake sarkofagu Aelius Peregrina Publius,bir Rasparaganus ishte mbrete Sarmatian i Roksolanait ne betejeat e vitit 118 me Hadrijanit dhe u dnua me jetn n mrgim n ishullin e portit Pules i cili eshte ne Uljanike i cili kaloje pjesen tjetr te jetes se fundit ne villen luksoze me famijene e tije dhe aty ishin te varrosur dhe aty eshte gjendur sarkofagu i tij. P (ublius) Aelius reg Peregrinus} {sht / Sarmatarum Rasparaganus / f (ilius) v (IVUS) f (ecit) sibi et Attiae Q (Uinti) f (ilia) lib Procillae (ertis) l} {Ibr / tabusq (ue ) posterisq (ue) eorum.
  Publius Aelius Peregrin, Rasparaganus bir i , mbret Sarmatian pr jetn e br (Monument) vet, Atia Procili vajza Kvintovoj, freedmen dhe familjet e tyre.

  c
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 19-12-2010 m 05:52

 2. #202
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  -Kupe (ene) e thelle qeramike te kuqe
  Muri i jashtm sht i zbukuruar me reliefs figural ene i takon kohes se Tiberianit
  famshme n pjesn e tret t shekullit t par I. ers
  - Fragment nga nj pllak bronzi list t antarve t familjes Magaplina dhe te dhenat mbi moshen e tyre pllaka esht gjetur me Arjolu te Koper eshte nje dokument ligjor per dhenien e drejtes civile romake private(ose disa perfitime te tjera)familjes vendase veriperendimore te Istres e shekullit gjysmese te I pes.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 19-12-2010 m 07:00

 3. #203
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  -Pjate kristali Trupi sht br nga nj cop, nj qarkore t mbuluar q sht e fiksuar thjesht duke shtypur pjes t dyt.Kjo dhe pa dyshim t shtrenjta pika misterioze vjen nga varri nga shekulli i par ne Nezakciju afer Pules.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 4. #204
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  - Satira - Ene me origjin mediterena lindore shekullit I- III
  -harta e Istres
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 19-12-2010 m 09:53

 5. #205
  United States of Albania Maska e USA NR1
  Antarsuar
  18-01-2010
  Vendndodhja
  KU
  Mosha
  49
  Postime
  5,430
  shume postime te mira fegi,thx

 6. #206
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Perndeshn e pjelloris dhe kalors

  bllok guri Trapezoid quhet. "Perndesh e Fertility" sht nj grup figural prshkruan nj grua dhe fmij, dhe kalors dhe kuaje,Kali eshte demtuar shume dhe eshte rujtur vetum ne pjesen e perparme kalit esht demtuar koka.
  Ne frontin e blokut nje grua e zhveshur dhe femija te dyjat jane shume te demtuar.etj.

  Skulptur prfaqson kulturn unike Histrian e shfaqur ne Ister gjate mijavjeqarit te pare pes.

  me gjersisht kroatisht. linku.
  http://www.mdc.hr/pula/hr/zbirke/prapov/prapov01.htm
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 19-12-2010 m 13:45

 7. #207
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Situla me pamje te betejes detare
  Fragmentuar figural dekoruar me anije t bronzit sht nj pun e jashtzakonshme n artin situal.
  Motiv qendror i ekranit t betejave detare Lufttart ishin t armatosur me shtiza dhe shigjeta,M posht e par ekranit coh e leht sht t ruhet qerret me shofer
  Pikpamja e dyt sht nj njeri me nj prkrenare konik dhe brirt.
  Puntor ferme q vesh nj kapele konike, sht paraqitur lakuriqe pjes t ruajtur t situla prej bronzi nj mantel prej veprave t lart me nj numr t elementeve q ndodhin her t par pikirisht ne Ister
  linku kroatisht.http://www.mdc.hr/pula/hr/zbirke/prapov/prapov02.htm
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 19-12-2010 m 14:12

 8. #208
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Sceptre (skeptr) sht nj nga mbretrore shenj dalluese e monarkut etj.
  Skeptr, dhe pjest e bizhuteri
  Pjesa skeptr me zogjt e stilzuar te bronzit dhe kali me kalors

  http://img810.imageshack.us/img810/1871/prapov03.gif
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 19-12-2010 m 14:36

 9. #209
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Fragment situle
  -Pjesa (kov konik) prej bronzi flet e holl,reljeve e zbukuruar me gdhendje Duke shfaqur parad e burrave me kapela ne koke te sheshta.
  -Nj cista e bronzite n botn klasike ishte n prgjithsi nj arkivol, e prdorur pr shembull pr t mbajtur bizhuterit
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 19-12-2010 m 14:48

 10. #210
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Ancient farmers swiftly spread westward
  January, 09 2011  Science News

  Agricultural villages appeared in Croatia nearly 8,000 years ago  Croatia does not have a reputation as a hotbed of ancient agriculture. But new excavations, described January 7 in San Antonio at the annual meeting of the Archaeological Institute of America, unveil a Mediterranean Sea hugging strip of southern Croatia as a hub for early farmers who spread their sedentary lifestyle from the Middle East into Europe.
  Farming villages sprouted swiftly in this coastal region, called Dalmatia, nearly 8,000 years ago, apparently with the arrival of Middle Easterners already adept at growing crops and herding animals, says archaeologist Andrew Moore of Rochester Institute of Technology in New York.

  Moore codirects an international research team, with archaeologist Marko Menduaic of Croatia's Ministry of Culture in `ibenik, that has uncovered evidence of intensive farming at Pokrovnik and Danilo Bitinj, two Neolithic settlements in Dalmatia. Plant cultivation and animal raising started almost 8,000 years ago at Pokrovnik and lasted for close to a millennium, according to radiocarbon dating of charred seeds and bones from a series of occupation layers. Comparable practices at Danilo Bitinj lasted from about 7,300 to 6,800 years ago.

  "Farming came to Dalmatia abruptly, spread rapidly and took hold immediately," Moore says.

  Other evidence supports a fast spread of sophisticated farming methods from the Middle East into Europe (SN: 2/5/05, p. 88), remarks Harvard University archaeologist Ofer Bar-Yosef. Farming villages in western Greece date to about 9,000 years ago, he notes. Middle Eastern farmers exploited a wide array of domesticated plants and animals by 10,500 years ago, setting the stage for a westward migration, Bar-Yosef says.

  Other researchers began excavating Pokrovnik and Danilo Bitinj more than 40 years ago. Only Moore and his colleagues dug deep enough to uncover signs of intensive farming.

  Their discoveries support the idea that agricultural newcomers to southern Europe built villages without encountering local nomadic groups, Moore asserts. Earlier excavations at Neolithic sites in Germany and France raise the possibility that hunter-gatherers clashed with incoming villagers in northern Europe, he notes.

  Surprisingly, Pokrovnik and Danilo Bitinj residents grew the same plants and raised the same animals, in the same proportions, as today's Dalmatian farmers do, Moore says. Excavated seeds and plant parts show that ancient villagers grew nine different domestic plants - including emmer, oats and lentils - and gathered blackberries and other wild fruits.

  Animal bones found at the two villages indicate that residents primarily herded sheep and goats, along with some cattle and a small number of pigs.

  Diverse food sources provided a hedge against regional fluctuations in rainfall and growing seasons, according to Moore. "This is an astonishing demonstration of agricultural continuity from the Neolithic to present times," he says.

  Aside from farming, Neolithic villagers in Dalmatia were "oriented toward the sea, and enjoyed extensive long-distance contacts," Moore adds. Chemical analyses of obsidian chunks found at Pokrovnik and Danilo Bitinj, directed by archaeologist Robert Tykot of the University of South Florida in Tampa, trace most of them to Lipari, an island off Sicily's north coast.

  Shapes and styles of pottery from the ancient Dalmatian villages changed dramatically several times during the Neolithic. Moore's team can't explain why these shifts occurred while the farming economy remained the same.

  Other than three children found in separate graves, the researchers have unearthed no human skeletons at Pokrovnik and Danilo Bitinj.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 11. #211
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Unaz romake e shekullit te V te e.s. e gjetur ne vinkovc(Kroaci)
  2.Relijev me pamjen e Perendis ilire te malit Silvan shekullit te I-II eres sone
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 06-03-2011 m 05:57

 12. #212
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Esht gjetur Sopata e hekurte 2500 vjete e vjeter Ilire.


  http://img26.imageshack.us/i/image001rl.jpg/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 21-03-2011 m 06:07

 13. #213
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Koleksion Gota shekullit II ers-Osjek.
  2.Relijev me pamje te Amorit
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 21-03-2011 m 07:28

 14. #214
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Relijev me pamje te Amorit Vulen e medaljonit(Osjek)
  2.Gote qeramike Shek. II ers.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 15. #215
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Figur(statu) e bronzite e Apolonit E shek.I-II e.sone.Osjek.
  2.Sarkofag guri i shekullit III ers.Osjek.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 16. #216
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Figure e bronzite e Erosit e shekullit II ers.

  2.Statu mermeri e nje te Riu e shek.II ers Osjek.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 17. #217
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Permendore guri vareshe Julije Primile i shek. I ers.
  2.Permendore guri e Velagena Ulacija I ers. Osjek
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 18. #218
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Lloj ene Ibrige qelqi ne fillime te shekullit IV ers.
  2.Filgjane(Aryballos) Qelqi i shek.II-III ers.Osjek.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 19. #219
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Ene qelqi e shekulli IV ers.
  2.Pikatore qelqi e shekullit III ers.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 20. #220
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  1.Llambe qeramike e shekulli II ers.
  2.LLambe bronzi ka fundi apo fillimi shekullit I-II ers
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

Faqja 11 prej 20 FillimFillim ... 910111213 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •